Rekonstrukce: Jak policie stíhá Čunka

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 3. 2007 14:56
Vsetín - Policie se poprvé konkrétně vyjádřila k případu Jiřího Čunka. Znovu neprozradila nic o důkazech. Podle premiéra je Čunek vyslýchán dnes.

"Pan vicepremiér se dnes nezúčastní interpelací, protože pravděpodobně dojde k jeho odloženému výslechu," řekl Topolánek ve sněmovně v průběhu interpelací.

Topolánek poslancům řekl, že v nejbližších dnech Čunka neodvolá a ujistil je, že kvůli němu koalice nepadne

K výslechu policie pozvala vicepreméra Jiřího Čunka až čtyři měsíce poté, co poprvé veřejně prezentovala své podezření, že předseda lidovců vzal před lety půlmiliónový úplatek od firmy  H&B Real.

Foto: Ondřej Besperát

Průzkum Aktuálně.cz na Vsetínsku ukázal, že vleklá aféra Jiřího Čunka nesnížila kredit lidoveckého předsedy mezi jeho voliči.

Jiří Čunek termín výslechu odmítl, protože informace o tom, že bude vyslechnut pronikla navzdory dosavadnímu striktnímu mlčení úřadu do médií. Protikorupční policejní centrála se nyní s vicepremiérem pře, zda vyšetřovatelé uznali jím uvedené důvody pro přeložení výslechu, nebo ne.

Vztahy hlavního obviněného s policií se tak ještě vyostřily.

Husák to hájí

"Policie jedná trestuhodně pomalu, jako by bojkotovala celou práci," řekl Aktuálně.cz senátor Jaromír Štětina. "Ohrožuje to stabilitu vlády," míní politik, který hlasoval proti tomu, aby byl jeho senátorský kolega Jiří Čunek vydán ke stíhání.

Trestní oznámení na Jiřího Čunka dostala policie loni v listopadu, Senát ho vydal v polovině letošního ledna.

Policejní prezident Vladislav Husák včera v rádiu Impuls dosavadní postup police zaštítil. Podle něj je postup vyšetřování normální.

Dále čtěte
Autor fotografie: sh

"Útvar, který tuto kauzu řeší, dělá všechny své kroky v rámci práva, v rámci zákona a naprosto efektivně, jak mu ukládá zákon," řekl Husák. "Od posledních měsíců roku 2006 jsme provedli 43 úkonů, po zahájení trestního stíhání v únoru se provedlo 23 úkonů v trestní věci. Takže si myslím, že ta aktivita je tam obvyklá."

Den D. Kde byl Čunek?

Nad přístupem policie se jako první pozastavil ministr životního prostředí Martin Bursík.

"Poprvé mě napadly pochybnosti, když nám Jiří Čunek ukázal doklady, že inkriminovaný den nebyl ve Vsetíně," říká. "Logicky mě napadlo, že by přeci pro policii neměl být problém si to zjistit. Proč to neudělala?"

Do konkrétní kritiky se Bursík pouštět nechce. "Jsem laik," připouští. "Ale kdybych se měl vžít do kůže obviněného a vyšetřování by trvalo tak dlouho, dobrý pocit z toho nemám."

Žalobci mlčí

Proč policie dosud neověřila, kde byl Jiří Čunek v den, kdy se ve Vsetíně podle tvrzení klíčového svědka uplácelo? Anebo to ověřila? Zatímco ze spisu unikají různorodé informace do médií, policie i státní zastupitelství zarputile mlčí.

"Vůbec nás nenapadlo, že by si to policie neověřila," řekl Aktuálně.cz jeden z pracovníků advokátní kanceláře, která v Čunkově případě pracuje. "Když ho obvinili, brali jsme to jako jasnou věc."

Marcela Urbanová. Policie jí stále věří víc než Čunkovi.
Marcela Urbanová. Policie jí stále věří víc než Čunkovi. | Foto: Ludvík Hradilek

Ze zdrojů blízkých případu tak unikají informace, že policie dodnes nezkontaktovala lidi, se kterými se Jiří Čunek podle svého diáře v den D sešel. Nevyžádala si prý ani Čunkův diář a k dispozici má pouze diář Marcely Urbanové, klíčového svědka případu.

Vám práci nevezmou...

Na mlčení vyšetřovatelů narazilo Aktuálně.cz také při hledání odpovědí na otázku, proč dosud nevyslechla ani druhého obviněného v případu - ředitele firmy H&B Petra Hurta. Právě od H&B Real podle svědkyně dostal Čunek inkriminovaný půlmiliónový úplatek.

A proč není obviněna také pokladní této firmy Martina Hurtová, když podle svědectví právě ona peníze přinesla? 

"Nelze dělat výslechy, když dotyčný není na území republiky," řekl Aktuálně.cz přerovský vyšetřovatel Čunkovy kauzy Milan Šošovička.

Prozrazuje se tím, že policie nechala obviněného odjet na tři neděle do zahraničí. Proč nebyl Petr Hurta vyslechnut před odjezdem?

"Nebudu vám říkat, proč jsme ho nevyslechli předtím," říká vyšetřovatel Šošovička a uzavírá rozhovor. "Zaměstnáte mě, když mě odsud vyhodí za to, že jsem mluvil? Ne, takže vám nebudu odpovídat. Státní zástupce mi to písemně zakázal."

Případ? Dovolená má přednost

V době Hurtovy dovolené si vzal týden volna i dozorující státní zástupce Obst.

"Nechápu, jak to mohl udělat. Já být na jeho místě, tak bych makal jak divý a říkal národu, co se děje," řekl Aktuálně.cz senátor Jaromír Štětina. "Věc, které by mohla být vyřešena za dva týdny, se táhne měsíce."

Podle Štětiny byli žalobci aktivní pouze ve chvíli, kdy žádali Senát, aby zbavil Čunka imunity.

Hradba mlčení

Podobně jako vyšetřovatel Šošovička zpravuje veřejnost o mimořádném případu i žalobce Radim Obst. "Existují zákonné důvody, proč informace nepodávat," řekl Aktuálně.cz. "Vyšetřování ale probíhá permanentně bez ohledu na to, zda jsem na plánované dovolené."

Zarputilé ticho je i ze strany Obstovy nadřízené Jany Staňkové, která ho po dobu jeho nepřítomnosti zastupuje. "Samozřejmě, že něco v této věci dělám," řekla. "Ale konkrétní úkony vám říkat nebudu," uvedla do telefonu.

Schůzku odmítla stejně jako další státní zástupce - Vít Kasík z krajského státního zastupitelství Olomouc, který na přerovské kolegy dohlíží.

Senátor Štětina. Věří Čunkovi, kritizuje policii a žalobce.
Senátor Štětina. Věří Čunkovi, kritizuje policii a žalobce. | Foto: Aktuálně.cz

"Nikdy jsem zatím do vyšetřování nemusel zasahovat a napravovat chyby, pokračuje to rychle," komentuje Kasík do telefonu Obstovu dovolenou, výjezd obviného do ciziny i čtyřměsíční trvání případu. "Nechci si s obviněnými vyměňovat informace přes média," uzavírá hovor.

Vesecká to schvaluje

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká mlčení schvaluje. Podle ní není nic zvláštního na tom, že státní zastupitelství veřejnost o případu neinformuje.

"Avšak po skončení dokazování považuji za důležité seznámit veřejnost s postupem orgánů činných v trestním řízení," řekla Aktuálně.cz. "Tak, aby nemohly vzniknout, eventuelně byly rozptýleny, důvody k pochybnostem o objektivitě či zákonnosti šetření," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy