Ústecký kraj

Kvůli loňské vzpouře vězňů ve věznici v Bělušicích podala státní zástupkyně dvě obžaloby

Státní zástupkyně v pátek podala obžalobu na dva vězně kvůli loňské vzpouře ve věznici v Bělušicích na Mostecku, uvedla Česká televize. Oběma hrozí tresty vězení tři až deset let. Případem se bude zabývat Okresní soud v Mostě. Muži jsou podle mostecké okresní státní zástupkyně Nadi Volákové obžalováni jako organizátoři. Protesty vězňů loni na podzim údajně vyvolaly nepodložené informace o covidu-19.

"Dnešním dnem byla podána obžaloba u Okresního soudu v Mostě na dva obžalované pro trestný čin vzpoury vězňů,“ řekla ČT Voláková. „Jsou obžalováni jako organizátoři a způsobili značnou škodu,“ dodala.

Protestů se účastnilo nejprve 200 vězňů, další den se k nim připojily další dvě stovky. ČT uvedla s odvoláním na server Novinky.cz, že za vzpourou stály nepodložené informace, že na Moravě jsou kvůli koronaviru vězni propouštěni domů. Policie tehdy zavřela přístupové trasy k věznici včetně obce Bělušice a nepouštěla do obce nikoho kromě místních a dozorců z věznice.

Zdroj: ČTK
3. 9. 2021 16:48

Policie obvinila bývalou poradkyni ústeckého hejtmana kvůli statisícovým odměnám

Ústečtí kriminalisté v souvislosti se statisícovými odměnami pro bývalou poradkyni hejtmana Jana Schillera (ANO) Vladislavu Marschallovou obvinili podle zjištění serveru Seznam Zpravy.cz dvě osoby. Policie v kauze několik měsíců prověřuje podezření, zda peníze vyplacené Marschallové odpovídaly její skutečně odvedené práci. Obvinění potvrdila webu, který o něm dnes informoval, společnost Krajská zdravotní. V případu figuruje jako poškozená a způsobenou škodu vyčíslila zhruba na 300 000 korun.

Policie a státní zastupitelství se k případu zatím nechtěly podle webu vyjadřovat. Marschallová ani její advokát Petr Vališ na dotaz redakce neodpověděli.

Marschallová byla zaměstnána jako poradkyně na hejtmanství s odměnou 40 000 korun měsíčně a vedle toho měla dvě poradenské smlouvy v Krajské zdravotní, jejímž jediným akcionářem je Ústecký kraj a která v kraji spravuje pět nemocnic. Poté, co se v únoru objevily pochybnosti ohledně její práce, skončila v Krajské zdravotní, jako poradkyně hejtmana Jana Schillera (ANO) i jako místopředsedkyně krajské buňky ANO.

Zdroj: ČTK
26. 7. 2021 19:06

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
11. 6. 2021 9:32

Kamion do teplické firmy přivezl vedle zboží i čtyři ukryté migranty z Afghánistánu

V kamionu, který do teplické firmy přivezl objednané zboží z Afghánistánu, se ukrývali čtyři muži a jeden mladistvý cizí státní příslušnosti. Nalezli je zaměstnanci společnosti. Cizinci vypověděli, že za pomoci převaděče nastoupili do návěsu kamionu v Rumunsku. Řidič nevěděl, že veze cizince, uvedla v tiskové zprávě mluvčí regionální policie Šárka Poláčková.

"Když se zaměstnanec s řidičem chystali vyložit náklad a řidič chtěl otevřít nákladový prostor pomocí bezpečnostního lanka, to se utrhlo. Po otevření nákladového prostoru uvnitř uviděli pohyb osob, proto ihned nákladový prostor zavřeli a přivolali Policii ČR," doplnila Poláčková.

Přivolaná cizinecká policie zjistila, že jde o občany Afghánistánu bez jakýchkoliv dokladů. Všichni jsou vedeni jako žadatelé o azyl v Rumunsku. Ze dvou osob, které uvedly, že jsou mladistvé, potvrdilo lékařské vyšetření nízký věk u jedné.

Mladistvý cizinec bude předán orgánu péče o dítě a soud rozhodne o jeho umístění. Ostatní čtyři cizinci byli podle mluvčí převezeni do záchytného zařízení pro cizince v Balkové v Plzni a budou předáni do Rumunska na základě Dublinské úmluvy.

Zdroj: ČTK
10. 6. 2021 8:20

Aktivistky obsadily rypadla na Teplicku a Chomutovsku, požadují konec těžby

Skupina aktivistek ve čtvrtek brzy ráno obsadila dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup-Tušimice na Chomutovsku. Uvedly, že žádají rychlý a spravedlivý konec uhlí. Podle jejich vyjádření každým dnem, kdy se uhlí těží, uniká příležitost lidem v uhelných regionech zajistit důstojnou budoucnost. Severočeské doly, kterým velkostroje patří, musely na obsazených strojích zastavit práce, řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký.

"S každým dalším dnem vypouštíme do atmosféry stále více skleníkových plynů, které budou klima ohřívat po mnoho desetiletí," uvedly aktivistky.

Policie je na místě a situaci monitoruje, řekl Kopecký. Podle něj aktivistky obsadily stroje těžící písky a jíly. "Rypadla jsou na prvním řezu, jsou v podstatě nejblíž nebo nejvýš v dole," doplnil mluvčí. Dodal, že kromě policie ohlásila společnost obsazení rypadel i Českému báňskému úřadu.

Zdroj: ČTK
5. 5. 2021 12:43

V Unipetrolu se našla munice, policie uzavřela silnici mezi Mostem a Litvínovem

Policie uzavřela silnici I/27 mezi Mostem a Litvínovem kvůli nálezu zatím nezjištěné munice v objektu Orlen Unipetrolu. Odklání dopravu a evakuuje osoby, uvedla policie na svém Twitteru.

"Zatím tam operují pyrotechnici," řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Nález munice zřejmě nahlásil někdo ze zaměstnanců chemického závodu. Před dvěma lety se na Litvínovsku našla nevybuchlá americká letecká puma při výkopových pracích. O její zneškodnění, které trvalo zhruba dvě hodiny, se tehdy postarali pyrotechnici, evakuace nebyla nutná.

Zdroj: ČTK
Pokračovat