Testy pro účastníky jednání v Lánech nařídil Mynář. Opozice mluví o papalášství

Domácí aoc ČTK Domácí, aoc, ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2020 18:45
Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tým čelí kritice kvůli porušování karanténních opatření. Může za to snímek na Twitteru prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, na němž česká hlava státu a třináct jeho poradců sedí u jednoho stolu v rouškách a před sebou mají připravené pohoštění. "Jak asi mohli jídlo konzumovat, když by si správně neměli roušky sundávat?" začali se tázat lidé pod fotkou.
Fotografie ze sobotního jednání Zemanova expertního týmu v Lánech, kterou na Twitter vyvěsil prezidentův mluvčí.
Fotografie ze sobotního jednání Zemanova expertního týmu v Lánech, kterou na Twitter vyvěsil prezidentův mluvčí. | Foto: Twitter.com/Jiří Ovčáček

A kritika nepřišla jen z řad "obyčejných" uživatelů sociálních sítí, ale i od opozičních politiků. "Je to jistá forma papalášství a ignorance, pokud se takto vyfotí u společné večeře nejvýše postavení lidé v ČR, je to ostuda," řekl v nedělním vysílání pořadu Partie televize Prima předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Na snímku, který pochází ze sobotního jednání na zámku v Lánech, se kromě Zemana nachází také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO), guvernér České národní banky Jiří Rusnok nebo policejní prezident Jan Švejdar. Zatímco nad tím, jak asi mohli sníst pohoštění, visí otazník, je naopak naprosto zřejmé, že třináctičlenná skupina mezi sebou nedodržuje bezpečnou vzdálenost dvou metrů.

"Všichni to dodržujeme. Lidé mají problémy ve svém podnikání, ve svých rodinách a pak vidí představitele státu, jak se tam chystají obědvat nebo večeřet a opatření nedodržují. To je podle mě velmi špatné. My všichni musíme jít příkladem. A musíme se snažit ukázat lidem, že odpovědnost je naprosto zásadní," vyjádřil se v pořadu Partie ke kritizovanému snímku další člen opozice, předseda ODS Petr Fiala.

Podle Benešové podstoupili účastníci schůzky na příkaz prezidentova kancléře Vratislava Mynáře test na koronavirus. "Takže jsme se odebrali do Jízdárny Pražského hradu, kde se provádějí nějak ty testy. Tam nám odebrali vzorky a večer nám volali výsledek," řekla ministryně. Benešová neví, proč výsledky byly tak rychle k dispozici, ani kdo testování platil. 

Na bezplatné testování na koronavirus mají nyní v Česku nárok lidé s příznaky nebo někteří zdravotníci. Stát plánuje pravidelně začít testovat personál domovů pro seniory, kteří jsou nákazou ohrožení nejvíce. Na odběrových místech, která zřídily některé nemocnice, si lidé dobrovolné testy hradí sami. Někteří testovaní včetně těch s příznaky si stěžují, že se k nim výsledky testů dostaly až po několika dnech.

Ovčáček se k tomu, kdo testy zaplatil a že výsledky byly k dispozici obratem, pro ČRo nevyjádřil. "Testování bylo objednáno předem, proběhlo v pátek ráno a výsledky byly známé standardně do 24 hodin," napsal kancléř Mynář.

Zeman dnes v rozhovoru s Bleskem uvedl, že na koronavirus nebyl testován na rozdíl od svých spolupracovníků. 

Zeman: Jídlo šlo konzumovat i s rouškou

Ovčáček se už v sobotu nechal pro Lidové noviny slyšet, že "členové expertního týmu pana prezidenta a jeho hosté se stejně jako ostatní lidé na této planetě pravidelně stravují." Nic dalšího k situaci nesdělil.

Zeman pro deník Blesk řekl, že se během jednání podávalo jen drobné občerstvení, které šlo konzumovat i s rouškou na obličeji, oběd prý naopak právě kvůli povinnosti nosit roušky zrušil. "Nikdo už nenapsal, že jsem poprvé při zasedání této expertní skupiny zakázal oběd, protože jsme na sobě měli roušky," prohlásil. 

V podobném duchu se už v sobotu pro časopis Respekt vyjádřila Benešová. "Servírovali nakrájený sýr, ten podstrčíte pod gumičkou," uvedla. Sama prý roušku po celou dobu měla na obličeji, ale zda si tak počínali i všichni ostatní, to prý "nesledovala", parafrázoval ji Respekt.

Ten se s prosbou o vyjádření obrátil i na několik dalších aktérů sobotního zasedání. "Fotografie možná nepůsobí nejšťastněji, nicméně pozvání od prezidenta republiky se neodmítá. Před schůzkou jsem byl negativně testován na koronavirus a po celou dobu jsem se choval maximálně zodpovědně. Osobně jsem prosazoval jednání on-line, což se nepodařilo. Pro příště budu v tomto důslednější," vzkázal Švejdar přes svoji mluvčí. Zpočátku se ale k situaci nechtěl vyjadřovat vůbec. 

Ministr vnitra a vicepremiér Hamáček novináře s dotazem odkázal na Kancelář prezidenta republiky. Právě předseda ČSSD přitom musel nedávno už jeden problém, který taktéž souvisel s nošením roušky, "hasit". Na fotce z jednání Ústředního krizového štábu byl zachycen bez této ochranné masky, za což se posléze omluvil a poslal 10 000 jako dar motolské nemocnici. Stejně se zachovali i ostatní, mimo jiné ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která na roušku také nepamatovala. 

Podle Ivana Bartoše ale peněžní pokuta pochybení Zemanova expertního týmu nespraví. "Nemyslím si, že by to (porušení nařízení vlády) spravila bloková pokuta v desetitisících korun," uvedl. V narážce na schůzi třinácti lidí v jedné místnosti a u jednoho společného stolu také připomněl, že vláda lidem zakazuje jet na chatu či za prarodiči a již o počtu pět či deset lidí mluví jako o příliš velkém uskupení.

Vláda občanům Česka opakovaně zdůraznila, aby v rámci opatření kolem pandemie koronaviru omezily návštěvy chat a chalup, přímo zákaz ale nevydala. Co ale může být pokutováno částkou až 20 000 korun, je porušení povinnosti zakrýt si na veřejnosti ústa a nos ústenkou nebo například třeba šátkem či jiným způsobem. Vláda chce prosadit, aby policie mohla pokuty ukládat i přímo na místě, zatím je může pouze oznamovat správnímu orgánu.

Lukl chce kvůli snímku odstoupit

Negativní reakce na snímek, který Ovčáček v sobotu odpoledne vyvěsil na svém twitterovém účtu, budou mít také nejspíš jednu organizační dohru.  Předseda Svazu měst a obcí František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) chce kvůli kritice nabídnout svoji funkci k dispozici. Chystá se tak učinit na úterní videokonferenci s místopředsedy svazu, jak v neděli informoval na Facebooku

"Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního týmu pobouřila. Těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanům, podnikatelské veřejnosti a právě obcí," uvedl Lukl. Také Benešová médiím řekla, že byli všichni členové týmu před jednáním testováni. 

"Díky tomuto papalášskému dojmu jdou stranou věci, které jsem za obce prosazoval. Především možnost jednání zastupitelstva i o jiných tématech, než jen agenda související s nouzovým stavem," uvedl dále Lukl s tím, že - stejně jako Hamáček - pošle sumu ve výši 10 000 korun zdravotnickému zařízení, a sice nemocnice v Kyjově.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy