Počasí

13. 9. 2021 17:55

Babí léto bude trvat ještě dva týdny, poté přijde ochlazení

Následující dva týdny budou teplotně mírně nadprůměrné, poté už teploty klesnou k dlouhodobému průměru. Nejteplejší by měl být tento týden, kdy se průměr nejvyšších denních teplot bude pohybovat okolo 22 stupňů Celsia. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Průměry nejvyšší denních teplot budou postupně klesat. "Ve čtvrtém týdnu předpovědi (4.10.-10.10.) je předpokládáme kolem 16 stupňů Celsia. Předpokládané týdenní průměry nejnižších nočních teplot budou také zvolna klesat z 11 stupňů v prvním týdnu předpovědi (13.-19.9.) na šest stupňů Celsia ve čtvrtém týdnu předpovědi," uvedli meteorologové.

Dlouhodobá průměrná teplota v období od 13. září do 10. října je v Česku 12,5 stupně Celsia. Nejchladnější byl rok 1972, kdy v těchto týdnech průměr klesl na 8,4 stupně. Naopak v roce 1947 vystoupal na 15,7 stupně, což je dosud nejvíce.

Srážkově by se příští čtyři týdny měly pohybovat v mezích dlouhodobých průměrů. Srážkový úhrn byl v předchozích letech průměrně 51 milimetrů.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Zdroj: ČTK
7. 9. 2021 20:20

Evropa zažila dosud nejteplejší zaznamenané léto

Evropa letos zažila nejteplejší léto od doby, co se vedou záznamy. Teplota za letošní červen, červenec a srpen však dřívější maxima překonala jen těsně, uvedla v úterý evropská služba Copernicus. Předchozí rekordní léta 2010 a 2018 byla jen o 0,1 stupně Celsia chladnější.

Průměrná teplota za tři letní měsíce byla v Evropě letos téměř o jeden stupeň Celsia vyšší, než je průměr za roky 1991 až 2020. Z léta si však různé evropské země odnesly různé zážitky - zatímco ve Středomoří padlo několik teplotních rekordů, na severu bylo léto chladnější, než je běžné.

"Při vlně veder na jihu Evropy byla 11. srpna na Sicílii zaznamenána teplota 48,8 stupně Celsia. Tato teplota, pokud ji potvrdí Světová meteorologická organizace, by byla nejvyšší kdy naměřenou v Evropě," připomíná Copernicus. Stejná vedra zasáhla také Španělsko a něco dříve Řecko a Turecko, kde vytvořila "vhodné podmínky" pro vznik tamních devastujících požárů.

Záznamy unijní agentury sahají až do 50. let minulého století, Copernicus však čerpá i z dalších dat až z poloviny 19. století.

Zdroj: ČTK
6. 9. 2021 18:12

Tento týden bude teplejší, než je na začátku září obvyklé. Bude až 26 stupňů.

Tento týden bude v Česku tepleji, než je na začátku září obvyklé. Denní maxima se podle meteorologů dostanou až na hodnoty kolem 26 stupňů Celsia. Zbytek měsíce a začátek října bude teplotně průměrný, odhaduje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí vydané předpovědi pro období ode dneška do 3. října.

Nejvyšší denní teploty se na začátku a konci tohoto týdne budou pohybovat kolem 23 stupňů Celsia. Ve čtvrtek a v pátek může teploměr ukázat až zhruba 26 stupňů. Ani noci by neměly být výrazně chladné. Noční minima budou kolem 11 stupňů. Celkově tak bude tento týden teplotně nadprůměrný.

Zdroj: ČTK
31. 8. 2021 18:28

Letošní léto v Česku bylo mírně teplejší než loňské

Červen byl třetí nejteplejší od začátku počítání celorepublikových měsíčních průměrů v roce 1961, červenec se teplotně od dlouhodobých hodnot příliš nelišil a srpen bude podle předběžného vyhodnocení chladnější, než je normál z let 1981 až 2010. Srážkově byl červen a zejména červenec nad dlouhodobým normálem, informace k srpnu klimatologové oznámí v dalším týdnu. Vyplývá to z informací, které zveřejnil na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Tropických dnů, kdy se maximální teplota dostane alespoň na jedné měřicí stanici nad 30 stupňů Celsia, zaznamenal ČHMÚ letos v létě 31, stejně jako loni. Skoro polovina z nich připadá na červenec, jen pět tropických dnů bylo v srpnu.

V červnu a červenci meteorologové evidují také po jednom supertropickém dni, v němž je maximální teplota vyšší než 35 stupňů Celsia. "Tropická noc (kdy teplota neklesne pod 20 stupňů) se alespoň na jedné stanici vyskytla v 18 dnech léta," doplnil ČHMÚ.

Zdroj: ČTK
25. 8. 2021 8:13

Na horách ráno klesly teploty k nule, dnes bude poslední den bez srážek

Dnešní ráno bylo kvůli slabému větru a malé oblačnosti chladné. Na horách teploty ojediněle klesly i k bodu mrazu. Na šumavské stanici Kvilda-Perla, která leží v mrazové kotlině, naměřili minus 0,4 stupně Celsia. Dnešek by měl být v dohledné době posledním dnem beze srážek. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Okolo 05:00 se teploty v nižších a středních polohách pohybovaly nejčastěji mezi šesti až 11 stupni. Odpolední teploty vystoupí při převážně polojasné obloze většinou na 18 až 22 stupňů Celsia.

"V noci na čtvrtek začne počasí u nás ovlivňovat tlaková níže nad Polskem, kolem které do střední Evropy pronikne chladnější a vlhký vzduch," uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK
23. 8. 2021 18:20

V Itálii v souvislosti s lesními požáry vyšetřují skoro 130 osob

Italská policie vyšetřuje v souvislosti s lesními požáry, které zemi sužují od června, 128 osob. Čtyři lidi skončili kvůli obvinění ze založení požáru ve vazbě, uvedla dnes zpravodajská agentura ANSA. Policie také udělila pokuty za zhruba půl milionu eur (12,5 milionu korun). 

Policie uvedla, že požáry "jsou skoro vždy výsledkem lidského počínání, například neopatrnosti, nedbalosti či úmyslné kriminální činnosti". Jen jedno či dvě procenta požárů podle ní vznikají přirozeným způsobem, například když strom zasáhne blesk.

Lesní požáry zemi nejvíce trápily na konci července a v první polovině srpna, kdy Itálii zasáhla vlna veder. Ale mohl za ně i silný vítr a nižší úroveň požární ochrany. Nejvíce byly zasažené regiony na jihu Itálie, například Kalábrie či Sicílie, kde tento měsíc v souvislosti s požáry zemřelo šest lidí. V obou jmenovaných regionech se situace v posledních dnech zlepšila. Hasiči uvedli, že v Kalábrii od prvního července uskutečnili kvůli lesním požárům 6700 zásahů.

Podle Evropského systému informací o lesních požárech (EFFIS) letos v Itálii oheň sežehl už 151 000 hektarů. Roční průměr za období let 2008 až 2020 je přitom 41 000 spálených hektarů.

Zdroj: ČTK
23. 8. 2021 12:30

V Krkonoších a Jizerských horách lze v pondělí a v úterý očekávat vydatné deště

Krkonoše a Jizerské hory mohou zasáhnout od pondělních 15:00 do úterních 12:00 vydatné deště. V návětrných polohách hřebenů hor by mohlo napršet kolem padesáti litrů vody na metr čtvereční. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha má nízký stupeň nebezpečí. V Královéhradeckém kraji platí pro oblast Trutnova a Vrchlabí. V Libereckém kraji meteorologové čekají silné deště v regionech Jilemnice, Tanvaldu, Jablonce nad Nisou a Frýdlantu.

Při deštích mají být opatrní zejména řidiči. Na některých místech by voda při silných srážkách mohla téct přes silnice, upozorňují meteorologové.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 21. 8. 2021 11:29

V neděli zasáhnou Česko silné bouřky, meteorologové varují před přívalovými dešti

V neděli odpoledne a večer přejdou přes východní polovinu Česka silné bouřky, varují meteorologové. Napršet může až 30 litrů na metr čtvereční. Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podjezdy a sklepy, píše se ve výstraze, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od nedělního poledne do půlnoci na pondělí. Meteorologové ji vyhlásili pro všechny kraje na Moravě a ve Slezsku, Vysočinu, Pardubický kraj, východní polovinu Jihočeského a Královéhradeckého kraje a také malou oblast na východě Středočeského kraje.

Bouřky s sebou přinese zvlněná studená fronta postupující k východu. "Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky," varoval ČHMÚ. Velmi opatrní by podle něj měli být řidiči.

Zdroj: ČTK
14. 8. 2021 18:10

Teploty na mnoha místech překročily třicítku, tropické počasí čeká Česko i v neděli

Na mnoha místech České republiky v sobotu teploty opět stouply nad tropických 30 stupňů Celsia. Rekordy pro 14. srpen ale nepadly. Tepleji bylo na Moravě. Nejvíce naměřili v Přerově, a to 32,3 stupně Celsia. Uvedl to meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Martin Tomáš. Třicetistupňová vedra čekají Česko také v neděli.

Nad 32 stupňů se v sobotu teplota vyšplhala i v Olomouci - Holicích, Lednici a Brodu nad Dyjí. Stanice v Třebíči, Pohořelicích, Dyjákovicích a Kuchařovicích pak naměřili maximální teplotu přesně 32 stupňů Celsia. "V Čechách bylo nejtepleji v Českých Budějovicích, stanice ČB - Rožnov zaznamenala 31,6 stupně," dodal meteorolog.

V neděli mají být nejvyšší denní teploty 27 až 32 stupňů. Odpoledne a večer se hlavně na jihu země vyskytnou přeháňky nebo bouřky. Na 30 stupňů se teplota může dostat i v pondělí, to už ale meteorologové čekají déšť na většině území, někde mohou být i silné bouřky. Od úterý se pak ochladí, maxima budou okolo 20 stupňů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat