Počasí

17. 1. 2022 9:07

Na Sněžce dosáhl vítr rychlosti orkánu, zastavil oba úseky lanovky

Sněžku zasáhl vítr o rychlosti orkánu. Dosáhl rychlosti až 126 kilometrů v hodině, uvedla na webu polská horská služba. Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině. Vichřice zastavila oba úseky lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku a také šestisedačkovou lanovku ze Špindlerova Mlýna na Pláně.

Horská služba Krkonoše ráno vydala výstrahu před velmi silným větrem, který by mohl mít na hřebenech rychlost i nad 126 kilometrů v hodině. Turisté si podle horské služby musejí dát pozor i na místy vyfoukaný a zledovatělý terén.

Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti 60 kilometrů v hodině, uvedli na webu správci lanovky. Kromě lanovek na Sněžku a na Pláně vítr jiné lanovky ve středních a východních Krkonoších neomezil.

Zdroj: ČTK
16. 1. 2022 11:28

Česko zasáhne v pondělí silný vítr. V nárazech dosáhne až 70 kilometrů za hodinu

Většinu Česka zasáhne v pondělí od rána silný vítr. V nárazech dosáhne místy rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z dnešní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. Později odpoledne a večer už pak bude vítr slábnout.

Výstraha platí v pondělí od 05:00 do 18:00 pro většinu území Česka kromě Karlovarského kraje, většiny Plzeňského a Královéhradeckého kraje a východních částí Zlínského a Moravskoslezského kraje. Vát bude západní až severozápadní vítr.

Meteorologové varují, že vítr může poškodit stromy a způsobit i menší škody na budovách. Meteorologové lidem doporučují, zajistit okna a dveře nebo předměty volně položené venku. Lidé by si také měli dávat pozor při pohybu venku a při jízdě autem.

Zdroj: ČTK
15. 1. 2022 9:44

Turisté zaplnili parkoviště na Šerlichu v Orlických horách, dopravu řídí policie

Parkoviště v horském sedle pod Šerlichem na hřebeni Orlických hor se v sobotu dopoledne zaplnila auty turistů. Policie řídí dopravu tak, aby zůstala průjezdná silnice Deštné - Orlické Záhoří. Ve směru od Deštného a také od Orlického Záhoří pouští jen auta, která projíždějí. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské policie v Hradci Králové Eliška Majerová. Podobná situace se v oblasti Šerlichu v zimní sezoně opakuje často.

"Parkoviště na Šerlichu je zaplněné. Policisté na místě regulují dopravu, aby zajistili průjezdnost komunikace spojující oblast Deštného a okolí Orlického Záhoří, a to nejen pro projíždějící řidiče, ale i pro veřejnou dopravu a složky IZS. Řidiče žádáme, aby dbali jejich pokynům," řekla dnes v 9:00 ČTK Majerová.

Podle ní by turisté, kteří míří na hřebeny v okolí Šerlichu, měli nechat auto zaparkované v Deštném a odtud využít kyvadlovou autobusovou dopravu. Horské sedlo mezi Šerlichem a Velkou Deštnou, kudy prochází důležitá regionální silnice, je vyhledávaným místem nástupu na hřebenové turistické trasy. Na hřebenech Orlických hor jsou upraveny desítky kilometrů běžkařských tratí.

Horská služba v sobotu ráno na webu uvedla, že u Šerlichu v nadmořské výšce 1027 metrů bylo jasno, čtyři stupně pod nulou a zhruba 15 centimetrů zmrzlého sněhu.

Zdroj: ČTK
13. 1. 2022 9:51

V následujících dnech nebudou noci už tak mrazivé, sněhu moc nepřipadne

V následujících dnech nebudou noci už tak mrazivé. V pátek očekávají meteorologové noční teploty kolem nuly a v sobotu bude ještě o něco tepleji, v neděli se pak zas mírně ochladí. Teploty přes den vystoupí v sobotu až na šest stupňů Celsia. Sněhu o víkendu mnoho nepřipadne, výjimečně bude sněžit jen na horách. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Už dnešní ráno nebylo tak mrazivé jako to středeční, kdy meteorologové zaznamenali nejnižší teploty současné zimy. Na šumavské stanici Březník naměřili ve středu v ranních hodinách minus 27,6 stupně Celsia. Předchozí minimum zimy bylo z 26. prosince ze stanice Kořenov, Jizerka-rašeliniště, uvedl ČHMÚ na twitteru.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 12. 1. 2022 8:25

Noc byla mrazivá, na šumavské Kvildě naměřili minus 27,3 stupně

Na šumavské stanici Kvilda-Perla na Prachaticku ráno klesla teplota na minus 27,3 stupně Celsia. Jedná se o středeční nejnižší hodnotu v Česku. Na šumavském Březníku na Klatovsku pak meteorologové naměřili minus 27,2 stupně Celsia. Řekl to Daniel Maňhal z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

"Na polovinu ledna se nejedná o úplnou výjimkou. Stává se, že na Šumavě v tuto dobu klesne teplota i pod hranici minus 30 stupňů Celsia," řekl Maňhal. Dodal, že v nejbližších dnech se mírně oteplí a tak nízké hodnoty meteorologové na jihu Čech neočekávají.

Na Jizerce v Jizerských horách teploměr ukázal minus 21 stupňů, uvedli dnes meteorologové na facebooku. Přes den se budou teploty držet většinou kolem nuly, někde zůstanou pod bodem mrazu, na místech s nízkou oblačností nebo mlhou bude jen kolem minus čtyř stupňů. Ve čtvrtek se oteplí.

Zdroj: ČTK
7. 1. 2022 18:33

Severovýchod USA se potýká se sněhovou bouří, zavřeny jsou školy i úřady

Severovýchod USA se potýká již s druhou velkou sněhovou bouří v tomto týdnu. Silné sněžení od metropole Washingtonu po stát Maine komplikuje pozemní i leteckou dopravu, řada školských okrsků zrušila prezenční výuku a uzavřely se i federální úřady. Na pobřeží Nové Anglie napadlo v noci na dnešek až 30 centimetrů sněhu. Na středovýchodě USA, odkud bouře přišla, pak klesly teploty až k minus 17 stupňům Celsia.

V některých částech států Kentucky, Virginie, Pensylvánie, New York a Maryland napadlo 15 až 20 centimetrů sněhu, v pobřežních oblastech i o deset centimetrů více. Místní úřady varují obyvatele, aby pokud možno nevyjížděli ven.

Letiště v oblasti kvůli počasí zrušila podle webu flightaware.com přes 550 letů, v Bostonu to byla asi třetina všech spojů, na letišti LaGuardia u New Yorku čtvrtina. Guvernér New Jersey Phil Murphy vyhlásil na území státu výjimečný stav.

Ve Washingtonu se již podruhé tento týden uzavřely federální úřady a desítky školských okrsků napříč regionem zrušily výuku.

Zdroj: ČTK
6. 1. 2022 9:17

Nejchladněji bude tento týden v pátek, o víkendu se opět mírně oteplí

V Česku bude v tomto týdnu nejchladněji v pátek, kdy se přes den budou teploty pohybovat od minus dvou do plus dvou stupňů Celsia. V sobotu se opět mírně oteplí a v neděli může být přes den hlavně v Čechách až pět stupňů, v severovýchodní polovině země ale zůstanou teploty kolem nuly. Sněhová pokrývka se bude obnovovat jen pozvolna. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí a vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na facebooku.

"Na horách by mělo za dnešek napadnout od pěti do deseti centimetrů nového sněhu, mimo horské polohy to bude většinou jen kolem jednoho centimetru, přičemž v nížinách by měl sníh vzhledem k nejvyšším denním teplotám nad bodem mrazu většinou odtávat," uvedl dnes ČHMÚ. Během dne budou srážky ustávat a postupně se vyjasní.

V pátek bude slunečněji než dnes, meteorologové očekávají jasno až polojasno, ráno se ale mohou objevit mrznoucí mlhy, zejména v oblasti západní a severozápadní Moravy, Českomoravské vrchoviny a v Libereckém kraji. Teploty se v noci na pátek dostanou pod nulu na celém území, nejčastěji budou minima mezi minus třemi až minus sedmi stupni Celsia, při sněhové pokrývce může být až minus devět. Přes den pak teploty vystoupají na minus dva až plus dva stupně Celsia.

O víkendu pak meteorologové očekávají mírné oteplení, v sobotu přes den se maxima budou pohybovat mezi minus jedním až třemi stupni Celsia, v neděli pak až pět stupňů, tepleji bude v Čechách. Místy bude o víkendu sněžit, častěji v neděli, kdy ale v Čechách bude postupně pod 400 metrů spíše pršet. Na východě bude po celý víkend sněžit či pršet jen výjimečně.

Zdroj: ČTK
Pokračovat