Je lepší zemřít vestoje, tvrdí Lukašenko. Bělorusové dál chodí do hospod i na fotbal

Martin Novák Martin Novák
31. 3. 2020 15:59
Evropští sázkaři nemají v době pandemie koronaviru příliš na co sázet. Fotbal i další sporty se zastavily, už se nehrají ani bez diváků. S jednou výjimkou. Pokračuje běloruská fotbalová liga, která se tak stala posledním útočištěm těch, kteří si bez sázek nedovedou svůj život představit.
V Bělorusku chodí lidé v době pandemie koronaviru na fotbal, hokej i do fastfoodů | Video: Reuters, Asociated Press

Evropou proto kolují jména dosud naprosto neznámých klubů, jako jsou Něman Grodno, Šachtar Soligorsk nebo Dnipro Mogilev. Bělorusko je v tomto ohledu úplně jiné: jeho prezident Alexandr Lukašenko odmítl nejen zastavení fotbalové či hokejové soutěže, ale i uzavření obchodů, restaurací a barů.

Přestože v zemi bylo v pondělí podle oficiálních statistik 159 lidí nakažených koronavirem, vláda nechce život v zemi zastavit tak, jak to udělaly mnohé evropské země včetně Česka.

Lukašenko označuje informace o hrozbě nemoci Covid-19 za psychózu a uvedl, že všem prospěje, když budou pracovat na poli na zdravém vzduchu. Prezident je bývalý ředitel kolchozu, zemědělského družstva.

"Je lepší zemřít vestoje než žít na kolenou. Tady žádné viry nejsou, nevidím je," řekl prezident novinářům po skončení amatérského hokejového zápasu, ve kterém sám nastoupil jako hráč.

Senioři nemají vycházet

Běloruská vláda se zatím jen snaží izolovat nemocné. Jsou pro ně zřízená speciální oddělení v nemocnicích, jedno se nachází v Minsku v nemocnici ministerstva vnitra. Všichni, kteří se s nimi setkali, mají nařízenou karanténu.

V zemi ubylo cestujících v hromadné dopravě a více lidí pracuje doma. Vláda také vyzvala seniory starší pětašedesáti let, aby nechodili ven, když to není nezbytně nutné. A přestože se fotbal hraje, divákům zdravotníci před vstupem na tribuny měří teplotu a zároveň dvakrát denně stadiony dezinfikují.

"V Bělorusku teď začaly jarní prázdniny, ale Lukašenko nechce školy ani univerzity zavřít, zatím ani nezrušil vojenskou přehlídku 9. května v Minsku u příležitosti konce druhé světové války. Některé kavárny a malé obchody soukromých majitelů ale jsou zavřené," řekla Aktuálně.cz běloruská novinářka Olga Žarnasieková, která žije v Praze.

Opozice, která ale v běloruských autoritářských podmínkách není v parlamentu a má minimální přístup do médií, Lukašenkův přístup kritizuje. "Prezident se rozhodl drasticky ušetřit na penzích," uvedl opoziční aktivista Mykola Statkevič a chtěl tím upozornit na to, že mnoho starších lidí a důchodců pobírajících penzi může zemřít.

Zemřelý herec

Podle Radia Svoboda je situace kritická ve městě Vitebsk na severu země nedaleko hranic s Ruskem. V úterý zemřel v tamní nemocnici na koronavirus herec místního divadla Viktor Daškevič.

Není jasné, o kolikátou oběť Covid-19 v Bělorusku jde, protože ministerstvo zdravotnictví v tomto směru žádné údaje nezveřejňuje. Herec nadále vystupoval v divadle před plným hledištěm, nakažený je minimálně jeden jeho kolega ze souboru.

Jeden z lékařů nemocnice ve Vitebsku rádiu řekl, že tam míří průměrně šedesát lidí denně s podezřením na nákazu. Ta se rozšířila ve města poté, co se zaměstnanci místní obuvnické továrny vrátili ze zájezdu v Miláně.

Běloruský postup ostře kontrastuje s děním v sousedním Rusku, kde se naopak vláda rozhodla pro tvrdá opatření po vzoru jiných evropských států. V Moskvě jsou zavřené restaurace, kavárny a obchody kromě potravin a lékáren, důchodci nemají vycházet na ulici, a kdo může, má pracovat doma. Rusko také zrušilo všechny lety do zahraničí a zavřelo pozemní hraniční přechody.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy