9. 5. 2022 17:12

Letošní duben byl v Česku druhý nejchladnější za posledních dvacet let

Letošní duben byl v Česku mimořádně chladný. Průměrná měsíční teplota dosáhla 6,4 stupně, to je o 2,1 stupně méně než dlouhodobý normál. Za posledních dvacet let zaznamenali meteorologové studenější duben pouze jednou, a to loni, kdy byla průměrná teplota ještě o stupeň nižší. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) o tom v pondělí informoval na svém webu.

Od roku 1961, kam sahají republikové statistiky průměrných teplot, byl nejteplejší duben v roce 2018, kdy průměrná teplota činila 12,7 stupně. Naopak nejchladnější čtvrtý kalendářní měsíc zažili Češi v roce 1980, kdy průměrná teplota dosáhla jen 4,6 stupně Celsia.

Nejtepleji bylo v uplynulém měsíci 14. dubna s průměrnou teplotou 12,9 stupně. Nejvyšší denní maximum teploty tohoto dne i celého dubna bylo 23,8 stupně na stanici Hradec Králové - Svobodné Dvory. Za celou dobu měření naměřili nejvyšší teplotu za duben, a to 31,8 stupně, na stanici Plzeň-Bolevec a Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. Nejnižší minimální denní teplota letošního dubna je ze 4. dubna, kdy na Horské Kvildě spadly teploty 19,4 stupně pod nulu.

Zdroj: ČTK
5. 5. 2022 8:13

Víkend přinese teploty nad 20 stupňů i bouřky, příští týden přijde léto

O nadcházejícím víkendu teploty vystoupají nad 20 stupňů Celsia, místy se objeví přeháňky, déšť i bouřky. Počasí bude proměnlivé, může být oblačno, někdy zataženo, ale hlavně v neděli i jasno nebo polojasno. Tepleji bude na jihovýchodě země, kde teploměr ukáže až 22 stupňů, naopak na západě se teploty v neděli budou pohybovat jen kolem 16 stupňů. Od poloviny příštího týdne očekávají meteorologové letní dny s teplotami až 27 stupňů. Vyplývá to z předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

V pátek bude oblačno až zataženo, ráno ojediněle mlhy. Hlavně ve východní polovině republiky přijdou přeháňky nebo občasný déšť, místy i bouřky, jinde bude pršet jen ojediněle. Nejvyšší teploty se budou pohybovat kolem 20 stupňů, na jihovýchodě bude o dva stupně tepleji.

V sobotu bude oblačno až polojasno, na jihu a východě se místy znovu čekají přeháňky nebo bouřky. Teploty přes den vystoupají na 17 až 21 stupňů. Slunečnější počasí by mělo panovat v neděli, i tento den se ale může obloha zatáhnout a objeví se přeháňky. Maximální teploty budou 18 až 22 stupňů, na západě jen kolem 16 stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
28. 4. 2022 8:08

Na čarodějnice se objeví přeháňky jen v Čechách, v neděli už po celé republice

Slunečné počasí vydrží v Česku do soboty, kdy postupně začne přibývat oblačnost. Večer, kdy se tradičně pálí čarodějnice, očekávají meteorologové přeháňky jen v Čechách, v neděli už bude zataženo a deštivo na většině území republiky. Sobotní odpolední teploty vystoupají až k 19 stupňům Celsia, neděle bude o něco chladnější. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Ve čtvrtek se podle meteorologů objeví slabá přeháňka jen výjimečně, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat nejčastěji od 14 do 18 stupňů Celsia. Pátek bude slunečný a o jeden stupeň teplejší. Ráno se ale mohou objevit přízemní mrazíky, upozorňují meteorologové.

V sobotu se postupně od západu začne zatahovat, večer se v Čechách může místy objevit déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty očekávají meteorologové mezi šesti až dvěma stupni Celsia, ojediněle přízemní mrazíky. Přes den se opět oteplí až k 19 stupňům. V neděli na Svátek práce se o něco málo ochladí, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 13 až 17 stupni Celsia. Podobný ráz počasí vydrží i v první polovině příštího týdne.

Zdroj: ČTK
22. 4. 2022 8:12

Loňské léto bylo v Evropě nejteplejší od začátku měření, uvádí Copernicus

Loňské léto bylo v Evropě nejteplejší od začátku měření, teploty byly o jeden stupeň Celsia vyšší než průměr. Uvádí to zpráva evropské služby Copernicus, která monitoruje stav klimatu. Počasí v letních měsících doprovázely silné kontrasty. Zatímco jihoevropské státy v létě 2021 zaznamenaly rekordní počet extrémně horkých dnů a v Itálii a Španělsku padly dokonce teplotní rekordy, západ Evropy se potýkal se silnými dešti a záplavami.

"Rok 2021 byl rokem extrémů, včetně nejteplejšího léta v Evropě, vln veder ve Středomoří, záplav a větrného sucha v západní Evropě," uvedl ředitel služby Copernicus Carlo Buontempo.

Za letní vlny veder ve Středomoří padla řada teplotních rekordů včetně nejvyšší dosud zaznamenané teploty ve Španělsku, kde naměřili 47 stupňů Celsia. Rekordních 48,8 stupňů Celsia ohlásila Itálie. V některých částech Itálie, Řecka a Turecka trvala vlna veder dva až tři týdny. Toto extrémní počasí vedlo v regionu k řadě ničivých požárů, zejména v Itálii, Řecku a v Turecku. Celková vypálená plocha v červenci a srpnu ve Středomoří přesáhla 800 tisíc hektarů, uvádí zpráva.

Opačný problém trápil loni v létě obyvatele západní Evropy, kde v červenci způsobily zkázu silné záplavy, které si vyžádaly stovky zraněných a mrtvých. Nejvíce zasaženo bylo Německo, extrémní počasí trápilo ale i Nizozemsko či Belgii a další země. V postižené oblasti byly loni 14. července zaznamenány rekordní srážky.

Zdroj: ČTK
21. 4. 2022 8:20

V Česku vydrží aprílové počasí i o víkendu, v neděli se ojediněle objeví bouřky

V Česku vydrží aprílové počasí i o víkendu, v neděli se ojediněle může objevit i bouřka. Noční teploty v následujících dnech zůstanou už nad nulou, přes den se v pátek a v sobotu vyšplhají k 17 stupňům Celsia, neděle pak bude o něco málo chladnější. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

"Čtvrtek přinese většinou velkou oblačnost, i když na východě bude zpočátku i skoro jasno, v severozápadní polovině Čech se objeví slabý déšť. K večeru se bude od jihu vyjasňovat," uvedli meteorologové. Teploty vystoupí na devět až 13 stupňů Celsia, na jižní Moravě, kde bude slunečněji, se mohou dostat i nad 15 stupňů Celsia.

V závěru týdne se oteplí. V pátek se nejnižší noční teploty budou pohybovat mezi pěti až jedním stupněm Celsia, v sobotu a v neděli pak mezi sedmi až třemi stupni. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 13 až 17 stupňů Celsia. Foukat bude po oba dva dny mírný východní až severovýchodní vítr.

V neděli bude zataženo až oblačno, postupně se občas objeví déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty zůstanou podle předpovědi meteorologů mezi sedmi až třemi stupni Celsia, nejvyšší denní se přiblíží k 16 stupňům Celsia. Mírný východní až jihovýchodní vítr se bude měnit na jihozápadní až západní.

Zdroj: ČTK
18. 4. 2022 8:14

V druhé půlce týdne se oteplí, obloha ale zůstane zamračená s přeháňkami

Po chladnějším začátku týdne se v Česku začne od středy postupně oteplovat. O víkendu by se denní maxima mohla blížit 20 stupňům Celsia. Zejména úterý bude deštivé, se zataženou oblohou a občasným deštěm je ale třeba počítat i v dalších dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Prodloužený velikonoční víkend byl v Česku většinou slunečný, ale hlavně v noci také poměrně chladný. Dnes se začne zatahovat a úterý přinese podle meteorologů do Česka občasný déšť, který může ve vyšších nadmořských výškách přecházet do smíšených srážek nebo do sněžení.

Zejména zahrádkáři by měli počítat s tím, že až do čtvrtka mohou teploty nad ránem klesat pod bod mrazu. Varování meteorologů před mrazem ve vegetačním období platilo už v noci na neděli a na dnešek.

Od poloviny týdne se začne v Česku postupně oteplovat a o víkendu by odpolední maxima mohla být mezi 14 až 19 stupni Celsia. Obloha ale bude spíše zatažená s občasným deštěm, předpokládají meteorologové.

Zdroj: ČTK
Pokračovat