Senát těsně vydal Čunka policii

Martina Macková
7. 2. 2007 12:52
Praha - Lidovecký šéf Jiří Čunek byl o dva hlasy vydán k trestnímu stíhání. Policie ho podezírá, že vzal úplatek. Ze 72 senátorů bylo pro vydání 38, minimum bylo 37. Uvnitř: ROZHOVOR, GALERIE A ANKETA
Jiří Čunek se obhajuje před senátory
Jiří Čunek se obhajuje před senátory | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Sám Jiří Čunek pro svoje vydání nehlasoval, zdržel se. "Původně jsem chtěl úplně odejít," řekl.

Hlasovalo se veřejně, i když senátor Jaroslav Kubera z ODS navrhoval, aby se rozhodlo tajnými hlasy.

7. února 2007: Senát zbavil Čunka imunity a vydal jej k trestnímu stíhání. Policie ho podezírá, že jako vsetínský starosta vzal úplatek. Ze 72 senátorů bylo pro vydání 38, minimum bylo 37. Hlasovalo se veřejně, Jiří Čunek krátce po hlasování řekl, že navzdory stíhání ze svých veřejných funkcí neodstoupí.
7. února 2007: Senát zbavil Čunka imunity a vydal jej k trestnímu stíhání. Policie ho podezírá, že jako vsetínský starosta vzal úplatek. Ze 72 senátorů bylo pro vydání 38, minimum bylo 37. Hlasovalo se veřejně, Jiří Čunek krátce po hlasování řekl, že navzdory stíhání ze svých veřejných funkcí neodstoupí. | Foto: Ondřej Besperát
Rozhovor s Čunkem: Odstupovat nebudu

Jiří Čunek krátce po hlasování řekl, že navzdory stíhání ze svých veřejných funkcí neodstoupí. Senátor je předsedou lidovců, místopředsedou a ministrem vlády a také ještě starostou Vsetína.

JAK SE HLASOVALO

Strana Pro Proti Zdrželo se Nepřítomni
ODS 15 15 6 5
ČSSD 11 0 0 1
KDU-ČSL 4 6 1 0
KOD*** 4 3 0 0
SNK** 3 2 1 1
Nazařazení* 1 0 0 1

Poznámka: *Senátoři zvolení za KSČM, **Sdružení nezávislých kanditátů, ***Klub otevřené demokracie

Advokát lobbuje, řekl Štěch 

Rozhodování senátorům zkomplikoval sám Čunek. Před plénem horní komory  nezopakoval původní žádost, aby byl zbaven imunity, už sdělil mandátovému a imunitníhmu výboru senátu.

"Opakovaně jsem to uvedl a jsou toho plné noviny," řekl Aktuálně.cz, proč dnes o vydání nežádal.

Místo toho dnes kolegům předkládal důkazy, že o jeho případě o korupci nešlo. "Jsem ochoten prokázat, že naše rodina měla před mým vstupem do politiky dostatek peněz, abychom postavili dům," řekl Čunek v Senátu.

Tvrdí, že dnes ukázal senátorům a ukáže i policii doklady k penězům, které měl před vstupem do komunální politiky. "Jsou to hodnověrné doklady. Těžko bych ukazoval nějaký papír, že jsem měl peníze léta v šuplíku."

Senátor Milan Štěch z ČSSD pak Senátu řekl, že dostal do mailu dopis od Čunkovy právničky. V něm je výzva, aby hlasoval proti senátorovu vydání, protože policie pracuje špatně.

Čunek se od toho distancoval. "Moje právnička chtěla tu výzvu rozdat senátorům, ale to jsem jí řekl, že to nechci. Je to její názor, ne můj," uvedl.

Schwarzenberg změnil názor

Z diskuse nad Čunkovým případem bylo totiž zřejmé, že někteří zákonodárci postupně změnili názor.

V Senátu zesílily hlasy, že aféra je příliš zpolitizovaná. "Debata mě přiměla ke změně názoru. Je to zpolitizovaná záležitost, došel jsem k přesvědčení, že by měla imunita ústavního činitele ochránit," uvedl například ministr zahraničí a senátor Karel Schwarzenberg.

"Zveřejnil nové informace a s nimi celá konstrukce padá. Je to svaté právo každého člověka, mít možnost se očistit," přidal pak Petr Pithart, Čunkův lidovecký kolega.

Z obrany do útoku

Před dnešním hlasováním pléna se očekávalo, že většina senátorů Čunkokvo vydání podpoří právě v souladu s doporučením mandátového a imunitního výboru.

Postoj Jiřího Čunka se však od doby, kdy výbor jeho vydání doporučil, změnil.

V prvním týdnu své kauzy nedokázal vicepremiér a ministr pro místní rozvoj podezřením nijak čelit a nakonec požádal už zmíněný senátní výbor, aby byl vydán.  Krátce nato v televizi předložil materiály, které, jak tvrdí on a jeho advokát, dokládají jeho nevinu. Dnes o těchto věcech argumentoval i před kolegy.

Hlavními trumfy policie proti Čunkovi je zaprotokolovaná výpověď jeho někdejší sekretářky a také fakt, že Čunkovi přišlo na konto téměř půlmiliónu korun a souběžně s tím H&B Real velmi podobnou částku ze svého konta vybrala.

Čunek nedokázal ihned vysvětlit, odkud peníze na jeho konto přišly a trvalo mu přes týden, než uvedl, že jsou to peníze, které dostal jako náhradu za ztracené úspory ve zkrachovalé Universal bance. 

Krátce poté jeho advokáti obvinili policii, že si obstarala bankovní výpisy svědčící proti Čunkovi nezákonně. Padla také žaloba na hlavní svědkyni - někdejší sekretářku. Tutéž ženu pak žalovala firma H&B Real a naposled včera oznámila vsetínská radnice, že ji zažaluje také.

Strach o pozadí

Část senátorů se domnívá, že případ má politické pozadí. Například podle šéfa imunitního výboru Jiřího Pospíšila však souvislost s mandátem senátora nemá.

"Čunek je nebezpečný právě tím, že pokud bude očištěn, zůstane tím horalem, za kterého je ve Vsetíně vnímán. Bude říkat nadále věci jasně, přímo, logicky a ne politicky," uvedl Josef Novotný, senátor za SNK. "Nejsem jeho osobní agent, chci jen aby se případ vyšetřil, budu hlasovat pro vydání," řekl. 

Podobný postoj ohlásil také šéf lidoveckých senátorů Adolf Jílek. Pro vydání Čunka bude přesto, že všichni ostatní lidovci jsou, jak tvrdí, proti.

Nevydat - to je i postoj známého odpůrce jakéhokoli omezování imunity Jaroslava Kubery z ODS.

"Jestli někdo pochybuje o tom, že tato kauza má politickou souvislost, tak je naivní. Má. Myslíte si, že Jiřímu Čunkovi bude někdo držet funkci do té doby, než se očistí? Bude donucen odstoupit z vládní funkce. Zkuste odhadnout, jak dlouho bude trvat, než se kauza dostane k soudu?" ptal se Kubera v Senátu.

Nejostřeji v diskusi vystoupil Čunkův zastánce Jaromír Štětina. Podle něj kauzy využívá ČSSD. "Naše politická scéna se byzantizuje, držet v šuplíku nahrávku, dopis, dehonestovat protivníka vypuštěnou pomluvou se stává téměř národním zvykem, tím se oslabuje demokracie, význam ústavy a zákonů," řekl Štětina.

 

Právě se děje

Další zprávy