Policie zastřelila agresivního muže, který ničil ubytovnu a letiště v Mladé Boleslavi

Policie v Mladé Boleslavi v noci zastřelila agresivního muže, který podle ní nejprve ničil ubytovnu v části Bezděčín a pak areál mladoboleslavského letiště. Zastřeleným byl podle policie pětačtyřicetiletý Čech.

Policie dostala po půlnoci oznámení o muži, který tyčí demoluje ubytovnu a okolní objekty. "Při příjezdu hlídky k ubytovně se již neznámý muž na místě nenacházel a policisté ho vypátrali v blízkosti objektu letiště, kde poškozoval a demoloval hangáry letiště a jeho další vybavení," uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. 

Muž podle policie nereagoval na výzvy a byl k policistům velmi agresivní. "Proto použili po dalších zákonných výzvách donucovací prostředky - hmaty, chvaty, slzotvorný prostředek, teleskopický obušek, taser - a to i opakovaně a následně i služební zbraň. I přesto, že policisté zraněnému muži okamžitě poskytli neodkladnou první pomoc, na následek zranění zemřel," řekla mluvčí.

Zákrok policistů prověří Generální inspekce bezpečnostních sborů. Mužovy činy na ubytovně a letišti budou vyšetřovat mladoboleslavští kriminalisté. Vedoucí letového provozu letiště Igor Karul řekl, že letiště nyní k odhadu výše škody nemá žádné informace. Ani policie zatím výši škody nestanovila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2023 20:19

Aktivisté blokovali provoz na magistrále, požadují snížení povolené rychlosti

Několik desítek aktivistů ve čtvrtek v centru Prahy znovu omezilo provoz na magistrále, tentokrát během ohlášeného pochodu od zastávky Štvanice na Hlávkově mostě k Národnímu muzeu. Během odpolední špičky frekventovanou komunikaci několikrát zablokovali po celé šířce, po většinu času mohli ale řidiči po trase pochodu projíždět. Aktivisté požadují, aby se nejvyšší povolená rychlost v hlavním městě snížila na 30 kilometrů v hodině, což podle nich zvýší bezpečnost, sníží emise a zlepší zdraví i kvalita života lidí. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) uvedl, že lze protestovat i bez ohrožení provozu a snižovat rychlost není možné plošně.

Kvůli protestu pořádanému skupinou Poslední generace se na magistrále vytvořila dlouhá kolona. Projíždějící řidiči na aktivisty troubili nebo křičeli z aut. Jeden z organizátorů akce Arne Springorum s policisty také diskutoval o tom, zda mohou na magistrále zabrat všechny tři jízdní pruhy. Policisté však chtěli umožnit autům průjezd, přesto se aktivistům na určitou dobu podařilo magistrálu zcela zablokovat.

Aktivisté nesli transparenty s nápisy požadující snížení rychlosti a na řidiče skandovali "Pojďte s náma taky". Protest skončil kolem 18:00. Springorum poté vyzval všechny účastníky, aby přivedli na další podobné akce, které chce pořádat, další lidi. Aktivisté se také chystají na interpelace na zasedání pražského zastupitelstva.

Skupina argumentuje mimo jiné tím, že omezení rychlosti na 30 kilometrů za hodinu se osvědčilo všude, kde bylo zavedeno. "Snížil se počet obětí i vážných zranění. Kromě toho se zvýší kvalita života a spokojenost obyvatel, kteří konečně mohou využívat ulice k životu. Dalším zajímavým benefitem je, že se zvýší tržby místních obchodů a podniků o deset až 40 procent," uvedla mluvčí Poslední generace Veronika Holcnerová.

Zdroj: ČTK
15. 3. 2023 8:41

Napadl mě vlk, tvrdí muž. Podle expertů je to nepravděpodobné

Policie prověřuje příspěvek na sociálních sítích, podle kterého o víkendu nedaleko obce Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku napadl vlk muže a jeho psa. Deník MF Dnes uvedl, že ochránci zvířat událost zpochybňují, protože smečku znají a nikdy nikoho nenapadla.

"Policisté prověřují všechny okolnosti, které s případem souvisí," sdělila mluvčí policie Miroslava Glogovská. Údajným útokem se zabývá i Agentura ochrany přírody a krajiny. Podle údajů, které má agentura k dispozici, se v sobotu jedno z pěti zvířat, údajně vlk, oddělilo od smečky, když na louce uvidělo psa, a pokoušelo se na něj zaútočit.

"Majitel psa si před zvíře sedl do podřepu a prý se snažil zvíře zaplašit klackem. To se mělo pokoušet dostat blízko k psu a přitom jeho majitele, který byl v podřepu, zasáhnout zuby na ruce," uvedla agentura. Pes je v pořádku, majitele podle informací agentury ochrany přírody a krajiny ošetřili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2023 8:41

Rodinná tragédie. Kriminalisté vyšetřují násilnou smrt tří lidí ve Valašském Meziříčí

V bytě ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku násilně zemřeli dvě ženy a jeden muž. Podle zjištění policie, která případ prověřuje od úterního odpoledne, šlo o sedmapadesátiletou matku s pětadvacetiletou dcerou a také šedesátiletého otce mladší z žen. Případ kriminalisté předběžně kvalifikovali jako vícenásobnou vraždu a sebevraždu. V tiskové zprávě to ve středu uvedla krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Podle policie jde o rodinnou tragédii. "Místo činu do brzkých ranních hodin ohledávali kriminalisté. Na místě byl rovněž soudní lékař. Nyní čekáme na výsledky soudní pitvy a nadále provádíme úkony trestního řízení," uvedla Kyšnerová.

Dvě několikanásobné vraždy se na Vsetínsku staly také loni. V rodinném domě v Loučce usmrtil 24. dubna jednatřicetiletý muž svou ženu a jejich tři malé děti ve věku do pěti let. Poté podle zjištění policie nožem pořezal i sebe a nakonec způsobil výbuch domu. Obviněnému muži hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Trojnásobná vražda se stala 3. srpna v rodinném domě v Rožnově pod Radhoštěm, kde devětačtyřicetiletý muž zastřelil svou družku, jejich dvě děti předškolního věku a následně sebe. Policie případ kvůli úmrtí pachatele odložila.

V Česku se loni podle policejních statistik stalo 150 vražd, o 45 více než předloni. Téměř polovina loňských vražd zůstala ve stadiu pokusu, většinu vrahů motivovaly osobní rozepře mezi příbuznými nebo partnery.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 3. 3. 2023 21:35

Při srážce s tramvají v Praze se zranily dvě dívky, devítiletá holčička přišla o nohu

Při srážce s tramvají v centru Prahy se v pátek odpoledne zranily dvě dívky. Jedna přišla o nohu. Na Twitteru to oznámila pražská zdravotnická záchranná služba. Při záchraně vážně zraněné dívky pomohl podle záchranářů i lékař, který šel náhodou kolem. Nohu zaškrtil páskem. Kvůli nehodě byl přibližně na půl hodiny přerušen provoz několika linek tramvají.

Nehoda se stala podle webu Dopravního podniku hlavního města Prahy krátce před 17:00 u zastávky tramvaje Jindřišská. Při střetu s tramvají byla vážně zraněna devítiletá dívka, která podle záchranářů přišla o nohu. Zdravotníci ji uvedli do umělého spánku. "Další mladá dívka má úraz kolene, dospělá žena pak akutní stresovou reakci. Všechny transportujeme do FNM (Fakultní nemocnice v Motole)," oznámili záchranáři.

Zraněné devítileté dívce pomáhal ještě před příjezdem sanitky lékař, který šel v tu dobu náhodou kolem místa nehody. "Okamžitě sundal svůj pásek a vytvořil z něj improvizované zaškrcovadlo. A i po našem příjezdu nám pomáhal s péčí o vážně zraněnou holčičku. Neznámý pane doktore, moc vám děkujeme," sdělila záchranná služba.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2023 8:35

Dálnice D4 ve směru na Strakonice je opět průjezdná. Provoz ráno zastavila nehoda dodávky a osobního auta

Provoz na dálnici D4 ve směru na Strakonice je po nehodě dodávky a osobního auta u Příbrami obnoven. Nehoda si vyžádala jednoho lehce zraněného.

Ke střetu vozů došlo podle webu Dopravniinfo.cz kolem půl páté ráno na 45. kilometru. Mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková uvedla, že se dodávka  čelně střetla s osobním vozem. 

Zdroj: ČTK
28. 2. 2023 11:30

Vrah, který v Brně probodl muži srdce, dostal 14,5 roku vězení

Třiapadesátiletý muž probodl loni v chatové oblasti v Brně po rozepři jinému muži srdce, krajský soud mu v úterý za vraždu uložil 14,5 roku vězení, když schválil dohodu o vině a trestu. Rozsudek je pravomocný. Muži hrozilo deset až 18 let vězení.

Rudolf Frimmel podle obžaloby oběť zavraždil v chatové oblasti Zaječí Hora, událost se stala později odpoledne 8. června. Muž podle žalobce po předchozí rozepři před zahradní boudou, kterou obýval, kuchyňským nožem bodl jiného. Oba zřejmě byli podnapilí. Rána směřovala do levé poloviny hrudníku, nůž probodl osrdečník a levou komoru srdeční, také plíci. "Muž zemřel po několik desítkách vteřin," uvedl žalobce Robert Hanuš.

Soud schválil dohodu o vině a trestu, kterou si po přiznání muž vyjednal se státním zástupcem. Šlo až o druhou verzi dohody, kterou soud schválil, první totiž zněla na 11 let vězení, kterou soud neakceptoval. Předseda senátu Dušan Beránek k tomu uvedl, že šlo o nesprávně navrženou výši trestu a že pokládá za nemožné, aby se nezávažnější trestná činnost trestala na samotné spodní hranici sazby. Řekl, že muž je recidivista, jehož jednání trestné činnosti graduje, kdy muž má v rejstříku trestů 12 záznamů, a to od krádeží, porušování domovní svobody, až po vydírání a loupež. Uvedl, že vylučuje, aby trest byl uložený v první polovině trestní sazby. Žalobce tak s obhájcem a obžalovaným projednali a schválili novou dohodu, která zněla na 14,5 roku vězení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat