Česko po Janáčkové: Češi s Romy neumějí žít

Kateřina Eliášová
14. 7. 2007 20:54
Nový průzkum Aktuálně.cz to jen potvrdil
Chceme s nimi žít? Spíše ne.
Chceme s nimi žít? Spíše ne. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bohužel jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cigánů... O cigány se bohužel starat musím. Tato věta zazněla z úst Liany Janáčkové, političky, která v Senátu zasedá ve výboru pro lidská práva. A jak zareagovali Češi?

V průzkumu, který si hned poté nechalo udělat Aktuálně.cz, s ní téměr polovina respondentů souhlasila. Jenom to potvrdilo postoje Čechů, které ukázaly už předchozí případy, kdy se politici vyjádřili na adresu Romů podobně jako senátorka Janáčková.

ČTĚTE VÍCE:
Polovina voličů souhlasí s výroky o Romech

Čunkův "opálený" výpad

Jiný politik, místopředseda vlády, křesťanský demokrat Jiří Čunek zase na adresu Romů pronesl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou."

Romské organizace i politiky věta pobouřila, Čunek se omluvil, ale téměř dvě třetiny národa s ním souhlasila.

Něco podobného ukázaly i další průzkumy.

Jen každý stý Čech si myslí, že spolu Romové a Češi vycházejí dobře. Sociologové také poukazují na to, že se Češi ztotožňují s výroky politiků na adresu Romů, které ovšem romské organizace považují za rasistické.

Vztahy mezi Čechy a Romy se horší

Loni označilo za špatné nebo velmi špatné vztahy Romů a Čechů 69 procent lidí. Letos v květnu vyjádřilo odmítavý postoj nebo dokonce odpor k Romům 68 procent dotázaných Čechů. O měsíc později číslo narostlo už o 11 procent.

Akce samotná nebyla příliš dobře organizovaná a tak například chvíli ani nebylo jisté, kdo je mluvčí, hovořící osoby nebylo moc dobře slyšet a plynulému průběhu bránilo čekání na autobus dalších demonstrantů nebo na příchod pánů ministrů.
Akce samotná nebyla příliš dobře organizovaná a tak například chvíli ani nebylo jisté, kdo je mluvčí, hovořící osoby nebylo moc dobře slyšet a plynulému průběhu bránilo čekání na autobus dalších demonstrantů nebo na příchod pánů ministrů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Projevuje se to i v sousedských vztazích: Před dvěma lety se tazatelé z Centra pro výzkum veřejného mínění zeptali Čechů, koho by nechtěli za souseda: tři čtvrtiny jich přiznalo, že by nechtěli bydlet vedle Roma. 

A letos podobný výzkum zjistil, že Romové jsou sympatičtí 9,4 procentům Čechů. Ti raději sami sebe (téměř sto procent), Slováky (91 procent), Poláky (73 procent) a Němce (59 procent).

Tradice a práva Romů? Jsou na tom hůř než my, myslí si Češi

Sociology při výzkumech překvapil jeden moment: Češi Romy vnímají spíše negativně, ale přiznávají, že jsou Romové diskriminováni.

Stejný počet lidí, kteří s Romy nesympatizuje, si myslí, že Romové mají mnohem horší podmínky, pokud se ucházejí o zaměstnání nebo se pokoušejí prosadit se ve veřejném životě.

Amnesty: Romové jsou v Česku diskriminováni

Na druhou stranu, přesvědčení, že by Češi měli více dbát na práva romských spoluobčanů, se letos snížilo. Klesl taky počet lidí, kteří si myslí, že menšiny mohou žít na našem území podle svých zvyků a tradic.

Výroky politiků na adresu Romů Čechům příliš nevadí, naopak

"Říkají nahlas to, co si myslí většina národa," zaznívá z úst Čechů nejčastěji. Jiřímu Čunkovi výroky o opálených nepřizpůsobivých občanech přinesly spíš plusové, než mínusové body.

Duben 2007: Čunek pobouřil Romy, když pro deník Blesk na dotaz čtenáře, zda dostanou podporu od státu i jiní občané než Romové, uvedl, že by se nejdřív museli opálit a dělat s rodinou binec a ohně na náměstích. Kolem silnic se pak objevily tyto billboardy.
Duben 2007: Čunek pobouřil Romy, když pro deník Blesk na dotaz čtenáře, zda dostanou podporu od státu i jiní občané než Romové, uvedl, že by se nejdřív museli opálit a dělat s rodinou binec a ohně na náměstích. Kolem silnic se pak objevily tyto billboardy. | Foto: Radek Smékal

Když se ptal STEM exkluzivně pro Českou televizi, dvě třetiny lidí s výrokem Čunka souhlasilo a téměř stejný počet Čechů odpověděl, že by kvůli svým slovům rozhodně neměl z vlády odcházet. Čechy jeho slova prostě neurazila, Romy ale ano a následovala trestní oznámení. Rozruch to způsobilo i v koalici.

  • Čunek se omluvil, zeleným to nestačí
  • Protest: Čunek vysvětloval, ale slyšel: Demisi!

Zelení dokonce požadovali, aby Čunek zvážil své setrvání ve vládě. Lidoveckému předsedovi to ale vaz nakonec nezlomilo.

 

Právě se děje

Další zprávy