Počasí

24. 11. 2021 8:32

Teplota na jihu Čech klesla pod minus 10 stupňů Celsia

Teploty na některých místech na jihu Čech dnes ráno klesly pod minus 10 stupňů. Nejnižší hodnotu meteorologové naměřili u šumavské Jezerní slatě na Prachaticku, kde bylo minus 13 stupňů Celsia, řekl Daniel Maňhal z českobudějovického hydrometeorologického ústavu. Šlo o první mrazivější ráno druhé poloviny letošního roku.

"Na druhou polovinu listopadu to nejsou nijak extrémní hodnoty. Pokud se v noci vyjasní, očekáváme podobné teploty i v příštích dnech," řekl. Výrazně dnes mrzlo také v Hliništi na Prachaticku nebo v Pohoří na Šumavě v Novohradských horách. Na obou místech naměřili meteorologové kolem minus 10 stupňů Celsia.

Maňhal uvedl, že v nejbližších dnech budou denní teploty lehce nad nulou a v noci bude mrznout. "V pátek by mohlo i sněžit, ale předpověď se v tomto ohledu zatím stále mění," řekl.

Zdroj: ČTK
29. 10. 2021 12:42

V pátek i v sobotu nejspíš část Česka zasáhne silný vítr, varují meteorologové

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) prodloužili platnost varování před silným větrem, který může zasáhnout část Česka, zejména Vysočinu a Moravu. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí původně platila pouze pro pátek, nově ji ale meteorologové prodloužili do půlnoci ze soboty na neděli. Mírně se změnila také oblast, kde vítr s nárazy o rychlosti až 70 kilometrů v hodině hrozí.

Meteorologové ve čtvrtek vydali varování před větrem platné od pátečních 09:00 do půlnoci na sobotu. Varování se týká severu Vysočiny, jihu Pardubického kraje, Frýdlantska, Jesenicka, Bruntálska, Krnovska a jihovýchodu Moravskoslezského kraje. Jihovýchodní až jižní vítr tam může mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu.

V sobotu se varování meteorologů před silným větrem rozšíří o východ Vysočiny, jižní části Jihomoravského kraje, většinu území Zlínského kraje a o téměř celé zbytek Moravskoslezského kraje. Na Frýdlantsku by v sobotu už silný vítr foukat neměl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2021 11:30

V Praze a části Středočeského a Ústeckého kraje meteorologové znovu varují před větrem

V Praze, části Středočeského a Ústeckého kraje bude od pátečního poledne do pozdního večera znovu silně foukat. Nárazy větru už mají být ale slabší než ve čtvrtek, během dne mají dosáhnout 50 až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu.

Ve čtvrtek foukal vítr rychlostí až 110 kilometrů za hodinu, na horách kolem 130 kilometrů v hodině, na Sněžce přes 160 km/h. Potíže působil zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, zkomplikoval dopravu na silnicích i železnicích, způsobil rozsáhlé výpadky elektřiny. Hasiči měli kvůli větrnému počasí několik tisíc výjezdů.

V noci vítr slábl. "Na Sněžce ale byla nad ránem průměrná rychlost větru stále kolem 90 kilometrů za hodinu a nárazy kolem 110 km/h, což v kombinaci s teplotou minus pět stupňů Celsia dávalo dohromady pocitovou teplotu kolem minus 18 stupňů Celsia. V pátek bude také větrno, ale nárazy větru čekáme už o poznání slabší. Většinou dosáhnou rychlosti kolem 55 km/h, na horách to bude více," uvedli meteorologové na Facebooku Českého hydrometeorologického ústavu. Vítr se podle nich promítne do nízké pocitové teploty, dojem nicméně zlepší alespoň většinou slunečná obloha

Zdroj: ČTK
20. 10. 2021 9:26

Horská služba Krkonoše varuje před silným větrem, může dosahovat přes 100 km/h

Horská služba Krkonoše vydala na středu výstrahu před silným větrem. Vítr může v Krkonoších v nárazech dosahovat rychlosti nad 72 km/h, na hřebenech nad 108 km/h. Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku ráno zastavil silný vítr, vyplynulo z webů horské služby a lanové dráhy. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 km/h.

"Doporučujeme, aby se lidé drželi mimo hřebeny Krkonoš, raději v nižších částech hor," řekl náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Podle polské horské služby bylo ráno na Sněžce 7,8 stupně Celsia a vítr dosahoval rychlosti přes 70 km/h.

Meteorologové ve středu pro Královéhradecký kraj předpovídají skoro jasno až polojasno, během dne od západu polojasno až oblačno. Nejvyšší denní teploty by měly být mezi 19 až 22 stupni Celsia, na horách 12 až 15 stupňů. Silný vítr očekávají především na horách.

Zdroj: ČTK
19. 10. 2021 12:45

Na většině území Česka bude ve čtvrtek silný vítr s nárazy i přes 70 km/h

Ve čtvrtek bude na většině území Česka foukat vítr s nárazy i přes 70 kilometrů v hodině. Na horách bude ještě silnější, dosáhne rychlosti kolem 110 kilometrů v hodině, tedy síly vichřice. Ve Zlínském kraji, v jižní polovině Olomouckého kraje a na východě Jihomoravského kraje by takto silný vítr být neměl. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle něj bude ve čtvrtek přecházet přes střední Evropu k východu studená fronta. V souvislosti s tím bude ve čtvrtek ráno a dopoledne v Čechách, na Českomoravské vrchovině a k ní přilehlých částech Jihomoravského kraje od západu zesilovat vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti 70 až 85 kilometrů v hodině, na horách kolem 110 kilometrů v hodině.

Odpoledne se očekává čerstvý až silný jihozápadní vítr s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině i na severní Moravě a ve Slezsku. Večer začne vítr v Česku slábnout, uvedli meteorologové.

Jejich upozornění před silným větrem platí pro Čechy a jižní část Moravy od čtvrtečních 08:00 do 21:00. Pro Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje od 11:00 do 21:00.

Zdroj: ČTK
11. 10. 2021 6:31

Září bylo v Česku čtvrté nejsušší a jedenácté nejteplejší od roku 1961

Letošní září bylo v Česku čtvrté nejsušší od roku 1961. V republice spadlo za měsíc 23 milimetrů srážek, což představuje dvě pětiny třicetiletého normálu. Nejsušší září připadá na rok 2006 s úhrnem 18 milimetrů, méně než letos pršelo také v září roku 1982 a 2009. Prvnímu podzimnímu měsíci přitom předcházelo sedmé nejdeštivější léto.

Září bylo zároveň jedenácté nejteplejší za posledních 61 let, kdy meteorologové měsíční průměry počítají. Český hydrometeorologický ústav to uvedl na webu.

Více v září pršelo na Moravě a ve Slezsku než v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku spadlo 29 milimetrů srážek, zatímco v Čechách 19 milimetrů, neboli litrů vody na metr čtvereční. Nejdeštivěji bylo v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, naopak nejméně pršelo v Praze a středních Čechách. Na více než 70 stanicích v Česku spadlo za celý měsíc méně než deset milimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
1. 10. 2021 8:01

První říjnový den přinesl do Česka přízemní mrazíky, odpoledne se však oteplí

Na některých místech Česka v pátek ráno meteorologové zaznamenali přízemní mrazíky. V Doksanech na Litoměřicku klesla teplota u země až na minus 4,5 stupně Celsia, v Plzni-Bolevci byly čtyři stupně pod nulou a v Prostějově minus tři stupně.

Teploty v pátek ráno klesaly poměrně nízko díky kombinaci jasné noční oblohy a zeslábnutí větru. Ve dvou metrech nad zemí, kde se teplota standardně měří, bylo většinou mezi pěti a jedním stupněm nad bodem mrazu. Ojediněle ale i teploty ve dvou metrech klesly pod nulu. Stalo se tak například v Lanškrouně na Ústeckoorlicku, Hanušovicích na Šumpersku nebo v Plzni-Bolevci.

Přes studené ráno v pátek Česko čeká teplý den. Odpolední maxima meteorologové odhadují na 16 až 20 stupňů. "Vzhledem k tomu, že k nám začne proudit od jihu teplý vzduch, tak další noci již tak chladné nebudou a i přes den budou maxima kolem 20 stupňů Celsia," uvádí Český hydrometeorologický ústav.

O  přízemním mrazu se mluví v případě, že pět centimetrů nad zemí se noční teplota dostane pod nulu, zatímco dva metry nad povrchem zůstává nad nulou.

Zdroj: ČTK
30. 9. 2021 11:25

V noci na pátek budou v Česku přízemní mrazíky, mohou poškodit vegetaci

V noci na pátek budou v Česku četné přízemní mrazíky, které mohou poškodit dosud nesklizené zemědělské plodiny a další vegetaci. Teplota u země by měla být pod nulou od půlnoci do pátečního rána. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. Upozornění platí pro všechny kraje. Zemědělci a zahrádkáři by proto měli podle meteorologů zeleninu jako například rajčata, okurky či dýně před mrazem zakrýt. 

O přízemním mrazu se mluví v případě, že pět centimetrů nad zemí se noční teplota dostane pod nulu, zatímco dva metry nad povrchem zůstává nad nulou. "Protože k nočnímu ochlazování přízemních vrstev ovzduší dochází od povrchu směrem nahoru, tak jsou, až na výjimky, minimální teploty v pěti centimetrech vždy nižší než teploty ve výšce dvou metrů. Tento rozdíl je obvykle dva až tři stupně, ale v extrémních případech může přesáhnout i deset stupňů," uvedli meteorologové.

27. 9. 2021 7:37

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Pokračovat