Francouzská letadlová loď se vrací do přístavu, mezi posádkou se šíří koronavirus

ČTK ČTK
8. 4. 2020 12:39
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle se předčasně vrací do domovského přístavu kvůli podezření, že se mezi posádkou šíří koronavirus. Na palubě plavidla je nyní 1760 námořníků a kolem čtyřiceti vykazuje příznaky nemoci covid-19, informovala s odvoláním na ministerstvo obrany agentura AFP.
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle | Foto: Reuters

Letadlová loď na jaderný pohon, která se před časem účastnila manévrů v Baltském moři, se nyní nachází v Atlantiku. Do domovského přístavu v jihofrancouzském městě Toulonu by měla dorazit v následujících několika dnech. Původně se měla vrátit až 23. dubna.

Námořníci s příznaky covid-19 jsou podle ministerstva obrany pod "zvýšeným lékařským dohledem". U žádného z členů posádky nejsou příznaky choroby vážné. Tým zdravotníků vybavený testy na koronavirus by se měl na palubu dostat ještě ve středu.

Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle | Foto: Reuters

Akceschopnost letadlové lodě podle ministerstva obrany nijak narušena není. Členové posádky s koronavirovými příznaky jsou v izolaci.

Podle posledního odhadu ministryně obrany Florence Parlyové se koronavirem nakazilo asi 600 vojáků či civilních zaměstnanců francouzské armády. Virus se prokázal například i u vojáků na misi v Africe.

Nákazu koronavirem před časem odhalili také na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt. Jejího kapitána, který na situaci na palubě upozornil, námořnictvo zbavilo velení. Dopis, který napsal, se totiž dostal i do médií. O funkci mezitím přišel i úřadující ministr námořnictva Thomas Modly, který kapitána Bretta Croziera velení zbavil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy