Karlovarský kraj

Policie pátrá po vězni, který uprchl z pracoviště v Nových Hamrech

Policisté na Karlovarsku pátrají po vězni, který v sobotu odpoledne utekl z nestřeženého pracoviště v Nových Hamrech. Pětadvacetiletý Nikolas Lazók měl v době útěku na sobě šedé triko a vězeňské montérky. Odejít měl směrem na Horní Blatnou, informovala policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Zdroj: ČTK
26. 8. 2021 8:40

Požár v Karlových Varech. Hasiči ráno zasahovali v hotelu Thermal

Hasiči ve čtvrtek ráno zasahovali u požáru mobilního zásobníku na asfalt v hotelu Thermal v Karlových Varech. Požár se podařilo zlikvidovat během několika minut po příjezdu. Škoda vznikla pouze na zásobníku.

Požár vznikl ve staré části hotelu, kde stále probíhá rekonstrukce. Podle Kasala se obešel bez zranění i bez omezení provozu dalších částí hotelu. "Na místě zůstává jedna jednotka hasičů a vyšetřovatel požáru," informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Hotel Thermal, který je v majetku státu, prochází postupnou rekonstrukcí. Je zároveň srdcem právě se konajícího mezinárodního filmového festivalu. Po nucené odstávce hotelu kvůli pandemii koronaviru začal opět přijímat hosty letos v červnu.

Zdroj: ČTK
13. 8. 2021 20:00

Silnice za Plzní na Vary, kde se při nehodě v pátek večer zranilo několik lidí, je průjezdná

Silnice za Plzní na Karlovy Vary, kde se v pátek v podvečer při vážné nehodě zranilo několik lidí, je v sobotu již plně průjezdná. Místo kolize u odbočky na Chrančovice musela vozidla téměř do pátečních 22:50 objíždět po náhradních trasách. Srazily se tam tři osobní vozy. Vrtulník a sanitky přepravily do nemocnic pět lidí, kteří utrpěli od lehkých po těžší zranění. Další čtyři pasažéry, mezi nimiž byly také děti, ošetřili záchranáři na místě. 

"Silnice už je průjezdná v obou směrech," řekla Brožová před 23:00. Podle ní bylo zraněných celkem devět.

"Měli jsme tam čtyři výjezdové skupiny plus vrtulník," uvedl Sladký. Vrtulník přepravil do nemocnice dvě nejvážněji poraněné ženy. "U čtyřicetileté šlo o těžší zranění, u pětadvacetileté o středně těžké. Byly při vědomí. Nebyly zaintubované, dýchaly samy," uvedl Sladký. Ostatní zranění byla lehčí.

Nehoda se stala kolem 18:15 na hlavním tahu Plzeň - Karlovy Vary, tedy na silnici první třídy I/20. Podle informací ČTK vyjížděl jeden vůz z odbočky od Chrančovic na hlavní silnici a srazil se s dalšími dvěma auty. "Příčina nehody je stále v šetření. Na místě byl soudní znalec z oboru doprava," uvedla Brožová. Škoda na vozidlech byla vyčíslena na 410 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
5. 8. 2021 10:03

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

26. 7. 2021 17:53

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Pokračovat