Počasí

11. 1. 2021 13:31

Západní polovinu Česka zasáhne v úterý sněžení i silný vítr

Velkou část západní poloviny Česka zasáhne v úterý sněžení, ke kterému se někde přidá silný vítr. Tvořit se při něm budou sněhové jazyky. Na celém území Čech pak od úterního večera do středečního rána hrozí při poklesu teplot i náledí nebo zmrazky na silnicích a chodnících. Na svém webu o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Podle jeho předpovědi by mělo v částech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje v úterý připadnout do 15 centimetrů sněhu za 12 hodin. V jihozápadních regionech a na západě Středočeského kraje by zároveň měl vát silný jihozápadní vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině.

Očekávané počasí podle meteorologů může zhoršit sjízdnost, přičemž některé vozovky mohou být kvůli sněhovým jazykům nebo náledí nesjízdné. Nová sněhová pokrývka pak může lámat stromy či větve a způsobit problémy v dodávkách proudu. Na pozoru by se měli mít i chodci kvůli nebezpečí úrazů při uklouznutí. "Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven," doplnili meteorologové.

Zdroj: ČTK
3. 1. 2021 9:39

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, uvedli dnes na webu zástupci lanovky. Lanovka na Sněžku je dnes v provozu od 08:00 do 18:00. Když je horní úsek mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

Horská služba Krkonoše také pro dnešek nechala v platnosti výstrahu z minulých dnů před ledovkou a náledím na některých turistických trasách v okolí Pece pod Sněžkou. Výstraha platí především pro modrou turistickou trasu, takzvanou Kavinovu cestu Obřím dolem ke Slezské boudě a turistickou zelenou cestu z centra Pece pod Sněžkou na Růžohorky. Horská služba doporučuje používat nesmeky.

Zdroj: ČTK
3. 1. 2021 8:42

Napadl sníh a vznikla ledovka, řidiči by měli být opatrní

Jízdu po středočeských silnicích místy může komplikovat sníh, který napadl v noci, a namrzající srážky. Místy je kvůli dešti snížená viditelnost. Na některých úsecích cestáři doporučují zvýšenou opatrnost, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Silnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření, řidiči by měli jízdu přizpůsobit aktuálním podmínkám. Pozor by si šoféři měli dát například na dálnici D6, silnici I/16, na všech silnicích na Příbramsku, na dálnici D6 a benešovské silnici I/3 je místy mlhavo.

Silnice na Jesenicku pokrývá kvůli mrznoucímu dešti náledí. Podle silničářů na něj řidiči mohou narazit na hlavních tazích i silnicích vedlejších tříd, opatrnost je nutná. Na Šumpersku jsou silnice po chemickém ošetření sjízdné bez větších problémů, padá tam déšť se sněhem, viditelnost ale snižuje mlha. Ve zbývajících částech jsou silnice sjízdné bez omezení, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2020 22:43

Část Česka zasáhl silný vítr, výstraha platí až do pondělního večera

Silný vítr zasáhl v neděli část Česka, především Vysočinu, Pardubický a Olomoucký kraj. Hasiči vyjížděli k desítkám událostí, odstraňovali popadané nebo vyvrácené stromy.

Dvě desítky výjezdů evidují kvůli silnému větru hasiči na Jesenicku, kde na několika místech spadly stromy na silnici či rozvody elektřiny. Nejhorší je situace v okolí Zlatých Hor, popadané stromy tam zatarasily silnici a zablokovaly dva autobusy. Na jeden automobil u Zlatých Hor spadl strom a poničil jej. 

Výstraha před velmi silným větrem platí až do pondělního večera pro severní část Vysočiny, především Žďársko a Havlíčkobrodsko, severní části Olomouckého kraje a v Pardubickém kraji pro Chrudimsko, Hlinecko, Vysokomýtsko a Litomyšlsko.

26. 12. 2020 9:41

Na hřebenech Krkonoš napadlo pět centimetrů sněhu

V Krkonoších v noci na dnešek slabě sněžilo. Na hřebenech Krkonoš napadlo pět centimetrů sněhu a celkem na nich leží kolem 20 centimetrů. Na horských silnicích byla ráno ujetá vrstva sněhu, řidiči by měli být při jízdě v Krkonoších opatrní. Nesouvislá vrstva ujetého sněhu ležela i na silnicích v nejvyšších partiích Orlických hor, zejména v okolí Šerlichu. Místy se mohou objevit náledí nebo zmrazky. Vyplývá to z informací silničářů, meteorologů a horské služby v kraji.

Teplota na hřebenech Krkonoš dnes ráno klesla k minus deseti stupňům Celsia, na Sněžce bylo minus 11 stupňů. V údolích mrzlo slaběji, například Pec pod Sněžkou měla minus pět stupňů Celsia. V ostatních oblastech Královéhradeckého kraje se teploty většinou pohybovaly slabě pod nulou.

Zdroj: ČTK
Pokračovat