Praha

7. 11. 2021 18:23

Na Jiráskově mostě v Praze srazilo auto chodce, senior střet nepřežil

Na pražském Jiráskově mostě v neděli vpodvečer osobní auto srazilo chodce, zhruba sedmdesátiletý muž nehodu nepřežil. Oznámila to mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Muž podle ní utrpěl velmi vážná poranění, záchranáři se ho snažili resuscitovat. Místo nehody bylo zhruba dvě hodiny neprůjezdné, vyplývá z vyjádření policie na twitteru. Policie žádá, aby se jí přihlásili svědci nehody.

Nehoda se stala kolem 17:30. "V současné chvíli zasahujeme u tragické dopravní nehody osobního vozidla s chodcem v ulici Jiráskův most. Chodec bohužel na místě zraněním podlehl," sdělila policie na twitteru.

Po dvou hodinách doplnila, že komunikace je znovu průjezdná a požádala ty, co mají nějakou informaci k této nehodě, ať se ozvou na linku 158. "Důležité pro vyřešení této nehody může být jakékoliv svědectví," uvedla policie.

Zdroj: ČTK
4. 11. 2021 17:51

Veřejné osvětlení v Praze je nově zapínáno podle aktuální potřeby

Veřejné osvětlení v hlavním městě je nově zapínáno podle aktuální potřeby. Řídit jej bude ze své holešovické centrály městská společnost Technologie hlavního města (THMP), které jej má ve správě, sdělil pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Dosud musela THMP zapínat osvětlení ve spolupráci s dodavatelem, tedy Pražskou energetikou (PRE). Rozsvícení tak nově nevyžaduje komunikaci s dispečinkem PRE.

"Zapínacích míst v Praze je celkem 1583. Jsou rozdělena do tří okruhů, a spínání lamp z holešovické centrály tak probíhá ve třech etapách. Jako první se rozsvítí centrum Prahy, vždy v čase západu slunce daného dne. Následně po šesti minutách širší centrum Prahy a jako poslední s odstupem dalších čtyř minut okrajová část metropole," řekl Chabr.

Tím, že THMP bude rozsvěcení lamp řídit ze své centrály, sama dokáže rychleji identifikovat problém a reagovat. "Dosud jsme o provozních stavech nebo poruše veřejného osvětlení věděli jen díky pravidelným kontrolám nebo hlášení veřejnosti skrze mobilní aplikaci Praha svítí, telefonní linku nebo e-mail," uvedl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

Zdroj: ČTK
29. 10. 2021 15:23

Pražské hřbitovy budou o víkendu otevřené do 18 hodin, na Dušičky do 19

Hřbitovy v hlavním městě, o které se stará Správa pražských hřbitovů (SPH), budou o víkendu otevřeny od 08:00 do 18:00. V pondělí 1. listopadu a v úterý 2. listopadu, tedy v den Památky zesnulých, budou hřbitovy lidem přístupné do 19:00. Sdělila to mluvčí SPH Oldřiška Dvořáčková. SPH, která je příspěvkovou organizací hlavního města, spravuje 32 pohřebišť.

"Apelujeme tak jako v minulosti na veřejnost, aby návštěvu hřbitovů neodkládala na pozdní odpolední a podvečerní hodiny," uvedla Dvořáčková.

Důvodem varování je to, že hřbitovy ve správě SPH nejsou s výjimkou hřbitova na Vyšehradě a Malostranského hřbitova osvětlené. Lidem tak může hrozit úraz. Ze stejného důvodu je v podzimních a zimních dnech upravena i otevírací doba areálů. Hřbitovy ve správě SPH budou lidé od 3. listopadu do konce února 2022 moci navštívit v čase od 8:00 do 17:00.

Ke zvýšené opatrnosti při pohybu v areálech hřbitovů nabádá SPH rovněž v souvislosti s následky prudkého větru, který Prahu zasáhl ve čtvrtek 21. října. Platí to obzvláště pro Olšanské hřbitovy, kde bylo podle Dvořáčkové pádem stromů a větví zasaženo zhruba 40 lokalit. Provoz padesátihektarového hřbitova nicméně omezen nebyl a neplánuje se ani na Dušičky. Nejvíce postižená místa jsou podle informací na webu SPH označená červenobílou páskou.

Následkem větrné kalamity spadlo v areálu Olšanských hřbitovů 16 vzrostlých stromů, řada dalších utrpěla poškození, kdy praskly kmeny a popadaly větve. Na likvidaci škod nyní pracují zaměstnanci SPH a městské organizace Lesy hlavního města Prahy, informovala Dvořáčková.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2021 20:35

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
12. 10. 2021 11:45

Policie zahájila stíhání mladistvých sprejerů, kteří poškodili Karlův most

Policie zahájila trestní stíhání sedmnáctiletého chlapce a o rok mladší dívky za červencové posprejování Karlova mostu. Oba mladiství se ke skutku přiznali. Obviněni jsou z poškození cizí věci, uvedl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 10 Richard Houdek.

Nápisy v angličtině načmárané tyrkysovou barvou se na Karlově mostě objevily 9. července. Pokryly větší část kamenného zábradlí, podstavec sochy svatého Augustina i stojany lamp. Způsobenou škodu tehdy policisté předběžně odhadli na 100 000 korun. Pravděpodobné pachatele dohledali na záběrech z kamer, které zveřejnili den po činu. Sprejer se tentýž den přišel přiznat.

Grafitti z nejstaršího pražského mostu odstranil restaurátor, kterého povolala Technická správa komunikací. Vandalské projevy sprejerů předtím řešil už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší.

Dospělému pachateli by za posprejování památky hrozilo šest měsíců až tři roky vězení. U mladistvých se sazby stanovené v trestním zákoníku snižují na polovinu.

Zdroj: ČTK
9. 10. 2021 13:47

Petiční stánky uskupení Praha sobě před volebními místnostmi jsou podle policie v pořádku

Policie v Praze prověřovala petiční stánky uskupení Praha sobě před volebními místnostmi, dostala kvůli tomu několik oznámení. Volební zákon sběrem podpisů neporušilo, řekla v sobotu mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Policie podle ní u voleb v Praze zatím nezaznamenala ani žádné jiné potíže. Lídr Prahy sobě Jan Čižinský na Facebooku napsal, že šlo o sběr podpisů před komunálními volbami. Aby mohlo jedno ze sdružení, které je součástí pražské koalice, znovu kandidovat, nasbírat musí 100 000 podpisů.

Podle zákona o volbách není povoleno v blízkosti volebních místností během hlasování agitovat za politické strany nebo jejich kandidáty. "Někteří politici se rozčilují. Prý nemáme před volebními místnostmi co dělat a sbírat tam podpisy, prý je to nehorázné. Tak já to s dovolením uvedu na pravou míru: Praha Sobě je občanská kandidátka, 'sdružení nezávislých kandidátů'," napsal Čižinský. Na stánky před volební místností upozornil na Twitteru například starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Zdroj: ČTK
Pokračovat