Počasí

19. 1. 2020 11:09

Předpovědi v Austrálii varují před silnými bouřkami a záplavami

Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria zasažený v posledních měsících rozsáhlými požáry varuje před silnými bouřkami a případnými záplavami. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Nedávné lijáky v místě sice část ohňů uhasily, na svědomí ale mají i výpadky energií a silniční uzávěry. Trpí také australský cestovní ruch. Požáry vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česko a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Vlhké počasí nyní pomáhá situaci zklidnit. Australská vláda znepokojená snížením zájmu turistů o návštěvu země navíc oznámila balíček opatření, který by měl turistický ruch oživit.

Zdroj: ČTK
17. 1. 2020 13:18

V části Čech se bude v noci a v sobotu při dešti tvořit ledovka

V části Čech se bude v noci a sobotu tvořit při mrznoucím dešti ledovka, varují meteorologové. Upozornění na ledovku se týká Prahy, Středočeského, Jihočeského a Ústeckého kraje a dále částí Libereckého kraje (Českolipsko, Novoborsko) a Vysočiny (Pacovsko, Pelhřimovsko) a platí od sobotních 1:00 do 14:00. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. 

15. 1. 2020 18:42

Na Šumavě bylo jaro, teplotní rekordy padly na 15 místech Česka

Rekordy ve středu překonaly teploty na 15 meteorologických stanicích v Česku, které měří déle než 30 let. Největší teplo bylo na Šumavě. Na Churáňově meteorologové naměřili 14,8 stupně Celsia, na Horské Kvildě 14,6 stupně. Zatímco na Šumavě panovalo díky slunečním paprskům jaro, na velké části Moravy a v jižních Čechách byly teploty pod nulou. Informace dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Zdroj: ČTK
8. 1. 2020 11:50

Loňský rok byl v Česku druhý nejteplejší v historii měření, rok 2018 nepřekonal

Loňský rok byl v Česku druhým nejteplejším od roku 1961. Průměrná teplota dosáhla 9,5 stupně Celsia a byla o 1,6 stupně vyšší, než je dlouhodobý normál. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Nejteplejším zůstává rok 2018 s průměrnou teplotou 9,6 stupně, na třetí pozici jsou roky 2014 a 2015 s průměrem 9,4 stupně Celsia.

Loňský rok byl zároveň suchý, i když hydrologické sucho nebylo tak výrazné jako v roce 2018. Sucho ale trvá nepřetržitě minimálně od roku 2015, konstatoval hydrometeorologický ústav. 

Zdroj: ČTK
7. 1. 2020 11:04

Ve východní polovině Česka se bude tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině České republiky se bude ve středu a čtvrtek vlivem mrznoucího deště místy tvořit ledovka. Řidiči a chodci by proto měli být při pohybu venku opatrní, ledovka může způsobit problémy v dopravě a lidem hrozí úrazy po uklouznutí, informuje Český hydrometeorologický ústav.

Jeho upozornění na ledovku platí od středečních 16:00 do čtvrtečních 09:00. Počítat s ledovkou mají obyvatelé Zlínského a Olomouckého kraje a lidé v okresech Moravská Třebová, Lanškroun a Žamberk v Pardubickém kraji a v okresech na severu a východě Jihomoravského kraje a na jihu a západě Moravskoslezského kraje.

Zdroj: ČTK
29. 12. 2019 8:50

Na severu Čech mrzne, silničáři doporučují zvýšenou opatrnost

V Krkonoších klesly ráno teploty až k minus deseti stupňům Celsia. Silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou sice většinou holé a vlhké, na silnicích nižších tříd ale zůstala zledovatělá vrstva ujetého sněhu a mohou klouzat. Žádné problémy na silnicích ale zatím hlášeny nejsou.

Teploty v Libereckém kraji se dnes ráno pohybují od mínus deseti do minus čtyř stupňů. Většinou je oblačno až zataženo, ale nesněží. Fouká jen slabý proměnlivý vítr. Přes den by se podle meteorologů mělo postupně vyjasňovat, teploty se ale udrží pod nulou. V horách může být až mínus šest. Ochlazení využívají v horských střediscích, kde naplno jedou sněhová děla.

Zdroj: ČTK
28. 12. 2019 15:38

V Krkonoších zahájila sezonu střediska Černý Důl a Velká Úpa

V Krkonoších v sobotu zahájila sezonu střediska Černý Důl a Velká Úpa, která patří do SkiResortu Černá hora - Pec. Otevřený je i lyžařský přejezd Skitour z Černé hory do Pece pod Sněžkou. Podmínky k lyžování v Krkonoších vylepšilo sněžení, kdy v noci na dnešek napadlo asi deset centimetrů sněhu. Teploty pod bodem mrazu umožnily spustit umělé zasněžování.

Zdroj: ČTK
28. 12. 2019 8:23

Silnice v Česku zasáhly sněhové přeháňky, silničáři radí opatrnost

V Krkonoších napadlo téměř deset centimetrů sněhu, na Trutnovsku leží na silnicích sníh. Řidiči by při jízdě měli být velmi opatrní. V nižších polohách bylo dnes ráno kolem nuly a silnice byly po chemickém ošetření většinou mokré. Vyplývá to z informací silničářů, meteorologů a horské služby v kraji. Na zbytky rozbředlého sněhu i namrzající vozovky si musí dát pozor řidiči ve vyšších polohách Olomouckého kraje, kde byly v noci sněhové přeháňky. Silnice jsou hlavně v Jeseníkách sjízdné se zvýšenou opatrností. Několik centimetrů rozbředlého sněhu pokrývá rovněž silnice v horských oblastech Zlínského kraje. Zvýšená opatrnost při jízdě autem je po nočním sněžení na místě hlavně na Vsetínsku. Rozbředlý či ujetý sníh ležel také na silnicích na Lanškrounsku, Žamberecku, Orlickoústecku a Svitavsku. Hlavní silnice v Pardubickém kraji byly ráno většinou vlhké.

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné, ale jízda po většině z nich vyžaduje od řidičů zvýšenou opatrnost. Silnice jsou po chemickém ošetření mokré a jízdu komplikují sněhové přeháňky. Silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech je kluzká a je na ní sníh. Řidiči tam navíc musejí počítat se zdržením kvůli kamionu, který dnes ráno silnici u Starých Hamrů zablokoval, přestože už od pátečních 05:00 mají do úseku mezi Ostravicí a Bílou vozidla nad 12 tun zákaz vjezdu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat