Trumpa mírní "americký Prymula". Z prezidentova zlého policajta je celebrita

Daniel Anýž Daniel Anýž
8. 4. 2020 12:01
Za rozložitou postavou Donalda Trumpa se ten menší šedovlasý muž s brýlemi tak trochu ztrácí. Ale co se týče věrohodnosti informací, je doktor Anthony Fauci uprostřed pandemie koronaviru pro mnohé Američany zdaleka důležitější osobou než jejich prezident.
Donald Trump a lékař Anthony Fauci
Donald Trump a lékař Anthony Fauci | Foto: Reuters

Když 79letý imunolog před několika dny chyběl na tiskových konferencích, kde Donald Trump pravidelně informuje o vývoji epidemie, začali se lidé na sociálních sítích znepokojeně dotazovat: Kde je doktor Fauci?

Jako politik se prezident Trump snaží vyvažovat fakta, která jsou zatím spíše varovná, s nadějí, že už brzy bude lépe. Výsledkem ovšem je, že především ke zdravotnickým otázkám epidemie koronaviru se Trump často vyjadřuje s větší či menší dávkou nepřesnosti.

Právě na doktoru Faucim, který je ředitelem amerického Národního institutu pro alergie a nakažlivé nemoci (NIAID), je, aby Trumpova slova dával do reálného kontextu.

Prezident například opakovaně mluví o tom, že vakcína na koronavirus bude už "brzo". Ne tak rychle, doplní ho přímo na společné tiskovce nebo v následných samostatných vyjádřeních pro média doktor Fauci. "Může to být nejméně rok nebo spíše osmnáct měsíců," trvá si Fauci na svém. Klidně, ale důsledně.

Odlišný názor má i na to, když prezident opakovaně propaguje, aby doktoři proti koronaviru plošně nasadili pro tuto léčbu naprosto neprověřené léky, například medikament, který se používá proti malárii.

Trumpův "doktor Prymula"

"Co můžete ztratit?" opakuje Trump na tiskových konferencích řečnickou otázku, která vyjadřuje jeho přesvědčení, že když tento lék nepomůže, přece ani nemůže uškodit. Fauci ale jako odborník nehodlá a nemůže vyloučit možnost, že na člověka zasaženého koronavirem by mohl mít tento lék i vedlejší negativní účinky.

"Jsou potřeba studie, které definitivně potvrdí, že kterýkoli léčebný zásah je skutečně bezpečný a efektivní," mírní Fauci prezidentův optimismus. A když Trump o celkovém vývoji epidemie v USA prohlašuje, že země "začíná vidět světlo na konci tunelu"?

Americký lékař Anthony Fauci na tiskové konferenci.
Americký lékař Anthony Fauci na tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Názor Anthonyho Fauciho je opět střízlivější. "Neřekl bych, že to máme pod kontrolou," říká ve stejné chvíli o pandemii. "Zatím stále bojujeme, abychom to dostali pod kontrolu," doplňuje.

Obecně to trochu připomíná hru na "hodného a zlého policajta". Prezident se snaží společnost chlácholit, doktor Fauci přináší nepříjemné zprávy. A v nadsázce bychom mohli říct, že doktor Fauci je vlastně svého druhu Trumpovým Romanem Prymulou.

Podobně jako český epidemiolog Prymula často věcně doplňuje a vysvětluje  vyjádření premiéra Andreje Babiše, opravuje Fauci často prezidenta Trumpa.

Když americký prezident na začátku března tvrdil, že každý, kdo chce, se může nechat otestovat, vypovídal Anthony Fauci právě v Kongresu. "Systém testování vůbec nestíhá, co je nyní potřeba. Je to selhání. Přiznejme si to," informoval Fauci zákonodárce, že testů je zoufale málo, a navíc jsou často chybné.

A když chtěl prezident Trump před dvěma týdny co nejdříve uvolnit restriktivní opatření, která omezují volný pohyby Američanů, byl to Fauci, který společně s několika dalšími zdravotníky, prezidenta přesvědčil, že by to bylo unáhlené a velmi riskantní opatření.

Ukázali prezidentovi model možného vývoje pandemie, kdyby se opatření skutečně uvolnila. Mrtvých by mohlo být v USA přes dva miliony. Na prezidenta to evidentně zapůsobilo, restrikce prodloužil nejméně do konce dubna. A během tiskovky, kdy toto rozhodnutí oznamoval, celkem šestnáctkrát zmínil možné dva miliony obětí.

Věříme ve Fauciho!

Vzhledem k tomu, jak snadno a rychle se Trump jinak zbavuje spolupracovníků, kteří s ním nesouhlasí, je podle amerických médií s podivem, že Fauci je stále v jeho týmu.

Jenže Trump by mohl více ztratit, kdyby doktora Fauciho umlčel. Jeho odbornost je nezpochybnitelná, od prezidenta by to bylo přiznání, že nedokáže nebo nechce respektovat fakta a vědu.

Z Fauciho se stala svého druhu celebrita, na internetu si už můžete koupit hrníčky, trička nebo ponožky s jeho podobiznou a heslem: "Věříme ve Fauciho".

Video: Fauci se v přímém přenosu styděl. Prezident vytasil konspirační teorii

Přední americký imunolog Anthony Fauci, který má za úkol bojovat s koronavirem, reaguje na Trumpem použitý konspirační pojem "Deep State Department". | Video: twitter/ Don Moynihan

Ve své funkci šéfa amerického Národního institutu pro alergie a nakažlivé nemoci (NIAID), kterou vykonává nepřetržitě od roku 1984, doktor Fauci zažil už šest prezidentů.

V pozici tak například pamatuje nástup epidemie HIV ve Spojených státech. "V mé lékařské kariéře to bylo poprvé, kdy mi naskočila husí kůže," vzpomínal v jednom z rozhovorů na léto 1981, kdy si četl zprávu o několika desítkách prvních úmrtí, kdy jinak zdraví pacienti podlehli v té době zcela neznámé nové nemoci.

Jeho výzkum pomohl popsat, jak virus HIV napadá lidský imunitní systém, a vedl první studie při pokusech léčit nemoc AIDS. Zároveň se ovšem stal tím, proti komu se obrátil hněv za obecně liknavý přístup tehdejší administrativy Ronalda Reagana k problému AIDS.

"Dr. Fauci, zabíjíte nás," zněly nápisy na transparentech před jeho kanceláří. Protestující pod jeho okna házeli dýmovnice, policie se je chystala zatknout. "Nedělejte to, přiveďte je do mé kanceláře, ať si promluvíme," vzpomíná Fauci.

Deník New York Times Fauciho později vyzdvihl, že měl hlavní zásluhu na urychlení klinických léčebných testů na pacientech s AIDS. A už tehdy deník Fauciho označil za "celebritu" v boji proti této nemoci.

Ebola z první ruky

V administrativě George W. Bushe byl Fauci hlavním architektem rozsáhlého programu potírání viru HIV a nemoci AIDS ve světě, především v Africe. A také byl u toho, když po 11. září 2001 přišel v dopisech několika desítkám lidí v USA - novinářům a politikům - antrax.

Ve chvíli, kdy se Bushova vláda nejdříve snažila riziko minimalizovat, Fauci médiím věcně sdělil: "Jde o nebezpečnou látku. Můžete to nazývat, jak chcete, ale faktem je, že se chová jako velmi účinná bioteroristická látka."

V administrativě Baracka Obamy byl doktor Fauci u epidemie prasečí chřipky H1N1 v roce 2009 a u zásahu proti ebole v roce 2015. V institutu NIAID měl osobně na starosti nakažené pacienty, i když jako šéf by mohl celé akci velet z bezpečí své kanceláře.

"Mám k té nemoci nyní mnohem větší respekt. I když máte k dispozici výborné vybavení, může to být stále zničující," vysvětlil tehdy, že chtěl ebolu vidět a poznat zblízka.

A když se ho teď média ptají na jeho vztah k prezidentu Trumpovi a na to, že jejich vyjádření k epidemii koronaviru se často rozcházejí, Fauci klidně odpovídá, že "právě v krizi veřejnost potřebuje spolehlivé, srozumitelné lékařské informace".

Doktora má každý rád…

Prezident Trump má podle Fauciho "vlastní styl a dělá si věci po svém." "Ale v podstatných věcech poslouchá, co říkám," uvedl Fauci v rozhovoru pro magazín Science.

Některým zaníceným Trumpovým fanouškům, kteří nesnesou, aby jejich prezidenta kdokoli zpochybňoval, se to nelíbí - a začali Faucimu vyhrožovat. Sám Trump o tom sice na tiskovce zažertoval, že Faucimu prý nic nehrozí, protože "ho všichni mají rádi", ale Bílý dům přiznal, že lékaři přidělil ochranku.

Anthony Fauci toho ovšem zažil už příliš mnoho, než aby mu výhrůžky dělaly těžkou hlavu. Už jako kluk z Brooklynu si musel mezi tamními fanoušky Brooklyn Dodgers obhajovat do, že on byl příznivcem New York Yankees.

"Je to má práce, kterou dělám. Je to život, který jsem si vybral," říká Fauci k současné situaci. Jediné varování, které se vzal v boji s epidemií koronaviru k srdci, bylo od jeho manželky, aby si dával o trochu více pozor na své zdraví.

 

Právě se děje

Další zprávy