Regiony

25. 11. 2021 17:52

Liberec si s krajem vymění zoo s bílými tygry za domovy seniorů

Liberečtí zastupitelé schválili převod majetku zoo a botanické zahrady v účetní hodnotě přes 700 milionů korun na Liberecký kraj. Radnice naopak darem získá dva domovy seniorů na Františkově a ve Vratislavicích v účetní hodnotě zhruba půl miliardy korun.

Proti této směně byla opozice. Vadí ji zejména, že město přijde o zoo, proslavenou chovem bílých tygrů a označovanou za rodinné stříbro Liberce. Ve čtvrtek schválený převod majetku završil dohodu města s krajem, že si vymění zřizovatelská práva ke čtyřem organizacím. Od 1. ledna 2022 bude nejstarší zoo a nejstarší botanická zahrada v zemi patřit pod kraj, naopak město bude provozovat oba domovy seniorů pro tři stovky klientů.

Zoo si od směny také slibuje, že jí pomůže v rozvoji, na který město nemá peníze. Zahrada investičně živoří minimálně posledních deset let.

Zdroj: ČTK
12. 11. 2021 18:19

Antimonopolní úřad zrušil Ústí zakázku na 33 trolejbusů, zvýhodňovala jednoho z dodavatelů

Dopravní podnik města Ústí nad Labem musí ukončit soutěž na dodávku až 33 kloubových trolejbusů, kterou zahájil v únoru. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že soutěž není transparentní a zvýhodňuje jednoho dodavatele. Upozornil na to server zdopravy.cz. Ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) řekl, že město soutěž upraví a vyhlásí znovu. S tvrzením antimonopolního úřadu se ale neztotožňuje. Ze stejných důvodů zrušil ÚOHS dopravci soutěž na trolejbusy i před třemi lety.

Návrh na zrušení podaly společnosti SOR Libchavy a Cegelec. SOR Libchavy podle primátora podává odvolání na veškerá rozhodnutí podobných soutěží. ÚOHS vyhodnotil, že soutěž porušila zákaz diskriminace. Ústecký dopravní podnik například chtěl, aby byl ve městě předveden vzorek trolejbusu jako důkaz splnění podmínek soutěže.

Dopravce v zakázce s odhadovanou cenou 558 milionů korun hledal výrobce až 33 parciálních kloubových trolejbusů, které umožní částečně jízdu mimo troleje díky baterii. Zakázku na nové trolejbusy naposledy vyhrála v Ústí nad Labem Škoda Electric, která dodala devět kloubových trolejbusů 27 Tr. Již v roce 2018 ÚOHS kvůli zadávacím podmínkám soutěž na trolejbusy pro Ústí nad Labem zrušil. Důvodem byly rovněž zadávací podmínky, které tehdy napadl SOR Libchavy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2021 13:07

Nákladní auto srazilo na Plzeňsku muže čekajícího na zastávce, zraněním podlehl

Smrtelná zranění utrpěl ve čtvrtek dopoledne osmapadesátiletý muž, kterého u silnice první třídy za Horní Lukavicí u odbočky na Chlumčany na jižním Plzeňsku srazilo nákladní auto. Muž čekal na autobusové zastávce. Těžkým zraněním na místě podlehl, řekla policejní mluvčí Eva Červenková.

Nehoda se stala krátce před 10:00 na silnici první třídy, která je hlavním tahem z Plzně na Klatovy, ve směru na Plzeň. "Podle dosavadního zjištění se pravděpodobně pětašedesátiletý řidič nákladního auta plně nevěnoval řízení a s autem vyjel mimo jízdní pruh a srazil muže, který v prostoru autobusové zastávky čekal na odvoz. I přes poskytnutou péči se muže nepodařilo zachránit a zraněním podlehl," uvedla Červenková.

Andrea Divišová z krajské záchranné služby doplnila, že pětašedesátiletého muže záchranáři převezli se středně těžkým zraněním na urgentní příjem Fakultní nemocnice Plzeň.

Veškerými okolnostmi nehody se zabývá policie. U zemřelého muže nařídili vyšetřovatelé soudní pitvu.

Zdroj: ČTK
7. 11. 2021 18:23

Na Jiráskově mostě v Praze srazilo auto chodce, senior střet nepřežil

Na pražském Jiráskově mostě v neděli vpodvečer osobní auto srazilo chodce, zhruba sedmdesátiletý muž nehodu nepřežil. Oznámila to mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Muž podle ní utrpěl velmi vážná poranění, záchranáři se ho snažili resuscitovat. Místo nehody bylo zhruba dvě hodiny neprůjezdné, vyplývá z vyjádření policie na twitteru. Policie žádá, aby se jí přihlásili svědci nehody.

Nehoda se stala kolem 17:30. "V současné chvíli zasahujeme u tragické dopravní nehody osobního vozidla s chodcem v ulici Jiráskův most. Chodec bohužel na místě zraněním podlehl," sdělila policie na twitteru.

Po dvou hodinách doplnila, že komunikace je znovu průjezdná a požádala ty, co mají nějakou informaci k této nehodě, ať se ozvou na linku 158. "Důležité pro vyřešení této nehody může být jakékoliv svědectví," uvedla policie.

Zdroj: ČTK
7. 11. 2021 14:04

Brnem kličkovalo nabourané auto. Jeho řidič měl 4,27 promile alkoholu

Jedenačtyřicetiletý cizinec řídil v sobotu po poledni v Brně auto, přestože měl 4,27 promile alkoholu. Policisté ho zadrželi díky jinému řidiči, který si všiml kličkujícího nabouraného vozu, otočil se a vydal se za ním. U železničního přejezdu v Tuřanech auto zablokoval, vytáhl klíčky ze zapalování a jeho spolujezdkyně zavolala policii, uvedli jihomoravští policisté v tiskové zprávě.

Policisté zjistili, že muž měl zákaz řízení, skončil proto v cele předběžného zadržení. Bude se zpovídat z přečinu maření úředního výkonu.

Řidič při své opilecké jízdě způsobil škodu pouze na svém vozidle a na dopravním značení. Jihomoravští policisté v sobotu shodou okolností zadrželi i další dva řidiče v Brně a na Vyškovsku, kteří nadýchali zhruba 2,5 promile.

Za hranici, při které hrozí upadnutí do bezvědomí a smrt, je považována hodnota čtyř promile. Někteří lidé jsou schopni snášet alkohol výrazně lépe. Příkladem je traktorista Milan Čurda, kterého před lety zadrželi policisté za volantem fekálního vozu, když nadýchal osm promile alkoholu. V roce 2018 lékaři ošetřovali houbaře z Ostravska se zlomeným kotníkem, který měl v krvi dokonce 8,83 promile alkoholu. Za světového "rekordmana" je považován Polák, který po oslavě s kamarády nadýchal 12,3 promile.

Zdroj: ČTK
4. 11. 2021 17:51

Veřejné osvětlení v Praze je nově zapínáno podle aktuální potřeby

Veřejné osvětlení v hlavním městě je nově zapínáno podle aktuální potřeby. Řídit jej bude ze své holešovické centrály městská společnost Technologie hlavního města (THMP), které jej má ve správě, sdělil pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Dosud musela THMP zapínat osvětlení ve spolupráci s dodavatelem, tedy Pražskou energetikou (PRE). Rozsvícení tak nově nevyžaduje komunikaci s dispečinkem PRE.

"Zapínacích míst v Praze je celkem 1583. Jsou rozdělena do tří okruhů, a spínání lamp z holešovické centrály tak probíhá ve třech etapách. Jako první se rozsvítí centrum Prahy, vždy v čase západu slunce daného dne. Následně po šesti minutách širší centrum Prahy a jako poslední s odstupem dalších čtyř minut okrajová část metropole," řekl Chabr.

Tím, že THMP bude rozsvěcení lamp řídit ze své centrály, sama dokáže rychleji identifikovat problém a reagovat. "Dosud jsme o provozních stavech nebo poruše veřejného osvětlení věděli jen díky pravidelným kontrolám nebo hlášení veřejnosti skrze mobilní aplikaci Praha svítí, telefonní linku nebo e-mail," uvedl předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat