Kauza Čunek: Vesecká se vloží do prověrky Obsta

Martina Macková
24. 5. 2007 13:42
Minulost žalobce, který dohlíží na Čunkův případ
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká
Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se vloží do korupčního případu vicepremiéra Jiřího Čunka. Po schůzce se senátorem Jaromírem Štětinou přislíbila intervenci v případě bezpečnostní prověrky státního zástupce Radima Obsta, který Čunkovo vyšetřování dozoruje.

"Paní Vesecká mi přislíbila, že se bude zajímat, zda měli její podřízení k dispozici všechny materiály, které by mohly pomoci při rozhodování o oprávněném vydání bezpečnostní prověrky státního zástupce," řekl Aktuálně.cz Štětina.

Otevře se znovu minulost Obsta?

Právě Štětina vyslovil před dvěma měsíci podezření, že státní zástupce dozorující kauzu vicepremiéra Radim Obst nemusel získat oprávněně bezpečnostní prověrku. Senátor stavěl podezření na dokumentech, podle nichž jsou známy kontakty Obstovy rodiny s StB za minulého režimu. Materiály měla k dispozici i redakce Aktuálně. cz.

Státní zastupitelství to prověřilo a prověrku posvětilo. Štětina si však myslí, že nemělo k dispozici všechny informace.

"Jsem přesvědčen, že státní zastupitelství nemohlo kvalifikovaně rozhodnout. Pravděpodobně neobdrželo od policie zásadní dokumenty a tím bylo uvedeno v omyl," míní Štětina, který vyzval Veseckou, aby se šetření zopakovalo.

Silon, Dýka, Hrob a Špunt

Chce také, aby se nejvyšší státní zástupkyně osobně seznámila se svazky BIS Silon, Dýka, Hrob a Špunt , které se Obstovy minulosti týkají.

"Tyto svazky podle jejich autorů a spoluautorů obsahují důkazy, že obdržel bezpečnostní prověrku neoprávněně. Paní státní zástupkyně Hana Vrbová mi ale nemůže sdělit, zda svazky dostala," dodal Štětina.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy