Hučín vypovídal v kauze Čunkova žalobce

Martina Macková
29. 3. 2007 13:34
Přerov/Praha - V kauze vicepremiéra je horko nejen Jiřímu Čunkovi. Policisté prověřují, zda státní zástupce Obst má oprávněně bezpečnostní prověrku.
Foto: sh

Po senátorovi Jaromíru Štětinovi dnes před vyšetřovateli vypovídal Vladimír Hučín, bývalý důstojník BIS a antikomunista. Štětina před půldruhým měsícem upozornil na to, že státní zástupce měl spolupracovat s StB.

Státní zástupkyně Renáta Vesecká poté nařídila prověřit, zda Obst získal prověrku oprávněně.

Právě Hučínovy informace mají ukázat, že přerovský státní zástupce nemusí být v kauze nezaujatý. Hučín ještě coby zpravodajec měl na starosti právě materiály k bezpečnostní prověrce zástupce Radima Obsta.

Čunek se angažoval v komisi

Vladimír Hučín a senátor Jaromír Štětina
Vladimír Hučín a senátor Jaromír Štětina | Foto: čtk

Vladimír Hučín Aktuálně.cz řekl, že u více než tři hodiny trvajícího výslechu vypovídal s jasným cílem. "Chci dokázat, že státní zástupce není muž na svém místě, natož aby dozoroval takový případ. Spíš by se měl zpovídat z některých činů z minulosti," řekl. "Předložil jsem důkazy a upozornil na další služební záznamy u BIS," dodal. 

Podle Hučína by vedení BIS mělo otevřít svazky, které ukazují na kontakty Obsta s agenty a důstojníky StB. Hučín již dříve Aktuálně.cz ukázal, že má k dispozici materiály, které potvrzují spolupráci rodiny Obstů s StB.

Část dokumentů skutečně podle zjištění Aktuálně.cz dokládá, že Obstovi rodiče (i on s nimi) mohl za komunistického režimu volně cestovat do zahraničí a několikrát ročně se také rodina vydávala na Západ. Ukazují rovněž na to, že cestovní doklady za ně přebírali příslušníci StB.

Hučín udává i další důvod, že Obst může být zaujatý v případu vicepremiéra obviněného z korupce. Má to být proto, že Jiří Čunek se těsně v období po roce 1989 angažoval v tzv. občanských komisích.

"Ty měly za cíl odstranit příslušníky StB z úřadů a policie. Já jsem byl předsedou těchto komisí, Čunek řadový člen ve Vsetíně. Proto byl také Čunek nezákonně lustrován," řekl Hučín.

Obst i Novák v knize

Hučín případ Obsta popsal už loni ve své knize: Není to o mně, je to o nás, která vyšla v nakladatelství Nuabi. Je přesvědčen, že Obst se angažoval proti jeho rehabilitaci.

V Hučínově knize se objevuje i další muž spojený s "kauzou Čunek", bývalý ministr spravedlnosti Jiří Novák (ODS). Právě Novák byl ten, koho bývalá sekretářka Marcela Urbanová pověřila, aby na policii vyjednal Čunkovo vyšetřování.

Foto: Ludvík Hradilek

Sama chtěla zůstat v pozadí, dnes advokát Novák tedy kontaktoval policii a oznámil jí, že Urbanová by ráda promluvila o údajné Čunkově korupci. "Našli jsme další podklady, které dokazují propojení Obsta a Nováka. U výslechy jsem na ně upozornil," říká Hučín.

"Zachraňoval celou řadu bývalých důstojníků StB, státních zástupců a soudců kompromitovaných minulou dobou," řekl Hučín.
"My neřešíme, jestli je Jiří Čunek nevinný, nebo není. Chceme ale, aby na případu pracovali lidé, kteří se nezkompromitovali," dodal Hučín.

Kromě Hučína dnes v případu vypovídá také bývalý ředitel BIS v Olomouci, někdejší Hučínův nadřízený. Případ prověřuje také vyšetřovatel, který se mimo jiné věnoval kauze Kořistka.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy