Francouzská letadlová loď se vrací do přístavu, mezi posádkou se šíří koronavirus

ČTK ČTK
8. 4. 2020 12:39
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle se předčasně vrací do domovského přístavu kvůli podezření, že se mezi posádkou šíří koronavirus. Na palubě plavidla je nyní 1760 námořníků a kolem čtyřiceti vykazuje příznaky nemoci covid-19, informovala s odvoláním na ministerstvo obrany agentura AFP.
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle | Foto: Reuters

Letadlová loď na jaderný pohon, která se před časem účastnila manévrů v Baltském moři, se nyní nachází v Atlantiku. Do domovského přístavu v jihofrancouzském městě Toulonu by měla dorazit v následujících několika dnech. Původně se měla vrátit až 23. dubna.

Námořníci s příznaky covid-19 jsou podle ministerstva obrany pod "zvýšeným lékařským dohledem". U žádného z členů posádky nejsou příznaky choroby vážné. Tým zdravotníků vybavený testy na koronavirus by se měl na palubu dostat ještě ve středu.

Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle
Francouzská letadlová loď Charles de Gaulle | Foto: Reuters

Akceschopnost letadlové lodě podle ministerstva obrany nijak narušena není. Členové posádky s koronavirovými příznaky jsou v izolaci.

Podle posledního odhadu ministryně obrany Florence Parlyové se koronavirem nakazilo asi 600 vojáků či civilních zaměstnanců francouzské armády. Virus se prokázal například i u vojáků na misi v Africe.

Nákazu koronavirem před časem odhalili také na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt. Jejího kapitána, který na situaci na palubě upozornil, námořnictvo zbavilo velení. Dopis, který napsal, se totiž dostal i do médií. O funkci mezitím přišel i úřadující ministr námořnictva Thomas Modly, který kapitána Bretta Croziera velení zbavil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy