Na jaká odvětví dopadá krize nejhůře: Evropu táhne průmysl, nejvíce lidí je ale jinde

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
5. 4. 2020 5:30
V důsledku epidemie je průmysl ekonomicky nejohroženějším odvětvím v Evropě. Česko je v tomto ohledu na špici hned po Irsku a Norsku. Druhá příčka náleží oblasti zahrnující obchod, dopravu, ubytování a pohostinství. Zde pracuje přes 51 milionů lidí po celé Evropě. Právě tyto služby jsou přitom nejvíce zasaženy opatřeními proti šíření koronaviru. Hrozí tak ztráty příjmů i pracovních míst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nejsilnější součást evropských ekonomik tvoří průmyslový sektor, z hlediska hrubé přidané hodnoty (HPH - výsledek rozdílu mezi celkovou produkcí zboží a služeb na jedné straně a spotřebou na straně druhé) se jedná o 16,9 %. Obzvlášť důležitým zdrojem příjmů a pracovních míst je i pro Česko.

Průmysl se zde na HPH podílí téměř ze čtvrtiny (23,7 %) a obstarává živobytí až pro 23 % pracujících. Česko je v tomto ohledu mezi evropskými státy na třetím místě po Irsku a Norsku, vyplývá z analýzy projektu Evropa v datech.

České firmy tak sledují nejen místní ekonomiku, ale i vývoj v ostatních zemích. Zásadní je totiž vývoz do zahraničí, obzvláště do Německa. Tam míří téměř třetina českých produktů.

"Německo je náš největší obchodní partner. Jeho reakce na současnou krizi proto bude pro nás klíčová," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Špicar zároveň dodává, že v Německu jsou na potenciální ekonomickou krizi připraveni. Podporu ekonomiky našeho západního souseda tak pocítí i Česko.

"Německo bezezbytku využilo konjunkturu posledních let a tvořilo rozpočtové přebytky, které teď bude moci použít na záchranu hospodářství. Z těch neuvěřitelných třinácti bilionů korun, které se německá vláda chystá napumpovat do ekonomiky, budeme značně profitovat i my," uvádí Špicar.

Odvětví evropské ekonomiky
Odvětví evropské ekonomiky | Foto: Eurostat

Ohroženi jsou zejména provozovatelé služeb

Na druhém místě ve srovnání přidané hodnoty jednotlivých odvětví se umístily oblasti zahrnující obchod, dopravu, ubytování a pohostinství. Tato odvětví jsou přitom silně zasažena vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Mezi ně patří zákazy nebo omezení v provozovnách služeb.

Právě v této oblasti hrozí nejen ztráta příjmů, ale také zaměstnání. "V Evropě vytváří celkem 16,6 % HPH a zaměstnává největší počet pracujících. V celkových číslech se jedná o více než 51 milionů lidí," uvádí zpráva.

S obavou o provoz služeb se potýká řada evropských států, zejména sousední Polsko. Právě pro tuto zemi je to dokonce nejvýznamnější hospodářská oblast.

Kultura v Česku nehraje větší ekonomickou roli

Zákazy a omezení pocítila také umělecká sféra, obzvlášť v Itálii, v evropském epicentru nákazy. V Česku jsou ale tyto ztráty v porovnání s ostatními zasaženými státy méně zásadní. Umění a zábava se na HPH v Česku podílí jen necelými dvěma procenty. 

"V Itálii totiž pracuje v umění a zábavním průmyslu 8,9 % pracujících. Na ekonomice se tento sektor nejvíce podílí na Maltě, kde tvoří přes čtrnáct procent hrubé přidané hodnoty," vysvětluje Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

Všechny evropské země mají možnost své ekonomiky podpořit. Pomoci by k tomu měly i peníze ze společného evropského rozpočtu. Zatím budou mít k dispozici na pomoc zdravotnictví a nejvíce zasaženým odvětvím 37 miliard eur. Na Česko připadá v přepočtu zhruba 30 miliard korun.

Odvětví

Hrubá přidaná hodnota v EU (%)

Pracující (tisíce)

Pracující (%)

Průmysl 

16,88

33748

14,11

Obchod, doprava, ubytování, pohostinství

16,58

51179

21,4

Veřejná správa, vzdělávání, zdravotnictví, sociální práce

16,04

48930

20,46

Strojírenství

14,3

30395

12,71

Odborná činnost, administrativní a podpůrné služby

9,7

26223

10,79

Reality

9,26

2139

0,89

Stavebnictví

4,82

13367

5,59

Informatika a komunikace

4,22

6112

2,56

Finanční a pojišťovací činnost

3,82

4798

2,01

Umění, zábavní průmysl

2,84

12749

5,33

Zemědělství, lesnictví, rybolov

1,54

9477

3,96

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy