Moravskoslezský kraj

13. 7. 2021 9:40

Za brutální vraždu v Ostravě si muž odpyká 16 let, potvrdil soud

Za loňskou brutální vraždu šestapadesátileté ženy v ostravské části Zábřeh si Aleš Rek definitivně odpyká 16 let vězení. Rozsudek ostravského krajského soudu v úterý potvrdil olomoucký vrchní soud. Zamítl tak odvolání obžalovaného, který vraždu popíral. Rozsáhlá devastující vnitřní zranění oběti vysvětloval tím, že na ženu několikrát opilý upadl.

Vražda se stala loni 18. srpna v jednom z domů v Čujkovově ulici. Podle obžaloby Rek v úterý 18. srpna popíjel se svou známou, poté však došlo mezi oběma k incidentu. Muž při prvním výslechu přiznal, že ženu napadl pěstmi, po změně právní kvalifikace na vraždu se začal hájit tím, že na ženu zřejmě nechtěně upadl, když se ji snažil zvednout ze země.

Zdroj: ČTK
27. 6. 2021 10:08

Při nehodě na Opavsku se těžce zranili čtyři mladí muži

Čtyři mladí muži jedoucí osobním autem se v neděli ráno těžce zranili při dopravní nehodě na silnici I/57 v Neplachovicích na Opavsku. Vůz skončil převrácený na střeše mimo vozovku a cestující z něj museli vyprošťovat hasiči, sdělili mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl a mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Policejní mluvčí Pavla Jiroušková uvedla, že vůz značky Volvo přejel do protisměru a následně sjel do levého silničního příkopu. "Vozidlo narazilo do betonové zídky mostu a bylo vymrštěno vzhůru. Přeletělo přes Heraltický potok, kde narazilo do břehu potoka a zůstalo stát na střeše," popsala nehodu Jiroušková. Policie nařídila odebrat všem účastníkům nehody krev, aby se zjistilo, zda nebyli ovlivněni návykovými látkami.

Nehoda se stala přibližně v 03:40. Na místě zasahovaly čtyři pozemní posádky zdravotníků a vrtulník. Kozák uvedl, že hasiči museli z vozu vyprostit všechny čtyři cestující, přičemž dva z nich byli v bezvědomí.

"Devatenáctiletý a čtyřiadvacetiletý muž byli v bezvědomí a přímém ohrožení života. Zasahující lékaři u nich zjistili poranění mozku. Za pomocí vyprošťovacího rámu byli uloženi do vakuových matrací, lékaři jim museli zaintubovat dýchací cesty a připojit je k umělé plicní ventilaci," uvedl Humpl. Oba zranění byli transportováni do Fakultní nemocnice v Ostravě, jeden vrtulníkem, druhý sanitkou.

"Osmnáctiletý a o tři roky starší muž byli zraněni těžce," uvedl Humpl. S poraněním hlavy, hrudníku a nohou je záchranáři po poskytnutí neodkladné péče přepravili na chirurgickou ambulanci Slezské nemocnice v Opavě, dodal.

Zdroj: ČTK
26. 6. 2021 18:50

Chlapeček vypadl v Bohumíně z prvního patra, v nemocnici zemřel

Chlapeček, jemuž ještě nebyly dva roky, vypadl v pátek z okna v prvním patře domu v Bohumíně na Karvinsku a utrpěl velmi vážná zranění, sdělila policejní mluvčí Pavla Jiroušková. Podle informací ČTK později dítě v nemocnici zemřelo, policejní mluvčí to potvrdila.

Neštěstí se stalo po 15:00. Chlapeček zřejmě vylezl na židli u otevřeného okna. Okolnosti neštěstí policie vyšetřuje. "Dechová zkouška na alkohol byla u rodičů negativní," řekla Jiroušková.

Na místě zasahovala posádka rychlé zdravotnické pomoci z blízkého stanoviště i vrtulník z Ostravy. "První tým byl u pacienta během čtyř minut od přijetí výzvy k zásahu. Chlapec ve věku necelých dvou let utrpěl při pádu vážné poranění a jeho vědomí se zhoršovalo. Zasahující lékař proto musel provést intubaci dýchacích cest a převést dítě na přístrojem řízené dýchání," uvedl mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl.

Vrtulník transportoval dítě do nemocnice v Ostravě. Chlapec však přes veškerou snahu zdravotníků utrpěným zraněním podlehl.

Během posledních dvou dnů vypadly dvě děti také z oken domů v Plzeňském kraji. Dnes spadlo velmi malé dítě podle neoficiálních informací asi ze sedmimetrové výšky. Záchranáři dítě ošetřili a převezli do nemocnice. V pátek v Plzni vypadlo z okna asi v patnáctimetrové výšce zhruba desetiměsíční dítě. Jeho pád zbrzdil keř a dítěti se zřejmě nic vážnějšího nestalo.

Zdroj: ČTK
13. 4. 2021 12:54

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2021 8:46

V Ostravě po explozi hořel dům. Záchranáři ošetřili šest lidí, jeden muž je ve vážném stavu

V Ostravě - Hrabůvce ve středu nad ránem hořelo v pětipatrovém domě. Hořet začalo kolem 03:00 ve zvýšeném přízemí zřejmě po výbuchu, řekl operační důstojník moravskoslezských hasičů Ivan Marek. Záchranáři ošetřili 6 lidí. Sedmatřicetiletý muž byl v kritickém stavu, utrpěl popáleniny na více než polovině těla.

Hasiči evakuovali čtyři desítky lidí. Příčina výbuchu zatím není známá. Dům nyní musí posoudit statik a místo bude moci policie ohledat až po jeho vyjádření.

"Hořet začalo zřejmě po výbuchu, měli jsme to tak i hlášené, požár byl pod kontrolou rychle, oficiální likvidace byla ve 4:52," řekl Marek.

Policejní mluvčí Soňa Štětínská uvedla, že policisté v prvních okamžicích pomáhali s kontaktováním lidí, kteří byli ohroženi a asistovali při jejich následné evakuaci. "Místo je frekventované, zajistili tedy rovněž bezpečný okruh. Vzhledem k události musely byty opustit desítky osob, a to ze tří vchodů bloku domu. Zdravotníci ošetřili několik zraněných," řekla mluvčí. Někteří evakuovaní už byli převezeni na náhradní ubytování.

Zdroj: ČTK
Pokračovat