regiony

Policie viní muže ze Šumperska z podvodů, oběti připravil o 2,5 milionu

Z rozsáhlých podvodů obvinili kriminalisté sedmačtyřicetiletého muže z Šumperku. Od října roku 2020 do srpna letošního roku podle policie vylákal lstí od důvěřivých lidí téměř 2,5 milionu korun. O peníze připravil mimo jiné správcovou farnosti a duchovního, další lidé přišli o částky v rozmezí od 1,5 milionu korun po desítky tisíc. Muži, několikanásobnému recidivistovi, za trestný čin podvodu hrozí až osm let vězení. Soud jej poslal do vazby, sdělila ve čtvrtek mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nejvyšší částku, celkem 1,5 milionu korun, získal muž od ženy, která inzerovala prodej pozůstalosti po rodičích. "Předstíral zájem o koupi, kdy nejvíc ho zaujal obraz s tím, že majitelce za čtyřprocentní provizi nabídl možnost zprostředkovat jeho prodej na aukci ve Vídni," uvedla mluvčí. Peníze od ní vylákal například za údajnou aukci či za provizi z údajného prodeje.

Podobně připravil muž podle policistů o peníze také správcovou farnosti z obce na Brněnsku, která inzerovala prodej vyřazeného nábytku. Obviněný se jí podle kriminalistů nabídl s pomocí s prodejem starého nábytku na aukci ve Vídni a manipulativními metodami z ženy postupně vylákal necelých 260 tisíc korun. "O svých 62 600 přišel i duchovní, s nímž daný prodej konzultovala a řešila," doplnila Zajícová.

Zdroj: ČTK

Tři zastřelení v Praze byli muž, žena a jejích dítě, šlo o dvojnásobnou vraždu a sebevraždu

Tři mrtví, které policie nalezla v sobotu u pražské cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany, byli podle kriminalistů čtyřiatřicetiletý muž, jeho o dva roky mladší družka a jejich dvouletý syn. Prozatímní zjištění vyšetřovatelů nasvědčují tomu, že se na místě stala dvojnásobná vražda a následná sebevražda. Policisté to v úterý uvedli na twitteru.

"Čin byl spáchán legálně drženou střelnou zbraní," doplnila policie. Případem se zabývá pražské oddělení vražd. "S ohledem na pozůstalé rodiny a vzhledem k citlivosti celého případu nebudeme poskytovat žádné další informace," sdělil v úterý pražský policejní mluvčí Richard Hrdina.

Do konce října se v Česku podle policejních statistik stalo 136 vražd, což je o 31 více než za celý loňský rok. I nadále převažují vraždy motivované osobními vztahy.

Zdroj: ČTK

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Na pražské Letné demonstrují stovky lidí proti vládě

Proti vládě Petry Fialy demonstrují dnes na pražské Letné vyšší stovky lidí. Přinesli si s sebou vlajky nebo hesla proti kabinetu Petra Fialy (ODS) či Spojeným státům americkým.

Na akci, kterou pořádá spolek Národní rada obnovy, demonstrují za nízké ceny energií a potravin nebo za snížení inflace. Demonstrace začala po 14:00, podle zpravodaje v té době na Letné byly řádově stovky lidí, jejich počet postupně rostl. Stovky demonstrantů jsou na Letné i podle aktuálního vyjádření policejního mluvčího Jana Daňka.

"Jsme tady proto, abychom udělili vysvědčení Petru Fialovi a jeho vládě na konkrétních věcech," řekl jeden z řečníků Vladimír Štěpán. Společně s dalšími řečníky na demonstraci předložil požadavky na vládu. Vedle odvolání vlády, vedení ČEZ a Energetického regulačního úřadu chtějí snížení cen elektřiny na 100 euro za megawatthodinu, prodávat českou elektřinu pouze v České republice a na burzu posílat pouze její přebytky nebo odkoupení podzemních zásobníků plynu. Kritizovali také ceny potravin, podporu Ukrajině, Evropskou unii nebo NATO.

Zdroj: ČTK

Kvůli nakládání s nebytovými prostory v Brně stíhá policie dva lidi

Policie zahájila trestní stíhání dvou lidí pro podvod spáchaný formou spolupachatelství v souvislosti s podezřením na neoprávněné nakládání s nebytovými prostory v Brně. Oba zadržela. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká.

Podle žalobkyně šlo o neoprávněné nakládání s nebytovými prostory na adrese Hlinky 46. "Prověřování trestné činnosti dalších osob ve vztahu k těmto nebytovým prostorám i nadále trvá. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně byly z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku tyto dvě osoby zadrženy," uvedla žalobkyně.

Policie na podzim v Brně zasahovala kvůli bytům dvakrát. Počátkem října v souvislosti s privatizací bytů na radnici městské části Brno-střed obvinila osm lidí v čele s politikem ODS Otakarem Bradáčem. V polovině října pak zadržela v souvislosti s pokusem o ovládnutí černovické pískovny a privatizace městských domů deset lidí, tři později propustila. Obvinila sedm lidí a dvě firmy.

Zdroj: ČTK
Pokračovat