Vesecká bude poslancům vysvětlovat kroky v kauze Čunek

Martina Macková
11. 6. 2007 11:11
Podle Vesecké nebylo odvolání státního zástupce účelové
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha/Brno - Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, jejíž úřad v pátek oznámil, že se mění žalobce i vyšetřovatel v kauze Čunek, bude svůj postup v úterý večer vysvětlovat ve sněmovně.

Vesecká vylučuje, že by tento krok byl na politickou objednávku, i proto vystoupit před poslanci. Ve sněmovně oznámení o změně státního zástupce v pátek vyvolalo politickou krizi a opoziční poslanci na protest dosáhli přerušení řádné schůze. Sociální demokraté prosadili, aby se kvůli Čunkově aféře svolala na pátek mimořádná schůze sněmovny.  

"Cítím jako svoji povinnost se důrazně a hlasitě ohradit, že rozhodnutí nejvyššího státního zastupitelství, ne moje, bylo učiněno na politickou objednávku, účelově nebo nezákonně," řekla Vesecká včera v České televizi.

V pořadu Otázky Václava Moravce řekla, že tyto výroky "hraničí až s trestným činem útoku na státní orgán."

Vesecká chce kvůli Čunkovi před poslance - ČTĚTE ZDE

Politici v kauze Čunek, důkazy nejsou

"Chtěla bych zamezit tomu, aby státní zastupitelství bylo vtahováno do nějakých politických her," řekla Vesecká. Na dotaz vyloučila, že by ve výměně lidí v kauze hrál roli fakt, že ji může sám Čunek jako vicepremiér odvolat.

"Nic takového jako politická objednávka tady není. Naše rozhodnutí má jen nastavit objektivní vyšetřování, které má spět rychle ke konci, nezabývali jsme se důkazy," dodala.

Vicepremiér Čunek v ČT řekl, že Veseckou v životě osobně neviděl. "Jen v televizi a mluvil jsem s ní až dnes," řekl.

Vicepremiér opět řekl, že v jeho kauze jsou zainteresovaní vlivní lidé. "Jsou tady pravidelné úniky do médií tak, aby se s kauzou manipulovalo. Víme o některých lidech, kteří aktivně spolupracovali na tom, aby ten případ došel tak daleko," míní. Na dotaz, zda má důkazy, jestli do jeho případu jsou zapojeni politici, jednoznačně neodpověděl.

18. dubna 2007: Jiří Čunek, senátor, místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL na demonstraci na jeho podporu před Úřadem vlády. Na jaře neměl Čunek nic jisté.
18. dubna 2007: Jiří Čunek, senátor, místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL na demonstraci na jeho podporu před Úřadem vlády. Na jaře neměl Čunek nic jisté. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Uvedl jen, že je možná předloží později. Kdy? "Nevím, kdy. Možná nikdy, pokud to nezjistím věrohodně a stoprocentně," uvedl Čunek.

Na dotaz, zda si myslí, že je za tím ČSSD, řekl, že ne.

Benešová: Skandální!

Vesecké předchůdkyně Marie Benešová uvedla pro deník Právo, že nové rozhodnutí "je skandální". "Paní Vesecká neměla právo o tom rozhodovat," řekla.

Vesecká je ale přesvědčena, že o právu odejmout případ mluví hned dva paragrafy.

Nový žalobce: Odvolám vyšetřovatele - ČTĚTE ZDE

"Mě takovéto výroky vůbec nepřekvapují, ne pro její politickou angažovanost, nebo že je zvyklá komentovat záležitost, o kterých neví vůbec nic. Pod jejím vedení nejvyšší státní zastupitelství získalo pečeť pasivního pošťáka a orgánu, který kriminalizuje jakékoliv nestandardní chování," dodala.

Chci rychlé uzavření kauzy

Vesecká zopakovala důvody, které vedly k odnětí případu státnímu zástupci Radimu Obstovi i vyšetřovateli kauzy Milanu Šošovičkovi.

Policista udělal ve spisu procesní chyby. Státní zástupce zase podle ní věděl o soukromé mailové korespondenci vyšetřovatele a hlavní svědkyně a nezakročil. "Vedlo by to k zpochybnění objektivního přístupu k vyšetřování. Chci, aby tato trestní věc byla urychleně ukončena," řekla Vesecká.

Policista a svědkyně si psali - ČTĚTE ZDE

Klíčová svědkyně Marcela Urbanová si navíc začala stěžovat, že ji nikdo nevyslechl právě kvůli mailům, které si měla s vyšetřovatelem posílat.

"Je naprosto v pořádku, že se vyšetřuje, zda se někdo naboural do mailové korespondence. Mám písemnou informaci od státního zástupce, že se tím tento měsíc zabýval," řekla Vesecká.

 

Právě se děje

Další zprávy