23. 11. 2022 11:33

Kvůli nakládání s nebytovými prostory v Brně stíhá policie dva lidi

Policie zahájila trestní stíhání dvou lidí pro podvod spáchaný formou spolupachatelství v souvislosti s podezřením na neoprávněné nakládání s nebytovými prostory v Brně. Oba zadržela. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká.

Podle žalobkyně šlo o neoprávněné nakládání s nebytovými prostory na adrese Hlinky 46. "Prověřování trestné činnosti dalších osob ve vztahu k těmto nebytovým prostorám i nadále trvá. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně byly z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku tyto dvě osoby zadrženy," uvedla žalobkyně.

Policie na podzim v Brně zasahovala kvůli bytům dvakrát. Počátkem října v souvislosti s privatizací bytů na radnici městské části Brno-střed obvinila osm lidí v čele s politikem ODS Otakarem Bradáčem. V polovině října pak zadržela v souvislosti s pokusem o ovládnutí černovické pískovny a privatizace městských domů deset lidí, tři později propustila. Obvinila sedm lidí a dvě firmy.

Zdroj: ČTK
10. 11. 2022 14:02

Všichni obvinění podali v Brně stížnost proti vazbě v kauze pískovny a bytů

Stížnosti proti vazbě si v kauze černovické pískovny a privatizace brněnských městských bytů podali všichni obvinění, informovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová. Policie v kauze obvinila sedm lidí a dvě firmy, všech sedm lidí městský soud poslal do vazby. "Stížnosti obviněných proti usnesení o vzetí do vazby byly Krajskému soudu v Brně doručeny dne 8.11.2022 a 9.11.2022. Soud by měl o stížnostech rozhodnout v neveřejném jednání příští týden," uvedla mluvčí.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v Brně 18. října, zadrželi deset lidí. Tři později propustili. Ve věci obvinili sedm lidí, městský soud je všechny poslal do vazby 20. října. Obviněné jsou i dvě firmy, z nich jedna je Ing-Czech. Mezi obviněnými je například bývalý tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný, podnikatel Michal Horký a nyní už bývalí jednatelé pískovny Jiří Novotný (ČSSD) a Jiří Hasoň (KDU-ČSL).

Kauza má podle některých médií dvě větve, jednou z nich je pokus o ovládnutí pískovny, druhou privatizace městských domů. Horkého policisté podle dřívějších informací některých médií považují za hlavu organizované zločinecké skupiny.

Zdroj: ČTK
10. 11. 2022 13:40

Mezi obviněnými je po razii v Brně i Novotný, v minulosti byl odsouzený za korupci

Mezi sedmi lidmi obviněnými v kauze privatizace brněnských městských bytů po říjnových policejních raziích je i bývalý tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný. Jak uvedla v reportáži Česká televize, Novotný podle policie pomáhal dalším obviněným s uzavíráním smluv se společností Pískovna Černovice a domlouval ukládání odpadů prostřednictvím brněnské stavební firmy Ing-Czech, a to na úkor černovické pískovny. S odvoláním na dokumenty z vyšetřování o tom  informoval i deník Právo a server Novinky.cz. Novotný byl v roce 2011 pravomocně odsouzen za korupci, soud mu tehdy uložil čtyři roky vězení.

Novotný byl tenkrát odsouzen spolu s někdejším starostou Brna-Žabovřesk Alešem Kvapilem (oba dříve ODS). Podle rozsudku dvojice žádala nejprve čtyři miliony korun, pak dva a nakonec milion korun za to, že Kvapil pomůže získat podnikateli Jiřímu Štoplovi povolení pro stavbu Sonocentra. Novotný byl podle obžaloby pověřen domlouváním termínů schůzek. S milionem korun od Štopla, zabaleným v igelitové tašce, ho v roce 2010 zadržela policie. Podle Novotného to byla řádně vyplacená provize, kterou mu Štoplova firma poskytla za poradenství. Kvapil i Novotný vinu zcela popírali.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v Brně 18. října, ve věci obvinili sedm lidí, které soud poslal do vazby. Obviněné jsou i dvě firmy, z nich jedna je Ing-Czech. Mezi obviněnými je kromě Novotného podle dřívějších informací také podnikatel Michal Horký a nyní už bývalí jednatelé pískovny Jiří Novotný (ČSSD) a Jiří Hasoň (KDU-ČSL). Horký se podle Práva přiznal v případu pokusu o ovládnutí pískovny a usiluje o získání statusu spolupracujícího obviněného, podle deníku se přiznali i Novotný a Hasoň.

Zdroj: ČTK
25. 10. 2022 18:40

Brno chce po policejní razii převzít pískovnu v Černovicích

Město Brno projevilo zájem převzít od městské části Černovice pískovnu, kde minulý týden zasahovala policie. Novinářům o zájmu řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). O situaci jednala se starostkou Černovic Petrou Quttovou (STAN), se kterou bude dál jednat. Město vlastní velkou část pozemků v pískovně, část vlastní soukromníci. Město by chtělo činnost alespoň částečně zachovat, v budoucnu ale uvažuje v dané lokalitě o vybudování parku. Zatím není jasné, jakou formou by město pískovnu převzalo a co by za ni Černovice dostaly. Ročně z pískovny mají příjmy v řádu milionů korun.

Policie zasahovala minulý týden na několika místech v Brně, a to na magistrátu na bytovém odboru, v kanceláři končícího náměstka primátorky a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), ale také na radnicích Brno-sever a v Černovicích i v pískovně. Zasahovala také u jednoho z jednatelů pískovny Jiřího Hasoně (KDU-ČSL), který je podle informace lidovecké tajemnice Brna-města vazebně stíhaný. Policie obvinila sedm lidí a dvě firmy kvůli privatizaci městských bytů a kvůli aktivitám spojeným s jednou z městských firem. Podle médií chtěla pískovnu ovládnout organizovaná skupina.

Vaňková uvedla, že o převzetí pískovny se jednalo už dříve, ale současná situace vše urychlila. V pískovně byli v dozorčí radě dva zástupci magistrátu. "Neměla jsem ale žádné informace o tom, že by tam byla trestná činnost," uvedla Vaňková.

Zdroj: ČTK
24. 10. 2022 21:53

Lidovci v Brně-Černovicích rozpustili místní organizaci, předseda figuruje v kauze privatizace bytů

Brněnští lidovci v pondělí rozpustili místní organizaci v Černovicích. "Brněnští lidovci odhlasovali rozpuštění místní organizace v Černovicích, jejímž členem je Jiří Hasoň, který je vazebně stíhaný," uvedla v tiskové zprávě tajemnice KDU-ČSL Brno-město Blanca Holla Surisová. Policie kvůli kauze týkající se privatizace brněnských městských domů prohledávala v minulém týdnu prostory bytového odboru brněnského magistrátu i sídlo černovické pískovny. Hasoň byl jejím jednatelem.

Členové městského výboru KDU-ČSL Brno se na svém zasedání postavili za svého předsedu Petra Hladíka, který je nominantem na ministra životní prostředí, uvedla tajemnice. Policisté kvůli případu privatizace městských domů Hladíka požádali o přístup do jeho kanceláře a podání vysvětlení. Hladík není z ničeho obviněn.

"Hladík poskytl členům městského výboru informace o důvodech prohlídky své kanceláře policií. Členové městského výboru mu vyjádřili jednohlasně podporu a důvěru. Zároveň si brněnští lidovci odhlasovali rozpuštění místní organizace v Černovicích, jejímž členem je Jiří Hasoň, který je vazebně stíhaný. Výbor také vyzval Hasoně k ukončení členství v KDU-ČSL," uvedla tajemnice.

"Seznámil jsem členy městského výboru s informacemi týkajícími se událostí posledních dní a zodpověděl všechny jejich dotazy. Moc si vážím jejich podpory, kterou mi jednohlasně vyjádřili. Chci zdůraznit, že nejsem obviněn a policii jsem poskytl veškerou součinnost. Momentálně ode mě policie ale už nic dalšího nepotřebuje," uvedl Hladík.

Zdroj: ČTK
31. 7. 2022 13:48

Policie zadržela na jihu Moravy 44 syrských uprchlíků včetně dvou dětí

Policie na jihu Moravy v sobotu zajistila 44 migrantů, kteří se nelegálně dostali na území České republiky. Šlo především o syrské uprchlíky. V největší skupině byly i dvě děti, řekl policejní mluvčí David Chaloupka.

Největší skupinu policisté zajistili u Žďánic na Hodonínsku, čítala 18 běženců, z toho byly dvě děti, uvedl mluvčí. Šest migrantů policisté zadrželi u Tvrdonic na Břeclavsku. Policisté podle Chaloupky zajistili i dva možné převaděče.

Hlídky nelegální cestovatele odhalují především ve vlacích, nákladových prostorech kamionů, osobních automobilech a také v dodávkových vozech. Policisté spolupracují i s leteckou službou. Při vyhledávání uprchlíků hlídky často používají i moderní techniku, například drony nebo speciální přístroj, jenž dokáže odhalit ukryté lidi pomocí zachycení tlukotu srdce. Nezřídka takzvanou zelenou hranici cizinci překonávají i pěšky. Cílová destinace zůstává pro migranty stejná, jde o státy západní Evropy.

Zdroj: ČTK
Pokračovat