19. 11. 2022 16:44

V Jihočeském kraji může být na silnicích sníh, staly se tři desítky nehod

Silnice v Jihočeském kraji jsou kvůli sněžení sjízdné s opatrností. Solené tahy jsou mokré nebo s rozbředlým sněhem, na vozovkách nižších tříd je ujetý sníh posypaný drtí. V noci na sobotu vyjelo přes 170 sypačů, jezdily i dopoledne, řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje. Uvedl, že v Českých Budějovicích napadlo asi deset centimetrů sněhu.

Jde o první sníh nadcházející zimy. Policie v kraji do dnešních 15:00 zaznamenala tři desítky dopravních nehod, zranilo se při nich několik lidí. "V některých nehodách figurovalo i to, že řidič stále jezdi na letních pneumatikách," řekl policejní mluvčí Milan Bajcura. Na Českokrumlovsku ráno havaroval opilý řidič, v autě se lehce zranili čtyři cestující.

Odpolední teploty byly v Jihočeském kraji jeden až pět stupňů pod nulou. Občas sněžit podle meteorologů může i v noci na neděli, k ránu se mohou ojediněle vyskytnout i mrznoucí mlhy. Výstraha meteorologů před tvorbou náledí a zmrazků platí v kraji do nedělních 10:00.

Zdroj: ČTK
7. 11. 2022 9:05

V Česku se v týdnu budou držet teploty nad průměrem, objeví se mlhy a místy zaprší

V Česku se v týdnu udrží nadprůměrné teploty, v první polovině týdne by někde mohlo být až 14 stupňů Celsia. Často se ale také objeví mlhy, meteorologové očekávají inverzní ráz počasí. Ve středu a ve čtvrtek ovlivní počasí zvlněná studená fronta od západu, na většině území se objeví přeháňky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Za pondělní okluzní frontou se oblačnost protrhá a místy se ukáže slunce, k večeru se ale budou tvořit mlhy a nízká oblačnost. V úterý nás čeká inverzní ráz počasí. Odpolední teploty v pondělí a zítra do 14 stupňů Celsia, při nízké oblačnosti kolem osmi stupňů Celsia.

Ve středu bude zataženo až oblačno, zpočátku ojediněle mlhy. Na západě a severozápadě se postupně objeví přeháňky nebo slabý déšť, na Moravě ojediněle mrholení. Nejvyšší denní teploty se udrží mezi deseti až 14 stupni Celsia, na Moravě bude chladněji, kolem devíti stupňů. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi osmi až čtyřmi stupni, na jihu Čech kolem dvou stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
28. 10. 2022 17:42

Na dvaceti místech padly teplotní rekordy, nejtepleji bylo ve Vimperku

V Česku v pátek opět padaly teplotní rekordy. Nové maximum pro 28. říjen zaznamenalo zhruba 20 ze 160 meteorologických stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo ve Vimperku, kde naměřili 24,3 stupně Celsia. V tomto případě to ale nový rekord nebyl, řekl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu. Teploty přes 20 stupňů očekávají meteorologové i o víkendu.

Nový rekord padl například v Javorníku, kde bylo 23,9 stupně Celsia. Stanice České Budějovice - Rožnov pak zaznamenala 23,6 stupně, také to je rekord. "Obecně se dá říct, že nejtepleji bylo dnes v Pošumaví a také v severních výběžcích, například Frýdlantském nebo Osoblažském," uvedl Hanzlík.

Teplotní rekordy padaly v Česku už ve čtvrtek a není vyloučeno, že se tak stane i v dalších dnech. Meteorologové upozorňují zejména na nebývale vysoké teploty na horách. Například v neděli se mají pohybovat až o 15 stupňů nad normálem běžným pro tuto roční dobu. Na některých místech Šumavy může být dokonce až 25 stupňů Celsia, což je považováno za letní teplotu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat