před 5 hodinami

O víkendu se oteplí a přibude oblačnosti

O nadcházejícím víkendu se v Česku oteplí a přibude oblačnosti. Teploty přes den se zvednou nad nulu. Meteorologové očekávají srážky. Na horách bude nejprve sněžit, později může pršet i ve vyšších polohách. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a informací na jeho facebooku.

Dnes bude ještě celý den slunečno. Nejvyšší denní teploty budou nula až čtyři stupně Celsia. Na horách může foukat silnější vítr. "Už v průběhu noci na pátek ale začne přibývat oblačnost související s pásem oblačnosti nad severozápadní Evropou. Ta zatím srážky nepřinese," uvedli meteorologové.

V pátek tak bude polojasno až oblačno, zejména na horách na severu a severovýchodě přechodně až zataženo. Sněžit bude jen ojediněle. Noční minima ještě mohou spadnout až na minus deset stupňů, denní maxima ale už vystoupají i na plus šest stupňů.

"Déšť a ve vyšších polohách i sněžení přinese až sobotní frontální systém. Zároveň se během víkendu oteplí, proto může později pršet i na horách," sdělil ČHMÚ. Oteplení bude podle něj patrné hlavně ráno, tuhé mrazy z posledních dní skončí. Nedělní ranní minima už budou nad nulou.

Sobotní nejvyšší denní teploty budou mezi dvěma až šesti stupni Celsia, v neděli mezi čtyřmi až osmi stupni. Podobné počasí má vydržet i v příštím týdnu, postupně se může oteplit i na deset stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
6. 2. 2023 7:41

Česko čeká slunečný týden, teploty se přes den budou pohybovat okolo nuly

Česko má podle meteorologů před sebou slunečný týden. Až do pátku by mělo být převážně jasno nebo polojasno. Teploty se budou přes den pohybovat většinou okolo nuly, v noci ale mohou padat hluboko pod ni. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Slunečné a mrazivé počasí tak přichystá ideální podmínky zejména lyžařům. Vzhledem k jarním prázdninám mohou česká horská střediska očekávat vysokou návštěvnost. Už o víkendu vyrazily na svahy tisíce lyžařů.

Dnes může být podle meteorologů ještě oblačno, ale k večeru se bude vyjasňovat. Jasno nebo polojasno pak vydrží až do začátku víkendu. Výjimkou může být severovýchod Česka, kde má být v úterý postupně oblačno a zataženo, večer tam může i slabě sněžit.

Denní teploty by do středy neměly vystoupat nad plus dva stupně Celsia. Mírně oteplovat se začne ve čtvrtek, kdy ČHMÚ očekává maxima na plus čtyřech stupních, na konci víkendu už by to mělo být až plus devět stupňů. V noci bude v týdnu mrznout, minima mohou spadnout až na minus deset stupňů, v místech se sněhovou pokrývkou pak ještě níže.

Zdroj: ČTK
1. 2. 2023 8:15

Silnice v Orlických horách je znovu průjezdná, na cestách ale leží čerstvý sníh

Silnice II/311 mezi Šerlichem a Bedřichovkou v Orlických horách na Rychnovsku je od středečního rána opět průjezdná. Pětikilometrový úsek silnice byl uzavřený od pondělního rána kvůli pádům silně namrzlých stromů. Řekla to mluvčí policie Iva Kormošová.

V Orlických horách by řidiči měli být při jízdě nadále velmi opatrní. Na cestách leží vrstva čerstvého sněhu a vítr na silnicích tvoří sněhové jazyky, uvedli silničáři.

Vrstva sněhu leží v Královéhradeckém kraji i na silnicích na Trutnovsku, Náchodsku a Jičínsku. Na nesolených silnicích v Krkonoších je vrstva sněhu až deseticentimetrová a místy je zledovatělá. I na krkonošských silnicích hrozí sněhové jazyky. Vítr na horách by dnes měl mít rychlost až 90 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
27. 1. 2023 20:00

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
27. 1. 2023 8:04

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2023 22:49

V noci na pátek se bude v Česku tvořit ledovka, varují meteorologové

V noci na pátek se bude zřejmě na většině území Česka tvořit ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Výstrahu původně vyhlásil pro jižní polovinu Čech a následně rozšířil na další regiony.

Meteorologové varují, že slabé sněžení nebo mrholení může kvůli nízkým teplotám povrchu silnic namrzat a ojediněle může vznikat slabá ledovka. Vyhlásil proto od dnešního večera až do pátečních 09:00 výstrahu před tvorbou ledovky. Platí téměř pro celé Česko, s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje a východních částí Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Kvůli možné ledovce doporučují meteorologové řidičům, aby sledovali dopravní zpravodajství, jezdili velmi opatrně a počítali s delší dobou jízdy. Chodci si zase musí dávat pozor na kluzké chodníky, a starší a méně pohybliví lidé by proto měli raději omezit vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Pokračovat