26. 11. 2022 19:20

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

26. 11. 2022 16:12

Na pražské Letné demonstrují stovky lidí proti vládě

Proti vládě Petry Fialy demonstrují dnes na pražské Letné vyšší stovky lidí. Přinesli si s sebou vlajky nebo hesla proti kabinetu Petra Fialy (ODS) či Spojeným státům americkým.

Na akci, kterou pořádá spolek Národní rada obnovy, demonstrují za nízké ceny energií a potravin nebo za snížení inflace. Demonstrace začala po 14:00, podle zpravodaje v té době na Letné byly řádově stovky lidí, jejich počet postupně rostl. Stovky demonstrantů jsou na Letné i podle aktuálního vyjádření policejního mluvčího Jana Daňka.

"Jsme tady proto, abychom udělili vysvědčení Petru Fialovi a jeho vládě na konkrétních věcech," řekl jeden z řečníků Vladimír Štěpán. Společně s dalšími řečníky na demonstraci předložil požadavky na vládu. Vedle odvolání vlády, vedení ČEZ a Energetického regulačního úřadu chtějí snížení cen elektřiny na 100 euro za megawatthodinu, prodávat českou elektřinu pouze v České republice a na burzu posílat pouze její přebytky nebo odkoupení podzemních zásobníků plynu. Kritizovali také ceny potravin, podporu Ukrajině, Evropskou unii nebo NATO.

Zdroj: ČTK
23. 11. 2022 11:33

Kvůli nakládání s nebytovými prostory v Brně stíhá policie dva lidi

Policie zahájila trestní stíhání dvou lidí pro podvod spáchaný formou spolupachatelství v souvislosti s podezřením na neoprávněné nakládání s nebytovými prostory v Brně. Oba zadržela. Informovala o tom žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká.

Podle žalobkyně šlo o neoprávněné nakládání s nebytovými prostory na adrese Hlinky 46. "Prověřování trestné činnosti dalších osob ve vztahu k těmto nebytovým prostorám i nadále trvá. Se souhlasem dozorové státní zástupkyně byly z důvodu existence vazebních důvodů k tomuto okamžiku tyto dvě osoby zadrženy," uvedla žalobkyně.

Policie na podzim v Brně zasahovala kvůli bytům dvakrát. Počátkem října v souvislosti s privatizací bytů na radnici městské části Brno-střed obvinila osm lidí v čele s politikem ODS Otakarem Bradáčem. V polovině října pak zadržela v souvislosti s pokusem o ovládnutí černovické pískovny a privatizace městských domů deset lidí, tři později propustila. Obvinila sedm lidí a dvě firmy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2022 19:15

Muž v kladenské nemocnici vyhrožoval použitím zbraně, policii se sám přihlásil

Muž, který v úterý odpoledne vyhrožoval personálu kladenské nemocnice použitím zbraně, se kolem 18:00 sám přihlásil policii v Praze. Policie to uvedla na Twitteru. Po jednačtyřicetiletém muži pátrali desítky policistů.

Muž se podle policie přihlásil sám díky medializaci na policejním oddělení v pražských Vinohradech. "Tam si jej převezmou kladenští kriminalisté, kteří budou provádět potřebné úkony trestního řízení," uvedla policie na twitteru.

Muž přišel na jedno z nemocničních oddělení po 14:00. Personálu vyhrožoval použitím zatím blíže neurčené zbraně. "Výhrůžky měly být slovní, policisté je ale v žádném případě nepodceňují," uvedla při vyhlášení pátrání policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Na začátku listopadu byla kvůli výhrůžnému telefonátu několik hodin uzavřená příbramská nemocnice, dovnitř mohli jen pacienti s akutními potížemi a vchody hlídala policie. Na recepci zavolal rozčilený muž a vyhrožoval nemocnici likvidací. Později se policii sám přihlásil a k telefonátu se přiznal. Policie jej obvinila z šíření poplašné zprávy. Hrozí mu až tři roky vězení, stíhaný je na svobodě.

Zdroj: ČTK
15. 11. 2022 14:53

Za pokus o vraždu novorozence dostal muž 15 let vězení

Krajský soud v Ústí nad Labem v úterý poslal pravomocně na 15 let do vězení dvaatřicetiletého muže, který se letos na jaře pokusil v podnapilém stavu zabít svou ani ne dvouměsíční dceru. Kojence opakovaně surově napadl. Dítě má doživotní následky. Odsouzený musí zároveň absolvovat ambulantní protialkoholní léčení. Uvedl to server iDNES. Muži hrozilo až 20 let vězení.

"Ze srdce toho lituji. Tohle se nemělo stát. Mrzí mě to," řekl muž soudu. Před senátem zároveň prohlásil vinu. Jednání se tak obešlo bez dokazování.

Odsouzený kojence několikrát napadl na přelomu dubna a května. Dítě například podle obžaloby tloukl nebo s ním házel. Kojenec utrpěl velmi vážná zranění. Muži podle spisu vadil pláč. Znalci muže označili za podprůměrně inteligentního člověka se sklony k agresivitě, a to právě především pod vlivem alkoholu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2022 22:50

Hasiči dostali pod kontrolu požár v benešovském obchodě, zásah bude trvat celou noc

Hasiči dnes odpoledne vyjeli k požáru v obchodě v centru Benešova, vyhlásili čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň poplachu. Zásah potrvá celou noc. Před 22:00 ale dostali hasiči požár pod kontrolu. Uvedli to na svém Twitteru. Výše způsobené škody ani příčina požáru zatím nebyly určeny, sdělila mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Záchranáři ošetřili dvě ženy, které se nadýchaly zplodin, a jednoho lehce zraněného hasiče. Jednoho člověka hasiči z budovy evakuovali po žebříku. Na místě zasahují desítky hasičů, přijel též statik. Chemická laboratoř nenaměřila škodlivé zplodiny, i tak by lidé nyní neměli větrat.

Událost byla hlášena před 16:15 v obchodě s oblečením nad prodejnou Billa. "Záchranná služba ošetřila dvě ženy, ponechala je na místě. Lehce zraněn byl i jeden hasič," uvedla Zemanová. Podle mluvčí krajské záchranné služby Moniky Novákové měl povrchové popálení ruky.

Hasiči nejdříve vyhlásili třetí stupeň poplachu, později ho zvýšili na čtvrtý. Požár likvidují pomocí výškové techniky z jedné strany budovy. Uvnitř podle Zemanové zatím nezasahují. Celá budova je podle ní zakouřená, hasiči museli vypnout přívody plynu a elektřiny. Chemická laboratoř z Kamenice na místě nadále měří stav ovzduší. I když přístroje neukázaly výskyt škodlivin, lidé by nyní neměli větrat. Podporu hasičů na místě zajišťují i pracovníci Českého červeného kříže.

Zdroj: ČTK
14. 11. 2022 16:39

Aliance Pirátů a Prahy sobě trvá, jednání v Praze povedou nadále společně

Pražští Piráti a Praha sobě setrvávají v Alianci stability, která bude i nadále vyjednávat o magistrátní koalici společně, sdělila mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková s odkazem na páteční rozhodnutí pirátského zastupitelského klubu. V úterý dopoledne se mají setkat předsedové klubů Pirátů, Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN kvůli dalšímu jednání o koalici na vládním půdorysu, Spolu stále odmítá jednat s Prahou sobě.

Předseda klubu Pirátů Daniel Mazur po páteční schůzce s kolegy ze Spolu a STAN uvedl, že pirátský zastupitelský klub bude o otázce dalšího postupu hlasovat v nejbližším týdnu. Stalo se tak už ten samý den. "Jsme pevnou součástí Aliance stability. Vyzýváme vyjednavače z ostatních stran, aby to respektovali, stejně jako Aliance respektuje koalici stran v rámci Spolu. Vzájemný respekt je základem férové spolupráce," citovala dnes Vacková usnesení klubu.

Dodala, že Aliance stability nabídla Spolu ústupek v podobě nabídky, podle které by Spolu mělo pět radních včetně primátora, pět by měla Aliance a jednoho STAN. Spolu ji odmítlo s tím, že nevidí důvod do koalice Spolu, Pirátů a STAN na vládním půdorysu zapojovat Prahu sobě.

Zdroj: ČTK
Pokračovat