pandemie

Šedesát tisíc lidí zemřelo za poslední měsíc kvůli covidu v čínských nemocnicích

V souvislosti s covidem-19 zemřelo v čínských nemocnicích téměř 60 tisíc lidí od 8. prosince loňského roku do letošního 12. ledna. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čínské úřady. Ty čelily v uplynulých dnech kritice, že nedostatečně informují o vlně nákazy šířící se 1,4miliardovou zemí v posledních týdnech. Jak poznamenává agentura AP, je možné, že další lidé nemoci podlehli doma.

Ve zveřejněné statistice je 5503 úmrtí označeno jako přímý důsledek covidu-19 a dalších 54 435 jako důsledek kombinace této infekce s dalšími onemocněními.

Představitelé čínského zdravotnictví také uvedli, že vlna covidu-19 v zemi už dosáhla vrcholu. Počet lidí, kteří přicházejí s covidem-19 a horečkou do nemocnic a na pohotovosti, podle nich klesá jak ve městech, tak na vesnicích.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v týdnu uvedla, že zatím nemá data, která by potvrzovala tvrzení, že vlna nákazy už v některých částech Číny opadá. Uvedla také, že nejlidnatější světová země informuje o výrazně méně úmrtích na covid-19, než odpovídá skutečnosti.

Zdroj: ČTK

Pohřební ústavy v Pekingu nestíhají, zaměstnanci mají covid. Mluví se o úmrtích na něj

Pohřební ústavy v čínské metropoli Pekingu, kterou zasáhla nákaza koronaviru, se snaží udržet krok s žádostmi o své služby. Řada pracovníků zařízení a řidičů pohřebních vozů má pozitivní testy na infekci a nepřišla do práce, napsala v sobotu agentura Reuters. Kromě asi desítky pohřebních ústavů se podle ní nárůst infikovaných pracovníků v Pekingu dotýká fungování i dalších podniků včetně restaurací nebo kurýrních firem.

Zda obtíže pokrýt zvýšenou poptávku po kremacích souvisejí i s nárůstem počtu úmrtí kvůli nemoci covid-19, není jasné, upozorňuje Reuters.

Peking oficiálně neoznámil žádnou novou smrt v souvislosti s touto nákazou od 7. prosince, kdy Čína změnila strategii v boji s koronavirem. Čínské úřady do té doby uplatňovaly takzvanou politiku nulového covidu a nařizovaly uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Po demonstracích proti koronavirovým opatřením Peking strategii změnil a minulou středu oznámil zrušení klíčových restrikcí. Později národní zdravotní komise oznámila, že přestává do statistik zahrnovat asymptomatické případy nákazy.

Naposledy úřady informovaly o úmrtí v souvislosti s covidem-19 v Číně 3. prosince, Peking tak učinil 23. listopadu.

Přesto čínský zpravodajský portál Cchaj-sin v pátek informoval o smrti dvou bývalých novinářů státních médií po nákaze koronavirem. A dnes oznámil, že ve středu zemřel kvůli covidu-19 třiadvacetiletý student z provincie S'-čchuan, upozorňuje Reuters. Národní zdravotní komise však dnes oznámila, že oficiální počet úmrtí v důsledku nákazy se nezměnil a zůstává na bilanci 5235.

Zdroj: ČTK

Pandemie se ještě může zhoršit. Na odvolání stavu nouze je příliš brzy, míní šéf očkovací aliance

Na odvolání celosvětového stavu nouze kvůli covidu-19 Světovou zdravotnickou organizací (WHO) by nyní bylo příliš brzy. Řekl to podle agentury Reuters šéf očkovací aliance Gavi Seth Berkley. Pandemie se podle něj ještě může zhoršit.

WHO rozhoduje, zda ta která nákaza představuje ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC). Takové označení má spustit koordinovanou mezinárodní reakci na situaci a umožňuje uvolnění prostředků na sdílení vakcín a léků. Letos v létě WHO vyhlásila tento nejvyšší stupeň varování kvůli nemoci mpox, dříve známé jako opičí neštovice. Kvůli covidu-19 platí od ledna 2020 a od března 2020 je koronavirová nákaza oficiálně považována za pandemii.

Berkley v pondělí podle Reuters na otázku, zda by WHO měla ukončit nouzový stav, odpověděl, že situace by se mohla zhoršit. "Takže předpokládám, že víte, že šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus přemýšlí o této globální situaci, která by se mohla reálně zhoršit. Mohla by se i zlepšit. Nevíme, kterým směrem se vyvíjí," řekl Berkley novinářům.

Zdroj: ČTK

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK

V pondělí přibylo 2895 případů nákazy koronavirem, o 863 více než před týdnem

V Česku v pondělí přibylo 2895 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je největší nárůst od druhé poloviny dubna a o 863 více než před týdnem. V nemocnicích bylo v pondělí 524 lidí s covidem-19, z toho 17 ve vážném stavu. Před týdnem v nemocnicích s covidem leželo o 55 lidí méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Incidenční číslo, které uvádí počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, vzrostlo na 109. Nejvyšší je nadále v Praze, kde činí 186.

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem postupně rostou od přelomu května a června, kdy se ještě pohybovaly nejvýše kolem dvou až tří stovek nakažených. Množství hospitalizovaných narůstá zhruba od poloviny června, kdy bylo v nemocnicích kolem 100 lidí.

 

Zdroj: ČTK

Praha doporučuje návštěvám v domovech pro seniory nošení respirátorů

Pražský magistrát a Hygienická stanice hlavního města Prahy doporučily nošení respirátorů návštěvám v domovech pro seniory. Důvodem je vývoj zrychlení tempa šíření epidemie onemocnění covid-19 v České republice i v dalších evropských státech. V tiskové zprávě to v pátek oznámil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

"Za důležité považuji zachování návštěv v domovech pro seniory. Používání respirátorů ze strany návštěvníků domovů seniorů je absolutní minimum, které nicméně pomůže chránit zdraví i životy nejohroženějších lidí," uvedla radní hlavního města pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Prevencí šíření onemocnění mezi nemocí ohroženou seniorskou skupinou má být nošení respirátorů po celou dobu návštěvy v sociálním zařízení a zvýšená pozornost na hygienická opatření. Lidé s projevy respiračního onemocnění by podle doporučení zástupců metropole a krajské hygienické stanice měli být na návštěvu vpouštěni pouze ve výjimečných situacích a poté, co absolvují antigenní nebo PCR test. Respirátor by měli podle doporučení nosit klienti domovů pro seniory rovněž při pobytu mimo zařízení, tedy například při cestách městskou hromadnou dopravou, na nákupech a podobně.

Zdroj: ČTK

Nakažlivější varianty koronaviru obsahuje 87 procent nových pozitivních vzorků

Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo minulý týden vyšetření 87 procent pozitivních vzorků, informoval Státní zdravotní ústav. Potvrzují to i podrobnější vyšetření sekvenací genomu viru, jejichž výsledky jsou zpožděné zhruba o dva týdny.

Při diskriminačních testech se vzorky porovnávají s již známými variantami viru. "Pozorujeme výrazný posun v zastoupení zachycené specifické mutace L452R, která ukazuje právě na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5. a nyní se dostáváme na téměř 87procentní zastoupení ve vzorcích. Už i sekvenační data, která mívají zhruba 14 dnů zpoždění, postupně promítají tento vývoj," uvedla vedoucí národní referenční laboratoře zdravotního ústavu Helena Jiřincová.

Epidemie zesiluje zhruba od začátku června, kdy se denní přírůstky v pracovních dnech pohybovaly kolem 200. Předtím od února, kdy přibývaly denně desítky tisíc nakažených, klesaly. Minulý týden bylo v pracovní dny tisíc až téměř 1300 případů denně. Proti předchozímu týdnu to byl téměř dvojnásobek. Ministerstvo odhaduje, že počty budou růst ještě několik týdnů. Přibylo také nakažených v nemocnicích, minulý týden jich bylo přes 200. Lidí ve vážném stavu jsou ale stále jednotky.

Zdroj: ČTK

Podzimní vlna covidu by se mohla objevit už v srpnu, uvedl přednosta z FN Brno

Příští vlna koronaviru by mohla začít už v srpnu nebo začátkem září, uvedl s ohledem na nárůst počtu nakažených přednosta kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa. Podle něj je v Česku mírný nárůst počtu nakažených už několikátý týden v řadě, přičemž polovinu případů tvoří nové subvarianty viru. Husa dodal, že jsou až desetkrát nakažlivější. Odborníci doporučují lidem očkování proti covidu třetí i čtvrtou dávkou.

V Česku je v posledních dnech denní nárůst případů přes 1000, což je dvakrát více oproti minulému týdnu. Epidemie zrychluje od začátku června, poslední dny je ale nárůst výraznější. "Situace se začíná jevit jako vážná. Pokud se čísla nakažených zvedají už teď, pak dochází k letnímu vzestupu o dva měsíce dřív, než tomu bylo loni. Lze proto předpokládat, že podzimní vlna by se mohla objevit už v srpnu nebo začátkem září," uvedl Husa.

Zdroj: ČTK

V Německu začala převažovat nakažlivější varianta koronaviru BA.5, uvedly úřady

V Německu začala převažovat nakažlivější varianta koronaviru BA.5. Uvedla to ve čtvrtek agentura DPA s odkazem na prohlášení Institutu Roberta Kocha. Podle něj varianta BA.5 tvoří zhruba 50 procent nových případů nákazy v zemi. Sedmidenní incidence na 100 tisíc obyvatel, která udává počet nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v týdenním úhrnu, v Německu za poslední měsíc výrazně stoupla.

Analýza institutu se vztahuje na údaje za minulý týden. Kvůli rostoucímu podílu nakažlivější varianty BA. 5 institut očekává v příštích týdnech nárůst počtu nakažených. Mírně by se měla zvýšit také zátěž nemocničního systému. Jistý nárůst je patrný již nyní. Podle registru Divi na začátku měsíce leželo na jednotkách intenzivní péče 600 nakažených pacientů, minulý týden jich bylo přes 800.

Před šířením nakažlivějších variant koronaviru BA.4 a BA.5 varoval v polovině tohoto měsíce Evropský úřad pro kontrolu a prevenci nemocí. Podle úřadu podíl nových variant na počtu nově nakažených roste v řadě evropských zemí

Zdroj: ČTK
Pokračovat