Počet infikovaných v Česku překročil čtyři tisíce, nakazil se i plzeňský hejtman

Přenos skončil
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem celosvětově přesáhl milion, nejvíce jich mají Spojené státy. V Česku s nemocí Covid-19 zemřelo 53 lidí, 72 pacientů se naopak vyléčilo. Případů nákazy je 4091, za pátek jich přibylo 233. Události kolem šíření koronaviru sledujeme v on-line reportáži.
Josef Bernard (ČSSD), hejtman Plzeňského kraje
Josef Bernard (ČSSD), hejtman Plzeňského kraje | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil

Počet potvrzených případů nemoci Covid-19 v Česku překročil hranici 4000. Dnes jich zatím přibylo 233 na 4091. Největší výskyt je v hlavním městě. Zemřelo již 53 osob, 72 pacientů se vyléčilo.

Stát New York eviduje přes 100 tisíc nakažených koronavirem, za poslední den přibylo téměř 10 500. Podle Reuters to řekl guvernér. Zemřelých je na 3000.

23:00

Vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla večer v České televizi uvedl, že souhlas s poskytnutím dat z mobilního telefonu dalo při testovacím provozu chytré karantény zhruba 98 procent oslovených. Lidi podle něj mají zájem chránit své blízké a s hygieniky spolupracují.

22:40

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky koncernu KRET, který je na americkém sankční seznamum. Informovala o tom dnes ruská agentura RBK.

21:53

Kdokoli, kdo se bude chtít dostat do bezprostřední blízkosti prezidenta Donalda Trumpa nebo viceprezidenta Mikea Pence, bude muset absolvovat rychlotest na přítomnost koronaviru. Oznámil to mluvčí Bílého domu Judd Deere. Výsledky testu budou k dispozici nejpozději do patnácti minut.

21:21

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to dnes podle serveru televize CNBC šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

"Nikdy v historii MMF jsme nebyli svědky toho, že by se světová ekonomika zastavila," řekla Georgievová v projevu v ženevském sídle Světové zdravotnické organizaci (WHO). "Nyní se nacházíme v recesi, je to mnohem horší než globální finanční krize," dodala. Koronavirová krize podle šéfky MMF představuje "nejtemnější hodinu lidstva a velkou hrozbu pro celý svět".

20:45

Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Ryan se podle Reuters vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Podle něj zahalování úst není špatný nápad.

20:28

V Česku se koronavirem infikovalo už 93 lékařů, 127 sester a dalších 72 lidí z řad zdravotnického personálu.

20:13

Francie hlásí přes 6500 obětí s koronavirem. K 588 zemřelým v nemocnicích dnes úřady oznámily dalších 532 úmrtí v pečovatelských domovech, píše AFP.

19:44

V Turecku se kvůli koronaviru rozšíří zákaz vycházení na mladší 20 let, na veřejných místech bude povinnost nosit roušky, oznámil dle Reuters Erdogan.

19:36

V Polsku během dneška zemřelo dalších šest lidí, kteří se nakazili koronavirem, a celkově je tak v zemi obětí infekce 65. V podvečer to oznámilo polské ministerstvo zdravotnictví, podle něhož od rána rovněž přibylo 117 potvrzených případů nákazy, čímž se počet infikovaných osob v Polsku zvýšil na 3266.

19:35 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Do Velikonoc by mohla mít znovu otevřeno papírnictví, stejně jako obchody s obuví. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO) v České televizi a Rádiu Z. Vláda by podle premiéra mohla v pondělí rozhodnout také o opětovném zpřístupnění některých venkovních sportovišť.

19:10

Projekt chytré karantény na vyhledávání možných nakažených novým koronavirem se na sklonku příštího týdne rozšíří na severní Moravu a do Prahy, v Jihomoravském kraji se zatím testuje.

Nadále platí, že v prvním týdnu po Velikonocích by se měl projekt dostat i do zbytku republiky. V Českém rozhlasu Radiožurnálu (ČRo) to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který má projekt na starosti.

18:55

Pražský magistrát navýší v příštím týdnu v dočasných ubytovnách počet míst pro bezdomovce o 150. Nyní ubytovává kvůli dodržení karantény v souvislosti s opatřeními proti koronaviru přes tři stovky bezdomovců. Dosud město pronajalo dva objekty v Praze 7 a 9. Ubytovna, kterou provozuje Naděje v Praze 9, otevřela minulý týden ve středu, ubytovna Armády spásy v Praze 7 ve čtvrtek. Vybíráni tam jsou senioři a lidé se zdravotními obtížemi

18:53

Žáci základních škol mohou nově využívat z domova aplikaci pro dopravní výuku. Dnes ji s partnerskými organizacemi spustil Besip. Děti si budou moci procvičovat znalosti o bezpečném chování v silničním provozu, Pro učitele pak fungují vzdělávací on-line semináře. Nová aplikace nabízí žákům výběr celkem z osmi tematických okruhů, které dohromady zahrnují více než 900 testových otázek. Má podobu online testů a mohou ji využít žáci prvního i druhého stupně. 

18:51

Českomoravská záruční a rozvojová banka k dnešnímu dni schválila podnikatelům, kteří podali žádost v programu COVID I, bezúročné úvěry za více než 300 milionů korun. Podpora putuje především k malým firmám napříč státem. 

18:47

"Po ukončení karantény a negativních výsledcích testování jsem na sobě pociťoval příznaky mírné svalové horečky a měl jsem teplotu 37 stupňů. Abych nic nezanedbal, nechal jsem si provést opakované testy, které prokázaly, že jsem Covid-19 pozitivní. Dnes jsem nastoupil do druhé karantény," uvedl hejtman plzeňského kraje Josef Bernard.

18:45

Desítky tisíc roušek a 17 plicních ventilátorů zamířilo jako dar z České republiky do Itálie, která je spolu se Španělskem nejhůře postižena epidemií nemoci Covid-19. Díky sbírce Pomoc pro Itálii se během dvou týdnů vybralo přes 1,2 milionu korun. Sbírku organizuje řád Milosrdných bratří. V neděli se jako součást sbírky uskuteční online Koncert pro Itálii s vystoupením Tria Bohémo, který bude přenášet TV Noe a Rádio Proglas. Dary lze zasílat na účet číslo 1341663309/0800 s variabilním symbolem 2020. Stav konta a další novinky je na webu milosrdných bratří.

18:37

Krizový štáb hlavního města dnes doporučil, aby byli bezdomovci a lidé vykázaní policií z domova kvůli domácímu násilí s nemocí Covid-19 umístěni do izolace v nedávno zrušeném učilišti v Písnici. Proti tomu se postavili koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) i starosta Libuše Jiří Koubek (TOP 09). Radní Milena Johnová (Praha Sobě) řekla, že místo navrhl magistrátní odbor bezpečnosti a ani ona jej nepovažuje za dobré. Jde nicméně podle ní zatím pouze o doporučení.

18:36

Kanadští zdravotníci evidují téměř 12 000 případů nákazy koronavirem a dvacetiprocentní nárůst počtu obětí ve srovnání se čtvrteční statistikou. Počet obětí nemoci Covid-19 se ze 127 zvýšil na 152. Podle sběrných údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se v Kanadě z nákazy téměř dva tisíce lidí uzdravilo.

18:35

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou mít nárok všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) zasažené v souvislosti s koronavirem, které podnikaly před 12. březnem, tedy před vyhlášením nouzového stavu. Nárok na příspěvek budou mít i podnikající studenti. Serveru iDnes.cz to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

18:33

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý kontinent, na němž žije 1,3 miliardy lidí, hlásí jenom 7000 nakažených a zhruba 300 mrtvých, avšak vyhlášená omezení brání dopravě zboží i humanitární pomoci. Nigerský prezident Mahamadou Issoufou dnes prohlásil, že Afrika potřebuje kvůli koronaviru pomoc v podobě "Marshallova plánu". 

18:32

Thomayerova nemocnice v Praze zavede pro všechny příchozí pacienty vstupní zdravotní prohlídku. Opatření začne platit od pondělí 6. dubna, nebude se vztahovat třeba na pacienty pohotovosti nebo na rodičky. Nemocnice to dnes uvedla na Facebooku.

18:31

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase koronavirové krize peníze jen na týdny, nikoli měsíce, řekl agentuře Reuters generální ředitel britského sdružení výrobců a prodejců automobilů Mike Hawes.

18:30

Počet zdravotníků kardiologického oddělení Pardubické nemocnice s prokázanou nemocí Covid-19 vzrostl z deseti na 21, tři jsou lékaři. Oddělení se uzavírá. Nové nakažené odhalilo další kolo testování po pěti dnech od prvního odběru vzorků, řekla dnes mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

18:29

Čína musí složit účty, zní z Evropy. Po zastavení nákazy přijde boj o výklad pandemie.

18:26

Senátorské kluby dnes zahájily v souvislosti s epidemií koronaviru sbírku na nákup ochranných pomůcek a zdravotnických přístrojů. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) věří, že se podaří vybrat přes jeden milion korun. "Každý senátor může přispět libovolnou částkou. Jednotlivé kluby poté samy určí, komu konkrétně bude výsledný výtěžek věnován," uvedl v tiskové zprávě Vystrčil. 

18:25

Pražský magistrát spustí od pondělí 6. dubna nové odběrové místo na bubenečském Výstavišti v Praze 7, kde se lidé budou moci nechat otestovat na koronavirus. Lidem budou odebírány vzorky přímo z auta, nebudou ani vystupovat. U vjezdu budou muset předložit žádanku. Místo na Výstavišti bude fungovat ve všední dny od 08:00 do 18:00. 

18:24

V Itálii zemřelo za poslední den 766 pacientů s koronavirem, mrtvých je celkem 14 681. Nakažených je skoro 120 000, přibývá jich však menším tempem.

18:23

Pražský magistrát nakoupí pro boj s koronavirem pět termokamer, které budou příchozím měřit při vchodu do jeho budov teplotu. Za kamery zaplatí asi tři miliony korun. "Kamery jsou dnes již tak sofistikované, že počítají s okolním prostředím. Když má člověk zvýšenou teplotu, je spuštěn alarm a takový člověk se do budovy nedostane," uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

18:21

Hudba Hradní stráže v neděli odpoledne zahraje postupně na čtyřech místech na hradbách Pražského hradu. Vystoupení má povzbudit všechny lidi, kteří kvůli šíření koronaviru zažívají těžké chvíle. Vystoupení na hradbách začnou na Květnou neděli od 13:30.

18:19

Asociace poskytovatelů sociálních služeb žádá před spuštěním plánovaného testování v domovech pro seniory přijetí opatření pro případ výpadku personálu. Podle ní by měl vzniknout seznam náhradních pracovníků a studentů, kteří by mohli nastoupit jako záloha. Pro zdravotníky ze seniorských zařízení by pak také mohla platit stejná pravidla jako pro zdravotníky z nemocnic. 

18:17

Krize ukázala, jak jsou sestry důležité. Ty z JIP jsou nenahraditelné, říká v rozhovoru pro DVTV prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. 

Šochmanová: Krize ukázala, jak jsou sestry důležité. Ty z JIP jsou nenahraditelné

Šochmanová DVTV
11:49
Veškerý personál jsme soustředili do oblastí, které mohou být zasaženy pacienty, popisuje prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. | Video: Martin Veselovský
18:15

Laboratořím, které testují vzorky na koronavirus, má ulehčit web, který dnes spustila Akademie věd ČR. Propojí velmi vytížená pracoviště s dobrovolníky - především studenty biologických oborů a odborníky. Web shromažďuje informace z diagnostických laboratoří po celém Česku. Zájemci tak rychle zjistí, která pracoviště by uvítala pomocnou ruku i to, jak se mají nahlásit. Pozice se dělí do dvou typů podle potřebných znalostí a dovedností dobrovolníka.

18:11

Logopedické ambulance kvůli opatřením proti koronaviru nabízí v současnosti terapie prostřednictvím videohovorů po internetu. Na jejich proplácení se domluvily s většinou pojišťoven. Podle některých logopedů je terapie na dálku lepší než osobní setkání s ochrannými pomůckami, protože přes roušku není vidět na ústa. Jiní jsou připraveni pokračovat v prezenčních terapiích i s ochrannými prostředky.

18:08

Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) se nakazil novým koronavirem. První test měl negativní, nákazu prokázal až druhý. Pozitivní testy mají i dva radní.

18:07

V americké ekonomice zaniklo v březnu zhruba 701 000 pracovních míst, což je výrazně více, než se čekalo. Kvůli dopadům koronaviru tak skončilo období rekordního růstu ekonomiky i trhu práce, které trvalo 113 měsíců.

18:05

Epidemie koronaviru by mohla způsobit krátkodobý nedostatek některých druhů čerstvého ovoce v České republice. Není například jasné, zda bude v Itálii a Španělsku, odkud se ovoce nejvíce dováží, dostatek sezonních pracovníků na sklizeň. Neznámou je také to, jak na práce v sadech dopadnou karantény v oblastech Itálie nejpostiženějších epidemií. Česká republika je v produkci čerstvého ovoce, podobně jako zeleniny, soběstačná jen z 30 až 40 procent. Z Itálie se do Česka dovážejí především jablka, hrušky a meruňky, ze Španělska jahody a broskve. Z obou zemí, ze Španělska více, jdou do Česka ve velkém i citrusy. 

18:04

Americká regionální média zaznamenávají prudký nárůst zájmu veřejnosti, ale kvůli propadu příjmů z reklamy mají existenční problémy a některá zanikají. Vyplývá to z informací amerického tisku. Regionální deníky a rozhlasové stanice mají v USA tradičně velký význam, krizová situace je ale uvrhla do existenčních potíží.

18:03

Policisté v Plzeňském kraji zjistili už desítky porušení nařízení, která mají lidé dodržovat v nouzovém stavu. Nejčastěji je to zákaz volného pohybu a shromažďování a nařízení o nošení roušek nebo jiné ochrany dýchacích cest. Na čtyřech otevřených hraničních přechodech s Německem policisté od začátku opatření zkontrolovali desetitisíce aut, téměř tisícovce v obou směrech zakázali hranice přejet, řekla dnes policejní mluvčí Martina Korandová. Pozitivní test na koronavirus měl jeden policista, v karanténě či v domácí izolaci je 17 policistů z kraje.

18:02 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra postupem času zveřejní informace o veškerých kontraktech s Čínou, uvedl Hamáček.

17:58 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Nejsme schopni nahradit 3 miliony respirátorů a 20 milionů roušek týdně, přicházejících z Číny, pouze českými produkty. Je ale reálné nahradit menší objem nebo části masek či filtrů," uvedl Hamáček. S nákupem v Číně podle jeho slov pomáhá šéf zastoupení čínské skupiny CEFC Jaroslav Tvrdík.

17:55 Ministr vnitra Jan Hamáček

Hamáček připustil, že Libereckému kraji přišlo o několik set ochranných pomůcek méně, než původně mělo. "Prostě jsme se přepočítali, šlo o lidskou chybu. S hejtmany jsme si to již vyjasnili," dodal.

17:46 Ministr vnitra Jan Hamáček

Hamáček si nedokáže představit, že by nouzový stav byl prodloužen pouze do 30. dubna, jak navrhují někteří poslanci. Podle něj je lhůta nedostatečná, Česko nebude v kondici, kdy by nebyla potřeba rychlá rozhodnutí vlády a sněmovna by se tak musela kvůli prodloužení scházet znovu.

17:43 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra pracuje na přehledné tabulce distribuce ochranných pomůcek na úrovni krajů. Nadále jedná i s českými výrobci ochranných pomůcek o dodávkách.

17:37 Ministr vnitra Jan Hamáček

Hamáček připustil, že v posledních dnech byl problém nedostatkem s testovacích sad. Během dneška bylo rozvezeno 50 tisíc kusů, které by měly zajistit, aby nedocházelo k výpadkům testování.

17:35 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu oznámil, že mezidenní nárůsty nakažených sice klesají, což je dobrá zpráva, nadále je ale třeba nepolevovat v dodržování mimořádných patření. 

17:30

Fakultní nemocnice Hradec Králové dnes odpoledne pečovala o sedm pacientů s Covid-19. Tři byli ve vážném stavu a jeden z nich je od čtvrtka napojen na plicní ventilaci. Pacienti mají i další vážná onemocnění, řekl náměstek ředitele hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. V nemocnici v souvislosti s koronavirem zatím zemřeli dva lidé.

17:28

Magistrát hlavního města zprovozní informační linku k ošetřovnému pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Infolinka s číslem 236 003 206 bude k dispozici od pondělí 6. dubna. Zaměstnanci živnostenského a občansko-správního odboru magistrátu budou na dotazy odpovídat v pracovní dny v čase od 09:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:30. "Na uvedeném telefonním čísle budou pracovníci odboru připraveni pomoci při vyplnění formuláře s názvem Žádost o dotaci z Programu OŠETŘOVNÉ a reagovat na dotazy s tím související," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

17:27

O ošetřovné na děti do 13 let od středy do dnešních zhruba 16:00 ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) požádalo elektronickou cestou 30 650 živnostníků. Formulář mohou lidé vyplnit na internetu, poslat přes datovou schránku či e-mailem. Žádosti lidé posílali ve velkém také poštou. Živnostníci mají stejně jako zaměstnanci kvůli současné koronavirové krizi nárok na ošetřovné ve výši 424 korun za den, maximálně mohou dostat 13 144 korun měsíčně. Příspěvky jim budou vypláceny zpětně, od 12. března. Žádosti mohou podávat do konce dubna.

17:17

Země zmítané válečnými konflikty mají to nejhorší teprve před sebou. S odkazem na pandemii způsobenou koronavirem to podle agentury AFP prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Zopakoval také svou předchozí výzvu k celosvětovému klidu zbraní. 

Podle generálního tajemníka s jeho apelem již vyslovil souhlas "značný počet znepřátelených stran", zejména v Kamerunu, Středoafrické republice, Kolumbii, Libyi, Barmě, na Filipínách, v Jižním Súdánu, v Sýrii, na Ukrajině a v Jemenu.

17:10

Hlavní město a pražští hygienici chtějí příští týden začít plošně testovat personál domovů pro seniory na nový typ koronaviru. Měly by k tomu napomoci laboratoře Akademie věd ČR. Vedení magistrátu by rádo testovalo i klienty domovů, ale na to zatím není dostatek kapacit.

17:10

Zápisy dětí do mateřských škol se letos v první polovině května budou konat bez přítomnosti dětí. Školky by měly zápisy organizovat tak, aby do nich nemuseli chodit osobně ani rodiče.

17:08

Vláda by měla povolit otevření kosmetických salonů, bude na každé kosmetičce a klientce, zda se rozhodnou podstoupit potenciální riziko nákazy. Zároveň by měly být ale stanoveny bezpečnostní podmínky, které by kosmetičky i zákaznice musely dodržovat, sdělila za Unii kosmetiček Anna Menzelová. 

17:07

O ošetřovné kvůli nařízenému uzavření škol požádalo zatím Českou správu sociálního zabezpečení 11 036 rodičů. Podle podkladů k zákonu by stát mohl na ošetřovném za prvních 30 dní vydat zhruba 2,7 miliardy korun. Podporu by mohlo dostat asi 190 000 lidí.

17:05

Kvůli opatřením spojeným s šířením koronaviru, při kterých lidé častěji pracují z domova, některá velká města na jihu Moravy a některé městské části v Brně ruší blokové čištění ulic. Jinde se sice čistí, ale strážníci jsou tolerantnější k nepřeparkovaným autům.

17:15 Vlajka Číny

Netflix už je slabou útěchou a rýže z jídelny jí "leze krkem". Mladá Češka Martina Čečotková žije od konce září ve velkoměstě Čcheng-tu, z toho asi třetinu v přísné izolaci. Mimo kampus, který je jejím domovem, se někdy vydávala i méně než jednou za týden, řekla ve čtvrtek v rozhovoru s ČTK na konci svého 69. dne v čínské karanténě. 

"Začátek byl relativně v pohodě… Ale s postupem času to začalo být horší a horší a už to celkem jde na palici," shrnula své pocity. Univerzitní nařízení prý dovoluje lidem žijícím v kampusu odcházet jen jednou za pět dní. "Mám celkem silné astma, takže to neriskuju," uvedla rodačka ze severní Moravy. Zároveň se podle ní ve městě lépe dýchá. "Už není pod smogem. Už jde vidět nebe, což je velmi pozitivní," hodnotila vývoj.

Situaci jí kromě diagnózy komplikuje i fakt, že její cestovní pas je zhruba od poloviny ledna u místní policie kvůli vyřizování různých náležitostí. I proto na začátku platnosti karantény neodletěla zpět do Česka, ve hře ovšem byly další faktory jako cena letenek či pracovní smlouva s univerzitou.  

17:05

Nákaza koronavirem zasáhla i Řízení letového provozu, které ji eviduje u jednoho zaměstnance. Provoz podniku a práci dispečerů to však nijak neovlivní, pracovali totiž v oddělených týmech. 

16:54

Polská politika vede spor o volby v dobách koronaviru. Tamní vicepremiér Jaroslaw Gowin navrhl namísto květnových prezidentských voleb, ohrožených epidemií, prodloužit z pěti na sedm let mandát stávajícího šéfa státu Andreje Dudy, pocházejícího z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Opozice i ústavní experti nápad odmítají. Podle průzkumů se v obavě z nákazy většina Poláků přiklání k odložení voleb.

16:49

Americké tajné služby v minulém týdnu předaly Bílému domu zprávu, která tvrdí, že oficiální počty obětí a nakažených nemocí Covid-19 na čínském území jsou lživé. Množství mrtvých i nakažených je údajně vyšší, než Peking uvádí.

16:43

Americká televizní CNN ve své reportáži zmínila případ Česka jako země, kde se "prosadily roušky jako nástroj proti koronaviru". Hovořil v ní i český ministr zdravotnictví. 

16:38

Přibližně čtvrt milionu občanů Evropské unie se dosud marně snaží dostat domů z mimoevropských zemí, jejich návrat se EU bude snažit co nejdříve zařídit. Prohlásil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell po dnešní videokonferenci ministrů zahraničí. Zástupci vlád se podle něho shodli na tom, že by EU měla v boji proti koronaviru pomáhat zranitelným třetím zemím, zejména v Africe.

16:29

Většina pražských nemocnic navýšila odměny zdravotníkům, kteří se starají o pacienty s Covid-19, a to buď formou příplatků za směny, nebo mimořádných odměn. Informovali o tom mluvčí nemocnic, většina z nich neupřesnila konkrétní výši. Zařízení také investovala miliony do ochranných pomůcek, přístrojů či stavebních úprav a v důsledku omezení vyšetření a operací musí řešit financování od zdravotních pojišťoven.

16:28

Vláda pomáhá rodičům s domácí výukou školáků velmi názornými příklady z matematiky. Nic ale bohužel nevychází tak, jak by mělo, píše v komentáři David Klimeš.

 

16:19

Autobusoví dopravci provozující příležitostnou a komerční přepravu přišli o téměř všechny zakázky, některé firmy už proto začaly propouštět zaměstnance. Zhruba polovina přeprav ubyla i mnoha nákladním dopravcům. Dnes to uvedlo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Podle dopravců bude nutná pomoc státu.

16:12

Mělník chce ve městě další odběrové místo pro testy na onemocnění Covid-19, a to se systémem drive-in. Systém umožňuje odběry přímo z auta, snižuje tak riziko šíření nákazy. Testování už dělá mělnická nemocnice ve svém areálu, ale město chce zajistit dostupnost testů většímu množství lidí. Jedná se soukromou společností a hygieniky, rozhodnutí o spuštění testování padne zřejmě v pondělí, řekl dnes mělnický místostarosta Petr Volf (Mělničané).

16:34

Itálie je na dobré cestě. Aktuální situaci tak hodnotí úřady i epidemiologové, podle kterých se země začíná vymaňovat z nejhorší fáze šíření nákazy. Přísná omezení volného pohybu pro všechny obyvatele ale přesto budou trvat nejspíše až do května. Podle šéfa národního institutu pro zdraví (ISS) Silvia Brusaferra pandemie už dosáhla svého vrcholu - počty nově nakažených se stabilizovaly a brzy by měly začít výrazněji klesat.

16:11

Koronavirus by se mohl začít léčit plazmou uzdravených,. 

16:00

Britská královna Alžběta II. promluví kvůli koronaviru v neděli k národu. Speciální projev, natočený v královském sídle na hradě Windsor, bude teprve čtvrtým za dobu její 68 let trvající vlády. Jinak hovoří pouze o Vánocích. Informoval o tom server BBC. 

15:59

V Moravskoslezském kraji mají být pro seniory s nákazou Covid-19 a seniory v karanténě vyhrazena tři zařízení. Učena pro ně bude Bílovecká nemocnice a dále Lázně Darkov, kde by byli umisťováni bezpříznakoví pacienti či lidé s lehkým průběhem, a případně i Sanatoria Klimkovice. Tam by mohli být senioři v karanténě. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

15:58

Na Jablonecku se do pomoci v souvislosti s šířením koronaviru zapojila i místní firma Preciosa, výrobce českého skla a křišťálu. Její Nadace Preciosa věnuje většinu svého rozpočtu pro letošní rok na pomoc v boji s následky epidemie. Zároveň spustila projekt Adoptuj roušku, zastav virus. Zastřešila místní iniciativy domácího šití roušek pro potřebné a na svém účtu otevřela také možnost zasílat na boj s koronavirem finanční příspěvky. Druhou možností je darování nových či bezvadně čistých látek ze stoprocentní bavlny, tkalounů či gumiček nezbytných pro výrobu roušek. Spolu s hotovými rouškami je možné je předat v sídle Preciosy v Jablonci nad Nisou. "Peníze z adopce roušek poskytneme zařízením pro seniory a dlouhodobě nemocné v Křišťálovém údolí. Navíc přidáme i samotné roušky, které v rámci programu šijí zaměstnanci Preciosy coby dobrovolníci," uvedla ředitelka Nadace Preciosa Andrea Kroupová.

15:57

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné pobrexitové období bude nezbytné kvůli koronaviru prodloužit. Čas stanovený původně do konce roku nebude podle unijních diplomatů vzhledem ke zpomalení rozhovorů stačit. Britská vláda dosud na jakékoli prodlužování doby, po níž se země musí řídit unijními pravidly, odmítala přistoupit.

15:48

Veškerý zdravotnický personál v USA, který je postradatelný v běžné praxi, by měl být povolán do boje proti koronaviru, protože nemocnice očekávaný nápor nezvládnou. V New Yorku to dnes prohlásil starosta Bill de Blasio. Americká armáda by podle něj měla být v zápase s nebezpečnou nákazou "plně mobilizována". "Bojujeme s neviditelným nepřítelem, který zabíjí spoustu Američanů," konstatoval de Blasio. Lékaři v newyorských nemocnicích se starají o desetinu z bezmála 50 tisíc nakažených ve městě.

15:45

Čečensko jako první region Ruské federace vyhlásilo kvůli koronaviru zákaz nočního vycházení. Oznámil to dnes tamní vůdce Ramzan Kadyrov, který rozhodl o zpřísnění omezujících opatření s cílem zastavit šíření infekce.

Čečenské úřady přitom zatím hlásí jen desítku potvrzených případů nakažení lidí, a ochránci lidských práv podle agentury Reuters dávají najevo obavy ohledně toho, jak bude respektování zákazu nočního vycházení vynucováno v tomto regionu, kde je běžné násilné porušování lidských práv. 

15:43

Pasažéři dvou velkých výletních lodí, které dlouhé týdny marně usilovaly o povolení kotvit u floridských břehů, se dnes dostali na pevninu, když plavidla Zaandam a Rotterdam zakotvila v přístavu Port Everglades. Z útrob lodi bylo na břeh přednostně dopraveno 14 kriticky nemocných. 

Lodě, na jejichž palubě bylo přes 2500 lidí, nechtěla dlouho žádná země přijmout. Podle listu The Miami Herald zemřeli na lodích čtyři lidé a více než 230 jich má příznaky podobné chřipce. Padesát členů posádek bylo pozitivně testováno na přítomnost koronaviru. Jak místní úřady naloží s mrtvými není známo, zatím zůstávají na palubě lodi Zaandam.

U pobřeží Floridy se pohybuje několik dalších velkých plavidel s nakaženými lidmi.

Zaoceánská loď Zaandam.
Zaoceánská loď Zaandam. | Foto: Reuters
15:38

Počet zemřelých stoupl v Nizozemsku o 148 na 1487. Celkový počet nakažených už je 15 723, o 1026 víc než ve čtvrtek. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters nizozemský národní zdravotnický institut.

15:23

Hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci, který řídí strategii boje s nákazou v USA, se dnes vyjádřil rezervovaně k nošení roušek. V rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že roušky nejsou náhradou jiných protiepidemických opatření, především dodržování vzájemného odstupu mezi lidmi. Američané by se podle něj měli řídit hlavně tímto požadavkem přinejmenším do konce dubna, protože omezení kontaktů nepochybně pomůže krizi zastavit, řekl Fauci, který je ředitelem amerického Národního ústavu pro alergii a infekční nemoci.

Foto: Reuters
15:19

Počet obětí nákazy koronavirem v Británii za poslední den vzrostl o rekordních 684, celkem už nemoci podlehlo 3605 lidí. Zaznamenáno bylo celkově již 38 168 nakažených. S odvoláním na statistiky ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters. Británie se řadí mezi nejhůře zasažené na světě.

15:19

Česká lékárnická komora varuje před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako prevence před koronavirovou nákazou. Preventivní podávání paracetamolu nejenže pacienta neochrání, ale navíc může významně zatížit organismus. Komora to dnes uvedla v tiskové zprávě. Léčiva proti horečce, která je jedním z průvodních jevů nemoci Covid-19, některým lékárnám v Česku v posledních dnech docházely.

15:07

Zhruba třetina členek Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek  kvůli šíření koronaviru a opatřením, která vláda v této souvislosti přijala, uzavřela své firmy a provozy a pětina zvažuje snížení mezd zaměstnancům. Koronavirová krize tak podnikatelkám podle odhadu sdružení způsobila do této chvíle minimálně půlmiliardovou ztrátu. 

15:07

Výzkumné centrum Nové technologie v Plzni, vysokoškolský ústav Západočeské univerzity, nabídlo pomoc ministerstvu zdravotnictví, které chce nainstalovat do všech nemocnic termokamery. Upozornilo na úskalí termovizního měření. Nezávislý výzkumný ústav nabídl v pátek konzultace také dalším subjektům. ČTK to řekl Milan Honner z výzkumného centra, které je schváleným školicím pracovištěm pro termodiagnostiku, jíž se věnuje více než 20 let. Honer je vedoucím odborné skupiny termodiagnostiky Asociace technických diagnostiků ČR.

Stát pořídí do všech nemocnic v České republice kamery snímající teplotu, 31. března jich podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) objednal ze Švýcarska 500. Měly by pomáhat odhalovat potenciálně infekční lidi nakažené koronavirem.

15:05

Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200 metrů čtverečních. Nadále by ale platila opatření vlády a ministerstva zdravotnictví týkající se zákazu maloobchodního prodeje. Výjimka by se tak vztahovala především na potravinářské řetězce, které by za běžných okolností musely mít podle zákona o prodejní době zavřeno, uvedl mluvčí České obchodní inspekce Jiří Frölich.

15:03 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví na Twitteru uvedl, že zdravotníkům bylo dodáno již přes 8 milionů roušek, přes 1,8 milionu respirátorů a více než 800 tisíc rukavic.

14:52

Po nákaze koronavirem získá člověk imunitu. Podle vědců může trvat několik let.

15:16

Singapur ve snaze zastavit šíření koronaviru uzavře od 7. dubna do 4. května školy a většinu obchodů a služeb s výjimkou těch základních, jako jsou supermarkety a banky. Podle agentury Reuters to dnes oznámil premiér Lee Hsien Loong. V Thajsku ode dneška platí noční zákaz vycházení.

Singapur si vysloužil uznání světa za svůj dosavadní boj s koronavirem, v posledních dnech ale počet nakažených rychle stoupal. Případů koronaviru je nyní v zemi 1114, obětí pět.

14:50

Zhruba 4000 lidí podepsaly dosud petice za zachování druhého termínu přijímacích zkoušek na střední školy. Podle mimořádné úpravy zákona, kterou už schválil Parlament a podepsal prezident Miloš Zeman, budou mít letos uchazeči kvůli koronaviru na zkoušky místo dvou pokusů jeden. Podle signatářů petic je to nespravedlivé a nepřiměřeně přísné. Žádají proto o přehodnocení rozhodnutí.

14:46

Zdravotníci v USA dostávají štíty i podle návrhu české firmy Prusa Research. Vyrábí je pro ně nezisková společnost Maker Nexus z amerického Silicon Valley, která pomáhá zásobovat zdravotníky ochrannými prostředky. K dispozici má třináct 3D tiskáren a tři laserové řezačky, které nyní pracují bez přestávky.

Česká firma na projektu štítů spolupracuje i s českým ministerstvem zdravotnictví, a už rozdala přes 24 tisíc těchto prostředků.V nekomerční licenci vyzývá, aby i ostatní výrobci štíty dodávali zdarma, zároveň ale chápe jejich případný prodej za výrobní náklady.

Maska Prusa Research.
Maska Prusa Research. | Foto: Prusa Research a.s.
14:41

V pražských nemocnicích není dostatek míst pro klienty domovů pro seniory, kteří jsou nakažení novým typem koronaviru. Musí tak zůstávat v zařízeních, která nemají možnosti zajistit potřebnou míru izolace. Dnes to uvedla pražská radní pro zdravotnictví a sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě), podle které na to stát rezignoval.

14:40

Výdaje domácností klesly od doby, kdy byla zavedena karanténa, o 23 procent. Lidé přestali kupovat oblečení a výrazně omezili útraty v restauracích. Naopak více utrácejí za potraviny a léky. Informovala o tom Česká spořitelna, která analyzovala platby svých klientů. Nákupy se přesunuly do virtuálního prostředí a lidé začali masivně spoléhat na e-shopy, kde utratili o 44 procent více.

14:38

Organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které se kvůli koronavirové epidemii ocitly v tíživé ekonomické situaci. Pracovníci a dobrovolníci společnosti chtějí pomoci například živnostníkům, samoživitelkám, sociálně slabým, lidem v insolvenci nebo těm, kteří přijdou o práci.

14:29

Britský premiér Boris Johnson zůstává v karanténě, kterou chtěl k dnešnímu dni ukončit. Týden po pozitivním testu na koronavirus nadále vykazuje mírné příznaky nemoci, informovala nyní agentura Reuters. "Mám stále teplotu, takže v souladu s vládními doporučeními musím pokračovat v karanténě, dokud symptom neodezní," uvedl ministerský předseda ve videozprávě.

14:27

Paní Marianna byla zvyklá navštěvovat svou jednadevadesátiletou matku v litoměřickém Domově U Trati takřka každý den. Teď už ji ale kvůli zákazu návštěv měsíc neviděla a má o ni strach.

14:22 Vlajka Číny

"Když jdu kolem někoho, kdo si všimne mých modrých očí, okamžitě o půl metru uskočí," říká 33letý Andrew Hoban, který pochází z Irska a nyní žije v Šanghaji. Hoban je jedním z cizinců, který se během pandemie koronaviru stal obětí rostoucí nedůvěry a odporu vůči cizincům. 

Xenofobie v Číně vzrostla podle zpravodajského server Guardian během několika posledních týdnů, kdy čínští zdravotní činitelé prakticky každý den informovali o "importovaných" případech nákazy koronavirem. Cizinci začali zažívat odmítání v restauracích, obchodech, posilovnách a hotelích, byli nuceni podrobit se dalším zdravotním kontrolám, místní obyvatelé na ně křičí a vyhýbají se jim na veřejných prostranstvích, popisuje britský deník.

14:19 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Billboardy ministerstva zdravotnictví nyní připomínají lidem v ulicích, jak snížit riziko nákazy.

14:18

Španělský prodejce puzzle: jdou teď na odbyt jako toaletní papír nebo koblihy. "Za 12 let, co tenhle obchod vedu, jsem nic podobného nezažil. Dostáváme 400 až 450 objednávek denně a některé z nich i na více kusů. Nejvíc jsme dosud prodali těsně před Vánocemi, kdy jsme měli v jeden den 350 objednávek," popsal deníku El País šéf firmy Casa del Puzzle se sídlem v Seville. Vysoké objednávky má jeho podnik už přes dva týdny.

14:15

V důsledku častějších policejních kontrol a vládních opatření omezujících pohyb obyvatel roste v Británii cena drog. Vyplývá to ze zjištění televize Sky News, která se odvolává na osoby z londýnského drogového prostředí.

Nejmenovaný překupník drog, který dodává narkotika níže postaveným dealerům v britské metropoli, uvedl, že cena za kilogram kokainu vzrostla od začátku koronavirové krize ze 36 tisíc na 40 tisíc liber (1,13 milionu na 1,25 milionu korun). 

Lidé nucení trávit čas doma nyní podle překupníka čím dál více přesedlávají z kokainu na marihuanu. Oslovený odběratel si raději už před týdnem objednal "koronavirový balíček trávy", který mu má pomoci překonat odloučení.

14:11

Do Česka by mělo v následujících dnech dorazit několik přístrojů na skenování plic. Pomohou zdravotníkům sledovat pacienty s nejtěžším průběhem nemoci Covid-19, kteří potřebují plicní ventilaci. Jedno z nově dodaných zařízeních už využívá Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. ČTK to dnes řekli Robin Čumpelík z odboru bezpečnosti a krizového řízení ministerstva průmyslu a obchodu a Martin Ričl ze společnosti Linet, který se podílí na koordinaci projektu.

14:06

Zaměstnanci domova pro seniory v Krásném Březně v Ústí nad Labem, jehož zřizovatelem je město, jsou se svými klienty ode dneška nepřetržitě. V zařízení budou i přespávat a po dobu 14 dnů tak nebudou v osobním kontaktu se svými rodinami. Opatření v domově přijali proto, aby se mezi seniory nedostala nemoc Covid-19. Řekla to dnes novinářům mluvčí města Romana Macová. Stejné opatření přijal 18. března také domov důchodců v České Kamenici.

14:10

Saúdská Arábie na třech místech prodloužila o čtyři hodiny zákaz nočního vycházení zavedený v rámci opatření, jež mají zastavit šíření koronaviru. Dosud země zaznamenala 1885 případů nákazy a 21 lidí onemocnění podlehlo, informovala agentura Reuters. Zákaz vycházení bude v Táifu, Katífu a Dammámu platit od 15:00 místního času, místo původních 19:00, a to do 06:00, uvedlo saúdskoarabské ministerstvo vnitra.

13:29

Rakousko k dnešku eviduje přes 11.300 nakažených, 168 lidí infekci podlehlo. Uvádí to web tamního ministerstva zdravotnictví. Sousední Švýcarsko s Lichtenštejnskem, které vedou statistiku společně, hlásí podle Spolkového zdravotního úřadu (BAG) více než 19.300 infikovaných. Ve Švýcarsku dosud zemřelo 484 nakažených, v Lichtenštejnsku nikdo.

13:27

Některé země Latinské Ameriky kvůli šíření koronaviru dál zpřísňují omezení volného pohybu. Salvador svým občanům pohrozil zavřením do společných karanténních středisek, pokud nebudou dodržovat zákaz vycházení. Peru se dnes přidalo k Panamě omezením společných vycházek mužů a žen, když jim určilo dny v týdnu pro cesty na nutný nákup.

Jiné vlády ale preferují udržet zdravou ekonomiku, jako třeba brazilský prezident Jair Bolsonaro, který ve čtvrtek obvinil ministra zdravotnictví z hysterie proto, že nabádá občany k omezení pohybu v ulicích. Brazílie má zatím nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem (asi 8000) v Latinské Americe.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro se svými příznivci.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro se svými příznivci. | Foto: Reuters
13:25

Emise oxidu uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, neboť současná pandemie koronaviru v podstatě vyřadila z chodu světovou ekonomiku. Vyplývá to z odhadů vědců sdružených ve skupině Global Carbon Project, o nichž dnes informovala agentura Reuters. Pokles je ovšem podle nich spíše dočasný a nepředstavuje potřebnou strukturální změnu pro plnění klimatických cílů.

13:23

Německý ministr vnitra Horst Seehofer chce podle magazínu Spiegel rozšířit opatření na hranicích i na Česko. Jejich reálný dopad ale vzhledem k omezením, která už nyní platí v Česku pro přeshraniční styk, nemusí být velký.

Opatření, které chce posílit, se v tuto chvíli vztahuje na hranice s Rakouskem, Francií, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem. Překračovat je mohou jen lidé, kteří k tomu mají pádný důvod. Nově by se mělo týkat i zbytku sousedních států, tedy kromě Česka také Polska, Belgie a Nizozemska. 

Do Německa i nyní každý den přicestuje kolem 20 tisíc lidí ze zahraničí, kteří by podle přesvědčení Seehoferova rezortu s sebou mohli přivézt infekci. 

Horst Seehofer.
Horst Seehofer. | Foto: Reuters
13:17

Ve Francii se letos maturitní vysvědčení či středoškolské výuční listy kvůli pandemii nebudou udělovat na základě klasických červnových zkoušek. Vláda po přerušení běžné výuky mění systém hodnocení studentů, které prý bude vycházet z kontrol domácí práce i známek z celého školního roku. 

13:17

Ukrajinská vláda dnes zpřísnila opatření, která mají zamezit šíření nákazy. Infekce se podle tamního premiéra Denyse Šmyhala dál šíří po Ukrajině a tvrdší karanténní opatření jsou jediný způsob, jak "řetězec přerušit a ochránit lidské životy". Od pondělka bude například zakázáno, aby po ulici šli spolu více než dva lidé, s výjimkou doprovodu dětí. Na veřejná místa se od pondělka nebude smět bez roušky na obličeji, dodal list Ukrajinska pravda.

13:15

Jihoafričané mají za sebou první týden přísného celonárodního omezení pohybu vyhlášeného kvůli obavám z šíření koronaviru. Jihoafrická republika reagovala na pandemii rychleji a efektivněji než mnoho jiných zemí na světě, vsadila na testování a zatím se zdá, že má situaci pod kontrolou, napsala dnes zpravodajská stanice BBC. Místní policie se však dopouští násilností při zásazích proti lidem, kteří porušují mimořádná nařízení.

13:36

Zástupci Prahy 10 a dobrovolníci dnes ráno rozdávali před šesti obchodními řetězci roušky a dezinfekce seniorům, kteří si přišli ve vyhrazenou dobou mezi 08:00 a 10:00 nakoupit. Jak ČTK sdělil mluvčí radnice Jan Hamrník, akce se bude opakovat každý pátek. Dnes se podle něj rozdaly stovky ochranných pomůcek a letáků s kontakty a tipy, jak se v současné situaci chovat.

13:13

"Podle všech předpokladů je člověk po nákaze virem SARS-CoV-2 chráněn před další infekcí přinejmenším pár let," řekl šéf Německé imunologické společnosti (DGfI) Thomas Kamradt. 

13:06

Ke zvládnutí epidemie nového koronaviru v Česku nejvíc přispívá epidemiolog Roman Prymula následovaný ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Naopak nejhůře je hodnocen prezident Miloš Zeman. Vyplynulo to ze zjištění projektu National Pandemic Alarm, který monitoruje nálady a postoje společnosti v období pandemie koronaviru a za kterým stojí výzkumné agentury Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK.

12:59

Nemohl jsem ani zvednout ruce, spal jsem 20 hodin denně, říká Čech, který se z koronaviru vyléčil ve Vietnamu.

13:04

Mimořádná opatření vyhlášená v souvislosti s šířením nákazy koronaviru se promítají také do péče o vzácné horské louky v Krkonoších. Zatímco tradičně na jaře se do ní zapojovaly i školy, nyní se o to musí postarat sami zaměstnanci Správy Krkonošského národního parku. Jde o vzácné botanické lokality, orchidejové louky, které správa národního parku každoročně na jaře zbavuje staré loňské trávy, takzvané stařiny.

12:57

Všeobecná fakultní nemocnice podává některým pacientům také experimentální lék hydroxychlorochin, který by měl bránit průniku viru do organismu a který podporuje imunitu. Na plicní ventilaci je nyní v zařízení šest pacientů, kterým je lék podáván. 

12:50

Pacient, kterému byl podán experimentální lék Remdesivir, je při vědomí, je ve fázi rehabilitace a uzdravování, nyní si postupně odvyká na plicní ventilaci. "Dosud nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

12:45

Všeobecná fakultní nemocnice má v tuto chvíli 8 pacientů pozitivních na koronavirus, rozmístěné na 3 klinikách, prověřuje dalších 31 s podezřením na onemocnění. Nemocnice zatím nemusela omezit provoz, ochrannými pomůckami je zásobena zhruba na 14 dní, uvedl ředitel.

12:42

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze bude od pondělí testovat veškeré nové pacienty, kteří mají být z jakýchkoli důvodů hospitalizováni, na přítomnost koronaviru. Informoval o tom ředitel nemocnice David Feltl. "Patří za to obrovský dík především Univerzitě Karlově," uvedl ředitel s tím, že univerzita nemocnici velmi pomohla s kapacitami testování.

Jak u nemocného taxikáře zafungoval lék remdesivir? Sledujte brífink lékařů VFN

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze ve čtvrtek podala pacientovi s vážným průběhem nemoci Covid-19 poslední dávku experimentálního léku. | Video: DVTV
12:41

Repatriace Čechů, kteří uvázli v cizině kvůli opatřením proti šíření koronaviru, pokračuje. Podle diplomacie zůstává v zahraničí ještě na 2500 českých občanů, kteří o návrat domů projevili zájem. 

12:36

Umělce v České republice, kteří bojují s důsledky opatření proti šíření koronaviru, podpoří festival Nic 2020, do něhož se zapojí řada institucí. Ty vzhledem k aktuálnímu nouzovému stavu nemohou nabídnout skutečný program, ale pomoci jim lidé mohou zakoupením vstupenky na neexistující program. V nabídce jsou tak fiktivní hudební koncerty, divadelní a taneční představení, komentovaná prohlídka nebo výstavy o ničem.

12:30

Koronaviru v Íránu podlehlo za uplynulých 24 hodin 134 lidí, počet obětí tak vystoupal na 3294. Nakažených bylo zaznamenáno 53 183. S odvoláním na mluvčího íránského ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters.

12:32

V Olomouci se nakazilo nemocí Covid-19 dohromady 28 zahraničních vysokoškolských studentů, od úterka se počet zvýšil o 16 pozitivních případů. Dalších 73 studentů ze zahraničí je v karanténě a byli plošně testováni, na výsledky se čeká, řekl ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého Josef Suchánek. Správa kvůli případům nákazy a karantény vyčlenila jednu dvojbudovu vysokoškolských kolejí, kapacita stačí. Studentům v izolaci obstarává donášku jídel z menzy, pomáhají také anglicky mluvící dobrovolníci.

12:29

S ohledem na nárůst počtu nakažených ve Španělsku za posledních 24 hodin je země v tuto chvíli druhou nejzasaženější, po Spojených státech. Dosud byla druhá v počtu nakažených Itálie, ta ještě dnešní údaje neoznámila.

12:28

Opoziční strany chystají před úterní sněmovní schůzí, která má projednávat vládní opatření související s šířením epidemie koronaviru, pozměňovací návrhy k jednotlivým zákonům. Předseda lidovců Marian Jurečka dnes za neférové označil například vládou stanovené podmínky pětadvacetitisícové pomoci živnostníkům. Piráti informovali, že v pondělí představí úpravy návrhu na společné tiskové konferenci lídři Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

12:25

Rusko přepraví jedenácti vojenskými lety do Srbska jednotku celkem 87 specialistů a dodávku zařízení a techniky pro boj s nákazou koronavirem. Oznámila to ruská média s odvoláním na ministerstvo obrany, podle kterého přeprava začne ještě dnes. Srbsko je tradičním ruským spojencem na Balkánu. Pomoc přislíbil ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem.

Rusko již dopravilo podobnou zdravotní pomoc do New Yorku, přičemž podle mluvčí ruské diplomacie polovinu zaplatili Rusové a polovinu Američané. Minulý měsíc Rusko vyslalo do Itálie osm zdravotnických týmů a stovku vojenských specialistů i s laboratoří.

12:20

Ve Spojených státech minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnanosti zhruba 6,65 milionu lidí. Je to rekord a zhruba dvojnásobek počtu z předchozího týdne. Pohyblivý graf dává číslo do historických souvislostí. 

12:20

Ústav jaderné fyziky Akademie věd ČR nabízí zdravotníkům bezplatně přístroj na radiační sterilizaci. Přístroj dokáže zahubit zárodky ionizujícím zářením během několik minut a efektivně sterilizovat lékařské výrobky pro jedno použití, zhotovené z plastických hmot, textilií, pryže, buničiny atd. Zařízení umístěné v krytu civilní ochrany pod Vítkovem nabízí pracoviště AV ČR v době nouze zdarma, informovalo o tom v tiskové zprávě.

12:16 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ve čtvrtek bylo v Česku podle ministra zdravotnictví otestováno nejvíc lidí od začátku epidemie, celkem 6 291. Pozitivních bylo 269 případů, což je oproti předchozím dnům mírný pokles.

12:19

Evropský parlament a jeho poslanci se přímo zapojí do boje s koronavirem. Někteří dali k dispozici své medicínské znalosti, vedení europarlamentu zase ve čtvrtek nabídlo jednu z bruselských budov místním úřadům, aby ji využily jako nemocnici. Počet obyvatel Belgie, kteří jsou s chorobou Covid-19 v nemocnicích, překročil tento týden pět tisíc a některá zdravotnická zařízení se blíží naplnění svých kapacit. Několik nemocnic v Bruselu už v tomto týdnu muselo nové případy přesměrovat jinam. 

12:11

Opavský červený kříž bude s potravinami, drogistickým zbožím či léky rozvážet seniorům i obědy. Vařit bude školní kuchyně. Teplá jídla se k zájemcům poprvé dostanou v úterý, informovala ředitelka organizace Zuzana Mikulová Gavendová.

11:50

Rusko dnes ohlásilo 601 nových případů nákazy. Celkový počet nakažených se zvýšil na 4149, uvedla agentura Interfax s odvoláním na operativní štáb pro boj proti infekci. Nemoci podlehli další čtyři pacienti. Celkový počet mrtvých tak vzrostl na 34.

11:49

Počet nakažených koronavirem ve Španělsku se zvýšil o 7472 na 117 710, za den přibylo 932 úmrtí, počet obětí v zemi tak dosáhl téměř 11 000.

11:42

Německé kancléřce Angele Merkelové dnes skončila izolace. Do té nastoupila po setkání s nakaženým lékařem. Absolvovala tři testy na koronavirus s negativním výsledkem a podle mluvčího německé vlády se vrací k běžné práci v prostorách spolkového kancléřství v Berlíně. 

11:38

Polské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo 203 nových případů koronaviru a další dvě úmrtí. Celkový počet nakažených koronavirem v zemi tak dosáhl 3149, z toho 59 lidí zemřelo, uvedla televize TVN 24 na svém webu.

11:29

Tichomořský stát Nauru patří mezi poslední dvacítku zemí, kde ještě nebyl zaznamenán jediný případ nákazy. Ostrovnímu státečku nepochybně prospívá jeho izolovanost, přijal však také přísná preventivní opatření. Právě Tichomoří zůstane zřejmě před nákazou uchráněno nejdéle, říkají epidemiologové a demografové, které cituje zpravodajský server BBC News.

Ostrov Nauru.
Ostrov Nauru. | Foto: repro Aktuálně.cz
11:33

Technická univerzita v Liberci uzavřela dnes budovu L s laboratořemi, kde sídlí Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie, a také menzu v Husově ulici. Důvodem je dezinfekce. U jednoho z vědeckých pracovníků univerzity potvrdil ve středu test nový koronavirus, na výsledky testů jeho kolegyně zatím škola čeká.

11:27

Izrael zaznamenal přes 7000 výskytů koronaviru, 37 lidí zemřelo. Většinu obětí tvoří muži a všem bylo více než 72 let. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva zdravotnictví o tom informoval zpravodajský web The Times of Israel. K novým případům přibyl ministr zdravotnictví Jaakov Licman. Premiér Benjamin Netanjahu, u kterého dva testy koronavirus neprokázaly a který byl dříve v karanténě kvůli nakažené poradkyni, se následně do izolace vrátil. Do karantény musel také velitel tajné služby Mossad a šéf Národní bezpečnostní rady.

11:05

Situace v Německu: podle šéfa Institutu Roberta Kocha je spolková republika stále na začátku epidemie. Zatím muselo být hospitalizováno kolem osmi tisíc nakažených. Šéf sdružení německých nemocnic Gerald Gass uvedl, že asi 2500 infikovaných je nyní na umělé plicní ventilaci. Dalších deset tisíc takových lůžek je k dispozici. Řekli to dnes na tiskové konferenci v Berlíně. 

11:27

Vedení města Strakonice sníží kvůli vládním opatřením spjatým s koronavirem nájemné podnikatelům v nebytových prostorách o 50 až 100 procent za druhé letošní čtvrtletí. Několik podnikatelů již požádalo o prominutí či snížení nájemného.

10:57

Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes ohradil proti kritice od Evropské unie, Spojených států a nevládních organizací, které reagovaly na skutečnost, že maďarská vláda si nechala schválit zvláštní pravomoci, včetně neomezené možnosti vládnout dekrety. 

"Brusel se stará o nás, ačkoli by se měl starat o koronavirus," prohlásil Orbán podle agentury Reuters v rozhlase. Mimořádné pravomoci maďarské vlády během stavu nouze jsou podle něj "zhruba stejné jako má francouzský prezident v době míru". Podle Orbána je jasné, že Budapešť je terčem "politického útoku", který podle něj zosnoval finančník George Soros a "jeho lidé v Bruselu".

10:50

Desítky milionů korun dali Češi na crowdfundingové projekty pomoci kvůli šíření koronaviru. Financují tak výrobu plicních ventilátorů či roušek, mohou i podpořit živnostníky zasažené opatřeními vlády, která preventivně uzavřela část obchodů a provozoven. Vyplývá to z informací crowdfundingových serverů. Takzvaný crowdfunding slouží k financování projektů nebo třeba nákupů prostřednictvím menších příspěvků veřejnosti vesměs na on-line portálech.

10:54

V Londýně dnes otevře obří polní nemocnice, která bude poskytovat lékařskou péči až 4000 pacientům. Inaugurace se na dálku zúčastní britský princ Charles, který se nedávno vyléčil z koronavirem způsobené nemoci Covid-19, informoval deník The Guardian.

Foto: Reuters
10:44

Ve Zlínském kraji přibylo od čtvrtečního večera pět potvrzených případů nákazy novým koronavirem, je jich celkem 160. Hygienici v kraji evidují jednoho vyléčeného, nikdo v souvislosti s onemocněním Covid-19, které koronavirus způsobuje, nezemřel, řekla dnes ČTK Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice. Jde o údaje k pátečním 09:00.

10:43

Laboratoře v Německu provedou týdně na 300 tisíc testů, problémem je ale nedostatek materiálu pro testování i pro práci výzkumníků, píše agentura DPA. "Zajišťování materiálu je velkým problémem," uvedl mluvčí svazu laborantů BDL Thomas Postina. Potíže jsou například se zásobami chemikálií pro testy či odběrových sad.

10:43

Odběry vzorků od lidí s podezřením na nemoc Covid-19 bude od pondělí 6. dubna dělat všech pět nemocnic patřících Královéhradeckému kraji. K nemocnicím v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou se od pondělí přidají nemocnice v Jičíně a ve Dvoře Králové nad Labem. Nemocnice Trutnov, která ve čtvrtek odběry kvůli nedostatku testovacího materiálu přerušila, v pondělí odběry obnoví. ČTK to dnes řekla mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

10:39

Konglomerát The Trump Organization, který zastřešuje podnikatelské aktivity rodiny amerického prezidenta, kvůli dopadům pandemie usiluje o odklad půjček a nájemních plateb ve výši stovek milionů dolarů u německé Deutsche Bank. Informoval o tom deník New York Times. 

Floridská divize Trumpova podniku se podle listu také obrátila na tamní okres s dotazem, zda bude trvat na termínu platby nájmu za pozemek, na kterém je golfové hřiště Trump International Golf Club nedaleko Trumpova letoviska Mar-a-Lago. 

"V těchto dnech každý spolupracuje," řekl deníku NYT Trumpův syn Eric, který s bratrem Donaldem mladším rodinnou společnost The Trump Organization řídí. "Nájemci jednají s majiteli, majitelé s bankami. Celý svět spolupracuje v boji proti pandemii," dodal.

Luxusní letovisko Mar-a-Lago.
Luxusní letovisko Mar-a-Lago. | Foto: Reuters
10:29

Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany, který sídlí v Kamenné na Příbramsku. Denně zpracuje 20 až 25 vzorků odebraných v areálu příbramské nemocnice. Kromě toho se zabývá také testováním ochranných pomůcek včetně roušek a respirátorů, řekl ČTK ředitel ústavu Tomáš Dropa.

 "Naši detekční kapacitu nabízíme také ministerstvu vnitra, takže je teoreticky možné, že se na nás budou obracet i hasiči a policie. Bude záležet na tom, jaká bude potřeba," uvedl Dropa.

10:24

Projekt takzvané chytré karantény na vyhledávání možných nakažených koronavirem by mohl v Jihomoravském kraji začít naostro fungovat po velikonočních svátcích.

ČTK to dnes řekl ředitel jihomoravské hygienické stanice David Křivánek. Podle něj se nyní vše připravuje. V kraji je kvůli tomu asi dvacítka armádních mediků a členů výjezdových týmů. Část se zatím připojila k odběrovým týmům, které vyjíždějí domů k lidem s podezřením na koronavirus.

10:08

Návrh ministerstva spravedlnosti na možnost zastavení dlouhodobých exekucí i bez souhlasu věřitelů neřeší problém dlužníků, kteří se dostanou do dluhové pasti kvůli dopadům opatření proti šíření koronaviru. Uvedl to dnes poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Jako předseda sněmovního podvýboru pro řešení exekucí a insolvencí proto před úterní schůzí sněmovny žádá o úpravu návrhu. Ministerstvo spravedlnosti podle něj slíbilo na přípravě pozměňovacích návrhů spolupráci.

09:53

V Libereckém kraji stoupl počet potvrzených případů onemocnění Covid-19 na 135, vyplývá z informací, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví.

09:50

V Řecku se kvůli koronavirové pandemii budou letošní liturgické obřady Velikonoc konat bez věřících a budou moci být přenášeny přes internet, slavnost Zmrtvýchvstání Páně oslaví řečtí věřící společně v kostelích až 26. května, pokud už to podmínky dovolí. Podle agentury APA o tom rozhodlo ve středu vedení řecké pravoslavné církve v čele s aténským arcibiskupem Hierónymem. 

09:47

Návštěva polské delegace v čele s premiérem Mateuszem Morawieckým v ruském Smolensku, plánovaná na 10. dubna, se odkládá. Oznámil to dnes v polské televizi šéf úřadu tamní vlády. Zdůraznil, že o návštěvě se s Rusy jednalo od počátku února, ale tamní představitelé dosud neposkytli jednoznačnou odpověď ohledně logistického zajištění návštěvy. To "znemožnilo uskutečnit tuto návštěvu v souladu s platnými bezpečnostními procedurami".

Morawiecki měl - podle polských médií nejspíše spolu s předsedou vládní strany Jaroslawem Kaczyńským - na místě uctít památku polských důstojníků postřílených před 80 lety v sovětském zajetí, jakož i památku obětí letecké katastrofy, při které před deseti lety u Smolenska zahynul polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

09:31

Maďarská vláda spustí v sobotu nový fond vytvořený kvůli Covid-19 a v úterý vypracuje podrobnosti o "největším balíčku na podporu ekonomiky ve středoevropské zemi", jak oznámil premiér Viktor Orbán. Zdravotníci dostanou letos půl milionu forintů (asi 38 000 korun) jako prémii za přesčasy a riziko, dodal. Maďarsko má k dnešnímu dni 623 případů nákazy koronavirem. 

09:26

Nemocnice Břeclav má nové případy nákazy koronavirem u lékařů a sester. Všichni jsou z interního oddělení, řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Petr Baťka. Počet zatím upřesňovat nechtěl. Nakažených je i několik pacientů. Nemocnice na internetu nepřijímá nové pacienty. Nově testuje všechny pacienty přijímané na hospitalizaci. Už dříve muselo zařízení kvůli dvěma nakaženým lékařům a dvěma nakaženým sestrám zavřít ARO a ORL, které o víkendu opět zprovoznilo.

09:25

Českého šití roušek si všimli i autoři zpravodaje Organizace spojených národů. 

09:20

Psychiatr a bývalý pražský primátor Pavel Bém byl minulý týden pozitivně testovaný na nový koronavirus. Žádné příznaky nemoci Covid-19 nepociťuje a je v domácí karanténě, do které muselo i několik zdravotníků, se kterými přišel do styku. Bém, který působí na Klinice adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, to potvrdil dnešním Hospodářským novinám.

09:13

Ostravský Domov pro seniory Iris, kde se objevila nákaza Covid-19, byl kompletně dezinfikován. S dekontaminací objektu pomáhali hasiči. Noví nakažení zatím v domově nejsou, stále tak zůstávají tři klientky s potvrzenou nákazou a jedna pracovnice zařízení. ČTK to dnes řekl ředitel domova Michal Mariánek.

09:12

V Německu v souvislosti s koronavirovou krizí výrazně stoupla důvěra ve vládu kancléřky Angely Merkelové (Křesťanskodemokratická unie, CDU). S prací kabinetu je podle průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD spokojeno 63 procent občanů, ještě začátkem března jich bylo jen 35 procent. Výrazně nahoru šla také obliba samotné kancléřky, ministra financí Olafa Scholze i zahraničí Jense Spahna. Současná situace naopak nesvědčí pravicově radikální Alternativě pro Německo (AfD), která ztratila dva procentní body a má podporu deseti procent obyvatel, což je nejméně od srpna 2017. 

08:54

Američané se kvůli ochraně před koronavirem po počáteční nedůvěře stále více zajímají o roušky. Pociťuje to i Češka Radka Salcmannová, která žije v newyorském Brooklynu. Látkové masky na obličej začala nejprve vizuální umělkyně, která se zaměřuje na módu a vystavovala během newyorského i losangeleského týdne módy, šít svým známým, teď se jí ale prostřednictvím sociálních sítí ozývá stále víc a víc lidí.

08:39

Počet lidí v Česku vyléčených z Covid-19 stoupl oproti čtvrtečnímu večeru o čtyři na 71. Množství zemřelých nakažených koronavirem vzrostlo o dva na 46.  Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k pátečním 08:30. Oba nově oznámení zemřelí byli podle webu ve věku nad 60 let a byli z Prahy a Plzeňského kraje. Jeden zemřel už ve čtvrtek a druhý v pátek.

08:21

Společnost Google začne ode dneška ve 131 zemích včetně Česka zveřejňovat všeobecné přehledy o tom, jak se vyvíjí návštěvnost veřejných míst. Údaje mají posloužit zdravotníkům v boji proti koronaviru. Google začne přehledy zveřejňovat nejprve na úrovni států a regionů, v dalších týdnech bude pracovat na možnosti zobrazit data za menší územní celky. V přehledech uživatelé naleznou trendy za několik týdnů, nejkratší interval je 48 až 72 hodin. Google to dnes uvedl v tiskové zprávě.

08:21

Praha 1 zajistí na vlastní náklady preventivní testování na nový typ koronaviru pro své zaměstnance a zaměstnance svých příspěvkových organizací. Chce tak včas zachytit případnou nákazu a zabránit jejímu šíření ve zdravotních a sociálních službách v městské části. Preventivní odběry čekají pracovníky Střediska sociálních služeb Praha 1, Nemocnice Na Františku, městského úřadu a zaměstnance škol Prahy 1, které pečují o děti lékařů, záchranářů nebo hasičů. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci městské části.

08:09

V Ústeckém kraji počet prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru vzrostl od čtvrtečního večera o 29 na 258. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

08:01

V Bělorusku, jediné evropské zemi, kde se v době pandemie koronaviru hraje fotbalová liga, se dění již také částečně zastavilo. Tamní svaz kvůli vládním nařízením přerušil soutěže juniorů a mládeže. Muži zatím ve své profesionální lize pokračují, dnes jsou na programu dva zápasy třetího kola.

07:57

Skupiny islámských radikálů jako al-Káida a Islámský stát na koronavirus pohlížejí jako na hrozbu, ale zároveň i příležitost získat nové stoupence a udeřit pak důrazněji než dříve. Svědčí o tom reakce těchto skupin, o nichž napsala agentura AP.

Teroristé koronavirus často označují za trest namířený na nemuslimy. Al-Káida jim ve svém úterním vzkazu doporučila, aby využili čas trávený v karanténě k poučení se o islámu. IS ve svém březnovém doporučení vyzval stoupence, aby neměli slitování a útočili i v této krizové době.

07:44

Americké námořnictvo zbavilo funkce kapitána letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, na jejíž palubě se potvrdilo několik desítek případů nákazy koronavirem. Informovala o tom dnes agentura AP. Kapitán Brett Crozier podle ministra námořnictva vyvolal paniku, když dopis, v němž žádal nadřízené o pomoc, adresoval příliš mnoha lidem. Psaní následně zveřejnila americká média. Bývalý viceprezident USA Joe Biden, který je uchazečem o prezidentskou nominaci Demokratické strany, rozhodnutí zbavit Croziera velení zkritizoval.

07:42

Přibližně stovka českých turistů se dnes nad ránem vrátila do republiky z rakouského Tyrolska, kde musela zůstat kvůli karanténě oblasti nařízené kvůli epidemii koronaviru. Speciální konvoj z lokality organizovalo ministerstvo zahraničních věcí. Tvořil jej autobus a několik automobilů. Kolona dorazila kolem 2:30 do Českých Budějovic, řekla ČTK mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

07:17

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu dosáhl už téměř 80 tisíc. Za posledních 24 hodin přibylo 6174 infikovaných, informoval na své webové stránce Institut Roberta Kocha. Nemoci Covid-19 podlehlo v zemi již více než tisíc lidí. Od čtvrtka mrtvých přibylo 145.

06:50

Počet lidí nakažených koronavirem v Jižní Koreji překonal hranici 10 tisíc. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi 86 nových potvrzených případů. Severní Korea nadále tvrdí, že v zemi není jediný nakažený člověk. Odborníci o pravdivosti tohoto tvrzení ale silně pochybují.

Polovina nově potvrzených jihokorejských případů pochází podle úřadů z hlavního města Soulu a jeho okolí. Za posledních 24 hodin nemoci Covid-19 podlehlo pět lidí, a bilance obětí tak vzrostla na 174. Vyléčilo se přes 6000 nakažených.

Agentura AP upozornila, že v posledních dnech přibývá v Jižní Koreji mnohem méně nových případů, než tomu bylo na konci února či v první polovině března. Nejvíce případů za předchozí den ohlásil Soul 3. března (851). Více než 150 případů za den zaregistrovaly úřady naposledy 19. března.

06:26

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci Covid-19, způsobované koronavirem, ve čtvrtek v Česku dále zpomaloval, za den jich přibylo 269 na celkových 3858. Největší výskyt koronaviru je stále v Praze a Olomouckém kraji. Z nemoci se podle posledních informací ministerstva ze čtvrtečního večera dosud v republice vyléčilo 67 lidí a zemřelo 44 lidí s Covid-19.

Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku klesl už ve středu z úterních 307 na 281. Ve středu se ale také zároveň snížilo množství provedených testů na koronavirus ze 6206 v úterý na 5973. Kolik bylo provedeno testů ve čtvrtek, zatím ministerstvo nezveřejnilo.

06:24 Vlajka Číny

V pevninské Číně za čtvrtek přibylo 31 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a čtyři další úmrtí na nemoc Covid-19, kterou virus způsobuje. Počet infikovaných je o čtyři nižší, než byl ve středu. S výjimkou dvou byly všechny nové případy nákazy zjištěny u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny.

06:17

Starosta New Yorku Bill de Blasio vyzval obyvatele města, aby si na veřejnosti zakrývali nos a ústa, a bránili tak dalšímu šíření koronaviru. Používat podle něj lidé mohou šály, šátky či jakékoli podomácku vyrobené roušky. Chirurgické ústenky by ale měli přenechat zdravotníkům. Federální vláda doporučení k zakrývání obličeje chystá, odborníci se zatím ale neshodli na jeho podobě.

Podle starosty de Blasia aktuální výzkumy prokázaly, že lidé mohou šířit koronavirus, aniž by sami vykazovali nějaké příznaky. "Když si zakryjete ústa, chráníte všechny ostatní," řekl de Blasio. 

Starosta New Yorku Bill de Blasio
Starosta New Yorku Bill de Blasio | Foto: Reuters
06:15

Americký prezident Donald Trump se nechal podruhé testovat na koronavirus. Výsledek testu byl opět negativní, oznámil šéf Bílého domu na pravidelné tiskové konferenci. Dodal, že nemá ani žádné příznaky nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

"Myslím, že jsem se mu podrobil opravdu ze zvědavosti, abych viděl, jak rychle funguje," řekl Trump. Zdravotníci podle něj použili test, jehož výsledek je k dispozici za méně než patnáct minut.

23:29

Metrové rozestupy mezi žáky či rozfázování začátku vyučovacích hodin jsou na českých školách neproveditelné. V České televizi to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Taková opatření po znovuotevření škol zmínil premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru na serveru Blesk.cz:

22:23

Nákaza koronavirem se po celém světě potvrdila už u více než milionu lidí. Vyplývá to z údajů agentury AFP a dat serveru worldometers.info. Nemoc Covid-19 způsobená tímto virem si pak vyžádala po celém světě již přes 50 000 životů. Nejvíce obětí (téměř 14 000) nadále eviduje Itálie, mírně přes 10 000 lidí nákaze podlehlo ve Španělsku. Hranici 5000 zemřelých dnes zřejmě po započítání zemřelých z domovů důchodců překonala Francie.

Co do počtu nakažených je nyní situace nejvážnější ve Spojených státech. Tam se koronavirus potvrdil již u více než 237 000 lidí. Za USA je Itálie a Španělsko se 115 000, respektive 110 000 infikovanými, poté následuje Německo s necelými 85 000 případy.

Přes 208 000 lidí s pozitivním testem na koronavirus se však již plně zotavilo.

21:57

Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28. červen v Řevnicích v okrese Praha-západ. Loňské finále jednoho z nejstarších festivalů zaměřených na folk, trampskou a country hudbu navštívily v řevnickém lesním divadle 3000 lidí. Organizátoři vyberou finalisty pomocí nahrávek, vítěz dostane možnost natočit písničku ve studiu. Oznámila to dnes organizátorka Porty Anna Roytová.

21:56

Světová banka (SB) dnes oznámila, že je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů (zhruba čtyři biliony korun), aby pomohla státům řešit zdravotní důsledky šíření koronaviru a podpořit hospodářské oživení. 

Cílem tohoto programu je podle banky "zkrátit dobu potřebnou k oživení, vytvořit podmínky pro růst, podpořit malé a střední podniky a pomoci ochránit chudé a zranitelné". SB dnes rovněž oznámila, že její vedení již schválilo první projekty nouzové podpory pro rozvíjející se ekonomiky v hodnotě 1,9 miliardy dolarů.

21:20

Registr vozidel a řidičů v Praze navýší počet termínů, v nichž zájemci budou moci vyřídit neodkladné úřední záležitosti. Více termínů k objednání by podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana mělo být k dispozici od pondělí 6. dubna. Pracoviště nyní kvůli nouzovému stavu obsluhuje primárně předem objednané klienty, a to pouze tři hodiny v pondělí a ve středu. Systém objednávek má zamezit frontám, které se před registry tvořily v předchozích dnech.

20:25

Za zmírnění podmínek pro pendlery, kteří cestují za prací do zahraničí, se postavila i část zákonodárců včetně dvou místopředsedů Senátu. Obrátili se na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) s devíti požadavky otevřeným dopisem, jehož text dnes poskytl ČTK sokolovský senátor Miroslav Balatka (STAN). Požadují například pro rodiče samoživitele a rodiče dětí do tří let věku výjimku jako pro zdravotníky, kteří mohou jezdit přes hranice denně, nebo využití takzvané chytré karantény.

"Opatření by mohla zmírnit dopady na život a práci pendlerů, a zároveň by neohrozila zdraví ostatních obyvatel ČR," uvádí se v dopise Balatka jako prostředník mezi vládou a sdružením Pendleři bez hranic.

19:56

Ve francouzských nemocnicích za posledních 24 hodin zemřelo dalších 471 pacientů s nemocí Covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Celková bilance obětí nemoci tak již v zemi přesáhla 4500. S odvoláním na data ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura AFP. Potvrzených případů nákazy přibylo od středečního večera více než 6000.

19:46

Země Severoatlantické aliance dále posílí a zefektivní spolupráci při boji proti šíření koronavirové nákazy. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga se na tom dnes shodli ministři zahraničí aliančních států, kteří na dálku debatovali o tom, jak by vojenská organizace mohla lépe pomáhat například při zajišťování letů s léky či ochranným materiálem. Ministři rovněž konstatovali, že NATO musí zůstat akceschopné v rámci svých misí bez ohledu na pandemii, a podpořili posílení výcvikové protiteroristické operace v Iráku.

"NATO bylo založeno, aby řešilo krize, takže s tím máme zkušenosti a chopíme se své role," podotkl po videokonferenci ministrů Stoltenberg, podle něhož bylo posílení role aliance v boji s šířící se chorobou Covid-19 hlavním tématem jednání.

19:38

Podle tyrolských úřadů uvedla Švýcarka, považovaná za první známý případ člověka s koronavirem v rakouské spolkové zemi, že první příznaky měla 5. března. Informovala o tom dnes agentura APA. Test s pozitivním výsledkem přitom ženě vyšel 9. března, což odpovídá i údajům rakouské Agentury pro ochranu zdraví a bezpečnost potravin. Ta ale předtím, stejně jako rakouské ministerstvo zdravotnictví, zjevně mylně uvedla, že žena onemocněla už 5. února.

19:38

Počet lidí s koronavirem v Kanadě překonal hranici 10 000. Obětí nemoci Covid-19 tam přibylo o více než pětinu na celkových 127. Podle agentury Reuters to dnes oznámily místní úřady.

19:36

V Ústeckém kraji stoupl počet prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru na 229. Je to o 18 více než dnes ráno. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Městská policie dnes začala strážit domov pro seniory v Litoměřicích, kde se potvrdila nákaza u 52 klientů a jedenácti zaměstnanců.

19:35

Hygienici evidují v Praze 854 potvrzených případů nákazy koronavirem, za posledních 24 hodin přibylo 53 pozitivních testů. Podle údajů ministerstva zdravotnictví (MZ) je v hlavním městě už téměř tisíc lidí s onemocněním Covid-19, konkrétně k dnešnímu večeru jich bylo 991.

19:28

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezonní dělníci převážně z východní Evropy, kterým se ale německé hranice jako prevence proti šíření koronaviru uzavřely. Na naléhání zemědělských svazů teď ale berlínská vláda odsouhlasila výjimku pro zhruba 80 000 zahraničních dělníků. K práci na poli je do Německa dopraví zvláštní letadla.

19:22

Nemoc Covid-19 způsobená koronavirem si vyžádala po celém světě již přes 50 000 životů. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje. Nejvíce obětí (téměř 14 000) nadále eviduje Itálie, mírně přes 10 000 lidí nákaze podlehlo ve Španělsku. Hranici 4000 zemřelých již ve středu překonala také Francie.

19:21

Slovensko v souvislosti s pandemií koronaviru zakázalo vyvážet do jiných zemí EU ochranné oděvy a pomůcky, dezinfekční prostředky či plicní ventilátory. Schválením příslušného nařízení o tom dnes rozhodl kabinet premiéra Igora Matoviče, vyplývá z informací úřadu vlády.

Z osobních ochranných prostředků se zákaz vývozu vztahuje na ochranné brýle, štíty chránící tvář, ochranné masky, oděvy i rukavice. Vládní opatření neumožňuje vyvážet ze země ani antibakteriální mýdlo, gely a dezinfekční prostředky, plicní ventilátory či potravinářský nebo denaturovaný líh, jenž se využívá i na výrobu dezinfekce.

19:18

Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které se kvůli koronavirové epidemii ocitly v tíživé ekonomické situaci. Pracovníci a dobrovolníci společnosti chtějí pomoci například živnostníkům, samoživitelkám, sociálně slabým, lidem v insolvenci nebo těm, kteří přijdou o práci. Uvedla to dnes organizace v tiskové zprávě.

19:12

V nemocnici v severoitalské Pavii léčí nakažené koronavirem transfuzemi krve, kterou darovali vyléčení pacienti s vytvořenými protilátkami. Postup již odzkoušeli lékaři v Číně. Prvními dárci krve byli dva lékaři, kteří se z nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, již vyléčili. Výsledek této testovací léčby odborníci označili za pozitivní, byť oficiální informace dosud zveřejněny nebyly. Nemocnice už vyzvala vyléčené pacienty, aby přišli darovat krev.

19:00

Hygienici v Olomouckém kraji evidují 349 potvrzených případů, od rána tento počet vzrostl o 31 nakažených. Sedm lidí se z nemoci vyléčilo, uvedla v podvečer olomoucká krajská hygienická stanice. Tři pacienti starší 60 let podle ministerstva zdravotnictví v kraji naopak nemoci podlehli, počet však zůstává stejný. Téměř všechny nové případy nakažených Covid-19 jsou z Olomoucka, kde je nyní 289 pozitivních případů.

18:48

Itálie v posledních 24 hodinách zaznamenala dalších 760 obětí nákazy koronavirem. Celkem tu na nemoc Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo již 13 915 lidí. Počet nakažených stoupl dnešním dnem na 115 242. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom s informovala agentura Reuters. Itálie je co do počtu obětí nejvíce zasaženou zemí na světě.

18:47

Počet lidí s potvrzenou nákazou Covid-19 stoupl v Moravskoslezském kraji od středečního večera do dnešních 18:00 o 19 na 320. Nejvíce nakažených přibylo na Ostravsku - 13. V okrese Ostrava-město je i nejvíce potvrzených případů v kraji, a to 99. Vyplývá to z informací na stránkách Krajské hygienické stanice v Ostravě. Dva lidé se v kraji z choroby vyléčili.

18:46

Výzkumníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT připravují návod na ochrannou masku pro zachycení koronaviru, kterou si lidé vyrobí na domácích 3D tiskárnách. ČVUT na úpravě masky spolupracuje s firmami Y Soft a Vytisknuto.com. Masky brzy poputují také ke zdravotníkům. Za ČVUT to v dnešní tiskové zprávě uvedla Andrea Vondráková.

18:37

Světové ceny potravin se v březnu výrazně snížily, a to kvůli poklesu poptávky souvisejícímu s koronavirem a levnější ropě. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství.

18:23

Rodiče by neměli kvůli epidemii nemoci Covid-19 odkládat očkování malých dětí. V populaci by podle předsedkyně Odborné společnosti dětských praktických lékařů Aleny Šebkové mohlo přibýt jiných infekcí, informovala o tom v tiskové zprávě. Důvody rodičům vysvětluje ve videu. Praktičtí lékaři už na začátku března pacienty vyzvali, aby omezili zbytné návštěvy jejich ordinací. Před zamýšlenou návštěvou jim mají raději zavolat.

18:20

Itálie v posledních 24 hodinách zaznamenala 760 obětí nákazy koronavirem, celkem tu na nemoc Covid-19 zemřelo už 13 915 lidí. Nakažených je 115 242.

18:16

Americký stát New York eviduje přes 90 000 lidí s koronavirem a více než 2300 obětí nemoci Covid-19. Za den tam přibylo 8669 nakažených, píše Reuters.

18:15

Ve středu to byl měsíc od chvíle, co se potvrdily první případy nákazy koronavirem v Česku. Analýza deníku Aktuálně.cz mapuje, jak si dosud vláda v boji s nemocí vedla. Ukazuje se, že premiér Andrej Babiš příliš spoléhal na svého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v zásobování Česka ochrannými pomůckami a naopak oddaloval kroky, které by pomohly ještě účinnějšímu boji proti koronaviru.

18:14

Městská divadla pražská nabízejí divákům ke koupi poukazy na představení, jejichž zakoupením lze přispět zdravotníkům a záchranářům. Koupí poukazu pomůže divák hned dvakrát, vedle ocenění pracovníků podpoří i tři scény Městských divadel pražských, které jsou od 10. března uzavřené a nehrají.

18:12

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší pomoc při zvládání hospodářského propadu. S odvoláním na dopis předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové o tom dnes informovala agentura Reuters.

V Itálii panuje všeobecné rozhořčení nad reakcí Evropy na pandemii koronaviru, počínaje neschopností zemí Evropské unie poslat do země lékařské vybavení a konče neochotou severních států bloku k vydávání společných evropských dluhopisů, které by snížily náklady jižních států na hospodářskou obnovu.

18:10

Součástí balíčků vládní pomoci v koronavirové krizi je v některých evropských zemích i podpora médiím a vydavatelstvím. Jinde mediální domy o pomoc státu teprve žádají. Například v Itálii nebo Maďarsku jsou média částečně osvobozena od placení daní. Ve Švédsku, Finsku, Irsku či Rumunsku žádají o osvobození od daně z přidané hodnoty. Vyplývá to z přehledu, který vypracovala Světová asociace vydavatelů novin a zpravodajství WAN-IFRA.

18:09

V Pardubickém kraji je 124 lidí s potvrzenou nemocí Covid-19, o deset víc než ve středu. Nejvíc lidí nakažených novým koronavirem je na Pardubicku, hygiena tam eviduje 53 osob, uvedla krajská hygiena na svém webu. Data jsou k 17:00.

18:09

Dvě velké výletní lodi s desítkami nakažených pasažérů, které už několik dní čekají na možnost přistát na floridském pobřeží, se dnes dohodly s americkými úřady. Výletní lodě Zandaam a Rotterdam, na jejichž palubě je přes 2500 lidí, dostaly po dlouhém váhání od floridských úřadů povolení přistát v přístavu Port Everglades.

17:51

V Královéhradeckém kraji je 107 potvrzených případů onemocněním Covid-19, o dva více než ráno a o šest než ve středu. Nové případy jsou z okresů Hradec Králové a Náchod. Na Náchodsku je evidováno nejvíc případů, vyplynulo z odpoledního sdělení krajských hygieniků. Údaje jsou k 17:00. V hradeckém kraji dnes ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel v souvislosti s novým koronavirem další pacient, již druhý. Hygienici k dnešnímu odpoledni v kraji evidují tři uzdravené.

17:40

S nemocí Covid-19 zemřelo v Česku 44 lidí, proti ranním údajům o čtyři více. Dvě z úmrtí jsou z dnešního dne. Případů nákazy je 3805, dnes 216 nových. Uzdravených z nemoci Covid-19 přibylo proti ránu o šest na 67, uvedlo ministerstvo. Případů koronaviru je nejvíc v Praze, víc než čtvrtina z celku.

17:38

Ústečtí strážníci v březnu řešili 234 přestupků proti vládním nařízením, která souvisejí s šířením koronaviru. Bez roušky přistihli v průmyslové zóně Předlice ženu, která nabízela sexuální služby řidičům zaparkovaných kamionů. Žádný ze strážníků se zatím novým typem koronaviru nenakazil.

17:37

Karlovarský kraj má třetí oběť, která zemřela v souvislosti s nákazou koronavirem. Dvaasedmdesátiletý muž měl i další zdravotní potíže. V kraji už se celkem nakazilo 113 lidí. Od středy přibylo devět případů, v Karlovarském kraji už se také deset lidí vyléčilo. Testování absolvovalo 1068 lidí. Za poslední den přibylo 58 testovaných.

17:24

Mezitím v Rusku.

17:18

Národní galerie Praha zrušila s odvoláním na situaci vyvolanou koronavirem většinu výstav naplánovaných na druhou půlku letošního roku. Rozhodnutí se dotklo i prezentace finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Měla sice začít až v polovině října, ale galerie ji ve středu zrušila dopisem organizátorům ceny s odkazem na nutnost šetření kvůli propadům tržeb.

17:08

Onemocnění náměstka ministra dopravy Tomáče Čočka nemocí Covid-19, kterou způsobuje nový koronavirus, fungování úřadu neohrozí. Náměstek v posledních 14 dnech pracoval z domova a jeho kontakty s ostatními pracovníky ministerstva byly sporadické, včetně ministra Karla Havlíčka (za ANO). Většina zaměstnanců pracuje z domova. Ministerstvo eviduje nákazu koronavirem u dvou zaměstnanců, dalších pět bylo do dnešního dne v karanténě.

16:53

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 procenta - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal zveřejňovat. Uvedl to italský průmyslový svaz Confindustria. Ten také varuje, že po skončení celostátní karantény, která zatím platí do 13. dubna, by mnoho podniků už nemuselo být schopno obnovit provoz. Budou proto potřebovat velkou injekci hotovosti. Italská vláda už pracuje na druhém záchranném balíčku, schválen by měl být do Velikonoc. V březnu kabinet odsouhlasil balíček opatření za 25 miliard eur (687,4 miliardy korun). Obchodní svaz Confesercenti počítá, že hrubý domácí produkt země (HDP) se do konce roku sníží o devět procent.

16:50

Prodejny domácích potřeb, které by nabízely ochranné prostředky zabraňující šíření kapének, mohou mít od dnešního rána otevřeno. Podle zjištění ČTK však výjimka příliš obchodů nezprovoznila. Zavřeny nadále zůstávají například prodejny s potřebami pro domácnost Orion i obchody výrobce a prodejce kuchyňských potřeb Tescoma.

16:47

Česko má v přepočtu na milion obyvatel proti Německu zhruba třetinu případů nákazy novým typem koronaviru, proti Rakousku zhruba čtvrtinu. V počtu testů na milion obyvatel se ale Česko oběma sousedním zemím téměř vyrovná. Vyplývá to ze statistik dostupných na webu Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). V Rakousku i Německu se nákaza začala šířit o čtyři dny dříve než v Česku.

16:36

Série živých koncertů a představení, kterou zařazuje pod názvem #kulturažije od 18. března do svého vysílání Mall.tv, má na kontě 1,3 milionu zhlédnutí. Prostřednictvím dárcovské platformy Donio.cz věnovali lidé jednotlivým účinkujícím i finanční podporu více než dva miliony korun. ČTK o tom dnes za organizátory informovala Eva Albrechtová.

16:37

Počet lidí nakažených koronavirem v některých afrických státech podle odborníků do konce dubna přesáhne deset tisíc. Na léčbu vážných infekcí je přitom Afrika podstatně méně vybavená než jiné kontinenty a má oproti nim k dispozici jen zlomek ventilátorů a ochranných pomůcek. Nyní počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Africe přesahuje 6000, odborníci to ale označují za pouhý začátek. Ředitel afrického centra pro prevenci a kontrolu nemocí John Nkengasong se domnívá, že africký scénář se začíná velmi podobat situaci, v níž se 40 dní po propuknutí nákazy ocitla Evropa. "Virus je existenční hrozbou pro náš kontinent," uvedl.

16:35

Jindřichohradecká nemocnice umístila 18 zaměstnanců do karantény. Souvisí to s případem zdravotní sestry z interního oddělení, u níž testy prokázaly nákazu koronavirem. Běžný provoz nemocnice není omezen. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková.

"V rámci dalších opatření byly od personálu interního oddělení odebrány vzorky. V současné době dokončuje nemocnice ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí trasování kontaktů," uvedla mluvčí.

16:32

V aténském přístavu Pireus kotví trajekt se 120 osobami nakaženými koronavirem. Řecké úřady na plavidlo uvalily karanténu a téměř 400 lidem brání opustit palubu, informoval deník Kathimerini. Na palubě řecké lodi Elefterios Venizelos se nachází 383 cestujících a členů posádky. Nákaza na lodi se velice rychle šíří, ještě v úterý zdravotnické úřady registrovaly jen 20 nakažených. Plavidlo podle deníku převáželo dělníky, kteří pracovali ve španělských loděnicích v době, kdy tam vypukla epidemie nákazy koronaviru. V Pireu zakotvilo minulý týden a pravděpodobně mělo namířeno do Turecka.

16:28

Nabídka brigádníků je nyní v době nouzového stavu a opatření proti šíření koronaviru velká, přivýdělek totiž hledají lidé z gastronomie, hotelnictví, cestovního ruchu i někteří živnostníci. Vyplývá to z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Otázkou podle nich je, zda bude zájem o sezonní práce v zemědělství, protože jde o náročnou a nepříliš dobře placenou práci. Nyní chybí hlavně pracovníci ve stavebnictví.

16:28

Piráti se kloní k prodloužení nouzového stavu do konce dubna. Po vládě budou ale chtít slyšet, za jakých podmínek bude nouzový stav ukončen. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Současný stav nouze platí do 11. dubna. Premiér Andrej Babiš (ANO) večer řekl České televizi, že souhlasí s prodloužením současného nouzového stavu do 30. dubna. Tento termín vedle Pirátů podporují i komunisté. Vláda původně chtěla nouzový stav prodloužit o 30 dní, tedy do 11. května.

16:24

Horské lázně Karlova Studánka na Bruntálsku se od 6. dubna zavřou. Odjedou poslední klienti a nové hosty lázně kvůli pandemii nového typu koronaviru přijímat nemohou.

16:24

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý si neumí představit, jak by školy měly po svém znovuotevření zajišťovat metrové rozestupy mezi žáky. Tuto možnost zmínil premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru na serveru Blesk.cz. Pokud by se školy měly otevřít s takovým opatřením, bylo by podle Černého lepší, aby raději zůstaly zavřené a pokračovaly ve výuce on-line. Ministerstvo školství uvedlo, že se k možným opatřením vyjádří, až je upřesní ministerstvo zdravotnictví.

16:22

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes dopoledne zemřela devětasedmdesátiletá pacientka s nákazou Covid-19. Žena měla další vážná onemocnění. V minulých dnech byla hospitalizovaná na infekční klinice fakultní nemocnice. ČTK to řekl náměstek ředitele fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. V ČR bylo dnes ráno v souvislosti s nákazou Covid-19 úřady evidováno 40 úmrtí.

16:18

Globální poptávka po letecké osobní přepravě v únoru kvůli koronaviru meziročně klesla o 14 procent. Zaznamenala tak nejprudší propad od teroristických útoků v USA ze září 2001. Uvedlo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu.

16:07

Senát v souvislosti s epidemií koronoviru o měsíc prodloužil lhůtu pro nominace kandidátů na státní vyznamenání. Původní skončila v závěru března. Nově je možné návrhy posílat do 30. dubna. Senát o nominacích rozhodne nejpozději do konce srpna.

16:05 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Češi jako světoví rouškaři! Světová média vyzdvihují naše opatření k povinnému nošení pokrývky úst a nosu," píše na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

16:00

Zákazy vjezdu bude před víkendem osazeno zhruba 30 míst v turistických oblastech Libereckého kraje. Cílem je zabránit shlukování lidí, jako tomu bylo na některých místech o víkendu v minulém týdnu. Zákazy mají snížit riziko šíření koronaviru. Na jejich dodržování bude dohlížet policie ve spolupráci se strážníky. Po jednání krizového štábu kraje o tom informovali krajský ředitel policie Vladislav Husák a hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

15:59

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových bezplatně zapůjčí pražskému magistrátu bývalé kasárny v Karlíně, kde by podle plánů města měli po dobu trvání nouzového stavu a vládních opatření najít ubytování lidé bez domova. Pražská radní Milena Johnová (Praha sobě) řekla, že o přesném využití bude vedení města teprve rozhodovat. Praha zatím pro bezdomovce zajistila 329 ubytovacích míst, další jsou v plánu.

15:54

Saúdská Arábie vyhlásila kvůli koronaviru čtyřiadvacetihodinový zákaz vycházení v Mekce a Medíně. V království je nakaženo přes 1700 lidí a Rijád už ve snaze zabránit šíření epidemie uzavřel mešity, přerušil civilní leteckou dopravu a zakázal vykonávat v Mekce takzvanou malou pouť.

15:53

V Británii zemřelo na nemoc Covid-19 za posledních 24 hodin dalších 569 lidí, čímž byl těsně překonán středeční rekord. Celkový počet obětí nákazy tam vystoupal na 2921, koronavirus se v Británii potvrdil již u 33 718 pacientů. Británie se řadí mezi nejhůře zasažené na světě.

15:51

Pečovatelům a pečovatelkám, kteří docházejí k seniorům či postiženým domů, stále chybějí ochranné pomůcky. K dispozici mívají většinou jen látkovou roušku. Nedozvědí se také předem, zda je jejich klient v karanténě či má nákazu, řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. Upozornila na to i Česká asociace pečovatelské služby. Podle ní se pečovatelky a pečovatelé starají o více než 100 000 lidí, většinou jsou to senioři nad 80 let.

15:45

Opatření proti epidemii koronaviru by měla být podle Svazu měst a obcí jednoznačná a proveditelná. Měla by být se zástupci samospráv projednána. Svaz také chce od vlády ujištění, že nebude omezovat příspěvky obcím ani jejich příjem z daní. Předseda svazu František Lukl o to dnes vládu a jejího předsedu Andreje Babiše (ANO) požádal dopisem. 

"Téměř denní změny v přijatých opatřeních, usneseních, dopadech způsobují i přes vaši usilovnou a těžkou práci, kterou bez pochyb vynakládáte, pocit nejistoty, obav až paniky z dalších kroků, které by - i s ohledem na světovou situaci - mohly následovat," napsal členům vlády Lukl.

15:44

Je třeba udělat vše pro to, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a nezvrátil se vývoj po roce 1989. Na konferenci s názvem Anti-panic Conference to řekla bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Vyjádřila znepokojení nad děním v Maďarsku, kde vláda získala v rámci nouzového stavu časově neohraničenou možnost řídit zemi pomocí dekretů.

15:43

Sněmovna bude příští týden jednat v úterý a ve středu. Poslanci by měli probrat všechny předlohy, které předložila nebo ještě předloží vláda ve stavu legislativní nouze kvůli koronavirové krizi. Zákonodárci by se měli stejně jako minulý týden sejít z preventivních důvodů zhruba v polovičním počtu, sněmovní budovy budou pro veřejnost uzavřeny.

15:30

Policie musela ve středu večer vyklidit policejní stanici v Běhounkově ulici v pražských Nových Butovicích. Policisté ze stanice totiž zasahovali proti lidem, u kterých bylo později zjištěno podezření na nákazu novým typem koronaviru. 

"Krátce po 18. hodině přijal operační důstojník oznámení o hádce mezi dvěma muži v pražských Košířích. U těchto osob bylo později zjištěno podezření na nákazu nemocí Covid-19. Z tohoto důvodu policisté ihned přijali stanovená opatření v souvislosti s kontaktem s osobou nakaženou Covid-19. V současné chvíli se k této události nebudeme dále vyjadřovat," uvedla mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová.

15:25

Počet uzavřených poboček České pošty se zvýšil o 17 na 126 pošt z celkem 3200. Množství znovuotevřených poboček se snížilo proti středě o 14 na 69. Uvedla to dnes Česká pošta. Nejvíce zavřených poboček je ve Středočeském kraji, dále v Moravskoslezském a Pardubickém. Nově uzavřené pobočky přibyly v Pardubickém a Středočeském kraji.

15:24

Výrobce netkaných textilií Retex z Moravského Krumlova na Znojemsku řadu měsíců vyvíjel textilii, z níž začne brzy vyrábět zdravotní matrace a prostěradla. Současná pandemie nemoci Covid-19 vývoj urychlila a doplnila výrobu těchto potřeb pro zdravotnictví také o textilní roušky s obsahem stříbra, které viry a bakterie na svém povrchu zlikvidují. Zatím stihla firma dodat roušky jako dar Moravskému Krumlovu a Jihomoravskému kraji. V nejbližších dnech začne i s komerční výrobou.

15:41

"Pokud se ukáže, že podstatná část populace prošla infekcí, tak je bude možné uvolnit. To ale moc pravděpodobné není," tvrdí v rozhovoru pro DVTV virolog Pavel Plevka.

15:18

Středočeský kraj bude moci vyhovět požadavku vlády na vymezení 60 lůžek na 100 000 obyvatel pro seniory, u nichž testy prokázaly onemocnění Covid-19. Musí ale vytvořit lůžka například i v internátech při středních školách a učilištích. Přitom ne každé takové zařízení je vhodné, nelze třeba využít místnosti s koberci kvůli dezinfekci. Problém bude také s personálem, který by se o seniory staral. Pomoc proto kraj hledá u dobrovolníků a oslovil již školy nebo majitele lázní, řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

15:17 Havlíček DVTV

Program COVID II s bezúročnými půjčkami pro malé a střední podnikatele je znovu spuštěn. Byl navýšen z 1,5 na 5 miliard korun, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

15:11

Zástupci podniků po dnešním vyčerpání prvního kola žádostí o bezúročné úvěry v programu COVID II za tři hodiny žádají zvýšení podpory a zrychlení jejího vyřizování. Vyplývá to z ankety ČTK mezi podnikatelskými svazy. O půjčku, která je limitovaná 15 miliony Kč, podle Českomoravské záruční a rozvojové banky požádalo více než 700 živnostníků a malých a středních podnikatelů.

Ta bude žádosti vyhodnocovat v následujících deseti pracovních dnech. Druhé kolo programu začne 20. dubna, do prvního bylo vyčleněno 1,5 miliardy korun, podle informací banky hodnota předložených úvěrů tuto sumu přesáhla.

15:05

Frýdek-Místek má první automaty na dezinfekci. Další budou rozmístěny v pátek, lidé si tak budou moci zakoupit dezinfekční prostředek v pětici automatů. Za 90 mililitrů dezinfekce na ruce zaplatí 70 korun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

15:04

Firma Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku zahájila projekt Rouška pro seniory zdarma. Plánuje rozdat mezi domovy pro seniory po celé republice 40 000 nanoroušek v celkové hodnotě jeden milion korun. Více informací o projektu je na webu firmy.

14:55

Nizozemská oficiální bilance nemoci Covid-19 vzrostla na 1339 obětí poté, co bylo za poslední 24hodinové období nahlášeno dalších 166 úmrtí lidí s touto diagnózou. Přírůstek je vyšší než ve středu, ale nižší než rekordní hodnota z úterka. Země hlásí také 1083 nových případů nákazy, což je číslo srovnatelné s předchozí aktualizací. Podobná je situace v sousední Belgii.

15:01

Nosit roušky na veřejnosti má smysl, i když člověk nemá žádné příznaky nemoci Covid-19. Tvrdí to odborník na testování roušek z Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně František Lízal. Škola o tom informovala v tiskové zprávě.

14:54

Brazilské úřady potvrdily první případ nákazy koronavirem u domorodé obyvatelky Amazonie, místní úřady proto nařídily karanténu dvou obcí v oblasti u hranic s Kolumbií. Brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta uvedl, že indiánské obyvatelstvo je v této pandemii velmi ohroženou skupinou, v níž se může nákaza kvůli jejímu komunitnímu způsobu života rozšířit rychleji než v jiných oblastech.

Kmen Mura bojuje proti těžařům v Amazonii
Kmen Mura bojuje proti těžařům v Amazonii | Foto: Reuters
14:48

Ve Spojených státech minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnanosti zhruba 6,65 milionu lidí. Je to rekord a zhruba dvojnásobek počtu z předchozího týdne. Informovalo o tom dnes americké ministerstvo práce. Americké podniky začaly propouštět kvůli šíření koronaviru, v jehož důsledku musela řada firem zavřít.

14:43

Piráti navrhují kvůli koronavirové krizi plošné zastavení nařizování exekucí do doby, až sněmovna přijme nová exekuční pravidla. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda strany Ivan Bartoš. Piráti se obávají toho, že současná situace vygeneruje tisíce nových dlužníků, u kterých se exekuce budou řídit současnými tvrdými podmínkami. Podle strany je třeba tyto podmínky změkčit. 

14:38

Dnešní vyčerpání prvního kola žádostí o bezúročné úvěry v programu COVID II za tři hodiny podle opoziční ODS ukázalo, že pomoc vlády podnikatelům je nedostatečná. První místopředseda občanských demokratů Zbyněk Stanjura v tiskové zprávě označil za nepřijatelné, aby po několika hodinách nebyly peníze pro firmy, kterým stát zavřel provozovny kvůli prevenci šíření nového typu koronaviru. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka na Twitteru vybízí, aby stát urychlil plánované desetidenní vyhodnocování žádostí.

14:37

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů bude mít zpětnou účinnost ke dni schválení vládou. Ta by jej měla projednat v týdnu od 6. do 10. dubna. Do té doby platí, že kdo nabývací daň zaplatí, může si po celou dobu splácení hypotéky daňově uplatňovat odpočty, uvedla dnes na internetových stránkách ministerstva financí ministryně Alena Schillerová (za ANO). Návrh bude muset ještě schválit parlament.

14:27

Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema už Libereckému kraji dodalo 40 000 litrů dezinfekce, dalších 20 000 litrů má v plánu vyrobit příští týden. Nosným programem firmy známé výrobou oblíbeného podpalovače PE-PO jsou ředidla a technické kapaliny a čisticí prostředky, dezinfekci v minulosti nevyráběla. Firma se do její výroby pustila na základě nařízení Libereckého kraje, v sortimentu už ale zůstane.

14:24

Vyšetření dětí k žádostem o odklad školní docházky se letos ve většině pedagogicko-psychologických poraden budou dělat zřejmě i přes letní prázdniny. Poradny v Praze jsou nyní kvůli koronaviru zpravidla zavřené, i když dle doporučení ministerstva školství mohou fungovat v omezeném režimu. Služby chtějí začít opět nabízet, až skončí vládní nařízení omezující volný pohyb lidí. Přednostně by pak měly vyšetřovat děti, jejichž rodiče žádají o odklad školní docházky. Doporučení z poraden se letos budou moct do škol odevzdat až do konce srpna.

14:16

Zákazy polevit musí. My ale nesmíme, píší v komentáři pro Aktuálně.cz Lukáš Tóth a Michal Šoltés.

14:15

Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla. Ministerstvo zemědělství dlouhodobě uvádí, že se virus potravinami nepřenáší. Také výrobci ujišťují, že mají dobré ochranné postupy.

Laboratoř v Jihlavě test provedla na žádost Státní zemědělské a potravinářské inspekce experimentálně, nešlo o úředně odebrané vzorky. "Výsledky testování Státního veterinárního ústavu Jihlava potvrdily stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, tedy byly negativní," dodal mluvčí. Doplnil, že laboratoř testovala zejména tukové rohlíky, dále chleba, raženky, grahamové rohlíky a rohlíky se sýrem.

14:06

Organizace poskytující služby autistům v době zvláštních opatření kvůli koronaviru zkouší způsoby, jak svým klientům pomáhat na dálku. Řada autistů má problémy s nošením roušky, příbuzní pro ně ve středu požádali o výjimku z nošení. Na rodiny také dopadá dočasná ztráta části podpůrných služeb či strach z nákazy blízkých. ČTK to při příležitosti Světového dne porozumění autismu řekli zástupci oslovených organizací a spolku Děti úplňku.

14:08

Návrh na zrušení nabývací daně a související zrušení daňového uplatnění odpočtů u nově uzavřených hypoték projedná vláda až v týdnu od 6. do 10. dubna.

14:01

Město Frýdek-Místek v souvislosti s koronavirovou nákazou a spojenými opatřeními prodloužilo splatnost poplatků. Pozdější lhůta splatnosti bude nejen u poplatku za psa, ale také za odpady. Splatnost bude posunuta o tři měsíce, a poplatky tak bude možné uhradit až do 31. srpna.

13:54

Stát by měl podle Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje 118 zejména menších zařízení v krajích, dát peníze na odměny zdravotníků v první linii. Některé nemocnice, zejména velké fakultní, podle něj už v médiích uvedly, že podobné příplatky svým zaměstnancům vyplácejí.

13:54

Evropská komise apeluje na členy unie, aby jejich strategické zdravotnické firmy neskoupily cizí mocnosti. Podle Bruselu hrozí, že využijí koronavirové krize a pokusí se ovládnout výrobce respirátorů nebo výzkumné podniky pracující na vakcíně. EU se tak snaží chránit i před hrozbami od komunistické Číny. Český ministr průmyslu po dotazech Aktuálně.cz řekl, že speciální zákon předloží vládě.

 

13:50

Ministerstvo financí uvolnilo z rozpočtové rezervy pro ministerstvo vnitra dalších 4,3 miliardy korun na nákup ochranných pomůcek. Na pomůcky tak už resort uvolnil celkem 6,6 miliardy korun, informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

13:48

Město Hradec Králové bude mít pro lidi bez domova, kteří onemocní nákazou Covid-19, připravenou ubytovnu na letišti. Jde o objekt s kapacitou až 25 lůžek, který přes zimu využívá charita jako noclehárnu pro lidi bez domova, uvedla radnice. Ubytovna bude moci přijmout i bezdomovce s nařízenou karanténou. V případě potřeby by radnice mohla ubytovací kapacitu na letišti ještě rozšířit o několik desítek míst.

"Bezdomovci jsou velmi specifickou skupinou lidí, problémy mohou nastat hned u testování, zda ho budou vůbec ochotni podstoupit. Strážníci sice mají o většině těchto lidí přehled, ale někdy může být pak nalezení jednotlivce, u kterého byl test pozitivní, komplikované," uvedl hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

13:48

Testy potvrdily nákazu u dalšího lékaře fakultní nemocnice v Ostravě. Hygienici již ve středu informovali o tom, že se nákaza Covid-19 prokázala u dvou lékařů ostravské nemocnice. V souvislosti s nákazou dvou lékařů ve Fakultní nemocnici Ostrava bude celkem testováno zhruba 200 zaměstnanců zdravotnického zařízení. Nemocnice má zatím výsledky 70 ze 125 již provedených testů, jeden další lékař měl pozitivní nález. Někteří lidé budou ještě testováni.

13:40

Charita spustila ve veřejnoprávních médiích kampaň na pomoc lidem v těžkých životních situacích. Nabízí jim poradenství na dvou nonstop linkách. 

13:47

Pražská hygienická stanice evidovala ke středečnímu odpoledni ve dvou domovech pro seniory a dvou léčebnách dlouhodobě nemocných 98 případů seniorů, kteří buď mají potvrzenou nákazu novým typem koronaviru, nebo mají příznaky a čekají na výsledky testů. Obě skupiny jsou v izolaci. Mezi personálem jde o 28 případů. Dalších celkem 125 lidí, kteří s nimi přišli do styku, je v domácí karanténě. Vyplývá to z čísel, která stanice uvedla na svém webu.

13:36

Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které uplatní, až se restaurace znovu otevřou.

13:24 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ústřední krizový štáb na žádost krajů doporučil zahrnout do požadavku na 60 lůžek pro seniory s infekcí koronavirem na 100 000 obyvatel vedle nemocnic i sociální zařízení, řekl šéf štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). S žádostí o přehodnocení ve středu přijatého opatření se na něj obrátil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Pro Liberecký kraj by to znamenalo vyčlenit 290 lůžek. Vedení kraje to považuje za nesmyslné, znamenalo by to vystěhovat celou jednu okresní nemocnici.

13:34

Pacient, kterému lékaři dnes podali poslední dávku léku Remdesivir, je stále napojený na plicní ventilaci. Další podrobnosti Všeobecná fakultní nemocnice sdělí na pátečním brífinku.

13:14

KSČM podpoří prodloužení nouzového stavu do konce dubna, uvedla Česká televize s odvoláním na předsedu strany Vojtěch Filipa. Delší doba podle něho není potřeba. Vláda požádala sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli nynější koronavirové krizi o měsíc až do 11. května. Komunisté menšinovou vládu ANO a ČSSD v dolní komoře tolerují.

13:13

Město Ostrava chystá ve svých domovech pro seniory plošnou dezinfekci. Reaguje tak na situaci v Domově pro seniory Iris, kde se vyskytla nákaza Covid-19. "Objednali jsme plošnou dezinfekci aerosolem v našich domovech pro seniory, zahájena bude v úterý a opakována bude podle potřeby v dvoutýdenních intervalech," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Podle něj město ještě zintenzivnilo kontakt s vedením domovů pro seniory, které zřizuje. Zjišťuje potřeby jednotlivých zařízení.

13:12

Ústav epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity začal v průzkumu zjišťovat, jak se lidé vyrovnávají s karanténními opatřeními a riziky spojenými se šířením koronaviru. Průzkum ústav provádí prostřednictvím plošného dotazníkového šetření, do něhož se může zapojit veřejnost na jeho webových stránkách.

13:07 Ministr vnitra Jan Hamáček

Hamáček odmítl, že by některá zařízení sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory, neměla zásoby ochranných prostředků. Zásoby roušek jsou podle něj téměř stoprocentní, připustil však, že chybí respirátory. 

12:58 Ministr vnitra Jan Hamáček

Hamáček se omluvil za to, že neměl na včerejší videokonferenci s ostatními členy vlády roušku. "Ministr vnitra má jít příkladem, omlouvám se za to, byla to chyba, nemělo se to stát," uvedl. Jako kompenzaci poslal Fakultní nemocnici v Motole částku 10 tisíc korun, která odpovídá blokové pokutě za nedodržování opatření.

12:54 Ministr vnitra Jan Hamáček

Předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček byl otestován na koronavirus v počátcích šíření infekce s negativním výsledkem. O tom, zda byli otestováni i někteří další členové vlády, nemá informace, nikdo z nich však není aktuálně v karanténě.

12:49 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vláda od českých výrobců odebere především celoobličejové masky se štítem, filtry do nich či tlakové lahve na kyslík.

12:44 Ministr vnitra Jan Hamáček

Krizový štáb chce dohlédnout na to, aby veškerá odběrová místa měla dostatek testovacích sad a nedocházelo k výpadkům testování. Zároveň část z nich poskytne na plošné testování ministerstvu zdravotnictví.

12:42 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vláda včera nařídila dodávky některým českým firmám, jedná si především o výrobce filtrů a masek, uvedl Hamáček.

12:39 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Nouzový stav je pouze vládní rámec, který vládě umožňuje pružněji reagovat na aktuální situaci. Jeho prodloužení neznamená automaticky prodloužení veškerých mimořádných opatření," upozornil Hamáček.

12:38 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Školy by se měly začít otvírat postupně, nejprve mateřské školy a první stupeň základních. Bude k tomu třeba přijmout určitá ochranná opatření, například zajistit alespoň metrové rozestupy mezi žáky. V rozhovoru na serveru Blesk.cz to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vyjádřil přesvědčení, že se žáci a studenti všech typů škol ještě před letními prázdninami ke standardnímu vyučování vrátí.

12:37

V Plzeňském kraji je 142 potvrzených případů koronavirové infekce, to je o 21 více než ve středu dopoledne. Aktuální informace zveřejnila Krajská hygienická stanice v Plzni. První případ koronaviru se v regionu potvrdil 11. března. Testy podle hygieniků podstoupilo v kraji už 3121 lidí, což je o 309 víc než ve středu. Dosud nikdo v kraji na nemoc Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, nezemřel. Jako uzdraveného hygienici evidují jednoho člověka.

12:37 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ačkoliv čísla mezidenního nárůstu jsou pozitivní, není zatím čas pro oslavy a je nutné nadále dodržovat vládní opatření, řekl Jan Hamáček na tiskové konferenci po jednání stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu.

12:36

Přerovský magistrát v těchto dnech čelí náporu zájemců, především kvůli agendě registru vozidel. Na rozdíl od jiných úřadů v době nouze ponechalo město aspoň v omezeném režimu tři úřední hodiny, a to v pondělí a ve středu. Na magistrát se podle mluvčí města Lenky Chalupové sjíždějí s úředními záležitostmi lidé prakticky z celé Moravy. Kvůli nutným rozestupům se tvoří fronty zasahující až do části náměstí TGM. Město kvůli tomu muselo nyní zavést některá omezení.

12:33

 Opozice podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 Miroslava Kalouska chystá společný pozměňovací návrh k vládnímu návrhu na pomoc živnostníkům, jejichž podnikání omezila opatření proti epidemii koronaviru. Jednorázových 25.000 korun označil vůči živnostníkům za krutý výsměch vzhledem k fixním nákladům, které většina z nich má. TOP 09 ve Sněmovně příští týden také nepodpoří vládní návrh na prodloužení nouzového stavu o měsíc. Od vlády chce slyšet důvody a její plány na využití tohoto času. Připravena je TOP 09 hlasovat pro dvoutýdenní prodloužení.

12:32

Písničkáře Tomáše Kluse inspiroval boj proti koronaviru k napsání písní, které vycházejí na speciálním digitálním minialbu nazvaném Pět pohromadě. Písně nazpívali Tomáš a Tamara Klusovi, kteří se doprovodili na kytaru a klavír. Finanční výtěžek z prodeje EP věnují na sbírku Nadačního fondu pomoci.

12:30 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Řada zaměstnanců veřejné správy má podle Babiše aktuálně víc práce než běžně. "Když si vezmeme učitele, oni nechodí do školy, ale mají plno povinností. Stejně tak hasiči, policisté, vojáci, jsou v první linii, i někteří úředníci," uvedl. 

12:29 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Koronavirová krize možná urychlí digitalizaci státu, řekl premiér Andrej Babiš. Až situace kolem epidemie skončí, lze podle Babiše očekávat šetření, rezervy spatřuje v administrativě státu. Premiér uvedl, že politici by mohli část platu dát charitě a zredukovat své odměny tak, jako musela například řada lidí, kteří zůstali doma s dětmi po uzavření škol. Snížení platů politiků nicméně teď navrhnout nechce.

12:32

Jihomoravský kraj obdržel z ministerstva vnitra 93 000 respirátorů a 333 000 ochranných roušek. Podle hejtmana Bohumila Šimka (za ANO) obdrží ochranné prostředky nemocnice, soukromá zdravotnická zařízení i sociální služby. V Jihomoravském kraji bylo dnes ráno 222 potvrzených případů nákazy koronavirem.

12:27

Nedostatek léků zatím Česku nehrozí. Co ale není, může brzy být, varují výrobci.

12:26

Město Sokolov sníží, případně zcela promine nájem podnikatelům, kteří mají pronajaté nebytové prostory od města a jsou zasaženi mimořádnými opatřeními přijatými kvůli epidemii koronaviru. Zatím město rozhodlo o snížení nájmu za březen a duben.

12:25

Pražský městský soud přijal do dnešního rána 11 žalob, které navrhují zrušení některého z opatření vydaných v souvislosti s nouzovým stavem. Více než polovina z nich směřuje primárně proti rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o zákazu volného pohybu osob. Další žaloby míří na vládu a jedna na pražský magistrát.

12:23

Výhrůžky smrtí dostával e-mailem tehdejší šéf krizového štábu Roman Prymula, podezřelý muž z Litoměřicka se k činu přiznal. 

12:22

Podle posledních statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nákaze koronavirem ve Spojených státech podlehlo 5137 lidí. Nakazilo se přes 216 700 osob. Nejhůře zasaženým místem je New York, kde zemřelo přes 1370 obyvatel.

12:26

Písničkáře Tomáše Kluse inspiroval boj proti koronaviru k napsání písní, které vycházejí na speciálním digitálním minialbu nazvaném Pět pohromadě. Písně nazpívali Tomáš a Tamara Klusovi, kteří se doprovodili na kytaru a klavír. Finanční výtěžek z prodeje EP věnují na sbírku Nadačního fondu pomoci.

12:19 Ministr vnitra Jan Hamáček

S prodloužením nouzového stavu o 30 dní ve středu souhlasili i zástupci opozice v Ústředním krizovém štábu. Po dnešním jednání vedení štábu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dodal, že je připraven žádost v parlamentu vysvětlit. Prodloužení nouzového stavu ve středu schválila vláda, musí o něm ještě rozhodnout sněmovna.

12:18

Jedním z posledních zemřelých je čtyřiaosmdesátiletý muž. Byl šest dní hospitalizovaný ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, příčinou úmrtí bylo selhávání srdce.

12:11

O úvěry Covid II je extrémní zájem, kapacita byla vyčerpána po třech hodinách.

12:10

Dnes odpoledne se z Rakouska vydá kolona automobilů českých občanů, kterou bude organizovat rakouská policie, a autobus zajištěný ministerstvem zahraničí. Do České republiky se vrátí lidé z tyrolských obcí Sankt Anton, Galtür, Ischgl, Kappl a See. Na webu o tom informovalo ministerstvo zahraničních věcí. Po návratu budou muset lidé setrvat v dvoutýdenní karanténě.

12:09 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Kabinet už nechce zavádět kvůli koronavirové krizi další omezení, dodal Babiš. Vláda podle něj zavrhla návrh, aby opatřením uložila obchodům s potravinami zavřít v neděli. Rozhodla se tak kvůli podnětům z maloobchodu, protože prodejci nabrali zaměstnance, vybavili je ochrannými pomůckami a pracovníci o víkendové služby s příplatky stojí.

12:08 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Musíme přežít ty Velikonoce nějakým způsobem doma a v klidu. Doufejme, že se podaří zploštit tu křivku nákazy. Po Velikonocích budeme chtít konkrétní plán otevírání těch zařízení," uvedl. Důležité je respektovat specifické vlastnosti každého podniku, dodal.

12:07 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

"Mohlo by to začít klesat, někdy kolem května, v červnu bychom se mohli vrátit do úplného normálu," odhadl premiér. Stát podle něj pro červnový "návrat do normálu" dělá všechno, záleží ale také na situaci ve zbytku Evropy.

12:07 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Zlomovým obdobím z hlediska epidemie koronaviru bude konec dubna, řekl předseda vlády v rozhovoru na serveru Blesk.cz. V té době očekává Babiš vrchol epidemie, v zemi by mohlo být zhruba 10 000 až 15 000 nakažených nemocí Covid-19. Česko se podle něj inspiruje při zvládání epidemie v Singapuru či Hongkongu.

12:00

Řada českých průmyslových firem má nedostatek ochranných pomůcek pro běžnou činnost svých zaměstnanců. Důvodem je abnormální poptávka po těchto pomůckách na trhu kvůli současné koronavirové krizi, uvedl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Ne všechny provozy podle něj kvůli bezpečnosti například umožňují používat roušku ušitou z domova.

12:03

Na dodržování nařízené dezinfekce bytových domů v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku by měli dohlédnout hygienici. Dezinfekci v prodejnách potravin budou kontrolovat strážníci. Ve městě s více než 16 000 obyvateli je podle něj k dnešku potvrzeno 43 případů nákazy novým typem koronaviru.

12:03

Polsko může čelit vrcholu pandemie nemoci Covid-19, způsobené koronavirem, tento měsíc, uvedl vládní mluvčí Piotr Müller ve státním rozhlase. Nevyloučil přitom další zpřísnění omezení pohybu lidí ještě před Velikonocemi. "Způsob, jakým se v Polsku šíří nemoc, je mírnější než v západní Evropě. Ale počkejme ještě několik dní, až pak bude možné vyvozovat závěry. Nyní se musíme bohužel připravit na to, že počet onemocnění obecně značně stoupne," řekl. Polsko, které má 38 milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenalo 2633 případů nákazy, z toho 45 lidí zemřelo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví ke čtvrtečnímu poledni.

11:48

Jak, kde a kdy si nakoupit během nouzového stavu? Přehledný seznam prodejen, které nemusely uzavřít svůj provoz, naleznete v našem článku.

11:46

Sledovanost placených televizních služeb se v posledních dvou týdnech zvýšila zhruba o pětinu. Důvodem jsou opatření proti šíření koronaviru. Největší zájem je o zpravodajské kanály, dětské kanály a mezi divácky nejoblíbenější programy se zařadily také stanice pro dospělé. 

11:37 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Mezi prvními uvolněními v mimořádných opatřeních by mohlo být otevření obchodů, poté škol a restaurací. Vláda situaci vyhodnotí po Velikonocích.

11:33 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Podle premiéra by po otevření škol mohla nadále platit určitá hygienická opatření, jako je měření teploty žákům, dezinfekce prostor, pravidelné odvětrávání či sezení s dostatečným odstupem. Prioritou vlády je podle něj otevření mateřských a základních škol.

11:31

I druhé testy více než tří desítek zdravotníků prachatické nemocnice na koronavirus byly negativní. Pět lékařů a dalších 32 zdravotníků tamního interního oddělení je od úterý v karanténě. Důvodem je to, že jedna z hospitalizovaných pacientek byla v kontaktu s člověkem, u něhož se potvrdil koronavirus, a tento fakt tajila. Onemocnění Covid-19 následně testy zjistily i u samotné pacientky.

11:30

V Chebu začal dnes sloužit veřejný rouškomat. Umožní lidem zakoupit si za 40 korun dvě roušky. Výtěžek půjde dobrovolníkům, kteří roušky vyrábějí. O novou službu, kterou zajistilo město ve spolupráci s pronajímatelem automatů, byl hned ráno velký zájem. 

V Chebu začal fungovat první veřejný automat s rouškami.
V Chebu začal fungovat první veřejný automat s rouškami. | Foto: ČTK
11:29 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Babiš se zatím nenechal testovat na koronavirus, nevidí k takovému kroku důvod. Testy by podstoupil, kdyby měl nějaké příznaky nákazy.

11:23 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Život v Česku by se mohl vrátit do normálu koncem května či v červnu, odhadl premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Blesk.cz. Zlomové období u koronaviru bude konec dubna, řekl.

11:21

Skupina dobrovolníků, která se dala dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začala s monitorováním informací o novém typu koronaviru. V textech zveřejněných v českém mediálním prostoru plánuje odhalovat záměrně matoucí informace, poplašné zprávy a dezinformace a popisovat je v rámci pravidelného infoservisu. Iniciativa o tom informovala v tiskové zprávě.

11:20

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) předpokládá dopady koronaviru na sociální služby ve výši maximálně do deseti miliard korun. Příští týden chce otevřít dotační program pro zhruba 5000 žádostí. Mimořádný dotační titul vypíše podle zákona o sociálních službách. Domovy seniorů s nedostatkem personálu mohou podporu pro zaměstnávání studentů žádat už podle současných pravidel.

11:01

Karanténa má i pozitivní aspekty, mnoha Čechům umožnila dohnat zanedbávané činnosti nebo se věnovat koníčkům, na které obvykle nemají čas.

10:59

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka žádá v otevřeném dopisu premiéra Andreje Babiše (ANO), aby garantoval navýšení peněz určených pro poskytovatele sociálních služeb. Jurečka v dopisu uvedl, že zařízení se potýkají s nedostatkem personálu i ochranných pomůcek při aktuální koronavirové krizi. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by mohl pro sociální služby příští týden začít fungovat zvláštní dotační program.

10:55

Případné zpoždění vybudování a používání vysokorychlostních sítí 5G v Česku bude stát českou ekonomiku roční ztrátu mezi 16,5 a 33,3 miliardy korun. Uvádí to nová studie Centra ekonomických a tržních analýz. V současnosti běží připomínkové řízení k upraveným podmínkám aukce kmitočtů pro 5G, úřad chce aukci vyhlásit do června, tedy o téměř půl roku později proti předchozímu termínu.

10:50

V Číně podle agentury AFP vypukl boj mezi Francií a Spojenými státy o ochranné pomůcky, které jsou v obou západních zemích v době šíření koronaviru kriticky nedostatkovým zbožím. 

10:22

V Rusku počet potvrzených výskytů koronavirové nákazy stoupl na 3548 poté, co dnes operativní štáb pro boj s koronavirem ohlásil rekordní přírůstek 771 nových případů za uplynulých 24 hodin. 

10:54

Muž poslal jednomu z členů Ústředního krizového štábu více než třicet e-mailů, v nichž vyhrožoval zabitím jemu i jeho rodině, policisté ho zadrželi. Hrozí mu až tři roky vězení.

10:21 Vlajka Číny

V Číně za středu přibylo 35 lidí nakažených koronavirem a šest dalších úmrtí na nemoc Covid-19, kterou virus způsobuje. Počet nově infikovaných je o jednoho nižší, než byl v úterý. Všechny nové infekce byly zaznamenány u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny.

10:05

V nejzasaženějších oblastech se snaží pomáhat také humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic. Snaží se podpořit zejména přetížené nemocnice, vyčerpané zdravotníky a nejvíce zranitelné skupiny lidí, jako jsou senioři, lidé na útěku nebo lidé bez domova, uvedli v tiskové zprávě.

10:01

Hlídejme svobodu, kvůli Covidu-19 je ohrožena, píše v komentáři na Aktuálně.cz Martin Fendrych.

09:54

Izraelský ministr zdravotnictví Jaakov Licman a jeho manželka Chava se nakazili koronavirem. V Izraeli koronaviru dosud podlehlo 31 lidí a nakažených bylo zaznamenáno přes 6200.

Benjamin Netanjahu a izraelský ministr zdravotnictví Jaakov Licman.
Benjamin Netanjahu a izraelský ministr zdravotnictví Jaakov Licman. | Foto: Reuters
10:00

Do karantény na ochranu před šířením koronaviru se v březnu v Česku s e-neschopenkou dostalo celkem 36 000 lidí. Na začátku dubna bylo v izolaci téměř 13 700 osob. Počet od minulého čtvrtka každý den klesá. Nejvíc lidí v karanténě je dál v Moravskoslezském kraji a v Praze.

09:50

Řecké úřady nařídily dvoutýdenní karanténu pro migrační tábor v obci Ritsona severně od Atén, v němž žije na 2500 lidí. Stalo se tak poté, co se nejméně u 20 běženců z tohoto střediska potvrdila nákaza koronavirem. Na řeckém ostrově Lesbos, kde žije v jednom z táborů na 20 tisíc běženců, se potvrdilo už šest případů nemoci Covid-19.

09:48

Polsko může čelit vrcholu pandemie tento měsíc, uvedl vládní mluvčí Piotr Müller ve státním rozhlase. Nevyloučil přitom další zpřísnění omezení pohybu lidí ještě před Velikonocemi.

09:47

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance, kteří za prací každý den dojíždějí přes hranici. Vyplývá to z vyjádření bavorského ministerstva hospodářství, podle něhož musí řada firem omezovat výrobu nebo ji dokonce zcela utlumit. V Německu je podle zdejších úřadů práce zaměstnáno na 35 000 Čechů, kteří sem každodenně dojíždí do práce. 

09:47

Občané, kteří neuposlechnou zákaz vycházení vyhlášený na Filipínách kvůli šíření koronaviru a budou rušit pořádek, by mohli být zastřeleni. Ve středečním projevu to prohlásil filipínský prezident Rodrigo Duterte. Aktivisté ostrá prezidentova slova kritizovali a obvinili ho, že vybízí k násilí, stejně jako při svém protidrogovém tažení, během nějž bylo za poslední čtyři roky zabito na 7000 lidí, převážně z řad drobných překupníků a narkomanů.

09:46

Jaké jsou podmínky pro žádosti v programu Covid II? Podrobnosti naleznete v našem článku.

09:29

Pardubický kraj spustil pro praktické lékaře a pracovníky v sociálních službách a školství v regionu elektronický objednávkový systém pro získání ochranných prostředků proti koronaviru. Každý si v něm zadá týdenní požadavek na jejich dodávku, aby bylo možné lépe plánovat distribuci z centrálního skladu v Chrudimi.

9:20

Všechny tři klientky Domova pro seniory Iris v Ostravě s pozitivním nálezem Covid-19 jsou ve Fakultní nemocnici Ostrava. Důvodem je snaha zamezit dalšímu šíření nákazy v tomto sociálním zařízení. Testy podstoupí další klienti a zaměstnanci domova, kteří zatím nebyli testováni.

09:08

Čtyřicátým zemřelým v Česku je podle webu ministerstva zdravotnictví člověk ze Středočeského kraje ve věkové skupině 50 až 59 let, zemřel ve středu.

09:06

"Lidé, kteří měli v minulosti tendenci řešit stres alkoholem nebo nakupováním, na tom teď budou hůř. Další sklouznou k depresím a úzkostem. Ve společnosti může propuknout i hněv," říká psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor

08:55

Itálie může doplatit na rozmařilé půjčování v minulosti a hromadění státního dluhu a ohrozit euro. Její dluh by letos mohl podle odhadů ekonomů dosáhnout až 150 procent HDP. Italské finance jsou teď zcela závislé na tom, že Evropská centrální banka drží pod kontrolou náklady na úvěry. Jediná realistická otázka, kterou si mezitím mohou položit představitelé v EU, zní, jak strukturovat další finanční pomoc, protože alternativou k ní je zhroucení státu v srdci měnové unie, což by fatálně ohrozilo euro.

08:43

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přijala dalšího pacienta s onemocněním Covid-19 v těžkém stavu. Celkem je jich na anesteziologicko-resuscitační klinice osm, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Dva pacienti jsou připojení na mimotělní oběh, zbytek má umělou plicní ventilaci.

08:39

Otestováno bylo v Česku dosud 60 990 lidí. 

08:36

Počet nakažených v Česku vzrostl na 3604 lidí. Na onemocnění zemřelo 40 nakažených, vyléčilo se 61 pacientů. 

08:33

Počet prokázaných případů nákazy koronavirem v Německu překročil 70 000 a vyšplhal se na 73 522, uvedl dnes Institut Roberta Kocha. Mrtvých za 24 hodin přibylo 140. Celkem zatím zemřelo 872 infikovaných. Německo kvůli epidemii zvýšilo počet lůžek na jednotkách intenzivní péče z 28 000 na 40 000.

08:29

Českomoravská záruční a rozvojová banka od dnešního rána přijímá žádosti o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II. Vyčleněno v něm je 1,5 miliardy korun. Podnikatelé mohou žádat o půjčky do 15 milionů korun nebo o příspěvek na úhradu úroků až do milionu korun. Program je financován ze strukturálních fondů EU, v prvním kole proto nemohou žádat pražské firmy, půjčky by jim ale měly být poskytnuty v některém z dalších kol. Úvěr je nutné začít vyřizovat u některé z komerčních bank zapojených do programu.

08:28

Na Vysočině se z nemoci Covid-19 vyléčil první nakažený. Dva negativní testy na koronavirus za sebou vyléčení potvrdily u pacienta z Jihlavska.

08:26

Na neschopence bylo k prvnímu dubnovému dni 343 907 lidí. 

08:20 Ministr vnitra Jan Hamáček

Předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček zveřejnil na svém Twitteru aktuální graf průměrného mezidenního nárůstu. Podle něj jsou výhledy dobré díky přijatým opatřením.

08:16

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě Organizace spojených národů. Před pandemií čekala OSN naopak růst 2,5 procenta. 

08:11

Ministři se zachovali jako lumpové. Velkohubě vyhlásili, že dají živnostníkům 25 tisíc korun, ale současně vydali podmínky, které vylučují většinu těch, kdo mohli o částku žádat, říká v DVTV šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek. 

Vláda lhala. Hodila živnostníky přes palubu a nechá je pochcípat, kritizuje Bábek

Bábek DVTV
34:44
Ministři se zachovali jako lumpové. Tahle vláda likviduje český průmysl, říká předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Drábek. | Video: Emma Smetana
08:03

Ve věku 85 let zemřel ve středu v americkém New Orleans legendární americký jazzman Ellis Marsalis. Podlehl zápalu plic vyvolanému koronavirem. 

07:54

Se zrušením většiny sportovních soutěží zmizela i možnost sportovních sázek. Španělé, kteří jsou kvůli pandemii způsobené koronavirem již přes dva týdny v karanténě, se proto ve stále větším počtu přesouvají k hazardu na internetu, jako je hraní pokeru, kasinové a další potenciálně návykové hry. Vláda zareagovala tím, že zakázala provozovatelům online hazardních her téměř veškerou reklamu, informovala agentura AFP.

07:46

Za přenosem virů z divokých zvířat stojí především narušování jejich prostředí, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Natália Martínková z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

07:41

Kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem potrvají do půlnoci pátku 24. dubna. O prodloužení vnitřní ochrany hranic o 20 dnů rozhodla ve středu vláda. Ministerstvu vnitra dala na kontroly 18,1 milionu korun z vládní rozpočtové rezervy.

07:32

Policie nadále vyšetřuje smrt zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice jako náhlé úmrtí. Přesná příčina smrti ale stále není známá. "Můžu potvrdit, že soudní pitva byla provedena, její výsledky má policie k dispozici. Případ i nadále šetříme jako náhlé úmrtí, s ohledem na rodinu a vzhledem k citlivým okolnostem případu nebudeme poskytovat bližší informace," řekl ve středu pro deník Právo policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.

Přednostka pneumologické kliniky Martina Vašáková v úterý pro ČT uvedla, že k úmrtí přispěl i stres z toho, co se o ženě psalo v některých médiích, že byla nezodpovědná a roznášela infekci. Zdravotní sestra se nakazila při péči o taxikáře, u kterého byl prokázán pozitivní test na koronavirus. Jako jediný v Česku nyní dostává experimentální lék remdesivir.

07:20

Za propadák považují kritici z řad odborníků i veřejnosti vysílání pro žáky, které během epidemie koronaviru, kdy jsou zavřené školy, připravila pro žáky veřejnoprávní Polská televize ve spolupráci s ministerstvem školství. Poukazují na věcné chyby i špatné didaktické vedení vzdělávacího pořadu, který začal v pondělí.

Když dvě učitelky vysvětlovaly prostřednictvím obrazovky žákům, co jsou sudá čísla, tvrdily, že to jsou ta, "která mají pár". To, že jde o čísla dělitelná dvěma, malým divákům neřekly. Jindy si zase učitelka, která na příkladu čapího hnízda probírala kruh, spletla průměr s obvodem.

07:00

Kvůli rozšíření koronaviru na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt kotvící u tichomořského ostrova Guam z ní bude moci odejít nejméně 2700 členů posádky. Ve středu místního času o tom informoval úřadující ministr námořnictva Thomas Modly. Dodal, že se stále hledají možnosti, kam vojáky umístit do karantény. Podle agentury AP armáda uvažuje například o pokojích v hotelech.

Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt, na níž se rozšířil koronavirus.
Americká letadlová loď USS Theodore Roosevelt, na níž se rozšířil koronavirus. | Foto: Reuters
06:45

Podle posledních statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nákaze koronavirem v USA podlehlo už více než 5000 lidí, celkem jich je 5119. Nakazilo se 216 515 osob. Nejhůře zasaženým místem je New York, kde zemřelo přes 1370 lidí.

Lidé s ochrannými maskami v kalifornském městě Santa Monica
Lidé s ochrannými maskami v kalifornském městě Santa Monica | Foto: Reuters
06:35

Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, smějí být v Česku od čtvrtka 06:00 otevřené. Zákaz prodeje se nově nevztahuje ani na prodej potravin v obchodech, kde lze oddělit sekci potravin od ostatních částí, například prodeje textilu. Týká se to například takzvaných smíšených zboží.

06:26

Nárůst počtu případů nákazy koronavirem v Česku ve středu zpomalil, za den jich přibylo 281 na 3589. Onemocnění dosud podlehlo 39 lidí, 61 pacientů se uzdravilo.

23:36

Klimatický summit, který se měl letos v listopadu konat ve skotském Glasgow, byl přesunut na příští rok. Podle agentury Reuters o tom informovalo finské ministerstvo životního prostředí a potvrdila to britská vláda.

"Ve světle pokračujících celosvětových dopadů nemoci COVID-19 není možné širokou konferenci s ambiciózními cíli uspořádat," vysvětlila britská vláda.

22:45

Menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD dnes podle očekávání nesouhlasil s návrhem na odklad zavedení elektronické evidence tržeb do dalších odvětví z letošního 1. května na 1. leden 2021. Návrh kvůli epidemii koronaviru předložila opozice.

22:44

Nizozemsko dnes navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské unie, aby do něj také přispěli. Podle agentury Reuters o tom informoval ministr financí Wopke Hoekstra.

Země na jihu Evropy, které jsou nejvíce zasažené nákazou koronavirem, kritizovaly v minulých dnech Nizozemsko za nedostatek solidarity.

"To, co navrhujeme, je nouzový fond pro zdravotnictví, do něhož Nizozemsko přispěje velmi podstatným způsobem," řekl Hoekstra. Upřesnil, že půjde zhruba o miliardu eur (27,5 miliardy korun).

22:33

Ministerstvo financí chystá úpravu návrhu na jednorázové vyplacení 25 tisíc korun osobám samostatně výdělečně činným postiženým koronavirovou epidemií. Řada živnostníků i opozičních politiků už vyjádřila k vládnímu opatření výhrady.

22:27

Od noci na čtvrtek nemohou cestující v pražských tramvajích používat pro nástup nebo výstup přední dveře, podobně jako v městských autobusech. Dopravní podnik se tak snaží chránit řidiče i cestující od možné nákazy koronavirem. V následujících dnech DPP postupně otevře některá prodejní místa jízdenek.

22:06

Finanční správa eviduje k dnešku 17 zaměstnanců, u kterých je potvrzena nákaza koronavirem, 14 jich je z Prahy a středních Čech. V karanténě je 121 zaměstnanců.

20:55

Nákaza koronavirem se celosvětově potvrdila u více než 900 000 lidí. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii monitoruje.

20:55

Firmy zavádějící inovace týkající se boje proti koronaviru do praxe budou moci využít proplacení 100 procent prokazatelných nákladů od státu. Vláda dnes schválila tři miliardy korun do dotačního programu Country for the Future. Prostředky budou tak moci použít podniky, které potřebují svou výrobu předělat na produkci například zdravotnických prostředků. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

20:41

Klinika infekčních nemocí pražské Ústřední vojenské nemocnice dosud přijala 34 pacientů s onemocněním Covid-19, patnácti nakaženým lékaři podali látku hydroxychlorochin. Osm z nich už propustili do domácího ošetřování. Zatím je předčasné dělat závěry, vyhodnocení předběžných výsledků této terapie bude provedeno během dubna, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

20:31

Generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je silně znepokojený rychlým nárůstem počtů osob nakažených koronavirem a celosvětovým rozšířením infekce. Nakazili se podle něj už lidé ze 205 států a území světa.

"Za posledních pět týdnů byl nárůst počtu nových případů téměř exponenciální a počet úmrtí se za poslední týden více než zdvojnásobil," řekl dnes šéf WHO na tiskové konferenci přenášené prostřednictvím videokonference.

20:07

Vláda dnes schválila návrh Ústředního krizového štábu, aby šest domácích výrobců ochranných pomůcek proti koronaviru zásobovalo přednostně ministerstvo vnitra. ČTK to sdělila mluvčí štábu Klára Dlubalová. Na počtu výrobků, které stát bude odebírat, se podle ní ministerstvo dohodne s jednotlivými firmami. Nařízení o přednostních dodávkách směřuje na společnosti, jež vyrábějí ochranné prostředky nejvyšší kvality, které mohou využít zdravotníci a zaměstnanci v první linii.

20:06

Ve francouzských nemocnicích zemřelo už 4032 lidí s koronavirem, nárůst je přes 500. Francie je čtvrtou zemí, kde počet úmrtí přesáhl hranici 4000. 

Dohromady se ve Francii virem SARS-CoV-2 nakazilo nejméně 56 989 lidí, přičemž v úterý bylo potvrzených případů 52 128, oznámily dnes francouzské úřady.

19:45

Policisté možná dostanou pravomoc ukládat na místě pokuty až 10 000 Kč za porušení opatření zavedených kvůli koronaviru. Návrh zákona schválila vláda.

19:31

Brňané si budou moct nakoupit v automatech na několika místech ve městě roušky, respirátory, rukavice i dezinfekční gely. Budou jak v centru města, tak v některých okrajových částech. Vedení města se domluvilo s výrobcem ochranných prostředků Batist Medical, který je bude prodávat ve spolupráci s firmou Pick Up 24 hodin.

19:29

Vláda chce prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Po jednání kabinetu to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). O prodloužení musí rozhodnout Poslanecká sněmovna, hlasovat by o tom měla příští týden. Některé strany už dříve dávaly najevo výhrady k tak výraznému prodloužení. Nouzový stav v Česku platí od 12. března 14:00 kvůli epidemii koronaviru.

19:18

Další zvláštní schůze sněmovny je svolána na úterý 7. dubna od 10:00. Na plánovaném programu je zatím návrh na prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii nového koronaviru, jenž by jinak končil o Velikonocích. Poslanci ale budou s největší pravděpodobností projednávat další vládní protikrizové zákony.

19:15

Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, budou moci být od čtvrtka otevřené. Schválila to vláda, řekl ministr Havlíček.

19:09

Ve státě New York přibylo za 24 hodin téměř 8000 případů nákazy koronavirem. Celkem je nakažených přes 83 000. Infikovaných je tak ve státě New York již více než v pevninské Číně, odkud se na počátku roku začal koronavirus SARS-CoV-2 šířit do světa. Mrtvých přibylo ve srovnání s úterními daty 391. Celkem si nemoc Covid-19 ve státě na východním pobřeží USA vyžádala už 1941 obětí.

18:54

Domácnosti s osobou, která onemocněla Covid-19 či je v povinné nařízené karanténě, dočasně nesmí třídit odpad. Platí pro ně také zvláštní opatření ohledně vynášení běžných odpadků. Cílem je ochránit popeláře před rizikem nákazy.

18:43

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby kvůli pandemii koronaviru, a to až do 20. dubna. Původně se měla výroba spustit 6. dubna.

18:40

V každém kraji má pro seniory nakažené koronavirem vzniknout 60 lůžek na každých 100 000 obyvatel. O mimořádném opatření vlády informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

18:34

Vláda schválila odklad splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem až na půl roku. Kreditních karet a kontokorentů se to netýká. 
Lidé a firmy musí o odklad splátek požádat a prohlásit, že to je kvůli pandemii. Banky to zkoumat nebudou. Přerušeno bude splácení úroků i jistiny. Za přerušení si banky nebudou účtovat poplatky.

18:36

Počet uzdravených pacientů z nemoci Covid-19 stoupl o dalších 13, celkem se k dnešním 18:00 uzdravilo 61 lidí, uvedlo na webu ministerstvo.

18:33

Itálie zaznamenala za posledních 24 hodin dalších 727 obětí nemoci Covid-19. Celkový počet obětí koronavirové nákazy v této nejhůře zasažené evropské zemi tak dosáhl 13 155. Koronavirus se tam potvrdil už u 110 574 lidí, oproti úterý jich přibylo 4782.

18:21

Počet lidí nakažených koronavirem vzrostl v Kanadě za posledních 24 hodin o více než 1300 a překonal hranici 9000 osob. 

18:20

Policisté v pondělí zadrželi v Berouně muže, který tvrdil, že roznáší koronavirus. V případě odsouzení mu za šíření poplašné zprávy hrozí až osm let vězení, informovala dnes ČTK policejní mluvčí Jana Šteinerová.

Muž oznámil v pondělí po 2:30 na linku 158, že je nakažen koronavirem a vědomě toto virové onemocnění roznáší po celé České republice, po níž jezdí autem. Odmítl říci své jméno, zavěsil a na zpětné telefonáty policie nereagoval. Za několik hodin jej policisté vypátrali.

18:03

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem stoupl během dneška zatím o dvě stovky na 3508, v úterý byl denní nárůst 307 případů, druhý nejvyšší.

17:55

V souvislosti s koronavirem zemřelo v ČR celkem 39 lidí a 48 se jich vyléčilo, uvedlo ministerstvo. Oproti ranním údajům stoupl počet obětí o sedm.

17:53

Ministerstvo pro místní rozvoj chce omezit možnosti výpovědi z nájmu kvůli tomu, že nájemník nezaplatí nájemné kvůli situaci spojené s epidemií nového typu koronaviru. Sněmovně proto chce ve zkráceném jednání v rámci vyhlášeného stavu legislativní nouze předložit zákon, který by dopady epidemie na nájemníky zmírnil.

17:31

Plzeň dostala od místní firmy Hannah 44 stanů, které využije pro bezdomovce. Stejný počet stanů pro nocování potřebných a lidí bez domova poslal plzeňský výrobce outdoorového vybavení také Centru sociálních služeb v Praze. Celý systém, kterým chce Plzeň při pandemii koronaviru lidem bez domova pomoci, město představí a spustí do několika dnů, řekl radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD).

17:29

Přeshraniční pracovník Jan Staněk se obrátil na soud s návrhem na zrušení vládního krizového opatření, které omezilo tzv. pendlerům možnost vyjet za prací do Rakouska a Německa. Na správní žalobu, kterou podal advokát Michal Staněk, dnes upozornila Česká televize. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci ČTK sdělila, že soud žalobu obdržel a že termín jejího projednání doposud nestanovil.

17:28

Ministerstvo vnitra připraví odklad voleb v Teplicích speciálním zákonem, sdělil ČTK Hamáček. Nejvyšší správní soud podle něj trvá na zužujícím výkladu ústavního zákona.

17:28

V Ústeckém kraji se měsíčně vyrobí půl milionu roušek a desítky tisíc respirátorů. Firmy zaznamenaly vyšší poptávku ještě před prvními nakaženými koronavirem v Česku. Výrobci respirátorů se snaží zvýšit výrobu. Výrobce roušek Safety nano protect se sídlem v České Kamenici na Děčínsku je na svém výrobním maximu, řekl ČTK výkonný ředitel společnosti Ludvík Paseka.

17:27

Zakrývat si kvůli šíření koronaviru na veřejnosti nos a ústa není podle amerického prezidenta Donalda Trumpa vůbec špatný nápad. Lidé by ale měli používat spíše šály, roušky by měli přenechat zdravotníkům v nemocnicích, citoval dnes šéfa Bílého domu zpravodajský web BBC.

"Můžete použít šálu… Mám pocit, že lidé to chtějí dělat. Jistě to nijak neuškodí," odpověděl prezident Trump na tiskové konferenci na otázku, která se týkala debaty o zakrývání nosu a úst.

Sám prezident by podle svých slov lidem zakrývání části obličeje doporučil, podle jeho poradců by ale lidé neměli používat k ochraně roušky, aby jich kvůli tomu poté neměly nedostatek nemocnice. "Nemusí to být rouška, ale není to špatný nápad… aspoň na čas," dodal prezident.

17:03

Liberecký kraj by rád ve větší míře testoval na nový koronavirus seniory v domovech, nemá na to ale dostatek odběrových setů ani kapacitu laboratoří. Na dotaz ČTK to dnes po jednání Krizového štábu Libereckého kraje řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Vzorky zpracovává v kraji pouze laboratoř Krajské nemocnice Liberec, kde jsou schopni zpracovat zhruba 250 testů. V kraji jsou ale čtyři desítky domovů, v nichž žije kolem 2100 seniorů.

17:01

Představenstvo Svazu českých knihkupců a nakladatelů ve středu zrušilo letošní veletrh Svět knihy Praha. Dříve se uvažovalo pouze o jiném termínu. Letošní 26. ročník knižního veletrhu a literárního festivalu měl začít 14. května na holešovickém Výstavišti.

16:51

Hygienici v Libereckém kraji očekávají na základě prognóz do konce dubna 500 až 1000 potvrzených případu onemocnění Covid-19. Po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. V celé zemi by mělo být potvrzených nemocných až 15 000. V Libereckém kraji bylo dnes v poledne 108 potvrzených případů onemocnění. Stav osmi nemocných vyžaduje hospitalizaci, z toho dva leží na ARO.

16:50

V Polsku platí ode dneška přísnější pravidla obyvatel pro pohyb venku. Země měla ráno 2420 registrovaných nakažených a 36 mrtvých. Zpravodajský web Natemat.pl nechal připravit obří nástěnnou malbu v centru Varšavy jako poděkování lékařům a sestrám v nemocnicích, které jsou pod obrovským náporem a podle zpráv polských médií špatně připravené na očekávaný nápor pacientů s Covid-19.

"Ne každý hrdina má pelerínu. Děkujeme," hlásá nápis na 210 metrů čtverečních velké malbě s odkazem na plášť Supermana. Prostor na domě poskytli majitelé zdarma, stejně jako se velké části odměny za práci na díle vzdali designéři a malíři.

Malba ve Varšavě jako poděkování zdravotníkům v době epidemie koronaviru.
Malba ve Varšavě jako poděkování zdravotníkům v době epidemie koronaviru. | Foto: natemat.pl
16:46

Britský princ Charles, který překonal koronavirovou infekci, ocenil nezištné pracovní nasazení zdravotníků. Země podle něj prožívá zvláštní a hrozivou dobu. Jedenasedmdesátiletý následník trůnu v pondělí opustil izolaci poté, co vykazoval jen "relativně mírné příznaky" nemoci Covid-19.

Princ Charles
Princ Charles | Foto: Shutterstock
16:17

Zatímco světová poptávka po chirurgických rukavicích roste, jejich největší světový výrobce se potýká s nedostatkem pracovníků. Malajsijská společnost Top Glove, která vyrobí pětinu všech chirurgických rukavic na světě, potřebuje přijmout přibližně 700 dalších zaměstnanců. Shánění pracovníků je však ztíženo koronavirovými opatřeními.

16:16

Krize spojená s šířením koronaviru je největší výzvou pro svět od konce druhé světové války. Řekl to generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres, podle kterého se dá krize překonat jen ve vzájemné solidaritě. Členské státy OSN by se podle něj měly řídit doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO).

16:20

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně má jako jediná v kraji přístroj pro mimotělní krevní oběh, který u pacientů v mimořádně závažných stavech dokáže nahradit funkci plic a srdce. Přístroj může být ve Zlínském kraji poprvé nasazen právě v souvislosti s koronavirem, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

16:08

Posádka německé výletní lodě Artania, která kotví v západoaustralském Fremantlu, odmítla uposlechnout pokyn vyplout z přístavu. U několika cestujících se potvrdila nákaza koronavirem. Premiér státu Západní Austrálie Mark McGowan požádal federální vládu, aby plavidlo přinutila opustit Fremantle. Na lodi, která patří německé firmě Phoenix Reisen, bylo 800 cizinců. Mnozí z nich byli evakuováni a mohli odletět domů.

15:59

Třetí městská část nechá otestovat na nový typ koronaviru ošetřovatelky z domova pro seniory, který provozuje. Jak městská část uvedla v tiskové zprávě, hygiena přikazuje testování jenom v zařízeních, kde se již nákaza objevila, takže testy musí radnice uhradit a zorganizovat sama. Ošetřovatelky si vzorky dokážou odebrat samy a následně je odeslat do laboratoří k otestování. Nákaza se od minulého týdne začala šířit v domovech pro seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou.

15:59 Roman Prymula.

Testování reprezentativního vzorku populace se bude týkat 5000 obyvatel Prahy, řekl náměstek Prymula ČT. Testovat bude 1. lékařská fakulta UK.

15:54

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová navrhne vládě například omezení možnosti výpovědi nájmů nebo odkladu některých splátek.

15:52

Fakultní nemocnice Olomouc dnes obnovila ve zpřísněném režimu návštěvy otců u novorozených dětí po porodu. Podmínkou je, že muž nejeví známky infekčního onemocnění a splní epidemiologicko-hygienické parametry. U porodu není účast otců kvůli epidemii koronaviru nadále povolena.

15:51

Pražský magistrát společně s portálem GoOut spustil na podporu kulturních institucí projekt vstupenek na Nic. Lidé si mohou koupit lístek na neexistující představení za 20 až 5000 korun. Vybrané peníze pak budou předány dané instituci, na jejíž virtuální představení si lidé vstupenky koupili. Akce potrvá do 1. května.

15:50

Nemocnice jsou na hranici kapacity, opatření přišla pozdě. New York je ochromené město, na testování se čeká hodiny. Lidé jsou nervózní, všechny to zaskočilo, říká Michaela Claudino, ředitelka zahraničního zastoupení agentury CzechTourism ve Spojených státech

Češka v New Yorku: Nemocnice nestíhají, Amerika jen hasí požár. Čísla jsou obrovská

Loď USNS Comfort vplouvá do přístavu u New Yorku.
12:51
Nemocnice jsou na hranici kapacity, opatření přišla pozdě. New York je ochromené město, na testování se čeká hodiny. Lidé jsou nervózní, říká Claudino | Video: Emma Smetana
15:46

Na D2 je na hraničním přechodu Lanžhot-Brodské ve směru na Slovensko dnes odpoledne opět asi dvanáctikilometrová kolona kamionů. Vyplývá to z webu Ředitelství silnic a dálnic Dopravníinfo.cz. Problém je už na hranicích Slovenska s Maďarskem, které také zavedlo přísná hraniční opatření kvůli šíření koronaviru. Dlouhé kolony na česko-slovenské hranici byly hlavně minulý a předminulý týden.

Dnes ráno a dopoledne byl přechod bez kolony, začala se tvořit později. Kolem 15:30 dálniční informační tabule ukazovala kolonu mezi 48. a 60. kilometrem. Začínala zhruba u Ladné, kamiony podle kamer umístěných na dálnici stojí v odstavném pruhu.

15:28

Když vláda kvůli šíření nového typu koronaviru a souvisejícímu omezení pohybu odložila doplňovací senátní volby na Teplicku, jednala mimo svou pravomoc, míní Nejvyšší správní soud. Postup pro nouzový stav upravuje zákon o bezpečnosti České republiky. Vláda měla podle soudu předložit parlamentu zákon o odložení voleb.

"Chránit je třeba nejen zdraví, životy a hospodářství, ale i demokratický ústavní a právní stát," stojí v rozhodnutí soudu, které je dostupné v jeho internetové databázi. Vládní usnesení označuje za akt, který je nutné považovat za "natolik vadný, až je nicotný".

15:25

V Británii dál prudce narůstá počet obětí nemoci Covid-19, kterých už místní vláda eviduje 2352. Během dne přibylo 563 úmrtí v nemocničním prostředí. Počet známých případů infekce pak za poslední 24hodinové období narostl o 4324 na celkových 29 474. I v tomto případě jde o rekordní denní růst.

15:31

Pražský magistrát společně s portálem GoOut spustil na podporu kulturních institucí projekt vstupenek na Nic. Lidé si mohou koupit lístek na neexistující představení za 20 až 5000 korun. Vybrané peníze pak budou předány dané instituci, na jejíž virtuální představení si lidé vstupenky koupili. Akce potrvá do 1. května. Kvůli koronaviru byl provoz uměleckých scén od začátku března postupně omezován a nakonec byly uzavřeny zcela.

"Není to apríl, je to vážná věc. Pokud umělce neudržíme nad vodou, oblíbená divadla či kluby mohou přestat existovat. A protože si my Češi rádi hrajeme, napadlo mě, že nebudeme dělat obyčejnou sbírku. Nápad přišel hned po nedávném projevu prezidenta Miloše Zemana, ve kterém nespravedlivě české umělce kritizoval. Chci mu ukázat, že za svými umělci stojíme. Oni nyní pomáhají, jak to jen jde, my pomůžeme jim," uvedla pražská radní Hana Třeštíková (Praha sobě).

15:26

Hlavní město do opatření souvisejících s šířením koronaviru dalo více než miliardu korun. Další náklady nastanou, pokud vedení města schválí například odpuštění nájemného ve svých prostorech postiženým podnikatelům. Dnes to řekl radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Praha například kupuje ochranné pomůcky, zajišťuje pomoc pro bezdomovce a dezinfikuje veřejné prostory.

"Zpracováváme tabulku nákladů, které město dává do boje s koronavirem, a už dnes víme, že jsme do toho dali přes jednu miliardu korun," uvedl radní. Dodal, že čísla budou do budoucna mnohem vyšší. Ve vynaložené miliardě jsou jen přímé náklady, které nezahrnují například nižší výnosy z městského majetku.

15:15

Vedení Břeclavi odpustí nájemcům nebytových prostor, kteří museli kvůli nařízením vlády zavřít, nájemné za tři měsíce. Splatnost nájemného v městských bytech o tři měsíce odloží.

14:57

Tabákový koncern British American Tobacco (BAT) dnes oznámil, že pracuje na vývoji potenciální vakcíny proti Covid-19 s pomocí bílkovin extrahovaných z tabákových listů. Úkolu se zhostila americká dceřiná společnost BAT, která se specializuje na biotechnologie.

15:06

Zemřel druhý senior s Covid-19 z litoměřického domova důchodců, kde je 52 nakažených. V Ústeckém kraji stoupl počet vyléčených, je jich 14.

14:59

Bezdomovci v Chebu mohou využívat stan, který stojí vedle noclehárny farní charity ve Vrázově ulici. Místo, kde mohou lidé bez domova pobývat, by mělo snížit jejich pohyb po městě, a tím i riziko šíření případné nákazy, řekl ČTK zástupce ředitele Diecézní charity Plzeň pro projekty v Chebu Pavel Barták.

14:56

Mírně přes 1000 nových případů infekce koronavirem a 134 dalších úmrtí ohlásilo Nizozemsko. Nárůst v počtu známých nakažených je oproti úterku skoro o 200 vyšší, zatímco bilance obětí z posledního 24hodinového období je příznivější než o den dříve.

15:02

Čepované pivo teď v Česku s výjimkou výdejních okének prakticky neexistuje a pro všechny pivovarníky je situace podobně složitá. Není totiž mnoho možností, jak zlatavý mok, který se jim kupí ve sklepech, k zákazníkům dostat. Tak popisuje nelehké období kvůli zavřeným restauracím Viktor Kučera - provozní minipivovaru Troll nedaleko Ostravy.

14:49

Ministerstvo práce očekává případné zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procentních bodů. Ekonomické dopady budou podle něj záviset na tom, kolik lidí skutečně bude bez práce a na jak dlouho. Resort to uvedl v materiálu ke kurzarbeitu. Podle něj by při půlročním navýšení nezaměstnanosti o pět procentních bodů státní rozpočet na daních, odvodech a vyplacených podporách přišel o 44 miliard korun.

Podle ministerstva práce dosavadní vývoj naznačuje, že koronavirová krize bude mít na ekonomiku přinejmenším stejné dopady jako minulá krize z let 2008 a 2009. "Příčiny jsou prudší a přicházejí rychleji, zároveň by měly být pouze krátkodobé a zasaženy budou jiné sektory," uvedlo ministerstvo práce.

14:42

Zájem o taxislužby spadl kvůli koronavirové krizi na minimum, několik desítek menších provozovatelů už kvůli tomu ukončilo činnost. Některé firmy se snaží přeorientovat na místní rozvoz zboží, ten se však u většiny klasických taxislužeb zatím příliš nevyplácí. Uvedl to předseda Asociace koncesionářů v taxislužbě Daniel Tarljovski.

"Zájem zákazníků prudce opadl, vše je zavřené a není příliš kam jezdit. Lidi se v současné situaci bojí," řekl Tarljovski. Podle něj má krize na provoz taxislužeb těžký dopad, některé menší taxislužby postupně ukončují činnost. Jen v rámci asociace podle jejího předsedy ohlásily konec zhruba dvě desítky provozovatelů. Jde zatím převážně o samostatné živnostníky. Méně aktivních řidičů hlásí také alternativní služby.

14:38

U dvou lékařů ostravské fakultní nemocnice se prokázalo onemocnění Covid-19. Krajská hygienická stanice tam nařídila epidemiologická opatření. ČTK to dnes řekla její ředitelka Pavla Svrčinová. Nemoc se objevila i v Městské nemocnici Ostrava. Jedna z pacientek byla pozitivně testována, když se z nemocnice vrátila do domova pro seniory Iris.

14:37

Slovenský ministr školství Branislav Gröhling se omluvil za to, že na tiskové konferenci vystoupil bez roušky. Uvedl rovněž, že věnuje plat na pomoc lidem v nouzi a že zaplatí i pokutu.

14:39

Mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová řekla, že nakažení lékaři jsou z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. "Nyní jsou v domácím ošetřování z důvodu laboratorního potvrzení onemocnění Covid-19. O této skutečnosti jsme podle stanovených pravidel informovali krajskou hygienickou stanici," uvedla.

14:37

Vedení Prahy bude řešit, zda nájemcům kobek v nábřežních zdech na podskalské a smíchovské náplavce sníží nebo odpustí nájemné po dobu, kdy musí být kvůli koronaviru uzavřeny. Město společně se správcem, městskou firmou Trade centre Praha, zároveň hledá způsob, jak je alespoň částečně zprovoznit. 

14:31

U dvou lékařů ostravské fakultní nemocnice se prokázalo onemocnění Covid-19. Krajská hygienická stanice tam nařídila epidemiologická opatření. ČTK to dnes řekla její ředitelka Pavla Svrčinová. Nemoc se objevila i v Městské nemocnici Ostrava. Jedna z pacientek byla pozitivně testována, když se z nemocnice vrátila do domova pro seniory Iris.

Vyjádření ostravské fakultní nemocnice, kde nyní zasedá krizový štáb, ČTK zjišťuje. Svrčinová nechtěla upřesnit, na jakém oddělení nemocní lékaři pracovali. "Týká se to personálu, konkrétně dvou lékařů," uvedla šéfka hygieniků.

14:28

Ochrannou nanomasku s filtrací, která má mít větší účinnost než respirátory FFP3, vyvíjí plzeňská firma Workpress Aviation. Společnost, která se zabývá expresní výrobou dílů zejména pro letecký průmysl, na vývoji masky s dvěma vdechovými a jedním výdechovým filtrem pracuje necelé tři týdny. Za dva až tři týdny, po získání certifikátu na bezpečnostní ochrannou pomůcku, chce zavést sériovou výrobu až 5000 masek denně, v případě vyšší poptávky i kapacitu navýšit, řekl ČTK ředitel společnosti Jiří Heckel.

14:20

Jihomoravský kraj dostal 2000 kusů sad na odebírání vzorků při podezření na koronavirus. Rozdělí je týmům, které jezdí k pacientům domů, do odběrových stanů i armádním týmům pro takzvanou chytrou karanténu.

14:06 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Platí to, že jsme připraveni dát k dispozici testy, které máme na skladech. Je třeba jen dát vědět, kde je bude potřeba," řekl Hamáček k možnému testování vzorku populace, které dnes ráno zmínil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

14:02

Ruský prezident Vladimir Putin se načas zřekl podávání rukou se svými spolupracovníky, udržuje si od dalších lidí odstup a kvůli nebezpečí nákazy koronavirem raději pracuje "na dálku" ze své rezidence, řekl prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov. Putin má dnes na programu poradu se členy vlády. Od jiných porad se podle mluvčího bude lišit tím, že ji Putin poprvé povede "z domova".

14:11

První dezinformace na téma nového typu koronaviru se objevily na internetu 20. ledna, kdy ruský server spravovaný tamním ministerstvem obrany ve svém textu obvinil Spojené státy, že virus vyvinuly jako biologickou zbraň. Vyplynulo to z výzkumu společnosti Semantic Visions, která se zaměřuje na sémantickou analýzu informací na webu. Spolek Nelež, který si klade za cíl omezit šíření dezinformací v Česku, v té souvislosti sdělil, že Rusko využívá situaci kolem viru k rozšiřování dezinformací s cílem poškodit důvěru obyvatelstva vůči demokratickým institucím i mezi sebou navzájem.

14:04 Ministr vnitra Jan Hamáček

Cena jedné roušky, které objednává ministerstvo vnitra z Číny, je 0,385 amerického dolaru. Cena respirátoru třídy FFP2 se pohybuje kolem 2,85 dolaru, uvedl ministr Hamáček.

14:03 Ministr vnitra Jan Hamáček

"České firmy jsou ty, kterým nařizujeme přednostní zásobování. Co vyvinuli na ČVUT, je skvělá věc a je potřeba to podporovat," řekl Hamáček na dotaz Aktuálně.cz ohledně zásobování českými firmami a dodal, že v tuto chvíli ministerstvo vyjednává s jednou českou firmu dodávku tisíců respirátorů, které jsou podle něj schopny splnit úkol "ještě lépe než masky z ČVUT".

14:00

Indonéské úřady plánují předčasně propustit na 50 tisíc vězňů ve snaze zabránit možnému rozšíření koronaviru v přeplněných káznicích v zemi. Dnes vyšlo na svobodu prvních 5500 zadržovaných. Indonésie zaznamenala již 157 obětí nákazy koronavirem, což je nejvíc v jihovýchodní Asii. Infikovalo se celkem 1677 lidí.

13:59

Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné budovy nebo společné prostory bytových domů v majetku magistrátu. K dezinfekci veřejných míst již dříve přistoupily i některé městské části.

13:57 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Včera přiletělo 25 000 PCR testů," řekl Hamáček. "Rychlotesty jsou rozdělovány do krajů podle metodiky v pozdějším průběhu nemoci nebo u lidí, kteří již prodělali karanténu," dodal.

13:52

V domovech seniorů a dalších zařízeních sociálních služeb Královéhradeckého kraje se zatím nákaza Covid-19 neobjevila. V karanténě je z preventivních důvodů osm pracovníků sociálních zařízení, řekla mluvčí hejtmanství Sylvie Velčovská. Kraj má nyní v domovech pro seniory a dalších sociálních ústavech asi 2500 lůžek.

13:50 Ministr vnitra Jan Hamáček

V tuto chvíli do Česka míří další milion respirátorů, řekl Hamáček. "Snažíme se dodržovat 3 miliony respirátorů a 20 milionů roušek za týden," řekl Hamáček.

13:49

Krizový štáb navrhne vládě, aby policisté mohli ukládat lidem na místě pokuty za porušení vládních nařízení. Nyní musí posílat do správního řízení.

13:48 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vymahatelnost sankcí za porušení nařízení je podle Hamáčka problematická. "Za nás je rozumnější to přenést na policii a umožnit jim pokuty v blokovém řízení," zopakoval.

13:47 Ministr vnitra Jan Hamáček

Štáb podle Hamáčka nepočítá s plošnou distribucí ochranných kompletů do domovů pro seniory. Chce je dále koncentrovat v krajích, které je poté budou průběžně zasílat, kde bude potřeba.

13:44 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Největší nápad nemoci je v Praze, ale komunikace s panem primátorem funguje. V Praze je zase nejvíce nemocnic, které jsou nejvíce zásobovány. Nedá se říct, že by byl nějaký kraj problémový," uvedl Hamáček.

13:44

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3036, za uplynulých 24 hodin přibylo 138 mrtvých. V televizním vysílání o tom informoval mluvčí íránského ministerstva zdravotnictví.

13:42 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Řešíme, jak do výpomoci zapojit armádu. Pan náčelník generálního štábu souhlasil, ale řekl, že je možné zapojit armádu kde bude potřeba. Vojenské zdravotníky ale použít nemůžeme, ti mají jiné povinnosti," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

13:41 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Do sněmovny pošleme návrh zákona, který řeší pravomoci policie. Teď se veškeré delikty řeší ve správném řízení, což je věc zdlouhavá a neefektivní. Policie by po schválení mohla řešit záležitosti na místě blokovou pokutou v maximální výši 10 000," řekl Hamáček.

13:40 Ministr vnitra Jan Hamáček

Štábu nově pomáhá také tým ekonomů, ve kterém je například Jan Švejnar, Tomáš Sedláček nebo Jan Mládek. "Dohodli jsme se spanem Švejnarem, že by byl takovou hlavou týmu," řekl Hamáček.

13:38 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Pokud bude fungovat chytrá karanténa a pokud by se potvrdil trend, že nárůst případů nebyl tak strmý, tak to, že jsme v nouzovém stavu, nijak nezabraňuje uvolňování opatření," řekl Hamáček. "Ale jsem zatím velmi opatrný," dodal.

13:37 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Ústřední krizový štáb doporučil vládě, aby navrhla sněmovně prodloužení nouzového stavu o 30 dní," řekl Hamáček. "Nejistota by ovlivnila fungování státu," doplnil.

13:36 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Vznikla avizovaná skupina pro domácí akvizice. Ukazuje se, že čeští výrobci nejsou ti, kteří by vydávali produkty s velkou hodnotou spotřebního materiálu," řekl Hamáček stím, že české firmy vyrábějí spíše high-endové produkty.

13:35 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Seznámil jsem všechny členy s tím, jak bude štáb fungovat. Informoval jsem o stylu zasedání," řekl po prvním zasedání krizového štábu pod jeho vedením ministr vnitra Jan Hamáček. Poprvé byli přítomni také zástupci opozice. "Byla to věcná diskuse, ukázalo se, že jsme schopni problémy řešit věcně.

13:33

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok nevyrábí elektřinu od 25. ledna. Podle dřívějších informací firmy měla odstávka spojená s výměnou části jaderného paliva v reaktoru skončit počátkem tohoto měsíce. Jak ve středu sdělil mluvčí Dukovan Jiří Bezděk, společnost využila nižší spotřeby elektřiny v Česku a v bloku udělá další práce.

13:11

Běloruské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo druhé úmrtí na nemoc Covid-19. Zdůraznilo, že v obou případech šlo o starší pacienty trpící dalšími, chronickými nemocemi, uvedl zpravodajský server Tut.by. Momentálně je pod dohledem lékařů či na léčení 157 lidí.

13:11

Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se do sbírání odpadků pustili při procházkách v přírodě. Na internet se pak přesouvají páteční stávky za klima středoškoláků z hnutí Fridays For Future. První online stávka podle zástupců hnutí bude tento pátek.

Studenti vyzvali veřejnost ke zveřejňování fotografií s transparenty z jejich domovů s hashtagy #onlinezaklima a #climatestrikeonline. Účastníci stávky budou k fotkám přidávat Úřad vlády, kde se tak protestující "virtuálně" sejdou. Od 11:00 také chtějí vysílat na sociálních sítích přenosy projevů.

13:44

V Lokti na Sokolovsku pracovníci technických služeb pravidelně dezinfikují veřejné prostory kvůli koronaviru. K postřiku využívají motorový postřikovač. Čistí autobusové zastávky, náměstí, ale i vchody panelových domů. Informoval o tom dnes ředitel technických služeb Roman Říha.

13:09

Čím menší je vinařství, tím víc na něj dopadají opatření vlády spojená s pandemií koronaviru. Výpadky v odbytu ale pociťují všichni. Vyplynulo to z vyjádření různě velkých výrobců vína pro ČTK.

Nejméně zasažena jsou vinařství, která své výrobky dodávají do obchodních řetězců, což platí o většině největších výrobců. Přestože jejich vína se prodávají i v momentálně uzavřených vinárnách, restauracích a třeba hotelích, podíl na celkových tržbách z nich není tak velký.

"V prvních třech týdnech v březnu nám zatím prodeje klesly přibližně o třetinu. Nakonec to bude za celý březen více, ale dokud bude odbyt do obchodů, vydržíme," uvedl Pavel Vajčner, generální ředitel Znovínu Znojmo, který je jedním z největších výrobců vína v zemi.

Foto: Znovín Znojmo
13:08

Přední ekonomové zakládají iniciativu KoroNERV-20. Chtějí posuzovat kroky veřejných institucí a hledat krátkodobá řešení, jak kormidlovat hospodářství v krizi způsobené dopady koronaviru, ale i přijít s dlouhodobými návrhy, jak vrátit Česko k prosperitě. Mezi iniciátory projektu patří například Danuše Nerudová, Petr Stuchlík, Mojmír Hampl, Tomáš Sedláček nebo Mariana Čapková. Napsal to server Peníze.cz.

12:44

Pendleři cestující za prací do zahraničí založili občanské sdružení Pendleři bez hranic. Chtějí prosadit zmírnění přísných opatření vlády, která podle nich drasticky omezila možnosti cestovat za prací. Požadují například pro nejpostiženější matky samoživitelky a otce samoživitele výjimku, jako má zdravotnický personál, který může jezdit přes hranice denně. Sdružení chce navázat dialog s vládou, řekl Jan Průha z Plzeňska, předseda přípravného výboru prvního seskupení zastřešujícího pendlery z celého Česka.

12:42

Podnikatelé v krátkodobých pronájmech typu Airbnb čelí kvůli koronaviru vysokým ztrátám. Agentury zaměřené na tuto činnost mají měsíční propady o statisíce až miliony korun. Část nemovitostí je nyní v nabídce na tři měsíce, část na dlouhodobý pronájem. I po otevření hranic ale bude trvat, než se do České republiky vrátí zahraniční turisté, kteří jsou nejčastějšími hosty tohoto ubytování. Jejich opětovný nárůst se nedá očekávat dříve než za rok. Informoval o tom předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí David Bureš.

Obor krátkodobých pronájmů v posledním měsíci podle Bureše zaznamenal masivní propouštění zaměstnanců. "Všechny agentury se snaží snížit náklady a domlouvají úlevu na nájemném od majitelů. Na tři měsíce se to často daří, ale delší horizont je nejasný," řekl dnes Bureš ČTK.

12:36

Asociace nezávislých divadel, která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce, nesouhlasí s návrhem vlády pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Mnozí umělci, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru, jsou závislí na tržbách za odehraná představení. Často pracují v režimu OSVČ. Předseda rady asociace Štěpán Kubišta dnes řekl, že vládní návrh na jednorázové vyplacení 25 000 korun je ale pro velkou skupinu OSVČ omezující.

"Nedosáhne na to bez vlastního přičinění velká skupina. Zcela mimo mísu je určení časového období prvních tří měsíců," doplnil. Subjekty sdružené v asociaci míní, že by opozice měla navrhnout pětadvacetitisícový plat za dobu omezení všem členům vlády.

12:35

Kdybychom všichni pracovali pro holding, mělo by Česko tu nejefektivnější ekonomickou pomoc. Jenže mnohé malé firmy a živnostníci v holdingu nepracují. A ti mají smůlu. Zatím, píše komentátor Aktuálně.cz David Klimeš.

12:33

V areálu chebské nemocnice začalo dnes ráno sloužit druhé odběrové místo na testování nákazy koronavirem v kraji. V regionu už funguje od minulého týdne testovací místo v karlovarské nemocnici a jezdí také dvě odběrové sanity.

Nové odběrové místo by mohlo zvýšit počet testovaných v kraji. Navíc na Chebsku je počet nakažených podle údajů krajských hygieniků nejvyšší. "Pro ochranu zdraví a životů našich lidí je teď nejdůležitější masivní testování, aby se nemocní včas izolovali a nešířili nákazu dál mezi své rodiny a blízké," zdůraznil hejtman Petr Kubis (ANO).

12:23

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Izraeli stoupl na 5591. Je to dosud největší nárůst počtu nakažených za 24 hodin od začátku testování. Onemocnění Covid-19 v Izraeli dosud podlehlo 21 lidí a stav bezmála 100 pacientů je vážný.

12:27

Dva týdny staré fotografie Francouzů piknikujících v parcích a na plážích jsou dávno minulostí. Úřady v zemi 17. března vyhlásily celostátní karanténu, která omezila vycházení pouze s písemným povolením. A minulý týden vláda prezidenta Emmanuela Macrona ještě přitvrdila. Dodržování karantény hlídají policisté, místy i drony a vrtulníky, pokut přibývá. Přísný režim potrvá minimálně do 15. dubna.

12:19

Repatriační let ze Spojených států dorazí do Prahy dnes odpoledne, na jeho palubě se vrátí do vlasti 180 českých občanů. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Česká diplomacie s vypravováním dalších repatriačních letů z USA nyní nepočítá. Velvyslanectví ve Washingtonu ale upozorňuje Čechy na možnost nákupu letenky na charterový let organizovaný Slovenskem, který se uskuteční příští týden z Miami do Bratislavy.

12:18 Maláčová DVTV

Kraje musí vytvořit speciální sety ochranných prostředků pro sociální služby v případě nákazy koronavirem, rozhodl krizový štáb.

12:17

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici v noci na dnešek zemřela pacientka (ročník 1935), u které byla prokázána nákaza novým typem koronaviru. Podle nemocnice příčinou jejího úmrtí bylo ale chronické srdeční selhávání, nikoli onemocnění COVID-19, které koronavirus způsobuje. ČTK to sdělila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Podle ní byla pacientka v uplynulých čtyřech dnech na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny všeobecné nemocnice.

12:14 Vlajka Číny

Karanténní opatření v čínském Wu-chanu, odkud se začal koronavirus šířit do světa, jsou sice již postupně zmírňována, život ve městě se ale ještě zdaleka nevrátil k normálu. V některých čtvrtích dnes prodavači nabízeli své zboží přes dvoumetrové plastové ploty, kterými byly v době největší krize obehnány obytné bloky.

12:12

Transfuzní stanice Nemocnice Prostějov obnovila odběry krve od dárců, které byly pozastaveny kvůli rostoucímu počtu nákaz novým koronavirem. Odběry budou každé pondělí a čtvrtek ráno za přísných hygienických podmínek. Nemocnice nyní potřebuje dárce všech krevních skupin s minusovým Rh faktorem.

12:07

Muž, který zemřel na Slovensku, měl první test na koronavirus pozitivní, ovšem druhý test o týden později byl negativní. Proto byl z nemocnice propuštěn. "Lékař to měl jinak vyhodnotit," uvedl ministr zdravotnictví Marek Krajčí na tiskové konferenci.

12:10

Ostravský domov pro seniory Iris v Ostravě má zatím tři klienty pozitivní na nemoc COVID-19. Dvě ženy jsou dál v péči jeho zaměstnanců. Třetí je ve Fakultní nemocnici. Informoval o tom ředitel zařízení Michal Mariánek. Zná ale zatím jen výsledky testů části odebraných vzorků. Ty se v zařízení začaly odebírat, když se nákaza potvrdila u jedné pracovnice přímé péče.

"Známe výsledky 59 testů z 86 odebraných vzorků. Z tohoto množství jsou dvě klientky pozitivní. Jsou z oddělení, kde se nákaza vyskytla," řekl Mariánek. Dodal, že třetí nemocná klientka se k nim vracela z Městské nemocnice Ostrava. "Nyní máme povinnost testovat každého, kdo se k nám vrací. U této klientky byl test pozitivní," uvedl ředitel s tím, že nyní nelze určit, kde se žena nakazila.

12:05

Pedagogická fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem přispěje formou mimořádného stipendia až 5000 korun studentům, kteří jsou osobami výdělečně činnými (OSVČ). O stipendia tito studenti mohou žádat v dubnu, květnu a červnu. Fakulta tak reaguje na rozhodnutí vlády o poskytnutí jednorázového příspěvku, který však studentům-OSVČ podle slov mluvčí univerzity Jany Kasaničové nekompenzuje výpadek příjmů, na který nemohli být připraveni.

12:03

Slovensko hlásí první oběť nemoci Covid-19. Je jí muž z Bojnic, který zemřel den po propuštění z nemocnice na zápal plic, informuje Česká televize.

12:03

Mnoho restaurací a hospod je v Česku před zavřením. Majitelé, kteří krizi přečkají, budou ale muset změnit i způsob, jak své podniky dál povedou. Provozovatel pražského Café Louvre usuzuje, že přežijí "hipsterská" bistra, velké restaurace budou mít naopak problém. Michelinský šéfkuchař Radek Kašpárek tvrdí, že bude otvírat znovu od začátku a zaměří se víc na české zákazníky

12:00

Rusko ohlásilo 440 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet infikovaných stoupl na 2777, z nichž 24 lidí zemřelo a 190 se uzdravilo. "Poprvé byl přírůstek nových případů během 24 hodin menší než předchozího dne," napsal na svém webu list Kommersant. V úterý úřady hlásily 500 nových případů.

12:00

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) odmítá kritiku českých výrobních firem a vědců, že je vláda premiéra Babiše málo podporuje. "Když někdo prokáže, že má něco ve vývoji, dostane peníze na vývoj. Když řekne, že bude něco vyrábět, dostane peníze na výrobu," říká Havlíček v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Zmiňuje výrobu plicních ventilátorů, nanotechnologie, výrobu roušek i respirátorů.

11:55

Návrat vědců z letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy se kvůli koronavirovým opatřením komplikuje. Nyní jsou na lodi směřující do Chile, tam ale nejspíš budou muset do dvoutýdenní karantény. Řekl to vedoucí Českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt. Účastníci expedice jsou podle něj v pořádku.

Expedice je na chilské lodi Aquiles, do přístavu Punta Arenas by měli připlout 8. dubna. Následně 15. dubna měli letět zpět do Evropy. V Punta Arenas ale podle Nývlta vyhlásili karanténu. Není proto jasné, zda bude moci loď do přístavu vplout, nebo zda bude muset pokračovat dál až do svého mateřského přístavu. I tam by zřejmě vědci skončili ve čtrnáctidenní karanténě. "Jsou na lodi a nevíme, co bude dál, řešíme to s naším velvyslancem i s admiralitou," uvedl Nývlt.

11:42

Italská vláda zmírnila omezení pohybu, které vyhlásila před třemi týdny. Nově budou děti moci na vycházku s jedním z rodičů, dosud ven nesměly. Informoval o tom deník Corriere della Sera. Podle něj nejde o nový vládní dekret, ministerstvo vnitra ale v úterý vydalo oběžník, v němž pravidla vysvětlilo. Ministr zdravotnictví Roberto Speranza také řekl, že vláda omezení pohybu prodlouží do 13. dubna.

11:41

Ve Španělsku se koronavirem nakazilo už přes 100 tisíc lidí. Pátý den po sobě zemřelo za předchozích 24 hodin přes 800 lidí, uvedl deník El País.

11:41

Nejen za nedostatek ochranných pomůcek, ale také kvůli relativně pomalému testování pacientů čelí v těchto dnech kritice britská vláda v souvislosti se šířením koronaviru. Téma dnes na titulních stránkách rozebírá několik celostátních deníků, přičemž bulvární list Daily Mail vyzývá vládu k okamžité nápravě "testovacího fiaska". Problém je obzvláště palčivý u zaměstnanců státního zdravotnického systému NHS, jejichž izolace kvůli podezření na nemoc Covid-19 dále oslabuje extrémně vytížené nemocnice.

11:44

Počet zdravotníků nakažených koronavirem na kardiologickém oddělení Pardubické nemocnice vzrostl z úterních devíti na deset. Nemoc byla prokázána také u osmi pacientů. Informovala o tom mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Kardiologické oddělení stále pracuje v nouzovém režimu.

"Část personálu, která už je otestovaná a je negativní, může podle ministerstva zdravotnictví a při potřebném vybavení dál fungovat," uvedla Semrádová.

11:19

Jindřichohradecká nemocnice uzavřela jednotku intenzivní péče interního oddělení. Důvodem je pozitivní test na koronavirus u zdravotní sestry.

10:58

V pražské Nemocnici Na Františku začalo fungovat oddělení, které je vyčleněno pro pacienty nakažené koronavirem v seniorském věku. Zařízení pro ně vyčlenilo tři pokoje s devíti lůžky. Nemocnice tím vyšla vstříc ministerstvu zdravotnictví, které vyhradilo seniorům s nemocí COVID-19 celkem 329 lůžek. V Praze také v Nemocnici na Bulovce a dále v Lázních Toušeň u Prahy a v Těchoníně na Orlickoústecku.

Podle ředitele Nemocnice Na Františku Davida Erharta zatím zařízení nemá žádný případ nákazy koronavirem ani mezi pacienty, ani personálem, řekl dnes novinářům. Nemocnice je jako jediná pražská nemocnice ve správě samosprávy, vlastní ji Praha 1. Prvních šest pacientů, tři muži a tři ženy, začnou být do oddělení přiváženi dnes od 13:00.

10:36

Kynice na Havlíčkobrodsku jsou první den bez plošné karantény. Nařízenou ji má 26 lidí kvůli nemoci COVID-19 nebo kontaktu s nemocným. První lidé mohli odejít do zaměstnání, část také odjela na poštu pro zásilky, k jejichž doručení byl potřebný podpis.

Plošnou karanténu podle starostky Jaroslavy Smetanové asi 90 místních snášelo dobře. Částečně podle ní znamenala pocit bezpečí, že se další nákaza do obce nezavleče, zároveň ale bylo těžké smířit se se závislostí na okolí. V obci není obchod ani jiná občanská vybavenost.

10:36

Nadace Experientia daruje na výzkum související s koronavirem milion korun. Peníze z nadace, kterou založili vědci Hana a Dalimil Dvořákovi, si rovným dílem rozdělí Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a think-tank IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Ředitelka nadace Anna Batistová to uvedla v dnešní tiskové zprávě.

10:35

V březnu přerušilo podnikání kvůli koronaviru 10 033 živnostníků, meziročně o 47 procent více. Nejvíce jich je u stravování a kadeřnictví, uvedla Bisnode.

10:00

Panama zpřísnila karanténní opatření proti šíření koronaviru: od dnešního dne budou muži a ženy smět vycházet ze svých domovů v různých dnech. Mužům jsou vyhrazeny úterky, čtvrtky a soboty, a to dvě hodiny denně, aby si mohli zajít do obchodu či do lékárny. Pondělky, středy a pátky jsou vyhrazeny pro ženy. V neděli jsou všechny pochůzky zakázány, bez ohledu na pohlaví.

09:59

Pražští záchranáři mají ode dneška nové masky.

09:45

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index PMI klesl v březnu na 41,3 bodu.

09:45 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Měli bychom chvíli ubrat, dívat se na to racionálně. Buďmě odpovědní, ale nestigmatizujme lidi, kteří jsou touto nemocí nakažení," řekl Vojtěch na závěr tiskové konference.

09:41 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vláda se chce rychlotesty zaměřit na zaměstnance domovů pro seniory. "Opatření by měla zabránit dalším zdrojům nákazy," řekl ministr Adam Vojtěch.

09:37 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na auditní zprávu o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše do 5. čevna, uvedla pro ČT ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

09:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Jak chce vláda řešit šíření nákazy v domovech pro seniory? "Musíme udělat vše pro to, aby se tam nákaza vůbec nedostala, například testováním nových klientů. Počet zasažených zařízení je kolem sedmi osmi, zatím se to výrazně nezvyšuje. Pokud se tam nákaza dostane, tak je velmi složité zajistit, aby se nešířila dál," řekl ministr Vojtěch. "Zařízení to řeší individuálně. V některých tam personál bydlí s klienty, zůstává tam po určitou dobu," dodal. "Nemá to plošné řešení, v některých zařízeních jsou klienti například imobilní."

09:31 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Plošné testování populace v tuto chvíli nepovažujeme za zcela efektivní. Můžeme použít rychlotesty, využijeme je v oblasti Litovle, abychom věděli, kolik lidí je tam pozitivní po tom čase karantény," řekl Vojtěch. "Pak bychom chtěli rychlotesty použít také pro pracovníky v sociálních službách," dodal.

09:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Můžu garantovat, že klíčové nemocnice rozhodně netrpí nedostatkem ochranných prostředků. Už to není zásadní téma. Ale to, že se mohou zdravotníci nakazit i mimo nemocnici, vyloučit nelze," řekl Vojtěch.

09:26 Roman Prymula.

"Nechceme distribuovat rychlotesty do lékáren. Vyžadují opatrnou interpretaci," řekl Prymula. "Testy mají výpovědní hodnotu až po 10. dnu. V tuto chvíli máme data z Bulovky. Z 32 hospitalizovaných pacientů byla v 27 případech hodnota testů pozitivní. Testy budeme nadále používat, ale u osob, které byly uvolněny z karantény," dodal.

09:23 Roman Prymula.

"V tuto chvíli zvyšujeme kapacitu testování. Jsme schopni postupně zvyšovat kapacitu na kýženou hodnotu 10 000, s tím že se chceme dostat až na 20 000," dodal Prymula.

09:22 Roman Prymula.

"Data jsou příznivá, naplňuje nás to drobnou mírou optimismu," řekl Roman Prymula. Vyjádřil se také k systému sběru dat. "V systému budou mít klíčovou roli krajští koordinátoři. Jsou to erudovaní odborníci a budeme se snažit jim dát legislativně pravomoce takové, aby se to mohlo koordinovat v rámci krajů," oznámil.

09:20

"Všechny parametry se mohou hodně lišit a my se snažíme používat zlatý střed," řekl Dušek. S nasbíranými daty se podle něj modely budou postupně zpřesňovat. Modely ÚZIS vycházejí z reprodukčního čísla, tedy počtu lidí, kteří se průměrně nakazí od jednoho nemocného. Na konci března bylo v ČR odhadováno na 1,1, podle Duška se může pohybovat od 0,87 do 1,33. Do modelů podle něj také promlouvá inkubační doba a podíl pacientů, kteří nemoc prodělají bez příznaků, a zdravotnický systém je tak nezachytí. ÚZIS počítá asi s desetinou nakažených.

09:18

"Česko je mezi státy s nejnižším rizikem překročení lůžkové kapacity," řekl Černý. Podle něj by muselo být v Česku asi 45 000 nakažených pacientů, aby lůžka JIP nestačila zvládat hospitalizaci.

09:17

Kapacity JIP jsou v tuto chvíli vytíženy na 65 %. "Došlo jen k jednotkovému nárůstu," oznámil Černý v porovnání s čísly z 22. března.

09:15

Černý představil aktuální čísla k lidem, kteří s koronavirem zemřeli v nemocnicích. "Jsou to pacienti vyššího věku, častěji muži než ženy. Jsou to zejména pacienti, kteří mají nějaké dlouhodobé onemocnění," řekl Černý. Nejčastěji jde o pacienty s vysokým krevním tlakem a diabetes.

09:12

"Zaznívají tady slova optimismus a pesimismus. Já to ale nechám na vás," řekl před svou přednáškkou předseda České společnosti anesteziologie a intenzivní péče Vladimír Černý. "Čerpání kapacita systémů intenzivní péče odpovídá našim predikcím," oznámil s tím, že je v tuto chvíli zcela dostatečná.

09:09

Podle Duška se snižuje také reprodukční číslo, tedy počet lidí, které infikuje nakažený jedinec.

09:08

"Díky tomu, jak roste potenciál sbírat data, tak začínáme poznávat chování epidemie. Nevyhnutelně bude narůstat počet vyléčených," řekl Dušek. "Naše mortalita na nemoc je v mezinárodním hledisku velmi nízká. Mortalita je zcela zanedbatelná v Česku z hlediska celkové mortality, ročně v Česku umře 120 000 lidí," dodal.

09:02

"Optimistický výhled by znamenal, že by bylo do poloviny dubna zjištěno 8000 případů," řekl Dušek. Na konci měsíce by jich podle něj mělo být 14 200. "Do čtyř nebo pěti dnů budeme přesně vědět, kam to povede," dodal.

09:01 Roman Prymula.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula chystá plošný test na koronavirus u vzorku populace. Chce tak zjistit promořenost, tedy podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál.

Kdy a kde bude testování prováděno, zatím náměstek neupřesnil. Plošně chce nechat otestovat i obyvatele Litovelska na Olomoucku, kde do pondělí platila spolu se sousedním Uničovskem karanténa kvůli vysokému počtu nakažených. Prymula dosud vedl Ústřední krizový štáb a nově se podle rozhodnutí vlády zaměří na projekt takzvané chytré karantény.

09:00

Podle Duška sedí modely, kterými odborníci po zavedení opatření predikovali vývoj šíření viru.

08:55

V Olomouckém kraji ministerstvo zdravotnictví eviduje už 300 potvrzených nákaz koronavirem, za posledních 24 hodin jich přibyly dvě desítky.

08:55

Podíl pozitivních záchytů v testovaných vzorcích je 6,1 procenta. Podle ministra zdravotnictví v posledních dnech klesá, počet testů roste.

08:54

"22 % z celkového počtu diagnostikovaných jsou senioři," řekl Dušek. Podle něj jde v porovnání se Španělskem nebo Itálií o dobrý scénář.

08:51

Včerejších 6209 testů je pro Česko zatím rekordních a je to nadprůměr, i co se týká srovnání s ostatními zeměmi, oznámil Dušek.

08:50

"Denní nárůsty nejsou rostoucí, spíše klesající. To je jedna z pozitivních zpráv," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. "Vracíme se do trajektorie 300 denně, je otázka, kam se bude vývoj ubírat. Počet provedených testů denně víceméně kopíruje větší záchyt pozitivně diagnostikovaných jedinců," dodal.

08:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V mezinárodním srovnání si Česko podle Vojtěcha vede dobře i v počtu nakažených seniorů. "Tuto skupinu nemáme primárně zasaženou," řekl ministr Vojtěch.

08:45 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Dovedu si tvrdit, že nemíříme nějakým italským nebo španělským scénářem, daří se nám to držet na zploštělé lineární fázi," řekl Vojtěch.

08:43

"Nestojíme si vůbec špatně. Scénář je poměrně dobrý, počet pacientů roste pomalu. Testujeme nadprůměrně, podíl pozitivních záchytů z celkového počtu testů je stabilní, dokonce klesá," řekl ministr Vojtěch.

08:41 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Mohu sdělit, že máme 3330 pozitivních pacientů, dynamicky se to mění, ale tohle je v tuto chvíli to číslo. Daří se nám ale zvyšovat počet testovaných, včera jsme testovali 6206 pacientů," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Už neplatí to, že ČR málo testuje."

08:39

Nemoc COVID-19 si v ČR vyžádala život dalšího seniora, počet úmrtí stoupl na 32. Případů nákazy je 3330. Testů bylo v úterý dosud nejvíc, přes 6200.

08:33

Nynější pandemie má pozitivní vliv na pokles nelegální těžby dřeva v západoafrickém státě Sierra Leone, který je z velké části pokrytý lesy. Rozšíření koronaviru způsobilo prudké snížení poptávky po exotickém dřevu v Číně, která ho využívá pro výrobu nábytku, upozornila agentura Reuters.

"Už sem nepřijíždějí žádní Číňané. Ti jsou jediní, kteří nám pomáhají a kupují to, co pokácíme," říká jeden z dřevařů v nejstarším národním parku Sierry Leone. Lesní pracovníci, kteří byli dříve v pilné práci, nyní posedávají kolem prázdných nákladních vozů, popíjejí čaj a pokuřují, popisuje Reuters.

08:32

V Ústeckém kraji vzrostl počet potvrzených případů nakažených novým typem koronaviru od úterního večera o 31 na 199. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných na stránkách ministerstva zdravotnictví. Mezi nakaženými je také 52 seniorů z litoměřického domova důchodců.

08:31

Výrobce lůžek Linet má v souvislosti s epidemií COVID-19 skokový nárůst objednávek z celého světa. Poptávka dosahuje 22 000 lůžek, což je zhruba pětina produkce českých závodů v Želevčicích i Slaném a německých továrnách. Linet upravil výrobu, soustředí se na dva typy lůžek. Dokáže tak navýšit produkci a dodávat do nejpotřebnějších míst, především do Itálie, Španělska, ale také USA.

08:28

Agentura Bloomberg zveřejnila video ze severní Indie, na kterém muž v ochranném obleku sprejuje skupinu dělníků z řad migrantů směsí, která mimo jiné obsahovala také bělidlo. Údajně kvůli "boji s koronavirem". Případ vyšetřuje policie.

08:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si chválí pomoc armády.

08:19

Informační centrum pro pomoc v koronavirové krizi už zavedla i ostravská Vysoká škola báňská.

08:13

Aktuální čísla z USA: Infekce zde byla prokázána podle Univerzity Johnse Hopkinse u 189 618 lidí, 4080 z nich koronaviru podlehlo, přičemž jen ve městě New York zemřelo 1096 lidí. Celkový počet obětí je více než dvojnásobek sobotní bilance, kdy počet mrtvých přesáhl 2000.

08:08

Ze svých domovů či kanceláří budou příští týden v pondělí poprvé hlasovat členové zastupitelstva Olomouce, kteří se tentokrát kvůli epidemii nového typu koronaviru nemůžou sejít ve velkém sále magistrátu. Jednání pětačtyřicetičlenného zastupitelstva je proto chystáno pomocí videokonference na dálku.

07:59

Irák, několik desetiletí poznamenaný boji a smrtí, nemá slitování s těmi, kdo teď umírají kvůli koronaviru. Lidé odmítají poskytnout hřbitovy a pozemky pro hroby, márnice se plní oběťmi nemoci COVID-19. Kmenové zvyklosti jsou zákon a kmeny kategoricky odmítají poskytnout své pozemky k pohřbení lidí, jež zabil koronavirus, napsala agentura AFP.

Saada Malak i jeho bratranec narazili s tělem Saadova otce zemřelého na COVID-19 všude na odmítnutí. Nakonec vzdali svou snahu pohřbít ho a nechali tělo v jedné bagdádské nemocnici. "Toto je tak velká země a opravdu se v ní nenajde několik metrů čtverečních na pohřbení těch mrtvých? Otec zemřel před týdnem a my jsme od té doby nebyli schopni uspořádat pohřeb ani ho uložit do země," stěžuje si Malak.

07:57

Koronavirus útočí i na důležité buňky v nose. Vědci z americké Harvardovy univerzity tak podle agentury Bloomberg vysvětlují ztrátu čichu a chuti, která patří mezi hlavní příznaky nemoci COVID-19.

Vědci provedli studii na základě dat z genomů lidí a myší. Zjistili, že určité buňky v zadní části nosu obsahují specificky tvarované proteiny, na které koronavirus cílí při vpádu do organismu. Infikování těchto buněk by mohlo přímo či nepřímo vést ke změně citlivosti čichu, uvedli vědci ve studii zveřejněné o víkendu.

07:56 Vlajka Číny

Čína hlásí další pokles nově potvrzených případů koronaviru: za úterý jich bylo 36 oproti 48 o den dříve, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na ústřední zdravotní komisi. Téměř všechny nové infekce byly do země dovezeny z ciziny, čímž celkový počet případů importované nákazy stoupl na 806. Jediný úterní místní případ byl hlášen z provincie Kuang-tung.

Čínské úřady v úterý oznámily, že od dnešního dne začnou zveřejňovat také počty pacientů s koronavirem, kteří nejeví příznaky onemocnění. Až dosud do statistik tyto pacienty nezahrnovaly. To ale znepokojovalo veřejnost, protože i pacienti bez příznaků mohou koronavirus přenášet.

06:58

Německo v úterý potvrdilo nákazu koronavirem u 5453 lidí, celková bilance tak vzrostla na 67 366 případů. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI).

06:37

Na základních školách ve středu začínají zápisy dětí do prvních tříd. Letos by se podle odhadů ministerstva školství měly týkat asi 137 800 předškoláků. Kvůli koronavirové epidemii se ale zápisy uskuteční bez jejich přítomnosti. Školy jsou zavřené.

Chodit by do nich raději neměli ani rodiče. Přihlášky mohou posílat například do datové schránky, e-mailem s elektronickým podpisem nebo poštou.

06:19

Kapitán americké letadlové lodě USS Theodore Roosevelt, jejíž posádka se potýká s nákazou koronaviru, vyzval dopisem Pentagon, aby rychle pomohl šíření infekce na palubě zastavit.

Podle kapitána Bretta Croziera je nutné zvážit i transport námořníků na pevninu. Americký ministr obrany Mark Esper evakuaci plavidla prozatím odmítl a uvedl, že ještě neměl příležitost si Crozierův dopis přečíst.

06:13

Vysokodávkový vitamin C se skloňuje jako možnost léčby onemocnění způsobené koronavirem. Důkazy, tedy výsledky klinické studie o jeho efektivitě, ale zatím chybějí.

06:06

Domácí kočka majitele z Hongkongu nakaženého koronavirem byla rovněž infikována. Oznámily to místní úřady.

V Hongkongu je to již třetí zvíře, u kterého byl koronavirus potvrzen. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že neexistuje důkaz, že by kočky, psi či jiní domácí mazlíčci mohli infekci přenášet na lidi.

05:55

Jižní Korea v úterý zaznamenala 101 nových případů nákazy koronavirem, celková bilance tak vzrostla na 9887 infikovaných, z nichž 165 lidí zemřelo. Dnes to podle agentury DPA oznámily korejské zdravotnické úřady.

05:50

Pandemie si ve Spojených státech vyžádá 100 000 až 240 000 obětí. Předpokládá to podle agentury AP Bílý dům v případě, že budou dodržována stávající preventivní opatření.

Americký prezident Donald Trump varoval Američany, že zemi čekají dva obtížné týdny, které ale USA překonají.

05:45

Do pondělka bylo provedeno 48 811 testů včetně opakovaných u stejného člověka.

05:42

Denní nárůst o 307 nemocných je zatím druhý nejvyšší. Více pacientů přibylo jen minulý týden v pátek, konkrétně 373.

05:30

Případů nákazy novým typem koronaviru v Česku během úterý přibylo 307 na 3308. Denní nárůst tak opět zrychlil k deseti procentům, v předchozích dvou dnech se pohyboval pod touto hranicí.

Z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se uzdravilo 45 lidí, v nemocnicích zemřelo 31 pacientů. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

23:54

Před pěti lety americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb uzavřelo s pensylvánským výrobcem smlouvu o vývoji přenosných plicních ventilátorů a loni v září jich pak 10 000 objednalo pro posílení strategických rezerv. Žádný z objednaných ventilátorů, které jsou nyní kvůli pandemii nemoci COVID-19 způsobené koronavirem nedostatkovým zbožím, ale USA nedostaly, s jejich výrobou se navíc letos zřejmě nepočítá, napsal portál ProPublica.

22:39

Přestože WHO skutečně nedoporučuje masové využívání roušek zdravými lidmi, jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, pro Česko tak úplně neplatí. Mohou za to zlaté české ručičky.

22:06

Vláda prodloužila zrušení zón placeného parkování ve městech a v obcích, a to až do skončení nouzového stavu v zemi. Kabinet zrušil zóny od 16. března jako jedno z opatření proti šíření epidemie koronaviru. Zatímco platnost ostatních opatření, která měla skončit první dubnový den, ministři prodloužili už v pondělí, u zón placeného parkování to udělali dnes.

22:06

V Londýně nákaze v jedné z nemocnic podlehl 13letý chlapec. Zdravotníci o něm odmítli zveřejnit jakékoli další informace. Podle televize Sky News ale neměl žádné jiné zdravotní problémy.

21:39

Do Spojených států možná ještě během úterý odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce Moskva pomoci Washingtonu v boji proti pandemii způsobené koronavirem. Asistenci v pondělí nabídl v telefonickém hovoru ruský prezident Vladimir Putin svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi, který ji přijal.

21:31

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli koronaviru o dalších deset dnů, tedy až do 19. dubna.

20:48

S testováním vzorků na koronavirus v Nemocnici na Bulovce nově pomáhá robot vyvinutý na ČVUT. Laboratoř teď zvládne testovat až 400 vzorků denně.

20:47

Řecké úřady dnes potvrdily dalších 102 případů nákazy koronavirem, v zemi je celkem 1314 nakažených. Je mezi nimi i žena z migračního střediska nedaleko Atén. V Turecku dnes testy prokázaly koronavirus u dalších 2704 lidí, celkem se nakazilo 13 531 osob, informovala agentura Reuters.

V Řecku se poprvé nákaza objevila u jednoho z obyvatelů přeplněných středisek pro migranty. V táboře nedaleko Atén se nakazila žena, která nedávno v nemocnici v hlavním městě porodila. Řecké úřady nyní zjišťují, kde se žena mohla nakazit, přičemž nevylučují zdravotnické zařízení.

U žádného dalšího ze zhruba 2500 migrantů ve středisku se dosud nákaza nepotvrdila, uvedlo řecké ministerstvo pro migraci. Centrum má pro pacienty s koronavirem vyhrazenou izolovanou část.

20:46

Oddělení kardiologie v pardubické nemocnici dál funguje v omezeném provozu. "Režim oddělení je v nouzovém systému, zajišťujeme na polovině kapacity urgentní péči, výrazně je omezena kapacita standardní lůžkové péče," uvedl ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Na kardiologickém oddělení pracuje asi 150 zaměstnanců, z toho 32 lékařů, další jsou sestry a pomocný personál. Podle Gottvalda personál, který se o pacienty stará, dodržuje všechna nařízení ministerstva zdravotnictví ohledně používání ochranných pomůcek, aby se minimalizovalo šíření nákazy.

Krajská nemocnice Pardubice
Krajská nemocnice Pardubice | Foto: www.nemocnice-pardubice.cz
20:39

Saúdská Arábie požádala muslimy, aby si zatím nedělali plány k velké pouti do Mekky. Mají počkat, až se vyjasní situace kolem koronaviru. Oznámilo to dnes saúdskoarabské ministerstvo pro záležitosti poutě. Jak napsala agentura Reuters, zrušení poutě do Mekky, kam se každý rok vydává přes dva miliony muslimských věřících, by bylo bezprecedentní rozhodnutí moderní historie.

Mekka
Mekka | Foto: Reuters
20:37

V Pardubickém kraji je v současnosti 101 potvrzených případů nemoci COVID-19, od pondělí počty nemocných stouply o 24, což je zatím nejvíc od prvního krajského výskytu 10. března.

20:33

Armáda vykládá další letadlo Condor.

20:30

COVID-19 se potvrdil u devíti pracovníků kardiologického oddělení nemocnice Pardubice. Provoz oddělení je omezen, řekl šéf Nemocnice Pardubického kraje.

20:24

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit pouze 0,4 procenta, napřesrok však zrychlí na 4,9 procenta. Předpovídá to podle serveru televize CNBC nová analýza ratingové agentury S&P Global Ratings. Před koronavirovou krizí S&P letošní růst globální ekonomiky odhadovala na 3,3 procenta.

20:07

Sociální sítě Facebook a Twitter smazaly některé příspěvky brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, jeho venezuelského kolegy Nicoláse Madura a také právního poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, které podle nich nepravdivě informovaly o současné pandemii spojené s koronavirem. Obě platformy přitom jen velice zřídka zasahují do zpráv od světových lídrů, i když jsou prokazatelně lživé, poznamenal zpravodajský server BBC.

Společnost Facebook odstranila na stejnojmenné sociální síti a na Instagramu video nahrané Bolsonarovým oficiálním účtem, v němž prezident tvrdil, že látka hydrochlorochin, používaná například proti malárii, zaručeně zabírá při léčbě nemoci Covid-19. Firma následně uvedla, že příspěvek porušoval její pravidla, protože mohl způsobit zdravotní újmu.

20:06

Monacký kníže Albert II. se zbavil koronaviru a mohl opustit karanténu. S odvoláním na prohlášení knížecího paláce o tom dnes informoval francouzský list Le Figaro. Nákazu koronavirem testy u panovníka z rodu Grimaldiů prokázaly v polovině března.

"Lékaři, kteří pečovali o Jeho Jasnost knížete Alberta II. od počátku jeho nakažení…, dnes dovolili, aby ukončil karanténu," uvedl v prohlášení knížecí palác. Představitel monarchie s 38 000 obyvatel se nyní "zotavil a je v dobrém zdravotním stavu".

Monacký kníže Albert II.
Monacký kníže Albert II. | Foto: Forum 2000
20:02 Maláčová DVTV

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce kvůli narůstajícímu počtu nemocných v domovech pro seniory rázně testovat na nákazu novým koronavirem v těchto zařízeních. O situaci bude ve středu znovu jednat prostřednictvím videokonference s hejtmany. Je podle ní třeba najít řešení pro případ, že se o nemocné v domovech nebude mít kdo starat. Uvedla to po jednání vlády. Spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) se vyslovila pro transparentní evidenci přijatých a spotřebovaných ochranných pomůcek. Stát do nich dosud investoval deset miliard korun.

19:45

Babiš to prezentuje jako problém ministra, ale zadání mluví jasně. Metnar musel materiál - změnu pravomocí vlády a premiéra v době mimořádného stavu - předložit vládě do konce března. Babiš na to během několika týdnů buď zapomněl, nebo nemluví pravdu, říká Lukáš Valášek, redaktor Aktuálně.cz.

Valášek: Posílení pravomocí vlády ve stavu nouze? Babiš to musel vědět, sám to zadal

Babiš to prezentuje jako problém ministra, ale zadání mluví jasně. Babiš na to během několika týdnů buď zapomněl, nebo nemluví pravdu, říká Valášek | Video: Emma Smetana
19:43

Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo na nemoc COVID-19 dalších 499 lidí. To je dosud nejvyšší údaj. Nakažených přibylo za stejnou dobu přes 7500.

19:37

Slovensko má s největší pravděpodobností první případ úmrtí na nemoc Covid-19, kterou způsobuje koronavirus. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Devětapadesátiletý pacient zemřel v pondělí pouhý den po propuštění z nemocnice do domácího ošetření; zdravotnické zařízení podle ministra v případu patrně pochybilo.

"Pitva u tohoto pacienta potvrdila, že šlo o oboustranný zápal plic. Pacient skonal na kardiorespirační selhání," uvedl Krajčí. Dodal, že patolog ještě bude zkoumat původ zápalu plic.

Pacient byl podle ministra pozitivně testován na nemoc Covid-19. "Proto je velmi zarážející, že byl den předtím propuštěn z nemocnice," řekl Krajčí.

19:36 Havlíček DVTV

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 procent mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo produkce, budou mít nárok na kompenzaci mezd prostřednictvím kurzarbeitu. Konkrétní podmínky pro čerpání podpory do pondělí 6. dubna připraví ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl Havlíček.

19:35

"Jsme tu jak ve vězení," naříká v těchto časech nejeden senior v domově důchodců. Právě lidé vysokého věku jsou rizikovou skupinou nemoci Covid-19. Ředitelé domovů důchodců si však stěžují, že vláda na tato zařízení úplně zapomněla. Zaměstnanci jsou přitom ochotní pro své klienty obětovat mnohé, podobně jako zdravotníci v nemocnicích. Jsou připraveni i na to, že by zůstali v izolaci se seniory.

19:23

"Chci se zastat ministerstva zdravotnictví. Mám denně informace ze správy hmotných rezerv. Jeďte se tam podívat, přesvědčte se na vlastní oči," podpořila Schillerová Vojtěcha.

19:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Byl to úkol, který jsme přijali. Byl poměrně obtížný, lidé pracují na maximum. Ze začátku nebylo vše úplně ideální, ale byla to otázka dní, než jsme zavedli systém, který přinesl ovoce. Teď už to běží," řekl Adam Vojtěch na dotaz Aktuálně.cz, zda neměl být úkol shánět ochranné pomůcky ze začátku svěřen někomu jinému. "Už neplatí teze, že v ČR nemáme ochranné pomůcky," dodal.

19:19

"Do ochranných pomůcek, a nelitujeme toho, jsme už z rozpočtu investovali více než deset miliard," uvedla Schillerová a podpořila požadavek Maláčové na zvýšenou transparentnost v rozdělování ochranných pomůcek.

19:18 Maláčová DVTV

Podle ministryně práce Jany Maláčové některé instituce nejsou dostatečně transparentní v oblasti rozdělování zdravotnických pomůcek.

19:17 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Mě to mrzí, byť se nezdá, že by počet zasažených zařízení nějak závratně rostl," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k situaci v domovech pro seniory. "Pomůcky se bohužel z krajů nedostaly všude. Musíme se ale i podívat, jak je to nastaveno. Zákon přímo počítá s tím, že poskytovatelé mají povinnost šířit zdravotnické pomůcky průběžně. Buďme objektivní, není férové svalovat všechnu vinu na ministerstvo zdravotnictví," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na dotaz Aktuálně.cz.

19:11

V Praze bylo dosud potvrzeno 768 případů nákazy koronavirem, za posledních 24 hodin přibylo 34 pozitivních testů na onemocnění Covid-19. Hygienici v hlavním městě evidují 18 nakažených lidí, kteří zemřeli. Osm pacientů označily nemocnice za vyléčené. Údaje k platné k dnešním 18:00 zveřejnila na svém webu pražská hygienická stanice.

19:08

Počet lidí nakažených koronavirem překonal celosvětově hranici 800.000. Vyplývá to z dat, která na svých stránkách dnes zveřejnila americká Univerzita Johnse Hopkinse, která celosvětově monitoruje současnou pandemii. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje, podlehlo podle tohoto zdroje už více než 40.000 lidí.

19:08 Roman Prymula.

Roman Prymula zopakoval, že si nemyslí, že budou moct Češi letos v létě na dovolenou do zahraničí.

19:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Je jasné, že určitý čas budeme muset strpět omezení. Jak bude dlouhé, nám ukáže jen čas v řádu týdnů a měsíců. Zdá se, že například v Itálii už se procentuální příbytky snižují," řekl Vojtěch.

19:02

Podle aktuálních čísel ministerstva zdravotnictví je nakažených k dnešním 19:00 3237.

19:00 Maláčová DVTV

Ministryně práce Jana Maláčová zatím neposkytla čísla, jak se v posledním měsících vyvinula nezaměstnanost. "V tuto chvíli jsme na normálu, rozodující bude včerejšek a dnešek. V tuto chvíli si myslím, že bylo pro zaměstnavatele rozhodující počkat na program Antivirus," řekla Maláčová. Čísla ministerstvo standardně zveřejňuje šestý den každého měsíce.

18:54

"Ještě předložím novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Tam jsme spolupracovali s Člověkem v tísni," oznámila Schillerová.

18:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Situaci v Litoměřicích sledujeme. Zatím nebylo rozhodnuto, platí to, o čem jsem hovořil, že pokud je možné, aby zůstali na místě, tak je to lepší varianta," řekl Vojtěch.

18:43

"Bude jednou ze součástí čestného prohlášení, že ta osoba nečerpá nemocenskou nebo další dávky, to nechceme kombinovat," řekla Schillerová. "Tady pořád padá, že něco dáváme firmám. Celý program je o podpoře zaměstnancům, jde to přes firmy, ale je to jasný signál do hospodářství. Nepropouštějte zaměstnance, stát vám pomůže krizi překlenout," dodala Maláčová.

18:39 Roman Prymula.

"Co se týká těch dalších opatření, tak nepochybně nastává doba, abychom je revidovali a kolem Velikonoc nahrazovali," řekl Prymula.

18:36 Roman Prymula.

"Opakovaně jsme dostávali dotazy, proč je tak málo vyléčených. Teď už bude docházet k častému nárůstu vyléčených pacientů," oznámil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

18:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Není tomu tak, že by se v Praze měl snížit počet odběrových míst, naopak se počet zvýší," řekl Vojtěch.

18:34 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Spustili jsme linku psychické podpory pro zdravotníky. Potřebují podporu. Na druhém konci linky jsou jejich kolegové, speciálně vyškolení pracovníci," uvedl Vojtěch. "Také jsme se rozhodli, že umístíme do všech nemocnic termokamery. Dnes jsme učinili první objednávku 500 termokamer," dodal.

18:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"K 18. hodině máme v Česku 3138 nakažených, 29 zemřelých a 45 vyléčených," oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Vyléčení jsou z první vlny nakažených. "Můžeme být optimističtí v tom, že jsme provedli nejvíce testů od začátku testování a záchyt byl poměrně nízký," řekl Vojtěch.

18:31

"Třetí bod je zastavení exekucí. Jedná se o bezvýsledné exekuce, kde je jasné, že se nic nevydobyde," představila opatření ministryně spravedlnosti Marie Benešová. "Čtvrté opatření je zvláštní opatření ve vztahu k právnickým osobám," dodala. "Prošlo to jednomyslně, jde to 7. 4. do poslanecké sněmovny."

18:29

Několik opatření podniklo také ministerstvo spravedlnosti, například prominutí zmeškání lhůt. "Návrh rozšiřuje možnost prominutí lhůt tam, kde to není možné," řekla ministryně Marie Benešová. Další opatření se týká insolvencí, například odklad povinnosti dlužníka uvalit na sebe insolvenční návrh.

18:28

V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 837 obětí onemocnění Covid-19, celkem tedy v zemi koronaviru podlehlo 12 428 pacientů. Italské úřady od únorového propuknutí epidemie v zemi potvrdily již 105 792 případů nákazy. Počet nově infikovaných od pondělí vzrostl o 4053, což je téměř stejně jako z neděle na pondělí.

18:23 Maláčová DVTV

"Budeme klást důraz na to, aby byl proces rychlý, hladký a bezpapírový, nicméně podmínky jsou nastaveny tak, že se počítá s plošným systémem kontrol nároku na mzdy," řekla Maláčová.

18:22 Maláčová DVTV

"Zítra nastartujeme základní kampaň, 6. dubna zpřístupníme webovou aplikaci, celý proces bude probíhat elektronicky," oznámila Maláčová. Ministryně poprosila zájemce, aby zbytečně nevolali na ministerstvo práce.

18:21 Maláčová DVTV

"Týká se to firem v podnikové sféře a zaměstnanci musí být v pracovním poměru," řekla Maláčová. Podle odhadů to státní rozpočet na měsíc březen vyjde na 10,9 miliardy korun.

18:19 Maláčová DVTV

"Režim Antivirus se bude počítat ze superhrubé mzdy," oznámila Maláčová. Stát poskytne 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě a mzdy pracovníků uzavřených provozů, a to do 39 000 korun. U omezení výroby kvůli výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky to bude 60 procent, a to do 29 000 korun. Podpora se stanoví ze superhrubé mzdy.

18:18

V Izraeli začali na hlodavcích testovat prototyp vakcíny proti onemocnění Covid-19, uvedla agentura Reuters. Podle jejích informací dal premiér Benjamin Netanjahu Izraelskému ústavu biologického výzkumu už 1. února pokyn, aby se připojil ke zkoumání možných preparátů proti koronaviru.

18:18 Maláčová DVTV

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu. "Schválili jsme parametry a podmínky programu Antivirus. Jeho způsobilost je od 12. března, podnikatelé mohou požadovat náhrady mezd od tohoto data. Program zjednodušujeme," oznámila ministryně práce Jana Maláčová.

18:17

Ve státě New York má koronavirus 75 795 lidí, což je o 9000 více než v pondělí, oznámil guvernér Cuomo. Počet mrtvých stoupl o čtvrtinu na 1550.

18:17

"Vnímáme to jako výraznou podporu OSVČ," řekla Schillerová.

18:16

Podnikatel musí o podporu požádat a splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180 000 korun. O schválení programu na dnešním jednání kabinetu informovalo ministerstvo financí. Původně zamýšlel úřad vyplácet podnikatelům 15 000 korun měsíčně.

Program bude podle úřadu spravovat finanční správa. Cílem je, aby žadatelé získali peníze už během dubna. Podporu správa vyplatí na základě vyplněného formuláře, který správa zveřejnění do 3. dubna. Žádost bude obsahovat čestné prohlášení o splnění podmínek pro vznik nároku a číslo bankovního účtu, na který má být částka odeslána. Žádosti bude správa přijímat přes datovou schránku, poštou, prostřednictvím podatelen a sběrných boxů umístěných před finančními úřady.

18:16

"Žádost bude na jednu stranu, osoba uvede například, že nepobírá nějakou jinou podporu, podepíše se a uvede číslo účtu. Chceme, abychom minimalizovali kontakt s úředníky, formulář bude vyplněn elektronicky," řekla Schillerová.

18:13

"Dnes jsme schválili dlouho očekávaný zákon pro kompenzaci OSVČ," oznámila po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová. "Okruhem osob, kterých se to týká, jsme navázali na zákon o důchodovém pojištění. Nárok na podporu budou mít i ti lidé, co mají podnikání jenom jako vedlejší činnost," řekla.

18:09

OSVČ postižení pandemií dostanou od státu jednorázovou částku 25 000 korun, schválila vláda. Podmínkou je například výše příjmu nebo pokles tržeb o 10 procent.

17:59

Sdílené vývojové centrum IdeaHUB v Ostravě vyvinulo výrobu lehkých ochranných štítů a prvních 1000 už předalo městu. Může vyrábět až 1000 štítů denně. Ostrava je objednala pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, strážníky i úředníky na přepážkách. ČTK to sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

17:51

Pět lékařů a 32 dalších zdravotníků z interního oddělení prachatické nemocnice skončilo v karanténě. Důvodem je to, že jedna z hospitalizovaných pacientek byla v kontaktu s člověkem, u něhož se potvrdil koronavirus. Nakažení Covid-19 následně testy zjistily i u samotné pacientky. ČTK to řekla mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková.

17:51

Pražská burza dnes otočila směr a po třech ztrátových dnech posílila. Index PX vzrostl o 2,52 procenta na 789,88 bodu. Pomohly tomu hlavně akcie elektrárenské společnosti ČEZ, dařilo se i Avastu, pojišťovně VIG nebo O2. Ztrácela naopak Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

17:46

Na výsledky testování ošetřujícího personálu domova pro seniory U Trati v Litoměřicích se zatím čeká. "Většina testovaných klientů nevykazuje žádné závažné příznaky koronavirové infekce, proto i nadále zůstávají v péči ošetřujícího personálu Domova U Trati. Ti, kteří potřebují neodkladnou lékařskou pomoc, jsou ihned převáženi do litoměřické nemocnice a ústecké Masarykovy nemocnice," uvedlo Centrum sociální pomoci Litoměřice, které je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje.

Zařízení spolupracuje s krajskou hygienickou stanicí a domlouvá následné postupy. Veškerý režim zařízení se nyní řídí krizovým plánem. "V současné době naše sociální pracovnice o situaci informují rodinné příslušníky, taktéž je odesílán všem rodinným zástupcům informační e-mail," uvedla organizace na webu.

17:42

Počet obětí onemocnění Covid-19 v nejhůře zasaženém italském regionu Lombardii vzrostl o 381 na 7199. Jde o nejmenší denní přírůstek od 25. března, uvedla s odvoláním na místní zdroje agentura Reuters. Počet infikovaných se v tomto regionu zvýšil na 43 208. Nákazu v Lombardii, jejíž součástí je i finanční metropole Milán, testy nově prokázaly u 1047 lidí. Jedná se o pokles oproti neděli a pondělí, kdy přibylo 1592, respektive 1154 nakažených.

17:38

Z 52 nakažených potřebovalo šest klientů lékařskou pomoc. Pětaosmdesátiletý muž hospitalizovaný v ústecké Masarykově nemocnici v pondělí zemřel, jednalo se o onkologického pacienta s řadou dalších interních chorob.

17:37

V litoměřickém domově pro seniory je celkem 72 klientů, jeden zemřel.

17:24

V Rakousku dnes počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal hranici 10 tisíc. Nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje, v zemi podlehlo 128 lidí. Uzdravilo se 1095 nakažených, informovalo ministerstvo zdravotnictví.

17:28

V domově pro seniory v Litoměřicích prokázaly testy nákazu Covid-19 u 52 klientů, informuje ČT. Uvedl to šéf Centra sociální pomoci.

17:18

Domov s pečovatelskou službou ve Slaném je kvůli karanténě do odvolání uzavřený. Testy ukázaly onemocnění Covid-19 u dvou jeho obyvatel.

16:59

Počet obětí koronaviru se v Británii za pondělí zvýšil o 27 procent na 1789. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Nakažených je 25 150.

17:09

Z opozičních kandidátů budou v Ústředním krizovém štábu poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) a ekonom Filip Matějka. Na dotaz ČTK to uvedl předseda štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Původně premiér Andrej Babiš (ANO) opozici při projevu v Poslanecké sněmovně nabídl tři místa.

Matějka byl společným nominandem Pirátů a Starostů a nezávislých. Specializuje se na makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii a pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. Šmuclera, který patřil ke kritikům řízení zásobování ochrannými pomůckami, navrhla TOP 09. Červíčka a Kaňkovského nominovaly jejich strany.

16:57

Lidé z nejbližšího okolí premiéra Andreje Babiše (ANO) prošli dnes preventivními testy na koronavirus. Mluvčí vlády Vladimír Vořechovský řekl, že testováno bylo zhruba 15 lidí, kteří přicházejí s Babišem pravidelně do styku. Testy provedli zdravotníci přímo ve Strakově akademii.

"Stalo se tak poprvé po měsíci od propuknutí epidemie," uvedl Vořechovský. Zda budou testy opakovány a zda to bude pravidelně, nevěděl.

"Byla to prevence. Testováni byli lidé z kabinetu, ochranky, tiskového odboru, lidi, kteří jsou s premiérem v každodenním kontaktu," uvedl.

16:51

Dvě velké výletní lodi se zatím marně snaží získat od floridských úřadů povolení přistát, aby mohly na americkém pobřeží vysadit stovky nemocných s koronavirem a čtyři mrtvé pasažéry. Floridský guvernér Ron DeSantis zatím přistání odmítá s odkazem na nedostatek zdravotnických kapacit, o řešení jedná s Bílým domem. Na lodích je celkem přes 2500 lidí, z nichž 190 je nemocných.

16:49

Produkce ve většině zemědělských podniků pokračuje bez problémů s výjimkou těch, kde jsou zaměstnanci v karanténě nebo v nichž pracoval člověk, u kterého se potvrdil koronavirus. Informoval o tom tajemník Agrární komory ČR Jan Doležal. Obavy jsou u mléčných výrobků, kde klesla poptávka z Itálie, kvůli zavřeným restauracím je i menší odbyt u másla.

"Zemědělcům a potravinářům v posledních týdnech vznikají vyšší náklady v souvislosti s nutností pracovat v nouzovém režimu, je nutné například oddělené bezkontaktní střídání směn, rizikový příplatek, nákup dezinfekčních přípravků a ochranných pomůcek," uvedl Doležal. Ochranné pomůcky se podle něj shánějí obtížně, stejně jako mnoho jiných oborů jsou zemědělci odkázaní na improvizaci.

16:45

Novým členem krizového štábu se stal poslanec lidovců Vít Kaňkovský.

16:35

Ministerstvo spravedlnosti navrhlo zákon, který umožňuje prominout zmeškané lhůty v soudních řízeních či odložit povinnost podnikatelů podat na sebe insolvenční návrh. Mění také podmínky oddlužení a povoluje zastavit bezvýsledné exekuce. Návrh má zmírnit dopady epidemie koronaviru na účastníky řízení, poškozené, právnické osoby i na oběti trestných činů. Podniky, které se dostanou do nesnází, chce ochránit mimořádným moratoriem.

"Návrh zákona obsahuje některé urgentní změny na poli práva procesního, insolvenčního, exekučního a obchodních korporací, jejichž cílem je reagovat na důsledky mimořádných opatření přijatých orgány veřejné moci při epidemii koronaviru SARS-CoV-2," uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.

16:24

Evropští sázkaři nemají v době pandemie koronaviru příliš na co sázet. Fotbal i další sporty se zastavily, už se nehrají ani bez diváků. S jednou výjimkou. Pokračuje běloruská fotbalová liga, která se tak stala posledním útočištěm těch, kteří si bez sázek nedovedou svůj život představit.

16:21

Dalším pražským odběrovým místem pro testování na koronavirus budou laboratoře EUC na Veleslavíně. Dnes to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula a potvrdila to i mluvčí EUC (dříve Euroclinicum) Eva Horková. Fungovat začalo v pondělí také průjezdné odběrové místo u Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Lidé se tam musí objednat přes internet, uvedla nemocnice na webu. Dál fungují odběrová místa v Ústřední vojenské nemocnici a Nemocnici na Bulovce. V Praze je podle posledních údajů 816 nakažených, což je více než čtvrtina všech nemocných.

16:14

Pardubičtí policisté opět varují lidi, kteří by se chtěli podívat na přílet letadla Ruslan.

16:03

Parkovací zóny v Praze zůstanou pro řidiče do pondělí 13. dubna 2020 zdarma. Dočasně zrušeny byly v polovině března kvůli opatřením proti koronaviru.

16:08

Prezident Miloš Zeman v neděli okomentuje opatření, která vláda přijala v souvislosti s epidemií koronaviru, v rozhovoru pro server Blesk.cz. Stane se tak po více než dvou týdnech od projevu, který pronesl v televizi Prima 19. března.

Zeman v neděli vystoupí v pořadu S prezidentem v Lánech podvacáté. Posluchači ho živě uslyší od 11:00.

Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: ČTK
16:01

Tchaj-wan daruje Česku 25 plicních ventilátorů a 100 zdravotnických ochranných masek pro boj s epidemií koronaviru. Na Twitteru to oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Tchaj-wan patří mezi země, které podle odborníků zvládají epidemii dobře, v třiadvacetimilionové zemi je registrováno méně než 200 nakažených. V Česku je nedostatek ochranných zdravotních pomůcek.

"Tchaj-wan nám v rámci boje s Covid-19 daruje 25 plicních ventilátorů a 100 ochranných masek. Ty poputují příští týden přímo do našich nemocnic. Solidarita je nyní důležitá. Díky!" uvedl Petříček.

15:43

Pražská integrovaná doprava odkládá integraci Zásmucka, Voticka, Kokořínska a Dobrovicka a související plánované změny desítek autobusových linek ve středních Čechách. Po ukončení opatření vlády chce zhodnotit stav připravenosti projektů a rozhodnout o nových termínech. "Nyní lze předpokládat realizaci u prvních připravených projektů nejdříve během letních prázdnin," uvedla organizace.

15:31

Veřejnou sbírku vyhlásil dnes Liberecký kraj na boj proti novému koronaviru. Peníze chce použít na nákup dezinfekce, ochranných pomůcek a dalšího potřebného materiálu. Veřejnost může přispět na transparentní účet "Veřejná sbírka Liberecký kraj sobě! Covid-19" s číslem 1277277277/0100. Po jednání krizového štábu Libereckého kraje o tom informoval hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

15:29

Dětská nemocnice, která spadá pod Fakultní nemocnici Brno, umožňuje za určitých podmínek návštěvy u malých pacientů, uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Zachování kontaktu je podle nemocnice důležité pro zdraví a psychickou pohodu hospitalizovaných dětí. Podle Žáry je třeba se předem domluvit na čase a délce návštěvy telefonicky s daným oddělením. V celé Fakultní nemocnici Brno jinak platí plošný zákaz návštěv s ohledem na šíření nákazy koronavirem. Návštěvy mají zakázané i další nemocnice.

15:30

Denis Procenko, primář moskevské nemocnice Komunarka, má koronavirus. Minulý týden přitom po nemocnici, která se zaměřuje na léčbu nemocných s koronavirem, prováděl ruského prezidenta Vladimira Putina. Prezidentova kancelář se zatím ke zprávě nevyjádřila.

15:29

Hasiči začali dnes odpoledne na žádost města dezinfikovat deset bytových domů v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku, u jejichž obyvatel se objevila nákaza novým typem koronaviru. Dezinfekčním postřikem ošetřují společné prostory domů, tedy chodby, schodiště a výtahy. Podle údajů hejtmanství se v Uherském Brodě nakazilo koronavirem více než 40 lidí.

15:27

Pražský magistrát nechává zhruba třetinu svých zaměstnanců v rámci opatření proti koronaviru pracovat z domova. Úřad má přes 2000 zaměstnanců. Magistrát měl kvůli karanténě zhruba dva týdny mimo provoz odbor evidence majetku. Několik zaměstnanců mělo pozitivní test na nemoc Covid-19, způsobenou koronavirem. Do budov úřadu má veřejnost buď zakázán vstup, nebo je jejich provoz omezen.

15:26

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent. Po propadu po zavedení opatření se však situace zlepšuje. O desítky procent rovněž kleslo nájemné v centru Prahy. Počet bytů k pronájmu stoupl místy až o polovinu. Vyplývá to z vyjádření zástupců většiny realitních firem. Někteří analytici připouštějí, že ceny nemovitostí by mohly klesnout, hlavně v méně atraktivních lokalitách. Ve středu uplyne měsíc od oznámení prvního oficiálního nakaženého koronavirem v Česku.

15:24

Internetové sdružení CZ.NIC poskytne českým nemocnicím až 150 zabezpečených routerů Turris MOX pro připojení k internetu. Umožní lépe chránit počítačové systémy nemocnic před kybernetickými útoky. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost k tomu poskytne monitoring zranitelnosti a školení. Organizace to uvedly ve společné tiskové zprávě.

15:23

Pracovnice domova pro seniory v České Kamenici na Děčínsku se rozhodly zůstat do 15. dubna se svými klienty 24 hodin denně. V zařízení i spí, nevídají se s rodinami. Bojují tak proti hrozbě, že by senioři mohli dostat nemoc Covid-19. Zatím se nikdo nenakazil a nikdo nebyl v karanténě třeba po návratu z ciziny. Od 16. dubna by se mohly zaměstnankyně střídat po týdnu, podle ředitelky domova Šárky Kopáčkové je ale nutné se domluvit s nemocnicí nebo hygieniky na jejich pravidelném testování.

15:20 Vlajka Číny

Čína začne od středy zveřejňovat také počty pacientů s koronavirem, kteří nejeví příznaky onemocnění, píše agentura Reuters. Čínská národní zdravotní komise do statistik dosud tyto pacienty nezahrnovala, a Čína tak v poslední době hlásila poměrně nízká čísla nakažených. Lidé se ale obávají, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

15:17

Rodiny s malými dětmi, které se kvůli opatřením proti šíření koronaviru dostaly do finanční tísně, mohou požádat o pomoc charitativní organizaci Patron dětí. Jejím prostřednictvím mohou získat dary ve výši 2000 nebo 5000 korun na pořízení základních věcí, jako jsou potraviny, hygienické potřeby, nezbytné léky nebo zdravotnické prostředky. Organizace pomoc realizuje formou sbírky od jednotlivců. Informace pro zájemce o pomoc i pro možné dárce jsou na webu Patron.

15:14

Odsouzené ve věznici ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku mohou místo návštěv využívat hovory přes Skype. Ve věznici, kde mohou být s odsouzenými matkami i jejich děti, je zákaz návštěv jedním z opatření proti šíření nákazy koronavirem. Do zvládnutí epidemie se odsouzené ženy zapojily 16. března šitím roušek. Jen do 30. března jich vyrobily na 56 000 a v šicí dílně se 40 stroji přibývají další. Nyní je ve věznici 830 žen a 12 dětí.

15:10

Nizozemsko má už více než 1000 obětí nákazy koronavirem. Za poslední den se tam počet mrtvých zvýšil o 175 na 1039. Nakažených je v zemi 12 595, o 845 více než v pondělí.

15:09

Šíření koronaviru a s ním spojená vládní opatření dostala tuzemskou dopravu do situace, jakou v novodobé historii nepamatuje. Stovky spojů byly kvůli nízkému zájmu zrušeny, snižuje se automobilový provoz a kamionoví dopravci mají potíže kvůli výraznému úbytku zakázek. Řada dopravních firem tak počítá se stamilionovými škodami, některé zřejmě zbankrotují. Uvedli to analytici na dotaz ČTK. Situace se podle nich bude po krizi v některých odvětvích zlepšovat jen pozvolna a budou nutné i zásahy státu.

15:07 Roman Prymula.

"Bariéra snižuje výskyt aerosolu minimálně o 80 procent. Když je budeme nosit všichni, tak padá argument WHO, že budou kontaminované a bude možné se nakazit při jejich snímání," komentoval dále Roman Prymula vyjádření Světové zdravotnické organizace (WHO) o nesmyslnosti celoplošného nošení roušek. Přesto ale doporučuje po sundání roušky mytí nebo dezinfekci rukou.

S argumentem WHO, že roušku by měli nosit zejména nemocní, Prymula souhlasí. "My ale nevíme, kdo nemocný je. Bezpříznakových může být 30 až 40 procent lidí. Nebo ještě nemají příznaky v inkubační době, virus šíří už 2,5 dne a maximum infekčnosti je 15 hodin před nástupem příznaků," uvedl.

14:55

Brno objednalo ze zahraničí 10 000 respirátorů pro sociální pracovníky. Cena jednoho je sedm eur (skoro 200 Kč), řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní město pro vlastní potřeby dostává minimum pomůcek od státu, od kterého však získává pomůcky na rozdělení pro zdravotníky. 

14:54

Vláda by měla podle opoziční ODS přehledně na svém webu informovat o tom, kolik ochranných prostředků kvůli novému typu koronaviru nakupuje a kolik jich ještě potřebuje. Měla by využít nabídky českých firem. Oznámil to předseda ODS Petr Fiala. Nabídku by podle něj bylo možné využít i pro zajištění prostředků v ústavech pro seniory.

"Ať vláda na webu vyčlení jedno místo, kde se budou přehledně vypisovat všechny dodávky roušek, respirátorů, ochranných obleků. Ať je tam typ, místo původu, cena a ať je tam uvedeno, kolik toho vláda ještě potřebuje získat," uvedl Fiala. "Jsou tu české firmy, které ty věci mohou dodat kvalitněji a možná i levněji," dodal.

14:53

Firma Nanospace dodá 150 000 nanoroušek pro potřeby Českých Budějovic a 48 000 těchto roušek písecké nemocnici. S výrobou jí pomáhají společnosti Kvalitex, ACE sport, Katy ateliér, Net CZ, Otavan Strakonice, Luckwest nebo Peří Mareš. Některé z nich tak překlenuly propad zakázek daný omezeními kvůli koronaviru. Nanospace dodávala původně nanoroušky za 39 Kč, po zájmu o textilní roušky zvedli výrobci ceny, nyní tak stojí jedna nanorouška 49 Kč.

14:49

Počet jízd sdílených aut po Praze v posledních dvou týdnech klesl až o dvě pětiny. Ubylo zejména krátkodobých zápůjček aut a také jízd mimo metropoli. Sdílení v současnosti často slouží dobrovolníkům. Vyplývá to z vyjádření velkých pražských carsharingových firem.

Carsharing je podle hygieniků jedním z nejbezpečnějších způsobů dopravy hned po použití vlastního vozu. "Přesto jsme během posledních dvou týdnů zaznamenali pokles jízd o 42 procent proti dlouhodobému průměru. Změnilo se i využití vozidel, naprostá většina jízd je do práce nebo na nákup, naopak žádné cesty mimo Prahu," uvedl ředitel české pobočky Anytime Milan Beutl.

14:47

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala v pondělí prohlášení, že nedoporučuje nošení roušek lidem, kteří sami nejsou nakažení. Podle WHO není prokázáno, že jsou účinné, a naopak při nesprávném používání zvyšují riziko nákazy. Britský epidemiolog Benjamin Cowling z Hongkongské univerzity v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že nošení roušek je logické a české nařízení chápe.

14:46

Téměř 4500 vozidel odbavili policisté za uplynulé dva týdny na hraničním přechodu v Mikulově na Jesenicku, který zůstal jako jediný v Olomouckém kraji otevřen pro dopravu s Polskem. Nákladních vozů podle policie neubývá, zastavil se však průjezd pendlerů. Doprava je přes přechod plynulá, sdělila policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Od středy však čekají řidiče objížďky kvůli uzavření Červenohorského sedla.

14:46

Ministerstvo financí počítá s tím, že vláda projedná návrh na pozastavení splátek úvěrů a hypoték na svém středečním jednání. Zároveň chce úřad ve středu kabinetu předložit návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a zrušení daňového uplatnění odpočtů u nových hypoték. Opozice s návrhem ministerstva souhlasí.

14:43

S rozšířením nákazy nového koronaviru do České republiky přibyly policistům nové povinnosti i náklady. Jejich práci pak stejně jako v ostatních oborech zkomplikovalo to, že někteří příslušníci sboru musí zůstávat doma v karanténě. Obav z nemoci Covid-19 využili podvodníci, kteří začali na webech nabízet předražené nedostatkové respirátory a roušky či okrádat seniory. Policie však předpokládá, že celkově kriminalita od doby vyhlášení nouzového stavu poklesla.

14:40

Třetina lidí s hypotékou nebo spotřebitelským úvěrem chce využít možnosti odložit splátky na tři měsíce. Vyplývá to z průzkumu, který pro Komerční banku zpracovala agentura IPSOS. Z průzkumu z konce minulého týdne také vyplynulo, že dostatek financí pro nečekaný výpadek příjmů má 51 procent dotázaných. Ministerstvo financí chce vládě navrhnout moratorium na splácení hypoték a úvěrů na půl roku.

14:37

Pražský magistrát by mohl poskytnout garance pro bankovní půjčky podnikatelům a živnostníkům, kteří budou mít potíže kvůli koronavirové krizi. Vládní program se na ně nevztahuje. Vedení Prahy zároveň jedná o to, že podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením uzavřít provozovny, odpustí část nájemného v městských budovách. Novinářům to dnes řekl šéf klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil. O pomoci podnikatelům a živnostníkům bude vedení města teprve rozhodovat.

14:30

Kroměřížská radnice odloží splátky nájemného podnikatelům, kteří působí v městských prostorách a jejichž činnost byla přímo dotčena omezením provozu v souvislosti s opatřeními státu proti koronaviru. Radní schválili, že subjektům, které si pronajímají nebytové prostory města za účelem provozování činností na základě živnostenského oprávnění, odloží splátky s platností od 1. dubna do doby ukončení nouzového stavu.

14:28

Švédská společnost Ikea začala vyrábět ochranné pomůcky pro nemocnice, například zástěry a roušky. Největší maloobchodní prodejce nábytku na světě hodlá produkci postupně zvyšovat. Manažer nákupu Henrik Elm agentuře Reuters řekl, že poptávka po kancelářském nábytku jinak zůstává silná, protože mnoho lidí pracuje kvůli šíření koronaviru z domova.

14:23

Středočeský kraj omezí od pátku železniční spoje v regionu. Rozhodl o tom dnes krajský krizový štáb, důvodem je snaha o snížení rizika nákazy onemocněním Covid-19. "K zavedení snížení spojů se Středočeský kraj rozhodl po zvážení všech aspektů, tedy obsazenosti jednotlivých spojů s ohledem na útlum výroby, zajištění dopravy do a ze zaměstnání, zajištění dostupnosti občanů Středočeského kraje k lékaři, do lékáren atd.," uvedl krajský náměstek pro dopravu František Petrtýl (ANO).

14:19

Měsíc po prvním výskytu koronaviru v Česku výroba potravin pokračuje, řekla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Výrobci podle ní ale nyní potřebují oddech. Surovin je zatím dostatek, i když si výrobci potravin začínají stěžovat na cenu dovozů s ohledem na kurz eura, dodala.

Problém by podle ní mohl nastat u dovozu obalových materiálů nebo náhradních dílů ze zemí, jako jsou Itálie, Rakousko, Švýcarsko a Německo. "Ale to se průběžně řeší například výjimkami pro cesty servisních techniků a odbavení kamionů. Podařilo se i nastavit opatření s hygieniky tak, aby výrobní provozy nebyly zavírány," dodala. Pracoviště tak přijala opatření, jako jsou oddělení směn, rozdělení pracovních kolektivů na menší části nebo častější sanitace.

14:15

Krajská nemocnice Trutnov nebude od čtvrtka dělat odběry lidem s podezřením na nemoc Covid-19. Laboratoř nemocnice nemá dost testovacího materiálu.

14:14 Roman Prymula.

"Když se podíváme do zemí na západ od nás, kde ta opatření zaváděli později, tak měsíc trvá, než se to projeví, a teď vidíme, že ta epidemie kulminovala v Itálii i ve Španělsku. Troufám si říct, že kulminační bod už byl dosažen," řekl v ČT Roman Prymula na dotaz, kdy bude epidemie koronaviru v Česku vrcholit.

14:10

Až čtvrtině firem a živnostníků hrozí kvůli koronaviru a s ním souvisejícím opatřením vlády likvidace. Pětina podniků musela zcela zastavit provoz. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu klubu Českého podnikání organizovaného agenturou Communa, která pořádá soutěže Firma roku a Živnostník roku nebo průzkum Město pro byznys. Průzkumu se zúčastnila ve dnech 26. a 27. března asi stovka účastníků soutěží Firma roku a Živnostník roku.

14:09

Senátor ODS Pavel Karpíšek se nakazil koronavirem, je v domácím ošetřování, potvrdil televizi Prima místopředseda Senátu Růžička (za TOP 09 a STAN). Preventivní karanténu mají podle něj do 2. dubna všichni, kteří s Karpíškem přišli do kontaktu. Plánované jednání horní komory v příštím týdnu tak ohroženo není.

"Všichni, kteří s ním (Karpíškem) přišli do styku, jedná se hlavně o členy senátorského klubu ODS, jsou nyní v karanténě. Ta jim skončí 2. dubna. Pokud by se prokázalo, že je někdo z nich nakažený, následovala by další karanténní opatření," řekl Primě Růžička.

Pavel Karpíšek, kandidát ODS do Senátu
Pavel Karpíšek, kandidát ODS do Senátu | Foto: ČTK
14:07 Roman Prymula.

"Snažíme se zjistit, zda je kapacita systému odpovídající. Ukazuje se, že otestovat 4000 vzorků není problém, ale problém je to elektronizovat a dostat do těch databází," řekl Prymula v ČT k zavádění inteligentní karantény na jihu Moravy.

14:06 Roman Prymula.

"Varoval bych před bezbřehým optimismem. Víme, že když se nákaza dostane do seniorských zařízení, tak tam má rychlý průběh. Také připravujeme vytvoření kapacity rezervních lůžek, kde nebude intenzivní péče, ale budeme tam moct umístit seniory z těchto zařízení," oznámil Prymula v ČT.

14:04 Roman Prymula.

"Musíme být v horizontu tří týdnů připraveni na to, že nápor bude výrazně vyšší než teď. To, co musíme mít, je dostatek kyslíku. Ještě jsme nakoupili a nakupujeme další ventilátory. Kapacita by v tuto chvíli měla být dostatečná," řekl Roman Prymula v ČT.

13:47

O víkendu přistálo na Letišti Václava Havla repatriační letadlo z Jižní Ameriky. Zpět domů přepravilo Čechy, které pandemie koronaviru uvěznila v zahraničí. Ne všichni se ale na palubu dostali. Cestovatelka Klára Höllgeová zůstává izolovaná v hostelu na jihu Peru, odkud ji tamní vláda nechce pustit. "Nemůžeme odjet, východ hlídají vojáci a dochází tu jídlo. Hrozí nám vězením," říká.

13:44

Odbory už zaznamenaly případy firem, které zvažují hromadné propouštění. Výpovědi dostávají i jednotliví zaměstnanci. Dopady omezení kvůli koronavirové epidemii se projevují třeba v lázeňství či hotelnictví, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Někteří zaměstnavatelé svůj záměr hromadně propouštět už oznámili úřadu práce. Ten má podle své mluvčí Kateřiny Beránkové povinnost mlčenlivosti a podniky nemůže zveřejnit.

13:44

Polský premiér Mateusz Morawiecki ohlásil zpřísnění opatření proti šíření koronaviru na další dva týdny. Cílem je zamezit kontaktům mezi lidmi, aby se předešlo nákaze. Premiér mimo jiné uvedl, že se podle českého vzoru rozhodl vyhradit seniorům hodiny - mezi 10:00 a 12:00 - pro nákup v obchodech s potravinami a drogeriích. Za porušení pravidel karantény bude hrozit pokuta až 30 tisíc zlotých (asi 180 tisíc korun), anebo dokonce odnětí svobody.

14:00 Roman Prymula.

Česko si podle Romana Prymuly stojí za nařízením plošného nošení roušek. "Není to úplně korektní informace, WHO vydává řadu opatření, která jsou motivovaná spíše politicky," reagoval Roman Prymula v ČT na vyjádření Světové zdravotnické organizace, že nosit roušku je pro zdravého člověka rizikové. Podle Prymuly tím chtěla dát WHO najevo to, aby roušky nosili hlavně zdravotníci a nemocní lidé, protože v řadě zemí jsou roušky stále nedostatkové.

13:52

Zlínská společnost Spur chystá zvýšení výroby nanotextilie SpurTex, ze které se dělají zdravotnické roušky schopné zachytit koronavirus. Firma denně vyrobí materiál, ze kterého je asi 10 000 kusů roušek. Od příštího týdne by se výroba měla zdvojnásobit, firma plánuje také výrobu vlastních respirátorů.

13:42

Itálie v poledne držela minutu ticha za oběti nemoci Covid-19, kterých má tato země už téměř 11 600, tedy nejvíce na světě. Nákaza koronavirem se v Itálii dosud potvrdila u více než sta tisíc lidí. V této šedesátimilionové zemi zároveň spustili vlajky na půl žerdi. K minutě ticha se připojil i Vatikán.

13:42

Jeden z obyvatel domu s pečovatelskou službou v Příbrami se nakazil koronavirem, skončil v oblastní nemocnici. V zařízení se 400 nájemníky platí zpřísněná hygienická opatření, čtyři lidé jsou v karanténě, řekl dnes ČTK ředitel Centra zdravotních a sociálních služeb města Příbrami Tomáš Cipra.

Senior s koronavirem nemá podle mluvčího nemocnice Martina Janoty žádné zdravotní komplikace. Z nemocnice ale nemůže být propuštěn, protože by nakazil ostatní. "Není symptomatický, má teplotu kolem 37 stupňů a je mu dobře," uvedl Janota.

13:41

Podle některých expertů se může stát, že zhruba polovina restaurací v Česku po zrušení nouzového stavu už neotevře.

"Propad tržeb v 3000 podnicích, kterým dodáváme pokladní systémy, činí 90 procent, což za měsíc představuje asi osm miliard korun. Odhadujeme proto, že bez pomoci státu až polovina restaurací po skončení výjimečného stavu znovu neotevře," řekl ředitel společnosti Storyous Igor Třeslín. Klíčové bude podle něj odpuštění odvodů za zaměstnance, přeřazení produktů a služeb v gastronomii do desetiprocentní sazby DPH, popřípadě přímá finanční injekce ze strany státu.

13:38

Některé radnice pražských městských částí poskytují svým obyvatelům dezinfekci pro osobní potřebu, další nabízí dezinfekci na čištění společných prostor v domech. Některé městské části rozdávají také roušky. Přesné informace o místech a časech výdeje dezinfekcí jsou na internetových stránkách radnic.

Například druhá městská část začne lidem rozdávat dezinfekci ve čtvrtek 2. dubna. Nachystáno má 1500 litrů. "Zvýšenou hygienu, dezinfekci a používání ochranných prostředků považuji v období boje proti šíření koronaviru za naprosto nezbytná preventivní opatření," uvedla starostka Jana Černochová (ODS). Dezinfekci i ochranné prostředky pro úřad, Centrum sociálních služeb Praha 2 a další instituce si radnice z větší části zajistila sama.

13:37

Svazy a asociace zastupující podnikatele v cestovním ruchu apelují na vládu, aby do kompenzace mezd v programu Antivirus zahrnula také povinné odvody zdravotního a sociálního pojištění za zaměstnance. Zvýšit by podle nich měla i maximální hranici náhrady mezd alespoň na 1,5násobek průměrné mzdy. Nutná je podle zástupců firem také rychlá a jednoduchá administrace s převodem peněz na účet do tří dnů. V tiskové zprávě to dnes uvedli prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza a prezident Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václav Stárek.

13:28

Exekutorská komora ČR doporučila soudním exekutorům, aby se v maximální míře snažili vyhovět žadatelům o splátkový kalendář a postupovali co nevstřícněji při posuzování návrhů na odklad exekučního řízení. Navrhla v současné složité situaci dočasné odložení vyklizení prostor k bydlení, zastavení vymáhání příslušenství po určitou dobu nebo snížení DPH. Zároveň ale varuje před zavalením soudů.

13:24

V ostravské městské hromadné dopravě začnou od středy platit další omezení. Trolejbusy budou ve všech dnech jezdit podle nedělních jízdních řádů, nepojedou tramvajová linka 10 a některé autobusové linky. Další tramvajové a autobusové linky budou mít omezený provoz. Dopravní podnik Ostrava (DPO) to dnes oznámil na svých internetových stránkách.

Generální ředitel DPO Daniel Morys uvedl, že upravený jízdní řád by se dal s nadsázkou pojmenovat jako "víkend +", ale nejde o plošné zavedení víkendových jízdních řádů. "Jízdní řád, který bude platit od 1. dubna, jsme se i přes všechna zavedená omezení snažili nastavit tak, abychom byli schopni obsloužit i nadále všechny, kteří se potřebují v rámci města přemístit. I když se sníženým komfortem, více přestupy nebo delším čekáním na spoj," uvedl Morys.

12:57

Do projektu chytré karantény, která má pomoci v boji proti nemoci Covid-19, armáda zapojí i chemiky z Liberce. Jde o 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany. Vzniklo 14 dezinfekčních týmů, které budou působit ve čtyřech sektorech země.

12:56

V Krajské nemocnici Liberec je pět pacientů s Covid-19. Jeden leží na ARO a čtyři na infekčním oddělení. Stav jedné pacientky se zlepšil natolik, že bude ještě dnes propuštěna do domácího ošetření. V Libereckém kraji bylo ráno podle údajů ministerstva zdravotnictví 91 potvrzených případů a v celé zemi 3002. V souvislosti s tímto onemocněním v ČR zemřelo 24 lidí, naopak 25 se uzdravilo.

12:56

Koronavirová pandemie se v Moravskoslezském kraji výrazně promítne také do cestovního ruchu. Po loňské rekordní návštěvnosti regionu kraj očekává významný pokles počtu návštěvníků, nižší příjmy z turismu a ztrátu pracovních míst v této oblasti. Novinářům to dnes sdělila Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.

12:51

Ještě před dvěma týdny byly pražské galanterie v obležení neustávajících front zákazníků, dnes už tu postává jen pár lidí. Některé galanterie majitelé uzavřeli, neboť už neměli co prodávat, jiné fungují, ale předem avizují, že například gumičky, žádané zákazníky pro výrobu roušek, nemají. Sledujte reportáž z několika pražských prodejen.

Už nemáme co prodávat. Nápor na pražské galanterie ustal

Už nemáme co prodávat. Nápor na pražské galanterie ustal
1:40
Už nemáme co prodávat. Nápor na pražské galanterie ustal | Video: Erika Šedivá
12:47

Pražská burza pod vlivem výprodejů na globálních trzích souvisejících s šířením nákazy koronaviru zažívá v březnu svůj druhý nejhorší měsíc v novodobé historii. Index PX v březnu zatím ztratil 19 procent, řekl dnes makléř Wood and Company Vladimír Vávra.

"V březnu půjde o nejhlubší meziměsíční propad od října roku 2008, kdy po pádu americké investiční banky Lehman Brothers český akciový trh odepsal 27 procent," uvedl.

12:45

Lidovci navrhují odklad splátek bezúročných úvěrů z programu ministersva průmyslu a obchodu COVID 1 pro podnikatele o další rok na rok 2022. Do programu COVID 2 pak chtějí nalít i národní zdroje tak, aby na pomoc dosáhli i podnikatelé z Prahy, kteří nemohou čerpat peníze z Evropské unie.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka před odpoledním jednáním vlády hnutí ANO a ČSSD také vyzval kabinet, aby jasně definoval metodiku takzvaného kurzarbeitu, aby podnikatelé měli v době opatření proti epidemii nového typu koronaviru jistotu ohledně nákladů práce.

12:43 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vedení Ústředního krizového štábu vytvořilo několik pracovních skupin, které se budou zabývat jednotlivými odbornými problémy. Vznikly týmy pro distribuci ochranných prostředků, pro jejich nákupy, mediální a zdravotní skupiny a skupina, která bude řešit dopady omezení. Přibýt by měl také ekonomický poradní tým. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který v pondělí převzal vedení štábu po epidemiologovi Romanu Prymulovi.

Jednání štábu v plénu budou podle Hamáčka jednou týdně, denně se bude scházet stálá pracovní skupina, tedy vedení Ústředního krizového štábu. V ní budou zástupci policie, hasičů, armády, ministerstva zdravotnictví, asociace krajů a předsedové jednotlivých pracovních skupin. Bude přijímat doporučení, která bude předkládat vládě.

12:38

Až skončí stav nouze kvůli koronaviru, čeká Brno dlouhý krizový režim. Novinářům to dnes řekl Oliver Pospíšil (ČSSD), který bude od středy tajemníkem magistrátu. Pospíšilovi nevadí, že do funkce nastupuje v nouzovém stavu. "Spíš mi to vyhovuje, protože do toho můžu skočit rovnýma nohama. Obávám se, že až zaženeme tento stav nouze, tak nás místo nějakého vylepšování stávajícího chodu čeká poměrně dlouhý krizový režim, což si nepřál určitě nikdo," uvedl.

12:36

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 procenta, příští rok o 3,1 procenta. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 60 stavebními firmami. Ještě v polovině února počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce.

12:27

Na 12 000 litrů dezinfekce Anti-COVID vyrobí denně chemická společnost Enaspol se sídlem ve Velvětech na Teplicku. Virucidní dezinfekci s obsahem 70 procent alkoholu dodává firma hlavně složkám záchranného systému, krajským úřadům, městům a obcím, aby se zvýšila odolnost vůči novému typu koronaviru. S výrobou chemička začala 16. března na základě požadavku ředitele Svazu chemického průmyslu. Od té doby přijímá společnost 1000 objednávek denně.

12:26

Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii koronaviru. Pokud je dostanou, jsou připraveni podpořit ve sněmovně prodloužení nouzového stavu, který nyní v Česku platí. Vláda vyhlásila nouzový stav do 12. dubna, jeho případné prodloužení musí schválit poslanci, kteří o něm budou hlasovat příští týden.

"Veřejnosti není jasné, jakým způsobem a za jakých podmínek bude docházet k uvolňování současných opatření. Lidé ani podnikatelé nemají představu o variantách budoucího a dlouhodobého vývoje, se kterým vláda počítá. To bohužel aktuální situaci dělá ještě více nepřehlednou a znemožňuje podnikatelům a firmám připravit se na další ekonomický vývoj," uvedl v tiskové zprávě předseda Pirátů Ivan Bartoš.

12:24

V Íránu za poslední den zemřelo 141 lidí s koronavirem, celkem je mrtvých už 2898. Nakažených je 44 606, což je o 3111 víc než v pondělí.

12:23

Celková bilance obětí nákazy koronavirem je v Británii zřejmě až o čtvrtinu vyšší, než uvádějí dosavadní údaje ministerstva zdravotnictví. Ty totiž započítávají pouze lidi, kteří s nemocí Covid-19 zemřeli v nemocnici. Britský statistický úřad ONS ale dnes poprvé zveřejnil informace z úmrtních listů u lidí, kteří zemřeli například doma či v domovech pro seniory, a ty uvádějí Covid-19 jako příčinu smrti u desítek lidí, kteří zatím ve statistikách nefigurovali.

12:14

Mnohé jídelny, bistra a kavárny v Praze se zapojily do pomoci lidem bez domova. V době krize způsobené novým koronavirem jim ve spolupráci se zaštiťujícími neziskovými organizacemi vaří a rozdávají jídlo. Někteří ze zaměstnanců mají sami zkušenost s bezdomovectvím.

12:13

V Hradci Králové vyrobili v projektu Hradecký štít na 2000 ochranných obličejových štítů, zhruba 900 jich šlo do Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. Většina jich vzniká v Technologickém centru v areálu hradeckého letiště díky 3D tiskárnám firmy TriLab. V provozu je 20 až 30 3D tiskáren. Na výrobě a kompletování pomůcek se podílí několik firem, desítky dobrovolníků, většinou z řad studentů univerzity, která iniciativu koordinuje.

12:06

Jaká je situace v jihovýchodní Asii:

Vietnamský premiér oznámil, že v zemi začne kvůli koronaviru od středy platit omezení pohybu lidí. Indonésie se obává prudkého nárůstu počtu infikovaných i úmrtí způsobených onemocněním Covid-19. Indonéské ministerstvo zahraničí proto zakáže vstup do země všem cizincům. 

Druhou nejvyšší úmrtnost v jihovýchodní Asii po Indonésii má koronavirus na Filipínách. Dnes zde na 2084 potvrzených případů připadá 88 úmrtí. V Thajsku za dnešek přibylo 127 infikovaných a jedno úmrtí. Bilance od ledna, kdy se zde objevil první nakažený, činí 1651 potvrzených případů a deset úmrtí.

12:02

K úmrtí zdravotní sestry z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl stres z toho, co se o ní psalo v některých médiích, že byla nezodpovědná a roznášela infekci. V České televizi (ČT) to dnes řekla přednostka pneumologické kliniky Martina Vašáková. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že v pondělí spustilo telefonní linku poskytující psychickou pomoc pro zdravotníky.

12:01

Česko zažilo v době nouzového stavu druhý kybernetický útok na zdravotnické zařízení, hacker si jako cíl vybral Psychiatrickou nemocnici v Kosmonosech u Mladé Boleslavi. K útoku došlo minulý pátek, v zařízení nefunguje jediný počítač. Péče o pacienty ohrožena není. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost i policie.

12:00

Umělci, youtubeři a sportovci připravují na 10. dubna live stream a sbírku na podporu lékařů, sestřiček, hasičů a dalších profesí bojujících proti koronaviru. V rámci projektu s názvem Společně jedním hlasem budou od 17:00 do 22:00 živě přenášeny koncerty z pražského Lucerna Music Baru. Svou účast přímo na místě nebo vzdáleně ze své zkušebny, obývacího pokoje a podobně již potvrdili David Koller, Jaroslav Uhlíř, Ben Cristovao, Mirai, Pokáč, Lenny, Marpo, UDG, Poetika nebo Voxel. Veřejnost může vyjádřit svoji podporu zasláním charitativní DMS.

11:48

V Rakousku zemřelo už 128 lidí s koronavirem, oproti pondělku o 20 více. Testy nákazu prokázaly u 9772 lidí. Viru se mezitím zbavilo už 1095 nakažených. Rakouský kancléř Sebastian Kurz v rozhovoru s internetovou televizí oe24.TV varoval, že současná situace je stále jen "klidem před bouří".

11:47

Hospodářská komora vyzvala firmy, aby místo propouštění při omezení provozu kvůli vládním opatřením proti koronaviru nabídly své zaměstnance jiným podnikům. Firmy mají pro nabídku i poptávku práce ode dneška k dispozici bezplatnou telefonní linku 800 222 121 a mohou využít i on-line aplikaci WorkLinks.com. Komora to dnes oznámila v tiskové zprávě. Stát kvůli koronaviru zakázal cesty do ciziny a uzavřel třeba restaurace i část obchodů. Podle komory kvůli vládním krokům propouští už sedm procent zaměstnavatelů, třeba restaurace a firmy v cestovním ruchu, a více než čtvrtina zaměstnavatelů propouštění zvažuje.

11:44

Ve Španělsku zemřelo dalších 849 nakažených koronavirem, což je dosud nejvíce za den. Celkem má země 8189 obětí. Počet nakažených vzrostl na 94 417.

11:43

Městu New York, které je ohniskem epidemie koronaviru v USA, v pondělí dorazila na pomoc nemocnice amerického válečného námořnictva. Loď USNS Comfort, na jejíž palubě je 1000 lůžek, už před tím New Yorku jednou pomohla. Po 11. září 2001, nejhorším teroristickém útoku v historii Spojených států.

11:46

Ve Středočeském kraji je k dnešku podle hygieniků 341 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, v pondělí jich přibylo 33. Jde tak o srovnatelný nárůst, jaký hygienici oznámili 24. nebo 29. března, a který byl v kraji zatím nejvyšší. Nejvíce případů je v okresech Praha-východ a Praha-západ, a to shodně 60, uvedli dnes hygienici na svém webu.

11:42

Ruští poslanci hned ve třech čteních schválili zákon, který hrozí za porušení karantény až sedmi lety za mřížemi. Oznámila to agentura Interfax. Zákon, který počítá také s pěti lety vězení za šíření vědomě lživých informací, ještě mají schválit senátoři a podepsat prezident Vladimir Putin, aby mohl vstoupit v platnost.

11:37

Češi se během pandemie koronaviru ve velk&