Senátor se pustil do Čunkova žalobce

čtk, red dom
13. 2. 2007 14:19
Praha - Státní zástupce, který má na starosti případ údajné korupce šéfa lidovců Jiřího Čunka, čelí podezření ze spolupráce s StB.
Senátor Jaromír Štětina Obsta obvinil.
Senátor Jaromír Štětina Obsta obvinil. | Foto: Aktuálně.cz

Žalobce Radim Obst, o něhož jde, dnes vydal prohlášení, že zvažuje právní kroky proti senátorovi Jaromíru Štětinovi. Právě ten ho z kontaktů se státní bezpečností obvinil.

Štětina o Obstovi hovořil v Senátu při jednání horní komory o vydání senátora a vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) k trestnímu stíhání za korupci. Dnešní Hospodářské noviny citují Štětinův výrok, že "existují svazky dokazující, že Obst spolupracoval s agenty a důstojníky StB."

Štětina s těmito výroky vystoupil proto, aby dokázal, že případ vicepremiéra Čunka je zpolitizovaný. Dozorem v Čunkově kauze byl pověřen právě Obst. Už příští týden například rozhodne o stížnosti na postup policie, kterou Čunek podal.

Pro Čunka to bude klíčový okamžik - prohlásil totiž, že pokud Obst jeho stížnost odmítne, začne s kolegy z lidové strany zvažovat možnost své rezignace.

Kontakty s StB prý měli mít už Obstovi rodiče...

Bývalý disident a někdejší pracovník Bezpečnostní informační služby Hučín podle Štětiny zachránil dokumenty, které údajně dokazují kontakty státního zástupce Obsta a jeho rodičů s StB. Kvůli tomu se prý dříve Obst angažoval proti Hučínově rehabilitaci.

I proti tomuto obvinění Obst protestuje v dnešním prohlášení.

Část dokumentů skutečně podle zjištění Aktuálně.cz dokládá, že Obstovi rodiče (i on s nimi) mohl za komunistického režimu volně cestovat do zahraničí a několikrát ročně se také rodina vydávala směrem na západ. Ukazují rovněž na to, že cestovní doklady za ně přebírali příslušníci StB.

Hučín se u soudu domáhal rehabilitace kvůli odsouzení za svou předlistopadovou činnost včetně ozbrojeného odporu proti režimu. Kromě toho byl obžalován například ze zneužití pravomocí veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, ohrožení utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

Štětina tvrdí, že odstranění Hučína z Bezpečnostní informační služby a jeho následné uvěznění bylo pro Obsta životně důležité, neboť by na státním zastupitelství nemohl jinak působit.

Obstovy kontakty s StB údajně dokládají svazky s krycími jmény Silon a Špunt a možná i Dýka a Hrob.

Státní zástupce Obst však má potřebnou bezpečnostní prověrku - a s tím ho hájí i jeho nadřízení.

"Za svého působení v BIS jsem právě já shromážďoval materiály k prověrce státního zástupce. Podle toho, co jsem našel, neměl  prověrku dostat," řekl Aktuálně.cz Hučín.

"Je ale třeba, aby mluvil i můj tehdejší nadřízený a BIS odtajnila spisy. Na Obsta byly stížnosti už od poloviny devadesátých let od antikomunistů. Bránil totiž rehabilitačním řízením nodpůrců komunismu. Musel to řešit až Ústavní soud," dodal Hučín.

...státní zástupce Obst vše popírá

Podle státního zástupce Obsta jsou uvedená tvrzení lživá a zcela nepodložená.

Ve stanovisku, které zaslal ČTK, píše, že nikdy žádné osobní spojení s předlistopadovými exponenty režimu neměl. Rozhodně prý také neměl žádný zájem na odstranění Hučína nebo zhoršení jeho situace a prověrku získal řádným a legitimním způsobem.

Policie podezírá Čunka z toho, že v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek podezření popírá.

Štětina tvrdí, že případ má politické pozadí, protože podezření se objevila v době, kdy se dostal do vlády.

Státní zástupce uvedl, že ani představitel zákonodárného sboru by neměl takovýmto nepřiměřeným a protiprávním způsobem zasahovat do principů nestrannosti a nezávislosti orgánů činných v trestním řízení v konkrétní trestní věci. "Vylučuji, že by dosavadní průběh trestního řízení byl jakkoli, tedy i politicky, ovlivňován," napsal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy