Liberecký kraj

10. 1. 2020 14:54

Další části u zřícené zdi hospodářského dvora v Zákupech je nutné staticky zajistit

Staticky zajišťovat bude nutné další části u zřícené zdi severního křídla zchátralého zámeckého hospodářského dvora v Zákupech. Dnes to uvedl statik. Dvůr je národní kulturní památkou, část zdi se zřítila ve čtvrtek. Kastelán zámku Petr Weiss odhaduje, že zajištění bude hotovo během několika týdnů.

"Už se to domlouvá. Od počátku příštího týdne se tady budou střídat odborníci a bude se to připravovat," řekl Weiss. Kolik bude statické zajištění narušené části stát, zatím neví.

Hospodářský dvůr je jednou z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Vznikl ve druhé polovině 17. století. Část zdi o rozměrech deset krát šest metrů se zřítila ve čtvrtek ráno, nikomu se nic nestalo.

"Příčina je daná stavem památky, to znamená tou zchátralostí, zatékáním. Došlo k porušení svislých i vodorovných konstrukcí, a to vše vedlo destrukci," uvedl Weiss. Aby se do dvora nikdo nedostal, začalo se dnes s výstavbou provizorního plotu. Hotov by měl být do večera. "Obnovujeme plot, který tam už kolikrát byl a který nám vandalové a zloději ničili a odnesli," řekl kastelán.

16. 12. 2019 8:01

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
5. 12. 2019 16:33

Muž s mačetou přepadl benzinku v Liberci, policie po něm pátrá

Policie pátrá po lupiči, který ve středu před 17. hodinou přepadl prodejnu čerpací stanice v Liberci - Krásné Studánce a odnesl si peníze. Byl maskovaný a ozbrojený mačetou, nikoho nezranil. V případě dopadení mu hrozí až desetileté vězení.

5. 12. 2019 7:39

Provoz lanovky na Ještěd v Liberci je od rána zastaven kvůli silnému větru

Vítr má v nárazech 90 kilometrů v hodině, zatímco přípustných je jen 58 kilometrů v hodině, sdělil přednosta lanovky Vladimír Štěpán. "Předpověď je ale příznivá, vítr má slábnout, a tak snad dnes ještě pojedeme," řekl Štěpán. Silný vítr zastavil provoz lanovky od začátku roku už popatnácté. "V posledních letech za rok stojíme kvůli větru tak osmnáctkrát," dodal přednosta.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy, postavena byla v letech 1932 až 1933. Loni přepravily kabiny na vrchol 295 tisíc lidí, šlo tak o druhou nejúspěšnější sezonu od roku 1992. 

Zdroj: ČTK
24. 11. 2019 10:10

Na Jablonecku hořely dva domy, několik lidí je bez střechy nad hlavou

Po dvou sobotních požárech na Jablonecku zůstalo několik lidí mimo domov. V jednom případě hořela střecha rodinného domu v Železném Brodě, kde se jedna žena popálila a další osoba se nadýchala kouře. V Jablonci nad Nisou hořel patrový obytný dům, který je také neobyvatelný, řekl řídící důstojník jabloneckých hasičů David Patrman.

U každého objektu je škoda odhadnuta na 1,5 milionu korun. Příčiny a okolnosti se vyšetřují, na vině podle prvotních zjištění hasičů mohla být nedbalost. Kromě dvou osob z rodinného domu převezených do nemocnice nikdo další nebyl zraněn. 

Obytný bytový dům začal hořet ve třetím patře. Na zapnutém sporáku někdo zřejmě nechal krabici. V bytě nikdo nebyl, v sousedním bytě spala žena, kterou probudil kouř. Oheň postupně zasáhl střešní konstrukci a přes propojené odvětrání se dostal i do přízemí. Spadl strop. Povolán byl vedoucí krizového oddělení, který se podle Patrmana dohodl s majitelem, že musí zajistit pro obyvatele náhradní bydlení. Vlastník musí sehnat elektrikáře a instalatéra a dům odvětrat.

Zdroj: ČTK
21. 11. 2019 9:47

Havárii na Českolipsku s osmi zraněnými prověřuje inspekce, firmě hrozí dvoumilionová pokuta

Okolnosti úterního neštěstí, při kterém bylo v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku zraněno osm lidí, prověřuje Státní úřad inspekce práce. Speciálně sestavený kontrolní tým zahájil činnost ve středu. Kdyby zjistil závažná porušení bezpečnostních předpisů, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše dvou milionů korun.

Při neštěstí v Hamru byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž hospitalizovaný v Liberci je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře ve velmi kritickém stavu.

Zdroj: ČTK
15. 11. 2019 8:34

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Pokračovat