Další člověk tvrdí, že podplatil Čunkovu exasistentku

ČTK, Red Dom
19. 3. 2007 14:19
Přerov - Policie vyšetřuje už druhé podezření, že se korunní svědkyně v aféře Jiřího Čunka jeho exasistentka Marcela Urbanová nechala uplácet.
Foto: Ludvík Hradilek

Podnětem pro ni byl článek v regionálním vsetínském týdeníku Jalovec, kde Urbanovou z úplatku nařknul osmatřicetiletý Luboš Müller. Urbanová to považuje za nesmysl.

Je to v krátké době už druhé podobné nařčení, které se na Urbanovou sneslo. V prvním případě ji měl uplácet podnikatel Roman Vaškůj. S Müllerem mají společné, že je v minulosti policie vyšetřovala kvůli dalším trestným činům.

Müller je právě kvůli nim nyní v rukou policie. "Policisté to začali prověřovat. Podnět jsme ještě nedostali, ale my to dozorovat nemůžeme," řekl dnes ČTK vsetínský státní zástupce Petr Bareš.

Müller v článku minulý týden uvedl, že si Urbanová, bývalá sekretářka tehdejšího starosty Čunka, od něj nechala loni v květnu slíbit úplatek ve výši 50.000 korun za získání městské zakázky pro brněnskou firmu. Schůzky se měl podle něj účastnit i bývalý policista, který měl mít s Urbanovou dobré kontakty.

Kauza Čunek
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Kauza Čunek

  • Čunek je stíhán za přijetí úplatku. Podle obvinění v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty.
  • Důkazem má být i to, že 14. února 2002 uložil na svůj účet 497.000 korun. Realitní firma přitom ve stejný dne vybrala ze svého účtu sumu o 2000 korun vyšší. Čunek i firma obvinění odmítají.
  • Šéf lidovců při něm neuspěl se svou obhajobou, že v den údajného předání úplatku byl na výjezdním zasedání vlády ve Zlíně. Existují totiž důkazy, že minimálně půl dne ve Vsetíně byl.
  • Rozhodující zatím není také jeho argument, že vsetínskou firmu H&B Real nijak při prodeji bytů nezvýhodňoval. Znalecké posudky týkající se otázky hodnoty bytů, které si Čunek nechal kvůli policejnímu vyšetřování vypracovat, musejí nyní posoudit odborníci. Státní zastupitelství se k čtvrtečnímu výslechu odmítlo vyjádřit.

Při setkání měla padnout údajně i slova o chystaném zveřejnění sexuálního obtěžování ze strany Jiřího Čunka s cílem jej zdiskreditovat.

Úplatek nakonec Urbanové předán nebyl, protože zakázku v hodnotě 8,5 milionu korun na bourání vsetínského pavlačového domu obývaného Romy získala jiná firma.

Urbanová to považuje za nesmysl. ČTK dnes řekla, že muže vůbec nezná a v době, kdy jí měl být úplatek nabídnut, již nepracovala na radnici. Odmítá také to, že by aféru se svým tehdejším šéfem někde probírala.

"V té době o tom věděl jen velmi úzký okruh lidí a to advokát, pan Čunek a já. Veřejně se nic takového nikde neprobíralo, je to nesmysl," uvedla Urbanová, která se v souvislosti s článkem sama obrátila na policii. "Vidím za tím jediné, a to je provokace," dodala Urbanová.

Policisté nyní zjišťují nejen okolnosti tohoto případu, ale i to, kdo za tím stojí. Muž, který má podle údajů ČTK bydliště v Brně, totiž týdeníku uvedl plná jména aktérů i další detailní podrobnosti.

"Zjistili jsme, že tento muž byl již několikrát trestán včetně krádeží či zanedbání povinné výživy. Ve čtvrtek byl zadržen pro jinou trestnou činnost," řekl ČTK zdroj, který má o případu informace.

V případu korunní svědkyně v kauze vicepremiéra Čunka nejde o první případ údajného podplácení.

Policisté se i nadále zabývají případem, kdy se Marcelu Urbanovou měl pokusit uplatit s dalšími podezřelými muži obchodník s lehkými topnými oleji Roman Vaškůj. Vaškůj tvrdí, že celou akci připravil jako cílenou provokaci.

 

Právě se děje

Další zprávy