před 20 hodinami

Na třech místech na jihu Moravy dnes padly teplotní rekordy, bylo téměř 35 stupňů

Na třech meteorologických stanicích na jižní Moravě, které měří více než 20 let, ve středu byly překonány teplotní rekordy. Nejvyšší rekord zaznamenali v Lednici, kde bylo 34,8 stupně Celsia, zatímco předchozí rekord z roku 1994 činil rovných 33 stupňů, řekl Ondřej Brambus z jihomoravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Další rekord padl ve Strážnici, kde bylo 34,5 stupně a předchozí rekord z roku 1994 měl hodnotu 33,2 stupně. V Nemochovicích naměřili ve středu 31,3 stupně, v roce 2016 to bylo 29,3 stupně. Přes 30 stupňů dnes bylo i na dalších místech kraje, rekordy však nepadly.

Horko má být na jižní Moravě ještě ve čtvrtek a v pátek. Má být až 35 stupňů, ochladit se má na teploty okolo 25 stupňů až v sobotu.

Zdroj: ČTK
včera

Středeční bouřky mohou být na východě Čech extrémně silné, hrozí rozvodnění řek

Bouřky, které od středečního odpoledne mají zasáhnout Česko, mohou být ve východní části Čech extrémně silné. V pásu od jižních Čech přes východ Středočeského kraje a západ Vysočiny do Pardubického a Královéhradeckého kraje může při nich v úhrnu napršet i přes 90 litrů na metr čtvereční. Doprovodit je může i krupobití a poryvy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině.

Vzhledem k očekávaným i předchozím intenzivním srážkám hladiny menších roků mohou rychle stoupnut. Řeky odvodňující Šumavu a Novohradské hory mohou dosáhnout i na třetí povodňový stupeň, sdělil Český hydrometeorologický ústav.

Jeho upozornění před bouřkami na středeční odpoledne, večer a noc platí pro všechny regiony, přičemž na západě a východě území by měly být slabší než ve zbytku republiky. Vyskytnout se tam podle meteorologů mohou přívalové srážky kolem 30 milimetrů, zejména na Moravě a ve Slezsku i kroupy a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině. V ostatních částech Česka mají být při silných bouřkách srážkové úhrny minimálně kolem 60 milimetrů a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
23. 6. 2022 13:32

V pátek znovu dorazí silné bouřky, v části země hrozí vydatné přívalové deště

V pátek odpoledne a večer dorazí do západní poloviny republiky silné, někde i velmi silné bouřky. Nejintenzivnější přívalové srážky hrozí na většině území Středočeského kraje, v Praze, na východě Plzeňského kraje, v Jihočeském kraji, na Vysočině a v části severovýchodních Čech. Vydatné deště mohou na jihu země zvednout hladiny řek na první povodňový stupeň, na menších tocích i na vyšší stupně. Vyplývá to z aktuálních výstrah Českého hydrometeorologického ústavu.

Před příchodem studené fronty budou na severozápadě Čech ve čtvrtek a pátek odpolední maximální teploty ještě dosahovat tropických hodnot přes 31 stupňů Celsia.

Fronta bude zvolna postupovat k východu, bouřky dorazí v pátek odpoledne a večer, místy je doprovodí přívalové srážky. "Bouřky v průběhu noci na sobotu budou slábnout a přecházet do vydatnějších dešťů. Srážky budou pozvolna slábnout během sobotního dopoledne. Nejintenzivnější přívalové srážky se očekávají na východě Plzeňského kraje, v Jihočeském a na většině území Středočeského kraje, včetně Prahy, na Vysočině a v části severovýchodních Čech," informovali meteorologové. Ojediněle může spadnout i přes 50 milimetrů srážek za velmi krátké období.

Zdroj: ČTK
20. 6. 2022 21:54

Ve Středočeském kraji je bez proudu 13 000 domácností, v Pardubickém 5000

Ve Středočeském kraji zůstává po pondělních silných bouřích bez proudu zhruba 13 000 domácností. Dalších 5 000 jich je v Pardubickém kraji. Celkem eviduje společnost ČEZ v Česku k 21:00 zhruba 20 000 domácností bez proudu. Na odstranění závad technici pracují.

Zdroj: ČTK
20. 6. 2022 8:40

Počasí v Česku tento týden poznamenají přeháňky, dnes mohou být silné bouřky

Počasí v Česku bude tento týden proměnlivé s přeháňkami i bouřkami. Odpolední maxima budou nejčastěji mezi 25 až 30 stupni, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V pondělí hrozí zejména na východě Česka silné bouřky s kroupami, varovali meteorologové.

V pondělí bude zpočátku jasno až polojasno, od severozápadu ale začne počasí ovlivňovat zvlněná studená fronta, která do Česka přinese přeháňky, místy i bouřky. Ty mohou být ojediněle silné, na východě velmi silné. Vítr může v nárazech dosahovat rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině a nelze vyloučit ani kroupy.

Velmi silnou bouřku s kroupami o odhadované velikosti kolem čtyř centimetrů zaznamenali meteorologové dnes po ránu v Plzeňském kraji. "Večer od severozápadu očekáváme ustávání srážek a ubývání oblačnosti," uvádí ČHMÚ na facebooku. Teploty v pondělí budou ještě poměrně vysoké, mezi 28 až 33 stupni Celsia.

Úterý bude pravděpodobně nejchladnějším dnem tohoto týdne. Nejvyšší denní teploty se nedostanou nad 25 stupňů. K večeru se mohou zejména na jihozápadě Česka znovu objevit přeháňky nebo bouřky.

Zdroj: ČTK
19. 6. 2022 16:49

V Libereckém kraji vyjížděli dnes hasiči už k devíti požárům, varování platí pro celou Českou republiku

Hasiči v Libereckém kraji vyjížděli dnes od rána už k devíti požárům, většinou na Českolipsku, hasili hlavně na loukách nebo v lesních porostech, ale také jeden hořící autovrak v lese. Odklízeli i čtyři stromy, které nevydržely nápor větru. Aktuálně vyjeli hasiči k nahlášenému požáru lesního porostu v Holanech na Českolipsku, řekla ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Eva Klímová. U dvou požárů dnes zasahovali také hasiči v sousedním Ústeckém kraji.

Kvůli suchu a vysokým teplotám platí v celé zemi varování před vznikem požárů. V Libereckém kraji je vysoké riziko požáru podle Klímové hlavně na Českolipsku, hasiči tam také dnes vyjížděli už k šesti požárům. Většího rozsahu byl podle Klímové zatím požár sena na louce ve Vratislavicích nad Nisou, kde hořelo na ploše zhruba tisíc metrů čtverečních. V dalších případech šlo o menší požáry. Problémem je podle ní nejen sucho, ale také sílící vítr.

Ke dvěma požárům vyjížděli dnes odpoledne hasiči v sousedním Ústeckém kraji. Podle mluvčího hasičů Lukáše Marvana hořel u obce Vysoká Pec - Podhůří na Chomutovsku les na ploše zhruba 1500 metrů čtverečných. Oheň už se podařilo lokalizovat, na místě je sedm jednotek. Druhý stupeň poplachu vyhlásili hasiči kvůli požáru lesního porostu u Počapel na Litoměřicku. Oheň se tam šířil i do pole. Během hodiny se ale podle Marvana podařilo pěti jednotkám oheň zlikvidovat.

Zásahy jsou v současných podmínkách pro hasiče extrémně náročné, v Libereckém kraji překročily po poledni teploty na většině míst 30 stupňů Celsia, v sousedním Ústeckém kraji jsou často ještě o pět stupňů vyšší. Tisíce lidí proto dnes zaplnily pláže přehrad a vodních ploch, koupaliště jsou podle zjištění ČTK plná. Teploměry mohou dnes podle předpovědí meteorologů vyšplhat v Ústeckém kraji až k 38 stupňům, v Libereckém bude o něco chladněji, k večeru ale očekávají bouřky.

Zdroj: ČTK
19. 6. 2022 15:24

Střední Čechy trápí vedro. Záchranáři vyjíždějí k lidem, kteří kolabují kvůli horku

Středočeští záchranáři vyjíždějí k lidem, které zmohlo mimořádně teplé počasí. V sobotu pomáhali 17 takovým pacientům, dnes mají podobných zásahů ještě více. Zatím ošetřili v souvislosti s horkem 23 lidí, většinou šlo o starší ročníky, řekla dnes pro ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Monika Nováková.

U jednoho vážného případu záchranáři zasahovali v Pikovicích u Prahy, odkud přepravili do nemocnice Na Homolce muže po opakovaných kolapsech. "Během letu byl napojen na přístroj pro nepřímou srdeční masáž," dodala Nováková.

Sobota byla prvním takzvaným supertropickým dnem tohoto roku, kdy teplota na několika místech překonala 35 stupňů Celsia. Dnešek má být ještě o dva až čtyři stupně teplejší. Přes den bude panovat hlavně v Čechách extrémní vedro a maxima mohou překonat i dosavadní měsíční rekord pro červen, který má hodnotu 38,9 stupně Celsia.

Lidé by podle lékařů měli ve vedru dostatečně pít, nenamáhat se a vyhýbat se dlouhému pobytu na přímém slunci. Horko nesvědčí ani malým dětem, miminka do šesti měsíců na slunce nepatří vůbec. Vysoké teploty ohrožují také řidiče, především pokud se vydali na delší cestu. Je třeba, aby častěji zastavili a odpočinuli si.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2022 22:25

U Srbské Kamenice na Děčínsku hořel les, podle odhadů zasáhl oheň čtyři hektary

U Srbské Kamenice na Děčínsku v sobotu hořel les, podle odhadu hasičů zasáhl oheň čtyři hektary porostu. Na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů a povolali i vrtulník. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu z důvodu počtu nasazených jednotek. Kolem 21:30 se oheň podařilo zlikvidovat, uvedl na Twitteru mluvčí hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

V Česku platí kvůli vysokým teplotám a suchu výstraha před vysokým rizikem vzniku požárů, polevit by mělo toto nebezpečí až v pondělí s přechodem studené fronty, kterou má provázet déšť. Vysoké teploty podle Marvana ztěžovalo i likvidaci požáru na Děčínsku, který byl na operační středisko nahlášen kolem 18:00, lokalizovat se ho hasičům podařilo zhruba po dvou hodinách.

Od pátečních 16:00 už hasiči v Ústeckém kraji vyjížděli k šesti požárům travních porostů a čtyřem požárům v lesích. Většina z nich byla malého rozsahu. Často šlo o nedohašené ohniště, mostečtí hasiči likvidovali večer požár porostu za Mostem ve směru na Chomutov. Hořelo na ploše zhruba 200 metrů čtverečných. "Požár vznikl od vypalování kabelů," uvedl Marvan. K větším požárům patřil kromě toho na Děčínsku také požár hrabanky a lesního porostu u obce Kryry na Lounsku, který byl na větší ploše a hasiči se tam dokonce museli

Zdroj: ČTK
Pokračovat