Středočeský kraj

8. 3. 2020 13:19

Vlak u Kutné Hory zabil nezletilého. Osoba skočila přímo pod vlak, říká policie

Vlak v neděli po poledni ve stanici Horky na Kutnohorsku srazil a zabil nezletilého člověka. Podle policie šlo o sebevraždu, člověk pod vlak sám skočil, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Neštěstí se stalo na trati z Kolína do Havlíčkova Brodu, provoz vlaků je přerušený. "Vlak jel z Kolína na Brno, osoba skočila přímo pod vlak, takže cizí zavinění je vyloučeno. Jedná se o sebevraždu," řekla Richterová. Policie nařídila soudní pitvu.

3. 3. 2020 12:22

Za vraždu na Benešovsku půjde muž na 22 let do vězení

Jiří Hypša, který podle obžaloby předloni v září v Jankově na Benešovsku zastřelil muže a dalšího těžce zranil, půjde za vraždu a pokus o ni na 22 let do vězení. Trest mu dnes o dva roky zvýšil odvolací Vrchní soud v Praze. Dvaašedesátiletý recidivista se ke střelbě přiznal, tvrdí ale, že se pouze bránil. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.

"Obžalovaný byl již dvakrát odsouzen pro jiný zvlášť závažný zločin," vysvětlil předseda odvolacího senátu Martin Zelenka, proč zvýšil trest nad zákonnou trestní sazbu, která činí 15 až 20 let vězení. U Hypši je podle něj navíc zhoršená možnost nápravy. Muž byl v minulosti několikrát ve vězení.

Zdroj: ČTK
24. 2. 2020 20:01

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

7. 2. 2020 17:51

Dálnici D4 u Řitky uzavřela kolona, ve směru na Strakonice je neprůjezdná

Dálnici D4 u Řitky v okrese Praha-západ v pátek v podvečer zablokovala nehoda osobního auta, které narazilo do svodidel. Směr na Strakonice byl více než hodinu zcela neprůjezdný, policie dopravu odkláněla na Řitku, řekla policejní mluvčí Lucie Nováková. Záchranáři na místě ošetřili jednoho člověka.

Událost byla hlášena v 16:45, auto bouralo na 15. kilometru ve směru na Strakonice. Po 18:00 začala auta jezdit jedním pruhem a kolem 18:30 byl provoz na dálnici zcela obnoven.

U nehody zasahovali také záchranáři, kteří na místě ošetřili jednoho člověka. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do nemocnice, uvedla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

5. 2. 2020 11:09

Policie při úterním zásahu u středočeských silničářů nikoho nezadržela, ani neobvinila

Policisté, kteří v úterý zasahovali u středočeských silničářů, nikoho nezadrželi ani neobvinili. Podle krajského radního pro dopravu Františka Petrtýla (ANO) si policisté vyžádali materiály, které jim úředníci poskytli.

"Úkony trestního řízení již byly ukončeny. Nedošlo k zadržení ani obvinění žádné osoby," uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Policisté podle něj případ dál prověřují.

Silničáři v minulosti čelili kritice kvůli některým zakázkám. Proč se policie na organizaci zaměřila, není stále jasné. Ibehej dnes opět odkázal na krajské státní zastupitelství, které má vyhrazeno podávání informací. Krajského státního zástupce Pavla Staňka ČTK dopoledne nezastihla.

5. 2. 2020 8:53

Na Mladoboleslavsku spadl strom na auto, jeden člověk zemřel

Na Mladoboleslavsku ráno spadl strom na projíždějící auto, jeden člověk nehodu nepřežil. Utrpěl vážné zranění hlavy, kterému podlehl. Záchranářům zkomplikoval cestu k nehodě další spadlý strom na jiném místě.

Událost byla hlášena před 7:00. Podle mluvčí se zřítil strom na vozidlo, jež místem zrovna projíždělo. K nehodě zamířila posádka rychlé zdravotnické pomoci z Mladé Boleslavi a lékař ve vozidle systému rendez-vous.

"Cestu k nehodě posádkám zkomplikoval necelý kilometr před nehodou další spadlý strom, který blokoval silnici. Záchranáři museli kvůli překážce využít jinou trasu," uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Po vyproštění z vozidla předali hasiči zraněného muže záchranářům, kteří zahájili intenzivní péči. "Bohužel muž utrpěl velmi vážné poranění hlavy, kterému i přes snahu záchranářů na místě podlehl," dodala mluvčí.

Pokračovat