Vše o aféře vicepremiéra Jiřího Čunka

Reportéři Aktuálně.cz
7. 8. 2007 23:00
Policejní vyšetřování, zprávy ze Vsetína i spory s Romy

Praha - Díky němu si Topolánkův kabinet připsal nemilé prvenství: Jde o první vládu, v níž sedí trestně stíhaný politik. Šéf lidovců a vicepremiér Jiří Čunek.

Jeho aféra, v níž jde o podezření z přijetí úplatku, se táhla přes půl roku. Za tu dobu Jiří Čunek několikrát změnil vysvětlení, odkud vzal statisíce, které se skokově objevily na jeho účtu. V kauze byli také další obvinění - trojice mužů, která se pokusila zaplatit mlčení klíčové svědkyně proti Čunkovi.

Sám Čunek po celou dobu trval na své nevině. A odmítal opustit své politické funkce. Nenutili ho k tomu ostatně ani kolegové z vládní koalice, ani spolustraníci, kteří mu několikrát jasně vyslovili důvěru.

Nakonec mu dal za pravdu státní zástupce Arif Salichov, který Čunka očistil.

Přečtěte si zprávu o zastavení stíhání: "Čunek očistěn. K soudu nepůjde"

Čtěte také vysvětlení: Policie vyšetřovala Čunka tendenčně, řekl žalobce

Co tomu však předcházelo a o co v celé kauze šlo? O připravený komplot, jehož smyslem bylo zdiskreditovat lidoveckého předsedu? Nebo o něco víc?

Odpovědi můžete nalézt ve speciálu Aktuálně.cz, který mapoval celé vyšetřování:

7. února 2007: Senát zbavil Čunka imunity a vydal jej k trestnímu stíhání. Policie ho podezírá, že jako vsetínský starosta vzal úplatek. Ze 72 senátorů bylo pro vydání 38, minimum bylo 37. Hlasovalo se veřejně, Jiří Čunek krátce po hlasování řekl, že navzdory stíhání ze svých veřejných funkcí neodstoupí.
7. února 2007: Senát zbavil Čunka imunity a vydal jej k trestnímu stíhání. Policie ho podezírá, že jako vsetínský starosta vzal úplatek. Ze 72 senátorů bylo pro vydání 38, minimum bylo 37. Hlasovalo se veřejně, Jiří Čunek krátce po hlasování řekl, že navzdory stíhání ze svých veřejných funkcí neodstoupí. | Foto: Ondřej Besperát
články o policejní lince případu
9. prosince 2006: KDU-ČSL potřebovala nového předsedu, jeho volbu však provázely velké emoce. Před schody k brněnskému Besednímu domu, kde se sjezd konal, jej čekali příznivci i odpůrci s transparenty.
9. prosince 2006: KDU-ČSL potřebovala nového předsedu, jeho volbu však provázely velké emoce. Před schody k brněnskému Besednímu domu, kde se sjezd konal, jej čekali příznivci i odpůrci s transparenty. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
politické souvislosti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
zprávy ze Vsetína
Vicepremiér Jiří Čunek a staronový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
Vicepremiér Jiří Čunek a staronový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. | Foto: Ondřej Besperát
otázky a odpovědi
Jiří Čunek začal úřadovat v senátu
Jiří Čunek začal úřadovat v senátu | Foto: Ludvík Hradilek
Čunek a Romové

POLICEJNÍ LINKA

 • Žalobce vedl klíčový výslech kauzy Čunek
  Sedm hodin. Bez deseti minut přesně tak dlouho trval čtvrteční výslech Marcely Urbanové, která coby hlavní svědek policie obvinila vicepremiéra Jiřího Čunka z korupce. (26.7.2007)
 • Vesecká: Část důkazů z kauzy Čunek je nezákonná
  Policii, která zjišťuje, zda vicepremiér Jiří Čunek před pěti lety přijal půlmiliónový úplatek, hrozí, že část důkazů nebude moci vůbec použít. A jde právě o majetkové poměry šéfa lidovců. (22.6.2007)
 • Exministr Němec: Kauzu Čunek jsem neovlivnil
  Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec odmítá prozradit, zda poskytoval v minulosti rady některému z členů týmu Mirka Topolánka a vynášel informace z kauzy Čunek (12. 6. 2007)
 • Nový žalobce v kauze Čunek: Odvolám vyšetřovatele
  Přerovský policejní vyšetřovatel Milan Šošovička už dál nebude pracovat na případu Jiřího Čunka. Okresní státní zástupce Arif Salichov, který dnes převzal případ po Radimu Obstovi, to dnes sdělil krajskému státnímu zástupci Petru Coufalovi, který bude na jeho postup dohlížet. (8. 6. 2007)
 • Zlom v kauze Čunek: Odvolán žalobce
  V korupční aféře vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka nastal zásadní zlom. Nejvyšší státní zastupitelství se totiž rozhodlo odebrat případ žalobci Radimu Obstovi z okresního zastupitelství v Přerově. (8. 6. 2007)
 • Vyslechněte vyšetřovatele, žádá Čunkův advokát
  Vyšetřování vicepremiéra Jiřího Čunka, který je obviněn, že převzal půlmilionový úplatek, skončí s největší pravděpodobností na konci tohoto týdne. Čunkův advokát Eduard Bruna neuspěl se žádostí, aby dostal dalších čtrnáct dní na prostudování spisu. (6. 6. 2007)
 • Čunkovi svědci byli obviněni z křivé výpovědi
  Olomoucká policie v úterý obvinila několik svědků z křivé výpovědi ve prospěch vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Podle kriminalistů falešně svědčili o tom, že Čunek ve Vsetíně nemohl převzít půlmilionový úplatek, protože byl v té době na jiném místě. (31. 5. 2007)
 • Nové maily: Policista a svědkyně si psali o Čunkovi
  Policista Milan Šošovička, který vyšetřuje korupční kauzu vicepremiéra Jiřího Čunka, konzultoval s klíčovou svědkyní proti předsedovi lidovců některé otázky, jež mohou padnout při oficiálním výslechu. (28. 5. 2007)
 • Kauza Čunek: Vesecká se vloží do prověrky Obsta
  Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se vloží do korupčního případu vicepremiéra Jiřího Čunka. Po schůzce se senátorem Jaromírem Štětinou přislíbila intervenci v případě bezpečnostní prověrky státního zástupce Radima Obsta, který Čunkovo vyšetřování dozoruje. (24. 5. 2007)
 • Čunkův advokát prvně viděl spis
  Advokát Eduard Bruna zastupující vicepremiéra Jiřího Čunka v údajné úplatkářské aféře dnes poprvé viděl kompletní vyšetřovací spis. (15. 5. 2007)
 • Online: Čunka likvidují jako Hučína
  Protestovali proti němu Romové, nyní Českem projdou tři demonstrace, které se za kontroverzního vicepremiéra Jiřího Čunka postaví.(17. 4. 2007)
 • Kauza Čunek: Policie jde po privatizacích
  Policie se opět zaměřila na Vsetín. V době, kdy Jiří Čunek přišel s novými důkazy ke své obhajobě, začala prověřovat všechny velké zakázky a investice, které ve městě proběhly za dobu jeho starostování.(27. 3. 2007)
 • Policie Čunka vyslýchala čtyři hodiny
  Vicepremiér Jiří Čunek, který je obviněn z kroupce, byl dnes poprvé ve své kauze vyslechnut. Mám dobrý pocit, řekl po výslechu Aktuálně.cz. (15. 3. 2007)
 • Rekonstrukce: Jak policie stíhá Čunka
  Policie se poprvé konkrétně vyjádřila k případu Jiřího Čunka. Znovu neprozradila nic o důkazech. Podle premiéra je Čunek vyslýchán dnes. (15. 3. 2007)
 • Čunkův důkaz: V den D nebyl ve Vsetíně
  Lidovci znovu podpořili Jiřího Čunka, rezignovat na funkce nemá. Přesvědčil je i nový argument, který si šéf lidovců přichystal - překvapivou informaci, že v den, kdy se měl podle své bývalé sekretářky Marcely Urbanové pochlubit ve Vsetíně v kanceláři úplatkem od H&B Real, byl jako krajský radní na zasedání vlády. (6. 3. 2007)
 • Další Čunkův problém: horská chata
  Předseda lidovců Čunek vlastní část horské chaty v hodnotě pět set tisíc korun. V kupní smlouvě Čunek figuruje jako prodávající i kupující. (19. 2. 2007)
 • Senátor se pustil do Čunkova žalobce
  Státní zástupce, který má na starosti případ údajné korupce šéfa lidovců Jiřího Čunka, čelí podezření ze spolupráce s StB. Žalobce Radim Obst, o něhož jde, dnes vydal prohlášení, že zvažuje právní kroky proti senátorovi Jaromíru Štětinovi. Právě ten ho z kontaktů se státní bezpečností obvinil. (13. 2. 2007)
 • Čunek: Odkud mám peníze, to neřeknu
  Vicepremiér Jiří Čunek, který byl obviněn z přijmutí půlmilionového úplatku, přirovnal policejní tažení proti němu k padesátým létům. (11. 2. 2007)
 • Kauza Čunek: Policie zadržela Hurtu
  Šéfa firmy H&B Real Petra Hurtu, po němž bylo vyhlášeno celostátní pátrání, dnes zadrželi policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. (10. 2. 2007)
 • Kauza Čunek: Policie má 100 dní navíc
  Policie dosud nepředala vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi obvinění v úplatkářské aféře. Promlčení však nehrozí, dokládá právní rozbor. (8. 2. 2007)

 

POLITICKÉ SOUVISLOSTI

 • Čunek vs. Lepper: Polská vláda se bortí. A česká?
  Předseda vlády Mirek Topolánek si nevezme příklad z polského kolegy Jaroslawa Kaczyńského a neodvolá svého vicepremiéra vyšetřovaného pro korupci. Ukazuje se, že je slabší než Kaczyński. (26. 7. 2007)
 • Průzkum: Čunek ztrácí sympatie. Nelíbí se, jak pracuje
  Jiří Čunek, který získal přízeň veřejnosti razantním postupem proti Romům a který se ve své korupční aféře vydává za oběť policejního komplotu, ztrácí podporu. Více než polovina voličů hodnotí Čunka a jeho práci negativně. (18.7.2007)
 • Senátoři: Vesecká v kauze Čunek chybu neudělala
  Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká obhájila před senátory z mandátního a imunitního výboru své rozhodnutí odvolat státního zástupce Obsta z případu Jiřího Čunka. (14.6.2007)
 • Čunek online: Půjdu klidně na detektor lži
  "Kdyby to bylo možné, byl bych snad rád, aby byl tento proces opravdu celý veřejný a pak by si občané mohli udělat sami úsudek," napsal dnes Čunek v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně. (13. 6. 2007)
 • Vesecká a Čunek: Vylučuji politickou objednávku
  Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, jejíž úřad v pátek oznámil, že se mění žalobce i vyšetřovatel v kauze Čunek, vylučuje, že by tento krok byl na politickou objednávku. (10. 6. 2007)
 • Vesecká chce kvůli Čunkovi před poslance
  Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká požádala poslance, aby jí umožnili vystoupit před sněmovním ústavně právním výborem, případně na schůzi celé dolní komory, kde by se vyjádřila ke kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. (9. 6. 2007)
 • Krize kvůli Čunkovi. ČSSD blokuje sněmovnu
  Zlom v korupční kauze vicepremiéra Jiřího Čunka - odvolání žalobce, který měl případ na starosti - vyvolal politickou krizi. Sociální demokraté se rozhodli, že dnes opustí Poslaneckou sněmovnu a do úterka tak budou blokovat její jednání. (8. 6. 2007)
 • Vím, že Schwarzenberg myslí na odchod, přiznal premiér
  Premiér Mirek Topolánek (ODS) ví již několik týdnů o rozhodnutí ministra zahraničí Karla Schwarzenberga odstoupit v případě, že by lidovecký vicepremiér Jiří Čunek zůstal ve vládě i v postavení obžalovaného z korupce. (7. 6. 2007)
 • Čunku, odstup! vyzval mail. Byl to podvrh
  V den, kdy se schází celostátní konference strany, se objevila informace, že lidovečtí senátoři adresovali Jiřímu Čunkovi dosud nejostřejší výzvu k odchodu. (10. 4. 2007)
 • Senát pokárá policii. Kvůli Čunkovi
  Senátorům vadí, že před klíčovým hlasováním, zda senátora a lidoveckého předsedu zbaví imunity, dostali od policie nepřesné informace. (2. 4. 2007)
 • Topolánek: Čunek zůstává ve vládě
  Premiér oznámil, že i po ranním jednání tří koaličních lídrů zůstává ve vládě předseda lidovců Jiří Čunek, který je obviněn z korupce. (28. 3. 2007)
 • Vicepremiér Čunek má poslední šanci
  Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek má poslední příležitost uhájit své setrvání ve vládě. Tým Čunkových advokátů už má za prokázané, že obvinění z korupce je bezdůvodné. (26. 3. 2007)
 • Lidovci Čunka znovu podrželi
  "My jsme tu situaci zvážili a mohu říci za shromáždění, že Jiří Čunek získal plnou podporu. Neudělal žádnou politickou chybu," řekl místopředseda strany Stanislav Juránek. (16. 3. 2007)
 • Průzkum: Čunek by opět vyhrál volby
  Průzkum Aktuálně.cz na Vsetínsku ukázal, že vleklá aféra Jiřího Čunka nesnížila kredit lidoveckého předsedy mezi jeho voliči. (14. 3. 2007)
 • Vláda hraje o konec Čunka
  Premiér Mirek Topolánek se domnívá, že sílící veřejný tlak na místopředsedu vlády Jiřího Čunka nakonec přiměje šéfa lidovců k odchodu z kabinetu. (14. 3. 2007)
 • Vedení lidovců Čunkovi věří. Stále
  Špičky KDU-ČSL i po dnešku v nevinu svého předsedy věří. Čunek spolustraníkům ukázal dokumenty, které mají dokazovat, že se nedopustil něčeho nezákonného. (14. 2. 2007)
 • Lidovci stojí za Čunkem jako jeden muž
  Den poté, co vydal Senát Jiřího Čunka policii, začal vicepremiér svou obhajobu. O bezúhonnosti přesvědčoval poslance při interpelacích. Lidovci za ním dál stojí jako jeden muž. (8. 2. 2007)
 • Senát těsně vydal Čunka policii
  Lidovecký šéf Jiří Čunek byl o dva hlasy vydán k trestnímu stíhání. Policie ho podezírá, že vzal úplatek. Ze 72 senátorů bylo pro vydání 38, minimum bylo 37. (7. 2. 2007)
 • Lidovci: Čunek musí jednat. A rychle
  Takhle to dál nejde, říkají mnozí lidovci. Nový předseda Jiří Čunek měl stranu vyvést z krize, místo toho ho dusí vlastní korupční aféra. (27. 1. 2007)
 • Čunek není Gross, tvrdí politologové
  Aféra Čunkova domu se liší od dva roky starého skandálu s Grossovým bytem, soudí experti. A vedení lidovců zatím vyčkává, jak naložit se svým úspěšným předsedou. (26. 1. 2007)
 • Výbor doporučí Senátu vydat Čunka
  V imunitním a mandátovém výboru Senátu byli jen čtyři senátoři proti tomu, aby policie mohla trestně stíhat lidoveckého předsedu kvůli korupci. (24. 1. 2007)
 • Čunek: Jsem nevinný, imunity se vzdávám
  Čunek tvrdí, že žádný trestný čin nespáchal a chce se imunity vzdát. "Ujišťuji veřejnost i své kolegy senátory, že jak na zasedání mandátového a imunitního výboru Senátu PČR, tak na plénu, které bude rozhodovat o vyslovení souhlasu s trestním stíháním, požádám o to, aby této žádosti bylo vyhověno," napsal šéf lidovců v oficiálním tiskovém prohlášení. (17. 1. 2007)
 • Lidé věří Parkanové, Bémovi a Čunkovi
  Nejdůvěryhodnějším politikem je stále předsedkyně poslanců KDU-ČSL Vlasta Parkanová. Předseda lidovců Jiří Čunek se vyhoupl na třetí příčku za Pavla Béma. (4. 1. 2007)

 

ZPRÁVY ZE VSETÍNA

 • Vaškůj je po dvou letech u soudu. Kvůli celním podvodům
  Po dvou letech odkladů začal soud s podnikatelem Romanem Vaškůjem, který čelí obžalobě kvůli celním podvodům. V souvislosti s nimi je vyšetřován už od 90. let. Vaškůj platí za zastánce neviny Jiřího Čunka. (25. 5. 2007)
 • Další člověk tvrdí, že podplatil Čunkovu ex asistentku
  Policie vyšetřuje už druhé podezření, že se korunní svědkyně v aféře Jiřího Čunka jeho exasistentka Marcela Urbanová nechala uplácet. Podnětem pro ni byl článek v regionálním vsetínském týdeníku Jalovec, kde Urbanovou z úplatku nařknul osmatřicetiletý Luboš Müller. Urbanová to považuje za nesmysl. (19. 3. 2007)
 • Vlna anonymů nekončí
  Začalo to výhružkami manželce Jiřího Čunka. Ve středu přišlo podobné upozornění také na adresu bývalé Čunkovy advokátky Jany Rejžkové. Pisatel varuje, že se během dubna objeví nové důkazy proti vicepremiérovi. (9. 3. 2007)
 • Svědkyně online: Čunek mě neurazí
  Marcela Urbanová, korunní svědkyně, kvůli které je poprvé v historii stíhán český ministr ve funkci, odpovídala skoro dvě hodiny na dotazy čtenářů Aktuálně.cz. (9. 3. 2007)
 • Tím to nekončí, hrozí anonym Čunkovým
  Manželka vicepremiéra Jiřího Čunka dostává výhružné dopisy. Anonymní pisatel hrozí, že nynější potíže jejího muže nejsou to jediné, co může rodinu potkat. (6. 3. 2007)
 • Čunka by mohl zastupovat Gross
  Jiří Čunek si pro svou právní obhajobu zvolil advokátní kancelář, v níž jako právnický začátečník působí expremiér Stanislav Gross. (9. 2. 2007)

 

ČUNEK A ROMOVÉ

 • Ombudsman: Vsetín by měl Romy vzít zpět
  Radnice ve Vsetíně při loňském vystěhování romských rodin z centra města pochybila. K tomuto závěru dospěl ombudsman Otakar Motejl, který dnes zveřejnil závěrečnou zprávu o svém šetření. (13. 6. 2007)
 • On-line s romskou aktivistkou. Čunek je jako Sládek
  Bývalá poslankyně, členka expertní skupiny pro otázky Romů při Radě Evropy a členka správní rady Evropského centra pro práva Romů v Budapešti Monika Mihaličková odpovídala on-line na otázky čtenářů Aktuálně.cz. (11. 4. 2007)
 • Romové vyhlásili válku. Čunkovi
  Romové se o Velikonočním svátku zřejmě rozhodli vyhlásit válku vicepremiéru Jiřímu Čunkovi. Kvůli výrokům hlavy lidovců budou protestovat ve středu před úřadem vlády. (9. 4. 2007)
 • Nepřijatelné, řekl Klaus o Čunkovi
  Prezident vyzval politiky, "aby se nevezli na vlně laciného populismu a aby neakceptovali předsudky nemalé části české veřejnosti". (2. 4. 2007)
 • Čunek se omluvil, zeleným to nestačí
  Jiří Čunek, který si za svá slova o Romech vysloužil ostrou reakci premiéra i ODS, se omluvil. Nicméně trvá na tom, že podstata jeho slov byla pravdivá. (1. 4. 2007)

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI

 

Foto: Aktuálně.cz
 • Z čeho policie Jiřího Čunka podezírá?

Policie podle dostupných informací podezírá Čunka z toho, že jako vsetínský starosta vzal v únoru 2002 zhruba půlmilionový úplatek od firmy H&B Real. Policie požádala Senát, aby Čunka vydal k trestnímu stíhání. Mandátový a imunitní výbor se zbavením imunity souhlasil, definitivně ale rozhodne hlasování celého Senátu ve středu 7. února.

 

Foto: Aktuálně.cz
 • Jaká je podstata kauzy?

Podle policie si Čunek 11. února 2002 dojednal úplatek se zástupcem H&B Real. Důkazem má být i to, že 14. února 2002 uložil na svůj účet 497.000 korun. Realitní firma přitom krátce předtím vybrala ze svého účtu sumu o 2000 korun vyšší. Podle jeho bývalé sekretářky Marcely Urbanové dostal Čunek peníze za prodej 51 procent podílu města ve firmě Vsetínské byty společnosti H&B Real.

 

Foto: Aktuálně.cz
Kdy se objevily první zprávy o této kauze?

První zprávy o policejním vyšetřování Jiřího Čunka se objevily v prosinci loňského roku v deníku Mladá fronta Dnes (MfD). Podle MfD se policie začala případem zabývat v listopadu 2006, když prověřovala informace Urbanové o tom, že ji Čunek sexuálně obtěžoval. Ve výpovědi Urbanové se totiž údajně objevila i zmínka o možném Čunkově korupčním chování.

 

Foto: Aktuálně.cz
 • Jaké byly reakce Jiřího Čunka na obvinění?

V prvních dnech nedokázal původ uložených peněz věrohodně vysvětlit a v jeho odpovědích se objevovaly rozpory.

Čunek nejprve tvrdil, že jde o úspory, které našetřil s manželkou a které pocházejí z doby, kdy ještě nebyl starostou. Policii ale podle MfD do protokolu 8. ledna řekl, že si na vklad nevzpomíná a že "podobné vklady jsou možné v souvislosti s půjčkami". Poté přišel z verzí, že peníze mu byly vyplaceny po krachu Universal Banky, ve které si ještě před vstupem do politiky uložil uspořený jeden milion korun. To doložil i zveřejněním smlouvy o vkladu. Na jméno zkrachovalého bankovního ústavu si ale nejprve nemohl vzpomenout.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy