Kauza Čunek: Kdo uplácel svědkyni?

Sabina Slonková
7. 3. 2007 0:00
Rekonstrukce - Byl to tah Čunkova týmu, jak uplatit korunní svědkyni? Či jen neobratná snaha podnikatele Vaškůje, jak pomoci vicepremiérovi?
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Čtěte více o kauze Čunek

Kudy z toho ven? Jiří Čunek přemýšlí.
  • Tím to nekončí, hrozí anonym Čunkovým
    Manželka vicepremiéra Jiřího Čunka, který čelí obvinění z korupce, dostává výhružné dopisy. Anonymní pisatel hrozí, že nynější potíže jejího muže nejsou to jediné, co může rodinu potkat.

Ať platí první, nebo druhá varianta, jisté je jedno: Tím, koho nejnovější mise za klíčovou svědkyní Marcelou Urbanovou poškodila, je jen vicepremiér Čunek.

Z rozhovorů s advokáty, státními úředníky i moravskými podnikateli Aktuálně.cz sestavil pravděpodobný scénář nejnovějšího dílu vicepremiérova "úplatkářského" příběhu.

Já bych vám chtěl pomoci

Začalo to koncem února. Vicepremiér Jiří Čunek v té době už několik týdnů čelil policejnímu obvinění, že vzal statisícový úplatek.

Hlavní svědkyní je jeho bývalá asistentka Marcela Urbanová, která tvrdí, že se jí Čunek coby starosta Vsetína bezprostředně po přijetí úplatku ještě chlubil.

20. února kontaktuje Čunkovy advokáty Roman Vaškůj, zlínský podnikatel, k jehož profilům média už roky připojují slovo kontroverzní. Muž, který se zapletl i do lehkých topných olejů a rozhodně nemá pověst seriózního podnikatele.

Vaškůj advokátům tvrdí, že Urbanová lže a má o tom i důkaz.

"Mluvil o tom, že existuje i nějaké sdružení na pomoc panu Čunkovi. Přišel s informací, že v den, kdy si pan Čunek podle paní Urbanové měl vzít úplatek, byl prokazatelně někde úplně jinde. Ověřili jsme to a zjistili, že má pravdu," říká jeden z Čunkových advokátů.

Tím dnem byl 11. únor 2002 a tehdejší Zemanova vláda měla výjezdní zasedání ve Zlíně, kde po většinu dne Čunek podle zjištění Aktuálně.cz skutečně pobýval.

Policie má jasno: Bylo to natvrdo

Kontaktováním Čunkových advokátů však Vaškůjovy snahy o "pomoc" pro vicepremiéra neskončily. Spojil se přímo s Marcelou Urbanovou a nabídl jí peníze výměnou za změnu stanoviska ve prospěch Čunka.

Až potud se na příběhu shodnou všichni, včetně policie. Rozcházejí se ale ve vysvětlení Vaškůjovy mise.

Policie trvá na tom, že se Vaškůj pokusil Urbanovou uplatit, a proto ho ostatně obvinila.

"Nemáme pochyb, byl to nátlak natvrdo," uvedl jeden z kriminalistů, který má detailní informace o vyšetřování.

Naopak Vaškůj ihned po svém zatčení tvrdil, že sice chtěl Čunkovi pomoci, ale tím, že dokáže nevěrohodnost Urbanové. Jeho verze nadiktovaná do policejního protokolu zní: nabízel jsem jí peníze, abych dokázal, že je zkorumpovaná. Pak jsem to chtěl zveřejnit.

To samé řekl Vaškůj i advokátům.

Věděl to Čunek? Důkaz není

Jiřího Čunka zatčení Vaškůje a následné obvinění evidentně šokovalo. Během víkendového rozhovoru pro Aktuálně.cz působil zcela překvapeně. A také hned nabídl ještě jedno vysvětlení příběhu: někdo mě chce zničit a použil k tomu Vaškůje.

Každopádně důkaz o tom, že to byl právě vicepremiér, kdo misi za Urbanovou zorganizoval, se žádný neobjevil. Čunek a Vaškůj se podle všeho vůbec neznají.

Jediným pojítkem mezi nimi je advokátka Jana Rejžková, která poskytuje právní služby Vaškůjovi. A do pondělka i Jiřímu Čunkovi.

Jisté je tedy jen to, že Roman Vaškůj si pro své návštěvy Urbanové nevybral z pohledu Čunka nejlepší dobu.

Právě na minulý pátek byl naplánovaný výslech Marcely Urbanové, kde se Čunkovi právníci chystali "rozbít" její výpověď o celodenním Čunkově pobytu ve Vsetíně v době přijetí údajného úplatku. Zatčením Vaškůje však museli změnit strategii a řešit nečekaný problém.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, dnes schválila vláda. Zákon má platit od července, posoudí ho parlament

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, chce zrušit 260 pracovních míst. Důvodem jsou dopady pandemie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy