Olomoucký kraj

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
9. 3. 2021 15:04

Případ vraha cyklistky jde k vrchnímu soudu, obžalovaný podal odvolání

Případ loňské brutální vraždy cyklistky na okraji Olomouce míří k olomouckému vrchnímu soudu. Obžalovaný osmatřicetiletý Rostislav Basler se rozhodl podat odvolání, původně si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu. Basler se k činu přiznal, podle soudce Eduarda Ondráška nesouhlasí pouze s výší výjimečného trestu. Olomoucký krajský soud mu v únoru uložil 25 let vězení a zabezpečovací detenci. Podle znalců jde o agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

"Obžalovaný si podal odvolání, podal si ho pouze do výše trestu, naopak vinu ani právní kvalifikaci nenapadá," řekl soudce olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek. Žalobkyně se naopak práva odvolání vzdala na místě, výjimečný trest navrhovala s ohledem na brutální provedení i trestní minulost obžalovaného. "Soud rozhodl stejně, jak navrhla státní zástupkyně, i co se týče viny a trestu," doplnil soudce.

Zdroj: ČTK
15. 2. 2021 7:25

Na Šumpersku se srazilo pět aut, tři lidé byli zraněni, silnice ze Zábřehu na Rájec je zavřená

Pět aut se dnes ráno srazilo u Zábřeha na Šumpersku, tři lidé se u nehody zranili. Dva ze zraněných museli hasiči ze zdemolovaných aut vystříhat, informovala dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Silnice ze Zábřehu na Rájec je uzavřena. Další nehody vyšetřují policisté také u Olomouce.

Nehoda se ode dopravních informací policie stala před 06:00. Na místo se sjely čtyři jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2021 9:22

Při požáru bytového domu v Moravském Berouně zemřel jeden člověk

Při rozsáhlém požáru bytového domu v Moravském Berouně na Olomoucku ve čtvrtek večer zemřel jeden člověk. Z hořící budovy uteklo do bezpečí 17 lidí. Požár zničil střechu domu a v horním patře se v bytech propadly stropy, řekl v pátek mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Oheň podle policie způsobil škodu za několik milionů korun. Okolnosti nočního požáru v pátek dopoledne budou zjišťovat vyšetřovatelé hasičů a policie.

"V průběhu dohašovacích prací v troskách půdního prostoru nalezli hasiči ostatky lidského těla," uvedl Hošák. Podle něj jde zřejmě o člověka, který měl být v době požáru ve zborcené části budovy.

Policejní mluvčí Petra Vaňharová v pátek řekla, že na půdě bytového domu podle jeho obyvatel občas přespával místní bezdomovec. "Potvrdit přítomnost muže v hořícím domě však nedokázali přesně určit. V průběhu zásahu nalezli hasiči v troskách půdního prostoru ohořelé ostatky lidského těla," uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2020 22:43

Část Česka zasáhl silný vítr, výstraha platí až do pondělního večera

Silný vítr zasáhl v neděli část Česka, především Vysočinu, Pardubický a Olomoucký kraj. Hasiči vyjížděli k desítkám událostí, odstraňovali popadané nebo vyvrácené stromy.

Dvě desítky výjezdů evidují kvůli silnému větru hasiči na Jesenicku, kde na několika místech spadly stromy na silnici či rozvody elektřiny. Nejhorší je situace v okolí Zlatých Hor, popadané stromy tam zatarasily silnici a zablokovaly dva autobusy. Na jeden automobil u Zlatých Hor spadl strom a poničil jej. 

Výstraha před velmi silným větrem platí až do pondělního večera pro severní část Vysočiny, především Žďársko a Havlíčkobrodsko, severní části Olomouckého kraje a v Pardubickém kraji pro Chrudimsko, Hlinecko, Vysokomýtsko a Litomyšlsko.

Aktualizováno 29. 10. 2020 17:50

U Prostějova se zřítilo ultralehké letadlo, pilot na místě zemřel

Na pole mezi obcemi Olšany u Prostějova a Lutín se ve čtvrtek dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. "Třiapadesátiletý pilot cizí státní příslušnosti pád stroje startujícího v zahraničí nepřežil," uvedl prostějovský policejní mluvčí František Kořínek s tím, že pilot v letadle cestoval sám. Příčiny a okolnosti budou vyšetřovat prostějovští kriminalisté ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. V Olomouckém kraji jde za poslední týden o druhou nehodu ultralehkého letadla. Minulý čtvrtek ultralight havaroval na Šumpersku.

Zdroj: ČTK
Pokračovat