Češi budou zřejmě moci po 14. dubnu vycestovat v odůvodněných případech do zahraničí

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2020 18:19
Lidé budou po 14. dubnu možná moci v odůvodněných případech vycestovat z ČR. Vláda dnes schválila návrh Ústředního krizového štábu. Zrušení plošného zákazu vycestovat, který byl zaveden kvůli šíření nákazy nového koronaviru, bude podle ní platit v případě, že sněmovna rozhodne o prodloužení nouzového stavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) po pondělním jednání vlády novinářům řekl, že se dnešním usnesením kabinetu mění možnost vycestování za účelem nezbytně nutných aktivit v zahraničí. Může jít o služební cestu, montáž výrobního zařízení, technickou opravu nebo například návštěvu lékaře či příbuzného. Po návratu budou muset lidé do dvoutýdenní karantény.

Podle návrhu štábu by pravidla vycestování měla fungovat s omezeními jako u vnitrostátního pohybu, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podrobnosti bude štáb ještě řešit. Ministr chce, aby byl návrh co nejjednoznačnější. Informace k materiálu poskytne podle mluvčí Ústředního krizového štáb Kláry Dlubalové v úterý na tiskové konferenci.

Štáb navrhoval podle vyjádření Hamáčka (ČSSD) z dnešního dopoledne i nová pravidla pro takzvané pendlery. Nemuseli by podle něj pokaždé do karantény, ale museli by být všichni testováni. Havlíček však uvedl, že se pro ně zatím nic měnit nebude.

Nyní zatím do Velikonoční neděle 12. dubna trvá až na výjimky zákaz vycestování obyvatel České republiky stejně jako zákaz vstupu cizinců do Česka. První zákaz cestování přes hranice kabinet přijal s účinností od soboty 14. března, týkal se jen vymezených rizikových zemí. Už o dva dny později, tedy od pondělí 16. března, restrikci rozšířil na všechny státy.

Video: Brífink po jednání vlády

Lidé budou moct od úterý individuálně sportovat na venkovních sportovištích, ve čtvrtek se otevřou hobbymarkety, rozhodla vláda. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy