Kauza Čunek: Vesecká se vloží do prověrky Obsta

Martina Macková
24. 5. 2007 13:42
Minulost žalobce, který dohlíží na Čunkův případ
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se vloží do korupčního případu vicepremiéra Jiřího Čunka. Po schůzce se senátorem Jaromírem Štětinou přislíbila intervenci v případě bezpečnostní prověrky státního zástupce Radima Obsta, který Čunkovo vyšetřování dozoruje.

"Paní Vesecká mi přislíbila, že se bude zajímat, zda měli její podřízení k dispozici všechny materiály, které by mohly pomoci při rozhodování o oprávněném vydání bezpečnostní prověrky státního zástupce," řekl Aktuálně.cz Štětina.

Otevře se znovu minulost Obsta?

Právě Štětina vyslovil před dvěma měsíci podezření, že státní zástupce dozorující kauzu vicepremiéra Radim Obst nemusel získat oprávněně bezpečnostní prověrku. Senátor stavěl podezření na dokumentech, podle nichž jsou známy kontakty Obstovy rodiny s StB za minulého režimu. Materiály měla k dispozici i redakce Aktuálně. cz.

Státní zastupitelství to prověřilo a prověrku posvětilo. Štětina si však myslí, že nemělo k dispozici všechny informace.

"Jsem přesvědčen, že státní zastupitelství nemohlo kvalifikovaně rozhodnout. Pravděpodobně neobdrželo od policie zásadní dokumenty a tím bylo uvedeno v omyl," míní Štětina, který vyzval Veseckou, aby se šetření zopakovalo.

Silon, Dýka, Hrob a Špunt

Chce také, aby se nejvyšší státní zástupkyně osobně seznámila se svazky BIS Silon, Dýka, Hrob a Špunt , které se Obstovy minulosti týkají.

"Tyto svazky podle jejich autorů a spoluautorů obsahují důkazy, že obdržel bezpečnostní prověrku neoprávněně. Paní státní zástupkyně Hana Vrbová mi ale nemůže sdělit, zda svazky dostala," dodal Štětina.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy