Ombudsman: Vsetín by měl Romy vzít zpět

Tomáš Fránek
13. 6. 2007 11:04
Podle Motejla se vsetínské úřady dopustily řady chyb
Ombudsman Otakar Motejl
Ombudsman Otakar Motejl | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Radnice ve Vsetíně při loňském vystěhování romských rodin z centra města pochybila. K tomuto závěru dospěl ombudsman Otakar Motejl, který dnes zveřejnil závěrečnou zprávu o svém šetření.

V době stěhování vedl radnici nynější vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek.

Podle ombudsmana není možné přijmout "export" sociálně vyloučených rodin z obcí a měst, v nichž dlouhodobě žijí, jako koncepční a účinné řešení. Toho lze podle něj dosáhnout spoluprací se sociálními pracovníky, nevládními organizacemi, romskými rodinami a samosprávnými orgány radnic.

Je třeba Romům umožnit návrat

Motejl zjistil, že pochybení, jichž se vsetínští úředníci dopustili, je celá řada.

Vystěhováním občanů Vsetína na Jesenicko, Prostějovsko a Uherskohradišťsko byla porušena jejich základní práva na respektování rodinného a soukromého života.

Motejl uvedl, že Vsetín by jim měl nyní umožnit návrat do města tím, že budou moci žádat o přidělení městského bytu.

Chyboval také vsetínský stavební úřad, a to nikoli tím, že vydal povolení k demolici zchátralého pavlačového domu ve Smetanově ulici, ale že dopustil, aby se z něj taková ruina stala.

Z ombudsmanova šetření vyplývá, že radnice po dobu delší než deset let neplnila povinnosti stanovené stavebním zákonem a neudržovala objekt v dobrém stavu. Stavební úřad jí přitom tuto povinnost nepřipomněl. Naopak na žádost města vydal povolení k používání nebytových prostor v pavlačovém domě jako bytů.

Pokud byl důvodem pro vystěhování lidí z pavlačového domu nevyhovující stav budovy a obava o jejich zdraví, problém prý nebyl vyřešen. "Stav domů, do nichž se rodiny přestěhovaly, odpovídá stavu pavlačového domu," uvedl Motejl.

Nebezpečná praxe se šíří

Lokalitu Poschla, kam byli Romové přestěhováni, nepovažuje za vhodnou k trvalému bydlení. Ombudsman upozornil na nadměrnou vlhkost a výskyt plísní v nově obývaných objektech.

Motejl ale také uvedl, že vystěhování lidí z pavlačového domu do lokality Poschla bylo v souladu se zákonem.

Motejl ve zprávě také uvedl, že podobný postup s vystěhováním Romů jako Vsetín volí i další města.

"Jsem si plně vědom skutečnosti, že město Vsetín není ojedinělým případem obce, která využila obdobný postup k řešení problémů s určitými skupinami obyvatel. Skutečnost, že se tato praxe začíná rozšiřovat, však nemůže být považována za důvod k ospravedlnění tohoto postupu," uvedl Motejl.

Vsetínští radní s vyzněním zprávy nesouhlasí. "Se zjednodušenou interpretací, že jsme pouze pochybili, nesouhlasíme," řekla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Vsetín pod vedením Čunka vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu v centru loni v říjnu. Část rodin skončila v rozpadlých domech na Jesenicku a Prostějovsku, mají je Vsetínu splácet. 

Ombudsman se z vlastní iniciativy zabýval okolnostmi, za nichž byla povolena demolice pavlačového domu ve Smetanově ulici ve Vsetíně. Prověřoval také výstavbu a využívání domů v lokalitě Poschla, kam byla část Romů vystěhována. Zjišťoval, jak byly Romům vypláceny sociální dávky a jak jsou spokojeni se svým novým bydlením. Velká část z nich byla vystěhována za hranice kraje.

Motejlův verdikt není prvním odsouzením vsetínského přístupu k Romům. Pochybení radnice při stěhování Romů potvrdili také senátoři. Senátní výbor pro lidská práva po prošetření případu uvedl, že v případě vystěhování Romů ze Vsetína do obcí na Jesenicku byla porušena lidská práva.

Romská sdružení podala na šéfa lidovců trestní oznámení. S jeho postupem nesouhlasí ani většina organizací zabývajících se ochranou lidských práv a mnozí politici.

Závěrečná zpráva ombudsmana ke vsetínské kauze je zveřejněna na internetu, můžete si ji přečíst ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy