Leží vedle sebe, virus řešily různě. Švýcarsko má teď mnohem více obětí než Rakousko

Martin Novák Martin Novák
9. 4. 2020 10:00
Rakouská vláda má pro obyvatele před Velikonocemi dobré zprávy, ta švýcarská zatím ne. Rakousko se chystá uvolnit některá opatření a počet lidí nakažených koronavirem tam klesá. Ve Švýcarsku všechna dosavadní omezení platí dál.
Koronavirové graffiti na ulici ve Vídni.
Koronavirové graffiti na ulici ve Vídni. | Foto: Reuters

Rakousko v čtvrtek evidovalo téměř 13 tisíc nakažených a 273 obětí. Švýcarsko přes 23 tisíc nakažených, z nichž 895 zemřelo. Oba státy mají zhruba stejně obyvatel: Rakousko 8,8 milionu, Švýcarsko 8,6 milionu.

"Vzhledem k počtu obyvatel patří Švýcarsko k nejhůře zasaženým zemím Evropy," řekla Aktuálně.cz česká velvyslankyně ve Švýcarsku Kateřina Fialková. "Příčiny mohou být podle mého názoru dvě. Před vypuknutím pandemie překračovalo švýcarské hranice každý den na 300 tisíc takzvaných pendlerů z Francie, Itálie a Německa. Švýcarské hospodářství je na nich závislé v mnoha odvětvích, včetně zdravotnictví a sociální péče. Vláda se proto dlouho zdráhala hranice uzavřít. Švýcarsko zároveň testuje až 16 tisíc lidí denně. Je tudíž možné, že takto zachytí víc nakažených než země, které testují méně."

Rakousko zavřelo hranice s Itálií, která je z celé Evropy nejvíce zasaženou zemí, 10. března. Švýcarsko 26. března.

Švýcarská prezidentka Simonetta Sommarugaová v úterý v projevu k národu vyzvala k trpělivosti a dodržování všech zákazů kvůli koronaviru. Švýcaři jsou známí tím, že na Velikonoce rádi cestují. Tentokrát se toho budou muset vzdát.

"Nemáme magickou hůlku, abychom naše životy vrátili do normálu, do časů před koronavirem. Už se však připravujeme na období po pandemii. V tuto chvíli ale nesmíme ztratit opatrnost a obezřetnost," prohlásila prezidentka.

Uvolňování i v zasaženém Tyrolsku

Rakouský kancléř Sebastian Kurz naopak oznámil, že po Velikonocích se v jeho zemi otevřou obchody s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních, zahradnictví a obchody s potřebami pro domácí, stavební a zahradnické práce. Na začátku května budou následovat obchodní centra a v půlce května restaurace.

Vláda zároveň zrušila přísnou karanténu více než dvou stovek malých měst a vesnic v Tyrolsku, kde bylo rozšíření infekce nejhorší. V této spolkové zemi tak nyní platí stejná opatření jako všude jinde v Rakousku.

Některá lyžařská střediska se v únoru stala místem, ze kterých se koronavirus masivně rozšířil. Platí to zejména o resortu Ischgl blízko hranice se Švýcarskem.

"Dodržujte dál opatření, neslavte Velikonoce s příbuznými a kamarády," vyzval kancléř Rakušany. "Zatím jsme krizí prošli lépe než většina jiných zemí," uvedl Kurz.

Podle Kateřiny Fialkové ale švýcarské nemocnice i přes nápor pacientů s onemocněním covid-19 zvládají situaci dobře. "Počty lůžek i kapacity na jednotkách intenzivní péče jsou dostatečné a dostupné, a to i v nejvíce zasažených kantonech. Například nejpostiženější kanton Ticino má zhruba 45 procent volných nemocničních lůžek pro pacienty nakažené koronavirem a 30 procent volných míst na jednotkách intenzivní péče," říká velvyslankyně.

"Švýcarsko dokonce dostává žádosti o lékařskou pomoc ze sousedních zemí a může-li, vychází jim vstříc. Do své péče převzalo asi 140 pacientů z Francie," dodává.

Ekonomika bude klesat

V Bernu i Vídni se už teď zabývají ekonomickými dopady pandemie.

"Ve Švýcarsku je registrováno asi 530 tisíc malých a středních podniků. Vláda odhaduje, že asi 400 tisíc firem je koronavirovou krizí postiženo. Těm umožnila rychlý přístup ke státem zajištěným úvěrům na překlenutí jejich platební neschopnosti. Stoprocentní uhrazení podnikatelských ztrát státem ale ministr financí Ulrich Maurer vyloučil. Stát není pojišťovna, seznam přání by byl nekonečný a podnikatelé musí nést nějaké riziko," uvedla Fialková.

Rakouská centrální banka letos počítá s pádem ekonomiky o 3,2 procenta. Basilejský finanční institut BAK předpovídá pro švýcarskou ekonomiku pokles o 2,5 procenta.

Video: Čína lhala, teď se tváří jako zachránce světa. Západ se otřese a poučí se, říká Kolář

Světová zdravotnická organizace šla Číně na ruku a fatálně selhala, její ředitel by měl vyslyšet výzvy k odchodu, míní bývalý diplomat Petr Kolář. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalistky USK v Eurolize otočily zápas s Lyonem

Basketbalistky USK ve druhém kole Evropské ligy v Istanbulu vyhrály. Proti Lyonu otočily nepříznivý vývoj zápasu a zvítězily 80:79. Poslední utkání první části základní skupiny výběr trenérky Natálie Hejkové, který v úterý podlehl 70:77 domácímu Fenerbahce, odehraje v pátek proti Gdyni.

Hráčky USK měly pomalejší rozjezd, soupeřkám nestačily na doskoku a první čtvrtinu prohrály 18:25. Ve druhé sice Pražanky zlepšily hru a dokázaly držet s Lyonem krok a dvakrát snížily na rozdíl čtyř bodů. Francouzský celek ale pokaždé dokázal odskočit a první poločas vyhrál 44:34.

Největší zásluhu na tom měla francouzská reprezentantka Marine Johannesová, která proměnila čtyři ze šesti trojek a v úvodním dějství zaznamenala 20 bodů. USK držela Alyssa Thomasová a už v prvním poločase měla na kontě double double za 12 bodů a 13 doskoků.

Po přestávce Pražanky zlepšily obranu, rychle skóre otočily, a když třetí čtvrtinu vyhrály 24:11, vstupovaly do závěrečného dějství už za příznivého stavu 58:55. V poslední čtvrtině jim Teja Oblaková dvěma trojkami zajistila vedení 68:61 a vypadalo to na pohodlný závěr.

Jenže v posledních sekundách se po laciných chybách USK při rozehrávce dvěma trojkami blýskla Johannesová, s 38 body nejlepší střelkyně zápasu, a snížila na 79:80. Do konce už ale zbývalo příliš málo času na obrat a české šampionky po oddechovém čase další drama nepřipustily a důležitou výhru udržely.

Nejlepší střelkyní USK byla s 20 body Oblaková, Marija Režanová přidala 15 bodů, Thomasová přispěla 12 body, 18 doskoky a šesti asistencemi a double double si připsala i Brionna Jonesová za 14 bodů a 13 doskoků.

Poslední zápas v Istanbulu, kde se kvůli opatřením proti šíření koronaviru hraje v uzavřené "bublině", čeká USK v pátek. Pražanky nastoupí proti Gdyni, která prohrála oba dosavadní zápasy. Zbývající tři kola základní skupiny se budou hrát od 19. do 21. ledna a do čtvrtfinále postoupí první dva celky.

Evropská liga basketbalistek - 2. kolo:

Skupina B (Istanbul):

USK Praha - Lyon 80:79 (18:25, 34:44, 58:55)

Nejvíce bodů: Oblaková 20, Režanová 15, Jonesová 14 - Johannesová 38, Clarková 19. Fauly: 15:16. Trestné hody: 19/13 - 11/10. Trojky: 5:9. Doskoky: 49:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy