Regiony

Aktualizováno 20. 1. 2022 22:45

Dálnici D11 zablokoval na dvě hodiny kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 byl ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. Na 64. kilometru u Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stálo napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová. Situaci navíc komplikovala cisterna, která zůstala stát na krajnici a bránila kamionu v manévrování. Provoz byl obnoven krátce před 22:30.

Zdroj: ČTK
18. 1. 2022 10:47

Nuselský most ráno zablokovala pětice připoutaných aktivistů

Na pražském Nuselském mostě se v úterý ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra. Policie je odvedla s použitím donucovacích prostředků čtyři minuty od ohlášení, motivaci jejich činu zjišťuje, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Podle fotografie zveřejněné na Twitteru mohlo jít o aktivisty protestující proti spalování uhlí vytěženého v polském hnědouhelném dolu Turów.

Policie pětici lidí zajistila, podezřívá je z přestupku, uvedla mluvčí. "Zjišťujeme, o jaké osoby šlo a co je k jejich jednání vedlo," doplnila. Policisté řetěz přestřihli a lidi z vozovky odvedli, doprava na Nuselském mostě se poté uvolnila dvěma jízdními pruhy ze tří. Auta zde stojí v koloně v pracovních dnech každé ráno.

Z fotografie zveřejněné na Twitteru vyplývá, že pětice držela transparent s polským nápisem Nenech se oklamat a českým dodatkem Uhlí je sebevražda. Vzhledem k tomu, že část nápisu je v polštině, by se protest mohl vztahovat k úternímu jednání české ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) s její polskou kolegyní Annou Moskwovou o dolu Turów u hranic Libereckého kraje. Ministryně budou spolu ve Varšavě mluvit o smlouvě, která řeší pokračování těžby v dolu, jejích dopadech a o případných kompenzacích pro českou stranu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2022 17:16

Metro srazilo ženu ve stanici I. P. Pavlova, část linky C byla uzavřena

Zhruba hodinu a půl byl v pondělí odpoledne přerušený provoz na části linky metra C v centru Prahy. Důvodem byl pád ženy do kolejiště. Mezi stanicemi Florenc a Pražského povstání zavedl dopravní podnik náhradní autobusovou dopravu. Ve zbývajících částech trasy C jezdilo metro normálně. Zhruba od 16:20 je linka opět v provozu celá, vyplývá z údajů na webu pražského dopravního podniku.

Souprava metra srazila člověka ve stanici I. P. Pavlova kolem 14:45. Mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová uvedla, že 24letá žena utrpěla úraz hlavy, musela být uvedena do umělého spánku a sanitka ji převezla na anesteziologicko-resuscitační oddělení vinohradské nemocnice.

Po dobu přerušení provozu byla zavedena náhradní autobusová doprava XC mezi stanicemi Florenc a Pražského povstání. Dopravní podnik také navýšil kapacitu povrchové dopravy úpravou trasy tramvajové linky číslo 6, která jezdila ze zastávky Pod Karlovem na konečnou Vozovna Pankrác.

Zdroj: ČTK
17. 1. 2022 13:37

Na Litoměřicku uhynuly tisíce ryb, k havárii se přihlásila firma Mondi Štětí

Ve Štětí na Litoměřicku uhynuly v sobotu podle rybářského svazu tisíce ryb. Přesnější škody budou znát rybáři kvůli nízkým teplotám až později, některé uhynulé ryby totiž klesly na dno. Na případném zarybnění se chtějí rybáři domluvit se znečišťovatelem, firmou Mondi Štětí, která se k ekologické havárii už přihlásila, řekl mluvčí severočeského rybářského svazu Jan Skalský. Policie případ vyšetřuje pro poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Výsledky ze šetření vzorků ryb i vody by měla Česká inspekce životního prostředí oznámit v pondělí odpoledne.

"Úhyn byl nárazový a byl masový. Podle svědků došlo během krátké chvíle k tomu, že tisíce ryb vyplavaly břichem nahoru a po několika metrech měly zase klesnout mrtvé ke dnu," uvedl Skalský. Škody budou znát rybáři poté, co uhynulé ryby vyplavou na hladinu. "S ohledem na nízké teploty bude trvat, než začnou působit rozkladné procesy," dodal Skalský.

Policie čeká na výsledky odborných expertiz. "Případem úhynu ryb v řece Labi u obce Štětí ze dne 15. ledna 2022 (sobota) se intenzivně zabývá služba kriminální policie a vyšetřování, při prověřování úzce spolupracujeme se všemi zainteresovanými orgány," řekla policejní mluvčí Pavla Kofrová s tím, že ke zveřejnění policie zatím nemá další informace.

Zdroj: ČTK
16. 1. 2022 20:25

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

13. 1. 2022 11:23

NCOZ zahájila stíhání v souvislosti se zakázkou na likvidaci ekologických zátěží, stíhá devět lidí a dvě firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zahájila trestní stíhání devíti lidí a dvou právnických osob v souvislosti se státní zakázkou na odstranění starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves. Ve čtvrtek to řekla vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Česká televize uvedla, že centrála dělá domovní prohlídky. Nebezpečné odpady odvážené z Nelahozevsi se ukládají na skládku Celio u Litvínova na Mostecku, provozovatelem je společnost Purum Kraft. Její mluvčí řekla, že zatím nemá k dané věci žádné informace.

"Trestní stíhání je vedeno pro následující trestné činy obecného ohrožení, podvodu ve stadiu pokusu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže," uvedla Bradáčová. Trestné činy podle ní souvisejí s realizací veřejné zakázky ministerstva financí s názvem Opatření vedoucí k nápravě starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves Kaučuk společnosti Unipetrol.

"Věříme, že bude vše řádně prošetřeno a jsme připraveni s příslušnými úřady plně spolupracovat," řekl mluvčí skupiny Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. "Každoročně investujeme zhruba dvě miliardy korun na projekty spojené s ochranou životního prostředí a vyvíjíme maximální úsilí k minimalizaci dopadů naší výrobní činnosti. Tato kauza na nás neoprávněně vrhá špatné světlo, ačkoliv nejsme ani zadavatelem, ani realizátorem likvidace starých ekologických zátěží na skládce Nelahozeves Kaučuk," dodal Kaidl.

Zdroj: ČTK
11. 1. 2022 13:19

V Praze začala stavba Štvanické lávky, která propojí Holešovice a Karlín

Na pražském ostrově Štvanice v úterý začala stavba Štvanické lávky, která propojí Holešovice a Karlín. Lávka bude měřit 299,4 metru. Určena bude pro pěší a cyklisty a přejet ji budou moci rovněž sanitní vozy. Na holešovické straně pak bude možné lávku při případné povodni nadzvednout. Životnost přemostění je 200 let. Stavba vyjde na 298 milionů korun a potrvá 14 měsíců. Autorem lávky je architekt Petr Tej. Vedení Prahy chystá rovněž proměnu Štvanice, kde vznikne nový park.

"Spojení břehů Vltavy obyvatelé v těchto čtvrtích potřebovali roky. Dojde také k propojení pomyslné stezky s tunelem pod Vítkovem, a tak se Žižkovákům otevře nová brána do města. Získáme i bezbariérový přístup na Štvanici," řekl při slavnostním zahájení stavby náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Lávka bude mít na holešovickém břehu Vltavy nástup na Bubenském nábřeží před branou do Pražské tržnice. V Karlíně na Rohanském nábřeží vyústí na cyklostezku vedoucí po protipovodňové bariéře. Lávka překlene 38 metrů mezi Karlínem a Štvanicí a 149 metrů mezi Štvanicí a Holešovicemi. Stavba má podle dřívějšího vyjádření magistrátu trvat 14 měsíců.

Zdroj: ČTK
10. 1. 2022 17:09

Plzeňští zastupitelé zvolí nového primátora, dosavadní se stal ministrem kultury

Nového primátora by měli 17. ledna zvolit na jednání zastupitelé Plzně. Dosavadní primátor Martin Baxa z ODS se totiž stal ministrem kultury v nové vládě a post v čele města opustí. Na programu jednání jsou personální změny, tedy i nová volba primátora, řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková. ODS zatím jméno kandidáta neoznámila, o návrzích bude rozhodovat ve čtvrtek.

Baxa, který byl primátorem v letech 2010 až 2014 a poté od podzimu 2018, už loni v listopadu při oznámení nominací na členy vlády premiéra Petra Fialy (ODS) uvedl, že pokud bude jmenován ministrem, primátorského křesla se vzdá. "Osobně jsem jednoznačně přesvědčen, že funkci ministra a primátora nelze vykonávat současně, a proto funkci v nejbližší možné době předám svému nástupci," uvedl tehdy v prohlášení Baxa.

Podle koaliční dohody připadá ODS na magistrátu post primátora. "Ve čtvrtek zasedá zastupitelský klub ODS, který bude rozhodovat o návrzích," sdělil Baxa. Předseda zastupitelského klubu ODS, radní David Šlouf řekl, že klub bude rozhodovat nejen o nominaci na primátora, ale také o rozdělení kompetencí radních a o doplnění rady o nového radního. Jméno, které na primátora navrhne, zatím nechtěl sdělit.

Zdroj: ČTK
6. 1. 2022 18:54

Kabinová lanovka na Ještěd bude mimo provoz zřejmě minimálně tři roky

Kabinová lanovka na Ještěd v Liberci bude po říjnové havárii mimo provoz pravděpodobně minimálně tři roky. Jen základní oprava není podle výrobců lanovek, které oslovily České dráhy, možná s ohledem na stávající technické normy. Na obnově by se kromě Českých drah jako majitele lanovky měly podílet i město, kraj a firma TMR, jež provozuje skiareál na Ještědu. Po dnešním společném jednání v Liberci to ČTK řekl náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Podle Ješety nelze provést jen základní opravu s výměnou lan, kabin a přidáním bezpečnostních prvků. Českým drahám to potvrdili všichni velcí výrobci lanovek v Evropě, které firma oslovila. "Bohužel to s ohledem na stávající technické normy není možné. To znamená jediné řešení, jak lanovku znovu zprovoznit, je větší rekonstrukce, která by znamenala rozšíření jednotlivých stanic a souvisejícího zařízení anebo víceméně výstavba lanovky nové. To vše je časově s ohledem na územní a další řízení záležitost na zhruba tři až pět let," řekl. Lanovku tak čeká větší rekonstrukce v současné trase či její prodloužení o zhruba 650 metrů ke konečné tramvaji v Horním Hanychově. Podle Ješety by rozhodnutí mělo padnout do dvou měsíců.

Dvoukabinovou lanovku na Ještěd vybudovala v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Několikaletou odstávku kvůli modernizaci už jednou zažila, mimo provoz byla v letech 1971 až 1975.

Zdroj: ČTK
Pokračovat