Jihomoravský kraj

10. 9. 2021 18:28

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z pobodání ženy v centru Brna

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z úterního pobodání ženy v centru Brna. Je obviněný z pokusu o vraždu, nyní čeká v cele na rozhodnutí o vazbě. Policie v tiskové zprávě poděkovala veřejnosti za spolupráci při pátrání.

"Kriminalistům se díky intenzivnímu prověřování podařilo zajistit dostatek důkazů, aby obvinili šestadvacetiletého muže z vraždy ve stadiu pokusu. Nyní probíhají procesní úkony, na objasnění všech okolností tohoto činu i nadále pracujeme," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Útok se odehrál v úterý odpoledne na lávce spojující park Koliště s areálem IBC. Mladou ženu převezli zdravotníci s podezřením na těžké zranění na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno. Policie dosud neinformovala o možném motivu útoku.

Zdroj: ČTK
21. 8. 2021 10:51

Na Znojemsku zemřel po nárazu do stromu mladý motorkář, neměl helmu ani řidičský průkaz

Čtyřiadvacetiletý motocyklista zemřel v noci na sobotu poblíž obce Dyjákovice na Znojemsku, kde narazil do stromu. Neměl přilbu a nevlastnil řidičské oprávnění, uvedl v tiskové zprávě mluvčí policie Bohumil Malášek.

Nehoda se stala krátce po půlnoci. "Řidič nezvládl řízení a vjel do příkopu, kde narazil do stromu. Na místě svým zraněním podlehl," uvedl Malášek.

Podle něj policisté zjistili, že řidič neměl přilbu, nevlastnil řidičské oprávnění a motocykl neměl přidělenou registrační značku. "Nefungovalo na něm ani osvětlení," dodal Malášek. Policisté se nehodou nadále zabývají.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2021 21:36

Starostka Mikulčic rezignovala kvůli sporům s opozicí. Kritizovala její kroky po tornádu

Starostka Mikulčic na Hodonínsku Marta Otáhalová (za Nový směr) dnes na schůzi zastupitelstva rezignovala na funkci, složila i mandát zastupitelky. Odůvodnila to tím, že ji opozice i někteří občané kritizovali za postup po červnovém tornádu. Lidé ji osočovali na sociálních sítích, jedna obyvatelka Mikulčic jí vyhrožovala, případem se zabývá policie. Otáhalová ČTK řekla, že důvodem její rezignace byl tlak okolí i nedostatečná podpora radních a zastupitelů. Novým starostou zastupitelé zvolili Josefa Dvořáčka staršího (Těšičané Mikulčané).

"Začalo to nepravdivými informacemi o tom, že z Mikulčic vyháním dobrovolníky, že je odmítám, což nebyla pravda. V tomto se mě nezastali ani radní, ani zastupitelé Mikulčic. Vyhrožování přes SMS zprávy pak bylo opravdu vrchol a nyní začala opozice shánět podporu pro mé odvolání. Takové mocenské hry nemám zapotřebí, proto jsem se po poradě s rodinou rozhodla na funkci rezignovat," uvedla Otáhalová.

Ještě před jednáním mimořádného zastupitelstva se vzdali mandátu Luděk Hanáček (za Občané pro Mikulčice) a Jaroslav Bolfík (za KSČM). Starostka tak dnešní schůzi zahájila, představila nástupce odstupujících zastupitelů a oznámila rezignaci. Krátce poté zasedání zastupitelstva, které má 15 členů, opustila. Funkce starosty podle zákona přešla na místostarostu Jana Vlašice (za KDU-ČSL).

Bouřka s kroupami a tornádo zasáhlo několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku 24. června. Šest lidí kvůli tomu zemřelo, asi 200 lidí utrpělo zranění. Přírodní živel poničil kolem 1200 domů, některé bylo nutné strhnout..

Zdroj: ČTK
10. 8. 2021 16:37

Při střetu autobusu s autem na Brněnsku se zranilo šest lidí, jeden těžce

Šest lidí se zranilo v úterý odpoledne při srážce autobusu a osobního auta mezi obcemi Ořechov a Hajany na Brněnsku. Jeden muž byl zraněný těžce a do nemocnice ho přepravil vrtulník, pět zranění bylo lehkých, řekli mluvčí policie Pavel Šváb a mluvčí záchranářů Barbora Truksová Zuchová.

Podle Švába se těžce zranil muž z osobního auta. "Přepravili jsme ho vrtulníkem na urgentní příjem do bohunické nemocnice. V dalších pěti případech byla zranění lehká, z toho tři lidi jsme po ošetření ponechali na místě, další dva lehce zraněné přepravili do nemocnice," uvedla Truksová Zuchová.

Policie komunikaci mezi Ořechovem a Hajany uzavřela. "Odkláníme provoz, bude to trvat asi tak ještě dvě hodiny," dodal Šváb.

Zdroj: ČTK
3. 8. 2021 12:57

Příčinou nehody trolejbusu a tramvaje v Brně byly ulomené šrouby, policie případ odložila

Policie po více než dvou letech prověřování odkládá případ nehody tramvaje a trolejbusu z dubna 2019 v Křenové ulici v Brně. Příčinou nehody bylo ulomení šroubů u trolejbusu, podle policie tak není na místě věc vyřídit jinak. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Pavel Šváb. Při nehodě se tehdy zranilo 43 lidí.

"Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc není na místě vyřídit jinak. Příčinou bylo ulomení závrtných šroubů silentbloku, které řidič nemohl předpokládat a jejich případné narušení kontrolou před jízdou ani odhalit," uvedl mluvčí.

Šrouby se v rámci generální opravy trolejbusu měnily, znalecké zkoumání odhalilo rozdíl v technologii jejich výroby. "Policisté prověřovali, zda v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů některý ze subjektů v tomto směru nepochybil. Po vyhodnocení všech opatřených důkazů byla zjištěna dílčí pochybení více zainteresovaných osob, nedosahovala však takové intenzity, aby mohla být postižena normami trestního práva," uvedl mluvčí.

Nehoda se stala v pondělí 1. dubna 2019 před 14:00, ulici téměř na šest hodin zablokovala. Trolejbus jedoucí v kolejovém pásu znenadání vybočil do protisměru a čelně se střetl s protijedoucí tramvají, která jela bez cestujících. V nemocnici skončily čtyři desítky lidí včetně obou řidičů, 13 lidí bylo zraněno těžce a středně těžce. Škoda dosáhla 2,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
23. 7. 2021 15:41

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
14. 7. 2021 8:22

Hasiči v Brně v noci na středu evakuovali 31 lidí z ubytovny, hořela postel

Kvůli požáru postele a zakouřenému prostoru evakuovali hasiči v noci na středu 31 lidí z ubytovny v Brně. Jeden člověk se nadýchal zplodin a skončil v péči záchranářů. ČTK to řekl mluvčí hasičů Petr Příkaský.

Hasiči vyjeli k události dnes v 0:30. "Požár byl uhašený před naším příjezdem, ale byla zakouřená celá budova. Nasadili jsme přetlakovou ventilaci a evakuovali jsme 31 osob z ubytovny," uvedl Příkaský.

Jeden člověk se nadýchal zplodin hoření a skončil v péči záchranářů. Vznikla škoda kolem 10.000 korun. Později se lidé mohli do ubytovny vrátit.

Zdroj: ČTK
Pokračovat