Vesecká: Část důkazů z kauzy Čunek je nezákonná

Sabina Slonková
22. 6. 2007 0:00
Policie pátrala v Čunkově majetku
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Policii, která zjišťuje, zda vicepremiér Jiří Čunek před pěti lety přijal půlmiliónový úplatek, hrozí, že část důkazů nebude moci vůbec použít. A jde právě o majetkové poměry šéfa lidovců.

Podle nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké kriminalisté shromažďovali důkazy o finanční situaci nejen u Jiřího Čunka, ale i jeho manželky a dětí nezákonně.

Vyplývá to ze stanoviska, kterým Vesecká před pár dny vstoupila do kauzy a dosáhla výměny dozorujícího žalobce i hlavního vyšetřovatele. Detaily z dokumentu, do něhož redakce Aktuálně.cz měla možnost nahlédnout, zatím nebyly zveřejněny.

Jiří Čunek online v redakci Aktuálně.cz
Jiří Čunek online v redakci Aktuálně.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Vše o korupční aféře vicepremiéra Čunka
Projděte si všechny souvislosti tohoto případu
Foto: Ludvík Hradilek
Vesecká kritizovala vyšetřování. Čtěte proč
Prohlédněte si maily mezi policistou a svědkyní

Vesecká mimo jiné vytýká vyšetřovateli i dozorujícími žalobci, že bezdůvodně pátrali v majetku Čunkovy rodiny více než dvacet let zpátky. Zjišťovali, z čeho si Čunkova žena v roce 2000 pořídila zubní ordinaci a pátrali po penězích Čunkových dětí. Jeden z listinných důkazů se dokonce týká finanční transakce z roku 1982. Korupční kauza, kvůli níž je vicepremiér obviněn, se přitom podle policie odehrála v roce 2002.

Obstojí důkazy? Zatím nerozhodnuto

 "K takovému postupu policejního orgánu nebyl žádný zákonný důvod a nevztahoval se na něj ani souhlas Senátu (s vyšetřováním imunitou chráněného Jiřího Čunka pozn. red), který byl vymezen pouze na jednání obviněného, kterého se měl dopustit v roce 2002 v souvislosti s přijetím 500 tisíc korun," stojí ve stanovisku.

V praxi to znamená, že policie nyní jen stěží bude moci využít informace, které při mapování finanční situace Čunkových získala. "Kriminalisté přitom narazili na nesrovnalosti v příjmech a výdajích vicepremiéra," uvedl státní úředník detailně obeznámený s vyšetřováním.

Sám Jiří Čunek ovšem své majetkové poměry považuje stále za zcela transparentní. Tým jeho právníků navíc argumentuje dědickým řízením, v němž získal majetek po svém otci.

"Já jsem ve spise žádný důkaz, který by svědčil nepoměru investic a příjmů rodiny Čunkových nenašel. A nepochybuji, že kdyby jej policie měla, tak už by je proti klientovi využila. Osobně vidím ve zpětném pátrání v majetku klienta snahu policie najít něco za každou cenu," prohlásil Čunkův advokát Eduard Bruna.

Ať už platí, že důkazy z majetkového šetření vyzněly ve prospěch či neprospěch Čunka, jisté je, že policisté budou muset nyní přesvědčit nového dozorujícího žalobce Arifa Salichova, aby je uznal. Jestli tak učiní, nechtěl sám žalobce nyní prozradit. Každopádně nařídil policii, aby spis doplnila a během prázdnin hodlá rozhodnout, zda pošle vicepremiéra Čunka k soudu nebo jeho trestní stíhání zastaví.

Policie: Jinak to nešlo

Odvolaný hlavní vyšetřovatel i jeho dozorující žalobce, kterého Vesecká rovněž vyměnila, jakékoli pochybení odmítají. Stojí za nimi i krajská státní zástupkyně v Ostravě Zlatuše Andělová, podle níž odvedli dobrou práci. (Mimochodem: byla to právě Andělová, kdo před lety zastavil trestní stíhání Topolánkova tajemníka Marka Dalíka.

"Postup policie i státní zástupce byl v souladu se zákonem. V majetku obviněného policie pátrala proto, aby prověřila jeho obhajobu, že oněch 500 tisíc byly jeho celoživotní rodinné úspory. A nebylo to možné prověřit jinak, než finančním šetřením," uvedla Andělová.

Státní zástupkyně Andělová rovněž odmítla kritiku Vesecké, podle níž existuje silné podezření, že policie postupovala vůči Čunkovi zaujatě. "Dohledová prověrka nic takového neodhalila," dodala Andělová.

 

Právě se děje

Další zprávy