Koronavirus už si ve světě vyžádal přes 150 tisíc obětí, nakažených jsou 2 miliony

Živě
Ministerstvo práce počítá s tím, že by stát ošetřovné kvůli uzavřeným školám vyplácel nejdéle do prázdnin. Vláda v pátek schválila výši ošetřovného na den 80 procent denního základu příjmu. Celkové číslo osob s dosud prokázaným onemocněním covid-19 je 6499, počet vyléčených se blíží k tisícovce. Události kolem pandemie koronaviru v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba
Živě
Aktualizovat reportáž

Množství lidí zotavených z nákazy covid-19 přesáhlo hranici 1000 (bylo jich 1174). Počet zemřelých stoupl o čtyři na 173. Množství případů pak vzrostlo o 66 na 6499. Údaje jsou k páteční 17:30, zveřejnilo je Ministerstvo udravotnictví na svém webu.

Vláda na dnešním zasedání schválila navýšení ošetřovného na 80 procent denního základu příjmu zaměstnanců místo dosavadních 60, a to zpětně od 1. dubna. Podle návrhu zákona, který vláda zveřejnila na svém webu, by měl stát ošetřovné kvůli uzavřeným školám vyplácet nejdéle do prázdnin. Příští týden by zákon měla posoudit Sněmovna.

06:41

Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost, tento on-line přenos končí. Aktuality o koronaviru pro vás sledujeme v nové on-line reportáži. 

22:53

Nejhorší je nyní situace ve Spojených státech, které mají nejvíce nakažených i obětí. Infikovaných je tam přes 680 000, o 33 000 více, než ve čtvrtek. Mrtvých registrují americké úřady na 34 500.

22:00

Tempo, jímž roste celosvětový počet obětí koronaviru, je nyní nebývale rychlé. Hranice 100 000 mrtvých dosáhly statistiky teprve před týdnem, od té doby se tedy bilance zvýšila o polovinu.

21:40

Počet obětí nemoci covid-19 na celém světě přesáhl hranici 150 000, uvádějí agentury Reuters a AFP. Nakažených koronavirem je více než 2,2 milionu.

21:21

Výrazné zvýšení počtu obětí koronaviru v Číně je výsledek snahy místních úřadů zdokumentovat všechny případy; podobnou revizi časem udělají i jiné země světa. Na tiskové konferenci Světové zdravotnické organizace (WHO) to dnes řekla epidemioložka Maria van Kerkhoveová.

20:28

Testy v Jihočeském kraji dnes potvrdily jeden nový případ koronaviru. Za posledních 24 hodin přibylo 11 uzdravených. Hygienici v jižních Čechách evidují od začátku pandemie 158 případů koronaviru. Novináře o tom dnes v tiskové zprávě informovala ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. V kraji se tak dosud podle hygieniků uzdravilo 47 lidí, čtyři lidé v souvislosti s nákazou zemřeli.

20:06

Ze severovýchodní Sýrie, kterou spravují syrští Kurdové, dnes ohlásili první úmrtí na koronaviru. Kurdská správa v prohlášení uvedla, že třiapadesátiletý muž zemřel v nemocnici v Kámišlí.

Podle dokumentu zemřel muž 2. dubna a vzorek odeslaný k laboratornímu vyšetření do Damašku byl později potvrzen jako pozitivní na koronavirus.

20:04

Počet lidí, u kterých se prokázala nákaza nemocí covid-19, vzrostl v Moravskoslezském kraji za posledních 24 hodin o 37 na 766. Přibylo také dalších 22 lidí kteří se z nemoci vyléčili, celkem je v regionu 105 vyléčených. Vyplývá to z informací, které dnes k 19:00 zveřejnila na svých internetových stránkách Krajská hygienická stanice v Ostravě.

19:54

Ve Zlínském kraji přibylo vyléčených z nemoci covid-19, k dnešním 18:00 jich hygienici evidují 88, což je o čtyři více než dnes ráno. Podle krajských hygieniků je v kraji 266 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, od rána přibyly tři. Jeden člověk z kraje v souvislosti s onemocněním zemřel.

19:54

V Praze je podle hygieniků 1531 případů nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, za posledních 24 hodin jich přibylo 21. Počet vyléčených se ve stejné době zvýšil o 45 na 305. Úmrtí s onemocněním covid-19 je v hlavním městě nadále 58. Údaje platné k dnešním 18:00 zveřejnila na webu pražská hygienická stanice.

19:43

Akcie na evropských trzích dnes výrazně posílily, k růstu jim pomohl jednak slibný vývoj kolem léku na covid-19, jednak plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na postupné otevírání americké ekonomiky, dosud paralyzované šířením koronaviru. Téměř žádný vliv naopak neměla zpráva o propadu čínské ekonomiky, neboť se špatným výsledkem trh počítal.

19:38

Ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech zemřelo na nemoc covid-19 už 18 681 lidí. Bilance od čtvrtka vzrostla o 761 mrtvých.

19:37

V posledních dnech vzniklo hned několik průzkumů současné výuky žáků a studentů na dálku. Česká školní inspekce kontaktovala většinu škol a ptala se ředitelů, Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a Akademie věd se zase dotazovaly rodičů, stejně tak sociolog Daniel Prokop a jeho tým. Aktuálně.cz shrnuje nejzajímavější zjištění z průzkumů.

19:36

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Ústeckém kraji od dnešního rána vzrostl o devět na 419. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví. V kraji zemřel devátý nakažený pacient, 97 pacientů se podle krajské hygienické stanice (KHS) vyléčilo.

18:53

Na Vysočině je 163 potvrzených případů nemoci covid-19. Od čtvrtečního večera přibyl jeden nový případ na Žďársku. Hygienici dnes potvrdili také dalšího vyléčeného. V kraji je jich 25. Tři lidé s koronavirovou nákazou už v kraji zemřeli, vyplývá z údajů na webu Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

18:50

Nejvíce vyléčených z nemoci covid-19 k počtu nakažených má v Evropské unii s 67 procenty Rakousko, následuje Německo (59 procent), Finsko (49 procent), Dánsko (48 procent) a Španělsko (40 procent). Počet vyléčených z nemoci covid-19 v České republice dnes překročil tisícovku, přibylo jich zhruba o pětinu na 1174, což je asi 18 procent nakažených. Česká republika je v rámci EU na 13. místě a má podobný poměr jako například Rumunsko nebo Litva.

18:46

Senát si od vlády vyžádal údaje o nákupu ochranným prostředků proti epidemii koronaviru jak v ČR, tak v cizině. Vyzval dnes kabinet, aby podpořil české a evropské výrobce a dodavatele. Horní komora o tom dnes rozhodla na podnět předsedy svého zahraničního výboru Pavla Fischera (nezávislý), který poukázal na to, že na nákup prostředků bylo věnováno už 12 miliard korun.

18:45

Hlídání dětí budou mít zajištěné i pracovníci v orgánech finanční správy a ve Finančním analytickém úřadu. Schválila to na dnešním zasedání vláda, vyplývá z usnesení na jejím webu. Zaměstnanci těchto orgánů tak budou mít stejnou službu, jako mají rodiče z řad zdravotníků, hygieniků či pracovníků úřadu práce.

18:41 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Úřady práce vyhověly do čtvrtka 1800 žádostí o příspěvky na mzdy z kurzarbeitového programu Antivirus a vyplatily firmám peníze. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jakou sumu firmy od státu na výdělky zatím dostaly, neupřesnila. Údaje chce zveřejnit v pondělí.

18:33

Malí a střední podnikatelé mohou žádat o dotace k nákupu expertních služeb souvisejících s bojem proti koronaviru. Mohou získat podporu mezi 50 a 85 procenty. V programu Inovační vouchery - COVID-19 je zatím připraveno 50 milionů korun. Výzva je připravena pro projekty uskutečněné po celé republice vyjma Prahy. Firmy mohou podávat žádosti ode dneška do 31. prosince. Agentura pro podnikání a inovace o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

18:28

V Jihomoravském kraji bylo dnes odpoledne 383 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, ve čtvrtek ve stejný čas jich bylo 365. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví.

18:25

V Itálii za poslední den zemřelo 575 lidí nakažených koronavirem, o 50 více, než ve čtvrtek. Celkem je obětí 22 745. Infikovaných přibylo 3493.

18:17 Roman Prymula.

Zhruba 28 000 lidí zařazených do studie, která má prokázat, kolik lidí v populaci už nemoc prodělalo bez příznaků, bude testováno do týdne. Začátek odběru vzorků zpozdily podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly problémy s testy, řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády. Už dříve uvedl, že výsledky studie by pak měly být do týdne. Zjistit, kolik lidí bez příznaků už nemoc prodělalo, je podle odborníků potřeba proto, aby bylo možné lépe předpovídat budoucí vývoj epidemie.

"Chtěli jsme, aby ve všech centrech se provádělo testování jedním typem testů. Ale jak jich máme už asi pět typů, byť obdobných, tak jsme nebyli schopni postavit celý kontingent na jednom typu, se kterým se počítalo. V některých centrech se tak dělá validace nových typů, abychom je mohli použít," řekl náměstek.

18:14

Zdravotnické úřady ve Spojených státech a v Evropě a 16 předních farmaceutických společností budou spolupracovat při vývoji vakcín a léků pro boj s pandemií způsobenou koronavirem. Oznámil to dnes americký Národní ústav zdraví.

18:12

Nákaza koronavirem se dosud v Plzeňském kraji potvrdila u 495 lidí, což je o 11 více než ve čtvrtek. Počty uvádí Krajská hygienická stanice na svém webu. Nejvíce zasaženým okresem je Domažlicko a další pohraniční okresy Klatovy a Tachov. Kraj do nich pošle mimořádnou dodávku ochranných pomůcek, řekl hejtman Josef Bernard (ČSSD).

18:02

V Olomouckém kraji přibylo za posledních 24 hodin šest nákaz novým typem koronaviru, jejich celkový počet se zvýšil na 610. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které do evidence zahrnuje všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji.

17:59

Karlovarský kraj má již 12 úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem. Za poslední den přibyla jedna oběť. V kraji je už 224 potvrzených případů onemocnění covid-19. Oproti čtvrtku přibylo osm případů, sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková.

17:57 Karel Havlíček.

Psí salóny otevřou v pondělí 20. dubna. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) pro server Seznam Zprávy.

17:52

V Pardubickém kraji stoupl od čtvrtka počet případů nákazy novým koronavirem o dva na 244. Další nakažené lidi laboratorní výsledky potvrdily na Pardubicku a Svitavsku. Vyplývá to z aktuálních dat krajské hygienické stanice.

17:37

Kvůli přetíženosti nemocnic se například ve Španělsku či Itálii stává, že některé pacienty lékaři neléčí. Nemají na to personální kapacitu, nejsou volné plicní ventilátory. Doporučení, jak v takových případech mají lékaři rozhodovat, koho zachránit a koho nechat zemřít, vypracoval společně se svými kolegy etik David Černý z Ústavu státu a práva Akademie věd, který Aktuálně.cz poskytl rozhovor.

17:33

Naplánovat konání letních táborů není v tuto chvíli podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) kvůli epidemii koronaviru možné. Zda se budou moct konat, nebudou zřejmě epidemiologové schopni upřesnit dříve než v polovině května. V případě příznivého vývoje situace by možná v červenci mohly být tábory pro některé skupiny o počtu nanejvýš 50 dětí. V srpnu by se mohly konat vzdělávací kempy, které by mohly připravovat děti na nový školní rok. Plaga to dnes řekl v Senátu.

17:33

Živnostníci by kvůli opatření proti epidemii koronaviru měli podle Senátu dostat příspěvek i za květen a červen. Příspěvek by měl být vyšší než 500 korun za den, který platí do konce dubna. Měl by představovat 700 korun za den v květnu a 900 korun za den v červnu. Senát tak dnes doplnil zákon, který se týká odkladu splátek nájemného v nebytových prostorách.

Změnu do zákona prosadil senátor Tomáš Goláň (za hnutí Senátor 21). Prodloužení výplaty příspěvku zdůvodnil tím, že opatření, která omezují podnikání živnostníků, budou platit ještě příští dva měsíce.

17:26 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Situace ohledně kybernetických útoků na nemocnice je zatím poměrně klidná, jednotlivé incidenty byly odbourány. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Je ale podle něj nutné zůstat obezřetný. Jeho úřad je v kontaktu s policií, Národní centrálou proti organizovanému zločinu a Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost, který ve čtvrtek varoval před tím, že v Česku hrozí v nejbližších dnech útoky na počítačové systémy nemocnic a další významné cíle.

17:25

Lombardské Bergamo, které za epidemie covid-19 v Itálii utrpělo pravděpodobně nejničivější zásah a kde zemřely stovky lidí, už vidí světlo na konci tunelu. V místní nemocnici se úmrtnost vrátila na úroveň z doby před propuknutím pandemie a nápor nových pacientů s dýchacími potížemi značně polevil. V rozhovoru pro list Corriere della Sera to v pátek řekl primář jednotky intenzivní péče Ferdinando Luca Lorini.

17:19

Nemocnice Pardubického kraje dnes ráno na několika místech zaznamenaly pokusy o průnik do informačního systému. Souvisely s kybernetickým útokem, před nímž varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a policie. Žádné škody nezpůsobily, uvedla na dotaz mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

"Kybernetické zabezpečení společnosti tyto problémy včas detekovalo a nedošlo tak žádným ztrátám či poškození našich systémů nebo dat," uvedla Semrádová.

17:14

Cestující v příměstských autobusech pražské integrované dopravy (PID) budou moci od pondělí 20. dubna opět nastupovat do autobusů předními dveřmi. Obnoven v nich bude prodej jízdenek u řidiče. Zákaz nástupu předními dveřmi zavedla Praha v březnu kvůli koronaviru. V městských autobusech pak oddělila prostor u dveří a kabiny řidiče od zbytku vozu páskami. Jako opatření platí mimo jiné také zákaz vstupu do MHD bez roušek a zavedeny byly prázdninové jízdní řády.

16:59

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář je v preventivní karanténě. Podle svých slov jednal s člověkem, který má pozitivní test na nákazu covid-19.

16:57 Karel Havlíček.

Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) nepředpokládá, že stát bude systémově vstupovat do soukromých společností. Pokud ano, půjde o naprosto výjimečné případy, ministerstvo průmyslu a obchodu v současnosti žádný seznam nepřipravuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) a Havlíček přitom dříve připustili, že by stát mohl do klíčových podniků vstoupit, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů.

"Ministerstvo průmyslu a obchodu nepředpokládá, že se bude vstupovat systémově do jiných společností. Bude-li to, pak v naprosto výjimečných případech, vše by se řešilo individuálně. Seznam v tuto chvíli nepřipravujeme," sdělil dnes Havlíček.

16:56 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Vláda by mohla v pondělí jednat o situaci lidí, kteří pracují na dohodu. Na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní bez jiných příjmů zůstalo kvůli opatřením proti šíření koronaviru asi 10 000 takzvaných dohodářů a nejrychlejším řešením jejich situace by bylo poskytnutí dávky mimořádné okamžité pomoci. Vláda sklízí za přístup k podpoře pracovníků na dohodu od opozičních stran kritiku.

16:50 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

"Ošetřovné ve výši 80 procent jsem si přála od začátku, s tímto návrhem jsem šla i na vlády, ale 60 procent byl vládní kompromis. Když se ukázalo, že situace bude trvat déle, prosadila jsem vyšší hodnotu." uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

16:48 Roman Prymula.

"Vzpomínková mapa se nedá použít ve všech případech, například u lidí, kteří nemají chytrý telefon," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Dodal také, že pokud se při tvoření těchto map přijde na to, že dotyčný porušil nařízení, nebude ho vláda pranýřovat. Podle něj je to hlavní důvod, proč občané do tohoto projektu dobrovolně nevstupují.

16:43 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Vláda dnes definitivně schválila první vlnu uvolňování opatření, tak jak byla navržena v prezentovaném plánu," uvedl na tiskové konferenci vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Od pondělí tak mohou otevřít řemeslníci, farmářské trhy, autobazary či autosalony. "Kdyby se situace vyvíjela dobře, můžeme uvažovat o rychlejším uvolňování," dodal ministr.

16:39

Vysoké školy se od pondělí otevřou v omezené míře pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. Účastnit by se jich mohlo vždy maximálně pět lidí najednou. Návrh dnes vláda schválila, řekl na tiskové konferenci po jejím jednání ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Budou se tak moci konat individuální konzultace či zkoušky, včetně státnic a rigorózních zkoušek.

Individuálně bude možné na vysoké škole navštívit knihovnu či studovnu, ale jen za účelem vyzvednutí či vrácení studijní literatury.

16:38

Počet lidí nakažených koronavirem v Rusku opět rekordně vzrostl, a to o 4069 na 32 tisíc. Informovalo o tom tamní ministerstvo zdravotnictví, které o den dříve hlásilo 3448 nově infikovaných. Zemřelo celkem 273 pacientů trpících nemocí covid-19. Moskevské úřady podle agentury TASS sdělily, že od 15. dubna, kdy byly kvůli koronaviru z preventivních důvodů zavedeny elektronické propustky, nebyl do ruské metropole dovolen vjezd přibližně pěti tisícům automobilů.

16:30

Opoziční občanští demokraté nadále považují vládní pomoc podnikatelům, kteří byli zasaženi opatřeními proti šíření nového typu koronaviru, za nedostatečnou. Strana dnes v tiskové zprávě uvedla, že kabinet ohrožuje statisíce pracovních míst. ODS navrhuje například zavedení dvou sazeb daně z přidané hodnoty či snížení sociálních odvodů.

ODS kritizuje to, že kabinet se zpožděním vytahuje její nápady, například zvýšení ošetřovného či prodloužení podpory osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). "Místo aby díky spolupráci s opozicí udělala zákon o pomoci pořádně napoprvé, sledujeme další a další změny názorů, zmatky a pozdní opravy," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Jeho strana varuje před druhotnou platební neschopností a destrukcí trhu práce.

16:25 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ministerstvo práce připravuje mimořádné dotace pro sociální služby. Poskytovatelům péče o seniory a další potřebné by měly pokrýt zvýšené náklady na opatření kvůli koronavirové nákaze. Kabinet by podporu mohl schvalovat příští týden. Sdělila to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak velká by dotační suma měla být, neupřesnila.

"S ministerstvem financí jsme se shodli, že bychom příští týden chtěli předložit (vládě) dotační titul na dofinancování sociálních služeb - na speciální příplatky, na pokrytí mezd, na náklady spojené s nákupem ochranných pomůcek," uvedla Maláčová. Podle ní by resort mohl dotační program vyhlásit do několika hodin po schválení vládou.

16:09

Všechny rychlotesty na covid-19 provedené v domovech pro seniory a pobytových zařízeních v Libereckém kraji vyšly zatím negativně. U více než poloviny z 2184 pracovníků těchto zařízení výsledky potvrdily i testy PCR. Na některé výsledky se ještě čeká, testování bude pokračovat i v příštím týdnu, aby PCR testy prošli všichni pracovníci těchto zařízení, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje náměstek hejtmana Pavel Svoboda (ČSSD).

16:04

Počet pacientů s nákazou covid-19 ve Fakultní nemocnici Hradec Králové za posledních 24 hodin klesl na osm ze čtvrtečních deseti. Dva pacienti se z nákazy vyléčili a nemocnice je propustila. Celkem se v nemocnici z nákazy covid-19 zatím vyléčilo osm pacientů. Z osmi hospitalizovaných byli dva pacienti ve vážném stavu, napojeni byli na plicní ventilaci.

16:02

Koronavirem se nakazilo už přes tisíc námořníků z francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle. Tedy přibližně polovina z dvoutisícové posádky. Ministerstvo obrany si stále není jisto, zda virus zavlekli na plavidlo vojáci, kteří nedbali zákazu vycházení v přístavu Brest v polovině března. Pokud tomu tak bylo, jde podle velení námořnictva o šokující neuposlechnutí rozkazu a viníci musejí počítat s tvrdými důsledky.

16:01

Zástupci podnikatelů vítají návrh vlády, aby živnostníci, které zasáhla opatření přijatá kvůli koronaviru, dostali jednorázový příspěvek i po 30. dubnu. Měl by jako nyní činit 500 korun za den. Upozorňují ale na nutnost nízké administrativní náročnosti.

16:00

Hygienici v Jihomoravském kraji vyloučili nákazu novým typem koronaviru u pěti zaměstnanců domovů pro seniory a se zvláštním režimem, u kterých vzniklo podezření na nákazu po provedení rychlotestů. Na výsledky dvou dalších pracovníků se čeká, řekl dnes hejtmanův náměstek Marek Šlapal (ČSSD). Rychlotest podstoupilo skoro 4000 lidí, tedy téměř všichni zaměstnanci pobytových sociálních služeb, kteří jsou v práci.

15:53

Rakouská policie zadržela dva Čechy, kteří přes opakovanou výzvu odmítli dodržovat v rámci karanténních opatření proti koronaviru vzájemný minimální odstup. V salcburském městě St. Johann im Pongau, kde policie kontrolovala skupinu mladých lidí kvůli nedodržování preventivních protikoronavirových opatření, dva Češi ve věku 28 a 36 let na opakované policejní upozornění nereagovali a naopak se před hlídkou začali provokativně procházet ruku v ruce. Oba muže proto policisté zadrželi a předvedli na služebnu. Dvojice se vedle porušení karanténních opatření musí zodpovídat z agresivního chování a z narušování veřejného pořádku.

15:50

V New Yorku v pátek vstupují v platnost nová protiepidemická opatření. Z rozhodnutí městských radních musejí od dnešního večera obyvatelé města nosit roušky na veřejných místech, kde se do jejich blízkosti může dostat jiná osoba na vzdálenost menší než dva metry. New York epidemie zasáhla mimořádně tvrdě, potvrzeno je kolem 8900 úmrtí na covid-19.

15:47

Přítomnost otců bude na Gynekologicko-porodnické klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze možná i u neodkladných předčasných porodů. Zakázána je však přítomnost doprovázejících osob u porodů císařským řezem. Podmínkou přítomnosti otce u porodů ve VFN je negativní test na nákazu nemocí covid-19. Nově bude nemocnice akceptovat výsledky testů, které nebudou starší než týden. Přítomnost otce nebo jiného člověka z domácnosti rodičky od 16. dubna znovu povolilo ministerstvo zdravotnictví. Podmínkou je ale to, že otec musí mít aspoň chirurgickou roušku a nesmí vykazovat příznaky nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Rodička s doprovodem musí být také v samostatném pokoji nebo boxu s vlastním sociálním zařízením. Přítomnost otce či jiného dalšího člověka u porodu byla v Česku zhruba od poloviny března zakázána kvůli šíření koronaviru.

15:46

Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům, aby postupně obnovily činnosti, které musely omezit kvůli koronavirové situaci. Konkrétní kroky nechalo na předsedech jednotlivých soudů. Úřad očekává, že pokud se nezmění epidemiologická situace, rozhodovací činnost soudů se "výrazněji navrátí k normálu" v květnu.

15:46

Kraje předloží ústřednímu krizovému štábu (ÚKŠ) své požadavky na pomoc armády v domovech sociálních služeb. Ten pak vyhodnotí, kde a v jakém počtu budou vojáci nasazeni. O nasazení až 360 vojáků na zajištění provozu domovů sociálních služeb, ve kterých se prokáže nákaza novým typem koronaviru, v úterý rozhodla vláda.

15:41

Nemoc covid-19 je pro obézní pacienty větším rizikem kvůli dalším nemocem, které je častěji trápí. Jde hlavně o cukrovku, vysoký krevní tlak a další onemocnění jater nebo ledvin. Řekl to předseda České obezitologické společnosti Martin Haluzík. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška nejsou data o obezitě běžně u pacientů do systémů, ze kterých ÚZIS tvoří statistické výstupy o nakažených, hlášena. Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu mírnou nadváhu. Trpí jí 47 procent mužů a třetina žen, obézní je každý pátý muž a 18 procent žen.

15:34

Pražský městský soud chce příští týden projednat první ze správních žalob, které lidé podali v souvislosti s omezujícími opatřeními přijatými kvůli nouzovému stavu. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí instituce Markéta Puci. Soud zatím obdobných žalob na ministerstvo zdravotnictví, případně na vládu, eviduje 13.

15:31

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 847 lidí nakažených koronavirem. Dnešní bilance obětí covid-19 je nižší než ta čtvrteční, ale vyšší než v předchozích dnech tohoto týdne. Celkem si v Británii koronavirus vyžádal již 14 576 lidských životů, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Nákaza se prokázala u více než 108 tisíc lidí.

15:33

Nájemci nebytových prostor, které spravuje brněnský magistrát, nebudou muset platit za dobu, kdy je postihly restrikce související s covid-19, plné nájemné. Rozhodli o tom dnes radní. Schválit to musí ještě zastupitelé příští týden v úterý. Stejně tak by restauratéři nemuseli letos platit poplatky za předzahrádky a město by tyto peníze kompenzovalo městským částem, které je stanovují, uvedla v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS).

15:30

Německá spolková země Sasko, která sousedí s Českem, nařídila od pondělí kvůli nemoci covid-19 lidem povinně nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy a v obchodech. Po jednání zemské vlády to oznámil saský premiér Michael Kretschmer.

15:28

Fakultní nemocnice Ostrava se v noci na pátek stala terčem kybernetického útoku. Cílem byl jeden z jejích serverů. Podobný útok zaznamenala také Fakultní nemocnice v Olomouci. Obě jej odrazily. Před útoky na počítačové systémy nemocnic a dalších významných cílů varoval ve čtvrtek Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

15:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček požádal v dopise ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby obdobná opatření, jakým byl zákaz otců u porodu, vysvětlil občanům srozumitelněji. Kancelář ombudsmana dopis ministrovi z 9. dubna dnes zveřejnila na svém webu. Zákaz je od 16. dubna zrušený.

15:14

Průměrná sledovanost televize v Česku vzrostla od poloviny března se zavedením karanténních opatření o čtvrtinu, tedy 52 minut denně. Byla tak nejvyšší za posledních 17 let. Vyplývá to z měření společnosti Nielsen Admosphere.

15:12

Hygienici dnes potvrdili vyléčení z nemoci covid-19 u první z pracovnic domova pro seniory v Břevnici na Havlíčkobrodsku. Za uzdraveného je možné prohlásit člověka, který má dvakrát po sobě test na koronavirus negativní. První negativní výsledky mají i čtyři z 20 klientů domova, který pečuje o lidi s demencemi.

15:12

Ministerstvo financí bude letos potřebovat na financování státního dluhu 410,6 miliardy korun. To je o 139,5 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2020. Za růstem je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun kvůli očekávaným dopadům způsobených šířením koronaviru.

15:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo státní nemocnice, aby daly zdravotníkům mimořádné odměny. Za odběry vzorků až 1500 korun za hodinu, ostatním pečujícím o pacienty s nemocí covid-19 mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce. Vyplývá to z dopisu, který ministerstvo poskytlo, na dopis upozornil server iDnes.cz. Ministerstvo zřizuje fakultní nemocnice v Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Ostravě a Hradci Králové a tři další velké nemocnice v Praze. V Česku je asi 6400 odhalených případů nákazy covid-19, zhruba 400 lidí potřebuje péči lékařů.

15:01

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Ústeckém kraji od čtvrtečního večera vzrostl o dva na 410. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví. V kraji zemřel devátý nakažený pacient, 97 pacientů se podle krajské hygienické stanice vyléčilo.

15:00 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) jednal s ministrem vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) o vycestování z České republiky na základně podnětu v rozhovoru v České televizi. Ani nadále ale nebude možné vycestovat mimo ministerstvem určené důvody.

14:47

V Královéhradeckém kraji tento týden podstoupilo testy na nemoc covid-19 okolo 3000 zaměstnanců pobytových sociálních služeb. Testy neprokázaly nákazu u žádného z nich. Ani u žádného z klientů sociálních služeb se dosud nepotvrdila nákaza covid-19. Kraj o víkendu obdržel od ministerstva zdravotnictví desetitisíce testovacích sad. 

"K pátku bylo otestováno zhruba 2000 pracovníků v přímé péči a 1000 v dalších službách těchto zařízení. Testy neprokázaly nákazu u žádného pracovníka. V karanténě je osm pracovníků pobytových sociálních služeb," řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

14:46

Do linkových autobusů na jižní Moravě se v pondělí opět začne nastupovat předními dveřmi. Jihomoravskému kraji se podařilo zajistit pro dopravce dostatek ochranných prostředků, řidiči budou mít respirátory. Pro cestující to také znamená, že už nemohou do autobusu nastoupit bez jízdenky, a ztráta kraje by se tak měla snížit.

14:44

Jihomoravský kraj rozdělí ochranné pomůcky asi 800 praktickým lékařům a lékařům pro děti a dorost. Dostanou například 16.000 respirátorů nebo 81.000 roušek, uvedl dnes v tiskové zprávě hejtman Bohumil Šimek (ANO). Už v týdnu kraj rozdal stovky tisíc pomůcek zdravotnickým zařízením.

14:30

Kdy skončí opatření kvůli koronaviru? "Po nejtěžší, pandemické fázi se budou opakovat zimní propuknutí SARS-CoV-2," předvídají vědci ve studii publikované v prestižním vědeckém časopisu Science. V závislosti na kapacitách zdravotnických zařízení proto může být potřeba udržovat odstup od ostatních i několik let po nynější pandemii. Jeden ze scénářů odhaduje, že v USA to může být až do roku 2022.

14:30

Odložené doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční nejpozději v červnu. Přesný termín určí prezident Miloš Zeman do konce května. Senát to dnes schválil speciálním zákonem, který připravila vláda kvůli postoji Nejvyššího správního soudu. Zároveň se v souladu s postupem soudu ohradil proti tomu, aby vláda přijímala svá rozhodnutí v rozporu s ústavním pořádkem.

14:29

Členové newyorské policie NYPD vzdávají holt zdravotníkům z NYU Langone Medical Center na Manhattanu.

Foto: Reuters
14:26

Nemocnice v Praze zavedly opatření v souvislosti s varováním před možnými kybernetickými útoky. Potvrdili to mluvčí několika nemocnic, podobu opatření však nechtěli z bezpečnostních důvodů komentovat. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve čtvrtek sdělil, že v Česku hrozí útoky na počítačové systémy nemocnic a dalších významných cílů. V noci na dnešek hackeři neúspěšně zaútočili na Fakultní nemocnice Ostrava.

14:19

Nábytkářské řetězce působící na českém trhu se spojily a žádají vládu o přehodnocení harmonogramu otevírání obchodů a služeb. Chtějí být zařazení do první vlny, která byla stanovena na 20. dubna, vláda s nimi ale počítá až v poslední etapě od 8. června. Jsou schopna dodržet veškerá předepsaná bezpečnostní a hygienická opatření. Současný plán není podle nich spravedlivý. Dnes proto vládě odeslaly otevřený dopis.

14:19

Pivovarníci žádají o úpravu zákona, aby pivovary nemusely platit za vylité sudové a tankové pivo spotřební daň. Podle vládního harmonogramu mají zůstat zahrádky zavřené do 25. května a interiéry hospod a restaurací do 8. června, šlo by tak zhruba o čtvrtletní produkci, tedy 1,5 milionu hektolitrů piva. Na dani by měl obor zaplatit za toto množství více než 100 milionů korun.

14:18

Iveco CZ z Vysokého Mýta podruhé prodloužila odstávku kvůli nedostatku dílů. Předpokládá, že výrobu zahájí 6. května. Autobusy nevyrábí od 30. března.

14:19

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem na pětimilionovém Slovensku překročil tisícovou hranici. Ve čtvrtek přibylo podle tamního národního centra zdravotnických informací 72 nakažených oproti 114 případům ve středu. Podle médií zemřel další klient domova seniorů v Pezinku nedaleko Bratislavy, který se stal jedním z ohnisek nákazy.

14:17

Lidé i firmy budou moci v souvislosti s epidemií koronaviru přerušit buď na tři, nebo na šest měsíců splácení úvěrů a hypoték. Délku přerušení si budou moct vybrat, o přerušení ale musí požádat. Moratorium dnes svým podpisem vládního návrhu zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů umožnil prezident Miloš Zeman.

14:17

Senát umožnil přijetí zákona, podle něhož policie bude moci na místě pokutovat až 10 000 korunami lidi, kteří poruší vládní opatření proti šíření koronaviru. Horní komora normu neschválila, neodmítla ani nijak neupravila. Zákon tak v souladu s ústavou dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, ale až po uplynutí 30 dnů, které má Senát na projednávání zákonů. Tato lhůta skončí 9. května. Předloha tak bude účinná až po skončení aktuálně platného nouzového stavu, který je vyhlášen do konce dubna.

14:03

Plošné testování na nový typ koronaviru rychlotesty, které se o víkendu spustilo v pobytových službách v Moravskoslezském kraji, by zařízení měla dokončit do konce týdne. Policie do domovů dnes rozváží další sady rychlotestů, které by domovy v druhé vlně měly využít už jen pro své zaměstnance. Druhé kolo testování mají zařízení provést s týdenním odstupem od prvního. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

13:58

 Správci počítačového systému Fakultní nemocnice Olomouc zaznamenali podezřelé aktivity, které mohou souviset s avizovaným kybernetickým útokem, před nímž ve čtvrtek varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Počítačový systém FN Olomouc ataku zvenčí odolal. ČTK to dnes řekl mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

13:57

Město Pardubice začalo dnes stavět stanové město pro bezdomovce s nařízenou karanténou. Dokončí ho v sobotu. V lokalitě U Trojice bude 25 jednomístných stanů. ČTK to řekl mluvčí radnice Radim Jelínek. V přistaveném kontejneru jsou koupelny, přistavené jsou suché záchody a jeden kontejner slouží jako zázemí pro sociální pracovníky. Stany jsou pro jednoho, aby byla dodržená karanténní opatření. Budou v nich karimatky a spacáky.

13:56

Senát umožnil přijetí zákona, podle něhož policie bude moci na místě pokutovat až 10 000 korunami lidi, kteří poruší opatření proti šíření koronaviru.

13:48

Jihočeské nemocnice v následujících dvou týdnech rozšíří provoz, který byl kvůli koronaviru omezený. Zdravotnická zařízení tak postupně obnoví hospitalizace, operace i vyšetření. Ve všech nemocnicích však nadále zůstanou třídící centra, která prověřují, zda příchozí netrpí onemocněním covid-19.

13:32

Státní podnik Lesy České republiky kvůli vládním nařízením o omezení maloprodejů v době epidemie koronaviru musel zastavit zadávání těžby dřeva lidem takzvanou samovýrobou. Lidé vytěžené dřevo používali hlavně na topení. Státnímu podniku současně pomohli s likvidací souší a stromů, které zničil kůrovec. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

13:24

Společnost Swietelsky Rail CZ může v ČR i v nouzovém stavu nasadit při modernizaci železničních tratí speciální stroje s odborně vyškolenými rakouskými pracovníky od mateřského koncernu Swietelsky AG. Firma získala výjimku ministerstva vnitra pro 60 rakouských strojníků. První z nich přijedou s technikou koncem týdne. Pracovat budou na Olomoucku, v Praze, severních Čechách i v Plzni. Musí dodržovat přísná hygienická opatření.

13:20

Středočeské nemocnice se připravují na návrat do běžného režimu, který byl v zařízeních před vypuknutím koronavirové infekce. Složitější je to pro menší nemocnice, které mají méně prostoru, přitom musejí mít po dobu nouzového stavu dál připravena infekční lůžka. Ve středočeských zařízeních leží jen pacienti s lehkým průběhem nemoci, těžší případy končí v pražských fakultních nemocnicích. Pokud by se tato zařízení naplnila, jsou krajské nemocnice schopné se o nemocné postarat, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

13:19

Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá, že by stát ošetřovné platil nejdéle do prázdnin a zaměstnanci by měli od dubna 80 procent základu příjmu. 

13:13

V Belgii dál rychle přibývají potvrzené případy nákazy koronavirem i úmrtí spojovaná s nemocí covid-19. Oficiální bilance aktuálně hovoří o 5163 obětech, v přepočtu na počet obyvatel je to nejhorší statistika ze všech zemí světa. Belgie ovšem jako jedna z mála zemí sčítá i úmrtí v domovech důchodců, kterých už hlásí 2586. Jen v části těchto případů je navíc diagnóza covid-19 potvrzená laboratorním testem.

13:10

Všichni čtyři pracují v pražské Nemocnici na Bulovce na odděleních, kde pečují mimo jiné o pacienty s covid-19. Když popisují, jak náročné je starat se o tyto vážně nemocné pacienty, jedním dechem dodávají, že by o jiné povolání nestáli. "Naplňuje mě, vždycky jsem toto chtěla dělat," říká zdravotní sestra Tereza Laurincová. "Zamiloval jsem si tuto práci," přidává se zdravotní bratr Ivan Hrkel.

13:08

Pardubický kraj získal od Tchaj-wanu darem pro krajské nemocnice 16 zánovních plicních ventilátorů. Po třech dostaly i nemocnice v Motole, Na Bulovce a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Pardubický kraj také dostal z Tchaj-wanu 100 celoobličejových ventilovaných ochranných masek, řekl dnes v živém vysílání na facebooku hejtman Martin Netolický (ČSSD).

12:59

Českomoravská záruční a rozvojová banka schválila k 16. dubnu českým podnikatelům zasaženým v souvislosti s koronavirem v programech COVID podporu v objemu 1,6 miliardy korun. Živnostníci a malé a střední firmy tak od Českomoravské záruční a rozvojové banky a komerčních bank získali bezúročné úvěry za 1,9 miliardy korun. Českomoravská záruční a rozvojová banka zatím zpracovala 1400 žádostí.

12:53

Senát zamítl vládní návrh, který měl zvýšit strukturální deficit až na čtyři procenta hrubého domácího produktu. Podle vlády má tato protikrizová změna za cíl umožnit sestavení státního rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí by díky ní mohlo zvýšit výdajové limity v sektoru veřejných institucí. Do roku 2027 se má schodek zase postupně snižovat.

12:50

Ve světě se objevilo přes 180 000 pokusů o napadení počítačů prostřednictvím podvržených webů s tématem koronaviru. Z toho 1500 mířilo na české uživatele. Útočníci na stránky umisťují škodlivý program, který napadá staré verze prohlížeče Internet Explorer a krade hesla a další citlivé údaje z počítačů. Uvedla to antivirová firma Avast.

12:48

Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření přijatá kvůli koronaviru, budou dostávat jednorázový příspěvek i po 30. dubnu. Měl by jako nyní činit 500 korun za den. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Uvedla, že v pondělí vládě předloží návrh zákona, který umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících podnikatele. Vláda s nimi počítá do 8. června.

12:41

Finanční správa k dnešnímu dni přijala 196 517 žádostí o jednorázový příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Na tiskové konferenci o tom dnes informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že správa zpracovala z celkového počtu tři čtvrtiny žádostí. Průměrná žádaná částka je 24 833 Kč.

12:36

Bohumín na Karvinsku očekává, že kvůli vládním opatřením spojeným s koronavirem přijde o zhruba 60 milionů korun. Město přesto nechce rušit důležité investice, ale úspory bude hledat spíše v provozních výdajích a odsunu méně naléhavých investic. Další ztráty očekává radnice u svých městských společností včetně nemocnice, které musely buď zavřít, anebo zásadně omezit provoz.

12:35

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl za uplynulých 24 hodin o 89, onemocnění covid-19 tak v zemi podlehlo už 4958 lidí. Nákaza se v islámské republice potvrdila u 79 494 lidí, z nichž 3563 je ve vážném stavu. Írán je koronavirem nejpostiženější zemí Blízkého východu.

12:29

Přijímací zkoušky na vysoké školy se budou moci konat nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy je budou moci s ohledem na epidemii koronaviru uspořádat vedle prezenční formy i na dálku, podobně jako státní zkoušky. Předpokládá to vládní návrh zákona, který dnes schválil Senát hlasy všech přítomných členů. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Vysoké školy budou moci také prodloužit akademický rok. Dostanou navíc možnost odpustit studentům poplatky za příliš dlouhé studium.

12:14

Zájem samoplátců z Moravskoslezského kraje o vyšetření laboratorním PCR testem na covid-19 zatím není příliš vysoký. V regionu si ho mohou zaplatit od středy, kdy ho začaly nabízet laboratoře AGELLAB. Zájemci si k odběru vzorků mohou přijet do nově zřízeného odběrového místa ve Vítkovicích. Od středy do dnešního poledne této možnosti využilo deset lidí.

12:17

Na silnici I/50 vznikla dnes dopoledne u hraničního přechodu Starý Hrozenkov na Uherskohradišťsku směrem na Slovensko zhruba pětikilometrová kolona. Stojí v ní především kamiony. Řidiči se v koloně zdrží 2,5 až tři hodiny, řekla ČTK po 11:45 krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Kolona je podle ní způsobena zpřísněnými kontrolami na slovenské straně. Přímo ve Starém Hrozenkově fronta není, policie usměrňuje kolonu tak, aby vozidla stála mimo obec.

12:10

Prodejci s obchody nad 200 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodních center nad 5000 metrů čtverečních a mají samostatný vstup z ulice, budou moci otevřít už 27. dubna. Prodejní plochu si totiž budou moci zmenšit vytýčením, například páskou.dokumentu pro uvolňování opatření to na svém webu uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

12:09

Škoda Auto daruje zdravotníkům a pracovníkům sociálních služeb 100 vozů Octavia v hodnotě 85 milionů Kč. Žádat o ně budou moci od dnešního poledne do konce dubna. První vozy se k nim dostanou v polovině května. Uvedli to dnes zástupci Škody při podpisu dokumentu o spolupráci s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. O vozy mohou zájemci žádat přes web Nadace pro rozvoj občanské společnosti.

12:09

Akcie na evropských trzích dnes výrazně zpevňují, k růstu jim pomáhá jednak slibný vývoj kolem léku na covid-19, jednak plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na postupné otevírání americké ekonomiky, dosud paralyzované šířením koronaviru. Téměř žádný vliv pak neměla zpráva o propadu čínské ekonomiky, neboť se špatným výsledkem trh počítal.

12:08

V Praze 6 dnes začal zkušební provoz odběrového místa, v němž se pomocí rychlotestů testují osoby před ukončením karantény. Odběrový kontejner stojí na Vítězném náměstí a v plném provozu bude od pondělí 20. dubna. Je určen pouze pro objednané pacienty praktických lékařů s ordinací v Praze 6. Cílem je koncentrovat testování na jedno místo a ulevit tak lékařským ordinacím v Praze 6. Provoz dobrovolně spustili praktičtí lékaři z Vítězného náměstí, řekl mluvčí radnice Ondřej Šrámek.

12:03

Muž nakažený nemocí covid-19 v Moravskoslezském kraji nedodržel podmínky nařízené karantény. Pohyboval se na veřejnosti a bez roušky. Policie jej obvinila z šíření nakažlivé nemoci. Podle mluvčí moravskoslezské policie Pavly Jirouškové může ve vězení strávit až osm let. Obviněn byl i další muž, který v nařízené karanténě plival na sousedy a vyhrožoval jim nakažením.

12:02 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér začal před velikonočními svátky místo ze Strakovy akademie úřadovat z Hrzánského paláce. Předseda vlády sdělil, že jde o preventivní bezpečnostní opatření, které má při koronavirové epidemii umožnit co nejvíc minimalizovat kontakty. "Protože jsem v Hrzánském paláci pracoval už v minulosti a mám to tady moc rád, ještě před Velikonocemi jsem se sem se svým nejbližším týmem přestěhoval," uvedl premiér.

12:00 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš zkritizoval načasování rozsáhlých kybernetických útoků, před nimiž varoval Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, na dobu epidemie koronaviru. Podle jeho slov již proběhlo několik útoků na nemocnice a ministerstvo zdravotnictví, které byly odraženy. O hackerském útoku zatím informovala FN v Ostravě. "Je to pěkná prasárna. Nechápu v této době, proč někdo takové prasárny dělá," prohlásil Babiš.

11:56

Vládní opatření na zpomalení šíření nového typu koronaviru přineslo snížení počtu rušených živností. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF. V březnu přerušilo živnost 10 559 podnikatelů a dalších 1841 ji ukončilo. Počet přerušených živností se proti únoru zvýšil o 1405, zatímco počet ukončených živností se meziměsíčně snížil o 1541. "Vládní opatření se na počtu přerušených živností podílela nejvýše desetinou, pravděpodobně byl však jejich vliv ještě nižší. Přerušených živností, které můžou mít souvislost s vládními opatřeními, bylo v březnu zřejmě několik stovek," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

11:54

Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání japonského léku na covid-19. Lék favipiravir prodáváný jako avigan bude možné pacientovi podat jen s jeho souhlasem.

11:54

Muzikanti z Hudby Hradní stráže opět v neděli zahrají z hradeb Pražského hradu. Vystoupí také v katedrále svatého Víta, odkud přímý přenos odvysílá Český rozhlas Dvojka, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Koncerty mají povzbudit všechny, kteří v současné době zažívají těžké chvíle. Hudba Hradní stráže stejným způsobem zahrála už před dvěma týdny.

11:30

Brno dnes ve spolupráci s charitativními organizacemi Společností Podané ruce a Diecézní charitou Brno otevřelo první dvě kontaktní centra pro lidi bez domova. Důvodem je ochrana jejich i okolí v době pandemie nemoci covid-19. Získají přístup k základní hygieně, pravidelnému jídlu, přespání i možnosti otestovat se na přítomnost koronaviru, řekla při otevření primátorka Markéta Vaňková (ODS). K dispozici bude i lékař. Denní centrum je na nevyužívaných pozemcích ve Vlhké ulici, nonstop centrum je na Střeláku v Pisárkách.

11:16

Sledovat na dálku stav nehospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 bude Fakultní nemocnice Brno a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v Brně. Úkolem projektu je pravidelné vzdálené zjišťování zdravotního stavu lidí s covid-19 se zaměřením na plicní příznaky onemocnění. Novinářům to dnes řekl přednosta interní hematologické a onkologické kliniky Jiří Mayer. Do projektu by chtěl zapojit aspoň 200 pacientů z celé jižní Moravy.

11:15

Čeští výzkumníci a firmy dokončili nový typ respirátoru nejvyšší třídy pro sériovou výrobu. Ta má začít příští týden. Ochranná polomaska RP95-M vychází z modelu vyvinutého v březnu na ČVUT, který však nelze vyrábět hromadně. Jedna z prvních objednávek na 1200 kusů poputuje k vědcům, kteří na ústavech Akademie věd ČR (AV) testují vzorky na koronavirus a věnují se souvisejícímu výzkumu

11:00

Piráti žádají ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby vysvětlil nákupy zdravotnických prostředků od zprostředkovatelů, kteří v minulosti vykazovali nulové nebo minimální tržby. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v písemné interpelaci vyzval Vojtěcha, aby transparentně popsal nákupy ochranných pomůcek a aby vysvětlil, jak ministerstvo vyhodnocuje důvěryhodnost vybraných dodavatelů. Bartoš v interpelaci poukazuje na případ společnosti La Factory, od níž ministerstvo zdravotnictví nakoupilo medicínské masky za 1,2 miliardy korun. Firma přitom byla do té doby nečinná, podle účetní závěrky měla nulové tržby, neměla žádné zaměstnance a její aktiva činila 99 000 korun.

10:48

Kvůli koronaviru se letos dost možná neuskuteční Oktoberfest. Mnichovský pivní festival, který každoročně navštíví kolem šesti milionů lidí, sice tradičně začíná až v září, už nyní se ale stále častěji objevují hlasy, že by se kvůli zdravotním rizikům neměl konat. Definitivní rozhodnutí má padnout v příštích dvou týdnech.

Oktoberfest 2019
Oktoberfest 2019 | Foto: Reuters
10:48

Dětská nemocnice spadající pod Fakultní nemocnici Brno odhalila při testech zatím tři děti s nemocí covid-19. Žádné z nich nemuselo být hospitalizované, řekl dnes novinářům náměstek pro Dětskou nemocnici Jan Blatný.

10:47

Počet lidí nakažených koronavirem v Rusku opět rekordně vzrostl, a to o 4069 na 32 007. Informovalo o tom tamní ministerstvo zdravotnictví, které o den dříve hlásilo 3448 nově infikovaných. Zemřelo celkem 273 pacientů trpících nemocí covid-19, z nich 41 za poslední den.

10:25

Národní srovnávací zkoušky proběhnou letos v náhradních termínech od 13. června do 11. července, oznámila společnost SCIO na tiskové konferenci. Nabídne také jeden test v on-line formě 30. května.

10:23

Desítky lidí s mrtvicí dorazily pozdě. Strach z koronaviru je masivní. Běžně by přijeli za hodinu, ale teď jezdí až druhý nebo třetí den, když už to nemůžou vydržet. Následky jsou pak o to těžší, říká primář neurologické kliniky FN Motol Aleš Tomek.

Lékař: Lidé se bojí nákazy a odmítají léčbu. Sanitku nevolají ani pacienti s mrtvicí

Tomek DVTV
20:56
Strach z koronaviru je masivní. Běžně by přijeli za hodinu nebo za dvě, ale teď jezdí až druhý nebo třetí den, popisuje neurolog Aleš Tomek. | Video: Daniela Drtinová
10:20

Několikatýdenní neplánované uzavření hradů, které si na jaře vyžádala preventivní opatření kvůli koronaviru, využijí jejich správci ke zvelebování památek i přípravě novinek na letní sezonu. Hrady mají otevřít své brány 8. června a připravují se podmínky, za jakých budou moci návštěvníci do jejich útrob nahlédnout.

10:10

Radnici Prahy 1 dosud vyšly kroky na podporu podnikatelů kvůli opatřením proti koronaviru na 40 milionů korun. Na dalších 60 milionů vyjde odpuštění nájmů restauračním předzahrádkám a poplatku z pobytu hotelům, sdělil Petr Bidlo z oddělení vnějších vztahů Prahy 1. Odpuštění nájmů a poplatku z pobytu ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé. Praha 1 pro podnikatele dosud schválila odklad splátky nájmu nebo zrušila penále z nezaplacení nájmu.

09:53

Stát zřejmě umožní od 27. dubna konání veřejných bohoslužeb a náboženských obřadů. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl Rádiu Z, že zpočátku budou možné do 15 osob, od 11. května do třiceti a od 25. května do padesáti lidí. Od 8. června by už akce v kostelech neměly být omezeny počtem účastníků. Návrh premiér projednal s kardinálem Dominikem Dukou, jednat o tom bude vláda.

09:41

Ústavní soud (už kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zahájil nejméně deset řízení, zabývá se vyhlášením nouzového stavu, uzavřením škol, omezením pohybu v rámci Česka i zákazem přeshraničního cestování. Zatím ukončil jedno řízení, a to kvůli zpětvzetí návrhu. O všech stížnostech na vládní opatření musí rozhodnout plénum, tedy sbor 15 soudců.

08:56

Počet vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, se blíží tisícovce. Od čtvrtečního večera se uzdravilo dalších sedm lidí, celkem jich je podle ministerstva zdravotnictví 979. Zemřelých v nemocnicích je 170, proti čtvrtku o jednoho více.

08:35

Prodej nových aut v EU v březnu kvůli pandemii klesl o 55 procent na 567 308. Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Na většinu trhů dopadla karanténní opatření, valná část prodejců aut měla kvůli šíření koronaviru od poloviny března zavřeno. Prodej  vozů Škoda se v březnu v EU meziročně snížil o 38,8 procenta na 36 257 aut.

08:32

Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl přes noc o čtyři na 6437 potvrzených pozitivních případů. Otestováno bylo dosud celkem 146 004 lidí.

08:23

Francie řeší záhadu letadlové lodi Charles de Gaulle, kde se rozšířil koronavirus, stopy vedou do restaurace. Testy zatím potvrdily nákazu u 668 z nich, dvacet vojáků zůstává v nemocnici. 1767 námořníků je v karanténě.

08:20

Další mimořádné jednání k současné epidemii nového typu koronaviru má dnes na programu vláda. Ministři by se měli zabývat mimo jiné konkrétní podobou první fáze rozvolnění preventivních opatření, která umožní od pondělí 20. dubna otevřít farmářské trhy, autobazary či provozovny řemeslníků. Kabinet by měl projednat i návrhy na další daňové úlevy v souvislosti s koronavirovými opatřeními. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by vláda mohla dostat na stůl i návrh na zvýšení platby za státní pojištěnce.

08:14

Chicagská starostka Lori Lightfootová čelí ostré kritice poté, co se na veřejnosti objevila s ostříhanými vlasy. "Myslela jsem, že si vlasy udělám sama, ale to by byla katastrofa, tak jsem si je nechala ostříhat," uvedla s tím, že byla u kadeřnice. Starostka se bránila tím, že je ji často vidět a že kadeřnice na sobě měla při stříhání roušku. Na sociálních sítích tak nyní čelí obviněním z elitářství, mnoho Američanů si kvůli opatřením spojeným s koronavirem návštěvu kadeřníka nemůže dovolit.

08:08

Celková bilance obětí koronaviru v Číně vzrostla o 1290 mrtvých poté, co vedení města Wu-chan zrevidovalo dosavadní údaje. Nemoci covid-19, vyvolané koronavirem, tak jen ve Wu-chanu podlehlo 3869 lidí. Místní úřady rovněž zvýšily počet potvrzených případů infekce o dalších 325 na 50 333. Změnu úřady vysvětlily tím, že postupují v souladu se zákony a předpisy, jakož i "odpovědností vůči dějinám, lidu a zemřelým", poznamenala agentura Kjódó.

08:06

Americký prezident Donald Trump dnes ohlásil, že nastal čas znovu nastartovat Ameriku, ochromenou pandemií nemoci covid-19, způsobované koronavirem. Prezident na tiskové konferenci zdůraznil, že toto znovuotevírání ekonomiky se má dít po etapách, "stát po státu" a na základě ověřitelných údajů, aby se předešlo nové vlně nákazy. Zdraví Američané se podle Trumpa budou moci vrátit do práce, jakmile to podmínky dovolí. Některé americké státy by se do těchto kroků mohly pustit "už zítra" a 29 z 50 států by se mohlo ekonomicky otevřít relativně brzy, poznamenal prezident podle agentury Reuters.

08:04

Dva italští podnikatelé začínají vyrábět přístroj určený pro očekávanou fázi přechodu z koronavirové karantény do běžného života - bezdotykový turniket s teploměrem, který dokáže změřit teplotu zákazníkům u vchodu do obchodů či restaurací. V případě, že u některého člověka zjistí teplotu nad 37,5 stupně, rozsvítí se turniket červeně a nevpustí danou osobu dovnitř, napsala italská média.

7:30

Pevninská Čína oznámila dnes 26 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, včera jich bylo o 20 více. Z 26 nových případů, které byly zjištěny během čtvrtka, se 15 týkalo pacientů, kteří se nakazili v cizině. Zbývajících 11 lidí se nakazilo ve vlasti. Celkový počet potvrzených případů tím stoupl na 82 367. Žádná nová úmrtí na koronavirus úřady neoznámily

06:58

Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření kvůli koronaviru, dostanou za květen od státu jednorázový příspěvek 15 tisíc korun, řekl deníku Právo premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda je podle něj v případě potřeby připravena i na platby za červen. Za období od 12. března do 30. dubna činí příspěvek 25 tisíc korun. Podle plánu postupného rozvolňování opatření mají zůstat některé provozovny uzavřeny déle. Třeba kadeřnictví mají otevřít až 25. května, divadla nebo hotely až 8. června.

06:17

V Gruzii bude od dnešního poledne (10:00 SELČ) až do 21. dubna zakázáno cestovat osobními auty. Zákaz má zjevně zabránit návštěvám během velikonočních svátků, slavených v pravoslavných zemích týden po střední a západní Evropě.

Opatření se nevztahuje na přepravu nákladů a na distribuci, poznamenal server Gruzia Online. "Chci zdůraznit, že obchody s potravinami, lékárny a všechny další dosud fungující objekty pokračují v práci, stejně jako pokračují dodavatelské služby," uvedl premiérův poradce Irakli Čikovani.

Současně se v Gruzii zavádí povinné nošení obličejových roušek v uzavřených prostorách, na což jsou pod hrozbou pokuty povinni dohlížet jejich majitelé.

06:12

Čínská ekonomika se od ledna do března zmenšila o 6,8 procenta oproti prvému čtvrtletí loňského roku. Agentura AFP označila toto zmenšení druhé největší ekonomiky světa za historicky nevídané, a to alespoň od roku 1976.

Podle agentury Kjódó jde o první propad hrubého domácího produktu (HDP) Číny od roku 1992, odkdy země začala čtvrtletní údaje zveřejňovat. Jde o nejhorší výsledek od doby, než v roce 1979 odstartovaly tržní reformy, všimla si agentura AP. Přitom ještě ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku čínská ekonomika meziročně vzrostla o šest procent.

06:08

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl ve čtvrtek podle ministerstva zdravotnictví o 132 na 6433. Denní nárůst je tak nižší než ve středu, kdy přibylo 160 nakažených. 

22:32

Pořadatelé letních hudebních festivalů s desetitisícovými návštěvami Colours of Ostrava, Rock for People a Let it Roll zatím vyčkávají s konečným rozhodnutím o odkladu akce. Prodloužení nouzového stavu, který nyní platí do 30. dubna, by znamenalo konec možnosti uspořádat tyto festivaly v původních termínech. V případě zrušení organizátoři odhadují ztráty na desítky milionů korun. Důležité pro budoucnost festivalů bude, zda budou chtít lidé hromadně vracet vstupné. Vyplývá to z dnešní on-line diskuse zástupců velkých akcí na téma hudební festivaly v době koronaviru.

22:11

Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes zbavil úřadu ministra zdravotnictví Luize Henriqueho Mandettu, s nímž měl v předchozích týdnech veřejné spory kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19. 

Do úřadu podle deníku Estadao nastoupí onkolog Nelson Teich, který byl zdravotním poradcem Bolsonara za prezidentské kampaně v roce 2018. Lékař se s hlavou státu dnes ráno sešel a "zanechal dobrý dojem", píše list.

Zatímco Mandetta opakovaně veřejně vyzýval k omezení pohybu na veřejnosti či dodržování bezpečné vzdálenosti, Bolsonaro pandemii zlehčuje (označil ji za "chřipečku") a ještě na konci března chodil mezi lidi na ulici a podával si s nimi ruce. Podle brazilského prezidenta je totiž primární udržet zdravou ekonomiku.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro se svými příznivci.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro se svými příznivci. | Foto: Reuters
22:07

Přítomnost otce, nebo jiného člověka z domácnosti rodičky, u porodu ode dneška znovu povolilo ministerstvo zdravotnictví. Přečtěte si, jaké podmínky k tomu musí být splněny v pražských porodnicích:

20:41

Protože jsou nemocnice přetížené, musí řidiči sanitek rozhodovat, koho má ještě smysl převážet do nemocnice. Přitom na to nejsou vyškolení. Lidé umírají i v čekárnách, popisuje situaci v New Yorku konzultantka mezinárodních rozvojových projektů Zuzana Boehmová. To, co se děje, se dalo předpokládat. Je třeba ignorovat vše, co říká Donald Trump, protože je to buď lež, mystifikace nebo omyl, dodává.

20:40 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš večer v televizi Nova řekl, že by doporučil soustředit se teď na omezení v Česku. "My dneska nemůžeme chodit na dovolenou ani v rámci České republiky," připomněl. Uvedl, že souhlasí s Hamáčkem a členové vlády už dřív museli reagovat na to, co řekl Prymula. "Uvidíme, je to předčasné, začněme u nás doma," shrnul. Doufá, že vládní opatření na území ČR se podaří uvolnit do konce června, dodal.

20:33

V Tunisku zatkli dva muže a vyšetřují je s podezřením, že chtěli nakazit členy bezpečnostních sil koronavirem. Případ se zatím prověřuje jako příprava teroristického činu. 

Oba muži byli zadrženi na jihu země. Jeden je členem skupiny radikálů a chtěl použít svou "autoritu" u společníků, kteří vykazují symptomy nákazy koronavirem. Druhý zatčený byl pod policejním dozorem a měl se pravidelně hlásit na policii. Vypověděl, že dostal rozkaz při jedné z těchto návštěv nakazit policisty koronavirem tak, že na ně zakašle. Ministerstvo vnitra zjišťuje, zda je tento muž koronavirem nakažen.

20:27

Emeritní biskup Karel Herbst se vyléčil z nemoci covid-19, měl negativní testy. Byl převezen zpět z Nemocnice na Homolce do střešovické nemocnice. Jeho stav je stabilizovaný, není však moc dobrý, uvedla dnes na webu Česká biskupská konference. Šestasedmdesátiletý Herbst je při vědomí a nyní ho čeká zřejmě dlouhá rekonvalescence.

U biskupa Herbsta bylo v sobotu 28. března potvrzeno onemocnění covid-19. Pracovníci arcibiskupství, kteří s ním byli v posledních dnech v kontaktu, včetně kardinála Dominika Duky, nastoupili do karantény. U nikoho dalšího se ale nákaza podle dřívějších informací neprokázala.

20:08

Portugalský parlament dnes již potřetí schválil prodloužení nouzového stavu o dalších 15 dní, nyní bude platit do 2. května. Zákonodárci rovněž přislíbili postupné otevírání obchodů v případě, že nárůst nových případů nákazy koronavirem bude soustavně klesat - jako tomu bylo doposud. Informovala o tom agentura Reuters.

Portugalsko má nyní 18 841 potvrzených případů nákazy, nemoci covid-19 podlehlo 629 lidí, což je pouze zlomek nakažených a mrtvých, které eviduje sousední Španělsko

19:57

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes oznámil, že od příštího týdne budou v zemi postupně uvolňována omezující opatření přijatá v boji proti šíření koronavirové nákazy. V pondělí se začne otevřením parků a lesů pro veřejnost, sdělil předseda vlády na tiskové konferenci. Lidé by to podle něj ale neměli považovat za "pozvání k nekontrolovatelné rekreaci".

19:54

Ve Francii se potvrdilo už více než 108 000 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Infikovaných je o 2600 více než ve středu. V nemocnicích po celé zemi je nyní kolem 31 000 pacientů s covid-19. Druhým dnem se ale více lidí zotavilo, než kolik jich bylo nově převezeno do nemocnice.

19:47

V Praze je přes 1500 případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin jejich počet stoupl o 34 na celkových 1510. Od středečního večera přibylo v hlavním městě ale i vyléčených z nemoci covid-19, a to o 68 na 260. Počet pacientů, kteří v metropoli zemřeli s koronavirem, stagnuje na 58 případech. Údaje platné k dnešním 18:00 zveřejnila na webu pražská hygienická stanice.

19:45

V Praze 6 bude na Vítězném náměstí odběrové místo na testování nákazy nemocí covid-19 a bude sloužit především pro testování osob v karanténě. Fungovat bude od pondělí 20. dubna. Městská část to dnes uvedla na svém Facebooku. Odběrové místo bude v provozu každé pondělí a pátek od 8 do 12 hodin.

"Testování probíhá rychlým testem, jehož výsledek je znám do 15 minut. Cílem je zachytit potenciálně infekční bezpříznakové jedince a prodloužit nebo zkrátit u nich izolaci," píše se na sociálních sítích Prahy 6.

19:38

Ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech zemřelo na nemoc covid-19 už 17 920 lidí. Bilance od středy vzrostla o 753 mrtvých.

19:33

Učitelé z Učitelské platformy vítají plán otevření škol, který i přes obtíže dává školám jistotu. Maximální počet žáků bude podle nich zvládnutelný ve větších školách, ty menší budou mít problémy s prostorem i zajištěním vyučujících. Nejistota stále přetrvává v případě přijímacích zkoušek, ty by podle platformy měly letos zůstat v autonomii středních škol.

19:27

Jeruzalémská mešita Al-Aksá zůstane o postním měsíci ramadánu kvůli koronaviru pro muslimy zavřená. Oznámila to dnes rada, která toto třetí nejposvátnější místo islámu spravuje.

Zakázáno bude i modlit se na Chrámové hoře, kterou muslimové nazývají Posvátný okrsek a kde mešita stojí. Opatření začne 23. dubna, na nějž připadá začátek ramadánu.

V prohlášení rady se uvádí, že rozhodnutí zakázat shromáždění věřících o postním měsíci ramadánu bylo učiněno na základě pokynů duchovních a rad zdravotníků.

19:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Bohužel, zdá se, že již v některých nemocnicích pokusy (o kyberútok) proběhly. Naštěstí byly zachyceny," řekl senátorům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Dokonce i ministerstvo zdravotnictví podle něj čelilo snaze o napadení. "Byl tam určitý pokus, ale my jsme ho také zachytili," uvedl Vojtěch.

"Zatím to je v nějakých mírných pokusech, ale je zde pravděpodobnost, že by tyto útoky mohly nabývat na intenzitě," doplnil ministr. "Komunikujeme s nemocnicemi. Mají jasnou metodiku, jak postupovat, že musí zálohovat data a tak dále," oznámil.

18:56

Ve státě New York klesl počet hospitalizovaných na nejnižší úroveň za poslední týden, oznámil dnes na tiskové konferenci guvernér státu Andrew Cuomo. Je to podle něj důkaz, že šíření viru se dostalo pod kontrolu. Změnu plánu na využití volných hotelových kapacit, původně určených k hospitalizaci, dnes oznámil starosta města New Yorku Bill de Blasio. "Díky Bohu to zatím není zapotřebí," prohlásil starosta.

Cuomo novinářům řekl, že navzdory příznivějšímu vývoji je nutné omezení obchodu a školní docházky prodloužit o další dva týdny, tedy z konce dubna do poloviny května. Vyzval obyvatele státu, aby roušky nosili nejen na veřejných místech, ale i v městské hromadné dopravě a vozech taxislužby.

18:48

Vedoucí představitelé hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7 dnes potvrdili, že hodlají uskutečnit veškeré potřebné kroky, aby zajistili oživení svých ekonomik z útlumu způsobeného koronavirem. Uvedl to podle agentury Reuters kanadský premiér Justin Trudeau po dnešní videokonferenci.

"Všichni jsme nadále odhodláni učinit vše, co je zapotřebí, abychom pomohli lidem a našim ekonomikám vzchopit se z této krize," řekl Trudeau. Upozornil rovněž, že G7 podporuje mezinárodní úsilí o vývoj vakcíny, která by pomohla šíření koronaviru zastavit.

18:33

V Itálii zemřelo dalších 525 lidí s nemocí covid-19, méně než ve středu. Nákaza se nově potvrdila u 3786 lidí, což je znatelně více než ve středu.

18:30 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Hackeři se už nyní pokusili napadnout některé nemocnice i ministerstvo zdravotnictví, řekl v Senátu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Útoky se podle něj zatím daří odvracet.

18:19

Lidé i firmy budou moci kvůli epidemii koronaviru požádat o odklad splátek úvěrů a hypoték, a to buď o tři, nebo o šest měsíců. Senát to schválil.

18:17

Bezpečnostní a hygienická opatření v obchodních centrech (OC) jsou na výrazně vyšší úrovni než v tradičních obchodech se vstupem z ulice nebo v historických budovách. OC musejí pravidla striktně dodržovat už dnes kvůli otevřeným hypermarketům, drogeriím či lékárnám. Stát by měl proto co nejdříve představit konkrétní kroky podpory v nájmech, aby částečně zmírnil dopady koronaviru a vládních opatření na maloobchod. ČTK to dnes řekla za skupinu Unibail-Rodamco-Westfield, která v ČR provozuje několik OC, provozní ředitelka Karolina Šustrová.

18:14

Teprve až soudní rozhodnutí mohou podle ústavního právníka Jana Kysely objasnit, zda kabinet mohl kvůli epidemii nového typu koronaviru uzavřít hranice v současné míře. Kysela dnes upozornil, že kabinet se při uzávěře hranic opírá o neurčitá právní ustanovení. 

"Vzhledem k míře neurčitosti ustanovení, o něž se vláda při uzávěře hranic opírá, je pochybné, zda je vůbec bylo možné uzavřít. Pokud uzavřené jsou, nevím, co se na tom může měnit. Slábnoucí důvody při stále stejně sporném právním základu," uvedl Kysela na dotaz, zda by vláda mohla udržovat opatření na hranicích i v případě, že by přestal platit nouzový stav.

18:10 Roman Prymula.

Moravskoslezský kraj je díky vysokému stupni elektronizace připravený na systém chytré karantény možná nejlépe ze všech regionů. Během několika dnů tam bude personál schopen se systémem pracovat v plné operativě. Po dnešním jednání se zástupci kraje v Ostravě to řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

"Moravskoslezský kraj je ze všech krajů možná úplně nejlepší v tom slova smyslu, že tady elektronizace dosáhla opravdu poměrně vysokého stupně. Data ukazují, že se dá populace protestovat někdy mnohem více než v některých jiných krajích," řekl Prymula.

18:05

Školní skupiny, s jejichž vznikem po 25. květnu na prvních stupních základních škol počítá schéma vlády pro uvolňování opatření proti koronaviru, by zřejmě mohly fungovat lépe ve větších základních školách. Některé počítají s tím, že případný nedostatek prvostupňových učitelek doplní vyučujícími z druhého stupně. Vyplývá to z informací, které dnes poskytla předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. Podle některých ředitelů by se žáci ve skupinách učili stejně jako děti doma, podle jiných budou školní skupiny jako celodenní družiny.

17:59

Senát dnes zamítl pro nadbytečnost vládní návrh, podle kterého by v nemocnicích mohli pracovat kvůli koronavirové krizi lékaři ze zemí mimo Evropskou unii i bez předepsaných aprobačních zkoušek. O předloze bude znovu rozhodovat sněmovna, v níž by se pro odvrácení senátního veta muselo najít nejméně 101 poslaneckých hlasů.

Zpravodajka Alena Dernerová z klubu Starostů uvedla, že zákon nemá smysl, když by cizí lékaři museli pracovat pod vedením lékaře s odborností. Dva lékaři by tak podle ní dělali jednu činnost. Dernerová také varovala před poklesem úrovně medicíny. Zamítnutí předlohy doporučily zdravotnický i ústavně-právní výbor.

Naopak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůraznil, že změna by pomohla zajistit dostatek zdravotnických pracovníků, pokud by se někteří z nich ocitli v karanténě. Zákon podle něho vznikl z podnětu Nemocnice na Bulovce, jednalo by se podle ministra o výjimečné řešení.

17:58

Podobným nebo i vyšším tempem než dnes uzdravených přibývalo ve všech třech všedních dnech po Velikonocích. Počet nakažených, tedy množství případů nákazy snížené o uzdravené a zemřelé, tak postupně klesá, aktuálně jich je 5218.

Ze tří nově evidovaných úmrtí je jedno z dnešního dne, další ze starší doby. Středa 15. dubna tak zatím nadále zůstává v Česku prvním dnem bez úmrtí s nemocí covid-19 od 23. března.

17:46

Ruský prezident Vladimir Putin dnes rozhodl o odkladu slavnostní vojenské přehlídky 9. května a zrušil veškeré veřejné oslavy 75. výročí ukončení druhé světové války. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na průběh videokonference ruského prezidenta s klíčovými členy vlády.

Své rozhodnutí šéf Kremlu odůvodnil šířící se nákazou koronavirem, která má v posledních dnech v Rusku znepokojivý průběh. Přípravy ke slavnostnímu pochodu, který se tradičně koná na moskevském Rudém náměstí, měly začít v těchto dnech. Na oslavy byla pozvána řada zahraničních státníků včetně českého prezidenta Miloše Zemana, který koncem března účast na oslavách přislíbil, pokud je organizátoři nezruší.

17:41

Počet vyléčených z nemoci covid-19 se blíží tisícovce, od rána podle ministerstva zdravotnictví stoupl o 141 na 972. Přibyla tři úmrtí, je jich 169. Případů nákazy je 6359.

17:38

Řidiči nákladních vozidel nad 3,5 tuny budou mít na hranicích jednodušší režim, uvedl ministr vnitra Hamáček. Upustí se od dodatečné administrativy.

17:37

Ministerstvo zdravotnictví varovalo nemocnice před kyberútokem. Mají proto své uživatele upozornit na rizika podvodných e-mailů. Potřeba je podle resortu také zkontrolovat nebo vytvořit zálohy dat off-line, zkontrolovat antivirové programy nebo zablokovat přístupy do veřejné sítě a přístup k počítačům zvenčí. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost dnes varoval před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle. Lze je podle něj očekávat v nejbližších dnech.

17:35

Stát by měl zajistit, aby odklad nájemného v případě, že bude nájemník postižen koronavirovou krizí, nebyl zneužíván, říkají analytici. Podle některých je zákon příliš složitý, většina majitelů a nájemníků se stejně dohodne mezi sebou. Senát dnes odhlasoval, že stát by měl ručit za čtyři pětiny nájemného v bytech, které by lidé dlužili kvůli nedostatku příjmů v důsledku epidemie koronaviru.

Zákon o možnosti odkladu nájemného v bytech tak bude muset znovu posoudit sněmovna. Zákon má zaručit, že nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že jako nezaměstnaní bez příjmů nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku.

17:26 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Program Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru, neskončí na konci dubna a zřejmě se prodlouží. Na podporu kurzarbeitu by stát mohl v dalších měsících využít pak také evropské peníze. ČTK to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Už teď je jasné, že se program Antivirus bude prodlužovat za 30. duben. To už je skoro stoprocentní," řekla šéfka resortu práce.

Kurzarbeitový program Antivirus spustilo ministerstvo práce minulé pondělí. Zatím obsahuje dva druhy příspěvků na vyplacené náhrady a mzdy a má pokrývat období od vyhlášení nouzového stavu do konce měsíce. Podle ministryně úřady práce dostaly dosud 26 490 žádostí o peníze. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu večer řekl, že úředníci zatím vyhověli asi 11 000 žádostí za dvě miliardy korun.

17:12

Množství amerických obětí koronavirové nákazy překročilo dnes hranici 31 000, počet nakažených se blíží 640 000. 

Podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) je nyní v USA počet mrtvých o polovinu vyšší než v Itálii nebo ve Španělsku a osmkrát vyšší než v Německu.

17:11 Ministr vnitra Jan Hamáček

Dopravní situace na hranicích s Německem se dnes podstatně zlepšila, uvedl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). V pátek už problémy neočekává. Německý ministr dopravy Andreas Scheuer v dnešním rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ARD uvedl, že není spokojen s fungováním přeshraniční dopravy. Především s Českem a Polskem, kde se u hranic tvoří dlouhé kolony, o situaci teď musí často jednat.

17:06

Rakousko se chystá otestovat na koronavirus všechny obyvatele domovů pro seniory.

Země dosud hlásí zhruba 14 500 případů nákazy a 410 obětí, jimž v drtivé většině bylo více než 65 let.

Rakousku, které patří mezi ty úspěšnější evropské země v boji s koronavirem, se daří zploštit křivku počtu infikovaných a postupně začíná uvolňovat opatření proti šíření nákazy.

16:58

Při menších svatbách povolených od pondělí 20. dubna snoubenci nemusejí mít zakrytá ústa a nos, limit deseti účastníků zahrnuje i oddávajícího a matrikáře. Přítomní mají dodržovat odstup nejméně dva metry, výjimku mají snoubenci a členové jedné domácnosti. Dezinfikovat se musejí ruce podané ke gratulaci a také všechny pomůcky použité při obřadu. Vyplývá to z pokynu pro konání svateb, který dnes na webu zveřejnilo ministerstvo vnitra. Svatby nebyly kvůli šíření nového typu koronaviru povoleny od 16. března.

16:57

Brněnská společnost Respilon, která vyvíjí a vyrábí ochranné masky, respirátory či ústenky, měla dodat ministerstvu zdravotnictví během dubna 400 000 respirátorů s vrstvou oxidu mědi. Od objednávky ale resort ustoupil, protože výrobce nedokázal garantovat termíny dodávky, napsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Firma nedokázala zajistit včasnost dodávek z výroby v Turecku.

16:40

Facebook bude uživatele varovat, pokud budou "lajkovat" nebo komentovat lživé zprávy o koronaviru. Moderátoři sítě jsou už nyní pověřeni, aby podobné zprávy mazali.

Facebook hodlá nové opatření zavést v několika příštích týdnech, uvedla firma. Správci sítě už dříve vyřadili veškeré reklamy na léky slibující léčbu nákazy, mimo jiné i toxickým metanolem. Podle společnosti Avaaz, která se dezinformacemi na sociálních sítích zabývá, na Facebooku nyní koluje víc než sto smyšlených zpráv o koronaviru, z nichž mnohé mají statisícová i milionová zhlédnutí.

16:35

Provoz vnitrostátních vlaků i autobusů by se mohl vrátit do normálu zhruba od poloviny června. Dříve přerušené linky by se měly vracet do provozu postupně společně s rozvolňováním vládních opatření. Zájem cestujících o vlaky v minulých týdnech kvůli koronaviru klesl až na desetinu běžného stavu, dopravci proto dočasně zrušili několik desítek pravidelných linek. Nyní zájem sice stoupá, ale zatím jen velmi mírně.

16:30

Hoteliéři oceňují, že vláda zveřejnila harmonogram, kdy budou moci obchodníci a provozovatelé služeb včetně ubytování znovu otevřít své provozy. Plán podle nich obsahuje ale mnoho mezer a nelogičností. Navíc potřebují znát závazné datum obnovení provozu alespoň dva týdny předem. Důležitý je také minimálně předběžný termín otevření hranic.

16:19

Tuzemské cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Místo nich budou klientům vydávat poukazy. Na odložení platby by měla do 31. srpna příštího roku platit tzv. ochranná doba. Klienti, kteří do tohoto data poukaz nevyužijí, budou mít nárok na vrácení uhrazených záloh. Vládní návrh zákona, který s tím počítá, dnes schválil Senát. Nyní ho dostane k podpisu prezident.

Cestovní kanceláře možnost nabízet poukazy podle dosavadních informací vítají. K návrhu zákona ale mají výhrady. Nejsou v něm podle nich jasně definovány základní pojmy. Zákona se obávají ty cestovní kanceláře, které pořádají výlučně školní zájezdy. Bojí se, že pro ně bude likvidační.

16:15

Vládní plán, jak "nakopnout" koronavirem paralyzovaný cestovní ruch, získává konkrétnější obrysy. Podpořit domácí turismus chce stát skrze takzvané rekreační poukazy v hodnotě 10 tisíc korun, na kterých se bude podílet spolu se zaměstnavatelem a zaměstnancem. Firmy, které svým lidem takto na dovolenou přispějí, si následně budou moci náklady odečíst z daní.

16:12 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček chce nejdříve data od expertů, až poté se bude vyjadřovat k možnému zmírnění zákazu výjezdů do zahraničí.

16:09

Ministerstvo spravedlnosti podpořilo žádost Vězeňské služby, ať soudy ve vhodných případech dočasně omezí nařizování nástupu odsouzených do vězení.

15:59

Pokud mohou být od příštího pondělí otevřeny například farmářské trhy nebo autosalony, není důvod, aby zůstaly zavřené prodejny nábytku, showroomy nebo třeba kuchyňská studia. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila Asociace českých nábytkářů (AČN). Podle ní tyto obchody nenavštěvuje mnoho lidí a showroomy podobně jako autosalony mohou fungovat na objednávku.

15:57

V Íránu za posledních 24 hodin přibylo 92 úmrtí na nemoc covid-19. Země, která je koronavirem nejpostiženější na Blízkém východě, tak už třetí den hlásí méně než 100 nových úmrtí. Koronavirus tam dodneška zabil 4869 lidí a nakaženo jím je 77 995 lidí.

15:56

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 861 lidí s koronavirem. Ve středu byl nárůst 761 mrtvých. Celkem je obětí covid-19 v zemi 13 729.

15:49

Finanční správa evidovala od čtvrtka 9. dubna do pondělí pouze e-mailem 81 424 žádostí o jednorázový příspěvek 25 000 korun pro osoby samostatně výdělečně činné jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Celkové statistiky ovšem nemá finanční správa zatím k dispozici. Podnikatelé totiž mohou požádat o příspěvek také poštou, prostřednictvím datové schránky, přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu, na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady. 

15:38

V Havlíčkově Brodě budou po měsíční přestávce od pondělí znovu jezdit městské autobusy. Tamní radnice zastavila MHD 17. března kvůli šíření koronaviru, zatímco jiná města její provoz spíš jen omezila. V pondělí se uskuteční i městské zastupitelstvo, ale přesune se do většího sálu, řekl dnes ČTK havlíčkobrodský místostarosta Zbyněk Stejskal (ODS). Ode dneška funguje před radnicí na Havlíčkově náměstí automat na dezinfekci.

15:33

Některé úřady v Královéhradeckém kraji od pondělí 20. dubna uvolní preventivní opatření zavedená kvůli šíření koronaviru. Krajský úřad Královéhradeckého kraje obnoví standardní úřední hodiny, druhé největší město v kraji Trutnov také. Stále budou ale platit mimořádná hygienická opatření. S úředníky se bude možné sejít většinou jen po předchozí telefonické domluvě. 

15:32

V Plzeňském kraji dosud testy potvrdily koronavirus u 484 lidí, to je o 18 více než ve středu. V kraji na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo osm lidí, 90 se jich z nákazy uzdravilo. Aktuální informace zveřejnila Krajská hygienická stanice v Plzni.

15:29

Pojišťovny zaznamenaly v době karantény propad počtu úrazů klientů o několik desítek procent. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Důvodem je podle nich zejména to, že lidé pobývají doma a nevěnují se téměř žádným sportovním aktivitám. Nejvíce úrazů se nyní stává v kuchyni při vaření.

15:28

Domovu pro seniory Iris v Ostravě přibyli nakažení onemocněním covid-19. Nákaza se už projevila u 39 pacientů a 12 zaměstnanců, dopoledne to bylo 33 pozitivních klientů a deset pracovníků. Domov má výsledky všech aktuálně prováděných testů. Personálně zatím situaci dokáže zvládnout, ale už mu nesmí onemocnět žádná zdravotní sestra. ČTK to dnes řekl ředitel domova Michal Mariánek. V domově se tak nakazila zhruba čtvrtina lidí, má 104 klientů a 93 zaměstnanců.

15:24

Korejští zdravotníci zkoumají pacienty, kteří se z koronaviru vyléčili, ale testy u nich jeho přítomnost později znovu prokázaly.

Korea eviduje 141 takových případů. Podle expertů jsou možná různá vysvětlení - lidé se mohli opětovně nakazit, virus v jejich těle mohl zůstat a po čase se znovu probudit, na vině může být i nekonzistence v testování.

Možnost opětovné infekce budí největší obavy, protože taková skutečnost by měla dopad na vytvoření kolektivní imunity. Podle odborníků z korejského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) i jiných expertů se však toto vysvětlení nejeví jako pravděpodobné. Spíše se zdá, že u zkoumaných pacientů došlo k reaktivaci viru, který již byl v jejich organismu přítomen.

To by znamenalo, že se virus v těle pacientů může na nějakou dobu dostat do spícího stadia a že se za určitých podmínek nebo při oslabení imunity jedince může znovu probudit.

15:22

Nemocnice na Bulovce v Praze otestovala od 6. března přes 9000 vzorků na přítomnost nemoci na covid-19. V laboratořích pracují dva šestičlenné týmy, které se nepotkají. Pomáhá jim i stroj z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Novinářům to dnes řekla Elka Nyčová z oddělení klinické mikrobiologie. Pozitivní výsledek měla z testovaných vzorků asi desetina. Mezi všemi více než 146 000 vzorky otestovanými v celé ČR je podíl pozitivních záchytů podle ministerstva zdravotnictví 4,6 procenta. Od začátku epidemie podíl postupně klesá.

15:07

V Moravskoslezském kraji dosud na nákazu koronavirem zemřelo deset osob. Narůstá ale počet vyléčených, kterých je přes osm desítek. Nakažených covid-19 je v regionu už přes 700. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

15:06

 Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, kterou dnes těsně o jeden hlas schválil Senát.

Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru. Mnozí senátoři to ale zpochybňovali, když upozorňovali na to, že digitální platformy budou mít na poskytnutí údajů o ubytovatelích 30 dnů. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

15:00

Americký prezident Donald Trump se od německé kancléřky Angely Merkelové může učit, jak zvládat koronavirovou krizi a jak za těchto mimořádných okolností vést národ. V komentáři na portálu televize CNN to dnes uvedl její zpravodaj Frederik Pleitgen.

Zatímco Trump tento týden šokoval nejen Američany prohlášením, že má naprosté pravomoci k rozhodnutí, kdy se hospodářský život obnoví, na druhé straně Atlantického oceánu v Německu, které má podobně decentralizované uspořádání jako Spojené státy, se odehrává úplně jiná lekce krizového řízení země.

15:00

Plastové lahve z krušovického pivovaru poslouží k distribuci dezinfekce pro obyvatele Krušovic. Pivovar daroval 600 jedenapůllitrových PET lahví, které běžně plní pivem. ČTK o tom dnes za pivovar informoval Petr Kubíček. Dezinfekci mezi občany obec rozděluje v rámci opatření proti šíření onemocnění covid-19.

14:59

Nemocnice v Jihomoravském kraji dostaly varování o možném kybernetickém útoku a zkontrolovaly své bezpečnostní systémy. ČTK to dnes zjistila od zástupců nemocnic. Na možné kybernetické útoky na nemocnice a jiné cíle dnes upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. V březnu se stala terčem útoku Fakultní nemocnice Brno.

14:54

Vedení hlavního města zamýšlí založit fond podpory podnikatelů v Praze postižených opatřeními proti nemoci covid-19. Magistrátní ekonomická komise prozkoumá, zda by mělo smysl jej založit a jak by případně fungoval. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Cílem fondu je nashromáždit peníze na podporu živnostníků. Zastupitelé zároveň uložili primátoru Zdeňku Hřibovi (Piráti) jednat o podpoře pražských podnikatelů s vládou České republiky. Město připravilo pro podnikatele také další opatření včetně odpouštění nájmů podnikatelům.

14:47

O podporu v nezaměstnanosti si minulý týden ve Spojených státech zažádalo dalších 5,2 milionu lidí. Je to skoro o 1,4 milionu lidí méně než v předchozím týdnu a trochu méně, než čekali analytici, i tak je to ale výrazně nad dlouhodobým průměrem. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, už přišlo v USA za poslední měsíc o práci více než 21 milionů lidí.

14:44

Aplikaci eRouška k vyhledávání potenciálně nakažených koronavirem si během necelého týdne stáhlo 100 000 uživatelů mobilních telefonů. Z toho 45 000 uživatelů si ji stáhlo v den uvedení, tedy na Bílou sobotu. 

14:43

Aplikaci eRouška k vyhledávání potenciálně nakažených koronavirem si během necelého týdne stáhlo 100 000 uživatelů mobilních telefonů. Z toho 45 000 uživatelů si ji stáhlo v den uvedení, tedy na Bílou sobotu. ČTK to řekla mluvčí skupiny IT firem COVID19CZ, která aplikaci vyvinula, Irena Zatloukalová.

14:31

Stát by měl podle Senátu ručit za čtyři pětiny nájemného v bytech, které by lidé dlužili kvůli nedostatku příjmů v důsledku epidemie koronaviru. Senát o tom dnes rozhodl navzdory nesouhlasu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Zákon o možnosti odkladu nájemného v bytech tak bude muset znovu posoudit sněmovna.

Zákon má zaručit, že nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že jako nezaměstnaní bez příjmů nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku.

14:29

Pražský magistrát odpustí restauratérům nájem za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky a hoteliérům a majitelům penzionů místní poplatky z pobytu. Důvodem je, že patří mezi skupiny podnikatelů nejvíce postižené pandemií koronaviru. Dalším živnostníkům Praha umožní zdarma nabízet své zboží před provozovnami, aniž by museli platit zábor prostranství. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Opatření budou platit od poloviny letošního března do konce roku. Praha opatřeními přijde o několik stovek milionů.

14:24

Europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil zkritizoval návrh komunisty Ondráčka, aby studenti vysokých škol šli během krize povinně pracovat na pole. "50. léta tuhého komunismu, kdy studenti museli povinně nastoupit do JZD, už dávno skončila. Je určitě správně, když mladí lidé pomáhají, ale mělo by to být založeno na principu dobrovolnosti a solidarity," napsal na Twitter.

14:19

Jak to v tuto chvíli vypadá v Nemocnici na Bulovce? Na místě byl fotograf Lukáš Bíba.

14:13

Grandhotel Imperial v Liberci, Hotel Růže v Karlových Varech nebo Hotel Hasištejn v Krušných horách, prázdné hotely nabízejí odpočinek zdravotníkům z první linie. S výzvou Děkujeme All-inclusive přišel majitel sítě hotelů Pytloun Hotels Lukáš Pytloun. Prostřednictvím transparentního účtu může na pobyt pro zdravotníky přispět každý. Příspěvek je možné adresovat konkrétní nemocnici a doplnit ho krátkým vzkazem zdravotníkům, uvedla v tiskové zprávě Nikol Klevcovová.

14:12

Ministerstvo financí dosud uvolnilo z rozpočtové rezervy na nákup ochranných pomůcek a dalšího vybavení v souvislosti s šířením koronaviru 9,1 miliardy korun. V nejbližší době pak plánuje uvolnit dalších zhruba 2,9 miliardy korun. Na dotaz ČTK to dnes sdělilo ministerstvo. V rámci novely zákona o státním rozpočtu reagující na dopady pandemie ministerstvo navýšilo rozpočtovou rezervu o 59,3 miliardy korun. Původně bylo před změnou rozpočtu, která navýšila jeho schodek ze 40 na 200 miliard korun, v rozpočtové rezervě 4,9 miliardy korun.

14:07

Pražská firma Diametral, která se běžně zabývá výrobou přístrojů pro elektrotechnickou diagnostiku a měření, začala v současné koronavirové krizi vyrábět ochranné obličejové štíty podle vlastního návrhu. Prvních 1100 kusů věnovala zdravotnickým zařízením, domovům seniorů nebo překladatelům do znakové řeči v České televizi. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

14:06

Pražský magistrát odpustí restauratérům nájem za zábor veřejného prostranství pro předzahrádky a hoteliérům a majitelům penzionů místní poplatky z pobytu. Důvodem je, že patří mezi skupiny podnikatelů nejvíce postižené pandemií koronaviru. Dalším živnostníkům Praha umožní zdarma nabízet své zboží před provozovnami, aniž by museli platit zábor prostranství. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Opatření budou platit od poloviny letošního března do konce roku. Praha opatřeními přijde o několik stovek milionů.

14:00 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ve středu přibylo na úřadu práce přes dva a půl tisíce nových uchazečů.

13:53

Německé automobilky, včetně Volkswagenu a Mercedes-Benz, od příštího týdne začínají obnovovat výrobu v některých svých továrnách v Německu. Umožní jim to zmírnění vládních omezení, jejichž cílem bylo zastavit šíření nemoci způsobené koronavirem. Německo, na rozdíl třeba od Itálie či Španělska, výrobu aut nezakázalo. Výroba v továrnách se ale zastavila, když úřady omezily pohyb osob a nařídily uzavřít autosalony, což se negativně promítlo do poptávky, uvedla agentura Reuters.

14:26

V Evropě je čistější vzduch.

Znečistění ovzduší nad evropskými metropolemi je v době omezení zavedených v boji proti koronaviru výrazně nižší než ve stejné části loňského roku.

Oxidu dusičitého je nad některými metropolitními oblastmi zhruba o 50 procent méně.

13:43

Praktičtí lékaři mají nyní podle Romana Prymuly dostávat dvakrát 20 testů a ochranné pomůcky, které vystačí na týden až dva. Mají připravit místo pro testy.

13:37

Čínský Wu-chan se po více než dvouměsíční uzávěře sice minulý týden znovu otevřel, nad obyvateli jednotlivých čtvrtí velkoměsta ale i nadále bdí speciálně určení komisaři.

Ti mají za úkol kontrolovat, kam lidé chodí a v jakém jsou zdravotním stavu, tedy dělat všechno pro to, aby se zde znovu nerozšířil koronavirus.

Uvolňování karantény ve Wu-chanu
Uvolňování karantény ve Wu-chanu | Foto: Reuters
13:24

Obětem domácího násilí by mohli začít v době nouzového stavu pomáhat i poštovní doručovatelé a kurýři. Při předání zásilky by mohli nabídnout pomoc, představila ve čtvrtek plán šéfka výboru pro prevenci domácího násilí Branislava Marvánová Vargová a zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. V čase mimořádných opatření může násilných výpadů za dveřmi bytů přibývat.

13:23

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan se staví kriticky k plánu premiéra Andreje Babiše.

13:19

Japonský premiér Šinzó Abe se chystá rozšířit stav nouze, platný nyní v sedmi prefekturách, na celou zemi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní média. Cílem opatření je zabránit dalšímu šíření koronaviru a předejít přetížení zdravotnického systému. Stav nouze na souostroví by měl trvat do 6. května.

13:14

Šestatřicetitisícová Třebíč obdržela první část z objednávky 100 000 jednorázových roušek. Budou k dispozici organizacím ve městě. Zatím radnice rozdala přes 11 000 roušek látkových. Novinářům to dnes řekl starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč). Za pomůcky či dezinfekci podle jeho hrubého odhadu už radnice vydala okolo tří milionů korun.

13:13

Poslanci hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhnou letos na státní vyznamenání biochemika a virologa Tomáše Cihláře. Cihlářův tým vyvinul lék Remdesivir proti ebole, který se experimentálně testuje proti onemocnění covid-19. V České republice remdesivir lékaři použili zatím pro jednoho pacienta nakaženého novým typem koronaviru ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

13:13

Více než 60 organizací a firem z 25 zemí si stáhly data k tisku respirátoru CIIRC RP95-3D, který v březnu vyvinuli výzkumníci na ČVUT. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. V Česku se opakovaně použitelná ochranná polomaska, kterou lze připravit pomocí 3D tiskáren HP Multijet Fusion 4200 a 5200, vyrábí několik týdnů.

13:11

Lidé přispěli zavřeným kulturním institucím v akci pražského magistrátu a portálu GoOut vstupenka na Nic částkou 1,3 milionu korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Lidé si mohou koupit lístek na neexistující představení od 20 Kč do 5000 korun. Vybrané peníze pak budou předány dané instituci, na jejíž virtuální představení si lidé vstupenky koupili. Akce, do které se zapojilo 123 institucí, potrvá do 1. května.

13:10

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček chce, aby vláda nařídila univerzitním studentům práci na polích. "Problémem je nedostatek lidi pro sezónní zemědělské práce. Hledá se cesta, jak je přivést ze zahraničí a eliminovat riziko zavlečení nákazy. Já navrhl povolat studenty nižších ročníků VŠ. To prý ale naráží na nemožnost jim to nařídit, resp. ta možnost tu je jen ve stavu nouze a ten má končit už 30.4. (já hlasoval pro návrh do 11.5.). ODS a celé pravicová opozice další prodloužení už odmítají. Co tedy budeme na podzim sklízet je stále ve hvězdách," napsal Ondráček.

"O ničem takovém neuvažujeme," řekl ministr vnitra Jan Hamáček pro server Seznam Zprávy.

13:06

Před hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku na dálnici D5, největším v Plzeňském kraji, se dnes tvoří několikakilometrové fronty jen z německé strany. Na výjezdu z Česka do Německa, kde byly v úterý a ve středu deseti- až patnáctikilometrové fronty nákladních vozidel, se dnes velké fronty netvoří. Kvůli zrychlení průjezdu přidala policie na příjezdu do Česka jedno kontrolní stanoviště a nyní tam má tři, řekla dnes mluvčí krajské policie Martina Korandová.

12:58

V nemocnicích v Liberci a Jilemnici na Semilsku mohu být opět otcové přítomni porodům. V jablonecké nemocnici to nebude nadále možné.

12:55

Více než kilometrové kolony jsou opět na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Chebsku. Kvůli přísnějšímu režimu kontroly se čeká na obou stranách hranice, více na příjezdu do Čech, řekla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Na dálnici D8 dnes kolony nejsou.

"V Pomezí se ve směru z České republiky nyní čeká asi 45 minut, ve směru z Německa pak asi 120 minut," popsala Týřová. Na hraničním přechodu ve Vojtanově, který je určen pro pendlery, se čeká v obou směrech asi pět minut, přechod na Božím Daru je průjezdný bez většího čekání.

12:55

Domovu pro seniory Iris v Ostravě přibyli nakažení onemocněním covid-19. Nákaza se už projevila u 33 pacientů a deseti zaměstnanců, dosud zařízení udávalo 22 pozitivních klientů a osm pracovníků. Na výsledky dalších testů domov ještě čeká. Personálně zatím situaci dokáže zvládnout, ale už mu nesmí onemocnět žádná zdravotní sestra. ČTK to dnes řekl ředitel domova Michal Mariánek. V domově se tak nakazila zhruba pětina lidí, má 104 klientů a 93 zaměstnanců.

12:48

Na Slovensku ve středu přibylo 114 případů nakažených koronavirem, tedy nejvíce od propuknutí pandemie choroby covid-19. Dva lidé zemřeli, celkově tak počet obětí nákazy stoupl na osm.

Dohromady dosud laboratorní vyšetření odhalila na pětimilionovém Slovensku téměř tisíc nakažených koronavirem. Ve středu bylo vykonáno poprvé až 3000 testů.

12:43

Příjmy Prahy by kvůli nynější zdravotní krizi mohly podle odhadů klesnout o dvě až osm miliard korun. Kromě snížení příjmů z daní budou výpadky dány i kroky vedení města ke zmírnění dopadů krize. Na dnešním jednání městského zastupitelstva to řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha sobě). Cílem vedení metropole je podle něj zachovat co nejvíce investic.

Schválený pražský rozpočet na letošní rok počítal s příjmy 60,7 miliardy korun a podle původních projekcí měl být vyrovnaný. Nyní však Praha musí počítat s poklesem ekonomiky, který podle Vyhnánka metropoli výrazně postihne i proto, že v ní převažuje sektor služeb, jenž z velké části přestal fungovat. Praha se na celkovém HDP České republiky podílí zhruba čtvrtinou.

12:41

Úřad pro kybernetickou bezpečnost varuje před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle. Lze je podle něj očekávat v následujících dnech.

"K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich partnerů. Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby závažných kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především ale na systémy zdravotnických zařízení," uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

12:33

Všechny porodnice v nemocnicích v Královéhradeckém kraji ode dneška opět umožnily účast otců u porodu. ČTK to zjistila v nemocnicích. Přítomnost otce či jiného člena domácnosti u porodu při splnění určitých podmínek od půlnoci ze středy na dnešek povolilo ministerstvo zdravotnictví. Od poloviny března to kvůli šíření koronaviru nebylo možné. Ročně se v hradeckém kraji narodí asi 5500 dětí.

12:33

Jihlava si kvůli možnosti, že krajští hygienici nařídí karanténu pro bezdomovce, pronajala šest obytných kontejnerových buněk. Ubytovat by v nich bylo možné deset až 15 lidí. Za osazení kontejnerů na novém parkovišti u centrálního hřbitova v Žižkově ulici a za jejich dvouměsíční pronájem město zaplatilo 120 000 korun. Vyplývá to z dnešní zprávy radnice.

12:27

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Ústeckém kraji od středečního večera vzrostl o jeden na 400. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví. V kraji zemřelo osm nakažených, 97 pacientů se podle krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem vyléčilo.

12:26

Ve Španělsku zemřelo za den 551 lidí s nemocí covid-19, o den dříve oznámily úřady 523 nových úmrtí. Počet nakažených vzrostl za předchozí den o 5183, zhruba stejně jako o den dříve. Celkem se od konce ledna ve Španělsku potvrdilo 182 816 případů nákazy koronavirem, z toho 19 130 lidí zemřelo a 74 797 nakažených se uzdravilo.

12:21

 

Oceňujeme, že vláda konečně přišla s návrhem, jak se vrátit do normálního života, a chystá se otevřít obchody, restaurace i služby. Akorát to s námi nekonzultovala, uvolňování je pomalé a postrádá logiku, prohlašují shodně české podnikatelské svazy a asociace. Stát v úterý představil scénář postupného uvolňování omezení, která kvůli šíření koronaviru zavedl v maloobchodě a službách.

12:14

Ve Španělsku zemřel chilský spisovatel Luis Sepúlveda, podlehl nemoci covid-19 ve věku 70 let. Sepúlveda, který žil dlouhodobě ve Španělsku, byl hospitalizován koncem února ve španělském Oviedu se zápalem plic. Posléze se u něj potvrdil koronavirus. Česky vyšly například jeho novela Stařec, který četl milostné romány, Deník sentimentálního zabijáka, Patagonský expres, Stín někdejšího času a román Sbohem, pampo.

12:07

Zemědělci požadují možnost zařazení do státního programu bezúročných půjček Covid, v odbytu by jim také pomohlo snížení daně z přidané hodnoty pro plodiny, ve kterých ČR není soběstačná, ale má pro ně vhodné klimatické podmínky. Jde o ovoce, zeleninu nebo brambory. Problémem je také chybějící pracovní síla ze zahraničí, nyní se jedná se zastupitelskými úřady na Ukrajině, řekl dnes novinářům předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

12:06

Riziko přenosu nákazy covid-19 na letních táborech je podle zástupců jejich pořadatelů kontrolovatelné. Dnes proto odeslali dopis zástupcům vlády a hlavní hygieničce, ve kterém je vyzývají k diskusi o podmínkách pro tábory od července. ČTK má dopis k dispozici, je pod ním podepsán mimo jiné předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. Podle něj je vládou představený plán pro uvolňování opatření proti koronaviru v případě akcí pro děti nejasný. Nesouhlasí s tím, že by se tábory mohly konat až od srpna nebo by letos vůbec nebyly.

12:05

Japonský lék favipiravir je na cestě do Česka, bude tu testován proti nemoci covid-19. Na twitteru to dnes uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden řekl, že Česko je mezi 20 zeměmi, do kterých Japonsko lék dodá. Lék je podle něj slibný pro středně závažné případy onemocnění, které vyvolává nový typ koronaviru.

12:05

Ochranný svaz autorský (OSA) oznámil svým obchodním partnerům, že za období, kdy museli mít provozovny uzavřeny, nebudou hradit autorské odměny. V případech, kdy mají již na dobu vládou vyhlášených opatření proti šíření koronaviru zaplaceno, jim budou peníze vráceny. Také mají možnost odložení nebo rozložení plateb. Po vyhlášení nouzového stavu OSA vyplatil autorům, kteří si z koncertní činnosti za poslední tři roky vydělali alespoň 20 000 korun ročně, finanční výpomoc nad rámec nárokovatelných výplat honorářů. Ta pro všechny autory činila téměř 4,5 milionu korun.

11:57

Od začátku koronavirové epidemie muselo v Pardubicích jít deset strážníků kvůli rizikovým zásahům do karantény. Šlo hlavně o preventivní opatření, u žádného městského policisty se nákaza neprokázala. ČTK to dnes řekl mluvčí strážníků Jiří Sejkora. "V osmi případech šlo pouze o preventivní stažení ze služby z důvodu opatrnosti, dvěma strážníkům byla nařízena karanténa," uvedl Sejkora.

11:50

Austrálie plánuje rozsáhlé testování odpadních vod na přítomnost koronaviru. Analýza by měla pomoci vytipovat oblasti, kde je nákaza nejvíce rozšířena. Autoři projektu při tom chtějí využít již existující monitorování kanalizace, které slouží k odhalování konzumace drog v australských městech a které zahrnuje 57 procent populace.

11:48

Firma Teva daruje do České republiky 330 balení léků s hydroxychlorochinem. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví ho začátkem března dovolilo do země dovážet a používat v nemocnicích, přestože není v Česku registrovaný. Lék se má používat na léčbu covid-19. Česko čeká také na dodávku léku favipiravir z Japonska a schválení objemu dalšího léku remdesivir pro střední a východní Evropu. Všechny tyto léky jsou experimentálními léky na covid-19.

11:44

Advokáti a jejich věznění klienti mohou ode dneška komunikovat na dálku prostřednictvím platformy Skype. Odpadne tak nutnost dojíždění právníků do věznic. Ve společné tiskové zprávě to uvedly Vězeňská služba a Česká advokátní komora. Instituce dodaly, že spuštění projektu urychlil současný nouzový stav.

11:33 Karel Havlíček.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nesplnilo slib daný ministrem a vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), že do programu Prahy na garance bankovních půjček podnikatelům přidá 400 milionů korun. Půjde tak do něj jen 600 milionů korun z pražského operačního programu Praha - pól růstu. Program by měl začít fungovat v pondělí. Na dnešním jednání zastupitelů to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pražské firmy nyní nemají z důvodu formy financování přístup do vládního programu garancí COVID II.

Havlíček současný stav zdůvodnil tím, že se COVID III, ve kterém budou moci žádat i pražské firmy, připravuje rychleji, než se předpokládalo. Oba programy by tak byly spuštěny souběžně. Navíc Praha má v uvolnění prostředků pro program zpoždění, reagoval ministr pro ČTK.

11:29

Ústí nad Labem pozastavilo kvůli dopadům epidemie koronaviru investice. Výjimku dostalo několik projektů, jako je oprava bývalé budovy univerzity, úpravy areálu letního kina, záměry zoologické zahrady či práce na multifunkčním sportovním centru. O rozhodnutí vedení města dnes ČTK informovala mluvčí radnice Romana Macová. Magistrát zároveň pozastavil přijímání žádostí o dotace.

11:29

Jaká strategie je v boji proti pandemii koronaviru lepší? Přísné zákazy shromažďování a zavřené restaurace a školy, nebo postupné uvolňování a spoléhání se na kolektivní imunitu? To je otázka, kterou si nyní kladou skoro všechny zasažené země. První studie naznačují, že najít odpověď nebude jednoduché.

11:21

Na nedostatek informací i ochranných pomůcek si stěžují zástupci pohřebních služeb. Ministerstvo pro místní rozvoj, kam tento segment trhu patří, podle nich v posledních týdnech vůbec nekomunikuje. Nejsou jasně nastavená pravidla, jak například nakládat s lidmi, kteří doma zemřeli na covid-19. ČTK to dnes řekl předseda spolku Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislav Kopal. Podle něj se v době koronavirové pandemie navíc zcela změnily samotné pohřby, které jsou nyní hlavně bez obřadů.

11:06

Senát vyzval vládu k efektivnímu, rychlému a transaparentnímu využití peněz, které Evropská unie mimořádně uvolnila pro Česko na řešení důsledků epidemie koronaviru. Horní komora dnes také doporučila, aby vláda upravila pravidla pro přeshraniční pohyb pracovníků se sousedními státy podle pokynů Evropské komise z konce března. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která zastupovala premiéra Andreje Babiše (ANO), s tím souhlasila.

11:06

Rusko za posledních 24 hodin ohlásilo 3448 nově nakažených koronavirem. Jde o další rekordní denní nárůst počtu případů nákazy, ve středu jich úřady registrovaly 3388. Celkově se v zemi již infikovalo bezmála 28 tisíc lidí, z nich přes 230 nákaze podlehlo.

11:05

Ve věku 85 let zemřela v New Yorku na komplikace spojené s koronavirem česká scenáristka Milena Jelínková, autorka scénáře filmu Zapomenuté světlo. Na Twitteru o tom dnes informoval režisér Jan Hřebejk.

10:58

Česko-německý fond budoucnosti poskytne deset milionů korun na pomoc lidem a institucím, kteří jsou ohroženi epidemií koronaviru. Peníze získají například organizace pečující o oběti nacismu nebo lidé, kteří kulturními aktivitami pomáhali ke zlepšování česko-německých vztahů a nyní kvůli restrikcím museli svou činnost omezit nebo zastavit.

10:57

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka se letos neuskuteční. Pořadatelé celý program, který se měl konat od konce května do začátku července na různých místech Moravskoslezského kraje, ruší kvůli koronavirové pandemii. Na podzim chystají sérii koncertů. Cyklus nebude náhražkou za původně plánovaný festivalový ročník, ale malou satisfakcí.

10:44

Spolek Archetyp, který v Praze provozuje farmářská tržiště, je v reakci na uvolnění vládních opatření opět zahájí v sobotu 25. dubna na náplavce na Rašínově nábřeží a na Kubánském náměstí. Následovat budou 2. května trhy Heřmaňák na Řezáčově náměstí. Spolek o tom informoval v tiskové zprávě. Vláda rozhodla, že trhy budou moci znovu fungovat od pondělí 20. dubna. Tržiště jsou podobně jako jiné obchody kvůli koronaviru zavřená vládním nařízením od poloviny března.

"Co se frekvence konání trhů týče, od 25. dubna budou farmáři zákazníkům k dispozici v běžném režimu, tedy farmářský trh Kubáň bude otevřený v úterý, čtvrtek a sobotu, trhy Heřmaňák a Náplavka v sobotu," uvedl provozovatel trhů Jiří Sedláček.

10:42

Na nový koronavirus se mohou ve Zlínském kraji nově nechat otestovat i samoplátci, službu dnes spustila krajská nemocnice v Kroměříži, sdělil ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Za odběr na vlastní žádost lidé zaplatí 3200 korun. Ve Zlínském kraji je 263 potvrzených případů nákazy koronavirem, 81 lidí se uzdravilo a jeden člověk v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřel.

10:40

Lidovci žádají vládu o masivnější podporu lidem i firmám postiženým restrikcemi kvůli epidemii koronaviru, a to i za cenu zvýšení schodku státního rozpočtu. Rozsáhlejší okamžitá pomoc zabrání růstu výdajů v budoucnu kvůli zvýšené nezaměstnanosti, řekl dnes předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Lidovci navrhují rozšíření současných programů podpory i vládní podporu investic v oborech, které mohou vytvořit nová pracovní místa.

10:39

Dopravní podnik Ostrava chystá postupný návrat k běžnému provozu. Tento týden už na některých tramvajových linkách zrušil kapacitní omezení, 1. května na všech tramvajových linkách obnoví provoz a 7. května provoz na většině autobusových linek. Od 4. května podnik znovu otevře všechny své prodejny.

10:38

Pořadatelé zrušili letošní Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami. Kvůli pandemii koronaviru ho odložili na příští rok, nový termín zahájení 52. ročníku je 20. dubna 2021.

10:38

Ze sbírky hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, již bylo rozděleno 800 000 korun. Celkem sbírka zatím podpořila 74 ze 133 žadatelů. Všechny nevyslyšené žádosti jsou automaticky převedeny do dalšího týdne hodnocení.

10:37

Problémy se zahraničními zakázkami má kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru 80 procent českých exportérů. Všechny stávající zakázky z nich ztratila téměř pětina, 61 procent podniků se potýká s úbytkem objednávek. Naopak více než pětině firem zahraniční klienti nezrušili žádnou zakázku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 111 českými vývozci.

10:37

Čeští vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) spustili výzkum o účinku zpravodajství o onemocnění covid-19 na duševní zdraví. Veřejnost se může zapojit vyplněním dotazníku na webu. 

10:36

V Olomouckém kraji bylo dnes ráno 598 potvrzených případů nákazy covid-19. Podle ministerstva zdravotnictví, které do evidence zahrnuje všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji, vzrostl počet nakažených od středečního večera o čtyři. V kraji je osm obětí nového koronaviru, poslední byla zaznamenána v sobotu. Z nemoci covid-19 se podle hygieniků v kraji vyléčilo 104 lidí.

10:36

Opoziční ODS chce dnes formou pozměňovacího návrhu k předloze projednávané v Senátu prodloužit pomoc pro živnostníky postižené opatřeními proti epidemii koronaviru do konce června. Návrh počítá s postupným navyšováním denní částky z dubnových 500 korun na den přes 700 korun na den v květnu po 900 korun na den v červnu. Návrh představil před jednáním horní parlamentní komory předseda senátního klubu ODS Martin Červíček.

10:22

Pokud vláda na letní prázdniny otevře kempy, v Královéhradeckém kraji budou zřejmě zaplněné. Počet objednávek je v porovnání s předchozími lety před sezonou srovnatelný, nebo dokonce vyšší. Největší zájem je o ubytování v chatkách, vyplynulo z ankety ČTK mezi zástupci kempů. Kempy jsou zavřené kvůli koronaviru.

10:17

Svatováclavský hudební festival, který se zaměřuje na starou a duchovní hudbu a má se konat v září, bude letos bez zahraničních umělců. Pořadatelé program změnili v souvislosti s koranavirovou pandemií. Zahraniční projekty posunuli na rok 2021. Tam, kde to šlo, umělce z ciziny nahradili českými. ČTK to dnes řekl ředitel festivalu Igor Františák.

10:16

Půl roku připravovali děti na soutěže a koncerty. Místo nich ale museli Základní uměleckou školu Střezina v Hradci Králové zavřít, stejně jako to musely učinit i všechny další "zušky" v republice kvůli šíření koronavirové epidemie a vyhlášeným mimořádným opatřením. Tady se ale nevzdali a na dálku nyní vyučují zpěv, hudební nástroje, výtvarnou výchovu i orchestr.

10:15

Poprvé od propuknutí epidemie nového typu koronaviru budou příští týden za zpřísněných hygienických a bezpečnostních podmínek jednat zastupitelé Litovle na Olomoucku, která byla dva týdny v březnu společně s nedalekým Uničovem uzavřena kvůli vysokému počtu nákaz. Připraven je i přenos obrazu a zvuku z jednání zastupitelstva, oznámila dnes radnice na svém webu.

10:12

V Turecku se potvrdila nákaza koronavirem už u téměř 70 tisíc lidí, z toho 1518 zemřelo a 5674 se uzdravilo, informovalo ve středu ministerstvo zdravotnictví. Za poslední den přibylo 115 smrtelných případů, což je dosud největší denní nárůst obětí covid-19 v této zemi. Kvůli koronaviru chystá turecká vláda na víkend opět dvoudenní zákaz vycházení ve velké části země, včetně Istanbulu a Ankary.

10:09

V pobytových sociálních službách v Moravskoslezském kraji plošné testování zatím nepotvrdilo nikoho dalšího s nákazou covid-19. Testů je hotovo 9928, což představuje 54 procent zaměstnanců i klientů. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

Podle něj z dosavadního plošného testování rychlotesty bylo 13 pozitivních pracovníků a u dalších šesti testy ukázaly nejasný výsledek, u klientů jich bylo pozitivních šest a dalších sedm výsledků bylo nejasných. Všechny pozitivní i nejasné testy se dále prověřují prostřednictvím PCR testu v laboratoři. Podle Navrátila jich takto laboratoře zkontrolovaly 12 a všechny byly nakonec negativní.

10:06

Senát bude zřejmě v pátek řešit vládní opatření proti epidemii koronaviru, a to s ohledem na prodloužení stavu nouze do konce dubna. Zabývat se má mimo jiné zapojením českých firem. Prosadil to dnes předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Senátoři při úpravách programu rozhodli také o tom, že si upraví možnosti jednání na dálku po dobu krizového stavu.

10:05

Kvůli dopadům šíření koronaviru zanikne v jižních Čechách 4200 pracovních míst ve službách spjatých s cestovním ruchem, což je čtvrtina. Ve veřejných rozpočtech bude kvůli omezením scházet 3,4 miliardy korun z poplatků i daní, které stát nevybere. Vyplývá to ze studie, kterou si nechala zpracovat Jihočeská centrála cestovního ruchu, jež počítá s tím, že v červnu začnou turistické služby fungovat. Rozvoji oboru by kromě jiného pomohlo, kdyby památkáři zlevnili vstupné.

09:59

Českobudějovické biologické centrum Akademie věd ČR zahájilo výzkum koronaviru. Vědci připravují několik projektů, které by mohly pomoci v boji s pandemií onemocnění covid-19. Biologické centrum se chce například zaměřit na výzkum diagnostiky a léčby koronaviru.

09:58

Brno posune z konce května na konec srpna termín pro platbu za komunální odpad. Město tím chce vyjít vstříc občanům za současné složité situace kvůli koronaviru. V tiskové zprávě to dnes uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Poplatek je 670 korun za rok a osobu. Osvobozené od poplatku jsou děti do čtyř let a senioři nad 70 let. Letos by mělo město za odpad vybrat přes 200 milionů.

09:55

Jako značně nevyvážený chápou zástupci základních škol v Plzeňském kraji návrh vlády na otevírání pouze prvního stupně. Dveře škol se mají otevřít 25. května jen skupinám mladších školáků. Školy nevědí, jak mají s dětmi pracovat, když navíc docházka nemá být povinná. Složité bude zajistit i učitele ke všem skupinám z prvního stupně, které mají být maximálně patnáctičlenné, když pedagogové z druhého stupně zajišťují časově náročné distanční vzdělávání žáků, řekla ČTK mluvčí města Plzně Adriana Jarošová.

09:51

Ve Zlínském kraji přibyl od středečního večera jeden případ nákazy koronavirem, je jich 263. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice k dnešním 09:00. V kraji je stále 81 vyléčených, jeden člověk v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřel. Ve středu v kraji přibyly dva případy nákazy, zvýšil se počet vyléčených, a to z 56 na 81.

09:47

Jednorázové overaly, které chybí sociálním a zdravotnickým službám v Pardubickém kraji, ušijí vězni. Věznice v Pardubicích již představila krajskému krizovému štábu první vzorky, jsou kvalitní a sériová výroba se může rozjet, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD) na svém facebookovém profilu.

09:40

Na Vysočině od úterý nepřibyl žádný nový případ nemoci covid-19, zůstává jich 161, nejvíc na Havlíčkobrodsku. Na optimismus je ale podle ředitelky protiepidemického odboru krajských hygieniků Aleny Dvořákové ještě brzy. Za posledních 24 hodin hygienici potvrdili pět dalších uzdravených, kterých je teď 18.

09:39

Do iniciativy Zachraň hospodu se zapojilo týden po ostrém spuštění 2000 podniků, 3000 lidí jim přispělo zakoupením voucheru sedmi miliony korun. Podpořených podniků je zatím 730. Dnes o tom ČTK informovali organizátoři kampaně z Českého svazu pivovarů a sladoven.

09:36

Ve středních Čechách je 739 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, za středu jich přibylo 21. Počet zemřelých zůstává na 14, počet vyléčených vzrostl o sedm na 73, uvedli dnes krajští hygienici na svém webu. Nejvíc potvrzených případů nákazy je v okresech Praha-východ a Praha-západ, a to 138, respektive 119. Naopak nejpříznivější situace je na Kutnohorsku a Rakovnicku, kde je 21, respektive 11 potvrzených případů.

09:34

Odborníci z platformy COVID19CZ tento týden představili v Kladně první vyrobený nouzový plicní ventilátor CoroVent. Výroba dalších má začít do týdne v třebíčské firmě Dawell CZ, která patří do skupiny MICo. Vodárny podpoří testy a další vývoj přístroje, který je určený pro nouzové zvládání koronavirové pandemie.

Třebíčský výrobce už nyní registruje zájemce o stovky až tisíce kusů. Nový ventilátor může být podle Petra Kudrny z kladenské Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT vyráběn ve velmi vysokých počtech a za velmi příznivou cenu, oproti běžným ventilátorům desetinovou.

09:23

Vězeňská služba požádala předsedy soudů, aby odsouzení za banální trestné činy nemuseli za současné situace šíření koronaviru nastupovat do vězení. Toto opatření má snížit zavlečení nákazy do věznic. U žádného vězně v Česku dosud nebylo onemocnění covid-19 zjištěno. Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal dnes v Radiožurnálu řekl, že do výkonu trestu nastupuje asi 500 odsouzených měsíčně.

09:19

Liga lidských práv podala za desítku rodičovských párů hromadnou ústavní stížnost proti omezení doprovodu u porodů. Plošný zákaz platil do středy kvůli pandemii koronaviru. Ode dneška jsou podmínky volnější, přesto liga trvá na projednání stížnosti, kterou plánuje ještě doplnit a rozšířit.

09:19

Laboratoře ve středu provedly 8332 testů na koronavirus, nejvíc od začátku testování. Přibylo 160 případů, což je za den méně než před Velikonocemi.

09:07

Opoziční ODS chce na dnešním jednání pražských zastupitelů zařadit na program jednání návrh na zřízení fondu na pomoc podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru. Do fondu Nastartujeme Prahu chce vložit tři miliardy korun. ČTK to dnes před jednáním řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Vedení města již schválilo několik opatření, například zastavení valorizace nájmů podnikatelům.

08:58

V Jihomoravském kraji je dnes ráno 363 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Proti středečnímu večeru je to nárůst o pět případů. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zůstává šest pacientů s koronavirem ve vážném stavu.V ČR je k dnešnímu ránu 6303 potvrzených případů nemoci covid-19.

08:58

Rozsáhlá diskuse čeká dnes v Senátu zákon, podle kterého by nájemníci bez příjmů nemohli dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Zákon obsahuje podle části senátorů věcné chyby, některé neupravitelné. Na tiskových konferencích upozornili třeba, že když majitel uvede jiný důvod pro výpověď, bude ji moct uplatnit. Na pomoc nájemníkům i pronajímatelům navrhují jiné ekonomické nástroje včetně státní garance.

08:53

Počet vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, se od středečního večera zvýšil o 12 na 831. Ve středu v ČR nikdo s touto nákazou v nemocnicích nezemřel. Pokud by byl tento údaj potvrzen i v dalších dnech, bylo by to poprvé od 23. března, kdy v ČR nebyla žádná oběť s covid-19. Potvrzených případů nákazy je 6303. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

08:52

Počet případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 6303, dosud zemřelo 166 lidí, uzdravilo se 831. Data aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví na svém webu dnes ráno.

08:47

Liberecký kraj má 186 potvrzených případů onemocnění novým koronavirem, o dva víc než ve středu. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví. Podle krajské hygienické stanice se už v kraji z nemoci uzdravilo 33 lidí, dva lidé onemocnění covid-19 podlehli.

08:40

Itálie, Španělsko, Francie a Velká Británie jsou koronavirem nejhůře zasažené státy v Evropě. Velké problémy mají také Švýcarsko, Nizozemsko a Belgie. V poměru k počtu obyvatel jsou na tom jak s potvrzenými nakaženými, tak se zemřelými na nemoc covid-19 lépe země, které byly v době studené války za takzvanou železnou oponou. Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko či Rumunsko. Je to náhoda?

08:40

V Brazílii se koronavirem nakazilo dvouměsíční dítě z domorodého kmene Warao původem z Venezuely. S odvoláním na starostu města Manausu o tom dnes informovala agentura Reuters. Kvůli nedostatku imunity a nevyhovujícím sociálním podmínkám jsou indiánské komunity v porovnání s většinovou populací ohroženou skupinou.

08:24

V Německu ve středu zemřelo 315 lidí nakažených koronavirem, což je nejvíce za poslední dny. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha, který celkem registruje 3569 úmrtí a 130 450 potvrzených infekcí.

V nejhůře postiženém Bavorsku bylo zatím zaznamenáno 1049 úmrtí a přes 35 000 infekcí, v Bádensku-Württembersku 802 mrtvých a více než 25 800 nákaz. Mezi trojicí nejpostiženějších spolkových zemí je i nejlidnatější Severní Porýní-Vestfálsko se 663 mrtvými a více než 26 300 infekcemi.

V nejhůře postiženém Bavorsku bylo zatím zaznamenáno 1049 úmrtí a přes 35 000 infekcí, v Bádensku-Württembersku 802 mrtvých a více než 25 800 nákaz. Mezi trojicí nejpostiženějších spolkových zemí je i nejlidnatější Severní Porýní-Vestfálsko se 663 mrtvými a více než 26 300 infekcemi.

08:12

Huť Liberty Ostrava kvůli pandemii koronaviru dočasně odstaví vysokou pec číslo 2 a sníží do konce srpna výrobu surového železa o 20 procent. Opatření bude mít dopad na přibližně 400 zaměstnanců, což je podle firmy méně než sedm procent. Huť je využije v jiných provozech, část pracovníků ale zůstane doma. Odbory s několikaměsíční odstávkou vysoké pece nesouhlasí.

07:37

Zaměstnanci nemocnice v jemenském třetím největším městě Táizz se po pětileté válce potýkají s nedostatkem materiálu a na nového nepřítele v podobě koronaviru připraveni nejsou. Jemen moc lidí netestuje a ohlásil zatím jediný případ koronaviru. Agentura Reuters napsala, že humanitární organizace se obávají, že epidemie se může mezi podvyživenými obyvateli Jemenu rychle rozšířit.

"Už teď, před nástupem koronaviru, tady stěží najdete ventilátor. My lékaři nemáme ochranné oblečení, a přitom budeme v první linii," řekl Abdalazíz Kásim z týmu pro koronavirus v táizzské nemocnici Džumhúríja.

07:27

Opozici se nelíbí postup vlády v době koronavirové krize.

07:15

Lidem s nařízenou karanténou budou její trvání ukončovat praktičtí lékaři až po provedení vyšetření na přítomnost protilátek s negativním výsledkem. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které nabývá účinnosti 22. dubna.

Nadále platí, že pro ukončení karantény je nutné, aby uplynulo 14 dní od prvního dne jejího nařízení. Současně lidé nesmí vykazovat příznaky onemocnění covid-19, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

07:00

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že se jeho vláda snaží zjistit, zda koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo mezitím řekl, že Peking by "měl jít s pravdou ven" a sdělit, co ví. Informovala o tom agentura Reuters.

Šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley v úterý oznámil, že velení americké armády se přiklání k názoru, že původ nynější globální nákazy je přírodní a že koronavirus nebyl vyvinut v čínských laboratořích, ale nelze to říct s naprostou jistotou.

06:54

Senát čeká schvalování dalších zákonů kvůli epidemii koronaviru. Vláda tentokrát nemůže počítat s tím, že všechna její nová opatření senátoři podpoří.

Zamítnutí hrozí například návrhu, aby policie mohla pokutovat na místě až 10 000 korunami ty, kdo opatření proti koronaviru porušují. S odmítnutím se možná setká i návrh, aby v nemocnicích mohli kvůli koronavirové krizi pracovat lékaři ze zemí mimo EU i bez aprobačních zkoušek.

06:49

Pevninská Čína hlásí 46 nových případů nákazy koronavirem, stejný počet přitom hlásila i ve středu. Počet potvrzených případů nákazy tak vystoupil na 82 341. S odvoláním na sdělení čínského zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

06:46

Počet úmrtí na koronavirus v USA druhý den v řadě dosáhl rekordu. Podle propočtů agentury Reuters tam ve středu onemocnění covid-19 podlehlo nejméně 2371 lidí, a celková bilance mrtvých tak překonala 30

800. Prezident Donald Trump nicméně na středeční tiskové konferenci řekl, že podle dat šíření nákazy v USA patrně dosáhlo vrcholu, a dodal, že tento čtvrtek představí nové pokyny ohledně znovuotevírání ekonomiky.

Americký prezident Donald Trump ve své Oválné pracovně během projevu k pandemii koronaviru
Americký prezident Donald Trump ve své Oválné pracovně během projevu k pandemii koronaviru | Foto: Reuters
06:28

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl ve středu podle ministerstva zdravotnictví o 160 na 6301, v předchozích třech dnech se přitom denní nárůst držel pod stovkou. S nemocí covid-19 zemřelo v nemocnicích dosud 166 lidí, uzdravilo se jich 819. 

23:52

Pašeráci ukryli kokain v hodnotě přes jeden milion liber (31 milionů Kč) do zásilky ochranných roušek, která směřovala do Británie, oznámila britská pohraniční policie. Policisté 14 kilogramů drogy nalezli v dodávce registrované v Polsku. Řidič se chtěl s vozem do britského království dostat tunelem pod kanálem La Manche, informovala BBC.

23:28 Roman Prymula.

V řádu týdnů se podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly zřejmě zmírní pravidla pro vycestování za hranice. Diskutuje se podle něj hlavně o cestách v létě do Chorvatska a na Slovensko. V polovině června by se mělo ukázat, jestli mírnění pravidel v Česku bylo úspěšné. Potom by mohlo být povoleno cestovat do zemí, kde je epidemiologická situace lepší nebo stejná jako v Česku, řekl dnes večer v České televizi. Premiér Andrej Babiš dnes rovněž v ČT řekl, že vláda se možností volného vycestování bude dál zabývat. Cestování Čechů do ciziny a vstup cizincům do Česka vláda zakázala zhruba v polovině března.

Podle Prymuly bude záležet na vzájemných dohodách mezi zeměmi, jestli budou své občany vzájemně přijímat. "Pokud se bude vracet z nějaké rizikovější země, tak samozřejmě půjde do karantény. Ze zemí, kde není to riziko vyšší, to nebude nutné," řekl náměstek.

22:15

Na uvolňování opatření týkajících se škol byla shoda mezi epidemiology a vládou, řekl dnes večer v České televizi premiér Andrej Babiš. Nejvíc podle něj kabinet v úterý debatoval o svatbách. Vláda také podle svého předsedy zapomněla vyřešit otázku obnovení bohoslužeb. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že plán povolení bohoslužeb přinese na vládu jako podnět.

22:13 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš navrhne vládě zvýšit od června platby za státní pojištěnce o 500 korun. Dnes večer to řekl v České televizi. Podle něj bude potřeba do zdravotnictví dodat desítky miliard korun. Pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát, je zhruba 5,9 milionu, jde o děti, seniory, nezaměstnané nebo vězně. Letos stát za každého z nich odvádí 1067 korun měsíčně. Původně bylo v plánu příští rok zvýšení o 3,5 miliardy. Zdravotní pojišťovny už na konci března odhadovaly, že schodek zdravotního pojištění bude 40 miliard korun.

21:15

Počet obětí koronaviru v USA překonal hranici 30 000, informovala agentura Reuters. Nejvyšší denní nárůst mrtvých hlásila země v úterý. Podle propočtů Reuters koronaviru ve Spojených státech podlehlo již 30 039 lidí, což představuje nárůst o 1593. Mnoho států nicméně zatím novou bilanci zemřelých nezveřejnilo. Navzdory nárůstu počtu mrtvých v některých státech ale zřejmě šíření nákazy zpomaluje.

20:49

Ve Spojených státech dnes podle neúplných údajů podlehlo koronaviru přes 1300 lidí, počet nakažených dosáhl 615 000. Celkem v USA po nákaze zemřelo 29 751 lidí, napsala ve své souhrnné zprávě agentura Reuters. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se nakazilo přes 613 000 obyvatel USA, zemřelo necelých 27 000 lidí. V úterý bylo v USA hlášeno rekordních 2405 úmrtí.

20:49

Počet hospitalizovaných Američanů s diagnózou covid-19 ve státě New York druhý den za sebou poklesl. Prohlásil to dnes guvernér Andrew Cuomo. Stát, který je epidemií koronaviru v USA nejvíc postižen, natolik stabilizoval svůj zdravotnický systém, že může předat ventilátory jinam, konstatoval. Oznámil, že obyvatelé státu budou povinni nosit na veřejnosti roušky.

20:28

Armády Severoatlantické aliance poskytnou další vojenské kapacity k boji proti koronavirové pandemii, zároveň však musí být připraveny čelit vnějším hrozbám, které ani během krize nepolevují. Po dnešní videokonferenci aliančních ministrů obrany to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ministři podle něho hovořili i o tom, že aliance se musí z bezprecendentní situace poučit do budoucna a ochránit například svou kritickou infrastrukturu. Česko zastupoval Lubomír Metnar.

19:51

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes vyzval Čínu k "plné transparentnosti" a ke sdílení informací potřebných pro boj s koronavirem. O jeho rozhovoru s Jang Ťie-čch'em, který ve vedení čínské komunistické strany odpovídá za zahraniční politiku, dnes novináře informovala Pompeova mluvčí Morgan Ortagusová. Na neprůhlednost čínského postoje upozornilo i ministerstvo obrany USA.

19:38

Krize kolem koronaviru v Belgii nepolevuje a v zemi dnes opět výrazně narostl počet známých nakažených i obětí nemoci covid-19. Za poslední 24hodinové období se nákaza potvrdila u dalších 2454 lidí, zatímco bylo nahlášeno 283 úmrtí, informoval místní krizový štáb. U statistiky infikovaných jde o rekordní nárůst, sousední Nizozemsko naopak ohlásilo nejméně nových případů od 23. března. Belgie zároveň rozhodla o prodloužení karantény v zemi až do 3. května.

19:38

Ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech zemřelo na covid-19 už 17.167 lidí. Počet obětí od úterý vzrostl o 1438. Nakažených je 106.000. Informoval zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. Zároveň upozornil, že dnešní bilance je mimořádně vysoká i kvůli tomu, že zdravotníci dodatečně nahlásili úmrtí z prodlouženého velikonočnímu víkendu.

19:25

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 761 lidí nakažených koronavirem. Celkem má tak země už 12.868 obětí nemoci covid-19, informovala dnes agentura Reuters. Počet potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 se blíží k hranici 100.000, kterou zatím překonalo jen pět zemí světa.

19:24

Kladno kvůli dopadům epidemie koronaviru zvýšilo rozpočtovou rezervu, čeká nižší příjmy. Zastupitelé na dnešním mimořádném jednání schválili převedení pětiny peněz z komisí, například pro sport a kulturu, a z Fondu primátora. Celkem z nich půjdou do rozpočtové rezervy zhruba dva miliony korun, řekl kladenský primátor Dan Jiránek. Ve schváleném rozpočtu pro letošní rok činí rezervy jednotlivých kapitol rozpočtu dohromady přes deset milionů korun.

18:45 Roman Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví opět povolí přítomnost otce či jiné další osoby u porodu. Na svém Twitteru to napsala poslankyně Olga Richterová (Piráti). Přítomnost třetí osoby u porodu byla zakázána kvůli šíření koronaviru zhruba od poloviny března. Výjimku ze zákazu později ministerstvo umožnilo jen u porodů handicapovaných žen nebo třeba cizinek, které potřebují tlumočníka.

18:44

Kamionoví dopravci žádají vládu o okamžité zastavení hraničních kontrol při cestách na západ. U hranic se od úterý tvoří několikakilometrové kolony, podle dopravců je způsobují plošné kontroly délky pobytu řidičů v zahraničí. Dopravci tak nestíhají rozvoz svých zakázek, což prohlubuje jejich současné ztráty. V dnešní tiskové zprávě to uvedlo sdružení dopravců Česmad Bohemia. Cizinecká policie k tomu uvedla, že musí kontrolovat podmínky pro překračování českých hranic u stanovených výjimek. Změnit to může pouze vláda. Kamionoví dopravci se teď potýkají až s polovičním úbytkem zakázek.

18:27

V Itálii zemřelo za posledních 24 hodin 578 lidí nakažených koronavirem, což je méně než v úterý, kdy země evidovala 602 nových obětí. V porovnání s úterým klesl i počet nově nakažených, virus testy nově potvrdily u 2667 lidí. O den dříve to bylo 2972. Celková bilance obětí činí 21 645, nakažených je 165 155, informovala s odvoláním na italskou civilní ochranu agentura Reuters.

18:15

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes prohlásil, že lituje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit finanční příspěvky organizaci. Pokud bude svět rozštěpen, koronavirus trhlin využije, varoval šéf WHO podle agentury Reuters.

18:15

Pravidla insolvencí i exekucí se v souvislosti s nynější koronavirovou krizí pravděpodobně změní. Senát by měl podle dnešního doporučení ústavně-právního výboru vládní návrh zákona na čtvrteční schůzi schválit. Předloha předpokládá, že podnikatelé a firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nebudou muset bez zbytečného odkladu podat insolvenční návrh. Do konce června budou pozastaveny až na výjimky exekuce movitých věcí i nemovitostí.

17:58

Ministři financí a centrální bankéři největších ekonomik světa sdružených ve skupině G20 odložili počínaje 1. květnem do konce letošního roku 77 nejchudším zemím splátky dluhů. Chtějí jim tak vytvořit větší prostor pro boj s koronavirovou nákazou. Vyplývá to ze sdělení, které uveřejnili po skončení své dnešní videokonference.

17:45

Vyléčených z covid-19 od rána přibylo 143 na 819, počet úmrtí evidovaných ministerstvem zdravotnictví stoupl o tři na 166. Dnes zatím nikdo nezemřel. Případů nákazy je 6216.

17:43

Armáda si ve středu v Pardubickém kraji převzala povinnosti jednoho ze tří výjezdových týmů. Vznikly na začátku března, tvoří je sanitáři záchranné služby a nemocniční sestry. V kraji také začíná projekt chytrá karanténa, která má umožnit rychlé zjišťování lidí potenciálně nakažených koronavirem, uvedla v tiskové zprávě společnost Nemocnice Pardubického kraje. Sdružuje pět nemocnic zřizovaných krajem.

17:43

V Alzheimercentru Ostrava, kde se vyskytla hromadná nákaza koronavirem, budou od čtvrtku pomáhat vojáci. Už podstoupili testy na covid-19. Po otestování je zařízení využije především k pomocným pracím k zajištění provozu. Zařízení jich bude mít k dispozici 15, řekla ve středu za centrum Martina Svobodová.

17:42

Nejméně půl milionů obyvatel New Yorku v důsledku nynější krize přišlo nebo v nejbližší době přijde o práci. Novinářům to dnes řekl starosta města Bill de Blasio. Připojí se tak ke zhruba 1,2 milionu Newyorčanů, kteří mají občas potíže s každodenní obživou.

17:25

Tisíce Gruzínců se dnes rozhodly odjet z metropole Tbilisi, která se večer spolu s dalšími třemi největšími městy v zemi uzavře na deset dní v rámci prevence proti šíření koronavirové nákazy. Hned ráno se na nejrušnějších výjezdech z hlavního města začaly tvořit velké dopravní zácpy.

17:10

Asi 2500 zaměstnanců domovů pro seniory a se zdravotním postižením dnes v Jihomoravském kraji podstoupilo rychlotesty na nemoc covid-19. Je to zhruba polovina všech zaměstnanců pobytových sociálních služeb v kraji. Pět lidí vykazovalo známky protilátek proti nákaze, což by mohlo znamenat, že ji prodělali nebo ji mají. Jsou proto v karanténě a podstoupí testy u hygieniků. 

17:10

Evropa by podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila měla využít poznatků Tchaj-wanu v boji s koronavirem. Stejně by měla postupovat i Světová zdravotnická organizace (WHO), které je vyčítána pročínská orientace. Vystrčil to dnes uvedl při převzetí humanitárního daru Tchaj-wanu, 63 000 roušek. Dostane je síť mobilních hospiců Cesta domů.

17:06

V Maďarsku se potvrdilo už téměř 1600 případů nákazy koronavirem. Nemoci covid-19 podlehlo 134 infikovaných. Polské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že se v zemi počet nakažených zvýšil o 206 na 7408. Obětí hlásí již 268.

16:40

Armáda obdržela první žádost o pomoc při zajištění provozu domovů sociálních služeb. Dostala ji z Ostravska, řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Žádost přišla od Alzheimercentra Ostrava, v pondělí ji avizoval hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Armáda se zařízením nyní domlouvá konkrétní možnosti pomoci. Možnost povolání až 360 vojáků na zajištění provozu domovů sociálních služeb, ve kterých se prokáže nákaza novým typem koronaviru, v úterý schválila vláda.

16:39 Ministr vnitra Jan Hamáček

Letecký most z Číny je jediným spolehlivým a dlouhodobým zdrojem velkého množství ochranných pomůcek proti novému koronaviru, řekl dnes senátorům ze zahraničního, branného a bezpečnostního výboru ministr vnitra Jan Hamáček. Na začátku koronavirové krize podle něho nebylo možné zajistit prostředky z domácích zdrojů. Hamáček je k tomu skeptický i do budoucna. Na případný plán širšího zapojení českých výrobců se ptal předseda výboru Pavel Fischer.

16:26

Ředitelka Mateřské školy Paprsek v Ostravě-Hrabůvce Natalie Kaštovská by školku ráda znovu otevřela už na začátku května. Vzhledem k tomu, že jde o zařízení pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, bude ale k otevření přistupovat obezřetně. Do soukromé školky chodí především děti s autismem a už nyní začínají s nácvikem nošení roušek. 

16:10

Fakultní nemocnice Hradec Králové dnes odpoledne pečovala o deset pacientů s covid-19, což je stejný počet jako v úterý. Tři pacienti byli ve vážném stavu, dva z nich byli napojeni na plicní ventilaci. Jeden pacient se z nákazy vyléčil a nemocnice jej propustila. Celkem se v nemocnici z nákazy covid-19 zatím vyléčilo pět pacientů. 

16:01

Na Slovensku zemřeli další čtyři lidé nakažení koronavirem. Celkově tak země eviduje šest úmrtí na nemoc covid-19. Tři nová úmrtí se týkají domova důchodců ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, který se stal ohniskem infekce. Testy tam dosud potvrdily nákazu u 55 z 93 klientů a také u devíti zaměstnanců. Část z nich byla hospitalizována, stav pěti pacientů označili lékaři za kritický.

16:00

Středočeská města se začínají chystat na návrat dětí z prvního stupně do škol, s nímž vláda počítá na konci května. Rozhodující slovo budou mít ředitelé, kteří podle zástupců radnic nejlépe vědí, co je v podmínkách jejich zařízení možné a co nikoliv. Ať už se to týká dělení žáků do skupin po 15 dětech, nebo provozu školních jídelen a dalších opatření.

16:00

TOP 09 nepodpoří případný návrh na prodloužení nouzového stavu. Na Twitteru to dnes uvedla šéfka strany Markéta Pekarová Adamová. TOP 09 podle ní nehodlá dále akceptovat omezování svobod. Prodloužení nouzového stavu i po 30. dubnu, dokdy nyní platí, bude třeba podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Nouzový stav v ČR platí od 12. března.

15:44

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin 761 lidí nakažených koronavirem. V úterý byl nárůst 778 mrtvých. Celkem má země obětí covid-19 už 12 868.

15:44

Většině středoškoláků a vysokoškoláků chybí prezenční výuka ve škole. Třetina studentů v posledních ročnících má obavy z toho, že se nestihne připravit na maturitní, přijímací či závěrečné zkoušky. Zhruba stejný podíl studentů by si přál, aby se maturity letos nahradily průměrem známek z posledních vysvědčení. Vyplývá to z průzkumu společnosti GTS Alive, kterého se v první polovině dubna zúčastnilo kolem 5290 studentů.

15:41

Podnikatelské organizace považují vládní návrh, jak by se měly v následujících týdnech postupně otevírat obchody, služby a gastronomická zařízení, za příliš konzervativní a spatřují v něm mnoho nelogičností. Informovala o tom Hospodářská komora a další svazy a asociace ve společném prohlášení. Vadí jim také to, že plán s nimi vláda nekonzultovala.

"Podnikatelé respektují, že veškeré kroky k uvolňování ekonomiky musejí být založeny na epidemiologických informacích a doporučení hygieniků. Je však pro ně zcela netransparentní, na jakém modelu vývoje epidemie vláda založila svůj konzervativní plán otevírání obchodů a služeb," uvedli.

15:37

Památkový ústav otevře sto svých objektů 8. června, spustí online rezervaci. Prohlídky budou v rouškách. Ztráty do konce května odhadl na 150 mil. Kč.

14:27

V Rakousku se počet obětí koronaviru přiblížil ke čtyřem stovkám, v sousedním Švýcarsku komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19 podlehlo skoro tisíc lidí. V Rakousku se dosud nakazilo 14 335 lidí. Ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku, které vedou společnou statistiku, přibylo 260 nakažených na aktuálních 26 336 potvrzených případů. 

14:26

Zavření českého restauračního trhu na tři měsíce bude mít nepříznivý dopad i na minipivovary. Majitelé je budou muset prodávat nebo zavřít. Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně se tak rozhodne až 40 procent z nich. Zhoršil tak svůj březnový odhad, podle kterého byla nucena vzdát se svého podniku čtvrtina majitelů. Šuráň řekl, že stát sektoru nepomohl a že mnoho z výrobců piva čekalo uvolnění opatření dříve. Jde podle něj prakticky o cílenou likvidaci oboru. V Česku bylo před vypuknutím koronavirové krize 500 minipivovarů.

14:16

Repatriační lety stály více než sto milionů korun. Podle MZV může až 75 procent této částky proplatit EU. Platby by měly začít přicházet v řádu týdnů.

13:53

Restaurace v Pardubickém kraji, které v sezoně provozují venkovní zahrádky, nedočkavě čekají, až je budou moci otevřít. Některé po vládních nařízeních kvůli epidemii nemoci covid-19 zavřely, jiné udržují alespoň částečný provoz. I ty však omezení provozu citelně finančně zasáhlo.

13:51

Až 10 000 hodin vydrží reaktorový filtr Subveco do masek a polomasek pro nejvyšší bezpečnost, který vyvinul a otestoval tým Centra pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Nový typ filtru může zjednodušit práci zdravotníkům, hasičům či policistům, a navíc ušetřit peníze. Novinářům to ve středu řekl vedoucí projektu Roman Fojtík. Vedoucí vývojové skupiny společnosti Brano v Hradci nad Moravicí na Opavsku Libor Kuděla řekl, že firma chystá sériovou výrobu masek s tímto filtrem.

13:34

Zástupci církví se obrátili na premiéra s žádostí, aby se mohly konat mše při zachování preventivních opatření. Podle vlády to má být až 8. června.

13:23

Lidé by se neměli bát chodit se svými zdravotními problémy do nemocnic, přestože je pandemie koronaviru, řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek v on-line přenosu na Facebooku. Někteří lidé podle něj pomoc zdravotníků odkládají a jejich stav je poté mnohem horší. Následně potřebují péči na specializovaných lůžkách na JIP či ARO, tato oddělení v nemocnicích v kraji jsou pak přetížená. Jedna žena dokonce zemřela, protože dlouho odkládala přivolání zdravotníků, řekl Čunek.

13:12

Pracovníci v domovech seniorů a dalších zařízeních, kteří přišli do kontaktu s nakaženými novým koronavirem, už nebudou automaticky nastupovat do karantény. Pokud je jejich péče o klienty nezbytná, nemají příznaky a nemoc covid-19 u nich nepotvrdí testy, zůstanou dál v práci. Nařídilo to ministerstvo zdravotnictví. Ministerstva zdravotnictví a práce to oznámila na svých webech. Opatření má zabránit výpadku personálu.

13:06

Skupiny, v nichž by se od 25. května mohli učit žáci 1. stupně ZŠ, nebudou fungovat jen dopoledne. Plynule se překlopí v něco jako školní družinu.

13:00

Pro studenty VŠ by se mohly školní knihovny otevřít již 20. dubna, studovny zůstanou uzavřené. Všechny veřejné knihovny by se měly otevřít až v červnu.

12:53

Se stanovením termínu přijímacích zkoušek na SŠ je nutné počkat na epidemiologickou situaci, řekl Plaga. Vyhlásí jej v dostatečném předstihu, uvedl.

12:51

Ústřední krizový štáb se zabývá tím, jak zajistit dodávku ochranných pomůcek do Česka po 5. květnu, kdy vyprší smlouvy na dodávky pomůcek ze zahraničí. Po dnešním jednání štábu to řekl jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček. Pracovní skupina, která se dodávkami zabývá, mimo jiné mapuje české kapacity, řekl ministr. Zvažuje také, že by si některé sektory mohly ochranné pomůcky zajišťovat samy.

12:47

Ministr Plaga si dětské tábory dokáže představit až v srpnu. Podle epidemiologa Maďara bude jasněji v květnu. Záleží na vývoji epidemie a dopadech vládních opatření, informuje ČT.

12:46

"Jednotná přijímací zkouška proběhne v červnu," řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

12:49

Institut klinické a experimentální medicíny v Praze i v době pandemie covid-19 zachovává své transplantační programy v plném rozsahu. Péče o pacienty nebyla omezena, na nový koronavirus jsou testováni dárci i příjemci orgánů. Letos zde lékaři transplantovali k dnešnímu ránu 137 orgánů. Uvedla to mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

12:46

"Není nutné tou distanční formou zvládnou vše, co je ve vzdělávacích programech," apeloval ministr školství Robert Plaga. Podle ministra školství je zásadní se zaměřit se na profilové předměty a kvalitně komunikovat s rodiči.

12:42

Ze světa už bylo oficiálně ohlášeno přes dva miliony případů koronaviru, uvádí agentura AFP. Evropa ráno evidovala více než milion infikovaných.

12:37

Univerzita Palackého se znovu chystá od příštího pondělí v omezené míře otevřít své prostory studentům nejvyšších ročníků. Rozhodnutí o zpřístupnění prostor po částečném uvolnění vládních opatření souvisejících s koronavirovou pandemií však nechává především na jednotlivých fakultách či katedrách.

12:37

Mezi pražskými hasiči je 11, kteří mají pozitivní test na koronavirus, a 27 jich zůstává v karanténě. Hasiči to uvedli na Twitteru. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky se z nemoci covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, vyléčilo sedm hasičů a někteří čekají na druhé negativní testování. 

12:36

Studentský spolek Fakescape z brněnské Masarykovy univerzity vytvořil on-line hru Co víš-19, v časech pandemie má pomoci učitelům s výukou v oblasti mediální výchovy a kritického myšlení. Spolek to dnes uvedl v tiskové zprávě.

12:33

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že se spolu s dalšími členy vlády rozhodla vzdát 20 procent svého platu, aby vyjádřila solidaritu s národem, na nějž doléhají ekonomické dopady koronavirové krize.

Jacinda Ardernová
Jacinda Ardernová | Foto: Shutterstock
12:20

Asociace malých a středních podniků vítá vládní plán rozvolňování restriktivních opatření, která mají zabránit šíření koronaviru, i když to není požadovaný výhled na minimálně tři měsíce dopředu, jako je tomu v okolních zemích. Řekla prezidentka asociace Eva Svobodová. V harmonogramu je podle ní řada nejasností. Žádá také prodloužení podpory podnikatelů.

Vláda v úterý představila plán pro otevírání obchodů a dalších zařízení a provozoven uzavřených kvůli novému typu koronaviru. Rozdělila ho do pěti etap od nejbližšího pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Nejprve by měli otevřít řemeslníci, farmářské trhy a autobazary, postupně by se měly každý týden a později po 14 dnech přidávat další obchody či akce. V poslední vlně by mohly otevřít například všechny provozovny v nákupních centrech.

12:18 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Myslím si, že je to velmi rozumný postup," řekl Hamáček. Na jednání podle něj padaly i návrhy na mnohem radikálnější uvolňování opatření. Postupné otevírání jednotlivých obchodů či provozoven považuje ministr za zodpovědné. "Je to reakce, která nám umožňuje v každém momentu zatáhnout za záchrannou brzdu," dodal. Hamáček je od počátku nákazy zastáncem opatrného přístupu.

12:18

V Íránu podlehlo nákaze koronavirem již 4777 lidí. Za posledních 24 hodin se počet obětí zvýšil o 94, což je nepatrně méně než v úterý, kdy země hlásila 98 mrtvých. Islámská republika je koronavirem nejvíce zasaženou zemí Blízkého východu. Dosud se podle ministerstva zdravotnictví nákaza potvrdila u 76 389 lidí, přičemž za uplynulých 24 hodin přibylo 1512 potvrzených případů.

12:17 Ministr vnitra Jan Hamáček

Harmonogram rozvolňování opatření zavedených kvůli šíření nemoci covid-19 je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vyvážený a opatrný. Novinářům po dnešním jednání Ústředního krizového štábu řekl, že je s výsledkem úterního jednání vlády spokojen. Plán podle něj umožňuje v případě nárůstu počtu lidí nakažených novým koronavirem "zatáhnout za záchrannou brzdu".

12:03

Země Evropské unie by měly začít postupně uvolňovat koronavirová omezení, až to vývoj nákazy dovolí. Státy by přitom měly vycházet ze své specifické situace a zároveň své kroky koordinovat s ostatními. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která představila společnou unijní strategii pro postupný návrat k běžnému životu.

11:50

Policisté asi budou moci pokutovat až 10 000 korunami lidi, kteří budou porušovat opatření proti šíření koronaviru. Senátní výbor to podpořil.

11:50

Přijímací zkoušky na vysoké školy se asi budou moci uskutečnit nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol, a i dálkově. Senátní školský výbor to podpořil.

11:50

Adepty na vstup do aktivní zálohy a účastníky dobrovolných cvičení i přes epidemii nového typu koronaviru čeká v květnu kurz základní přípravy. Konat se bude v mimořádném režimu, stejně jako nynější výcvik rekrutů pro armádu. Pouze se o týden posune termín jeho konání, aby se účastníci obou kurzů nepotkali. Na webu armády to uvedla mluvčí vyškovské výcvikové akademie Monika Nováková. Výcviku by se mělo zúčastnit do 60 osob. Kurzy, které byly naplánované na březen a duben, armáda kvůli krizovému stavu zrušila.

11:49

Městská společnost Pohřebnictví Zlín příští týden pravděpodobně obnoví smuteční obřady v obřadní síni zlínského krematoria. Konat by se však měly pouze s omezeným počtem smutečních hostů a jen ve vybrané dny v týdnu. Kvůli opatřením vlády souvisejícím s šířením nákazy nového typu koronaviru firma v první polovině března všechny obřady v krematoriu dočasně zrušila.

11:49

Na řadě míst v Dánsku se po měsíci znovu otevřely jesle, školky a první stupeň základních škol, které byly uzavřeny 12. března kvůli obavám z šíření koronaviru. Informovala o tom agentura AFP, podle níž je dánské království první evropskou zemí, která zařízení pro nejmenší děti znovu uvádí do provozu.

11:28

Ve Španělsku zemřelo za předchozí den 523 lidí s nemocí covid-19, je to méně, než byl denní nárůst oznámený v úterý. Infikovaných přibylo pět tisíc, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podle něj se v zemi dosud nakazilo 177 633 lidí, z toho 18 579 zemřelo a 70 850 se uzdravilo.

11:27

Senát možná odmítne pro nadbytečnost návrh, aby nemocnice mohly kvůli koronavirové krizi zaměstnat lékaře ze zemí mimo EU bez předepsané aprobace. Horní komoře to dnes jednomyslně doporučil její zdravotnický výbor. Jeho členové se obávají, že by změna vedla k obcházení aprobačních zkoušek a že neaprobovaní zahraniční lékaři by v nemocnicích mohli zůstat nejen po maximálně předpokládaného půl roku, ale nastálo.

11:19

Molekulární parazitolog Zdeněk Paris nejprve onemocnění covid-19 sám prodělal a nyní se podílí na tom, aby nákazu koronavirem odhalil u jiných. Jako vědec se stal součástí týmu českobudějovického biologického centra Akademie věd, který analyzuje vzorky s podezřením na covid-19. Předtím však musel strávit tři týdny v domácí izolaci a léčit se z koronaviru, řekl dnes osmatřicetiletý badatel novinářům.

"Byl jsem pět dní na konferenci ve Španělsku. Když jsem se vrátil, začal jsem cítit únavu, pálení na hrudi a měl jsem teplotu. Vzhledem k tomu, že koronavirus se už rychle šířil, mě hned napadlo, že jsem nakažený," uvedl.

11:07

Pořadatelé kvůli koronaviru zrušili letošní pochod Praha-Prčice, který je nejmasovější akcí svého druhu v ČR. Posouvá se o rok na 15. května 2021.

Přestože si pořadatelé přáli, aby tradice nebyla přerušena, pochodníci nakonec musejí po dlouhých letech pochodů zůstat doma. "Vládní opatření směřující k omezení epidemie ostatně akce podobného typu zakazují. Spoléháme na příznivce pochodu, že naše rozhodnutí pochopí a budou respektovat nařízení vlády, jakož i fakt, že na 55. ročníku se sejdeme 15. května v roce 2021," uvedli.

10:55

Na mnoha místech v Česku se kvůli koronaviru zastavil život. Je to vidět na unikátních leteckých fotografiích z přeletu ruzyňského letiště a několika měst v blízkosti Prahy. Na ploše letiště je pusto až na řady zaparkovaných letadel, která nemohou do vzduchu. Podobně to vypadá i na nádražích, prázdná jsou i náměstí. Podívejte se na galerii Aktuálně.cz.

10:50

Pirátská strana podala trestní oznámení na 11 internetových prodejců roušek, respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu. Jejich zákazníci podle strany například nedostali objednané zboží po více než měsíci, obchody také zveřejňovaly nepravdivé informace, fiktivní recenze či vyzývaly k platbě již zaplaceného zboží. Piráti v březnu po prvním trestním oznámení vyzvali veřejnost, aby jim hlásila podezřelé obchody, které se snaží zneužít situaci kolem epidemie nového typu koronaviru. V tiskové zprávě dnes uvedli, že prověřovali téměř 350 podnětů.

10:10

Rusko ohlásilo 3388 nových výskytů koronavirové nákazy, což je další rekordní nárůst během jediného dne. Celkový počet infikovaných dosáhl 24 490, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb pro boj s infekcí. Nemoci covid-19 podlehlo během noci dalších 28 pacientů, celkem 198 lidí. "Je to poprvé, co během 24 hodin bylo v Rusku zjištěno více než 3000 nových případů," poznamenala agentura Interfax.

10:34

Do kempů na Vysočině se hlásí rekreanti. Chatky si tradičně zamlouvají hlavně na letní prázdniny. Někteří ale kvůli nejistému průběhu sezony způsobenému šířením koronaviru rezervaci ruší nebo odkládají na konec léta. Zálohové platby zatím provozovatelé kempů vesměs nevybírali. Platit přitom musí režijní náklady, například elektřinu, vodu, telefon, někteří mají i zaměstnance.

10:09

V reakci na vysoké počty obětí nákazy koronavirem v domovech důchodců se papež František při dnešní ranní mši modlil za ohrožené seniory. Staří lidé podle něj zasluhují úctu, neboť tvoří "kořeny" naší společnosti. Obřad byl z kaple papežovy vatikánské rezidence živě přenášen na internetu.

09:57

Největší slovenský hudební festival Pohoda hlásí odklad. 

09:55

Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří by v budoucnu mohli kvůli útlumu těžby přijít o práci, by měli znovu získat nárok na státní příspěvek ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací dolů. Vyplývá to z návrhu novely vládního nařízení připraveného ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), jehož aktivitu OKD vítá

09:54

Liberec nejspíš odpustí firmám a živnostníkům nájemné za čtvrt roku za komerční prostory v městských objektech. Stejně tak zřejmě nebude letos ani vybírat poplatek za předzahrádky u restaurací. Dohromady jde o částku zhruba dva miliony korun. Zatím jde o návrh schválený vedením města, podle náměstka primátora pro ekonomiku Zbyňka Karbana (ANO) musí rozhodnout zastupitelstvo. "Aspoň takový mám výklad od právníků," řekl novinářům. Zastupitelé pátého největšího města v zemi by se měli sejít na konci dubna.

09:46

 V dalších pobytových sociálních zařízeních v Moravskoslezském kraji se zatím nákaza covid-19 neprokázala. Rychlotesty sice dosud odhalily 11 pozitivních zaměstnanců a tři klienty, ale tyto výsledky se ještě prověřují laboratorním testem. Z celkem 14 pozitivních byly prověřeny tři a v laboratoři vyšly negativně, rychlotesty tak byly falešně pozitivní.

09:41 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví chce podle Vojtěcha zhruba do dvou měsíců ukončit centrální nákup ochranných pomůcek. Klasických roušek má nadbytek a postupně je bude distribuovat, zásoby respirátorů vystačí právě asi na dva měsíce. Poskytovatelé zdravotní péče by si pak měli nákupy těchto pomůcek zajišťovat sami. "Určitě ještě uděláme nějaké objednávky, ale strategie ministerstva zdravotnictví je postupně utlumovat centrální nákup," podotkl ministr.

09:37

Nouzový stav lidem neobrátil naruby pouze občanský život, ale často i ten pracovní. Změny dopadly pochopitelně i na učitele, kteří si, v mnohých případech, byli nuceni ze dne na den doplnit své znalosti v oblasti počítačové gramotnosti. Což je zřejmě největší (a do jisté míry nečekaný) přínos karantény, tvrdí jihočeský učitel Lukáš Boček. Napsal o tom pro Aktuálně.cz.

09:30

Sbírka na plicní ventilátory pro Nemocnici Jihlava už vynesla přes dva miliony korun. Nemocnice mohla pořídit další kus, takže už má 23 ventilátorů. Mohou sloužit i pacientům s nemocí covid-19, při které je jednou z komplikací zápal plic. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

09:20

Počet vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Česku dál stoupá, od úterního večera přibylo 34 uzdravených, celkem jich je podle ministerstva zdravotnictví 676. Zemřelých v nemocnicích je 163, proti úterý o dva více. Potvrzených případů nákazy je 6151. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30. V úterý přibylo 82 nakažených, denní nárůst se tak třetí den drží pod stovkou. Proti předchozím dnům stoupl počet testovaných, laboratoře jich v úterý vyhodnotily 5867.

09:10 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Základní pravidla o omezení pohybu budou určitě platit do konce nouzového stavu, oznámil Vojtěch.

09:08 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Máme zcela dostatek plastických roušek. Roušek máme dokonce i nadbytek. Co se týče respirátorů, tak tam jsme saturováni na další dva měsíce," řekl ministr Vojtěch. "Je na místě normalizovat situaci."

09:04

Zdravotníci zatím nemají přesná data, kolik lidí zemřelo pouze na covid-19, aniž by trpěli i nějakou jinou závažnou nemocí.

08:48

"Jediné, co teď můžeme dělat, je tu nemoc co nejdetailněji poznat a vytvořit systém, který bude schopný reagovat na nějaký průšvih," řekl Dušek.

08:42 Roman Prymula.

"Máme velmi dostatečnou kapacitu s rezervou, kdy by došlo k navýšení případů. Budeme ale opatření zapínat tak, aby k tomu vůbec nedošlo. U uvolňování je ale třeba nastavit nějaký systém, a tím systémem je chytrá karanténa," řekl náměstek Roman Prymula.

08:35

"V současnosti žádná léčba covid-19 nemůže být označena za spolehlivou. Podle studie byl remdesivir ze sta pacientů úspěšný jen u 68," řekl Černý.

08:33

"Kapacita volných lůžek se pohybuje kolem 2500. Zdá se, že to bude dostačující," řekl Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resustitace a intenzivní medicíny.

08:30

"Celkově bylo nakaženo 573 zdravotnických pracovníků. U lékařů, kteří se starali o pacienty s koronavirem, je to 12 %, u sester 28 %," uvedl Dušek.

08:27

"Jsme v situaci, kdy máme reprodukční číslo 1, možná i mírně nižší," řekl Dušek.

08:26

K 30. 4. očekávají statistici celkový počet zhruba 9 900 zjištěných případů.

08:16

"Nadále zůstává setrvalý poměr 20 % všech diagnostikovaných v kategorii 65 let plus," řekl Dušek.

08:12

"Ještě 14 dní nebudeme mít odhady celkového počtu nakažených ve společnosti. V mortalitě je ale Česká republika dále na spodní straně mezinárodního peletonu," řekl Dušek.

08:11

"Musíme ještě minimálně týden počkat, abychom viděli, jak se na epidemii podepsaly Velikonoce," ředitel zdravotnického statistického ústavu Ladislav Dušek

08:10 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle Vojtěcha budou nemocnice dále uvolňovat kapacity pro pacienty, kteří kvůli koronaviru již řadu týdnů čekají na chirurgické zákroky či vyšetření. "Nemocnice si mohou dovolit začít podobně jako v době předcovidové," řekl Vojtěch.

08:07

"Vidíme, že v nemocnicích je stále konstantní počet pacientů, to číslo se nijak nevychyluje. To je pro nás nejdůležitější zpráva a nejdůležitější zpráva, že v ČR zvládáme situaci dobře," řekl Vojtěch.

08:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Situace je poměrně dobrá. Na druhou stranu se nenechme ukolébat, o Velikonocích bylo méně testů a musíme si počkat na vyhodnocení," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Stále platí, že máme pandemii pod kontrolou."

08:02

Zatímco prodeje čepovaného piva kvůli zavřeným hospodám v koronavirové době míří k nule, bruselské minipivovary se snaží krizi čelit rozvážkou zlatavého moku až před dveře domovů žíznivých zákazníků. Dovážkové služby jsou natolik žádané, že spolu s pivovary zažívají rozkvět. Některé pivovary nabízí svým zákazníkům možnost přispět až 30 eury (zhruba 800 korun) nebo určitým procentem z nákupu na bruselské nemocnice, které nyní bojují s nemocí covid-19, píše agentura Reuters.

07:56

Zájem Čechů o rekreační objekty stoupá již několik let. Zatímco v minulosti hrála velkou roli touha po vlastní, cenově dostupnější nemovitosti, teď jde spíš o způsob, jak si vynahradit zrušenou zahraniční dovolenou a užít si přírodu v soukromí. Největší zájem je o chaty ve Středočeském kraji, na Šumavě a v Krkonoších. Atraktivní jsou také Beskydy, potvrzují oslovené realitky.

07:39

Nakažených koronavirem v Německu za den přibylo 2486, poprvé od soboty je to větší denní nárůst než předchozí den. Úmrtí za čtyřiadvacet hodin podle dnešních ranních údajů přibylo 285, což je rovněž více, než bylo oznámeno v úterý. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na data Institutu Roberta Kocha (RKI).

V pondělí bylo v Německu ohlášeno 2082 nových případů nákazy koronavirem a 170 nových úmrtí lidí s nemocí covid-19. Údaje z posledních dnů ale mohly být ovlivněny velikonočními svátky.

07:37

Lidé i několik týdnů po nástupu pandemie shání ochranné pomůcky, kde se jen dá. Ze zoufalosti nakupují i od neprověřených prodejců, a to i lékaři a zdravotnická zařízení. Vystavují se však riziku, že jim objednané zboží vůbec nedorazí. Piráti trh s rouškami analyzovali a na základě výsledků se rozhodli na jedenáct e-shopů podat trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu podvodu.

07:33

Španělka Susana Cristová a další rodiče autistických dětí to teď během přísné koronavirové karantény vůbec nemají jednoduché a kromě omezení plynoucích z domácí izolace se musí navíc potýkat s urážkami, napadáním, a dokonce s pokutami. Lidé s autismem totiž na rozdíl od ostatních občanů mají díky nařízení vlády povolené procházky, jen málokdo ale o tom ví. A tak rodiče nebo asistenti venku často slýchají nadávky nebo na ně chodí udání úřadům, napsala agentura Reuters.

06:00

Celkový počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 6141, v úterý přibylo 82 nakažených, uvedlo ministerstvo zdravotnictví na webu. Denní nárůst se tak již třetí den drží pod stovkou.

S nemocí covid-19 zemřelo v nemocnicích dosud 161 lidí, uzdravilo se jich 642.

05:57

Zdravotnické úřady z pevninské Číny dnes ohlásily 46 nově nakažených koronavirem. Je to téměř dvojnásobný pokles oproti 89 případům, jež země zaznamenala o den dříve, kdy se jednalo o rekord za několik posledních týdnů. Informaci přinesla agentura Reuters. Z nově nakažených jich přicestovalo 36 ze zahraničí.

05:52

Ve Spojených státech zemřelo za poslední den 2228 lidí na nemoc covid-19, což je dosud nejvyšší jednodenní bilance zaznamenaná po celém světě.

05:50

Spojené státy jsou zdaleka největším přispěvatelem WHO, loni organizaci zaslali asi 22 procent jejího rozpočtu.

05:40

"Dnes jsem nařídil pozastavení financování Světové zdravotnické organizace po dobu, kdy budeme provádět studii ohledně role WHO při špatném zvládání a při skrývání šíření koronaviru," řekl Trump na tiskovém brífinku a dodal, že WHO "selhala ve své základní povinnosti a musí být pohnána k odpovědnosti".

05:35

Současné míře rozšíření viru bylo podle Trumpa možné předejít, kdyby organizace nešířila "dezinformace" předkládané Čínou, v níž se virus loni objevil poprvé. Informovala o tom agentura Reuters.

05:30

Americký prezident Donald Trump oznámil, že přikázal své administrativě, aby dočasně přerušila financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Důvodem je podle něj způsob, jakým si WHO počínala při boji s pandemií způsobenou koronavirem.

23:19

Zvládání pandemie v západní Evropě na svých webových stránkách kritizovalo čínské velvyslanectví v Paříži. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian si kvůli tomu předvolal čínského velvyslance a sdělil mu svůj "jasný nesouhlas" s komentáři.

22:08

Koronavirus se ve Spojených státech prokázal již u více než 600 000 lidí. Nemoci covid-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, tam podlehlo přes 25 000 z nich. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se v zemi nakazilo zatím 598 670 lidí. Největším ohniskem nákazy zůstává New York.

22:00

Velení americké armády se přiklání k názoru, že původ nynější globální nákazy je přírodní a že koronavirus nebyl vyvinut v čínských laboratořích. 

21:55

Harmonogram otevření obchodů a služeb, který dnes schválila vláda, je pro obchodní centra diskriminační. Řekl to předseda výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček. Otevřena by měla být až v poslední vlně od 8. června. Přitom mohou podle Kubíčka velmi dobře zajistit potřebná bezpečnostní i hygienická opatření. Schválený harmonogram je podle něj odrazem naprostého nepochopení, jak obchodní centra fungují.

21:18

Britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline se dohodla s francouzským konkurentem Sanofi na spolupráci při vývoji vakcíny, která by pomohla zastavit šíření nemoci covid-19. Firmy však upozornily, že vakcína by i v případě úspěšných klinických testů byla dostupná až ve druhé polovině příštího roku.

20:43

Otevírání obchodů a služeb uzavřených kvůli koronaviru je v pěti vlnách pomalé, vláda své návrhy nekonzultovala s těmi, kterých se dotýkají, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Plán vlády podle něj ve srovnání s postupem v sousedních zemích vypadá podivně.

20:40

Celou svou vesnici přivedl do karantény 58letý Bulhar, který se do ní bez vyléčení vrátil po útěku z nemocnice, kde byl kvůli nemoci covid-19. Informovala o tom dnes televizní stanice bTV. Pacient, který trpí i těžkou cukrovkou, odjel z nemocnice ve městě Stara Zagora do své asi 30 kilometrů vzdálené obce Paničerevo taxíkem. Policisté provinilce sice zanedlouho našli v jeho domě a vrátili do nemocnice, ale ministr zdravotnictví Kiril Ananiev bez milosti vesnici s přibližně 1800 obyvateli zavřel do čtrnáctidenní karantény.

20:39

Více než 2,5 milionu liber (77 milionů Kč) vybral na pomoc britskému zdravotnickému systému 99letý válečný veterán Tom Moore. Původně chtěl Moore vybrat jen tisíc liber (30 900 Kč), aby vyjádřil vděk britským zdravotníkům, kteří se o něj v minulosti vždy dobře postarali. "Čím více peněz se sejde, tím lépe, protože když jsem byl v nemocnici se svým kyčlem a pak s hlavou, péče, jakou jsem dostal, byla naprosto neuvěřitelná," řekl Moore. Od doby, kdy si zlomil krček, se 99letý muž pohybuje jen za pomoci chodítka, přesto se rozhodl oslovit dárce právě slibem, že bude chodit po zahradě.

Tom Moore
Tom Moore | Foto: Twitter Toma Moora
20:30

Vláda představila termíny uvolňování konkrétních opatření proti koronaviru. Kdy se otevřou pro Čechy hranice? A bude EU postupovat jednotně? Sledujte speciál DVTV s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem.

Živě: Má vláda plán cesty z krize? Postupně otevře obchody i restaurace. Školy v září

Premiér Andrej Babiš
Vláda představila termíny uvolňování konkrétních opatření proti koronaviru. Sledujte speciál DVTV s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. | Video: Martin Veselovský, DVTV
20:28

Technická univerzita v Liberci spolupracuje na vývoji nového typu roušky, která viry a bakterie nejen zachytí, ale také zničí. Ochranu zvyšuje nanofiltr, který se do ní vkládá. Prototypy roušky už začali testovat zdravotníci a záchranáři, uvedla na svých internetových stránkách univerzita. Vývoj vysoce účinné antibakteriální roušky zadala univerzitě žatecká společnost DORN System.

20:20

Hygienici evidují v Praze k dnešním 18:00 celkem 1450 potvrzených případů nemoci covid-19. Za posledních 24 hodin jich v hlavním městě přibylo 18. Celkový počet vyléčených v hlavním městě vzrostl ze 123 na 168. Počet zemřelých s koronavirem se proti pondělnímu večeru zvýšil o šest na 57. Na svých internetových stránkách to oznámila pražská hygienická stanice.

20:19 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nutnost dalšího prodloužení nouzového stavu, který v celé České republice platí do 30. dubna, zváží vláda před jeho koncem, aby měla aktuální data o epidemii nového typu koronaviru. Novinářům to po dnešním jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). S trváním nouzového stavu podle něj budou spojena opatření omezující pohyb osob v republice.

20:18

Otevření hotelů a restaurací podle harmonogramu, který dnes schválila vláda, bude podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka problematické. Od května budou moci otevřít stravovací zařízení, která disponují zahrádkou, na její provoz se však vážou podle Stárka další podmínky a opatření, není tak jisté, zda je budou restaurace schopny otevřít. Podobné je to s hotely, pro které možnost obnovit provoz v červnu prakticky znamená uzavření na tři měsíce. Stát by tedy měl přijít s jasnou podporou cestovního ruchu na další období, řekl Stárek.

20:14

Opozice oceňuje, že vláda dnes zveřejnila, jak plánuje rozvolňovat svá opatření a s ohledem na koronavirovou epidemii umožňovat otevření obchodů a dalších zařízení. ODS či TOP 09 však postrádají detailní plán pomoci podnikatelům. 

20:11

Ve vládou schváleném harmonogramu pro znovuotevírání škol zavřených kvůli šíření koronaviru zůstávají podle zástupců školských asociací nejasnosti. Upřesnit bude nutné například termín přijímacích zkoušek na střední školy nebo fungování prvního stupně základních škol, který by se pro děti měl otevřít 25. května.

20:10

V Moravskoslezském kraji přibylo za posledních 24 hodin 17 případů potvrzené nákazy nemocí covid-19. Počet pozitivně testovaných se zvýšil na 679. Z nemoci se vyléčilo dalších 16 lidí, celkem je v regionu 68 vyléčených.

20:09

Počet obětí koronaviru v USA překročil 25 000, množství nakažených se pohybuje kolem 597 000. Podle údajů Reuters se v USA za jeden týden počet mrtvých zdvojnásobil. Množství infikovaných je v USA třikrát větší než v kterékoli jiné zemi. Zatímco ale minulý týden ve Spojených státech denně umíralo kolem 2000 lidí, v pondělí denní nárůst dosahoval 1514. Předchozí bilance za 24 hodin činila 1920 obětí, a té předcházela bilance dokonce 2108 obětí za den.

20:07

"Všem lidem, co mi tu pomáhají, bych chtěl vzkázat, že jim hrozně moc děkuji. Obdivuji, jak tu lékaři a sestry dennodenně nastavují svůj krk. Přitom vědí, jak je to nakažlivé, mají rodiny, děti a stejně pomáhají," říká 53letý Robert, jediný pacient v Česku s covid-19 léčený experimentálním lékem Remdesivir.

19:25

V ostatních profesních skupinách je podle ČLK výskyt nemoci covid-19 nižší. Například učitelů je nakažených 129, řidičů 69, policistů 57, sociálních pracovníků 55, hasičů a záchranářů 49 a vojáků 19.

19:25

Podle dat, která komora získala od hlavní hygieničky ČR a Ústavu zdravotnických informací a statistiky, bylo k pondělí 13. dubna nakaženo 584 zdravotníků. Ze 135 lékařů se 20 vyléčilo. Z 243 zdravotních sester se vyléčilo 12 a dvě jsou mezi oběťmi nákazy.

19:24

Mezi 6000 případy nemoci covid-19 v Česku je podle České lékařské komory 10 procent nakažených zdravotníků. Onemocnělo 243 zdravotních sester, 135 lékařů, 14 laborantů a 192 dalších zdravotníků, uvedla dnes komora. 

19:23

Počet lidí nakažených koronavirem, kteří zemřeli ve francouzských nemocnicích a domovech pro seniory, se zvýšil od pondělka o 762 na 15 729.

19:14 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš

Je jasné, že Velikonoce se na číslech nakažených projeví za sedm až deset dnů. Já doufám, že jsou lidé zodpovědní a že jsme si to nepokazili, řekl v Událostech České televize premiér Andrej Babiš.

19:07 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Povoleny zatím nebudou ani návštěvy v domovech pro seniory, stále jde o nejzranitelnější rizikovou skupinu, kterou je potřeba ochránit.

19:05

K obnovení povinné školní docházky nedojde, přítomnost žáků ve školách nebude povinná, jde spíše o vstřícný krok směrem k rodičům, kteří nemohou kvůli dětem chodit do práce.

18:54 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Uvolnění běžného cestování do zahraničí bude následovat až po posledních vlnách uvolňování, tedy ne dříve než v červnu, bude to záviset na situaci v příslušných zemích. "Nevím, zda se můžeme bavit o tomto létě," řekl Vojtěch.

18:53

Počet obětí koronaviru v USA překročil 24 000, množství nakažených se pohybuje kolem 583 000, oznámila agentura Reuters. Největším ohniskem nákazy zůstává New York.

18:50 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Od 8. června by se také mohly začít hrát některé sportovní soutěže bez diváků.

18:49

Přehled uvolnění zveřejnil Úřad vlády na svém webu.

18:47

Předseda STAN Vít Rakušan na Twitteru kvituje, že vláda přišla s jasným plánem, kritizuje však prostoj v otevření škol.

18:43 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vláda bude nyní přesto posuzovat, jaké byly dopady velikonočních svátků, kdy lidé opatření více porušovali. V první vlně tak otevírá pouze provozovny s menším počtem lidí na jednom místě, uvedl Vojtěch.

18:37

Provoz mateřských škol bude upraven sadou požadavků. Nadále zůstane jejich provoz na rozhodnutí zřizovatelů, pokud budou schopni požadavky naplnit, mohou školky otevřít, jejich uzavření ale dosud žádné vládní opatření nenařídilo.

18:34 Roman Prymula.

Počet nakažených v posledních dnech klesl hluboko pod 250 nakažených za den, podle Prymuly je to ale dáno především malým počtem vzorků, které byly během Velikonoc testovány. Pokud počet nakažených denně stoupne na více než 400, bude vláda uvažovat o zmrazení rozvolňování.

18:33 Roman Prymula.

"Návrat k normálu zatím nebude úplný normál, bude předpokládat nošení roušek, bezpečnou vzdálenost a hygienu," řekl Prymula.

18:31

Počet nakažených v Itálii vzrostl o 2972, což je za den nejméně od 13. března. Počet obětí covid-19 se v porovnání s pondělím zvýšil, zemřelo 602 lidí.

18:31 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Jsem poměrně skeptický k tomu, že by toto léto fungovaly nějaké hudební festivaly a další masové kulturní či sportovní akce, kde by byly tisíce lidí na jednom místě," uvedl Vojtěch. Vláda podle něj bude postupovat postupně, nejprve ovlivní akce od 50 účastníků.

18:30 Karel Havlíček.

Přehled postupného uvolňování opatření zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

přehled uvolňování opatření
přehled uvolňování opatření | Foto: MPO
18:29 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nemá v plánu rušit plošné nošení roušek. "Shodli jsme se, že v tuto chvíli nebudeme říkat žádný termín ukončení povinnosti (nosit roušky). Z našeho pohledu se roušky osvědčily jako velmi důležité opatření," řekl Vojtěch. Nošení roušek bude podle něj dál povinné s výjimkami, o kterých vláda a ministerstvo zdravotnictví rozhodly už dříve a které se týkají například řidičů nebo individuálního sportu.

18:27 Roman Prymula.

"Uvolňování bude záležet především na aktuální situaci, budeme vycházet z počtu případů a počtu testů, počtů hospitalizovaných s těžšími příznaky, kteří budou potřebovat plicní ventilaci," uvedl epidemiolog Roman Prymula

18:24

Čína oznámila, že dala souhlas ke klinickému testování na lidech u dvou experimentálních vakcín, jež by mohly pomoci v boji proti koronaviru SARS-CoV-2. Jednu z uvedených očkovacích látek vyvinula čínská farmaceutická společnost Sinovac Biotech a souhlas k jejím klinickým testům dal Úřad pro léčiva a bezpečnost potravin v pondělí. Druhá vakcína - připravená Ústavem biologických produktů a Ústavem virologie, sídlícími ve Wu-chanu - dostala zelenou ke zkoušení na lidech v neděli.

18:22 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nemocnice začnou obnovovat i běžnou péči o pacienty, která byla kvůli koronaviru omezena. Část kapacity zůstane vyhrazena pro lidi s covid-19. Začne také fungovat elektronický systém objednávání, aby se lidé co nejméně srocovali v čekárnách. 

18:17 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Celý plán vzniká v gesci ministerstva zdravotnictví a pracovala na něm řada epidemiologů, platit bude za předpokladu, že se epidemiologická situace bude vyvíjet dobře. Pokud dojde k velkému výkyvu počtu nakažených, může přijít zmrazení, uvedl ministr resortu Adam Vojtěch.

18:06

Nejdříve 1. června bude možnost realizovat maturity a absolutoria. Zároveň bude realizována praktická výuka na učilištích, odborných školách a konzervatořích. Termín přijímacích zkoušek bude naplánován na základě vývoje situace. Výuka na 2. stupních základních škol bude pokračovat až do 30. 6. vzdálenou formou, uvedl ministr školství Robert Plaga.

18:04

Pokud půjde vše dobře, umožní vláda od 25. května přítomnost žáků na základních školách formou školních skupin, kde budou platit přísná opatření. Půjde o skupiny maximálně 15 žáků bez možnosti měnit složení skupin, žáci budou sedět v lavicích po jednom. Nebudou fungovat školní družiny, aby se děti nesetkávaly s většími skupinami a nedocházelo k šíření. O nošení roušek rozhodne vyučující na základě aktuální práce, povinné budou pouze při skupinové práci.

18:01

Od 11. května bude povolena přítomnost ve škole studentům závěrečných ročníků středních škol, vyšších odborných škol a konzervatoří a individuální výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách, pokud budou přítomni pouze pedagog a žák. Jde především o prostor k osobním konzultacím a individuální přípravě na zkoušky.

17:59

Od 20. dubna budou uvolněny aktivity pro studenty posledních ročníků vysokoškolského studia do počtu 5 osob. Týká se to především konzultací závěrečných prací či individuálních návštěv knihovny pro absenční výpůjčky.

17:57

Počet vyléčených z covid-19 stoupl v ČR od pondělního večera o čtvrtinu na 642. Zemřelých přibylo o desetinu na 161.

17:56 Karel Havlíček.

Nastíněný harmonogram je orientační a data mohou být odsunuta, stejně jako uspíšena, vzhledem k průběhu epidemie, upozornil Havlíček.

17:55 Karel Havlíček.

Nejdéle do 8. června se zprovozní všechna obchodní centra a provozovny v nich, také hotely, penziony a další ubytovací služby, taxislužby, které byly zakázány, divadla, zámky, hrady a kulturní či sportovní aktivity za přesně definovaných podmínek, svatby nad 10 lidí a další.

17:54 Karel Havlíček.

Od 25. května budou otevřeny restaurace, hospody, bufety, pivnice, vinotéky, kavárny a další provozovny, v nichž bude umožněn prodej přes výdejní okénko a provoz na letních zahrádkách. Od stejného data začnou fungovat také kadeřnictví, holičství, manikúra a nehtová studia, pedikúra, kosmetika, solária a podobné služby. Zprovozní se také muzea, galerie a zoologické zahrady se zavřenými pavilony.

17:50 Karel Havlíček.

Od 11. května navrhuje vláda otevřít provozovny nad 200 metrů čtverečních, pokud nejsou v nákupních centrech, dále autoškoly, posilovny, fitness centra, ale bez využití zázemí, jako jsou sprchy.

17:49 Karel Havlíček.

Od 27. dubna budou otevřeny všechny maloobchodní provozovny a služby do 200 metrů čtverečních, pokud nejsou ve velkých nákupních centrech a mají vstup přímo z ulice.

17:46 Karel Havlíček.

V první vlně od 20. dubna budou zprovozněna všechna řemesla, farmářské trhy, autobazary a autosalony, venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců a svatby do 10 lidí a za specifických hygienických podmínek.

17:45 Karel Havlíček.

"Snažili jsme se udělat vyvážený mix, který ale, předem říkám, nemůže být stoprocentně spravedlivý," upozornil Havlíček. Vláda bude postupovat v pěti časových úsecích.

17:43 Karel Havlíček.

Vláda přichází s jasným časovým i produktovým scénářem postupného uvolňování. Tento scénář připravovala několik dní. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je Česko jednou z prvních zemí v Evropě s koncepčním plánem uvolňování opatření.

17:40

Island jako třetí severská země po Dánsku a Norsku začne uvolňovat opatření proti koronaviru. K normálnímu provozu se 4. května vrátí školy, které dosud pracovaly v omezeném režimu. Kromě toho se budou moci opět otevřít už týdny zavřené univerzity a vysoké školy.

Dosud bylo na Islandu prokázáno přibližně 1700 případů infikování virem SARS-CoV-2 a osm souvisejících úmrtí.

17:33

Počet pacientů nakažených koronavirem v Česku stoupl na 6101 lidí, vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

17:27

Od pondělí 20. dubna bude možný prodej na farmářských trzích. Za dodržování hygienických pravidel bude odpovídat provozovatel, budou se muset dodržovat rozestupy mezi stánky. Na místě bude muset být dezinfekce. Dnes o tom rozhodla vláda, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství.

17:19

Gruzínská vláda se rozhodla uzavřít od středečního večera kvůli šíření koronavirové nákazy čtyři největší města v zemi, včetně metropole Tbilisi. Chce také prodloužit do poloviny května stav nouze, který by měl jinak skončit 21. dubna. 

V Gruzii je evidováno 296 potvrzených případů nakažení koronavirem a v karanténě se nachází 4800 lidí.

17:13

Češi přes Velikonoce v hobbymarketech a prodejnách jízdních kol, které se po nuceném uzavření od čtvrtka znovu otevřely veřejnosti, utratili zhruba 552 milionů korun. Je to o 61 procent více než loni, vyplývá ze statistiky společnosti Global Payments, přes jejíž platební terminály v České republice se uskuteční třetina plateb českých hobbymarketů a cykloobchodů.

17:05

Praha získala tři další plicní ventilátory, informoval o tom na svém Twitteru primátor Zdeněk Hřib.

16:52

Slovensko příští týden stanoví podmínky pro uvolnění karanténních opatření v maloobchodu, která byla zavedena kvůli koronaviru. Novinářům to řekl premiér Igor Matovič po jednání s epidemiology a dalšími odborníky. Podle něj je na tom Slovensko v rámci Evropy velmi dobře. Vláda také do 7. května prodloužila mimořádná opatření na hranicích se sousedními státy.

16:40

Na internetu začal fungovat nový web s regionálním zpravodajstvím Zulice.cz. Měl by se stát základním informačním prostředkem o dění v Česku na lokální úrovni pro všechny obyvatele země. Každý den slibuje desítky nových zpráv. 

16:37

Veřejná sbírka Brna vyhlášená kvůli koronaviru zatím vynesla skoro 150 000 korun. Část peněz město použilo na obědy pro lidi v nouzi. Brno spustilo veřejnou sbírku na konci března. Jejím cílem je zmírnit následky pandemie onemocnění covid-19. Na účet přispěly desítky zájemců. 

16:34

Koronavirem se nakazila také irská politička Mary Lou McDonaldová, která v únorových volbách dovedla stranu Sinn Féin k senzačnímu zisku 37 křesel ve 160členném irském parlamentu. Šéfka levicových nacionalistů dnes oznámila, že jí od sklonku března bylo "velmi špatně" a že test u ní potvrdil nemoc covid-19. Nyní se prý její zdravotní stav zlepšuje, pracovat chce opět začít v příštím týdnu.

Mary Lou McDonaldová, předsedkyně irské strany Sinn Fein.
Mary Lou McDonaldová, předsedkyně irské strany Sinn Fein. | Foto: Reuters
16:34

Absenci čepovaného piva po uzavření hospod a restaurací vyřešili po svém obyvatelé v malé obci Ptenský Dvorek na Prostějovsku. Na jejím okraji nadšenci v čele s místním hospodským zprovoznili samoobslužnou pivní budku. Zájem o lahodný mok předčil očekávání konstruktérů dřevěné budky s výčepem. Její tvůrci nyní dohlížejí na to, aby provoz netradičního občerstvení byl v souladu s preventivními opatřeními a kolem pípy se neshlukovali lidé.

16:30

Ministerstvo školství rozdělilo již 245 tisíc roušek a 12 tisíc litrů dezinfekce do zařízení, jako jsou speciální školy nebo diagnostické a výchovné ústavy.

16:19

Jak správně oblékat a svlékat ochranný oděv, respirátor, chirurgickou ústenku či rukavice? Na svém webu radí ministerstvo obrany.

16:17

V Praze právě přistál poslední z plánovaných repatriačních letů z Austrálie a Nového Zélandu. Přivezl více než 300 cestujících, mezi nimiž jsou jak Češi, tak další občané EU, kteří se vrátili přes Jižní Koreu.

16:10

Ministerstvo průmyslu schválilo zatím na 5000 žádostí o ošetřovné od živnostníků. Peníze jim začal resort dnes vyplácet. Za první dva týdny mu dorazilo celkem přes 50 000 žádostí. OSVČ žádost a požadované přílohy posílají přes datovou schránku, e-mailem či poštou na adresu ministerstva průmyslu. Podle mluvčí pracovníci posoudili dosud zhruba pětinu žádostí, tedy asi 10 000. Schválili ale jen polovinu z nich, polovinu žadatelům vrátili k doplnění či přepracování.

16:07

Jedním ze zemřelých na koronavirus je i muž narozený v roce 1976, byl hospitalizován ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Bezprostřední příčinou jeho úmrtí byla podle nemocnice zřejmě přímo nemoc covid-19, informovala v dnešní tiskové zprávě mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Mezi 147 úmrtími nemocných s prokázanou nákazou novým typem koronaviru je devět lidí mladších 49 let.

15:56

Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) prodloužila odstávku výroby kvůli pandemii koronaviru. Výrobní linky by se měly v Kolíně rozjet v pondělí 4. května.

15:41

V britských nemocnicích zemřelo dalších 778 lidí nakažených koronavirem. To oproti předchozím dnům znamená nárůst. Celkem zemřelo 12 107 lidí.

15:45

Vláda dnes rozhodla o nasazení až 360 vojáků na zajištění provozu domovů sociálních služeb. Pomůžou jim zvládat situaci kolem epidemie koronaviru.

15:37

V Belgii bilance epidemie covid-19 stoupla o dalších 262 úmrtí na celkových 4157. Země s necelými 12 miliony obyvatel hlásí více obětí než řada lidnatějších evropských států včetně Německa, přes 1200 lidí nakažených koronavirem tam dnes leželo na jednotkách intenzivní péče. Sousední Nizozemsko hlásí 2945 smrtelných případů covid-19 poté, co bilance za den narostla o 122 mrtvých.

15:34

Ze skladů Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech a Olomouci, které během současné koronavirové krize slouží jako mezisklady ochranného materiálu, bylo zatím vydáno 21 milionů kusů ochranných pomůcek. Řekl to v úterý předseda rezerv Pavel Švagr. Proti minulému pondělí jde o nárůst o šest milionů kusů.

15:26

Pardubický kraj poskytne rychlotesty na koronavirus také strážníkům a terénním pracovníkům v sociálních službách. Chce vyloučit riziko dalších nákaz. Rozhodla o tom dnes bezpečnostní rada kraje, uvedl v živém vysílání na Facebooku hejtman Martin Netolický. Kraj ze státní dodávky o víkendu rozvezl 20 000 rychlotestů pro zaměstnance domovů pro seniory nebo odlehčovací pobytové služby. Zařízení své pracovníky postupně otestují.

15:01

Přiblížit každodenní a náročnou práci zdravotníků v době koronavirové krize chce dokumentární cyklus s názvem Nemocnice v první linii, který aktuálně vzniká v několika nemocnicích a na lékařské fakultě. Počítá se s šesti díly a první odvysílá Česká televize 15. dubna, sdělil dnes autor námětu Zdeněk Holý.

14:33

Česká ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta, zatímco loni o 2,6 procenta vzrostla. Ve svém jarním výhledu světové ekonomiky to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Pokud se prognóza naplní, bude to znamenat zdaleka nejhorší výsledek v novodobé historii země. Tak výrazný pokles česká ekonomika nezaznamenala ani za globální finanční krize v roce 2009.

14:33

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes představilo vlastní plán, jak rozvolnit opatření zavedená kvůli koronavirové epidemii v Česku. Scénáře uvolňování omezení pro obchody a služby, které jsou omezeny měsíc, by po dnešním jednání měl zveřejnit kabinet. STAN v tiskové zprávě navrhuje otevřít všechny obchody do 200 metrů čtverečních či farmářské trhy, výuka ve školách by do konce roku měla být dobrovolná.

14:29 Ministr vnitra Jan Hamáček

Od 20. dubna bude obnoven provoz úřadů v plném rozsahu, lidé ale nadále budou muset dodržovat dvoumetrové odstupy, k dispozici budou také stojany s dezinfekcí.

14:05

Dvě klientky domova pro seniory v Lukově na Zlínsku, u kterých se objevila nákaza novým koronavirem, jsou již vyléčeny. Testy na covid-19 u personálu i klientů domova byly negativní, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka krajské hygienické stanice Eva Sedláčková.

"Dle sdělení Uherskohradišťské nemocnice jsou dvě klientky z Domova pro seniory Lukov, které měly mírné klinické potíže a byly potvrzeny metodou PCR, vyléčeny," uvedla ředitelka. Výsledky potvrdily i kontrolní odběry.

13:31

Hlavní město vyhodnotí informace ze sčítačů cestujících umístěných v metru a podle zjištěných údajů případně zkrátí intervaly mezi soupravami. Informoval o tom náměstek primátora Adam Scheinherr. Podle videa, pořízeného na trase C, se v úterý ráno po velikonočních svátcích počet cestujících výrazně zvýšil.

13:19

Skutečný počet úmrtí spojených s koronavirem je v Británii nejméně o několik stovek vyšší než součet zveřejňovaný vládou. Vyplývá to z hlášení britského statistického úřadu ONS, který jednou týdně publikuje vlastní údaje o epidemii nemoci covid-19. Ta byla údajně uvedena na 6235 úmrtních listech týkajících se úmrtí v Anglii a Walesu do 3. dubna. Vláda přitom k tomuto datu evidovala na 4300 smrtelných případů covid-19.

13:17

České dráhy i po obnovení prodeje jízdenek prosí cestující o ohleduplnost a doporučují bezhotovostní platby.

13:16

Vedení Prahy zamýšlí rezidentům prodloužit platnost parkovacích oprávnění o dobu, po kterou budou kvůli koronaviru mimo provoz. Nyní město hledá způsob, jak opatření realizovat. Parkovací zóny v hlavním městě jsou až do odvolání zrušeny. 

13:14

Hygienici v Plzeňském kraji ani plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) zatím příliš nechtějí velké celoplošné uvolňování režimových opatření proti šíření koronaviru. Kraj má po Praze a Olomouckém kraji třetí nejvyšší výskyt nemoci na 100 000 obyvatel, jedním z nejvíce postižených okresů v zemi je Domažlicko. Nákaza se v posledních dnech šíří výrazněji i v dalších příhraničních okresech Klatovy a Tachov. Vyjádření některých státních představitelů o brzkém celoplošném uvolňování režimových opatření jsou nešťastná, uvedl dnes Bernard.

12:56

Šití roušek byl zpočátku boj, dnes zásobujeme jídlem sto seniorů, říkají zlínští skauti v DVTV.

Zlínští skauti: Šití roušek byl zpočátku boj, dnes zásobujeme jídlem sto seniorů

5:52
Máme pravidelné klienty, ale mnoho lidí, které zásobujeme, jsou jednorázové akce, například nákup na 14 dní, říká Jiří Robenek. | Video: Martin Veselovský, DVTV
12:49 Ministr vnitra Jan Hamáček

Hamáček apeloval na lidi, aby používali selský rozum. "Pokud jsem v prostředí, kde mohu na někoho něco prsknout, měl bych mít vždycky roušku, ať jsem vzdálen dva, nebo deset metrů," řekl a dodal, že by na to měli brát ohled i cyklisté a další sportovci, kteří sportují například v parcích a jiných veřejných prostranstvích.

12:46 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra již nemůže příliš posilovat bezpečnostní složky, téměř všichni policisté i vojáci jsou nyní nasazeni v terénu, uvedl Jan Hamáček.

12:38

Z Evropy a ze Spojených států je nyní devět desetin případů nákazy koronavirem. Dnes to oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO), která zároveň varovala, že příslušná vakcína bude k dispozici nejdříve za rok, nebo ještě později.

12:38

Počet obětí koronaviru v Íránu vystoupil na 4683, za uplynulých 24 hodin onemocnění covid-19 podlehlo 98 lidí. Dosud se podle tamního ministerstva zdravotnictví nákaza potvrdila u 74 877 lidí, za uplynulých 24 hodin přibylo 1547 potvrzených případů. 

12:36 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Je potřeba zvážit rizika opětovného otevření škol ve vztahu k tomu, co by to udělalo s dalším případným šířením nemoci," uvedl Hamáček. Dodal, že je spíše opatrný a nechce rozvolňování uspěchat. Zároveň je podle něj potřeba také řešit, co bude s rodiči, kteří musí zůstávat s dětmi doma.

12:32

V policejních řadách je nyní 47 příslušníků nemocných koronavirem, 250 dalších je v karanténě. Mezi hasiči je evidováno 26 pozitivních případů, z toho 20 v Praze, dalších 87 hasičů bylo umístěno do karantény.

12:25

Skupina Ústředního krizového štábu pro nákupy osloví české dodavatele, kteří by mohli dodávat ve velkých tendrech státu ochranné prostředky. Zadávací dokumentaci připraví během příštího týdne, řekl dnes po jednání stálé pracovní skupiny štábu jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček. Stát už ochranné pomůcky od některých českých firem objednává, společnost Gumárny Zubří například v minulém týdnu dodala vnitru desítky celoobličejových masek CM6.

12:25

Policie provedla přes Velikonoc asi 53 tisíc kontrol dodržování vládních opatření. Celkem řešila asi 300 tisíc porušení, což je nárůst o více než sto procent, většinu ale vyřešila domluvou a do správního řízení poslala jen asi 3700 přestupků. Nejčastěji šlo o nenošení roušek, nedovolené shromažďování, popíjení alkoholu nebo alkohol za volantem, uvedl na tiskové konferenci policejní prezident Jan Švejdar.

12:20 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra zároveň uvedl, že není velkým příznivcem uvolňování opatření, vláda se ale obávala srocování lidí na veřejných prostranstvích. "Pokud bychom neumožnili lidem strávit čtyři dny na zahrádce nebo prací kolem domu, mohlo být vyšší riziko, že zaplaví parky nebo turisticky atraktivní lokality," vysvětlil otevření hobbymarketů a dalších provozoven.

12:17 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Lidé bohužel polevili přes Velikonoce v respektování vládních opatření," uvedl Hamáček, podle něj je na vině přílišný optimismus i krásné počasí. Upozornil na to, že optimistická čísla neznamenají, že je nad epidemií vyhráno.

12:14 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vláda by měla při rozhodování o dalším uvolňování omezení vzít v úvahu případný dopad velikonočních svátků na růst počtu nakažených, řekl dnes po jednání stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministr počítá s tím, že se počty pozitivně testovaných na nový koronavirus zvýší.

11:56

Pomocí videohovoru konzultovali lékaři Jesenické nemocnice s expertem Fakultní nemocnice Olomouc náročnou operaci ruky ženy, které po poranění hrozila amputace. Pacientka kvůli epidemii koronaviru nemohla být z Jeseníku převezena na specializované pracoviště do Olomouce. Netradičně organizovaná operace dopadla dobře a riziko amputace ruky bylo zažehnáno. Sdělil to v úterý primář chirurgického oddělení Jesenické nemocnice Petr Fischer.

11:48

Česká republika darovala Severní Makedonii v souvislosti s bojem proti šíření nákazy novým typem koronaviru milion roušek. Na svém webu o tom informovalo české velvyslanectví ve Skopji. Zdravotnické roušky do země v pátek přepravil český armádní speciál.

Materiál na letišti převzal místopředseda vlády Severní Makedonie pro evropské otázky Bujar Osmani. Podle české ambasády vyjádřil jménem vlády vděčnost České republice. Na Twitteru Osmani dodávku označil za důležitý dar, který Severní Makedonii pomůže lépe se vypořádat s koronavirem a zároveň demonstruje solidaritu v rámci EU.

11:35

Tchaj-wan po více než měsíci nezaznamenal žádný nový případ nákazy koronavirem. Předchozí den bez nových nakažených byl 9. březen. Na ostrově se zhruba 24 miliony obyvatel se nemoc covid-19 zatím prokázala u 393 lidí, z nichž šest zemřelo. Tchaj-wan je všeobecně oceňován za to, jak dokázal šíření infekce na svém území díky včasným a účinným preventivním opatřením potlačit.

11:35

Slezská nemocnice v Opavě má 13 zaměstnanců s nemocí covid-19. Jsou z různých sekcí nemocnice. Všichni se léčí doma a jejich zdravotní stav je dobrý. V úterý to řekl mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

11:34

Pardubice postaví stanové město pro bezdomovce, kterým hygienici nařídí karanténu. Bude mít kapacitu 25 míst, případně se dá rozšířit. Městečko bude připravené v pondělí 20. dubna. ČTK to dnes řekl mluvčí magistrátu Radim Jelínek. "Musíme být připravení na nařízenou karanténu pro lidi bez domova. Je potřeba město ochránit před nekontrolovatelnou nákazou," uvedl Jelínek.

11:24

Ve Španělsku už je přes 18 tisíc obětí nákazy koronavirem, za den zemřelo 567 lidí, o 50 více oproti pondělí. Nakažených přibylo za den 3045.

11:20

Jihomoravský kraj dnes rozdělil domovům pro seniory a lidi se zdravotním postižením 20 000 rychlotestů na koronavirus. Jsou určené pro zaměstnance těchto zařízení, řekl to v úterý hejtmanův náměstek zodpovědný za sociální služby Marek Šlapal. Podle něj není dosud nakažený žádný klient domova. Jedna pečovatelka na Brněnsku se nakazila, nikoli ale v zařízení. V kraji bylo dnes ráno 355 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, v ČR přes 6000.

11:03

Počet nakažených koronavirem v Rakousku přesáhl hranici 14 tisíc. Alpská republika mezitím jako jedna z prvních zemí v Evropě přikročila k uvolňování karanténních opatření, dnes se otevřely obchody do 400 metrů čtverečních prodejní plochy a také hobbymarkety a zahradnictví.

10:23

Rusko ohlásilo 2774 nových případů nákazy koronavirem, což je další rekordní denní nárůst. Za uplynulých 24 hodin dalších 22 lidí nemoci podlehlo. Celkem se nakazilo 21 102 lidí, z nichž 170 zemřelo a 1694 se uzdravilo.

10:23

Indický premiér Naréndra Módí prodloužil až do 3. května v zemi zákaz vycházení kvůli obavám z šíření koronaviru. Počet lidí nakažených nemocí covid-19 v Indii překročil 10 tisíc, navzdory dosavadní třítýdenní přísné karanténě. Téměř 340 lidí infekci podlehlo.

09:44

Počet obětí koronaviru v Izraeli vystoupil na 117, nakažených země zaznamenala již 11 868. Drtivá většina nakažených ale má jen mírné příznaky a 2000 lidí se již zotavilo.

09:58

V sociálních pobytových službách v Moravskoslezském kraji zatím plošné ověřování rychlotesty odhalilo deset pracovníků a tři klienty s podezřením na covid-19. Pozitivní výsledky ale musí potvrdit klasický laboratorní test. V úterý to řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil. Další plošná nákaza se ale podle něj dosud nevyskytla v žádném zařízení.

09:43

Polská vláda začne od 19. dubna s "pomalým rozmrazováním" ekonomiky, ochromené opatřeními proti šíření koronaviru. Uvedl to ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski. Další podrobnosti nedodal. Podle vládního mluvčího Piotra Müllera by se mohla zmírnit omezení týkající se obchodů a rozhodnutí má být oznámeno v příštích dnech.

09:42

Obyvatelé hlavního města o velikonočním víkendu nejčastěji porušovali nařízení mít zakrytá ústa a nos a zákaz shlukování. Strážníci zaznamenali 3758 porušení. Většinu případů tvořila sundaná rouška. Sdělila to mluvčí městské policie Irena Seifertová. Od doby zavedení opatření proti koronaviru se už strážníci zabývali 14 634 případy.

Lidem, kteří porušili nařízení, strážníci většinou domluvili, správnímu organu předali 89 případů. Zvýšil se i počet oznámení na nenošení roušek či shlukování na lince 156.

08:36

V Česku dosud zemřelo 147 lidí s nákazou novým koronavirem. Od pondělního večera počet stoupl o čtyři. Uzdravilo se 527 lidí. Nakažených je 6059, za pondělí přibylo 68 případů, což je nejnižší nárůst od 17. března, kdy se onemocnění novým koronavirem potvrdilo u 67 lidí. Laboratoře ale ve sváteční pondělí provedly nejméně testů od konce března, a to 3183. Celkem bylo provedeno 131 542 testů. 

08:29

Psychiatričtí pacienti s podezřením či potvrzenou diagnózou covid-19 jsou v Moravskoslezském kraji přijímáni výhradně ve Fakultní nemocnici Ostrava. Aktuálně takto největší zdravotnické zařízení v kraji přijímá jednoho pacienta za jeden až dva dny. Novináře o tom dnes informovala mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

07:29

Německo nyní zaznamenalo 2082 nových případů nákazy koronavirem, nárůst se již čtvrtým dnem v řadě snižuje. Infekci podlehlo dalších 170 lidí. V zemi se dosud nakazilo celkem 125 098 lidí, z nichž 2969 zemřelo.

06:50

Češi mohou od úterý v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat do zahraničí. Do ciziny mohou jet například z pracovních důvodů, navštívit lékaře nebo rodinu.

Hranice ale kvůli šíření koronaviru nadále zůstávají uzavřené a stále platí zákaz vstupu cizinců.

06:41

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku v úterý po třítýdenní odstávce zapříčiněné pandemií nového typu koronaviru jako první velký podnik v Česku obnovila výrobu. Informoval o tom její mluvčí Pavel Barvík.

Zpočátku se v továrně i kvůli hladkému náběhu výroby bude místo obvyklých tří pracovat jen na dvě směny.

06:25

O víkendu a svátcích jsou přírůstky ale obvykle nižší, protože i testů se dělá méně. Pondělní počet testů ministerstvo zatím nezveřejnilo. S nemocí covid-19 zemřelo v českých nemocnicích dosud 143 lidí, uzdravilo se jich podle ministerstva 519.

06:25

V Česku stoupl počet lidí s prokázaným onemocněním covid-19 na 6059. V pondělí přibylo 68 nových případů, což je nejnižší nárůst od 17. března, kdy se podle údajů ministerstva zdravotnictví nákaza novým koronavirem potvrdila u 67 lidí.

06:20

V pevninské Číně v pondělí přibylo 89 nových případů nákazy koronavirem. Nikdo na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje, nezemřel.

Uvolňování karantény ve Wu-chanu
Uvolňování karantény ve Wu-chanu | Foto: Reuters
06:15

Turecký parlament schválil zákon, který umožňuje propuštění desítek tisíc vězňů. Zákon má uvolnit přeplněné věznice a ochránit zadržené před nemocí způsobenou koronavirem. Kritici však upozorňují, že nezahrnuje osoby obviněné z terorismu, což jsou převážně političtí vězni, uvedla agentura Reuters.

06:10

Mezinárodní měnový fond odpustí na šest měsíců splácení dluhu 25 nejchudším členským zemím v rámci svého programu Catastrophe Containment and Relief Trust (CCRT). Tyto země tak budou mít více finančních zdrojů na boj s koronavirem. Oznámila to výkonná ředitelka fondu Kristalina Georgievová.

06:05

Do Prahy má odpoledne přiletět letadlo s Čechy a dalšími Evropany, kteří po opatřeních přijatých kvůli šíření koronaviru uvízli v Austrálii a na Novém Zélandu.

Česká diplomacie využila pro poslední plánovanou repatriaci českých občanů spolupráci s korejskými aerolinkami, volná místa z Austrálie do Soulu a na cestě zpět z Prahy do Jižní Koreje tak využijí i korejští občané.

Na cestě do Prahy bude na palubě 329 Čechů a 35 občanů EU a Švýcarska, uvedlo ministerstvo.

06:00

Vláda by dnes měla zveřejnit scénáře uvolňování omezení pro obchody a služby, které byly uzavřeny před měsícem kvůli epidemii koronaviru nového typu. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) návrh počítá se třemi vlnami uvolňování, a to nikoli podle typu obchodů, ale jejich rozlohy. Mezi jednotlivými vlnami by podle Havlíčka mohly být týdenní či desetidenní odstupy. Plány kabinet zveřejní po odpoledním zasedáním. Bude posuzovat i možnosti návratu žáků do škol.

22:22

Rozpočtový deficit Spojených států se v tomto fiskálním roce kvůli koronaviru téměř zečtyřnásobí na rekordních 3,8 bilionu dolarů (zhruba 94 bilionů korun), což odpovídá 18,7 procenta výkonu ekonomiky. Předpověděla to dnes nezisková organizace Výbor pro zodpovědný federální rozpočet (CRFB).

Pracovníci čistí pódium v Bílém domě před každodenním briefingem pracovní skupiny pro nákazu koronavirem.
Pracovníci čistí pódium v Bílém domě před každodenním briefingem pracovní skupiny pro nákazu koronavirem. | Foto: Reuters
21:28

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí oznámil prodloužení karanténních opatření do 11. května. Přiznal, že země nebyla na pandemii způsobenou koronavirem řádně připravena. Šíření nákazy podle šéfa Elysejského paláce sice zpomaluje, ale Francouzi by přesto neměli polevovat. Informovala o tom agentura Reuters. Obyvatelé Francie mohou z domova vycházet jen do práce, na nákup potravin, jdou-li k lékaři anebo pokud sami sportují.

Výrobce pizzy ve francouzském Nice poslouchá Macronův projev.
Výrobce pizzy ve francouzském Nice poslouchá Macronův projev. | Foto: Reuters
20:36

Německo by mohlo začít s uvolňováním některých opatření, která země zavedla v souvislosti s šířením koronaviru. Vláda spolkové republiky by například mohla znovuotevřít školy, obchody a restaurace, pokud zároveň dohlédne na dodržování hygienických předpisů a bezpečných rozestupů.

Vyplývá to ze studie německé akademie věd Leopoldina, která byla v pondělí zveřejněna a kterou při uvolňování opatření hodlá zohlednit německá kancléřka Angela Merkelová. Akademie v 19 stran dlouhém dokumentu zároveň doporučuje, aby Němci na veřejnosti nosili roušky.

"Každý občan by měl do budoucna mít podobnou ochranu nosu a úst a nosit ji pokaždé, když nelze dodržovat pravidla společenského odstupu," citoval magazín Spiegel vedoucího instituce Geralda Hauga.

19:55

Onemocnění covid-19 způsobené novým koronavirem je desetkrát smrtelnější než takzvaná prasečí chřipka či chřipka A (H1N1), která se koncem března 2009 objevila v Mexiku. Podle agentury AFP to v pondělí uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) a vyzvala země, aby zpomalily uvolňování přísných opatření.

Šéf WHO Tedros Adhanom je přesvědčený, že šíření koronaviru, kterému podlehlo už 115 tisíc lidí, bude možné zcela zastavit pouze "účinnou a bezpečnou" vakcínou. "Éra globalizace znamená, že riziko opětovného zanesení a propuknutí covid-19 bude trvat. Nakonec bude k úplnému zastavení přenosu nutné vyvinout účinnou a bezpečnou vakcínu," uvedl.

19:20

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu k pondělnímu odpoledni vystoupal na 126 tisíc, počet obětí se zvýšil na 2942. S odvoláním na vlastní statistiku, která vychází z nově zveřejněných dat spolkových republik, o tom informovala agentura DPA.

Nejvíce nakažených nadále hlásí Bavorsko, kde se infekce potvrdila již u více než 33 tisíc testovaných. Nejméně 834 lidí ve spolkové republice onemocnění covid-19 podlehlo. Následuje nejlidnatější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko s asi 24 900 nakažených a nejméně 613 potvrzených úmrtí a Bádensko-Württembersko se zhruba 24 600 případy a 669 oběťmi.

Lidé si užívají slunného počasí v berlínském parku.
Lidé si užívají slunného počasí v berlínském parku. | Foto: Reuters
19:13

Při rozhodování o otevření škol uzavřených v polovině března kvůli epidemii koronaviru je nutné vyloučit emoce a jednat na základě znalosti skutečných rizik. V tiskové zprávě to uvedla iniciativa ekonomů KoroNERV-20 polemizující s některými argumenty petice, jejíž signatáři žádají, aby školy zůstaly zavřené až do konce školního roku.

19:11

Mezi Čechy se v pondělí našli koledníci, kteří se rozhodli dodržovat velikonoční tradici i navzdory pandemii. Někteří z nich si alespoň nasadili roušku.

18:59

Policisté o Velikonočním pondělí vyzývali Čechy, aby zůstali doma. Využili k tomu i sociální sítě.

18:56

I v neděli řešili policisté o polovinu víc přestupků proti opatřením kvůli šíření koronaviru, než je obvyklé. Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík uvedl, že stejně jako v pátek a sobotu policie v neděli zaznamenala okolo 600 přestupků, tedy zhruba o 50 procent více než o běžném víkendu.

18:41

Epidemiologové nedoporučují úplné obnovení povinné školní docházky do konce června. Prioritu by měli mít ti, kteří zakončují ročník nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to v pondělí řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Stanovisko epidemiologů projedná vláda, která bude mít rozhodující slovo. Školy jsou kvůli šíření koronaviru zavřené od 11. března.

18:23

V Itálii počet obětí nemoci covid-19 překročil hranici 20 tisíc. Za posledních 24 hodin zde onemocnění podlehlo 566 lidí, tedy o 135 více než předchozí den. Celkem si v zemi nákaza vyžádala už 20 465 životů, test koronavirus dosud potvrdil u 159 516 lidí. Mezidenně však poklesl počet nových případů infekce i pacientů na jednotkách intenzivní péče. Těch ubývá už desátý den za sebou.

Italští policisté kontrolují doklady řidičů v Ostii nedaleko Říma.
Italští policisté kontrolují doklady řidičů v Ostii nedaleko Říma. | Foto: Reuters
17:54

Počet obětí onemocnění covid-19 v americkém státě New York překonal hranici deseti tisíc. Nově přibylo 671 mrtvých, v neděli zemřelo 758 lidí. S odvoláním na tamní správu o tom informovala agentura Reuters. Tamní guvernér Andrew Cuomo na druhou stranu prohlásil, že stát, který je koronavirem nejhůře postiženou oblastí Spojených států, je podle něj "z nejhoršího venku".

Laura Richardson, generálporučík americké armády, si nasazuje ochranné pomůcky před vstupem k pacientům v Javits New York Medical Station.
Laura Richardson, generálporučík americké armády, si nasazuje ochranné pomůcky před vstupem k pacientům v Javits New York Medical Station. | Foto: Reuters
17:37

Počet nakažených koronavirem stoupl v Česku během Velikonočního pondělí zatím o 31. Celkem podle ministerstva onemocnělo 6022 lidí. Zemřelých je oproti ránu o čtyři více, celkem 143. Uzdravených eviduje ministerstvo zdravotnictví 519, což je o 52 více než ráno.

16:41

Německé automobilky Volkswagen a BMW se vyslovily pro zavedení státního příspěvku na nákup automobilů, který by pomohl kompenzovat negativní dopady koronaviru na automobilový průmysl. Informovala o tom dnes agentura DPA.

16:35

V hradecké nemocnici v pondělí zemřel 83letý muž, který měl covid-19 a trpěl dalšími vážnými chorobami. Jde o šesté úmrtí v místní fakultní nemocnici v souvislosti s koronavirem. Informoval o tom náměstek ředitele hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. Nemocnice pečuje o 11 pacientů s nemocí covid-19, několik jich je vážném stavu a dva jsou připojení na plicní ventilaci.

16:25

Hygienici na jihu Moravy poprvé vytvořili u člověka s covid-19 takzvanou vzpomínkovou mapu. Jde o součást chytré karantény, která se má naplno začít rozšiřovat po Velikonocích. Podle ředitele krajské hygienické stanice Davida Křivánka je ale na jihu Moravy nyní málo případů, na kterých by se to dalo vyzkoušet.

"Většina nově pozitivně testovaných byla buď z domovů pro seniory nebo z nemocnic. To znamená, že se nikde moc nepohybovali a generovat nějaké mapy u nich nemá moc smysl," uvedl Křivánek.

Vzpomínková mapa jako součást chytré karantény umožňuje po souhlasu nakaženého využít data o pohybu z jeho mobilního telefonu a platební karty za posledních několik dní. Mapa má sloužit hygienikům při rozhovoru s nakaženým, aby si lépe vzpomněl, kde byl, s kým se mohl potkat, a koho je tedy třeba kontaktovat, případně otestovat a umístit do karantény.

16:22

V britských nemocnicích zemřelo dalších 717 pacientů, u nichž se prokázala nákaza koronavirem. Je to méně než v posledních dnech, v neděli země oznámila 737 nových obětí. Celkový počet mrtvých ve Spojeném království nyní činí 11.329, jak uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví. Nákaza koronavirem se nově prokázala u 4342 lidí, celková bilance nakažených tím vzrostla na 88.621.

Londýnské výstaviště Excel Centre se změnilo na obří nemocnici pro pacienty s koronavirem.
Londýnské výstaviště Excel Centre se změnilo na obří nemocnici pro pacienty s koronavirem. | Foto: Reuters
15:30

Počet nakažených koronavirem v Íránu za poslední den vzrostl o 1617 a dostal se na 73.303. Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, se zvýšil o 111, takže celkový počet mrtvých činí 4585. S odvoláním na prohlášení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

15:23

Ve Španělsku za poslední den zemřelo 517 lidí nakažených koronavirem, což je o stovku méně, než oznámily místní úřady v neděli. Rovněž případů nákazy přibylo podle pondělních údajů méně, a to 3477 oproti 4167 nahlášeným v neděli. 

Počet nových případů nákazy koronavirem je dnes ve Španělsku nejnižší za předchozí tři týdny. Celkem se dosud ve Španělsku nakazilo koronavirem 169 496 lidí, z nichž 17 489 zemřelo, zatímco 64 727 se uzdravilo. Podle deníku El País o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Tisíce Španělů smí od pondělí po dvou týdnech opět chodit do práce. Přestalo totiž platit opatření, jímž vláda kvůli koronaviru zastavila všechny provozy postradatelné pro chod země. Ostatní omezení volného pohybu ale trvají, stejně tak zůstávají uzavřeny školy, obchody, restaurace, divadla či velká část obchodů.

Španělští zdravotníci ve městě Leganes emotivně reagují na smrt svého kolegy.
Španělští zdravotníci ve městě Leganes emotivně reagují na smrt svého kolegy. | Foto: Reuters
14:56

Italský fotbalový svaz chce od konce dubna testovat profesionální hráče na koronavirus, aby byl připraven na co nejrychlejší zahájení společných tréninků v klubech. Funkcionáři doufají, že příprava začne okamžitě poté, co bude v zemi ukončena celostátní karanténa. Ta momentálně platí do 3. května.

"Naším cílem je dovést sezonu 2019/20 do konce," řekl šéf svazu Gabriele Gravina v rozhovoru pro televizi Sky Italia. Podle něj je reálně možné, že se budou hrát ligové zápasy místo tradiční pauzy i v letních měsících.

14:13

Papež věnoval pondělní mši zejména ženám, ocenil jejich zásluhy a varoval před rizikem násilí, kterému často čelí doma, kde by měly být nejvíce v bezpečí.

14:04

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na Twitteru popřála všem v angličtině veselé Velikonoce. Konkrétně napsala: "Tento rok budou Velikonoce dost možná nezvyklé, protože nemůžeme být spolu tak moc, jak bychom si přáli - ale podstata zůstává stejná: oslavujeme lásku a život. Veselé Velikoce všem."

13:38

Vyhlášení nouzového stavu a následné omezení volného pohybu způsobilo internetovým prodejcům s módou jen dočasný propad. V týdnu vyhlášení karantény jim tržby klesly téměř o pětinu, Češi se ale rychle k nákupům vrátili a tržby se na konci března dostaly na vyšší hodnoty, než jakých dosahovaly na počátku měsíce. Vyplývá to z dat vyhledávače módy Glami.

13:19

Belgie má dalších 303 mrtvých na koronavirus za posledních 24 hodin, počet obětí v zemi tak vystoupil na 3 903. I když se bilance zdá nižší v porovnání s některými dalšími evropskými zeměmi a Spojenými státy, Belgie má jen přes 11 milionů obyvatel. V přepočtu na milion obyvatel ji tak pandemie zasáhla mnohem více než například Itálii, poznamenal britský list The Guardian.

Belgické úřady rovněž evidují za uplynulý den 942 nově nakažených, 310 lidí bylo přijato do nemocnice a 239 jich zdravotnická zařízení opustilo. Celkový počet nakažených od začátku epidemie činí 30 589.

Celkem je v zemi hospitalizováno 5 393 pacientů s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Z toho 1 234 je na jednotkách intenzivní péče.

Pracovníci márnice v Bruselu přenášejí tělo jedné z obětí koronaviru.
Pracovníci márnice v Bruselu přenášejí tělo jedné z obětí koronaviru. | Foto: Reuters
13:18

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na sociálních sítích sdílí snímky ze začínajícího převozu Čechů z Austrálie a Nového Zélandu do České republiky. 

13:12

Skauti vyzývají k darování krve:

12:54

Pohonné hmoty v České republice budou podle analytiků zřejmě dále zlevňovat. "Obchodníci s ropou a další investoři nevěří, že nedělní dojednaná mezinárodní dohoda o masivní redukci těžby cenu ropy stabilizuje. Světový trh tak signalizuje, že by nadále měly klesat ceny pohonných hmot v Česku, byť mírnějším tempem než v uplynulých týdnech. Cenová válka Saúdské Arábie a Ruska sice díky dohodě končí, omezení těžby však zřejmě nebude stačit na to, aby se trh při současné cenové úrovni dostal do rovnováhy," uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

12:17

Indie a Pákistán mají v plánu obnovit chod některých částí ekonomiky dříve, než budou uvolněna všechna omezující opatření zavedená kvůli šíření koronaviru. S odvoláním na představitele vlád v obou zemích o tom dnes informovala agentura Reuters. V důsledku zákazu vycházení jsou miliony lidí bez práce. Podle odhadů Světové banky by tak hospodářský růst Indie mohl v nynějším fiskálním roce zpomalit na 1,5 až 2,8 procenta, což by bylo nejméně za 30 let.

12:04

Odklad olympijských her v Tokiu o rok vyjde zřejmě na několik miliard dolarů. Většinu uhradí Japonsko, ale Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se bude na zvýšených nákladech japonských pořadatelů podílet stovkami milionů dolarů. Prezident MOV Thomas Bach to řekl listu Die Welt. Zároveň zdůraznil, že v případě pokračujících restriktivních opatření kvůli pandemii koronaviru už další odklad her nepřichází v úvahu.

Japonská média odhadla výši dodatečných nákladů na dvě až šest miliard dolarů. Bach o finanční injekci hovořil s japonským premiérem Šinzem Abem, než na konci března oznámili posunutí olympijských her o rok. "Shodli jsme se, že Japonsko bude dál pokrývat náklady podle smlouvy na rok 2020 a MOV se na tom bude podílet. Pro nás to znamená vydat navíc několik stovek milionů dolarů," řekl předseda olympijského hnutí. Podle Bacha se rokovalo jen o odkladu her, o možnosti jejich zrušení nikdo nehovořil.

11:44

Zhruba čtyřicet zahraničních turistů, včetně dvou Čechů, uvázlo kvůli koronavirovým omezením v kempu na severu Řecka. Informoval o tom dnes řecký deník Kathimerini. Český pár, Leoš a Jana, do Drepana dorazil minulý pátek z řeckého letoviska Parga. "Vláda dělá dobrou práci, cítíme se tu celý měsíc této krize bezpečně," cituje Leoše deník Kathimerini. Český pár spojil v Řecku dovolenou s prací, oba pracují prostřednictvím internetu. Leoš uvedl, že se chtěli vrátit domů, ale nešlo to kvůli omezení letecké dopravy.

11:25

Německý velvyslanec o pendelerech:

10:50

"Během neděle přibylo 89 nových případů, což je ale způsobené obecně nižším testováním o víkendech," uvedlo ministerstvo na twitteru. Rekordní množství testů laboratoře vyhodnotily minulou středu, kdy jich bylo 8164, z toho 295 bylo pozitivních na nákazu novým typem koronaviru. V druhé polovině minulého týdne počet provedených testů již klesal, přičemž na Velký pátek jich bylo přes pět tisíc a v sobotu zhruba 4 800. Celkový počet provedených testů je 128 359.

10:43

V Rusku vzrostl za den počet nakažených koronavirem o 2 558, celkem je jich už 18 328, informovala dnes agentura TASS. Jde o dosud nejvyšší denní nárůst případů v absolutních číslech, v neděli oznámily místní úřady 2 186 nových případů. Počet úmrtí na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje, se v Rusku za den zvýšil o 18, z toho deset lidí zemřelo v Moskvě. Celkem v Rusku zatím zemřelo 148 lidí s touto nemocí.

10:37

V karanténě je všech deset zaměstnanců, kteří pečovali o seniory v Dolním Újezdu. Charita shání výpomoc profesionálů i dobrovolníků. Nemoc covid-19 se prokázala u klientky a čtyř pracovníků. "Snažím se zmapovat klienty, které je potřeba otestovat, a zajistit všechny služby. Poptáváme okolní obce. Zůstala mi jedna sestřička," řekla ředitelka Farní charity Dolní Újezd Jana Kalibánová.

09:58

Jižní Korea plánuje v úterý poslat do Spojených států 600 tisíc testovacích sad na přítomnost koronaviru. Půjde o první podobnou zásilku poté, co o testy požádal americký prezident Donald Trump. S odvoláním na nejmenovaného zástupce Soulu o tom dnes informovala agentura Reuters.

Trump o testovací sady požádal v telefonickém rozhovoru s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem 25. března. Spojené státy mají nejvíce nakažených nemocí covid-19 na světě, a to přes 550 tisíc.

09:55

NBA sice stále neví, kdy a zda vůbec bude moci zahájit kvůli pandemii koronaviru přerušenou sezonu, už má ale připravený postup, jak dostat basketbalisty před restartem do formy. Podle informací ESPN vedení ligy aktivuje "pětadvacetidenní plán", jakmile bude znám termín nového začátku.

"Nejprve jedenáctidenní sérii individuální přípravy, pro přechodné období omezení sociálních kontaktů, a pak už doufejme dvoutýdenní tréninkový kemp," řekl Brian Windhorst z ESPN. NBA zastavila sezonu 11. března poté, co měl jeden z hráčů pozitivní test na koronavirus. Komisionář Adam Silver už dříve oznámil, že vedení ligy bude o další podobě sezony rozhodovat nejdříve 1. května.

09:54

Anglická Fotbalová asociace nabídla pro případné dohrání první ligy londýnský stadion Wembley a reprezentační tréninkové centrum St George's Park v Burtonu. Informoval o tom list The Times. Ve Wembley by se podle tohoto plánu mohlo odehrát několik zápasů denně, s diváky v hledišti se nepočítá.

S myšlenkou soustředit více týmů na jedno místo přišly v minulých dnech například i zámořské soutěže NHL, NBA nebo MLB. Anglická Premier League byla kvůli pandemii koronaviru přerušena v polovině března a její pokračování závisí na uvolňování vládních restrikcí ve Velké Británii, kde na následky nemoci covid-19 zemřelo již více než deset tisíc lidí.

09:35

Poslední plánovaný repatriační let dopraví v polovině týdne do Prahy 329 Čechů a další Evropany, kteří uvízli v Austrálii a na Novém Zélandu po opatřeních přijatých kvůli šíření koronaviru.

České ministerstvo zahraničí využilo pro repatriaci českých občanů spolupráci s korejskými aerolinkami a na organizování letu se podílela také korejská ambasáda v Praze. Volná místa využijí i korejští občané. Letadlo je dopraví do Soulu, který bude pro evropské cestující přestupním místem, uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí. Podle ministerstva jde o organizačně nejnáročnější a nejdelší let při repatriacích.

09:19

Podle americké televizní stanice CNN měla čínská komunistická strana nařídit, aby publikace jakéhokoliv výzkumu o původu pandemie prošla nejprve schválením centrálních orgánů. Čína je dlouhodobě citlivá na zdůrazňování skutečnosti, že virus, který v posledních týdnech srazil svět na kolena, vznikl právě na jejím území. Podobně jako řada dalších virů v minulosti.

08:44

S nákazou covid-19 v Česku dosud zemřelo 139 lidí. Od nedělního podvečera tak přibyl jeden zemřelý. Počet vyléčených se od té doby zvýšil o tři na 467. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k pondělním 8:30.

Nakažených ministerstvo eviduje 5991. Za neděli tak jejich počet stoupl o 89. Je to nejnižší nárůst od 17. března, kdy se podle údajů ministerstva nemoc covid-19 potvrdila u 67 lidí. O víkendu jsou ale přírůstky obvykle menší, protože se dělá i méně testů. V neděli jich laboratoře udělaly 3 233, což bylo nejméně v uplynulém týdnu.

Rekordní množství testů laboratoře vyhodnotily ve středu, kdy jich bylo 8 164. Poté jejich počet klesl, přičemž na Velký pátek jich bylo přes 5000 a v sobotu zhruba 4800. Celkový počet provedených testů je aktuálně 128 359.

08:43

Na Tchaj-wanu se o víkendu začaly hrát ligy v baseballu a fotbalu. V době pandemie koronaviru se tak asijský ostrovní stát přiřadil k hrstce zemí, v nichž pokračují profesionální sportovní soutěže. Diváci do hlediště nesměli, o atmosféru na baseballovém stadionu se však postarali bubnující roboti a dojem ještě větší zaplněnosti dvacetitisícových ochozů vytvořily figuríny fanoušků.

08:30

Japonské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo za uplynulý den 530 nových případů nákazy koronavirem. Čtyři lidé v neděli zemřeli, informoval server CNN. K dnešnímu dni země eviduje nejméně 7967 nakažených, včetně 712 případů infekce z výletní lodi Diamond Princess, která v únoru kotvila v karanténě nedaleko Tokia. Celkový počet obětí na životech dosahuje 114 včetně 12 úmrtí souvisejících s výletní lodí.

Japonský premiér Šinzó Abe vyhlásil minulé úterý v Tokiu, Ósace a dalších pěti prefekturách kvůli koronaviru nouzový stav, který potrvá do 6. května. Guvernérům dává nouzový stav možnost vyzvat občany, aby nevycházeli ze svých domovů a nesdružovali se. Jak ale upozornila agentura Reuters, na rozdíl od jiných zemí nemohou japonské úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

08:22

Počet nově potvrzených případů nákazy se v Německu již třetí den v řadě snižuje. Za posledních 24 hodin tam lékaři odhalili 2 537 nových nakažených, celkem jich tedy je u našeho západního souseda již 123 016. V neděli přibylo v Německu 2 821 pozitivních pacientů, v sobotu 4 133 a v pátek 5 323.

Obětí nemoci covid-19 v Německu, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, za posledních 24 hodin přibylo 126. Celkem si tak onemocnění v Německu vyžádalo již 2 799 životů.

Nejvíce nakažených nadále hlásí Bavorsko, kde se infekce potvrdila již u více než 33 tisíc testovaných. Následuje nejlidnatější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko s asi 24 900 nakažených a Bádensko-Württembersko se zhruba 24 600 případy.

08:14

Čína se potýká s největším počtem nakažených za posledních pět týdnů. Nejproblematičtější oblastí je nyní provincie Chej-lung-ťiang na severovýchodě Číny. Čínská zdravotní komise dnes informovala o nových 98 importovaných případech. Devětačtyřicet z nich jsou čínští občané, kteří do země, konkrétně právě do provincie Chej-lung-ťiang, přijeli z Ruska.

"O našem malém městě jsme si mysleli, že je pro nás tím nejbezpečnějším místem," citovala agentura Reuters jednoho z obyvatel pohraničního města Suej-fen-che. Všechna čínská města poblíž hranice s Ruskem zpřísnila hraniční kontroly a zavedla přísná pravidla karantény.

Například Charbin (Cha-er-pin), který je hlavním městem provincie Chej-lung-ťiang, zavedl pro lidi přijíždějící ze zahraničí karanténní opatření v délce 28 dní. Každý, kdo přicestuje z ciziny, zůstane dva týdny v karanténním středisku a pak další dva týdny v domácí izolaci. Všichni se rovněž budou muset podrobit opakovaným testům na koronavirus.

07:09

Ekvádorský prezident Lenín Moreno v neděli na twitteru oznámil, že si kvůli pandemii nemoci covid-19 o polovinu sníží plat. Stejně tak bude snížen plat všem členům vlády, uvedl Moreno. Ekvádor je druhou zemí v Latinské Americe nejvíce postiženou koronavirem co do počtu obětí. V zemi, která má 17 milionů obyvatel, podle dnešních údajů na covid-19 zemřelo 333 lidí a 7466 se jich nakazilo.

Třebaže oficiálních obětí koronaviru je něco přes 300, prezident Moreno nedávno podle serveru BBC Mundo připustil, že počty obětí v jeho zemi jsou nejspíš mnohem vyšší. Jen v provincii Guayas, jejímž hlavním městem je nejvíce postižené dvoumilionové Guayaquil, může počet obětí koronaviru dosáhnout až 3 500.

07:05

Za posledních 24 hodin podlehlo v USA nemoci covid-19 dalších 1 514 lidí. Celkem tak již v zemi bilance obětí přesáhla hranici 22 tisíc. Informovala o tom dnes americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která situaci kolem šíření koronaviru SARS-CoV-2 dlouhodobě sleduje. Potvrzených případů nákazy v USA je již více než 557 000.

USA jsou od uplynulého víkendu zemí, v níž na nemoc způsobenou koronavirem zemřelo nejvíce lidí na světě. Na druhém místě tragického žebříčku je Itálie (19 899 obětí), na třetím Španělsko (17 209 obětí). Nejhorší situace je v USA nadále ve státě New York, kteréý je ohniskem nákazy s více než devíti tisíci mrtvých. Téměř sedm tisíc z nich eviduje jen město New York.

06:52

Čínští zdravotníci mimo jiné v neděli také identifikovali 61 lidí, kteří se nakazili koronavirem, nevykazují ale příznaky nemoci covid-19. Ještě donedávna statistiky tyto pacienty nezmiňovaly. I lidé bez symptomů mohou ovšem virus šířit. Celkem je teď pod kontrolou čínských lékařů 1 064 nakažených lidí, kteří neprojevují žádné příznaky nákazy. 

Koronavirem SARS-CoV-2 se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel celkem nakazilo 82 160 lidí. Pevninská Čína, z níž se na počátku tohoto roku začal virus do světa šířit, je tak v počtu nakažených aktuálně na sedmém místě na světě. Předstihly ji už USA, Španělsko, Itálie, Francie, Německo a Británie.

06:48

V pevninské Číně za posledních 24 hodin přibylo 108 nových případů nákazy koronavirem a dvě další úmrtí na nemoc covid-19, kterou virus způsobuje. S odvoláním na čínskou zdravotní komisi o tom dnes informovala agentura Reuters. Počet infikovaných je o devět vyšší než v neděli a je nejvyšší za posledních více než pět týdnů. Kromě deseti byly všechny nové případy nákazy zjištěny u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny.

V neděli Peking nehlásil za posledních 24 hodin žádné úmrtí na covid-19. Dnes přibyly do statistiky dvě oběti. Celkem si tak onemocnění v pevninské Číně - tedy bez Hongkongu a Macaa - vyžádalo 3341 mrtvých.

06:47

V Izraeli v neděli zemřel na nemoc covid-19 bývalý vrchní rabín Elijahu Bakši-Doron. S odvoláním na prohlášení premiéra Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura Reuters. Bakši-Doron byl v letech 1993 až 2003 hlavním rabínem sefardských Židů.

"Rabín Bakši-Doron se bohužel nakazil koronavirem a lékaři nebyli v úsilí o jeho záchranu úspěšní," uvedl v prohlášení izraelský premiér Netanjahu. Podle listu Haarec zemřel bývalý vrchní rabín v neděli večer v jeruzalémské nemocnici Šaare Cedek. Bylo mu 79 let.

Bakši-Doron působil v letech 1993 až 2003 jako hlavní rabín sefardských Židů, kteří pocházejí ze Španělska, Portugalska, severní Afriky a Blízkého východu. V čele aškenázských Židů pocházejících ze střední a východní Evropy v té době stál rabín Jisrael Meir Lau. Bakši-Doron se podle agentury AFP zasazoval o dialog mezi jednotlivými náboženstvími.

06:44

Počet nakažených koronavirem v České republice stoupl na 5 991, v neděli přibylo 89 nových případů. Je to nejnižší nárůst od 17. března, kdy se podle údajů ministerstva zdravotnictví nemoc covid-19 potvrdila u 67 lidí. O víkendu jsou přírůstky ale obvykle nižší, protože i testů se dělá méně. Nedělní počet testů ministerstvo zatím nezveřejnilo. S covid-19 dosud zemřelo 138 lidí a 464 lidí se uzdravilo.

Údaje o obětech a evidovaných vyléčených jsou platné k nedělnímu podvečeru,

22:05

Vlivný turecký ministr vnitra Süleyman Soylu na twitteru oznámil, že odstoupí ze své funkce. Jeho krok souvisí se zavedením dvoudenního zákazu vycházení ve velkých tureckých městech kvůli šíření koronaviru. Zákaz, který platil o víkendu, byl v pátek vyhlášen jen ve velmi krátkém předstihu a reakcí Turků bylo, že v panice vzali útokem veškeré obchody, informovala agentura AFP. Prezident Recep Tayyip Erdogan však Soyluovu demisi nepřijal.

"I když šlo jen o omezené časové období, incidenty, které se odehrály před zavedením zákazu vycházení, se nedají označit za perfektní zvládnutí pandemie," uvedl Soylu ve svém prohlášení. Dodal, že rozhodnutí o zákazu vycházení bylo nicméně učiněno s dobrým úmyslem a jeho cílem bylo zpomalit šíření viru.

"Prezident rezignaci ministra vnitra nepřijal, (Soylu) bude pokračovat ve své službě," informovalo tiskové oddělení prezidenta Erdogana.

Počet obětí nemoci covid-19 v Turecku vzrostl na více než 1100, přes 50.000 lidí je podle úřadů nakažených.

Foto: ČTK
21:30

Itálie dnes vykázala nejnižší denní nárůst obětí nemoci covid-19 za tři týdny; v zemi zároveň, podobně jako ve Francii, ubývá pacientů na jednotkách intenzivní péče. Ve Španělsku klesl o necelých sedm stovek denní nárůst pozitivně testovaných na koronavirus.

Nejmenší nárůst v porovnání s dvěma předchozími dny dnes ohlásila Británie, kde byl z nemocnice propuštěn premiér Boris Johnson, jenž měl těžký průběh nemoci covid-19. Ve Spojených státech, pandemií nejpostiženější zemí světa, za uplynulých 24 hodin nemoci podlehlo 1920 lidí, což představuje mírný pokles proti předchozímu dni.

20:59

Bulharsko dnes v rámci boje s koronavirem znovu zavedlo povinné nošení roušek či jiných ochranných prostředků na veřejnosti. Opatření ministr zdravotnictví vyhlásil již na konci března, záhy ho ale zrušil, píše agentura DPA. Nařízení platí ode dneška až do 26. dubna.

Podobně jako například v Česku si musí obyvatelé jihoevropské země mimo domov zakrýt ústa a nos, kromě roušek jim k tomu může posloužit i šátek. Nařízení platí ve veřejné dopravě, v obchodech, v parcích i například v kostelech.

20:59

Bezmála 60 přestupků proti vládním opatřením kvůli koronaviru řešila dnes policie v Jihomoravském kraji. Kontroly odhalily i narozeninovou párty, policisté jich za dnešek provedli asi 1700. Na webu policie to uvedl mluvčí Bohumil Malášek.

Většina z kontrol byla podle mluvčího bezproblémová. "K řešení některých závadových jednání stačila domluva, téměř šest desítek přestupkových případů ale bylo nutné řešit buď na místě, nebo oznámením příslušnému správnímu orgánu," uvedl mluvčí. Někteří lidé například neměli nasazené roušky, policie řešila i srocování lidí. Vyjma rodin mohou být lidé maximálně po dvojicích.

20:49

Předsedkyně Evropské komise pohrozila Maďarsku, že pokud jeho opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru překročí povolenou mez, hrozí mu řízení pro porušování unijních smluv. Ursula von der Leyenová to podle agentury DPA uvedla v rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag, ve kterém také řekla, že vakcínu proti koronaviru by se mohlo podařit vyvinout do konce letošního roku.

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová | Foto: Reuters
19:59

Čtyři zaměstnanci domova s pečovatelskou službou v Dolním Újezdu na Svitavsku jsou pozitivní na koronavirus. V sobotu testy potvrdily nákazu u jedné klienty. ČTK to dnes řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová. "Zatím jsem testovali jenom zaměstnance. Musíme udělat strategii, provedeme epidemiologické šetření," uvedla.

19:44

Počet obětí koronaviru ve Francii vzrostl za posledních 24 hodin o 561 na celkových 14.393, uvedly tiskové agentury s odvoláním na francouzské úřady. Celkem se dosud nakazilo 95.403 lidí. Na jednotkách intenzivní péče je nyní 6845 pacientů.

18:29

Ve státě New York přibylo za poslední den 758 obětí koronaviru, oznámil tamní guvernér Andrew Cuomo. O den dříve to bylo 783. Celkem již v oblasti zemřelo 9385 lidí. Celkový počet hospitalizovaných v nejvíce postiženém americkém státě dosáhl 18.700.

18:25

Počet obětí nemoci covid-19 v Itálii za 24 hodin vzrostl o 431, je to nejnižší mezidenní nárůst od 19. 3. Klesl i denní počet pozitivně testovaných.

V sobotu Řím vykázal 619 mrtvých. Obdobně klesl denní počet pozitivně testovaných na koronavirus, a to na 4092 nových případů oproti sobotním 4694 pozitivně testovaným. Celkově už země registruje 19 899 obětí pandemie, informovala italská civilní ochrana.

17:53

Nákaza koronavirem se nově v Polsku potvrdila u 318 lidí, celkem se tak počet potvrzených případů v zemi vyšplhal na 6674. Onemocnění covid-19 podlehlo dalších 24 osob a celková bilance obětí je 232, informovalo dnes polské ministerstvo zdravotnictví.

17:27

Policisté ve Zlínském kraji udělali v sobotu přes tisíc kontrol. O prodlouženém velikonočním víkendu se zaměřují na respektování nařízení vlády a ministerských opatření souvisejících s pandemií koronaviru a na dodržování pravidel silničního provozu. Lidé posedávali bez roušek na nádražích, lavičkách nebo březích řek často ve skupinkách a konzumovali alkohol, sdělila dnes ČTK krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Provozovatel restaurace v oblasti Uherského Brodu umožnil několika mužům pít v restauraci alkohol. Všechny návštěvníky, kteří byli bez roušek, i provozovatele čeká správní řízení, uvedla mluvčí.

17:17

Na evropském kontinentu si koronavirus podle agentury AFP vyžádal již více než 75 tisíc obětí, přičemž 80 procent tohoto počtu hlásí čtyři země: Itálie, Španělsko, Francie a Británie.

16:54

V britských nemocnicích zemřelo dalších 737 lidí a počet obětí koronaviru v království tak vzrostl na 10 612. Jde o nejmenší nárůst za poslední dny.

16:33

Počet obětí koronaviru po celém světě přesáhl 110 tisíc. Informovala o tom americká Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje celosvětově. Potvrzených případů nákazy je téměř 1,8 milionu.

Nejvíce obětí, téměř pětinu (přes 20 tisíc), mají Spojené státy. Téměř stejně mrtvých hlásí i Itálie. Třetí největší počet obětí evidují úřady ve Španělsku.

16:12

Zaměstnanci domova důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu, kde jsou všichni klienti nakažení nemocí covid-19, šli v sobotu a dnes na testy. Stav všech 18 klientů je stabilizovaný, u některých se mírně zlepšil. Domov posílil noční směny, místo jednoho pracovníka je drží dva zaměstnanci. Na Velikonoční pondělí se o klienty budou starat dobrovolníci, protože po testech teď zaměstnanci do domova nemohou. Seniorům připraví i drobnou velikonoční oslavu.

16:04

Británie se řadí mezi evropské státy, které jsou nejhůře postiženy nákazou novým typem koronaviru. Nemocí covid-19, kterou tento vir vyvolává, se v zemi dosud nakazilo téměř 80 tisíc lidí, což ji v Evropě řadí na páté místo, a na 9900 lidí na ni zemřelo. Britská vláda byla zpočátku kritizována za to, že otálela se zavedením radikálních opatření proti koronaviru, a čelila také kritice kvůli nedostatku ochranných pomůcek i pomalému tempu testování pacientů.

16:03

Počet nakažených koronavirem v Íránu za posledních 24 hodin vzrostl na 71 686, testy virus nově potvrdily u 1657 lidí. S odvoláním na dnešní prohlášení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Země nově eviduje 117 obětí, nemoci covid-19 tak podlehlo již 4474 pacientů.

15:25

Vláda po úterním jednání zveřejní scénáře uvolňování restrikcí pro obchody a služby. Řekl to dnes ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dodal, že se počítá se třemi vlnami uvolňování. Zástupci podnikatelů v ČT uvedli, že jim stále chybí harmonogram uvolňování.

"Vláda to v úterý rozhodne, přednese scénáře uvolňování. Počítá se s třemi vlnami, pokud tam nebudou nějaké komplikované, toxické segmenty. Jde o maloobchodní prodeje a služby," uvedl Havlíček.

Mezi jednotlivými vlnami by podle Havlíčka mohly být týdenní či desetidenní odstupy. V prvních týdnech v květnu by mohlo být téměř vše otevřené, ale samozřejmě s ohledem na vývoj šíření koronaviru, dodal. Podnikatelé by se měli o otevření dozvědět se dvou- až třídenním předstihem, řekl dále. Uvedl, že dohled nad dodržováním hygienických a dalších bezpečnostních pravidel bude tvrdý a jejich porušení bude sankcionováno.

15:13

Vláda přestane uvolňovat protiepidemická opatření v případě, že začne lidí infikovaných koronavirem přibývat tempem kolem 400 za den. V pořadu Otázky Václava Moravce dnes tuto hranici formuloval náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Pokud by se nárůst blížil 400, je logické, že další uvolňování nebude, uvedl. Počítá s tím, že chystaná chytrá karanténa s dohledáváním kontaktů nakažených dokáže některá opatření nahradit.

14:46

Počet potvrzených případů nákazy v Nizozemsku přesáhl 25 tisíc. Mrtvých přibylo o 94 na 2737, uvedl dnes ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí. Denní nárůst počtu infikovaných i obětí se již několikátý den po sobě snížil, pomohlo nejspíš dodržování odstupů a snížení množství sociálních kontaktů mezi lidmi, uvedla agentura Reuters.

14:40

Britský premiér Boris Johson, který se kvůli těžkému průběhu nemoci covid-19 ocitl na JIP, byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Oznámil to podle agentury Reuters premiérův úřad. Ještě před odchodem z nemocnice poděkoval Johnson zdravotníkům za to, že mu zachránili život. Stav ministerského předsedy ovšem stále vyžaduje zotavení, proto se Johnson k řízení vlády zatím nevrací. Jeho povinnosti již dříve převzal šéf britské diplomacie Dominic Raab. 

"Na radu lékařů se premiér prozatím do práce nevrátí. Děkuje všem v Nemocnici svatého Tomáše za výjimečnou péči, které se mu dostalo," uvedl Johnsonův mluvčí.

Boris Johnson po parlamentních volbách.
Boris Johnson po parlamentních volbách. | Foto: Reuters
14:31 Roman Prymula.

Kvůli porušování disciplíny v dodržování protiepidemických opatření o velikonočním volnu očekává náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula po příští sobotě a neděli nárůst počtu infikovaných koronavirem nového typu. Uvedl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Řekl také, že vláda plánuje nastartovat po víkendu zdravotnictví tak, aby nezanedbávalo další onemocnění. Chce například umožnit nemocnicím dělat plánované operace, které musely odložit. Některá opatření proti koronaviru bude v zemi podle něj ale možné opustit až někdy v letních měsících.

14:30

Více než milion korun vybrali pořadatelé lyžařského závodu Jizerská padesátka prostřednictvím charitativní výzvy "Padesátka pro první linii" na boj s pandemií koronaviru. Do akce se zapojilo 20.074 lidí, kteří si koupili virtuální čísla a přispěli tím Technické univerzitě v Liberci na výrobu ochranných pomůcek. Celkový výtěžek týdenní akce činil 1,003.700 korun.

13:38

Vláda nebude řešit současnou ekonomickou situaci vyvolanou koronavirem zvýšením daní. Bude nutné restrukturalizovat rozpočet státní správy. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Upozornil na to, že přímá podpora podnikům bude činit 100 miliard Kč, nepřímá podpora 900 miliard korun formou záruk.

"Na daně nebudeme sahat. To platí i po krizi. Chceme podpořit ekonomiku investicemi, dostat přes záruky do ekonomiky další zdroje," uvedl Havlíček. 

13:10

Papež František dnes ve velikonočním poselství vyzval svět k zastavení všech ozbrojených konfliktů a také k solidaritě v době nynější pandemie nemoci covid-19. Tradiční požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu) dnes papež pronesl krátce poté, co v téměř liduprázdné Svatopetrské bazilice ve Vatikánu sloužil mši na Hod boží velikonoční, kterou lidé z celého světa mohli sledovat v živém přenosu přes internet či v televizi.

"Není čas na lhostejnost, v této pandemii se musíme spojit," prohlásil třiaosmdesátiletý papež. Konktrétně se zmínil i o situaci v Evropě, která registruje přes polovinu z více než 100.000 obětí koronaviru. "Po druhé světové válce se tento kontinent podařilo obnovit díky solidaritě," uvedl František. "Všichni jsme součástí jedné rodiny. Evropská unie čelí výzvě, na které závisí její budoucnost i budoucnost celého světa," řekl také papež, který je původem z Argentiny. Vyzval rovněž, abychom "neopouštěli ty nejslabší, uprchlíky a lidi bez domova"

Foto: Reuters
13:08

Italská fotbalová liga se možná bude hrát bez fanoušků až do ledna příštího roku. Podle informací webu Sport Medaiset je to jedna z variant, s níž počítá vládní plán. Zatím ale není jasné, kdy se sezona přerušená kvůli pandemii koronaviru rozběhne. Podle aktuálních odhadů by se kluby mohly na začátku května vrátit ke společnému tréninku, fanoušci se ale zřejmě na návštěvy stadionů ještě dlouho těšit nemohou.

12:44

Počet nakažených koronavirem v Íránu za posledních 24 hodin vzrostl na 71.686, testy virus nově potvrdily u 1657 lidí. S odvoláním na prohlášení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Země nově eviduje 117 obětí, nemoci covid-19 tak podlehlo již 4474 pacientů. Írán je nejhůře zasaženou blízkovýchodní zemí.

12:37

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici zemřel dnes muž s potvrzenou nákazou covid-19 narozený v roce 1943. Bezprostřední příčinou úmrtí nákaza koronavirem nebyla, šlo o vážně nemocného pacienta s chronickou obstrukční plicní nemocí. ČTK to sdělila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

12:06

Trestní stíhání, kterým vyšetřovací výbor Ruské federace reagoval koncem týdne na odstranění sochy maršála Koněva v Praze, je podle prezidenta Miloše Zemana kontraproduktivním vměšováním se do cizích záležitostí. Odsunutí sochy má ale Zeman za hloupé a směšné. V pořadu televize Prima přirovnal chování zastupitelstva Prahy 6, které o přesunutí sochy rozhodlo, k obrazoborectví.

11:46

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie také zdůraznil, že v současné krizi způsobené novým typem koronaviru nelze obětovat lidské životy kvůli ekonomickému růstu. "V této zemi je nejdůležitější lidský život a lidské zdraví. Obětovat tohle za ekonomický růst je zhovadilost. Počkejme si, uzdravme těmito opatřeními populaci a pak pusťme ekonomiku. Ztratíme možná dva, tři měsíce, ale zachráníme řadu lidských životů," konstatoval. Pomoci proti ekonomické krizi by podle něj umožnily garantované dlouhodobé úvěry podnikům, vyslovil se také pro investice do dopravy a výstavby bytů.

Zeman řekl, že Česko stojí před volbou, zda preferovat spotřebu, nebo investice. Podle hlavy státu se musí země soustředit především na to, aby si udržela nynější životní úroveň.

11:44

Ve Španělsku zemřelo za den 619 nakažených koronavirem, o stovku více, než oznámily úřady v sobotu. Případů nákazy přibylo za den na 4100.

11:35

Zeman v televizním rozhovoru nechtěl zpochybňovat údaje Číny o počtu nakažených koronavirem. Řekl, že nikdo nenabídl jinou sadu dat než Čína. "Až je nabídne, tak o tom budu uvažovat," řekl. Odborníci by podle něj měli dodat alternativní data svědčící o opaku, jinak nespekulovat.

11:15

Prezident Zeman je pro pokračování současného způsobu boje s epidemií koronaviru v ČR. Liberální přístup některých zemí se neosvědčil, řekl Primě.

"Náš plán by měl být pokračovat v tom, co se tady úspěšně dělá, protože už dnes víme, že ta epidemie ustupuje," uvedl Zeman. Varianta ochrany zranitelných skupin lidí a současného rozvolnění opatření, která by přinesla větší podíl nakažených v populaci a rozvoj kolektivní imunity, by podle Zemana fungovat možná mohla, ale odborníci se na ní neshodují. Kvůli předběžné opatrnosti se proto přiklání k postupu, který už se jako funkční ukázal.

Češi by měli současná omezení vydržet, dodal Zeman. "Epidemie ustupuje, za několik týdnů tyto roušky sundáme," uvedl.

Foto: ČTK
10:55

Britský premiér Boris Johnson, který se zotavuje z vážného vývoje nákazy koronavirem, poděkoval personálu londýnské Nemocnice svatého Tomáše za záchranu života. Dnes o tom informovala agentura Reuters, podle které jde o první komentář britského premiéra poté, co byl propuštěn z jednotky intenzivní péče. Johnsonův stav se výrazně zlepšil, nadále ale potřebuje klid k zotavení.

"Neexistují slova k vyjádření díků. Zachránili mi život," řekl Johnson na adresu personálu nemocnice. Komentář dostala k dispozici média a premiérův úřad jeho pravost potvrdil.

10:29

Lidé v první polovině prodlouženého velikonočního víkendu porušovali opatření proti šíření koronaviru častěji než v jiné dny. Policisté ráno na twitteru uvedli, že během svátků zatím denně řešili asi 600 přestupků, což je o polovinu víc než obvykle.

10:25

Rusko zaznamenalo největší denní nárůst nakažených osob. V sobotu jich přibylo 2186 a celkem jich je nyní 15 770. Na onemocnění tam zemřelo 130 osob. Informovala o tom agentura Reuters.

09:21

Nanofiltry, které vyrábí Technická univerzita v Liberci a firmy Elmarco a Drylock, nechá Liberecký kraj posoudit Státním zdravotním ústavem. Chce získat prohlášení o shodě, které potvrdí, že výrobek odpovídá předpisům platným v České republice. Umožní to pokračovat ve výrobě těchto ochranných prostředků i po skončení nouzového stavu. ČTK to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

08:37

V Česku dosud zemřelo 132 lidí s nákazou novým koronavirem. Od sobotního večera tento počet stoupl o tři.

07:08

V Česku stoupl počet lidí s prokázaným onemocněním covid-19 na 5905. V sobotu přibylo 170 případů nákazy novým koronavirem. Je to druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu.

07:05

Británie věnuje rozvíjejícím se zemím nad rámec běžné pomoci dalších 200 milionů liber (přes šest miliard Kč) na boj proti šíření koronaviru. Dnes to podle světových agentur oznámila tamní vláda. Londýn si tak chce zajistit, aby jej nedostihla druhá vlna smrtící pandemie.

Částku kabinet rozdělí mezi britské a mezinárodní organizace. Podle sdělení získá 130 milionů liber OSN - z toho 65 milionů obdrží Světová zdravotnické organizace (WHO) a 50 milionů Mezinárodní Červený kříž.

06:58

Předsedkyně Evropské komise pohrozila Maďarsku, že pokud jeho opatření přijatá v boji proti šíření koronaviru překročí povolenou mez, hrozí mu řízení pro porušování unijních smluv. Ursula von der Leyenová to uvedla v rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag, kde se také svěřila, že vakcínu proti koronaviru by se mohlo podařit vyvinout do konce letošního roku.

Evropská komise nyní přezkoumává nouzová opatření ve všech členských zemích, kterých se to týká, aby zjistila, jestli některá nejdou proti demokratickým hodnotám a základním právům. Kritizované zatím v tomto ohledu bylo především Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán může díky novému zákonu zemi v době nouzového stavu řídit pomocí dekretů.

06:56

Organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch obvinila brazilského prezidenta, že sabotuje boj proti šíření koronaviru. Jair Bolsonaro podle ní nedodržuje doporučovaný odstup. Navíc prý ohrožuje i své spoluobčany, protože je povzbuzuje, aby se doporučeními neřídili ani oni.

Nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, se v Brazílii nakazilo už přes 20.000 lidí. V souvislosti s nákazou zemřelo 1124 lidí.

22:13

Ve snaze zabránit šíření nákazy koronaviru v sobotu kubánská vláda rozhodla o zastavení veřejné dopravy a uzavření velkých nákupních center. Výjimku ze zákazu budou mít pouze ti zaměstnanci, kteří "poskytují životně důležité služby", jako například lékaři. V provozu zůstane také nákladní doprava. Podle nejnovějších opatření nesmějí bary ani restaurace nabízet ke konzumaci na místě žádné jídlo či alkoholické nápoje, musejí rovněž zavřít do osmé hodiny večerní.

21:54

Více než 80 tisíc lidí podepsalo petici, kterou žádají ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby školy zůstaly uzavřeny do konce školního roku. Podle předsedy spolku Fórum rodičů Petra Chaluše byla dnes petice odeslána na ministerstvo školství, ministerstvo zdravotnictví, Centrální řídící tým COVID-19, Ústřední krizový štáb a na petiční výbory Sněmovny a Senátu. Signatáři se obávají toho, že by otevření škol zrychlilo šíření koronavirové nákazy. Podle dřívějších informací se s otevřením škol počítá po polovině května.

21:27

Turínské plátno, ve kterém bylo, jak někteří křesťané věří, zabaleno Kristovo tělo po snětí ze kříže, dnes bylo předvedeno veřejnosti na virtuální výstavě. Iniciativu turínského arcibiskupa Cesare Nosigliu podpořil i papež František. Televizní kamery zabíraly čtyři metry dlouhé plátno, uložené v trezoru s kontrolovaným klimatem v kapli v turínské katedrále Jana Křtitele, a arcibiskupa, který pronesl modlitbu. Mimo jiné řekl, že lidé dnes od Ježíše "očekávají, že je vysvobodí z pandemie", která způsobila smrt tolika lidí. Plátno, které jako fotografický negativ zobrazuje otisk muže s ranami po ukřižování, je jen málokdy vystavováno kvůli extrémně křehkému stavu.

Arcibiskup Cesare Nosiglia a slavné turínské plátno
Arcibiskup Cesare Nosiglia a slavné turínské plátno | Foto: Reuters
21:07

Představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Patrick O'Connor vyzval Bělorusko k přijetí nových opatření, které by zpomalily šíření nákazy koronavirem. Bývalá sovětská republika dosud zaznamenala 2226 případů nákazy a 23 úmrtí. Epidemie ale podle experta vstupuje do nové fáze, nákaza se začíná šířit v Minsku a v dalších částech země. "Je naprosto nezbytné přijmout nová opatření, která by vytvořila odstup mezi lidmi. Znamená to zřeknout se všech masových akcí, i sportovních, přejít k výuce na dálku a omezit pohyb lidí, zejména těch starších a postižených chronickými nemocemi," uvedl O'Connor. Autoritářský prezident Alexandr Lukašenko donedávna krizi zlehčoval a předpovídal, že do Velikonoc sama od sebe odezní. Svému lidu vzkázal, že hokej, vodka a baňa - tradiční sauna - jsou nejlepším lékem.

20:54

Britská královna Alžběta II. dnes ve svém druhém poselství k národu během jediného týdne zdůraznila, že koronavirus "nás nezdolá". Třiadevadesátiletá panovnice, která je také symbolickou hlavou anglikánské církve, u příležitosti největšího křesťanského svátku zároveň ujistila, že "Velikonoce zrušeny nejsou, ve skutečnosti potřebujeme Velikonoce stejně jako vždy". Minulou neděli královna pronesla v televizi teprve pátý projev během svého 68 let trvajícího panování. Děkovala lidem za to, že v době, kdy Británie čelí epidemii, zůstávají doma, a pomáhají tak chránit ty zranitelné. V mimořádném projevu také dala najevo vděk zdravotníkům v první linii boje proti infekci. 

Britská královna děkuje lidem, kteří zůstali doma
Britská královna děkuje lidem, kteří zůstali doma | Foto: Reuters
20:25

Alzheimercentrum Ostrava, kde se vyskytla hromadná nákaza covid-19, už dostalo od kraje několik krizových balíčků ochranných prostředků. Ochranné prostředky se podařilo získat také od veřejnosti díky páteční výzvě v médiích, nicméně centrum stále poptává jednorázové voděodolné obleky, ochranné pláště a také respirátory třídy FFP2 a FFP3. Zařízení, které mělo 40 pozitivně testovaných klientů a 17 zaměstnanců, hlásí také již dostatek personálu díky dobrovolníkům.

20:02

Přehled deseti nejpostiženějších zemí světa (řazeno podle počtu nakažených k dnešním 19:00 SELČ)

ZEMĚNAKAŽENÝCHOBĚTÍVYLÉČENÝCH
USA507.42219.81629.139
Španělsko161.88316.48059.109
Itálie152.27119.46832.534
Německo123.771271049.558
Francie90.67613.19724.932
Čína83.014333977.525
Británie78.9919875599
Írán70.029435741.947
Turecko47.02910062423
Belgie28.01833465986
19:46

Ve Francii celkový počet mrtvých s koronavirem dosáhl 13.832, nákaza postihla 93.790 lidí.

19:31

K trpělivosti, ukázněnosti a solidaritě během koronavirové krize dnes obyvatele Německa vyzval prezident Frank-Walter Steinmeier. V mimořádném projevu k národu ocenil Němce za to, jakým způsobem k omezujícím nařízením přistoupili. Rovněž zdůraznil, že o uvolnění poměrů nerozhodují jen politici a zdravotní experti, ale především svým chováním každý z občanů. Pandemii nemoci covid-19 nepovažuje Steinmeier za válku, ale naopak za zkoušku lidskosti.

19:04

Koronavirem se dosud nakazilo celosvětově přes 1,7 milionu lidí, zemřelo jich podle posledních údajů již téměř 105 tisíc. Uzdravilo se asi 390 tisíc lidí. Nákaza zasáhla podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse již 185 zemí a území a rozšířila se na všechny kontinenty kromě Antarktidy. Posledním zasaženým světadílem byla Jižní Amerika, kde se nemoc poprvé vyskytla 25. února v Brazílii.

18:37

Počet mrtvých s koronavirem v USA dnes překročil množství zemřelých v Itálii, kde bylo dosud registrováno nejvíce obětí pandemie. Server Worldometers.info uvádí, že je ve Spojených státech aktuálně 19 816 zemřelých, zatímco v Itálii 19 468. Spojené státy jsou co do počtu nakažených nejhůře zasaženou zemí na světě, úřady jich tu hlásí již přes půl milionu. USA se dnes zároveň staly první zemí na světě, kde za jediný den zemřelo na covid-19 už 2108 lidí.

18:33

Celkové počty případů nemoci covid-19 v regionech (podle trvalého bydliště pacienta):

KrajAbsolutní počet případůPočet případů na 100 tisíc obyvatel
Praha1410103,60
Středočeský70852,02
Jihočeský14622,78
Plzeňský41771,58
Karlovarský19365,36
Ústecký37145,21
Liberecký17339,18
Královéhradecký16830,51
Pardubický22342,96
Vysočina15831,04
Jihomoravský34429,04
Olomoucký57991,53
Zlínský25243,24
Moravskoslezský64853,81
Nezjištěno (cizinci bez trv. bydliště)41-

 

18:21

Ministerstvo zdravotnictví připravilo leták s instrukcemi, podle kterých se mají lidé chovat v průběhu velikonočních svátků.

17:39

Počet lidí vyléčených z covid-19 v ČR stoupl od pátku o pětinu na 411. Počet zemřelých stoupl o zhruba osm procent na 129. Počet potvrzených případů covid-19 stoupl zatím za dnešek o 99 na 5831. 

17:32

Školy v New Yorku zůstanou kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavřeny do konce školního roku. Školáci se tak do vyučovacích lavic vrátí až v září. V americkém státě New York za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí nákazy koronaviru o 783 na celkových 8627. Jedná se o podobný denní nárůst jako o den dříve, kdy nemoci covid-19 podlehlo 777 lidí.

17:00

Restrikce v jednotlivých státech

ČR - Nouzový stav byl prodloužen do čtvrtka 30. dubna. Od 7. dubna se začaly otevírat pro veřejnost sběrné dvory a výkupny surovin, ale také venkovní sportoviště. Ve čtvrtek se otevřely hobbymarkety a prodejny jízdních kol, po Velikonocích vláda slíbila další rozvolnění.

Francie - Podle vyjádření vlády zůstane pohyb obyvatel omezený i po 15. dubnu, což je dříve ohlášený termín možného uvolnění režimu.

Irsko - Prodloužilo celostátní karanténu podobnou té, jaká je například v Česku, do 5. května. 

Itálie - Celostátní karanténa prodloužena do 3. května, poté by se opatření v koronavirem těžce zasažené zemi mohla začít uvolňovat.

Maďarsko - země prodloužila celostátní omezení pohybu na neurčito s tím, že vláda bude nezbytnost tohoto opatření vyhodnocovat denně.

Německo - Zda některá omezení je možné zrušit, se bude kancléřka Merkelová s premiéry spolkových zemí radit po Velikonocích.

Polsko - Prodlužuje se platnost všech omezujících opatření. Školy zůstanou zavřené do 26. dubna. O stejnou dobu se prodlužuje pozastavení letecké dopravy a také kontroly na hranicích. Nicméně zákaz vstupu cizinců do země zůstane v platnosti až do 3. května.

Rakousko - Plánuje od 14. dubna otevřít obchody s prodejní plochou menší než 400 metrů čtverečních. Nákupní centra, kadeřnictví a větší obchody by se měly znovu otevřít od 1. května, ale plán by se mohl změnit, pokud by se infekce začala opět rychleji šířit. Restaurace a hotely by se mohly znovu otevírat od poloviny května.

Slovensko - Tento týden omezilo volný pohyb osob během Velikonoc. Zákaz volného pohybu lidí na veřejnosti se nevztahuje například na cesty do zaměstnání, k výkonu podnikatelských aktivit, k nutným nákupům či na pobyt osob v přírodě v rámci okresu bydliště. Vstup do země je možný jen přes vybrané přechody. Již v březnu uzavřelo školy, řadu prodejen a zakázalo pořádání hromadných kulturních, sportovních a společenských akcí.

Španělsko - Parlament prodloužil nouzový stav a omezení volného pohybu lidí do 26. dubna. Vláda bude ale pravděpodobně žádat prodloužení o dalších 15 dní, do 10. května.

Švýcarsko - Karanténa, do které patří například uzavření škol, barů, restaurací nebo zákaz shromažďování více než pěti osob, byla prodloužena do 26. dubna.

16:47

Italské úřady o velikonočních svátcích zpřísnily kontrolu dodržování karantény. V obavě, že se epidemie koronaviru opět vymkne kontrole, apelují na obyvatele, aby neopouštěli své domovy. S bezmála 19 000 oběťmi je Itálie zemí nejhůře zasaženou infekcí v Evropě.

16:38

Plzeň musela kvůli šíření koronavirové nákazy zrušit letošní velkolepé Slavnosti svobody, které každoročně na začátku května připomínají osvobození města americkou armádou v roce 1945. I když americkým a belgickým veteránům, kteří stále každý rok do Plzně na slavnosti jezdí, je to líto, vyjádřili městu podporu. Plzeň poslala veteránům jako symbol poděkování a ochrany ručně šité látkové roušky s logem města a pozvala je alespoň ke sledování živého vysílání.

16:22

Lůžková část kardiologického oddělení v Pardubické nemocnici po nákaze covid-19 znovu zahájí provoz v neděli ranní směnou. Bude přijímat pacienty s akutními obtížemi. Plánované operace zatím stále dělat nebude. Oddělení bylo zavřené od 3. dubna kvůli výskytu koronaviru u zaměstnanců i pacientů.

16:20

Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové dnes dopoledne zemřel třiasedmdesátiletý pacient, který měl pozitivní test na covid-19. Muž měl i jiná vážná onemocnění. V hradecké nemocnici jde o páté úmrtí v souvislosti s novým koronavirem. Hradecká fakultní nemocnice dnes odpoledne pečovala o 12 nemocných lidí s nákazou covid-19. Šest pacientů bylo ve vážném stavu, z toho tři byli napojeni na plicní ventilaci.

15:47

V britských nemocnicích zemřelo dalších 917 lidí, celkový počet obětí koronaviru v království stoupl na 9875 lidí. 

15:46

Skoro rok od požáru, který 15. dubna 2019 poničil pařížskou katedrálu Notre-Dame, chrám stále zakrývá obří jeřáb. Podle agentury AFP vypadá staveniště u slavné památky jako "zamrzlý obraz". Práce se zastavily kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Gotický klenot, zbavený štíhlé věžičky, krovu a střechy a s oslabenou klenbou, zůstává podle záchranného týmu v absolutní nouzi, ale zhroucení už pravděpodobně nehrozí. 

Staveniště u Notre Dame
Staveniště u Notre Dame | Foto: Reuters, Reuters
15:16 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zřejmě ani ještě v nejbližších měsících se hranice České republiky zcela neotevřou. Vyplývá to z dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v České televizi. Vláda zakázala kvůli šíření koronaviru cestování Čechům do ciziny a vstup cizincům do Česka zhruba v polovině března. Rychlejší než otevírání hranic by mohlo být podle Vojtěcha uvolňování jiných omezení. Už do měsíce by třeba podle jeho vyjádření v dnešních Lidových novinách (LN) mohla otevřít velká část obchodů.

Otevírání hranic teď není podle ministra na pořadu dne. "Pokud jde o hranice, tak tam to určitě není věc následujících týdnů, možná ani nejbližších měsíců," řekl ČT. Cestování by podle něj vláda mohla případně v budoucnu povolit do jednotlivých zemí podle toho, jaká v nich bude situace kolem šíření koronaviru. Zatím vláda zákaz cestování zmírnila jen částečně, když schválila návrh Ústředního krizového štábu, aby po 14. dubnu mohli lidé vycestovat v nezbytných případech - třeba kvůli služební cestě či návštěvě příbuzných v cizině.

15:07

Zdravotní stav britského premiéra Borise Johnsona, který trpí nemocí covid-19, se zlepšuje. S odvoláním na vládního mluvčího o tom dnes informovala agentura Reuters. "Premiér nadále dělá velmi dobré pokroky," uvedl mluvčí úřadu vlády. 

14:47

Ve spolkové zemi Durynsko jsou z karanténních důvodů hotely a penziony pro turisty uzavřené. A tak se mladý řidič, který jel z bavorského Würzburgu do Rostocku na severu Německa, rozhodl na cestě vyspat v kufru svého mercedesu třídy SLK. Víko kufru se ale nešťastně zaklaplo a muž se nemohl dostat ven. Na vysvobození čekal čtyři hodiny, sdělila podle agentury DPA německá policie. 

14:36

Spojené státy se staly první zemí na světě, kde za jediný den zemřelo na nemoc covid-19 přes 2000 lidí. Celkový počet obětí v zemi přesáhl 18 500. Španělsko naproti tomu zaznamenalo nejnižší denní nárůst počtu obětí od 23. března. Nemoci zde za 24 hodin podlehlo 510 lidí. Nárůst počtu nakažených dnes ohlásily i Rusko, Írán, Kanada, Německo a řada dalších evropských a asijských zemí. 

14:14

Podle doporučení WHO je pacient považován za vyléčeného, pokud dva po sobě jdoucí testy v rozmezí nejméně 24 hodin koronavirus v těle nezjistí.

13:51

Světová zdravotnická organizace (WHO) prošetřuje případy, kdy někteří pacienti postižení nemocí covid-19 byli na základě testů označeni za vyléčené, ale později se u nich koronavirus opět prokázal.

V pátek 91 takových případů oznámila Jižní Korea. Tamní zdravotnické úřady předpokládají, že tito lidé nebyli znovu infikováni, ale virus v jejich těle se nejspíše reaktivoval.

13:12

Německá fotbalová liga by se po přestávce způsobené pandemií nového typu koronaviru mohla znovu rozběhnout už za necelý měsíc. Podle německých médií řídicí orgán dvou nejvyšších soutěží uvažuje o tom, že by se přerušená bundesligová sezona opět rozehrála o víkendu 9. a 10. května. Německé kluby se jako první v západní Evropě začaly postupně vracet do společné přípravy. Od tohoto týdne už prakticky všechny týmy z nejvyšší soutěže opět trénují na hřišti, i když v omezeném režimu a pouze po skupinách.

12:47

Aplikace prostřednictvím Bluetooth sbírá identifikátory jiných mobilních telefonů v okolí uživatele a v případě potvrzení jeho nákazy umožní hygienikům kontaktovat telefony, se kterými byl podle aplikace v intenzivnějším kontaktu. Podmínkou získání kontaktu ale je, aby měli všichni aplikaci staženou.

12:22

Lidé mohou ode dneška využívat aplikaci eRouška, kterou připravili odborníci spolupracující na platformě COVID19CZ. Aplikace je jednou ze složek chytré karantény a má pomoci hygienikům dohledat, s kým přišel do kontaktu člověk nakažený novým koronavirem.

Program vydává na svém vývojářském účtu ministerstvo zdravotnictví, nyní je k dispozici pro telefony s operačním systémem Android a je volně ke stažení v Google Play. Pro operační systém iOS bude dostupná za několik dní, sdělila mluvčí COVID19CZ Irena Zatloukalová.

12:16

NHL se při pandemii koronaviru čí