Počasí

10. 7. 2021 7:30

Hasiči v Kalifornii dál bojují s lesními požáry, stát čeká horký a suchý víkend

Stovky hasičů na severu amerického státu Kalifornie dál bojují s lesními požáry, které za poslední dny zničily desítky budov a vyžádaly si evakuace a uzavírky. Pro velkou část západu Spojených států předpověď slibovala další víkend extrémně teplého a suchého počasí, riziko vzniku požárů tak zůstává vysoké, píší americká média.

Nejhorší byla v pátek situace severovýchodně od Sacramenta nedaleko hranice s Nevadou, kde zuřily dva požáry zažehnuté blesky. Dohromady tvoří ohnisko nazvané Beckwourth Complex, které na konci pracovního týdne po rychlém nárůstu zabíralo skoro 100 kilometrů čtverečních. Úřady kvůli šíření plamenů uzavřely přes 500 kilometrů čtverečních z místních lesů a nařídily evakuaci kempů a domů u jezera Frenchman Lake, jakož i venkovských komunit za hranicí v Nevadě.

Představitelka lesní správy Lisa Coxová v pátek večer uvedla, že požár v přírodní rezervaci Plumas National Forest vykazoval "extrémní chování". Vítr prý poháněl plameny skrze údolí a kaňony plné suché vegetace a na severovýchodní straně požáru vznikaly drobné ohně až 1,5 kilometru od hlavního ohniska. "Očekáváme, že to bude ve stejném duchu pokračovat i další den, a ten další, a ten další," řekla Coxová.

Zdroj: ČTK
Pokračovat