Babišova vláda jmenovala nové velvyslance. Jindrák míří na Slovensko, Kulhánek do OSN

Živě
Vláda v demisi jmenovala na poslední chvíli dva nové velvyslance, upozornil na to server SeznamZprávy. Podle jeho informací se má stát velvyslancem na Slovensku ředitel zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák, vystřídá tak policejního exprezidenta Tomáše Tuhého, který by měl přesídlit do Slovinska. Končící ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) by měl získat post v sídle OSN v New Yorku.
Dosavadní ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek by měl získat post v sídle OSN v New Yorku.
Dosavadní ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek by měl získat post v sídle OSN v New Yorku. | Foto: Economia
Živě
Aktualizovat reportáž
18:02

Vysílání velvyslanců se podle zvyklostí odehrává neveřejně, úřady ani navržení diplomaté je oficiálně nekomentují do doby, než získají souhlas hostitelské země či instituce. Současný velvyslanec v Bratislavě, někdejší policejní prezident Tomáš Tuhý by měl vést ambasádu ve Slovinsku.

17:40

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) na poslední chvíli schválila vyslání nových velvyslanců, píše server SeznamZprávy. Na Slovensko má jít ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák, prestižního postu na mezinárodní scéně se má dočkat končící ministr zahraničí Jakub Kulhánek - zamířit by měl do sídla OSN v New Yorku.

13:47 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zeman i nadále nemá klinické příznaky onemocnění covid-19. S premiérem Fialou se bude chtít potkat záhy po schůzkách s kandidáty na ministry.

13:19

Bezdětní si budou muset výrazněji spořit na důchod, stát je bude motivovat. Rodičům bude stačit k důstojné penzi výchova více dětí, řekl Jurečka.

12:05

Kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce změny penzí prosadit do dvou let. Zmínil zavedení základního důchodu 10 tisíc Kč nebo vyšší penzi za výchovu dětí. S prezidentem Milošem Zemanem má shodu.

11:38

Na zámek do Lán za prezidentem Milošem Zemanem dnes dopoledne dorazil lidovecký kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Začali spolu debatovat o plánech v resortu. Budoucí vláda ve svém koaličním programu slibuje důchodovou reformu, pravidelnou valorizaci penzí i minimální mzdy či podporu částečných úvazků a dětských skupin. Jurečka, který byl v předminulém volebním období ministrem zemědělství v tehdejší Sobotkově vládě, přivezl hlavě státu jako dárek knihu o historii lidovců a křesťanských hodnotách.

10:40

Poradkyní předsedy nové vlády Petra Fialy (ODS) pro evropské záležitosti bude Jolana Mungengová, jež má zkušenosti z Evropského parlamentu i Evropské komise. Fiala to oznámil na svém Twitteru. Nový kabinet tvoří koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN).

Mungengová byla podle serveru LinkedIn od roku 2014 více než pět let členkou kabinetu Cecilie Malmströmové, tehdejší evropské komisařky pro obchod. Předtím působila jako poradkyně politické frakce Evropští konzervativci a reformisté v Evropském parlamentu.

10:40

Poradkyní předsedy nové vlády Petra Fialy (ODS) pro evropské záležitosti bude Jolana Mungengová, jež má zkušenosti z Evropského parlamentu i Evropské komise. Fiala to oznámil na svém Twitteru. Nový kabinet tvoří koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN).

Mungengová byla podle serveru LinkedIn od roku 2014 více než pět let členkou kabinetu Cecilie Malmströmové, tehdejší evropské komisařky pro obchod. Předtím působila jako poradkyně politické frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR) v Evropském parlamentu.

17:58

Za významné téma považuje Hubáčková také udržení vody v krajině. "Musíme se podívat do dotačních programů ministerstev životního prostředí a zemědělství, zda jsou příznivě nastaveny ve vztahu k samosprávám, aby nám ony pomohly vrátit vodu do krajiny cestou revitalizace stávajících i drobných vodních toků, odstraňování některých uměle vybudovaných koryt nebo zaklenutí potoků, obnov tůní a historických rybníků," uvedla. Spolupracovat chce výrazně s resortem zemědělství, který by mohl vést další lidovec Zdeněk Nekula.

17:58

S prezidentem se Hubáčková neshodla v pohledu na kanál Dunaj-Odra-Labe. Hlava státu je příznivcem projektu, koalice naopak plánuje ukončit přípravy vodního koridoru a zrušit i jeho územní rezervy. "Samotná Morava, přes kterou má propojení vést, nemá dostatek vody na to, aby mohla vyhovovat takovýmto projektům. Očekávat, že v době, kdy je sucho, nám něco z Dunaje někdo nějak pustí, je asi v tuto chvíli nereálné," poznamenala Hubáčková.

17:57

K debatě o zabezpečení elektrické energie Hubáčková řekla, že z pohledu budoucí vládní koalice je jádro v tuto chvíli nezaměnitelné a ničím nenahraditelné, takže jej bude podporovat jako důležitý a udržitelný zdroj. Dalšími součástmi energetického mixu mají být obnovitelné zdroje a plyn. Hubáčková se bude také snažit o dosažení dohody mezi Českem a Polskem o hnědouhelném dolu Turów. Dosavadní jednání finální smlouvu nepřinesla. Vyzdvihla nutnost spolupráce s územními samosprávami.

17:56

"Skoro u každého tématu se mnou pan prezident vedl debaty. Věděl hodně o vodě, bavili jsme se o vodních nádržích, povodních. Green Deal ho zajímal asi z těch témat úplně nejvíc. Ptal se, jak chceme některé limity dosáhnout a jak se na to dívám z pozice hlavně energetického balíčku, zda si myslím, že nám to vše nahradí obnovitelné zdroje," poznamenala senátorka.

16:45

Hubáčková dnes potvrdila, že po případném vstupu do vlády zůstane nadále senátorkou, skončí však jako zastupitelka Jihomoravského kraje a Ratíškovic. "Volby do mého senátního obvodu budou příští rok, takže souběh bude deset měsíců. Troufám si říct, že s plnou vervou to zkusím zvládnout," poznamenala. Je senátorkou za Hodonínsko.

16:06 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Hubáčková představila Zemanovi své priority, například ochranu vody, téma havárie na Bečvě nebo výzvy vycházející ze Zelené dohody pro Evropu.

15:11 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Na zámek do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem dnes odpoledne dorazila senátorka Anna Hubáčková, kandidátka lidovců na ministryni životního prostředí. Na Twitteru o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jde o předposlední jednání hlavy státu s nominanty na členy nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN v tomto týdnu, v pátek dopoledne se Zeman sejde ještě s kandidátem na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

13:10

Kandidát hnutí STAN na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela předpokládá, že ukončí působení v technologickém fondu Prime Fund do konce roku.

12:46

Co se týče aktuální situace kolem epidemie, hovořil Gazdík s prezidentem mimo jiné o současném zapojování ředitelů do trasování rizikových kontaktů ve školách, protože to hygienici nestíhají. Gazdík podotkl, že na to, že to bude problém, upozorňoval už v září a mrzí ho to, že se jeho předpověď vyplnila. Zeman se podle něj také zajímal o jeho názor na fungování distanční výuky.

12:05

Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) diskutoval dnes v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem o aktuálních problémech škol kvůli epidemii covidu-19 i o vizi školství na další čtyři roky. Na většině věcí se spolu shodli. Gazdík to po jednání s prezidentem řekl novinářům. Zeman se podle něj zajímal například o názor na nastavení distanční výuky, možné změny v maturitách nebo o to, jaké obory by se měly upřednostňovat.

"Pan prezident byl detailně informován, jak o mém životopisu, tak o problémech současného českého školství a o možnostech jejich řešení v budoucnu. Diskutovali jsme víc než půl hodinu o tom, jak vidím aktuální problémy ve školství, jak s koronavirem, tak vize školství na příští čtyři roky, o tom, kam jej chci směřovat," řekl Gazdík. Zeman se podle něj v problematice školství velmi dobře orientuje. "Na většině věcí směřování školství jsme se shodli," dodal.

11:18

Za prezidentem Milošem Zemanem dnes do Lán dorazil místopředseda STAN Petr Gazdík, který je kandidátem na ministra školství v nově vznikající vládě koalic Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN. Pokračuje tak cyklus schůzek prezidenta s členy budoucí vlády, který začal v pondělí a měl by skončit v pátek 10. prosince. Dnes odpoledne má přijmout Zeman ještě kandidátku na ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL).

Kandidát na ministra školství Gazdík už dříve řekl, že koaliční smlouva nově vznikající vlády předpokládá, že školství se musí v následujících letech výrazně změnit. Za hlavní cíle označil snížení nerovností ve vzdělávání, zvýšení motivace žáků a změny v obsahu výuky. Důležité je podle něj to, aby úsilí o modernizaci bylo kontinuální, protože absolventi vyjdou ze škol až po letech, takže výsledky změn se ukážou až potom. Chtěl by proto navázat na práci končícího ministra školství Roberta Plagy (za ANO) a naplňovat cíle Strategie vzdělávání do roku 2030, kterou připravil.

08:58

Místopředseda ODS Martin Kupka, který se má stát novým ministrem dopravy, chce rezignovat na funkci náměstka středočeské hejtmanky i mandát v krajském zastupitelstvu. Zároveň se vzdá postu starosty Líbeznic u Prahy, v obecní radě by ale rád zůstal. O změnách ve vedení obce budou líbezničtí zastupitelé jednat 20. prosince, řekl Kupka.

Kdo by ho v čele třítisícové obce mohl nahradit, nechtěl říci. Uvedl jen, že by to měl být někdo z dosavadních členů rady. Naopak jméno Kupkova nástupce v krajské funkci je již známo, je jím starosta Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku Karel Bendl (ODS). Má se stát řadovým radním pro silniční infrastrukturu a hejtmančiným statutárním náměstkem místo Kupky by měl být dosavadní radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). V krajském zastupitelstvu má Kupku nahradit starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS).

16:17

Černochová se Zemanem mluvila o směřování armády, o moderních technologiích, o modernizačních nákupech nebo o výdajích dvou procent HDP na obranu.

16:13 Andrej Babiš

Na pražském Andělu se ve středu objevil stánek s peticí pro sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše na prezidenta ve volbách v roce 2023. Uvedl to server iDnes.cz. Iniciativa reaguje podle autora petice Miloslava Ondry na to, že Babiš koncem listopadu kandidaturu připustil. "Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat ty petiční archy a posbírali by dost podpisů. Ale nechci předjímat, teď to fakt není téma," sdělil Babiš na svém Facebooku.

Podle Ondry ve středu petici podepisovali většinou důchodci. Za 2,5 hodiny se sesbíralo asi 150 podpisů, uvedl. Na místě kromě petice propagovali i Babišovu nejnovější knihu.

16:08

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal kandidátku na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Na Twitteru to oznámil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Schůzkou s poslankyní a starostkou Prahy 2 pokračuje série jednání hlavy státu s možnými členy vlády premiéra Petra Fialy (ODS).

Černochová v úterý sdělila, že by ráda Zemana seznámila se svou vizí pro resort obrany, která spočívá v systematickém navyšování rozpočtu dlouhodobě podfinancované armády, její modernizaci, zefektivnění akvizičních procesů a rozvoji využití moderních technologií, jako jsou třeba drony, robotické systémy nebo umělá inteligence. Za další priority označila podporu domácího obranného průmyslu a prohlubování transatlantické spolupráce. Spolupracovat chce i s dalšími demokratickými zeměmi, třeba s Izraelem.

13:01

SPD chce, aby sněmovna jednala o záměru vlády v demisi zavést pro některé skupiny povinné očkování proti covidu. Hnutí je pro dobrovolnost očkování.

12:14

Blažek uvedl, že si ho média vybrala jako cíl útoků. "Vybrali si mě už před rokem a půl a já teď budu vše vysvětlovat, jiná cesta není. S panem Hubálkem jsem neměl v jakékoli trestné činnosti nic do činění," řekl Blažek. 

12:08

"Prezident je ve formě, upozorňuji všechny kandidáty, kteří půjdou po mně, že je na debaty připraven. Podrobně se připravuje a rozhovory nebudou pro nikoho jednoduché," řekl Blažek ke stavu prezidenta Miloše Zemana. 

12:06

"Prezident je informován o tom, co píše server Aktuálně.cz a Hospodářské noviny už přes rok. Sdělil mi, že si to nemám nechat novináři znechutit. Vydal jsem tiskovou zprávu, píšu, že nejsem v žádné bytové kauze vyšetřován. Já jsem s panem Hubálkem nikdy nic nepáchal, téměř ho neznám, když jako obviněný lže do protokolu, je mi to naprosto jedno," zdůraznil Blažek.  

12:03

"Mluvili jsme s prezidentem zhruba hodinu, bavili jsme se o stavu české justice. Bavili jsme se třeba o případné novele zákona o státním zastupitelství, podle mě novela nutná je, avšak nemusí být složitá," řekl po jednání s prezidentem kandidát na ministra spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

09:03 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Schůzkami s kandidáty na ministry v nové české vládě prezident Miloš Zeman stupňuje dlouhou řadu bizarností při předávání moci po volbách, nově jmenovaný premiér Petr Fiala zůstane bez ministrů až do doby, než prezident promluví s každým kandidátem, napsal dnes slovenský list Sme.

"Bizarností jsou ty ministerské pohovory, to je výmysl Zemana, po kterém není v české ústavě ani stopy. Zeman bude předvolávat den po dni sedmnáct kandidátů pětikoalice podle abecedy, aby je v rámci tradice, kterou sám založil, zkoušel z resortu, do kterého jsou jmenovaní. A navíc oznámil, že přes jedno jméno ´nejede vlak´, tedy ho nejmenuje v žádném případě, byť česká ústava nedává hlavě státu žádnou takovou pravomoc," uvedl ve středu list.

17:46 Petr Fiala

Fiala dnes také svolal první neformální jednání nastupující vlády. "Situace je vážná, musíme být co nejlépe připraveni. Věřím, že náš tým bude dobře fungovat," napsal.

17:44 Petr Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) si dnes prohlédl Hrzánský palác a seznámil se s jeho pracovníky. Babiš mu nabídl, aby palác využíval do jmenování nové vlády.

17:31

Dostál v reakci na to na Twitteru uvedl, že pokud se části Pirátů nelíbí jeho data či názory, je to jejich problém. "Možná mě vyhodí, ale určitě neumlčí," napsal.

17:29

Dostál na sociálních sítích pravidelně zveřejňuje data týkající se epidemie, která podle Bartoše využívají dezinformační weby. "Člen vládního týmu v rámci své gesce a kompetencí reprezentuje politiku strany v dané oblasti a jako takový je zodpovědný za to, že je tato politika skrze jeho osobu vnímána správně," uvedl Bartoš. Interpretace Dostálových vyjádření podle něj zavdávají příčinu ke zpochybňování pozice Pirátů. Dostál byl přitom dlouho také kandidátem Pirátů na post ministra zdravotnictví.

16:57

Piráti se zabývají setrváním právníka a experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála ve vládním týmu. Předseda strany Ivan Bartoš sdělil, že některá Dostálova vyjádření vyvolávají obavy mezi značnou částí pirátských voličů i odborníků a vedou ke zpochybňování vědeckých názorů, o které se opírá boj s covidem-19.

16:18 Ivan Bartoš

Bartoš nevnímá odchod zastupitele Daubnera ze strany jako podkopání důvěry v jeho vedení strany. Od voleb Piráti evidují téměř 250 žádostí o členství.

16:09

Zeman se v minulosti dostal s Bekem do sporu. Tehdejší rektor před volbami v roce 2013 odmítl vystoupení hlavy státu v prostorách univerzity. Podle Beka se dnes se Zemanem k minulosti nevraceli. "Nevedli jsme žádnou debatu o personáliích a osobních vztazích, to nebylo téma našeho rozhovoru," poznamenal.

16:09

"Měl bych mnohem lehčí situaci, kdyby vláda přidala mnohem víc, ale na druhé straně musíme hrát s notami, které máme," řekl Bek. Výrazné navýšení rozpočtu podle něj nyní nepřipadá v úvahu, najímat seniorní lidi a diplomaty tak krátce před začátkem předsednictví nemá smysl, míní. "Prostě rozpočet bude úsporný. Pokud ho drobně navýšíme, bude to samozřejmě dobře, ale já si uvědomuji, v jaké rozpočtové situaci nová vláda bude, takže jsem realista," dodal Bek.

16:08

Česko bude podle Beka moderovat diskusi o některých legislativních předlohách. "To bude velký úkol vzhledem k tomu, že pro Českou republiku je dekarbonizace významné téma s obrovskými dopady. Hledání konsenzu v této věci bude i na naší politické scéně hodně složité," uvedl bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně.

16:08

"Domluvili jsme se na případném pokračování konzultací v téhle věci (české předsednictví v EU, pozn. red.), pokud budu jmenován do funkce ministra," řekl po schůzce se Zemanem Bek. Českou republiku podle něj čeká v rámci předsednictví, které nastane v druhé polovině příštího roku, mimořádně významné téma legislativního balíčku Fit for 55, jehož cílem je snížení emisí do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990.

16:01 Petr Fiala

Fiala dnes odpoledne odeslal Zemanovi návrh na jmenování Síkely ministrem průmyslu. V předchozím návrhu figuroval původní kandidát STAN Michalik.

15:55 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Bek měl s prezidentem nekonfliktní diskusi o českém předsednictví v EU, řekl. Rozhovor byl podle senátora poměrně konsenzuální.

15:05

Na schůzku s prezidentem Zemanem do Lán dorazil šéf senátního evropského výboru Mikuláš Bek, jenž je kandidátem STAN na ministra pro evropské záležitosti.

13:08 Petr Fiala

Premiér Petr Fiala se setkal s novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou. "Jsem rád, že naše názory na problematiku resortu se shodují," uvedl.

13:04

"Hovořili jsme mimo jiné o tom, že by se měli vést ve větší míře ke vztahu ke kultuře už žáci na základních školách," řekl Baxa o setkání s prezidentem. Baxa dále řekl, že má v plánu ve větší míře připomínat významné okamžiky českých a československých dějin. Jako příklady uvedl 80 let od operace Anthropoid a od transportů židovských spoluobčanů. Také se s prezidentem dotkli otázky přípravy znovuotevření kultury po odeznění pandemie. 

12:42 Andrej Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš opět předložil návrh na zmrazení platů vrcholných politiků na pět let. Stejnou novelu dosluhující vlády ANO a ČSSD zamítl koncem října Senát.

12:41

Podobně jako mnozí bývalí ministři kultury i Baxa hovořil o tom, že se bude zasazovat o růst rozpočtu kultury bez náhrad církvím na jedno procento hrubého domácího produktu (HDP). K tomu se již v koaliční smlouvě zavázala koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými. Koalice chce také připravit zákon o veřejných kulturních institucích a prosazovat vyšší daňové zvýhodnění mecenášství a sponzorování. Z fondu kinematografie chtějí koaliční strany vytvořit fond audiovize s podporou herního průmyslu a do volby rad veřejnoprávních médií zapojit Senát, když nyní vybírá jejich členy jen sněmovna.

12:40 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Kandidát na ministra kultury Martin Baxa dnes na setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech hovořil o propojení kultury a vzdělání i kompenzacích za dopady pandemie covidu-19 na kulturu. Prezident se podle něj zajímal o problémy památkové péče a její financování. O spekulacích ohledně dalších kandidátů na ministry podle Baxy nemluvili.

00:06

Druhým dnem budou pokračovat jednání prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry nové vlády, kterou tvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Na zámek do Lán za hlavou státu dorazí dopoledne nominant na ministra kultury Martin Baxa (ODS), odpoledne pak kandidát na ministra pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

20:40

Místopředseda Pirátů Martin Kučera na on-line fóru strany oznámil okamžitou rezignaci na všechny vnitrostranické funkce. Upozornil na to server Novinky.cz. Důvody jsou podle Kučery převážně osobní. Kučera podle serveru nedávno kritizoval výjezdy předsedy Pirátů Ivana Bartoše za straníky v regionech během hlasování Pirátů o vstupu do vlády.

20:01 Ivan Bartoš

Jak probíhal ministerský pohovor za sklem? Nejen na to odpovídá v živém vysílání DVTV předseda Pirátů Ivan Bartoš.

18:59 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Protože je prezident kvůli onemocnění covidem v izolaci, jednal Bartoš se Zemanem přes mikrofony. Prezident byl po dobu schůzky oddělen plexisklovou bariérou. Podle Bartoše se jednání uskutečnilo ve stejné místnosti, ve které byl v neděli jmenován Fiala. 

18:58 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Cyklus schůzek Zemana s kandidáty na ministry by měl skončit v pátek 10. prosince. Poté se Zeman opět setká s Fialou, se kterým mluvil již v neděli po jmenování do funkce předsedy vlády.

16:52 Ivan Bartoš

Bartoš po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem nepotvrdil, že by měla hlava státu výhrady k nominaci Jana Lipavského na místo ministra zahraničí. Nadále tak není jisté, kterého ze členů vlády se prezident případně chystá "vetovat". Bartoš řekl, že podle dohody se Zemanem nebude personální záležitosti komentovat, než se prezident v tomto a příštím týdnu sejde se všemi ministerskými kandidáty.

16:29 Ivan Bartoš

Bartoš mluvil s prezidentem Zemanem o digitalizaci, stavebním zákoně nebo dostupnosti bydlení. Neměli jsme žádný zásadní rozpor, zhodnotil schůzku.

15:09

Prezident Miloš Zeman schůzkou se šéfem Pirátů Ivanem Bartošem dnes zahájil sérii jednání s kandidáty na ministry koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Piráty a starosty. Potvrdil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Bartoš by se v nové vládě měl stát vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj. Za Zemanem přijel do Lán jako první z nominantů, hlava státu bude kandidáty přijímat v abecedním pořadí.

13:09

Bankéř Jozef Síkela, který je novým kandidátem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu, je podle expertů velice úspěšným manažerem. Připomínají, že byl na jedné z nejvyšších pozic, kterou občan ČR ve světě v bankovnictví dosáhl. Oceňují na něm i to, že rozumí problematice menších firem. Síkela jako bankéř působil mnoho let ve vedení Erste Group, později se stal investorem.

"Jozef do velké míry popíral předsudečné vnímání bankovního manažera jako pomalého korporátního dinosaura, který váhá s rozhodnutím a přijetím odpovědnosti. Dynamikou a drajvem působil v bankovním prostředí dost netypicky," řekl ČTK zdroj z České spořitelny, která patří do skupiny Erste.

Síkela podle něj nebyl zvyklý sedět v koutě, o čemž svědčí jeho zahraniční kariéra v Erste, kde vedl pobočky banky na Slovensku nebo Ukrajině a jako první Čech byl v představenstvu Erste Group. To je jedna z nejvyšších pozic, které občan ČR v bankovním světě dosáhl. "Jozef je poměrně hodně ambiciózní člověk, který dokázal být úspěšný a byl si toho velmi dobře vědom," podotkl.

"Síkelovy zkušenosti z velké středoevropské banky, působiště na Ukrajině, Slovensku a Praze, dávají dobrý mix pohledů. Nejvíce mi imponuje jeho poradenská a zčásti investorská role ohledně start-upů," uvedl Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. ČR podle něj více potřebuje ministra pro start-upy než ministra pro investiční pobídky či jaderné energetiky podle 70. let minulého století. Dohnal také předpokládá, že koaliční půdorys nové vlády bude znamenat sice pomalejší domluvu na vládě, ale větší možnosti MPO prosazovat svoje představy.

11:42 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman chce schůzky s kandidáty na ministry dokončit příští pátek. Jednání povede ve všední dny. Na většinu dní hradní kancelář pozvala dva kandidáty, jednoho na dopoledne, druhého na odpoledne. Dnes a v pátek 3. a 10. prosince bude mít prezident schůzku s jedním uchazečem. ČTK to dnes sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Pražský hrad již dříve oznámil, že kandidáti na Hrad budou zváni v abecedním pořadí. Celkem se Zeman sejde se 17 kandidáty, s premiérem Petrem Fialou (ODS) jednal již v neděli po jeho jmenování. Znovu se setkají po ukončení dvoutýdenních jednání.

Dnes hlava státu schůzky zahájí s předsedou Pirátů a kandidátem na vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivanem Bartošem. V úterý pak dopoledne přijme nominanta na ministra kultury, plzeňského primátora Martina Baxu (ODS), odpoledne za ním přijde uchazeč o post ministra pro EU, předseda senátního evropského výboru Mikuláš Bek.

09:07

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo dnes hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.

Předseda hnutí Vít Rakušan v tiskové zprávě uvedl, že Síkela je nezpochybnitelným odborníkem díky zkušenostem z vrcholných manažerských pozic v bankovním sektoru. "Věnoval se mimo jiné podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování. To jsou pro nás v hnutí STAN velice důležitá témata," řekl. S hnutím v minulosti spolupracoval a poskytoval odborné konzultace, doplnil Rakušan.

06:16 Ivan Bartoš

Prezident Miloš Zeman dnes schůzkou s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem zahájí sérii jednání s kandidáty na ministry koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Piráty a Starosty. Bartoš by se v nové vládě měl stát vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj. Za Zemanem pojede do Lán jako první z nominantů, hlava státu je plánuje přijímat v abecedním pořadí.

Bartoš řekl, že chce prezidentovi představit vize a cíle pro resorty, které mají Piráti spravovat. Hovořit by tak mohli i o nominaci Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, spekuluje se, že právě on by měl být kandidátem, který Zemanovi vadí.

22:17

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu, jméno zveřejní v pondělí, uvedl šéf STAN Vít Rakušan. Původní kandidát Věslav Michalik na nominaci rezignoval.

20:51

Středočeští zastupitelé za ANO vyzývají náměstka hejtmanky a radního pro finance Věslava Michalika (STAN) k rezignaci na svůj post. Důvodem jsou skutečnosti týkající se financování jeho podnikání, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě předseda zastupitelského klubu ANO Martin Herman. Michalik se kvůli svému podnikání vzdal nominace na post ministra průmyslu a obchodu v nové vládě Petra Fialy (ODS).

"Domníváme se, že svoje podnikání a peněžní toky s ním související dostatečně nevysvětlil, ačkoli to sliboval. Nemůžeme opomenout ani střet zájmů, který jeho působení na krajském úřadu provází již dlouho dobu," uvedl Herman v tiskové zprávě.

15:40 Petr Fiala

Pětikoalice podpoří ve Sněmovně novely vlády v demisi o krizovém ošetřovném i bonusu v karanténě, předtím je ale ještě upraví, řekl premiér Petr Fiala.

14:18 Petr Fiala

Petr Fiala potvrdil schůzku s Andrejem Babišem, odehrála se minulý týden a trvala podle něj asi 20 minut. Oba politici řešili zahraniční politiku, třeba summit lídrů členských zemí Evropské unie. Babiš pak Fialovi nabídl užívání Hrzánského paláce, jednoho ze sídel vlády, které se nachází na pražských Hradčanech.

Fiala odmítl informace, že s končícím premiérem jednal dvě hodiny, jak v sobotu uvedla některá média. Babišovi poděkoval za dnešní gratulaci ke jmenování předsedou vlády.

14:06 Petr Fiala

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce Fiala dnes uvedl, že trvá na nominaci občanského demokrata Pavla Blažka na post ministra spravedlnosti. S výhradami, které vůči tomuto nominantovi vznesla část Pirátů a spolek Milion chvilek, nesouhlasí. Blažek je podle něj člověkem, za kterým není stín něčeho, proč by nemohl funkci vykonávat. "Je jeden z nejvzdělanějších, uvažuje o politice hodnotově a systémově," uvedl Fiala. Informoval také, že počítá s místem vicepremiéra i pro kandidáta na post ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).

13:45

Takto o Fialově jmenování informují zahraniční média: 

"Prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu premiérem České republiky během neobvyklé ceremonie, při které prezidenta v kolečkovém křesle a postiženého covidem-19 chránila bariéra z plastu," uvedla agentura AFP. Ta svým čtenářům Fialu představila jako "bývalého profesora politologie a fanouška Jamese Bonda, literatury a fotbalu".

O "průhledné zábraně", která dělila Zemana a Fialu, informovala v popisu ceremonie jmenování nového českého premiéra také agentura DPA. Nový předseda české vlády byl jmenován za "mimořádných opatření epidemické bezpečnosti", napsal polský web Onet.pl.

Rakouský list Der Standard citoval Fialu, podle jehož dřívějšího vyjádření nečekají Česko lehké časy. "Česko vězí ve vážné čtvrté vlny koronaviru," uvedl dále deník. Podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung v Česku převezme vládu "křehká koalice pěti stran", která se mimo jiné bude chtít kvůli nesouhlasu s politikou maďarského premiéra Viktora Orbána distancovat od Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Foto: Der Standard
13:24 Petr Fiala

Petr Fiala v neděli v Lánech.

13:19 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zeman přijme Bartoše v pondělí v 15 hodin. Jednání budou probíhat ve stejném aranžmá jako při jmenování předsedy vlády, potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

13:07 Ivan Bartoš

Hned v pondělí by se měl prezident Zeman setkat s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Ten chce s hlavou státu probrat vize a cíle pro resorty, které mají vést Piráti. Režim jednání bude stejný jako dnes s Fialou, napsal Bartoš ČTK.

13:06

Slovenská prezidentka již Petru Fialovi také pogratulovala. 

13:05

Z Lán reportér Aktuálně.cz. 

12:58

Situaci přímo v Lánech sledoval reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

12:51 Petr Fiala

"Výhrady přetrvávají, věřím, že mohou být rozptýleny rozhovory, jak budou vedeny," okomentoval Fiala pochyby prezidenta Zemana o jednom z kandidátů do jeho nového kabinetu. Fiala dodal, že když se tak nestane, určitě se s tou situací vypořádá. Jak by to provedl, ale dnes nepřiblížil.

12:38

Petr Fiala a Miloš Zeman v Lánech. Zdroj: ČTK

Foto: ČTK
12:37

Záběry z ceremoniálu jmenování Petra Fialy premiérem. Zdroj: ČTK. 

Foto: ČTK
12:31

Kdo by se měl ujmout vedení ministerstva průmyslu a obchodu po místopředsedovi STAN Věslavu Michalikovi, který se vzdal své nominace v uplynulém týdnu, chce prezidentovi Fiala předložit po pondělku. Novou nominaci mu má předložit předseda Starostů Vít Rakušan po dnešním jednání vedení hnutí. Fiala počítá, že poté bude informovat o novém kandidátovi STAN prezidenta.

12:20

Přehled nedělního dění: 

 • Prezident Miloš Zeman v 11 hodin v Lánech jmenoval Petra Fialu (ODS) novým českým premiérem. 
 • Země tak má v tuto chvíli premiéry dva, druhým je Andrej Babiš (ANO) v demisi. 
 • Zeman v pondělí zahájí sérii schůzek s kandidáty na ministry ve Fialově kabinetu. Bude je přijímat v abecedním pořadí, schůzky by chtěl ukončit do 13. prosince. Potom bude možné chystat jmenování celé vlády. Tomu nadále brání prezidentův nesouhlas s jedním z nominantů. Fiala potvrdil, že návrh kvůli tomu měnit nehodlá.
 • Zeman seděl při jmenování na invalidním vozíku v proskleném prostoru, kam byl dovezen pracovníky oblečenými v ochranných oděvech. S Fialou komunikoval prostřednictvím mikrofonu a reproduktorů. Prezident totiž minulý týden onemocněl covidem-19. 
 • Jmenování lídra koalice Spolu novým premiérem se uskutečnilo sedm týdnů po sněmovních volbách, ve kterých volební uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN získala v dvousetčlenné dolní komoře 108 mandátů.
12:16 Petr Fiala

Zhruba třičtvrtěhodinová schůzka Fialy se Zemanem se podle premiéra věnovala hlavně praktickým záležitostem, jako je způsob jmenování nového kabinetu.

12:13 Petr Fiala

Výhrady prezidenta Zemana k jednomu z navržených kandidátů na ministry v kabinetu Petra Fialy podle něj trvají. Sám nominanty podle svých slov měnit nehodlá.

12:12 Petr Fiala

Současný boj s koronavirovou pandemií se mi nelíbí, naše vláda bude postupovat jinak. Lidé opatřením nerozumí, uvedl Fiala.

12:08 Petr Fiala

Schůzky prezidenta Zemana s kandidáty na ministry by měly být formou videohovoru, podrobnosti rozhodne Hrad, uvedl Fiala. Nejpozději 13. prosince by měly skončit, pak se znovu se Zemanem setká sám Fiala. Novou vládu chce mít v polovině prosince. "To je realistický termín," uvedl v reakci na novinářský dotaz v Lánech.

12:07 Petr Fiala

"Děkuji panu prezidentovi a věřím, že se brzy dočkáme celé vlády," uzavřel Fiala. V Lánech poměrně hustě sněží.

12:06 Petr Fiala

Mezi další úkoly podle Fialy patří zlepšení stavu veřejných financí a zmírnění energetické krize, se kterou se Česko potýká. Chce provést důchodovou reformu a změnit i české školství. 

12:05 Petr Fiala

Nový premiér ve svém prvním proslovu vyzval k očkování proti koronaviru a vyjádřil obdiv a podporu zdravotníkům, kteří se starají o nemocné. "Svoboda se pojí s odpovědností, je potřeba, abychom se chovali zodpovědně a každý z nás udělali něco pro to, abychom covid překonali," prohlásil.

11:44

Další gratulace směřuje od místopředsedy hnutí STAN.

11:43 Andrej Babiš

Končící premiér Babiš pogratuloval Fialovi ke jmenování novým předsedou vlády. "Jsem velmi rád, že se dnes uskutečnilo. Dobrá zpráva je i to, že pan prezident do 13. 12. ukončí rozhovory s ministry, takže věřím, že ve stejném týdnu bude jmenována nová vláda," napsal na Twitter. 

11:27

Hnutí STAN má na ministra průmyslu a obchodu v nové vládě čtyři kandidáty, řekl místopředseda hnutí Petr Gazdík v České televizi. Dnes večer z nich jednoho vybere celostátní výbor hnutí.

11:17

Nyní Petr Fiala jedná z prezidentem, ve 12 hodin předstoupí před novináře. 

11:11

Slavnostní jmenovací ceremoniál skončil.

11:09

Prezident republiky by se podle svých slov již v pondělí měl sejít s prvními kandidáty na ministry v nové Fialově vládě. Přicházet by měli v abecedním pořadí. Schůzky podle něj skončí 13. prosince.

11:09

Prezident Fialovi v krátkém proslovu pogratuloval, zavzpomínal při tom na své vlastní premiérské angažmá v letech 1998 až 2002. Nový premiér Fiala prezidentu Zemanovi slíbil vládu, která provede Česko složitou aktuální situací a která uskuteční potřebné změny pro budoucnost.

11:05

Petr Fiala slovy "slibuji" a podpisem jmenování potvrdil. Česká republika tak má v tuto chvíli dva premiéry - Andrej Babiš zůstává předsedou vlády v demisi. 

11:05

Hradní kancléř Vratislav Mynář nyní Petru Fialovi předčítá znění slibu. 

11:04

Do chráněného prostoru za plexisklem právě jeho doprovod v ochranných pomůckách přivezl na invalidním vozíku prezidenta Zemana. 

11:02

Petr Fiala zatím vyčkává na příchod prezidenta a prohlíží si obraz, který je vystavený na stěně za ním. 

11:01

V této místnosti by mělo jmenování za krátkou chvíli proběhnout.

11:00 Petr Fiala

Ceremoniál jmenování Petra Fialy novým premiérem by měl začít každou chvíli. V místnosti na zámku v Lánech bude prezident v jakési "budce" z plexiskla. 

10:36 Petr Fiala

Limuzína, ve které seděl Fiala, projela podle zpravodajky ČTK na místě branou areálu po 10:15. Mluvčí ODS Václav Smolka pak potvrdil, že Fiala je na místě.

10:17 Petr Fiala

Sedmapadesátiletý Petr Fiala bude třetím nejstarším premiérem v historii samostatné České republiky. Ve vyšším věku se funkce ujali jen Andrej Babiš (ANO), kterému bylo při obou jmenováních 63 let, a předseda úřednické vlády z let 2009 až 2010 Jan Fischer (58 let). 

Fiala vystudoval češtinu a dějepis, po převratu v listopadu 1989 patřil mezi první akademiky, kteří se začali naplno věnovat politologii, v roce 2002 byl jmenován prvním profesorem pro tento obor v zemi. Od roku 2013 je poslancem, o rok později se stal předsedou ODS. Ještě předtím působil jako hlavní vědecký poradce premiéra Petra Nečase, od května 2012 do července 2013 byl jako nestraník ministrem školství v Nečasově vládě. 

Petr Fiala (ODS).
Petr Fiala (ODS). | Foto: Lukáš Bíba
08:29 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček potvrdil, že prezident Zeman bude při jmenování Petra Fialy premiérem oddělený průhlednou stěnou, zajištěn bude zvukový a vizuální kontakt. Všichni budou mít respirátory třídy FFP3. "Místnost bude řádně větrána a kompletně dezinfikována, včetně všech předmětů," uvedl mluvčí.

07:30

Celostátní výbor Starostů a nezávislých bude v neděli večer prostřednictvím on-line jednání schvalovat nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o náhradníka za místopředsedu STAN Věslava Michalika, který na nominaci rezignoval v uplynulém týdnu kvůli spekulacím o střetu zájmů.

07:29 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zeman už v sobotu podle serveru iRozhlas podepsal jmenovací dekret, který se ještě musí vydezinfikovat. Vystaven bude ultrafialovému záření, aby se zlikvidovaly případné zbytky viru, informoval Radiožurnál. V neděli listinu podepíše i Fiala.

07:28 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Tři zdroje z prezidentské kanceláře pro server iROZHLAS.cz v sobotu  pozdě večer potvrdily, že hlava státu Fialu jmenuje v jedné místnosti za plexisklem. Jmenování premiéra se podle nich uskuteční v místnosti, do které vedou dva vchody. Místo jedněch dveří ale budou podle hradních zdrojů provizorní stěny z plexiskla. Vznikne tak jakýsi oddělený průhledný výklenek, který Zemanovi umožní, aby na Fialu viděl, zároveň ale nedojde k žádnému bližšímu kontaktu obou státníků. Nepodají si například ruce, ani si nepředají žádnou listinu. Prezident tak bude za plexisklem v jedné místnosti spolu s Fialou, hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a protokolářem Vladimírem Krulišem.

19:43 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Zeman odsouhlasil podobu nedělního jmenování Petra Fialy novým předsedou vlády na zámku v Lánech, sdělil ČTK bez podrobností kancléř Mynář.

17:08 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zeman by měl být při jmenování Fialy premiérem v oddělené místnosti nebo za úplnou skleněnou bariérou, řekla Svrčinová. Prezident je nakažený covidem.

16:19 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Hrad i nadále připravuje nedělní jmenování Fialy premiérem, řekl Mynář. Podobu zkonzultuje s prezidentem v sobotu po jeho propuštění z nemocnice.

15:56 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Babiš v České televizi řekl, že Zeman bude v sobotu ve čtyři hodiny převezen do Lán, mluvil o tom s ředitelem Ústřední vojenské nemocnice.

15:55 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Společnost Senior Home Group obnoví po propuštění prezidenta Miloše Zemana z nemocnice zdravotní péči o něj na zámku v Lánech. Všeobecné sestry budou vybaveny ochrannými pomůckami včetně účinných respirátorů nebo ochranných obleků, řekl člen vedení firmy a lékař Boris Šťastný.

13:53 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová prohlásila, že kancléř Vratislav Mynář s ní během dnešního rozhovoru neřešil hygienické podmínky, za kterých chce prezident Miloš Zeman i po pozitivním testu na koronavirus v neděli na zámku v Lánech jmenovat Petra Fialu novým premiérem. Zdůraznila, že i pro nakažené bez příznaků platí izolace 14 dní a výjimky nejsou, řekla Svrčinová Radiožurnálu.

12:41 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Zeman i nadále nemá příznaky onemocnění covid-19, byly mu podány bez komplikací protilátky. Propuštěn bude v příštích dnech, uvedla Ústřední vojenská nemocnice.

12:02 Miloš Vystrčil

Senát kvůli opětovné hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana a dvoudennímu odkladu jmenování Petra Fialy premiérem nebude navrhovat převod pravomocí hlavy státu. Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) v pátek řekl, že krizové scénáře v tomto směru připraveny byly po dohodě s předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). S ohledem na oznámení prezidentské kanceláře, že Fialovo jmenování se přesouvá z dneška pouze na neděli, nebudou muset být použity, dodal Vystrčil.

11:55 Petr Fiala

"Nejpozději v pondělí dopoledne bude oznámeno jméno kandidáta STAN na ministra průmyslu a obchodu," uvedl Fiala k nástupci za Věslava Michalika, který se ve čtvrtek kandidatury vzdal.

11:44 Petr Fiala

"Jsme od 16. prosince připraveni převzít vládu, v zájmu všech je, aby to bylo co nejdřív. Můj rozhovor s prezidentem se bude ubírat tímto směrem. Nepředpokládám, že by, i přes nové události ohledně prezidentova zdraví, nová vláda měla vzniknout později než v polovině prosince," řekl Fiala.

11:42 Petr Fiala

Petr Fiala zatím neví, jak bude vypadat jeho nedělní jmenování premiérem. Předpokládá, že se Zemanem v Lánech stanoví harmonogram jmenování celé vlády.

11:00

Prezidenta Miloše Zemana v sobotu propustí z Ústřední vojenské nemocnice, kam ho ve čtvrtek převezli po pozitivním testu na koronavirus. V neděli v 11:00 pak na zámku v Lánech jmenuje předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl Fialu jmenovat předsedou vlády v pátek v poledne. Program kvůli opětovné hospitalizaci zrušil.

09:12 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Senátor Marek Hilšer na Twitteru napsal, že pokud nebude prezident Zeman do týdne jakkoli jmenovat nového premiéra, bude potřeba pomocí článku 66 aktivovat jeho zastoupení. "Země na prahu epidemické krize nesmí zůstat ve stavu bezvládí," uvedl.

20:04 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Covidem nakažený prezident Zeman pozastaví pracovní program, předsedu ODS Petra Fialu tak premiérem v pátek nejmenuje.

18:47

Všechny sněmovní výbory mají nově zvolené předsedy a také místopředsedy. Na čtvrtečních ustavujících schůzích poslanci vybrali vedení zbývajících sedmi z 18 výborů, které sněmovna v tomto volebním období zřídila. Většina předsedů výborů se ujme svých funkcí po pátečním potvrzení sněmovním plénem.

Přehled nově zvolených předsedů výborů:

VýborPředseda
Hospodářský výborIvan Adamec (ODS)
Kontrolní výborRadovan Vích (SPD)
Mandátový a imunitní výborHelena Válková (ANO)
Organizační výborMarkéta Pekarová Adamová (TOP 09)
Petiční výborTomio Okamura (SPD)
Rozpočtový výborJosef Bernard (STAN)
Ústavně-právní výborRadek Vondráček (ANO)
Volební výborAleš Juchelka (ANO)
Výbor pro bezpečnostPavel Žáček (ODS)
Výbor pro evropské záležitostiOndřej Benešík (KDU-ČSL)
Výbor pro obranuMiloslav Janulík (ANO)
Výbor pro sociální politikuVít Kaňkovský (KDU-ČSL)
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovuIvo Vondrák (ANO)
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvojRobert Stržínek (ANO)
Výbor pro zdravotnictvíBohuslav Svoboda (ODS)
Výbor pro životní prostředíJana Krutáková (STAN)
Zahraniční výborMarek Ženíšek (TOP 09)
Zemědělský výborMichal Kučera (TOP 09)
17:31

V čele sněmovního kontrolního výboru stane nově poslanec SPD Radovan Vích. Do funkce předsedy ho zvolili členové výboru na čtvrteční ustavující schůzi výboru. Protikandidáta neměl. Uvedl to bývalý předseda výboru Roman Kubíček (ANO), který bude nově místopředsedou. Vích je poslancem od roku 2017 a v minulém volebním období byl mimo jiné místopředsedou výboru pro obranu.

Kontrolní výbor patří ve sněmovně k těm menším. Bude mít 16 poslanců. Místopředsedy budou vedle Kubíčka také Hana Naiclerová (STAN) a Jiří Slavík (TOP 09). Výbor projednává hlavně kontrolní závěry Nejvyššího kontrolního úřadu a zve si k tomu příslušné státní úředníky. Zabývá se i dalšími tématy podle své úvahy. 

16:21 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Další pobyt v nemocnici kombinovaný s několikadenní propustkou do domácí péče by pro Miloše Zemana byl podle lékařů vhodnější. Prezident nicméně projevil přání přesunout se z Ústřední vojenské nemocnice na zámek v Lánech, kde bude mít kvalitní a profesionální ošetřovatelskou péči 24 hodin denně, řekl šéf Zemanova lékařského konzilia a končící rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Vysoce intenzivní medicínskou péči nyní podle něj hlava státu nepotřebuje, v Lánech by měl pod odborným dohledem rehabilitovat a do plného pracovního režimu se vracet postupně. Konzilium by mělo Zemanův stav znovu zhodnotit v první třetině prosince, řekl Zima.

16:11

Sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj povede valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO). Ve volbě byl jediným kandidátem. Ve funkci ještě musí Stržínka potvrdit sněmovní plénum. V čele výboru bude stát zřejmě jen dočasně.

V budoucnu by ho podle kuloárových informací ČTK mohla nahradit dosluhující ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Dostálová kvůli vládnímu angažmá teď ve výboru být nemůže. Klub hnutí ji bude moci do výboru vyslat potom, co menšinová vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše skončí.

15:21

Novým kandidátem na ministra průmyslu a obchodu by se mohl stát ekonom z CERGE-EI Filip Matějka. Na základě tří na sobě nezávislých zdrojů to uvedl web Seznam Zprávy. Místopředseda Starostů a nezávislých Věslav Michalik se dnes nominace vzdal kvůli pochybnostem o svém dřívějším podnikání a možném střetu zájmů.

Matějka podle Seznam Zpráv možnost nástupu do nového kabinetu nevyloučil. Loni byl Matějka také členem Ústředního krizového štábu, kam jej nominovali společně Piráti a starostové.

Matějka vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově, doktorát získal v oboru aplikovaná matematika na Princetonské univerzitě. Ekonomii se začal věnovat právě během studia ve Spojených státech. V roce 2015 jako první v Česku získal prestižní grant Evropské výzkumné rady Starting grant pro společenskovědní výzkum. Loni obdržel druhý, takzvaný Consolidator Grant, na podporu výzkumu nedokonalostí lidského rozhodování.

14:37

Předsedou sněmovního výboru pro zdravotnictví bude lékař Bohuslav Svoboda (ODS). Byl jediným kandidátem a byl dnes zvolen členy výboru do jeho čela jednomyslně. Svobodovou předchůdkyní byla lékařka Věra Adámková (ANO), která se stala jedním z pěti místopředsedů výboru. 

14:28 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zdravotní péče o prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech bude hrazena ze zdravotního pojištění, další výdaje pokryje smlouva uzavřená mezi Kanceláři prezidenta republiky a poskytovatelem služby. Tím se stala soukromá společnost Senior Home Group. Sdělil to Boris Šťastný, který je ve vedení firmy. O Zemana bude v každý okamžik pečovat jedna všeobecná sestra. Rozsah péče se může v čase změnit. Sestry jsou očkovány proti onemocnění covid-19, zároveň budou pravidelně testovány antigenními testy. Společnost také poskytne vrchní zdravotní sestru, která bude na péči dohlížet.

13:38 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

O Zemana budou v Lánech pečovat všeobecné sestry podle pokynů ošetřujícího lékaře Zavorala. Docházet za ním bude i fyzioterapeut, řekl Mynář.

13:38 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu ODS Petra Fialu novým předsedou vlády na zámku v Lánech v pátek ve 12:00. V prohlášení na Pražském hradě, při němž nebyly umožněny otázky novinářů, to oznámil vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář.

Série schůzek s kandidáty na členy nové vlády začne v pondělí v 15:00, kdy Zeman v Lánech přijme nominanda na ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). S kandidáty na ministry se pak bude Zeman scházet dva týdny, přicházet za ním budou podle abecedního pořadí.

Ještě předtím se Zeman videokonferenčně zúčastní setkání prezidentů zemí Visegrádské skupiny, které se koná v Budapešti. 

12:30

Předsedou sněmovního branného výboru členové zvolili na dnešní první povolební schůzi Miloslava Janulíka (ANO). Byl jediným kandidátem a dostal všech 16 hlasů. Lékař Janulík je poslancem třetí volební období, všechna provází jeho působení ve zdravotnickém výboru. V minulosti zasedal také v bezpečnostním a v právním výboru. Ve funkci předsedy výboru pro obranu ho ještě musí v pátek potvrdit sněmovní plénum.

11:27 Vít Rakušan, předseda STAN

"Pozice ministra průmyslu a obchodu i nadále zůstává v gesci Starostů a nezávislých. Hnutí má několik kandidátů, nominaci musí schválit celostátní výbor hnutí, ideálně v řádu hodin, nejdéle dnů. První se to dozví pan budoucí premiér Petr Fiala," sdělil Vít Rakušan.

11:11 Vít Rakušan, předseda STAN

"V tuto chvíli se musíme věnovat věcným problémům této země a představa, že Věslav Michalik by musel neustále vysvětlovat svoji podnikatelskou činnost, by byla velkou zátěží," řekl kandidát na ministra vnitra a vicepremiéra vlády Vít Rakušan. "Chci za celé hnutí Starostů a nezávislých slíbit, že to nebudeme my, kdo bude zdržovat jmenování nové vlády. Myslím, že odstoupení pana Michalika je důkazem, že politická kultura se mění," dodal.

11:08 Vít Rakušan, předseda STAN

"Rezignace Věslava Michalika mě lidsky i profesně mrzí. V problematice má přehled a resort by zvládl skvěle. Zároveň si jeho rozhodnutí rezignovat ale vážím," sdělil předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. "My jako hnutí nemáme pocit, že by někdy Věslav Michalik překročil zákon, ale nastupujeme po vládě, která je spojená se střetem zájmů. Tyto aktivity by tak mohly nastupující vládu i hnutí Starostů a nezávislých poškodit. Někdy je společenská atmosféra důležitější než fakta," dodal Rakušan. 

10:56

O novém kandidátovi na ministra průmyslu bude koalice Pirátů a STAN jednat, sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Michalikův postup považují Piráti za jediný správný.

10:53

Sněmovní výbor pro evropské záležitosti povede opět poslanec KDU-ČSL Ondřej Benešík. Do funkce ho zvolili dnes členové výboru. Protikandidáta neměl. Předsedou výboru bude již třetí období po sobě. Ve funkci ho bude muset stejně jako ostatní nově zvolené předsedy výborů potvrdit plénum sněmovny.

Benešík je místopředsedou KDU-ČSL a v letošních sněmovních volbách byl lídrem ve Zlínském kraji. Vystudoval evropskou politiku na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Ocenil, že ho dnes volili i členové výboru za hnutí ANO. "Míním být předseda pro všechny," řekl. Zdůraznil, že výbor se v mnoha věcech shodne napříč stranami a stranické záležitosti jdou stranou, protože klíčové je definovat národní zájem a národní pozici.

10:13

Do čela sněmovního petičního výboru dnes zvolili členové předsedu SPD Tomia Okamuru. Do funkce ho na první povolební schůzi výboru navrhl jeho bratr Hayato Okamura (KDU-ČSL), nominaci podpořil také poslanec ANO Ladislav Okleštěk. Oba bratři se kvůli názorovým rozdílům léta nestýkali. Dříve Okamura opakovaně neuspěl při volbě místopředsedy Sněmovny, tuto pozici zastával v minulém volebním období.

Vedení 16členného petičního výboru patří podle politických dohod SPD. Hnutí v něm zastupuje jen Tomio Okamura. V tajné volbě dostal hlasy všech členů. Okamurovo zvolení ještě musí v pátek potvrdit sněmovní plénum. Místopředsedy výboru se stali Petr Vrána (ANO), Nina Nováková (KDU-ČSL) a Tomáš Müller (STAN).

10:08 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman dnes kolem 10:00 opustil Ústřední vojenskou nemocnici. Odvezl ho sanitní vůz. V nemocnici strávil 46 nocí. Nyní by měl zamířit na zámek do Lán, kde v pátek jmenuje novým předsedou vlády Petra Fialu (ODS). Vojenská nemocnice v tiskové zprávě uvedla, že i nadále doporučuje prezidentovi péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Vzhledem k významnému zlepšení jeho zdravotního stavu ale jeho rozhodnutí respektuje.

Nemocnice dodala, že Zeman se rozhodl využít služeb zdravotní péče v domácím prostředí. Zodpovědnost o péči o něj převzala společnost Senior Home Group. Nemocnice jí předala veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán.

10:07 Petr Fiala

Kandidát na premiéra a předseda ODS Petr Fiala poděkoval místopředsedovi Starostů a nezávislých (STAN) Věslavu Michalikovi za odpovědný přístup poté, co oznámil, že se nebude ucházet o post ministra průmyslu a obchodu v nové vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Předseda STAN Vít Rakušan podle šéfa občanských demokratů přijde co nejdříve s odpovídajícím návrhem kandidáta. Fiala to uvedl na Twitteru.

10:02 Vít Rakušan, předseda STAN

Rozhodnutí Michalika neucházet se o post ministra průmyslu šéfa STAN Rakušana lidsky mrzí. Váží si ho ale za to, že se postavil situaci čelem.

09:30

Michalik neví, koho vyberou Starostové jako náhradního kandidáta na ministra průmyslu. K rozhodnutí vzdát se nominace dospěl před hodinou či dvěma.

09:24

Místopředseda Starostů a nezávislých (STAN) Věslav Michalik se nebude ucházet o post ministra průmyslu a obchodu v nové vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Novinářům dnes řekl, že jeho dřívější podnikání na Kypru bylo v souladu se zákonem a našel i řešení potenciálního střetu zájmů. Nechce ale zatěžovat nový kabinet tím, že se bude řešit jeho podnikání a situace bude v médiích přirovnávána k dění kolem premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Michalik uvedl, že jeho rodina měla společnost na Kypru od roku 2002, její činnost ukončila v roce 2017. "Nedělo se tam nic nelegálního," uvedl. Potenciální střet zájmů kvůli třetinovému podílu ve fondu, který vlastní solární elektrárny, by se podle něj dal vyřešit prodejem elektráren. "Dospěl jsem k závěru, že je pro mě důležitější STAN. Vláda by neměla začínat s tím, že je přirovnávána k tomu, že je to stejné jako předtím," řekl Michalik.

18:15

Michalik chce okolnosti svých kyperských transakcí vysvětlit ve čtvrtek. 

18:06

Sněmovní školský výbor povede hejtman Ivo Vondrák (ANO). Bývalý úřadující předseda Karel Rais (ANO) se stal opět jedním z místopředsedů.

16:33

Sněmovní zahraniční výbor povede Marek Ženíšek (TOP 09). Členové ho zvolili na dnešní první povolební schůzi jednomyslně jako jediného kandidáta. V minulém volebním období předsedal zahraničnímu výboru Ondřej Veselý (ČSSD). Sociální demokraté se v letošních volbách do dolní komory nedostali.

14:22 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman by měl být ve čtvrtek propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice, uvedl server Seznam Zprávy. Propuštění je podle něj plánováno na čtvrteční dopoledne, záležet bude na aktuálním zdravotním stavu. Prezident z nemocnice zamíří na zámek do Lán. O čtvrtečním propuštění hovořil v rádiu Impuls i premiér Andrej Babiš. V Lánech by měl Zeman v pátek jmenovat Petra Fialu (ODS) předsedou vlády.

11:42

Sněmovní výbor pro životní prostředí povede Jana Krutáková (STAN), která je poslankyní od roku 2017. V minulém funkčním období byla členkou tohoto výboru a předsedkyní jeho podvýboru pro udržitelný rozvoj. Ve středeční tajné volbě získala hlasy všech 18 přítomných členů výboru, neměla protikandidáty. Krutáková v čele výboru nahradila Danu Balcarovou (Piráti), která v letošních sněmovních volbách mandát poslankyně neobhájila.

11:41

V čele sněmovního hospodářského výboru stane pro toto volební období trutnovský starosta a dřívější místopředseda výboru Ivan Adamec (ODS). Předsedou ho zvolili členové výboru na středečním zasedání. Ve funkci ho bude muset spolu s ostatními předsedy výboru potvrdit ještě plénum sněmovny. Adamec neměl protikandidáta. Zvolen byl všemi hlasy 24 přítomných členů výboru.

09:54

V čele sněmovního rozpočtového výboru bude v nynějším volebním období stát někdejší plzeňský hejtman a nynější náměstek tamní hejtmanky Josef Bernard (STAN). Do funkce ho ve středu na ustavující schůzi výboru zvolili jeho členové. Obdržel 21 hlasů z 23 odevzdaných hlasů. Jiný kandidát na předsedu nebyl. Výbor dnes také rozhodl, že bude mít pět místopředsedů.

09:42

Sněmovní bezpečnostní výbor povede Pavel Žáček (ODS), jenž by v minulém volebním období jeho místopředsedou. Žáček neměl ve volbě protikandidáta a dostal hlasy všech členů. Ve funkci ho ještě musí v pátek potvrdit sněmovní plénum. V minulém období byl předsedou bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD), jeho členem je i nyní.

17:05

Sněmovna bude mít stejně jako v minulém funkčním období 18 výborů, které budou mít od 16 do 25 členů. Dolní komora rozhodla i o jejich naplnění.

16:22

Křeslo zbývajícího šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po prvním kole dnešní tajné volby neobsazené. Poslanci nezvolili nominanta ANO Radka Vondráčka ani předsedu SPD Tomia Okamuru. Oba postoupili do druhého kola, které bude následovat.

Ke zvolení bylo nutných 93 poslaneckých hlasů. Vondráček dostal 65 hlasů a Okamura 18 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise vydala 185 hlasovacích lístků, 97 poslanců ale svůj hlas neodevzdalo. Volilo 88 poslanců.

15:06

První místopředsedkyní klubu ODS byla zvolena Eva Decroix. Nové vedení klubu začne pracovat ihned po jmenování nové vlády, sdělila Černochová

15:02 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Pětikoalice preferuje dohodu s prezidentem Milošem Zemanem ohledně kandidátů na ministry nového kabinetu. Měnit nominaci ale nehodlá. Chce přesvědčit Zemana, že odpovědnost při skládání vlády leží na premiérovi, nikoli prezidentovi. Po společném jednání klubů Spolu to řekl předseda sněmovní frakce ODS Zbyněk Stanjura.

Od prezidenta očekává, že nominace schválí tak, jak je předloží Petr Fiala (ODS) pověřený skládáním kabinetu. Česko podle Stanjury nepotřebuje soudní spory ohledně kompetencí hlavy státu, velký spor ústavních institucí. Odpověděl tak na dotaz, zda koalice dnes jednala o plánech na případný spor s prezidentem včetně kompetenční žaloby.

14:55

Rakušan se dohodl s kandidátem na ministra Michalikem, že vyřeší potenciální střet zájmů u solárních elektráren a zveřejní informace k investicím.

14:54

Sněmovna je po dnešku kompletní. V úvodu druhé schůze dodatečně složili slib Jiří Carbol, Pavla Golasowská, Marie Jílková (všichni KDU-ČSL) a Josef Flek (STAN), kteří se před dvěma týdny omluvili ze zdravotních důvodů z ustavující schůze dolní komory. Slib dnes složila také Margita Balaštíková (ANO), která byla poslankyní už v minulých dvou volebních obdobích. Ve sněmovně nahradila hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše (ANO), jenž se v závěru první povolební schůze poslaneckého mandátu vzdal. Holiš, kterého vynesly do sněmovny přednostní hlasy z posledního místa kandidátky, krok zdůvodnil tím, že se chce věnovat pouze roli hejtmana.

14:41

Poslanecký klub občanských demokratů povede Marek Benda. Podle Jany Černochové byl zvolen jednohlasně. O volbě informovala na twitteru.

13:59

ANO bude chtít ve sněmovně vysvětlení slov Markéty Pekarové Adamové. Webu Seznam Zprávy řekla, že je záměrem vlády předat zemi pokud jde o covid v co nejhorším stavu.

13:51

Pětikoalice Spolu s Piráty a Starosty, která má vytvořit příští vládu, představí svůj plán opatření proti šíření covidu pro příští týdny a měsíce na tiskové konferenci ve středu ráno. Řekl to dnes předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura po společném jednání klubů Spolu (ODS, lidovci a TOP 09). Tiskové konference se podle něj zúčastní předsedové všech pěti stran koalice, experti takzvaného AntiCovid týmu i kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

13:29

Návrat k hodnotově orientované zahraniční politice, ekonomická diplomacie zaměřená na vědu, výzkum a inovace nebo profesionalizace diplomatické služby jsou prioritami kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Na dotaz ČTK také sdělil, že nemá informaci o tom, že by byl kandidátem, proti kterému má prezident Miloš Zeman výhrady.

13:16

Odstupující vláda by měla podle Hospodářské komory podnikatele ujistit, že vyplácení kompenzací je vyřešené i v případě rozpočtového provizoria.

23:06

Piráti v celostranickém hlasování schválili nominaci advokáta Michala Šalomouna do funkce ministra pro legislativu. Pro bylo 605 z 658 hlasujících. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na webu Pirátů. Nově zřízený člen vlády bez portfeje má v budoucím kabinetu vést Legislativní radu vlády a mimo jiné dbát na kvalitu nové legislativy.

Šalomoun není členem strany, ale už dříve za Piráty kandidoval. Je advokátem se specializací na autorské právo v umění, externě vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Politické funkce v současnosti nezastává, v letech 2010 až 2014 byl jako nestraník zastupitelem Třebíče zvoleným za Věci veřejné.

Michal Šalomoun
Michal Šalomoun | Foto: salomoundosenatu.cz
16:42

Senátora Mikuláše Beka, který je kandidátem na ministra pro evropské záležitosti, by po jmenování do vlády mohl v čele senátního evropského výboru nahradit jeho místopředseda David Smoljak, (oba za STAN). Lidoveckou senátorku Annu Hubáčkovou, která se má stát ministryní životního prostředí, pak ve vedení komise pro práci Kanceláře Senátu nahradí její klubový kolega Lumír Kantor. Uvedli to předsedové obou senátorských frakcí Petr Holeček (STAN) a Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

"V úvahu připadá pan senátor Smoljak," napsal Holeček. Smoljak je jedním ze čtyř místopředsedů evropského výboru, je rovněž místopředsedou senátní komise pro sdělovací prostředky. Výbor by, pokud Senát jeho případnou nominaci potvrdí, vedl minimálně do senátních voleb na podzim příštího roku. Po nich se s ohledem na jejich výsledky bude tradičně vedení výborů a komisí obměňovat.

14:58

Sněmovna by mohla být po úterý kompletní. Čtyři poslanci, kteří se přede dvěma týdny ze zdravotních důvodů omluvili z ustavující schůze sněmovny, by v úterý měli dorazit a složit poslanecký slib. Jde o Jiřího Carbola, Pavlu Golasowskou, Marii Jílkovou (všichni KDU-ČSL) a Josefa Fleka (STAN). Jejich účast na schůzi na dotaz potvrdili místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN) a předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

14:27

V úterní tajné volbě místopředsedy sněmovny se utkají někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) a lídr SPD Tomio Okamura, jenž byl místopředsedou sněmovny v minulém volebním období. Nominace poslaneckých klubů dnes projednala volební komise, řekl její předseda Martin Kolovratník (ANO). Po ustavující schůzi sněmovny zůstala jedna místopředsednická pozice neobsazená. V tehdejší volbě Vondráček ani Okamura neuspěli.

Kolovratník připomněl, že půjde o dvoukolovou volbu. Pokud by v prvním kole poslanci nikoho z kandidátů nezvolili, druhé kolo by se konalo podle něho ještě v tomto týdnu. "A teoreticky, kdyby ani druhé kolo nebylo úspěšné a byla by širší dohoda, je možné vypsat další volbu na tento týden," uvedl.

Volné místo v předsednictvu patří podle plánů sněmovní většiny reprezentované ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN nyní už opozičnímu hnutí ANO. K Vondráčkovi ale měli představitelé koalice výhrady, byť sněmovnu podle nich vedl profesionálně.

Na ustavující schůzi bylo ke zvolení potřeba získat nejméně 98 poslaneckých hlasů. Vondráček obdržel v obou kolech 92 hlasů. Okamuru volilo v prvním kole 80 poslanců, ve druhém o sedm víc.

12:19

Kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) zváží, zda si po vstupu do vlády ponechá i mandát senátorky za Hodonínsko. Na Hodonínsku budou řádné senátní volby příští rok na podzim, a proto by křeslo v horní komoře zůstalo až do nich prázdné, pokud by Hubáčková mandát složila. Ze zákona se totiž doplňovací volby nekonají, pokud zbývá do řádných voleb méně než jeden rok. Hubáčková se chystá vzdát funkce zastupitelky Jihomoravského kraje a složí i mandát zastupitelky v Ratíškovicích na Hodonínsku, kde je radní.

10:43

Někdejší firma možného budoucího ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika (STAN) si v minulosti půjčila peníze od anonymní firmy z Kypru, uvádí Deník N. Šlo podle něj o desítky milionů korun. Michalik ani jeho manželka Hana nechtěli serveru říct, kdo za společností z daňového ráje stojí, ani jaký je původ peněz. Anonymní kyperské firmy umožňují skrýt koncové vlastníky, což může být v případě aktivních politiků problém.

13:57

Místopředsedy TOP 09 se znovu stali poslanci Jakob a Válek spolu se senátorem Paverou. Novým místopředsedou byl zvolen Kučera namísto Otyse.

13:35

Válek požádal delegáty sněmu TOP 09, aby zvážili jeho znovuzvolení místopředsedou strany; hodlá se soustředit na práci ministra zdravotnictví.

13:34

Europoslanec a pražský zastupitel TOP 09 Pospíšil se na sněmu vzdal kandidatury na místopředsedu strany, chce se soustředit na volby v Praze.

13:17

TOP 09 bude mít tak jako dosud čtyři řadové místopředsedy. Rozhodli o tom dnes delegáti celostátního sněmu strany. Kandidátů zůstalo šest, kteří získali nominaci alespoň v jednom z krajů. Žádný z delegátů sněmu nikoho jiného nenavrhl.

Funkce místopředsedů obhajují předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob, jeho předchůdce v této funkci a kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek, šéf karlovarské krajské organizace strany Lukáš Otys a senátor Herbert Pavera.

Jejich protikandidáty jsou europoslanec a někdejší předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a poslanec Michal Kučera, který byl místopředsedou strany v letech 2017 až 2019.

11:53

Prvním místopředsedou TOP 09 se stal opět senátor Tomáš Czernin. Neměl protikandidáta, získal na sněmu strany 170 ze 177 hlasů delegátů.

11:38

Předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová podpořila slova předsedy ODS Petra Fialy, který dnes vyzval, aby spolupráce obou stran s KDU-ČSL v rámci koalice Spolu pokračovala i příští rok v obecních a senátních volbách. Podle Pekarové Adamové se plánuje nominace několika společných kandidátů do Senátu.

11:32

Předsedkyní TOP 09 bude i další dva roky Markéta Pekarová Adamová, ve volbě získala 163 ze 176 hlasů. Část delegátů hlasovala na dálku.

11:20

Příští vláda musí podle Pekarové Adamové(TOP 09) řešit krizi ve zdravotnictví, energetice, klimatu i krizi důvěry lidí ve stát. Vyzvala k soudržnosti.

11:12 Vít Rakušan, předseda STAN

Zájem o užší spolupráci s TOP 09 projevil také předseda STAN Vít Rakušan, kteří ve sněmovních volbách kandidovali v koalici s Piráty. Všechny tyto strany se budou podílet na příští vládě.

Podle předsedy STAN je "čas na širší týmovost". Věří, že STAN a TOP 09 budou znovu podporovat například místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku, který bude příští rok usilovat v senátních volbách o znovuzvolení v Praze. Růžička, kterého před pěti lety nominovala do Senátu TOP 09, se loni nepřipojil k přechodu kolegů z klubu Starostů do frakce ODS.

11:00 Petr Fiala

"Budeme dále spolupracovat a rozvíjet projekt Spolu," uvedl Fiala. Podle něj by koaliční spolupráce měla pokračovat nejen na vládní úrovni, ale i v komunálních a senátních volbách v příštím roce. "Stojíme o spolupráci v komunálních volbách zejména ve velkých městech. Měli bychom se pokusit postupovat společně všude tam, kde to jde, nebourat to, co funguje, ale vylepšovat to," řekl předseda ODS z auta prostřednictvím on-line přenosu delegátům dnešního sněmu TOP 09.

10:34

Předseda ODS Fiala vyzval TOP 09, aby spolupráce stran s lidovci v koalici Spolu pokračovala i příští rok v obecních a senátních volbách.

09:50

V Praze začal sněm TOP 09, na kterém si strana zvolí vedení. Kvůli epidemii covidu je na místě kolem 30 delegátů, ostatní se připojují on-line.

09:17 Andrej Babiš

Andrej Babiš na Facebooku připustil kandidaturu na prezidenta. Podmínil ji sesbíráním dostatečného množství podpisů. Zopakoval, že to teď není téma.

"Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat petiční archy a posbírali by dost podpisů… Ale nechci předjímat, uvidíme, teďka to fakt není téma," řekl Babiš v odpovědi na dotaz na Facebooku.

07:53

TOP 09 si dnes na sněmu v Praze zvolí vedení na další dva roky. Očekává se, že místo předsedkyně obhájí Markéta Pekarová Adamová, která dovedla TOP 09 k vítězství ve sněmovních volbách v koalici Spolu, tedy s ODS a KDU-ČSL, a stala se předsedkyní Sněmovny.

Sněm se bude kvůli zhoršené epidemické situaci v souvislosti s nemocí covid-19 konat částečně on-line. Na místě budou podle mluvčího strany Vladana Vaňka fyzicky přítomni pouze členové nejužšího vedení strany a také část kandidátů do předsednictva, kteří v sále přednesou své kandidátské projevy.

Kandidaturu na předsedu strany kromě nynější šéfky nikdo neoznámil. Jediným adeptem na funkci prvního místopředsedy je senátor Tomáš Czernin, který tuto pozici zastává od posledního sněmu, kdy byl protikandidátem Pekarové Adamové.

15:06

Premiér si nemůže nechat kádrovat ministry, Petr Fiala prezidentovi neustoupí, ponižování kandidátů není hodné hlavy státu, říká místopředseda ODS, kandidát na ministra dopravy a člen AntiCovid týmu Martin Kupka:

12:47

Sobotní sněm TOP 09, na němž se má mimo jiné volit nové vedení strany, se bude kvůli zhoršené epidemické situaci konat částečně on-line. Předsedkyní strany pravděpodobně bude zvolena na další dva roky Markéta Pekarová Adamová, která dovedla TOP 09 k vítězství ve sněmovních volbách v rámci koalice Spolu.

12:29

Podporu mladých vědců, snížení byrokracie a zlepšení podmínek pro rodiče pracující ve výzkumu má jako priority kandidátka na ministryni pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09). Je podle ní také třeba udržet podíl celkových výdajů na výzkum a vývoj na dvou procentech hrubého domácího produktu.

"Mou zásadní prioritou je vytvořit podmínky pro podporu a motivaci zejména mladých vědců. Je naprosto přirozené, že v rámci své akademické kariéry tráví část svého profesního života v zahraničí, a to je jistě i přínosem, ale je důležité, aby se vraceli," uvedla.

12:16

Kandidát na ministra pro legislativu Michal Šalomoun pro Hospodářské noviny uvedl, že se pokusí, aby například opatření proti covidu-19 nerušily kvůli nedostatkům soudy. "Budu se snažit nachystat takový právní rámec, aby vládou přijatá rozhodnutí fungovala a aby obstála u eventuálního soudního přezkumu," uvedl. Deníku Právo řekl, že některé žaloby na opatření sám podával. "Některé dopadly úspěšně, jiné ne. Obecně mohu říci, že opatření, která shodí soud, jsou špatná," uvedl.

K podobě českého právního řádu se staví kriticky. "Na ministerské pozici bych s tím mohl něco udělat a přispět k tomu, aby se neobjevovalo tolik legislativních zmetků," dodal pro Hospodářské noviny. Na rozhodnutí o vstupu do vlády neměl příliš času. "Musel jsem se rozhodnout docela rychle, ale váhal jsem. Budu muset skončit s advokacií, vyřešit klienty," podotkl. Nabídka na členství ve vládě se však neodmítá, doplnil.

11:04

Celostátní fórum Pirátů začalo dnes v 10:00 hlasovat o rozhodnutí vedení strany nominovat advokáta Michala Šalomouna do funkce ministra pro legislativu, který povede i Legislativní radu vlády. Ostatní kandidáty strana schválila na jaře před představením vládního týmu koalice Pirátů se Starosty a nezávislými, takže se o nich znovu rozhodovat nebude. Hlasování, do kterého se mohou zapojit všichni členové strany, potrvá do pondělního večera.

Seznam ministrů předal ve středu prezidentovi Miloši Zemanovi kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). Vedle Šalomouna mají Piráty v kabinetu zastupovat předseda strany Ivan Bartoš, který bude vicepremiérem pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj, a bývalý poslanec Jan Lipavský, který by měl stanout v čele diplomacie. Lipavský je podle médií ministrem, kterého plánuje Zeman "vetovat", Fiala však na své nominaci trvá.

16:55 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman by měl zůstat v péči Ústřední vojenské nemocnice, aby nabral síly, řekl České televizi šéf jeho lékařského konzilia Tomáš Zima. Připustil, že Zeman by mohl nakrátko opustit nemocnici, aby jmenoval Petra Fialu premiérem. Jmenování Fialy předsedou vlády by se podle něj i Zemana mělo odehrát 26. listopadu na zámku v Lánech.

15:50

TOP 09, která jako součást koalice Spolu bude součástí nové vlády, si na sobotním sněmu zvolí nové vedení. Její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová, která se minulý týden stala předsedkyní sněmovny, funkci obhajuje. Předpokládá se, že nebude mít protikandidáta. Sněm se uskuteční v centru Cubex na pražské Pankráci.

15:26

Kandidát na ministra zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v případě vládní funkce rezignuje na post starosty Těšetic u Znojma. Chce tam být neuvolněným místostarostou. Naopak dosavadní místostarosta Pavel Worbis (KDU-ČSL) by se pak podle něj měl stát tamním starostou. Takové změny musí odsouhlasit zastupitelstvo obce, kde mají lidovci většinu.

14:20

Poslanecký klub ANO znovu navrhne do volby místopředsedy sněmovny bývalého předsedu dolní komory Radka Vondráčka, sdělila předsedkyně frakce Alena Schillerová. Tajná volba se uskuteční na plénu v úterý. Po ustavující schůzi nové sněmovny zůstala jedna místopředsednická pozice neobsazená. Ve volbě neuspěli Vondráček ani předseda SPD Tomio Okamura, jenž byl místopředsedou dolní komory v minulém volebním období.

Volné místo v předsednictvu patří podle plánů sněmovní většiny, reprezentované ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN, nyní už prakticky opozičnímu hnutí ANO. K Vondráčkovi ale měli představitelé koalice výhrady, byť sněmovnu podle nich vedl profesionálně.

12:34

Členové České pirátské strany budou v on-line hlasování od pátku do pondělí rozhodovat o nominaci advokáta Michala Šalomouna do funkce ministra pro legislativu, který povede i Legislativní radu vlády. Zbývající kandidáty strana schválila na jaře před představením vládního týmu koalice Pirátů se Starosty a nezávislými.

Seznam ministrů předal ve středu prezidentovi Miloši Zemanovi kandidát na premiéra Petr Fiala. Vedle Šalomouna mají Piráty v kabinetu zastupovat předseda strany Ivan Bartoš, který bude vicepremiérem pro digitalizaci a ministrem pro místní rozvoj, a bývalý poslanec Jan Lipavský, který by měl stanout v čele diplomacie.

09:21

Plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) se vzdá postu v čele stosedmdesátitisícového města, pokud se stane ministrem kultury. Je přesvědčen, že funkci ministra a primátora nelze vykonávat současně. Pokud bude Baxa jmenován ministrem, rozhodne podle něj klub ODS v zastupitelstvu města o dalším postupu. Baxa je místopředsedou ODS, předsedou regionální organizace strany, krajským zastupitelem a od roku 2018 po čtyřleté přestávce podruhé primátorem Plzně.

20:44 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Server idnes.cz a rádio Frekvence 1 s odvoláním na své zdroje uvedly, že Zeman má výhrady k pirátskému kandidátovi na ministra zahraničí Janu Lipavskému. Do sporu se v minulosti Zeman dostal také s tehdejším rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem, který před sněmovními volbami v roce 2013 odmítl vystoupení hlavy státu v prostorách Masarykovy univerzity.

20:30 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Zeman hodnotí dosavadní vládnutí Babišova kabinetu pozitivně. Chybou bylo rozvolnění po první vlně covidu, řekl v TV Nova.

20:11 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Já se budu Petrovi Fialovi snažit vyjít vstříc. I když u několika ministrů mám podezření, že svým resortům vůbec nerozumí, budu pravděpodobně tak tolerantní, že své veto vztáhnu jen k jediné osobě," řekl Zeman. "Budu k tomu mít důvody, které Petrovi Fialovi řeknu, nepojede přes ně vlak," řekl. Zeman Fialovi navrhne, aby tento resort řídil sám nebo pověřil někoho jiného. Nechtěl ale upřesnit, kterého ministerstva se to týká. Zeman však podle ústavy kandidáty na ministry vetovat nemůže.

20:09 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Jak už jsem předeslal, měl bych během několika dnů být propuštěn do Lán. První, co v Lánech udělám, bude, že jmenuji Petra Fialu premiérem," řekl Zeman.

20:04 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Kancléř Mynář je skvělý úředník a kromě toho můj dobrý přítel," řekl Zeman. Považuje Mynářův výkon funkce v době Zemanovy nemoci za kvalitní.

20:01 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Já pracuji už teď. V každém případě předpokládám, že během několika dnů budu propuštěn z nemocnice," řekl Zeman v rozhovoru pro TV Nova. Na programu má konzultace s ministry budoucí vlády v Lánech.

18:06

Mezi 18 členy budoucí vlády Petra Fialy budou tři ženy, stejné zastoupení měly ministryně ve vládách Jiřího Paroubka (ČSSD) a nestraníka Jana Fischera. Tři ženy byly také v kabinetu Bohuslava Sobotky, ten měl ale o jednoho ministra méně, a procentní zastoupení žen tak bylo mírně vyšší.

Obě Babišovy vlády měly na začátku ministryně čtyři, a více než čtvrtinové zastoupení žen tak bylo v obou případech nejvyšší v historii. Česko zažilo i několik kabinetů tvořených na počátku jen muži, byly to obě vlády Václava Klause, kabinet Miloše Zemana a vláda Petra Nečase.

17:18 Petr Fiala

Fiala není připraven uvažovat o náhradníkovi za ministra, ke kterému měl výhrady prezident Zeman. Seznam členů vlády je podle šéfa ODS kvalitní.

17:16

Propuštění prezidenta Miloše Zemana z Ústřední vojenské nemocnice lze očekávat ve velmi blízké době. Uvedl to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. O konkrétním termínu hovořit nechtěl. Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke termín ještě nebyl stanoven, záležet bude na zdravotním stavu hlavy státu. Prezident se v nemocnici léčí od 10. října.

17:13

Záznam celé tiskové konference Petra Fialy po jednání s prezidentem Milošem Zemanem:

17:09

Premiér vznikající vlády Petr Fiala označil za hlavní priority kabinetu řešení situace kolem covidu, vysoké ceny energií a státní rozpočet na příští rok.

17:06

Prvním místopředsedou vlády a ministrem vnitra v nové vládě má být předseda STAN Vít Rakušan, vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí lidovecký šéf Marian Jurečka. Ministerstvo pro místní rozvoj by měl vést vicepremiér pro digitalizaci, předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zdravotnictví má připadnout Vlastimilu Válkovi z TOP 09, jenž má být též vicepremiérem.

Finance by měl vést předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, resort zahraničí bývalý pirátský poslanec Jan Lipavský, školství Petr Gazdík ze STAN. Kultura by měla připadnout poslanci ODS Martinu Baxovi, spravedlnost Pavlu Blažkovi z ODS, resort průmyslu a obchodu místopředsedovi STAN Věslavu Michalikovi.

Ministrem zemědělství má být nominant KDU-ČSL Zdeněk Nekula, ministryní obrany poslankyně ODS Jana Černochová a ministrem dopravy místopředseda ODS Martin Kupka. Ministryní životního prostředí by se měla za lidovce stát senátorka Anna Hubáčková, ministrem pro EU má být za STAN předseda senátního evropského výboru Mikuláš Bek, ministryní pro vědu poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, legislativu má vést nominant Pirátů, advokát Michal Šalomoun.

16:52 Petr Fiala

"Do tří týdnů bychom mohli mít jmenovanou vládu se všemi jejími členy," řekl Fiala po jednání se Zemanem.

16:51 Petr Fiala

Fiala přinesl Zemanovi seznam kandidátů na ministry. Jemonvání Fialy premiérem by mělo proběhnout v pátek 26. listopadu. Zeman se následně sejde s kandidáty na ministry. K jednomu ze jmen měl premiér připomínky, řekl Fiala. Blíže je ale nespecifikoval. 

16:03

Předseda ODS a kandidát na premiéra Fiala dorazil do nemocnice za prezidentem Zemanem. Měl by mu představit kandidáty na členy nového kabinetu.

15:40

Demonstrace proti pravicové vládě, kterou pořádala strana Levice, se uskutečnila na Václavském náměstí. Její součástí byl protestní happening nazvaný 108 červených tlačítek. Organizátoři vyrobili pro každého z budoucích poslanců papírové tlačítko se osobním vzkazem, která jim příležitostně doručí. V nich se autoři vymezili proti záměrům budoucích vládních představitelů zejména v otázkách přijetí Zelené dohody (Green Deal), zvyšování rozpočtu ministerstva obrany a platů politiků nebo sociální politiky.

12:39 Marian Jurečka

Podle Mariana Jurečky by Zeman měl představit Fialovi svůj časový plán pro nejbližší dny v souvislosti se jmenováním nové vlády, schůzkami s kandidáty na ministry a podobně.

"My za nás máme všechno připravené a projednané," řekl. Očekává, že prezident jmenuje vládu tak, jak mu ji Fiala navrhne. "Nemáme žádná náhradní jména. Dali jsme jako předsedové stran ta nejlepší jména, která máme k dispozici pro jednotlivá ministerstva," dodal.

12:37 Markéta Pekarová Adamová, TOP 09

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová předpokládá, že hlavním výstupem schůzky Fialy se Zemanem bude stanovení harmonogramu jmenování premiéra a vlády. "Strany pětikoalice udělaly maximum možného, aby ve velmi krátkém čase daly dohromady jak program, tak koaliční smlouvu, která bude příslibem dobrého vládnutí v příštích letech," řekla Adamová.

11:33 Petr Fiala

Podle pravděpodobného příštího premiéra Petra Fialy musí rychle vzniknout odpovědný kabinet. "Naše dvě koalice, pět politických stran je připraveno převzít prakticky okamžitě vládu v České republice. To je to, co řeknu panu prezidentovi, a samozřejmě mu představím seznam kandidátů na členy vlády. Doufám, že ze schůzky vyjde jasný harmonogram jmenování vlády," poznamenal Fiala. "Nemůžeme si dovolit dlouhé předávání vlády," dodal s tím, že kabinet Andreje Babiše už zjevně rozhodovat nechce.

07:06

Prezident Miloš Zeman dnes v Ústřední vojenské nemocnici přijme předsedu ODS a kandidáta na budoucího premiéra Petra Fialu. Schůzka je naplánována na 16:00. Fiala prezidentovi předloží seznam kandidátů na ministerské posty. Zároveň mu chce sdělit, že kabinet koalice Spolu a Pirátů se starosty je připraven okamžitě převzít moc.

23:18

Olga Richterová o vládě i pirátském fóru. Proč má problém s některými ministry? Rozhovor v DVTV.

Richterová: Kritiku ministrů si vyříkáme. Hlasování o vládě bylo svátkem demokracie

25:51
Je v pořádku na některé věci upozornit, ale teď je důležité, abychom se shodli a pracovali jako tým, říká místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. | Video: Daniela Drtinová
18:47 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Zeman ve středu poskytne rozhovor TV Nova. Má se týkat i jeho pobytu v nemocnici. Naposledy dal rozhovor 5. listopadu Frekvenci 1.

18:29

"Dovolím si říct, že pan prezident velmi symbolicky vystihl návštěvu, že to je návštěva dvou přátel jako hlav států, která symbolizuje i velmi blízký a přátelský vztah našich národů," řekla Čaputová vpodvečer novinářům k setkání se Zemanem, kterému jako dar přinesla med a balík čajů. 

17:22

Ministrem pro legislativu za Piráty by se mohl stát Michal Šalomoun, informoval server CNN Prima News. Advokáta z Třebíče v roce 2018 kandidoval jako nestraník za Piráty do Senátu, o rok později do Evropského parlamentu.

16:17 Andrej Babiš

S činností vlády, jejím složením i s premiérem Andrejem Babišem (ANO) bylo v září nespokojeno více než 60 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Od února 2020 se hodnocení kabinetu výrazně zhoršilo, tehdy ale v Česku ještě nebyla epidemie koronaviru. V téměř všech aspektech byla v září Babišova vláda hodnocena podobně jako vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) v únoru 2017, byla na tom ale výrazně lépe než kabinet Petra Nečase (ODS) v letech 2012 a 2013.

12:52 Petr Fiala

Fiala očekává, že středeční schůzka s prezidentem Zemanem přinese konkrétní harmonogram jmenování vlády. 

12:51 Petr Fiala

Koalice Spolu a Pirátů se starosty jsou připraveny okamžitě převzít odpovědnost za vládu v Česku, řekl po jednání lídrů vznikajícího kabinetu kandidát na premiéra Petr Fiala. Prezidentovi Miloši Zemanovi na středeční schůzce předloží seznam kandidátů na ministerské posty.

12:40 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman se v nemocnici setkal s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, oznámil mluvčí Hradu. 

12:25 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dorazila do Ústřední vojenské nemocnice, kde se setká s prezidentem Zemanem. Poté ji čeká přijetí v Senátu. Čaputová do nemocnice dorazila kolem 12:15, přivítal ji ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Do Prahy přiletěla, na letišti ji přivítal s kyticí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

12:15

Ve sněmovně se sešli lídři koalic Spolu a Pirátů a starostů. Ve formátu, který koaliční smlouva označuje K5, jednají pravděpodobně o kandidátech na ministry.

11:37

Předsednictvo TOP 09 schválilo kandidáty strany na ministry do vlády Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými. Jména dvojice adeptů do kabinetu TOP 09 podobně jako ostatní strany oficiálně nepotvrdila, ve středu je představí kandidát na premiéra Petr Fiala prezidentovi Miloši Zemanovi.

TOP 09 v kabinetu obsadí funkci ministra zdravotnictví a ministerský post bez portfeje pro vědu, výzkum a inovace. Pravděpodobným kandidátem na ministra zdravotnictví je bývalý předseda poslaneckého klubu strany Vlastimil Válek. V souvislosti s pozicí člena vlády pro vědu, výzkum a inovace se nejčastěji mluví o poslankyni Heleně Langšádlové.

10:40 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Zeman v pondělí podepsal jmenovací dekrety dalších 15 soudců obecných soudů. Navázal tak na jmenování 16 soudců z minulého týdne.

23:34

Podobně se na sociálních sítích vyjádřil i předseda poslaneckého klubu strany Jakub Michálek. 

23:31

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poděkoval svým spolustraníkům za podporu pro vstup do vlády. 

23:24

Předseda ODS Fiala, předseda STAN Rakušan i předseda lidovců Jurečka vítají kladné rozhodnutí členské základny Pirátů o vstupu do vlády. 

23:11

Členové Pirátů odsouhlasili vstup do vlády, pro hlasovalo více než 82 procent. Do hlasování se zapojilo 90,7 procent členů.

20:30

"Nedovedu si představit, že by vláda byla bez Pirátů a v podstatě i těch 510 000 voličů, kteří volili koalici Pirátů a starostů kvůli Pirátům. Tím pádem by se vládní koalice těžko opírala o legitimitu," řekl před výsledkem hlasování Pirátů předseda poslaneckého klubu strany Jakub Michálek pro Radiožurnál.

19:19 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Premiér v demisi Andrej Babiš je po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem překvapen, jak se jeho zdravotní stav zlepšil a v jak dobré kondici je. Řekl, že ho prezident přijal v sedě. 

17:33 Andrej Babiš

"Já jsem znovu konstatoval, že je jasná stoosmička, s námi nikdo jednat nechtěl. Bylo by neseriózní, abych já to pověření přijal a půl roku se tady snažil něco sestavit," zavrhl Babiš své jmenování premiérem. "Pan prezident po přijetí pana Fialy oznámí, jak bude postupovat a já myslím, že pana Fialu jmenuje," dodal.

17:28 Andrej Babiš

Prezident Miloš Zeman je podle premiéra v demisi Andreje Babiše v úplně stejném stavu, v jakém byl před hospitalizací. Jeho stav se podle premiéra významně zlepšil. Babiš to řekl po návštěvě Zemana v nemocnici.

17:25 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Premiér v demisi Andrej Babiš přijel do Ústřední vojenské nemocnice za prezidentem Milošem Zemanem. Hlavu státu dnes přeložili na oddělení umožňující návštěvy.

16:45 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Stav prezidenta Miloše Zemana je příznivý, zlepšuje se, řekl ČT šéf lékařského konzilia Zima. Na lůžko dlouhodobé péče je přeložen kvůli návštěvám, potvrdil.

16:33

Kontroverzi ve vznikající pětikoalici vyvolala první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Serveru Novinky.cz řekla, že někteří kandidáti na ministry za Spolu jsou pro Piráty nepřijatelní, protože s nimi byly v minulosti spojeny závažné kauzy. "Budeme se muset asi proti některým jménům vymezit, probíráme to zatím interně," uvedla.

"Čekal jsem, že tuto diskusi povedeme s prezidentem. Ale vypadá to, že si stačíme sami," reagoval na její slova lidovecký místopředseda Jan Bartošek na Twitteru. "Nevím, jestli si to pamatuju dobře, ale jak se říkalo to 'volte jakou koalici chcete, všichni jsme tu proto, abychom spolupracovali a odstranili Andreje Babiše,' to byla jenom taková legrace, ne?" komentoval prohlášení jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

16:32

V anketě všech členů Pirátů může hlasovat 1193 lidí. Do 16:15 podle on-line systému odeslalo svůj hlas 1046 členů strany. Hlasování tak provází velmi vysoká účast, například v lednu se ke koaliční smlouvě se STAN vyjádřilo 848 členů Pirátů. Pro svazek se Starosty jich tehdy bylo 668.

15:40

Jak dopadlo hlasování, bude známo pozdě večer. Vstup do kabinetu Petra Fialy bude platit jen v případě, že se pro něj vysloví alespoň 60 procent hlasujících. Bez ohledu na výsledek a případnou velikost většiny je zřejmé, že je strana názorově rozpolcená:

14:17

Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala se setká s prezidentem Milošem Zemanem v Ústřední vojenské nemocnici ve středu v 16:00. Uvedl to mluvčí ODS Václav Smolka. Zeman byl přeložen na lůžko dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy.

14:03

Přes 85 procent členů Pirátů se již vyjádřilo ve stranickém hlasování o ratifikaci koaliční smlouvy mezi koalicemi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Na hlasování má celostátní fórum strany posledních osm hodin. Výsledky se strana chystá zveřejnit nejdříve ve 23:15. Piráti jsou poslední stranou z pětikoalice, která vládní dohodu dosud neschválila.

13:41

Starostové a nezávislí se v poslední chvíli rozhodli vsadit na senátora Mikuláše Beka jako na nového ministra pro evropské záležitosti. Původně počítali se starostou Radimem Sršněm:

12:08 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman byl v Ústřední vojenské nemocnici v Praze přeložen na lůžko dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Návštěvy budou moct trvat nanejvýš 30 minut a musí dodržovat stanovená opatření proti šíření epidemie.

06:31

Celostátní fórum Pirátů dnes večer uzavře hlasování o tom, zda schválí vládní koaliční smlouvu mezi koalicemi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Čas pro hlasování všech členů strany v on-line anketě začal v pátek ráno a skončí dnes ve 22:00. Strana výsledek oznámí celostátnímu fóru nejdříve ve 23:00 a zveřejní o čtvrt hodiny později.

20:04

Širší vedení Starostů a nezávislých (STAN) dnes schválilo čtveřici kandidátů hnutí do vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. ČTK a České televizi to po jednání řekl předseda STAN Vít Rakušan, který nyní předá seznam předsedovi ODS a kandidátovi na premiéra Petru Fialovi. Právě Fiala má mít podle Rakušana právo jména kandidátů sdělit veřejnosti poté, co je představí prezidentovi Miloši Zemanovi. Místo vicepremiéra a ministra vnitra pravděpodobně připadne právě Rakušanovi. Někdejší kolínský starosta počítá i s tím, že se ujme vedení Ústředního krizového štábu, který funguje kvůli koronavirové epidemii. Ministrem školství se pravděpodobně stane Rakušanův předchůdce v čele STAN Petr Gazdík, ministrem průmyslu a obchodu bude zřejmě místopředseda STAN Věslav Michalik. V souvislosti s ministrem pro evropské záležitosti se mluvilo o radním Olomouckého kraje Radimu Sršňovi a předsedovi senátního evropského výboru Mikuláši Bekovi.

20:01 Andrej Babiš

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) navštíví prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v pondělí v 17:00. Oznámil to dnes ve videu na sociálních sítích. Lékaři plánují Zemana právě v pondělí přesunout z akutního lůžka na běžné na standardním oddělení, což znamená i možnost omezeně přijímat návštěvy. Hlava státu se v ÚVN léčí přes měsíc. "Dostal jsem povolení od nemocnice. Těším se na něj, protože jsem ho neviděl od 10. října, jenom jsme spolu mluvili telefonicky," řekl Babiš.

14:41

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan odmítl, že by odhodlání STAN jít do vlády s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) mohlo porušovat koaliční dohodu s Piráty. Pokud by Piráti v aktuálním hlasování nepodpořili vládní koaliční smlouvu Spolu a PirSTAN, Piráti a starostové by museli vyvolat koaliční jednání a pokusit se najít východisko.

Piráti jako poslední strana pětikoalice schvalují smlouvu v on-line anketě, kterou spustili v pátek a ukončí v pondělí večer. Rakušan zdůraznil, že si velmi přeje, aby Piráti v hlasování všech členů koaliční smlouvu odsouhlasili. "Koalice Pirátů a starostů má skvělý program a mnoho z něj jsme společně prosadili do vládních programových tezí. Je to program ČR s lepší budoucností," zdůraznil.

12:45

Místopředsedkyně sněmovny a Pirátů Olga Richterová podporuje, aby se šéf strany Ivan Bartoš stal členem vlády a zároveň byl poslancem. Řekla to v neděli pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Piráti ale zároveň hodlají nadále prosazovat zavedení dobrovolného klouzavého mandátu. Senát koncem října návrh zamítl. Členové Pirátů od pátku hlasují o ratifikaci koaliční smlouvy mezi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráty a STAN, do nedělních 12:15 se zúčastnily více než tři čtvrtiny členů.

"Předseda strany, který má mandát od voličů, se ho nemůže vzdát, aby kdyby byly nedejbože nějaké rozmíšky ve vládě, nebo nějaký tlak na jeho odvolání, aby byl pod tímhle tlakem, že půjde pryč z vrcholné politiky. To by nebylo dostání závazku voličům," řekla Richterová. "Plně stojím za tím, že Ivan Bartoš ve vládě být má, a současně, že máme prosadit klouzavý mandát," dodala.

12:28

Lidovci převezmou ministerstvo práce po sociální demokracii ve složité situaci, problémem je mimo jiné stav IT systémů, řekl v neděli v pořadu Partie CNN Prima News předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, o kterém se spekuluje jako o novém šéfovi tohoto resortu. Nový kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN se podle něj vrátí k rozhodnutí o navýšení platů ve veřejném sektoru, které tento týden schválila dosluhující vláda ANO a ČSSD.

Jurečka ocenil, že se ministerstvu práce podařilo prosadit valorizace některých klíčových podpor a dávek či minimální mzdy. "Ale je tu jedna dost zásadní věc, a to je stav IT systémů v rámci resortu MPSV, kde je ten stav nejhorší ze všech ministerstev v ČR," řekl Jurečka. Hrozí podle něj i to, že stát bude mít kvůli počítačovým systémům problém zabezpečit výplaty některých dávek.

09:56 Petr Fiala

Po víkendu by podle předsedy ODS Petra Fialy mělo být jasno o personálním obsazení vznikající vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Kandidát na premiéra plánuje jména předložená jednotlivými stranami nejprve představit prezidentovi Miloši Zemanovi, u většiny postů se však již jména kandidátů dostala na veřejnost. Nejméně jasno je v případě ministerstva kultury, které patří ODS, ministra pro vědu za TOP 09 či pirátského ministra pro legislativu.

Občanští demokraté ve vládě vedle premiérského postu obsadí dalších pět křesel. Zájem o ministerstvo financí již vyjádřil první místopředseda a dlouholetý šéf poslanců strany Zbyněk Stanjura. Ministrem dopravy se pravděpodobně stane další člen nejužšího vedení ODS a starosta Líbeznic u Prahy Martin Kupka.

08:34

První místopředsedkyní Poslanecké sněmovny se stala Věra Kovářová z hnutí STAN. Rozhodla o tom o předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), když stanovila pořadí pětice místopředsedů. Kovářová tak bude Pekarovou Adamovou přednostně zastupovat při její absenci, pokud bude sama přítomná. Jde například o svolávání schůzí Sněmovny a o řízení organizačního výboru.

V pořadí dalším místopředsedou po Kovářové je Jan Bartošek (KDU-ČSL) a následující Jan Skopeček (ODS), Olga Richterová (Piráti) a Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Jedna místopředsednická pozice zůstala po ustavující schůzi volná, když v tajné volbě neuspěli bývalý předsedy Sněmovny Radek Vondráček (ANO) ani předseda SPD Tomio Okamura, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou dolní komory.

Místopředsedové se s předsedou Sněmovny v daném pořadí střídají v řízení schůzí. Obvyklý interval činí dvě hodiny.

19:29 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v úterý při návštěvě České republiky setká s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzku, o které slovenská prezidentka informovala na svém webu, potvrdil mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Zeman se přes měsíc léčí v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde se schůzka uskuteční. Lékaři ho plánují v pondělí přesunout z akutního lůžka na běžné na standardním oddělení, což znamená i možnost omezeně přijímat návštěvy.

17:14

Kvůli propadu financí po prohře komunistů ve sněmovních volbách končí v pražské centrále KSČM devět zaměstnanců s trvalým úvazkem. Rozhodl o tom výkonný výbor strany. Zhruba za dva měsíce by mělo být jasné, kolik zaměstnanců bude muset odejít z trvalého pracovního poměru v okresních a krajských výborech. O dopadech roční finanční ztráty 30 milionů korun informoval první místopředseda komunistů Petr Šimůnek. Uvedl, že strana se snaží nabídnout zaměstnancům práci na jiný úvazek, pokud je to možné.

Vedení KSČM chce změnit strukturu organizací. "Diskuse bude obrovská. Chtěli bychom zachovat jak základní organizace, tak okresní výbory a kraje. Cokoliv zlikvidujeme, už se to neobnoví, proto to chceme udržet, chceme jenom jinou formu práce," uvedl Šimůnek.

14:29

Senátorka Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dostala od předsedy lidovců Mariana Jurečky nabídku stát se ministryní životního prostředí ve vznikající vládě. Řekla to serveru iDnes.cz. Doufá, že s nominací bude souhlasit předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala. Post dříve odmítl lidovecký místopředseda Petr Hladík, který se chce soustředit na práci brněnského radního, náměstka primátorky a rodinu.

12:30

Motivací v říjnových sněmovních volbách byla u dvou pětin voličů pozitivní snaha o změnu, nespokojenost a ekonomické obavy tvořily zhruba třetinu motivací. V koncovce kampaně se rozhodovalo, komu dají hlas, zhruba 30 procent voličů a hlasy mířily především ve prospěch koalice Spolu. Oznámila to agentura STEM. V průzkumu volebního chování se agentura ve druhé polovině října dotazovala více než tisícovky občanů.

Ve volbách zvítězila nejtěsnějším rozdílem v historii Česka opoziční koalice Spolu, pro kterou hlasovalo 27,8 procenta voličů. Dosud vládní hnutí ANO dostalo 27,1 procenta hlasů. Třetí skončila koalice Pirátů a STAN se ziskem 15,6 procenta. Hnutí SPD získalo 9,6 procenta hlasů. Sněmovní místa si poprvé v historii Česka neudržely KSČM a ČSSD. Vládu, která se bude opírat o 108 poslanců, spolu chtějí sestavit obě koalice.

10:41

Michálek původně hájil souběh funkcí. V diskusi varoval před tím, aby byl i v budoucnu kdokoliv z pirátských poslanců kvůli funkci ve vládě tlačen k rezignaci na mandát. "A skočit do pasti, že ho druhý den političtí oponenti z vlády odvolají. To by nebylo moudré a strategické," uvedl ve čtvrtek. V noci před zahájením hlasování vysvětlil změnu postoje tím, že se strana nachází patrně před nejdůležitějším rozhodnutím ve své historii.

Doplnil, že podporuje, aby Piráti vstoupili do vlády, a to i s Bartošem, který je předsedou strany a volebním lídrem, který by měl mít místo ve vládě jisté. Navíc v případě, že by se mandátu vzdal, nahradil by ho ve sněmovně podle kandidátní listiny náhradník od koaličních Starostů a nezávislých.

10:39

Ve čtvrtek Michálek na internetovém fóru své strany potvrdil, že je kandidátem na funkci ministra pro legislativu, který ve vládě mimo jiné povede Legislativní radu vlády. Piráti v té souvislosti debatují o neslučitelnosti více politických funkcí včetně postu poslance a ministra.

Snaha zamezit kumulaci více funkcí patří dlouhodobě mezi programové priority Pirátů. Strana argumentuje tím, že osoba zastávající více pozic současně nemůže zodpovědně vykonávat jednotlivé funkce naplno. Senát koncem října zamítl pirátský návrh na zavedení dobrovolného klouzavého mandátu, který by členům vlády umožnil předat poslanecký mandát i dočasně náhradníkům.

09:43

Poslanec Pirátů Jakub Michálek nebude členem nově vznikající koaliční vlády. Oznámil to spolustraníkům v uzavřeném fóru. Jeho obsazení do role ministra pro legislativu kritizovala řada členů pirátské strany. Informoval o tom týdeník Respekt. Hlavním protiargumentem části Pirátů je Michálkova případná kumulace funkcí poslance a ministra.

07:51

Celostátní fórum České pirátské strany začíná dopoledne hlasovat v on-line anketě o ratifikaci vládní koaliční smlouvy mezi Spolu a Piráty a starosty. Možnost hlasovat mají všichni členové strany, výsledky by měly být známé v pondělí po 22:00. Ostatní strany zastoupené v pětikoalici schválily koaliční smlouvu v závěru minulého pracovního týdne.

17:05

Den po zvolení nového vedení sněmovny už poslanci dostali na stůl první návrhy zákonů a další předlohy. K dnešnímu odpoledni už bylo na sněmovním webu k nalezení víc než deset nových sněmovních tisků. Je mezi nimi i návrh státního rozpočtu na příští rok, který dosluhující vláda musela do sněmovny předložit do konce září. Nyní ho předložila znova. Stejně tak předložila poslancům návrh zákona o hromadných žalobách, který sněmovna před volbami nestihla projednat.

16:44 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zeman podepsal jmenovací dekrety 16 nových soudců, informoval Hrad. Benešová navrhla před hospitalizací prezidenta ke jmenování 50 kandidátů.

16:08 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman oficiálně přijal demisi vlády Andreje Babiše, oznámil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. 

14:13 Andrej Babiš

Končící premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl v rozhovoru pro server Blesk.cz, že by si prezident Miloš Zeman přál jeho kandidaturu na Hrad. Na otázku, zda se bude o nejvyšší ústavní funkci ucházet, odpověděl, že musí rozhodnout hnutí ANO. Sám se chce nyní soustředit na opoziční roli v Poslanecké sněmovně, konsolidovat hnutí, které založil, a například definovat stínovou vládu.

"Prezident by si přál, abych kandidoval," uvedl Babiš. Postavit kandidáta podle něj hnutí ANO chce. Řekl současně, že neplánuje vrátit se k podnikání.

14:00 Andrej Babiš

Babiš by považoval za logické, kdyby na místopředsedu sněmovny za ANO kandidoval Havlíček. Řekl to Blesku. Ve středu neuspěl kandidát ANO Vondráček.

13:24 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zeman se chce sejít s Fialou i kandidáty na ministry, řekl Mynář. Kabinet by mohl jmenovat v řádu týdnů v Lánech, pokud bude propuštěn z nemocnice.

13:23 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Mynář nechal připravit rozhodnutí prezidenta o přijetí demise vlády. Pokud ho ve čtvrtek Zeman podepíše, kabinet ANO a ČSSD bude pokračovat v demisi, řekl.

13:13

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek na internetovém fóru strany v diskusi o kumulaci funkcí potvrdil, že je kandidátem na ministra pro legislativu ve Fialově vládě.

12:43

"Požádám o zpřístupnění spisového materiálu, musíme se s ním seznámit a pak budou následovat další kroky," uvedla Válková. Je možné, že výbor pozve Šarocha a Babiše, což je při projednávání žádostí o vydání poslanců k stíhání rovněž běžný postup. Zájem o vystoupení před členy výboru mohou projevit i sami. "My určitě jim v tom bránit nebudeme. A samozřejmě předpokládám, že si pozveme pana státního zástupce Šarocha, ale je to (výbor) kolektivní orgán, musíme se na tom dohodnout," dodala.

12:07

Sněmovní mandátový a imunitní výbor žádá ohledně žádosti o vydání dosluhujícího premiéra Andreje Babiše v případu Čapí hnízdo o zpřístupnění spisu, řekla jeho předsedkyně Helena Válková (ANO). Státní zástupce Jaroslav Šaroch odeslal do dolní komory žádost v úterý. Babiš byl v říjnových volbách znovu zvolen poslancem, čímž se mu obnovila imunita v plném rozsahu.

11:30 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Izraelské Muzeum přátel Sionu ve čtvrtek předalo své ocenění pro prezidenta Miloše Zemana za dlouholetou podporu Izraele. V Tel Avivu ho převzal český velvyslanec Martin Stropnický. Oznámil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman je nyní hospitalizován. Muzeum ocenění, které v minulosti dostali třeba bývalí prezidenti USA George Bush nebo Donald Trump, Zemanovi udělilo již loni, kvůli pandemii koronaviru byla slavnostní ceremonie odložena.

10:19 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek přišel podat policii vysvětlení k okolnostem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana. Podezření na neposkytnutí pomoci označil za hloupost, zkritizoval také "neprofesionální práci některých novinářů" kvůli zpochybňování prezidentova podpisu a rovněž komunální politiky, kteří podali trestní oznámení.

09:10

Přehled hlavních událostí:

 • Menšinová vláda ANO a ČSSD ve čtvrtek schválila demisi. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) poslal prezidentovi Miloši Zemanovi dopis s rozhodnutím o podání demise.
 • Babiš také uvedl, že by mohl Zemana navštívit příští týden v nemocnici.
 • Poslanci ve středu zvolili předsedkyní sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Byla jedinou kandidátkou, když nominanta hnutí ANO, vicepremiéra Karla Havlíčka, plénum z tajné volby před jejím zahájením vyřadilo kvůli neslučitelnosti funkcí.
 • Ve středu bylo obsazeno také pět ze šesti místopředsednických křesel. V prvním kole volby uspěli Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Jan Skopeček (ODS), Věra Kovářová (STAN) a Jan Bartošek (KDU-ČSL) a ve druhém kole byla zvolena Olga Richterová (Piráti).
08:50 Andrej Babiš

"Dostal jsem informaci, že bych prezidenta mohl příští týden navštívit již na normálním pokoji," sdělil Babiš.

08:48 Andrej Babiš

Babiš také uvedl, že čeká, jak rychle jmenuje prezident Zeman předsedu ODS Petra Fialu premiérem. "V minulosti žádný z premiérů ani předsedů stran nepokračoval po prohraných volbách ve funkci jako předseda dané strany. Hnutí ANO je tedy první, předseda strany zůstává," dodal Babiš. Zhodnotit fungování dosavadního kabinetu s ČSSD se premiér zdráhal.

08:44 Andrej Babiš

Babiš řekl, že si prezident v povolebním telefonátu s ním ověřoval, jestli si nechce zkusit sestavit vládu. 

08:41 Andrej Babiš

Babiš uvedl, že očekává, že prezident pověří jeho vládu, aby fungovala v demisi. "I když ve volbách hnutí ANO získalo nejvíc mandátů, akceptujeme, že vyhrála pětikoalice, která má 108 poslanců," dodal.

08:40 Andrej Babiš

"Slíbil jsem veřejně, že učiníme polistopadový rekord v rychlosti podání demise, to se stalo. Vláda rozhodla, že podává demisi," uvedl končící premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci. Dopis s informací, že vláda podává demisi, Babiš již zaslal prezidentu Zemanovi. Kancelář prezidenta dopis podle premiéra převzala v 8:30 hodin.

08:30

Menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD schválil svou demisi. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) ji plánuje předat hospitalizovanému prezidentovi Miloši Zemanovi písemně. Vláda provedla tento ústavní krok den po ustavující schůzi nové sněmovny, měsíc po sněmovních volbách.

O složení nového kabinetu nyní jednají koalice Spolu a Piráti a STAN. Do jeho jmenování povede zemi současná vláda v demisi.

23:11 Andrej Babiš

Dosluhující premiér Andrej Babiš sdělil, že ve čtvrtek ráno se sejde koaliční vláda ANO a ČSSD, aby podle ústavy podala demisi. Ústava stanoví, že vláda podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.

23:05

Sněmovna bude mít i v tomto volebním období 18 výborů, což je stejně jako dřív. Na počtu výborů se dohodli předsedové poslaneckých klubů, uvedl na plénu předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Poslanci večer rozhodli o zřízení 17 výborů, mandátový a imunitní výbor naplnili již dnes dopoledne, povede ho Helena Válková (ANO). Výbory budou mít od 16 do 25 členů. Ustavující schůze sněmovny tak skončila a poslanci se opět sejdou 23. listopadu.

22:03

Ani ve druhém kole naopak neuspěli:
Radek Vondráček (ANO) - 92 hlasů
Tomio Okamura (SPD) - 87 hlasů

Zvoleno tak bylo pouze pět místopředsedů. Na šesté volné místo budou muset být nominováni noví kandidáti.

22:01

Ve druhém kole tajné volby místopředsedů Poslanecké sněmovny uspěla Olga Richterová (Piráti). Získala 101 hlasů.

21:46

Ke zvolení byl potřebný zisk 98 poslaneckých hlasů, když se k volbě dostavilo 195 členů dolní komory.

21:40

Richterová nebyla v prvním kole zvolena navzdory tomu, že jde o kandidátku koalice Pirátů se starosty, jež tvoří společně s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) sněmovní většinu. Přispět k tomu ale mohla i skutečnost, že podle předsedy volební komise Martina Kolovratníka (ANO) bylo osm odevzdaných hlasovacích lístku neplatných.

21:18

Ve volbě místopředsedů v prvním kole neuspěli bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), Olga Richterová (Piráti) a Tomio Okamura (SPD).

21:16

Výsledky prvního kola volby místopředsedů sněmovny:

V prvním kole se podařilo zvolit čtyři ze šesti místopředsedů:

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) - 142 hlasů
Jan Skopeček (ODS) - 102 hlasů
Jan Bartošek (KDU-ČSL) - 100 hlasů
Věra Kovářová (STAN) - 100 hlasů

20:34

Předsedkyní sněmovny je nominantka pětikoalice.

19:29

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová je po Miroslavě Němcové (ODS) druhou ženou v čele sněmovny a druhým politikem v této funkci, jenž není z ODS nebo z ČSSD.

19:29

Sněmovna bude mít v novém funkčním období šest místopředsedů. Návrh schválila bez diskuse. Kandidátů je sedm, svého místopředsedu chce mít i SPD.

19:28

Předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová se zvolením předsedkyní sněmovny stala dosud nejvýše postaveným ústavním činitelem za tuto stranu.

19:18

Předsedkyní sněmovny zvolili poslanci šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. Byla jedinou kandidátkou, nominanta ANO Havlíčka plénum z volby vyřadilo, jeho členství ve vládě není slučitelné s postem ve vedení sněmovny.

17:55

ANO si po dvou neúspěšných hlasováních vzalo pauzu na 45 minut.

17:32

Sněmovna se postavila proti kandidatuře vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) do funkce předsedy dolní komory kvůli neslučitelnosti funkcí. Uvedla, že s nominací nesouhlasí pro nesoulad s příslušným ústavním článkem. Podle předkladatele návrhu Zbyňka Stanjury (ODS) to znamená, že Havlíčkovo jméno nebude uvedeno na hlasovacím lístku. Do dnešní tajné volby tak půjde jen kandidátka sněmovní většiny v podobě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

17:19

"Chci slíbit, že nebudu předsedkyně jen své strany a stran, co mě nominovaly, ale všech," uvedla Markéta Adamová Pekarová (TOP 09).

17:17

"Když jsem vstupovala do politické strany, neuvažovala jsem o tom, že bych ji jednou vedla. Neměla jsem ani plán být v politické pozici jako je třeba sněmovna, osud mě ale na ta jednotlivá patra politiky vál. A já myslím, že když je možnost činit něco, čeho chcete dosahovat z nějaké pozice, tak tu odpovědnost zkrátka máte přijmout. Nikdy jsem se toho nebála, jinak bych tady nestála," uvedla nominantka na předsedkyni sněmovny Markéta Adamová Pekarová (TOP 09). 

16:55

"Nikdo nepopírá, že ANO má právo navrhnout svého nominanta na předsedu. Je ale škoda, že ANO na všechny funkce jmenuje toho stejného člověka. Kdyby se vybralo z těch ostatních lidí, odpadl by právní problém, zda může, či nemůže. Zatížilo to tu diskusi na docela dlouhou dobu," uvedl ve sněmovně předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

16:18 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident se v pondělí přesune na oddělení dlouhodobé péče. Tam jsou návštěvy za dodržení protiepidemických opatření možné, sdělila mluvčí nemocnice.

16:11

Poslanci ve sněmovně debatují o možných kandidátech na předsedu a místopředsedy sněmovny už tři hodiny. Většinu času mluvili zástupci hnutí ANO. 

15:59 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal souhlas s působením nových velvyslanců Peru, Brazílie, Nového Zélandu a Dominikánské republiky v Česku. Jmenoval také čtyři nové české velvyslance v zahraničí a podepsal odvolání šesti šéfů českých ambasád. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Prezident je od 10. října v nemocnici.

14:45

"Ústava nestanoví, že člen vlády nemůže kandidovat, ale že nemůže být předsedou Poslanecké sněmovny," řekla Helena Válková (ANO).

13:59 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman bude od pondělí moci omezeně přijímat návštěvy. V Ústřední vojenské nemocnici bude přeložen z akutního lůžka na běžné na standardním oddělení, oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. 

Zeman byl 4. listopadu přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj, konkrétně na rehabilitační oddělení. Rehabilitační lůžka jsou lůžka akutní, vztahoval se na ně tedy zákaz návštěv, který nemocnice oznámila o den dříve kvůli koronaviru. S kandidátem na nového premiéra Petrem Fialou (ODS) proto v sobotu Zeman jednal videokonferenčně, s dosluhujícím předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) hovořil v pátek po telefonu.

13:32

Havlíček hodlá na předsedu Poslanecké sněmovny kandidovat navzdory stanovisku právníků, podle nichž jsou funkce neslučitelné.

13:29

Ministr Karel Havlíček (ANO) těsně před zahájením volby vedení sněmovny pro Aktuálně.cz.

13:23

Volba vicepremiéra Havlíčka předsedou sněmovny by podle volební komise dolní komory neměla být připuštěna s ohledem na neslučitelnost funkcí.

12:31

Psychiatr Anders z konzilia řekl, že je v kontaktu se Zemanovou ošetřující lékařkou. Dal drobná doporučení, sám by postupoval velmi podobně.

12:29

Kruliš potvrdil, že podal na policii vysvětlení ve věci Zemanovy hospitalizace. Policie prověřuje, zda se někdo nedopustil neposkytnutí pomoci.

11:49

Předsedkyní sněmovního mandátového a imunitního výboru jeho členové jednomyslně zvolili bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO).

11:24

Nová sněmovna není ani po dnešku kompletní. I z druhého jednacího dne ustavující schůze se ze zdravotních důvodů omluvila čtveřice poslanců sněmovní většiny koalic Spolu a Pirátů se starosty Jiří Carbol, Pavla Golasowská a Marie Jílková (všichni KDU-ČSL), a také Josef Flek (STAN). Tito poslanci tak dosud nemohli složit slib.

Sněmovna v dopolední části naplnila členy první výbor, a to mandátový a imunitní. Schůze, kterou stále řídí bývalý předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO), pak byla přerušena do 13:00. Poslanecké jednání trvalo dopoledne zhruba osm minut.

10:13 Andrej Babiš

Končící premiér Andrej Babiš (ANO) předá prezidentovi Miloši Zemanovi demisi vlády po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny písemně. Řekl to po dnešním jednání vlády. Dolní komora bude volit své vedení, pokud se poslanci domluví, mohla by schůze skončit dnes.

Babiš plánuje další jednání kabinetu v pátek, ministři by na něm měli probírat protiepidemická opatření. Vláda hnutí ANO a ČSSD by tak poprvé po říjnových volbách zasedala v demisi.

08:42 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Policie v úterý zahájila výslechy zaměstnanců Pražského hradu. Prověřuje, jestli se před hospitalizací prezidenta Miloše Zemana někdo nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci. V úterý byl vypovídat šéf ochranky prezidenta Martin Baláž, dnes je na řadě hradní protokolář Vladimír Kruliš a ve čtvrtek čeká výslech kancléře Vratislava Mynáře. Informoval o tom server irozhlas.cz. Policie také prověřuje možné padělání prezidentova podpisu.

08:20

Státní zástupce odeslal do sněmovny žádost o vydání Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Uvedl to mluvčí státního zastupitelství. Babišovo stíhání bylo přerušeno, protože ve sněmovních volbách na začátku října znovu získal poslanecký mandát, a tím i imunitu.

16:51

Odbory vyzvaly končící kabinet Andreje Babiše (ANO) i budoucí vládu Petra Fialy (ODS), aby dodržely dohody o navýšení platových tarifů státních zaměstnanců od ledna příštího roku. Když se zvednou platy ústavních činitelů, bylo by nemravné, kdyby pracovníci ve veřejné sféře navýšení nedostali, řekla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

16:28

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) by za současné situace, kdy je členem vlády, neměl být kvůli neslučitelnosti funkcí připuštěn do volby předsedy sněmovny. Vyplývá to z úterního stanoviska sněmovního legislativního odboru. Havlíčka nominovalo do středeční tajné volby hnutí ANO jako protikandidáta favorizované kandidátky sněmovní většiny, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarové Adamové.

"Předpokladem pro to, aby poslanec - člen vlády mohl být volen do funkce předsedy Poslanecké sněmovny, je nutný předchozí zánik členství ve vládě," stojí ve stanovisku sněmovních právníků, které si v pondělí večer vyžádala sněmovní volební komise. Podmínka musí být podle legislativců splněna ještě před samotnou volbou. "Nestane-li se tak, nelze poslance do funkce volit, tj. jeho kandidatura by neměla být ani připuštěna," napsali v dokumentu, z něhož na Twitteru citovala také členka volební komise Eva Decroix (ODS).

16:23 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Senátní organizační výbor vzal na vědomí doporučení ústavní komise, aby se nezabýval převodem pravomocí prezidenta, pokud se Zemanův stav nezhorší.

15:14

Poslanci se ve středu opět sejdou na pokračování ustavující schůze sněmovny. Volit by měli hlavně jejího předsedu a místopředsedy. Na předsednické místo jsou dva kandidáti, a to předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a místopředseda vlády Karel Havlíček (ANO). Poslanci ale musí nejdřív ustavit mandátový a imunitní výbor a potvrdit jeho předsedu. Už v pondělí rozhodli, že výbor bude mít 16 členů a vést by ho mohla poslankyně ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Pekarová je kandidátkou koaliční většiny, která má ve sněmovně 108 hlasů. Havlíčkova nominace do čela sněmovny však vyvolala debatu ve sněmovní volební komisi, která volby zajišťuje. Ústava uvádí, že poslanec, který je členem vlády, nesmí být mimo jiné členem předsednictva dolní komory. Komise se nakonec usnesla na tom, že nominace je možná. K záležitosti, tedy zda člen vlády může být do vysoké sněmovní funkce volen, nebo nemůže, se ale má ještě vyjádřit sněmovní legislativní odbor. S jeho stanoviskem by měl předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) seznámit poslance před samotnou volbou.

14:47 Petr Fiala

Fiala přijal prezidentovo pověření k jednání o sestavení vlády.

14:39 Petr Fiala

Prezident Miloš Zeman pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení nové vlády. Pražský hrad to uvedl na svém webu. "Na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Vás pověřuji, abyste vedl se zástupci politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně jednání, jejichž cílem je ustavení nové vlády," uvedl Zeman podle Pražského hradu. "Očekávám, že mě budete informovat o výsledcích Vašeho vyjednávání, abych se mohl rozhodnout o svém dalším ústavním postupu," doplnil.

12:33

Mezi kandidáty na předsedu ČSSD se po současné místopředsedkyni strany Janě Maláčové a starostovi Nového Města na Moravě Michalu Šmardovi přihlásila členka odborné právní komise sociální demokracie Jana Turoňová. Řekla, že chce straně dát šanci vrátit se do celostátní politiky, což podle ní není možné pod vedením lidí, kteří jsou zodpovědní za její současnou situaci. Na kandidaturu Turoňové upozornil Deník N.

"Strana ve volbách pohořela a do vedení se hlásí znovu lidé, kteří jsou za tu situaci zodpovědní. Já se rozhodla vystoupit a jít do popředí, ukázat novou tvář, abychom mohli dát straně nějakou šanci se obrodit, to nepůjde s Janou Maláčovou či Michalem Šmardou," řekla Turoňová.

12:22 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Komise podle jejího vedení vycházela v říjnu z informací Ústřední vojenské nemocnice, které uváděly, že prezidentova zdravotní prognóza je krajně nejistá. Tehdy komise doporučila jednat o zbavení prezidenta pravomocí. "Od té doby se stala řada věcí, prezident začal mluvit směrem k veřejnosti, začal jednat, přislíbil, že hodlá konat rychle v případě přijetí demise současné vlády. Zaznamenali jsme tedy výrazný posun ve schopnosti vykonávat úřad oproti době, kdy jsme neměli žádné informace," uvedl předseda senátní komise Hraba.

12:16 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Dále předseda senátní ústavní komise Hraba dodal, že povolební atmosféra a nutné kroky, které ústava předpokládá, hrály významnou roli v tom, proč Senát začal jednat a uvažovat o převodu pravomocí prezidenta. "V případě, že by se jednalo o jarní měsíce, tak měsíční pobyt prezidenta by nebyl takovou překážkou jako v době po volbách," řekl.

12:14 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Členové senátní ústavní komise také uvedli, že se spoléhají na stanoviska prezidentova lékařského konzilia. "Pokud bude zpráva lékařského konzilia negativní a bude naznačovat, že se stav prezidenta zhoršuje, tak bychom si vyžádali lékařský posudek Ústřední vojenské nemocnice," uvedl senátor Hraba.

12:12 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Už v červnu se komise pro ústavu zabývala návrhem článku 66 a komise to zamítla. Naopak na svém posledním jednání 19. října získala komise zprávu z ÚVN, která byla tak jednoznačná, že nemohla komise jinak, než jednomyslně doporučit aplikaci článku 66. Přestože bylo zlepšení stavu Zemana málo pravděpodobné, tak k němu došlo a prezident přijímá návštěvy, komunikuje, a proto komise rozhodla o tom, že pokud se jeho stav nezhorší, tak se nebude svolávat plénum a nebude se aktivovat článek 66," doplnil místopředseda senátní komise Michael Canov (SLK).

12:08 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Horní komora by měla bezodkladně rozhodnout o dočasném převodu pravomocí hlavy státu, pokud Zeman podle sdělení lékařů nebude schopen zastávat prezidentský úřad. Komise se na tom v úterý shodla na návrh svého předsedy Zdeňka Hraby (STAN).

12:05 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Předseda ústavní senátní komise a senátor Zdeněk Hraba uvedl, že Senát by podle ústavní komise neměl schvalovat převod pravomocí prezidenta, pokud Zemanovi umožní zdravotní stav plnit aspoň významné kompetence. Těmi jsou například jmenování ministrů či soudců.

10:42

První místopředsedkyně lidovců a senátorka Šárka Jelínková oznámila, že se kvůli rodině nemůže zhostit funkce ministryně práce a sociálních věcí ve vládě. Senátorka z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku napsala, že se o ní mluvilo jako o možné ministryni práce a sociálních věcí, o tento post ale neusilovala za každou cenu.

"Mám rodinu, od které by mě při každodenní práci v Praze dělilo téměř 300 kilometrů. Moje rodina je pro mě důležitá. Kdybych se totiž stala ministryní, tak vím, že bych této roli nemohla dát maximum, které vyžaduje. Myslím si, že je úplně v pořádku to říct narovinu," uvedla.

Podobnými argumenty v pondělí vysvětlil brněnský radní a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík, proč se nebude ucházet o místo v čele ministerstva životního prostředí.

18:56

V následné volbě místopředsedů sněmovny bude sedm kandidátů včetně lídra SPD Tomia Okamury. Komise do této volby dále obdržela už delší dobu ohlášené nominace Radka Vondráčka, Jany Mračkové Vildumetzové (oba ANO), Jana Skopečka (ODS), Věry Kovářové (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL) a Olgy Richterové (Piráti).

18:55

Ve volbě předsedy sněmovny se utkají kandidátka sněmovní většiny, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, s nominantem ANO, dosluhujícím vicepremiérem Karlem Havlíčkem. Návrhy jiných kandidátů do středeční tajné volby sněmovní volební komise ve stanoveném termínu neobdržela. Vyplývá to z informací, které poskytl předseda komise Martin Kolovratník (ANO).

18:38

O podobě mimořádného sjezdu, který ČSSD svolala po vypadnutí ze sněmovny na 10. prosince, rozhodne širší vedení sociální demokracie týden před jeho konáním. Na základě platných opatření proti epidemii covidu-19 zvolí buď prezenční, nebo on-line formu, informovala mluvčí ČSSD Eva Gregorová. On-line sjezd už uspořádala ČSSD letos v dubnu, kdy obhájil funkci předsedy strany Jan Hamáček.

18:09

Jediný známý kandidát vznikající vládní koalice na ministra životního prostředí brněnský radní Petr Hladík (KDU-ČSL) nabídku nepřijme. "Když chceš změnit svět, běž domů a miluj svou rodinu. A když chceš změnit naši zemi, musíš změnit nejprve svoje město. Takhle to mám, a proto zůstávám doma v Brně. A proto teď nemůžu jít do Prahy a dělat ministra životního prostředí, i když jsem tu nabídku dostal. Vím, že teď řadu z vás asi zklamu, ale zároveň doufám, že mě pochopíte," požádal své příznivce v příspěvku.

17:56

Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se domnívá, že dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by se neměl stát velvyslancem ve Finsku. Lipavský Deníku N řekl, že výhrady má i k vyslání zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petra Pirunčíka na Ukrajinu. Obě nominace letos schválila vláda Andreje Babiše (ANO).

"Rozumím tomu, když velmi seniorní politik odchází dále pracovat ve prospěch státu do diplomatické pozice. Nedomnívám se, že někteří nominanti z politických kruhů toto kritérium nyní splňují. Abych byl zcela konkrétní, nedomnívám se, že by Adam Vojtěch měl být velvyslancem ve Finsku," řekl Lipavský v rozhovoru pro Deník N.

17:26

Klub SPD se rozhodl nominovat šéfa hnutí Okamuru na pozici místopředsedy sněmovny. Podle Spolu a Pirátů se STAN by SPD nemělo mít ve vedení zástupce. "Je pro nás nepřijatelné, aby Piráti měli se čtyřmi poslanci zastoupení ve vedení, ale naopak SPD s 20 poslanci toto zastoupení nemělo," uvedl Okamura. Takzvanou pětikoalici obvinil z nedemokratického jednání. Poslanecký klub se dnes odpoledne před schůzí sněmovny sešel a rozhodl se nominovat Okamuru.

17:02

Ministryni spravedlnosti Marii Benešové se z programu nové koalice nelíbí posílení role Senátu, celkově s ním však souhlasí. Některé avizované předpisy jsou podle ní již připravené.

17:01

Ve vládním programu kraje oceňují kraje podporu rozvoje venkova a výstavby vysokorychlostních tratí. Různí se však názory hejtmanů třeba na plán ukončení příprav vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, a to i mezi hejtmany za nynější vládní hnutí ANO. Vyplývá to z ankety ČTK. Spolu a Pirátů a STAN, které plánují vytvořit novou vládu, dnes podepsaly koaliční smlouvu, která obsahuje i program možné budoucí vládní koalice.

16:34

Ekologové kritizují, že vznikající vládní koalice v programu nestanovila konkrétní termín útlumu uhlí, který Uhelná komise doporučila na rok 2038. V návrzích jim chybí také témata úspory energií či řešení znečištění ovzduší. Vyplývá to ze zpráv organizací Greenpeace, Hnutí Duha a asociace ekologických organizací Zelený kruh.

15:50

O ratifikaci koaliční smlouvy budou rozhodovat Piráti od pátku do pondělí. Věc přísluší celostátnímu fóru, tedy všem členům strany.

15:15

Jako záruku demokratických poměrů vidí lidé v Česku nejčastěji hnutí STAN, lidovce a ODS. Nejmenší zárukou demokracie ze stran zastoupených v minulé sněmovně jsou komunisté, SPD a ANO.

Žádná ze stran se výrazně neprofiluje jako záruka právního řádu a bezpečnosti občanů, relativně nejlépe jsou zde hodnoceny STAN a KDU-ČSL. V průzkumu na přelomu srpna a září, tedy v době před sněmovními volbami, to zjistilo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Hnutí ANO je ale v porovnání s jinými stranami častěji vnímáno jako subjekt se silnými politickými osobnostmi, schopný hájit zájmy Česka v zahraničí a relativně silný v ekonomickém růstu a veřejných financích. U STAN a lidovců převažuje podíl lidí, kteří je považují za záruku právního řádu a bezpečnosti občanů, nad těmi, kteří je takto nevidí.

15:01

Radek Vondráček (ANO) pro dnešek jednání sněmovny ukončil. Schůze bude pokračovat ve středu v 10 hodin. Očekává se na ní mimo jiné zvolení nového předsedy sněmovny, který Vondráčka ve vedení dolní komory vystřídá.

14:59

Poslanec KDU-ČSL Jiří Horák složil svůj poslanecký slib v kroji. Později na Twitteru uvedl, že tak chtěl navázat na odkaz svého pradědečka Jana Plesla, který byl poslancem za první republiky. Po komunistickém převratu byl vězněn a ve vězení také zemřel. "Složením poslaneckého slibu ve vlčnovském kroji mu chci vyjádřit svou úctu a také vztah k našim kořenům a tradicím," napsal Horák. Aktuálně.cz poskytl po skončení jednání rozhovor:

14:58

Sněmovna schválila zřízení mandátového a imunitního výboru se šestnácti členy. Nyní mohou strany podávat nominace na členy tohoto výboru.

14:55

Poslanecký slib složil i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Už dříve ohlásil, že se sněmovního mandátu vzdá, protože nechce hromadit funkce a chce se soustředit na práci v kraji. Mandát po Holišovi připadne Margitě Balaštíkové, která byla poslankyní ANO ve dvou minulých volebních obdobích.

14:52

Všichni přítomní poslanci už složili slib. Schůze pokračuje dalším bodem, kterým je informace o ustavení volební komise Poslanecké sněmovny a o volbě jejích funkcionářů.

14:45

Nově zvolený poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) se proti svému bratru Tomiovi dlouhodobě vymezuje, v předvolební kampani jeho hnutí označoval za extremistické, prokremelské a populistické. Podívejte se ve videu, jak popsal první shledání se svým bratrem na půdě Poslanecké sněmovny před její ustavující schůzí:

14:40 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

S letošními výsledky voleb do Poslanecké sněmovny je nespokojených 56 procent lidí. Podobný výsledek byl i u předchozích voleb v roce 2017, kdy bylo nespokojeno 57 procent Čechů. Většina lidí nevěří, že výsledky voleb přináší naději na politickou stabilitu a přispějí k řešení dlouhodobých problémů země. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Podle očekávání jsou s výsledky nejvíce spokojeni voliči koalice Spolu, jen mírně nižší je podíl spokojených mezi voliči koalice Pirátů a STAN. Téměř dvoutřetinová většina občanů nečeká, že výsledky voleb přinesou zemi politickou stabilitu. Podobné to ale bylo i u předchozích voleb. V roce 2017 se tak vyjádřilo 69 procent lidí, o čtyři roky dříve 72 procent lidí.

14:12

Z jednacího dne ustavující schůze sněmovny se omluvili kvůli zdraví poslanci Carbol, Golasowská a Jílková (všichni KDU-ČSL) a Flek (STAN), jenž důvod nesdělil.

14:11

Lídři koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými podepsali koaliční smlouvu pro nově vznikající vládu. Podle budoucího premiéra Petra Fialy (ODS) chce příští vláda vyřešit zdravotnickou, ekonomickou i hodnotovou krizi. Aktuálně.cz nabízí přehled nejdůležitějších bodů programového prohlášení koalic:

14:01

Radek Vondráček (ANO) zahájil ustavující schůzi nové sněmovny, která vznikla z říjnových voleb. Schůze pokračuje složením slibů jednotlivých poslanců. Sněmovna obnovila svou činnost zhruba po měsíci.

13:54

Hnutí ANO požaduje tři zástupce ve vedení sněmovny, trvá na nominacích Radka Vondráčka a Jany Mračkové Vildumetzové na místopředsedy, řekla Schillerová.

13:50

Hnutí SPD před ustavující schůzí sněmovny trvá na tom, že by mělo mít svého zástupce ve vedení dolní komory, řekl předseda SPD Tomio Okamura. Podle plánů nové vládní koalice SPD zastoupení mít nebude. Volba nového předsedy a místopředsedů dolní komory bude na programu zřejmě ve středu.

13:45

"Dnes jsme se jednomyslně na jednání klubu shodli, že budeme nominovat předsedu Poslanecké sněmovny, bude jím pan Karel Havlíček," řekla po jednání klubu ANO jeho předsedkyně Alena Schillerová. Dosavadní vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček bude protikandidátem společné nominantky koalic Spolu a Pirátů se STAN Markéty Pekarové Adamové (TOP 09).

13:32

Priority budoucí vlády v diplomacii dávají podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky Pavla Havlíčka smysl a podchycují současný stav české zahraniční politiky a její potřeby i české místo ve světě a vývoj na mezinárodní scéně. Podle poslance a dřívějšího místopředsedy sněmovního zahraničního výboru Jaroslava Bžocha (ANO) nejsou priority nové koalice ničím novým a navazují na končící vládu ANO a ČSSD.

13:28

Ve sněmovně dnes poprvé zasednou bratři Tomio a Hayato Okamura. Ačkoli spolu běžně nekomunikují, dnes se již pozdravili a Hayato věří, že by práce ve sněmovně mohla vést k jejich usmíření nebo překonání lidského příkopu, které by podle jeho slov mohlo být dobrým signálem pro veřejnost, že i lidé s opačným politickým názorem spolu mohou vycházet, řekl Aktuálně.cz.

13:21

Koalice Spolu a Pirátů se STAN slibuje snížení počtu úřednických míst, zefektivnění práce úřadů nebo zavedení bezhotovostních plateb na úřadech.

13:07

Koaliční smlouva, kterou podepsaly koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, počítá dvakrát ročně s konáním koaliční rady. Obsahuje také pravidla jednání předsedů pětice stran označené K5 a širších týmů ve formátu K15. Koalice Spolu a Pirátů se STAN se rovněž dohodly na tom, že možný společný postup v případě prezidentských voleb budou koordinovat ve formátu K5.

12:25

Nová vládní koalice plánuje nejpozději ke konci ledna roku 2025 plně digitalizovat veřejnou správu. Co nejrychleji chce zrušit povinnost nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud si je stát může ověřit jinak, vyplývá z programu budoucí vlády.

12:24

Noví poslanci přebírali dopoledne ve sněmovním jednacím sálu osvědčení o zvolení. Za Státní volební komisi jim dokument předával Petr Vokáč z ministerstva vnitra. Dvě hodiny po poledni poslanci zahájí první povolební schůzi dolní komory, na které mimo jiné složí slib.

Poslanci stvrzovali převzetí osvědčení dokumentu podpisem. Kvůli epidemii covidu-19 si s Vokáčem až na výjimky nepodávali ruku. Podání ruky nahrazovali úklonem. Někteří poslanci se na slavnostní předávání osvědčení nedostavili, dostanou je později.

12:13

Stejně jako již předchozí vláda uvádí i nová koalice, že se v justici zasadí o dokončení a schválení trestního a občanského soudního řádu, přijme zákon o oznamovatelích korupce či upraví postavení státních zástupců.

12:07

Vznikající vláda se chce ve zdravotnictví zaměřit na veřejné zdravotní pojištění. Slibuje víceleté plánování financování a pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Chce také umožnit dobrovolné připojištění na péči, kterou si lidé nyní platí sami, a začít debatu o cenové konkurenci zdravotních pojišťoven.

12:06

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by nová vláda mohla být jmenována okamžitě po jmenování Petra Fialy premiérem. Konkrétní jména budoucích ministrů dnes při podpisu vládních priorit ale koalice nepředstavily.

12:00

Nová vládní koalice plánuje možnost vedení účetnictví a daňové evidence v eurech. Zároveň chce tuzemským firmám a živnostníkům snižovat byrokratickou zátěž, například zrušením EET. Podnikům by mělo ulevit také zavedení automatizovaného zakládání účetních výkazů do sbírky listin. Vyplývá to z programu vlády, který zveřejnila při podpisu koaliční smlouvy.

11:54

Zahraniční politika nově vznikající vlády se bude opírat o ukotvení v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO). Kabinet chce podporovat demokracii a lidská práva nebo rozšíření EU zejména o země západního Balkánu.

11:53

V roce 2025 bude Česko vydávat na svou obranu dvě procenta HDP, slibuje koalice Spolu a Pirátů se starosty ve svém programovém prohlášení. Povinnost dosáhnout této hranice, ke které se Česko zavázalo v minulosti v NATO, chce uzákonit.

11:44

Více peněz pro školství, změnu obsahu učiva a snižování nerovností ve vzdělávání slibuje ve svém koaličním programu nově vznikající vláda. Ve svých cílech pro školství navazuje na program končícího kabinetu Andreje Babiše. Nově se formující vláda chce kromě jiného větší podporu pro začínající učitele, snížení administrativy nebo posílení spolupráce škol s firmami.

11:36 Petr Fiala

Fiala očekává, že demisi by končící vláda mohla podat koncem týdne. V příštím týdnu by pak mohl znovu jednat s prezidentem, tentokrát osobně.

11:25 Petr Fiala

Petr Fiala nemá signály o tom, že by prezident Miloš Zeman nesouhlasil s kandidáty uskupení na ministry. Zatím je ani nezná, uvedl při dnešním podpisu koaliční smlouvy. Se Zemanem jednal v sobotu prostřednictvím videokonference. Fiala očekává dodržení ústavních postupů od všech ústavních činitelů.

11:23 Petr Fiala

Fiala zdůraznil snahu budoucí vlády se domlouvat a hledat společná řešení. "Musí tady skončit ta agresivní populistická politika," řekl Fiala. Nová vláda se podle něj chce vrátit k diskusi a naslouchat i názorům, se kterými nesouhlasí.

11:19

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty slibuje prosazení důchodové reformy, růst výdajů na obranu i na kulturu nebo pravidelnou valorizaci plateb do zdravotnictví za takzvané státní pojištěnce, tedy například děti, penzisty a nezaměstnané.

V koaliční smlouvě, kterou dopoledne podepsali představitelé pětice stran, se také zavazují udržet učitelské platy nejméně na 130 procentech průměrné mzdy. Koalice rovněž hodlá například vyhlásit dva nové národní parky. Chce obnovit "havlovskou" zahraniční politiku zaměřenou na podporu demokracie, lidských práv a občanské společnosti.

Foto: Jakub Plíhal
11:11

"Pokusíme se společně udělat všechno pro to, abychom lidem v naší republice nedávali tu emoci, na kterou jsou zvyklí, emoci zklamání," řekl Vít Rakušan (STAN). "Dovolte mi poděkovat vítězi voleb, koalici Spolu, za velmi férové jednání," dodal Rakušan. Jednání o dohodě podle něj probíhala bez větších konfliktů v přátelské atmosféře.

11:09

"Je to dobrá zpráva pro Českou republiku, která má budoucnost v demokratické vládě. Budoucnost bez řádění oligarchů, která zlepší budoucnost všech v této zemi," řekl před podpisem dohody Ivan Bartoš (Piráti).

11:07

"Chceme to zadlužení, které je obrovské, začít krotit," řekla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Ukotvení v EU a NATO je podle ní pro koalice klíčové. "Nezapomínáme ani na ochranu přírody a klimatu, v tom tkví dobrá budoucnost pro všechny generace," zdůraznila Adamová. Poděkovala voličům za důvěru.

11:05 Petr Fiala

"Chceme zemi, která se nebude utápět v byrokracii, ale bude tu stát, který jim bude sloužit," řekl Fiala. Dalšími prioritami vlády podle něj bude dostupné bydlení nebo důchodová reforma.

11:04 Petr Fiala

"Jsme si vědomi toho, že nás nečekají lehké časy, že příští rok nebude jednoduchý," řekl Fiala. 

11:03 Petr Fiala

"Jsme si vědomi, že je potřeba postupovat rychle a vyvést Českou republiku z několika krizí, do kterých se dostala. Jedná se o krizi zdravotní, ekonomickou a hodnotovou," řekl kandidát na premiéra Petr Fiala před podpisem koaliční smlouvy.

10:29

Jasnější obrysy postupně dostává personální obsazení jednotlivých ministerstev budoucí koaliční vlády Petra Fialy. Občanští demokraté mají obsadit pět resortů, a to ministerstva financí, dopravy, spravedlnosti, kultury a obrany. Starostům připadnou ministři vnitra, školství, průmyslu a obchodu a ministr pro evropské záležitosti. Pirátům náleží ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zahraničí a funkce ministra pro legislativu, lidovcům ministerstva práce, zemědělství a životního prostředí a TOP 09 ministr zdravotnictví a ministr pro vědu.

10:05

Zástupci koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN se sejdou k podpisu vládní koaliční smlouvy v 11 hodin. 

06:19

Koaliční smlouvu podpořila v závěru minulého týdne širší vedení všech zastoupených subjektů, kladně se k ní vyjádřili postupně Starostové, občanští demokraté, představitelé TOP 09, lidovci i Piráti. Ti však smlouvu poté ještě předají k ratifikaci nejvyššímu orgánu Pirátů, kterým je Celostátní fórum.

Vnitrostranická rozprava potrvá do pátečního rána a následné hlasování by mělo skončit v pondělí večer. Schválení dokumentu celostátním fórem bude podle šéfa pirátů Ivana Bartoše stěžejní. "Chceme dát všem pirátkám a pirátům co možná nejvíce informací týkajících se takto důležitého rozhodnutí, aby mohlo dojít k opravdu informovanému a demokratickému rozhodnutí," uvedl.

06:15

Koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a koalice Pirátů se Starosty a nezávislými dnes v Poslanecké sněmovně podepíšou vládní koaliční smlouvu, na které se domluvily minulý týden.

06:05

Až po ukončení schůze podá demisi nynější vláda ANO a ČSSD vedená Andrejem Babišem. Nový kabinet skládají koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, které mají v nové sněmovně většinu 108 ze 200 hlasů. Jejich kandidátem na premiéra je předseda ODS Petr Fiala.

06:02

Při první schůzi budou poslanci sedět v lavicích hlavního zasedacího sálu v abecedním pořadí. Návrh zasedacího pořádku podle příslušnosti k jednotlivým stranickým klubům bude plénum schvalovat až na další schůzi. Ustavující schůzi bude až do zvolení nového předsedy řídit podle zákona bývalý předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO).

21:06

"Vážím si podpory předsednictva strany, zítra tedy s pověřením republikového předsednictva podepíši koaliční smlouvu mezi Spolu a Piráty a starosty. Stěžejní nyní bude ratifikace dokumentu všemi členy naší strany, tedy celostátním fórem. Chceme dát všem pirátkám a pirátům co možná nejvíce informací týkajících se takto důležitého rozhodnutí, aby mohlo dojít k opravdu informovanému a demokratickému rozhodnutí. Do pátečního rána povedeme vnitrostranickou rozpravu, poté bude zahájeno hlasování, které potrvá do pondělního večera. Celostátní fórum, tedy členové, si ale mohou vzhledem k závažnosti rozhodnutí vyžádat více času na prostudování všech materiálů či rozpravu," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš k pověření podepsání koaliční smlouvy.

20:36

Předsednictvo Pirátů pověřilo předsedu strany Bartoše podepsáním koaliční smlouvy vznikající vlády. Dokument musí ještě schválit členská základna.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Aktuálně.cz v listopadu roku 2021
Předseda Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Aktuálně.cz v listopadu roku 2021 | Foto: Radek Bartoníček
18:50

Pokud nynější kabinet ANO a ČSSD schválí zvýšení platů pracovníků státu a veřejné sféry o stejnou částku, nová vláda skládaná koalicemi Spolu a Pirátů se starosty je zřejmě zruší. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to uvedl možný kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS).

14:23

Možný budoucí ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) neočekává, že by nová vládní koalice měnila kandidáty na ministry kvůli možnému zápornému postoji prezidenta Miloše Zemana. Předpokládaný premiér a předseda ODS Petr Fiala by na takové případné požadavky nepřistoupil, uvedl Stanjura v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi. "Jsem přesvědčený, že Petr Fiala jako budoucí premiér bude stát za svým návrhem a že si svůj návrh obhájí a prosadí," zdůraznil Stanjura i v souvislosti se spekulacemi, že prezident by mohl mít výhrady k možnému adeptu na ministra zahraničí Janu Lipavskému z pirátské strany. "Myslím, že bychom kapitulovali hned na začátku, a je chyba těch, kteří na to někdy v minulosti přistoupili," poznamenal Stanujura, jenž je prvním místopředsedou občanských demokratů.

Zbyněk Stanjura, první místopředseda ODS
Zbyněk Stanjura, první místopředseda ODS | Foto: Lukáš Bíba
21:31
16:42 Andrej Babiš

Nestandardním povolebním postupem podle dosluhujícího premiéra Babiše "strašili jen novináři, komentátoři a aktivisté". "Stejně tak tím strašili během čtyř let, co dělám premiéra. A jako ve všech případech se mýlili," napsal. Babiš uvedl, že vždy postupoval standardně, demokraticky a podle ústavy. "Což se o nastupující garnituře už teď říct nedá," dodal.

16:42

Podobně se vyjádřil i Gazdík. "Zeman postupuje poměrně standardně z hlediska ústavních procesů. To je pro tuto zemi dobrá zpráva," řekl České televizi.

16:41

Pekarová Adamová v reakci poukázala na to, že prezident podle Fialova vyjádření plánuje další kroky tak, jak předpokládá ústava, a s ohledem na výsledek voleb, které přinesly jasnou sněmovní většinu. "Jde tedy o příslib standardního a hladkého předání moci," napsala. 

15:58 Petr Fiala

Na dotaz k možným Zemanovým výhradám vůči některým z kandidátů Fiala uvedl, že je jasné, že prezident má k některým stranám blíže a k některým je jeho postoj mnohem kritičtější. "Ale to si myslím, že bude předmětem teprve našeho příštího setkání, jak doufám, a jak doufá i pan prezident, už osobního," poznamenal.

14:48 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Prezident republiky a předseda ODS se dohodli na budoucí spolupráci. S tím, že oba uvítali nabídku na pravidelné schůzky a pravidelná jednání," napsal na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

13:50

Shrnutí videotelefonátu prezidenta Zemana a kandidáta na premiéra Fialy:

 • Předseda ODS Fiala po jednání se Zemanem uvedl, že prezident po ustavující schůzi sněmovny přijme demisi Babišovy vlády. Pak se znovu setkají.
 • Jmenování vlády by se podle Fialy mohlo buď v Lánech nebo na Pražském hradě konat během několika týdnů. 
 • O konkrétních jménech se spolu prezident s kandidátem na premiéra nebavili.
13:46 Petr Fiala

Na dotaz, zda byl Petr Fiala prezidentem pověřený k sestavení vlády, Fiala řekl, že proces pověření nemá oporu v zákoně, ale že prezident předpokládá, že vládu sestavuje Fiala.

13:44 Petr Fiala

"K debatě o programu vlády jsme se s prezidentem nedostali. Byla to půlhodinová schůzka, mluvili jsme o těch základních ústavních krocích, to bylo hlavní téma schůzky. Hovor jsem domlouval prostřednictvím kanceláře prezidenta," potvrdil kandidát na premiéra.

13:43 Petr Fiala

"Pan prezident má právo se setkat s navrženými kandidáty na ministry, bylo to tak v minulosti, předpokládám, že to tak bude i tentokrát," uvedl Fiala.

13:42 Petr Fiala

Jmenování vlády by se podle Fialy mohlo buď v Lánech nebo na Pražském hradě konat během několika týdnů. Fiala zopakoval, že by se rád se Zemanem osobně sešel poté, co se prezident sejde s Babišem. 

13:41 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

S panem prezidentem jsme se o konkrétních jménech nebavili, řekl po telefonátu se Zemanem Fiala. Prezident si je podle Fialy plně vědomý výsledku voleb a toho, kdo sestavuje vládu. Seznam ministrů Zemanovi představí až na příští schůzce.

12:55 Petr Fiala

Fiala chce prezidenta informovat o tom, že se zástupci obou koalic shodli na hlavních programových principech a jsou připraveni co nejdřív sestavit funkční vládu. Vládní koaliční smlouvu podepíšou představitelé pětice stran v pondělí před zahájením ustavující schůze nové Sněmovny. Teprve po jejím skončení podá Babišův nynější kabinet ANO a ČSSD demisi. Zeman jej pak pověří výkonem funkce do jmenování nové vlády.

12:54 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zeman řekl z Ústřední vojenské nemocnice v telefonickém rozhovoru rozhlasové stanici Frekvence 1, že s Fialovým jmenováním předsedou nového kabinetu nebude problém. Nynější ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) nemá zájem stát se premiérem, připomněl. Zeman také uvedl, že udělá vše pro to, aby vláda vznikla co nejrychleji.

12:53 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman se dnes spojí prostřednictvím videokonference s předsedou ODS a kandidátem sněmovní většiny na nového premiéra Petrem Fialou. Fiala chce hospitalizovaného Zemana informovat o postupu sestavování vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty. Uvítal páteční prezidentovo vyjádření o tom, že je připraven jmenovat ho ministerským předsedou.

18:09 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Miloš Zeman má do žaludku podle serveru iRozhlas i nadále zavedenou vyživovací sondu, přestože tvrdí, že je mu lépe. Serveru to potvrdil člen konzilia Pavel Pafko. Tři zdroje z blízkosti prezidenta podle serveru tvrdí, že počítají s tím, že prezident bude mít vyživovací sondu trvale.

18:05

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová potvrdila, že její strana obsadí ve vznikající vládě pozice ministra zdravotnictví a ministra pro vědu, výzkum a inovace. Koho TOP 09 do těchto funkcí nominuje, ale zatím prozradit nechtěla.

Pekarová Adamová uvedla, že věda byla pro TOP 09 vždy důležitá a zásadní. "Protože na ni je navázána naše konkurenceschopnost a úspěch celého Česka," řekla.

K informacím, že ministerstvo zdravotnictví by mohl vést Vlastimil Válek a ministryní pro vědu by se mohla stát Helena Langšádlová, se předsedkyně TOP 09 nevyjádřila. "Já ještě personální nominace nechci komunikovat, prosím, vyčkejme, přece jenom ještě nevznikla tato vláda," uvedla.

18:03 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"V době, kdy přijel do nemocnice, byl prezident výrazně podvyživený. Příznaky jeho onemocnění jsou nechutenství a úbytek na váze. Jeho onemocnění dle mých informací nelze zcela vyléčit, ale lze kompenzovat, " řekl taky Pafko.

17:44 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zeman má chronické jaterní onemocnění. Radiožurnálu to řekl chirurg Pavel Pafko, který je členem lékařského konzilia. Naznačil, že jde o cirhózu. Jeho zdravotní stav se ale podle Pafka lepší, mimo jiné se prý téměř ztratil ascites, tedy hromadění tekutiny v dutině břišní, které vyvolává právě onemocnění jater. O této prezidentově zdravotní komplikaci dříve informovaly Deník N a Radiožurnál.

17:28

KDU-ČSL chce do čela sociálního výboru Víta Kaňkovského a výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka. Komisi pro rodinu a rovné příležitosti má vést Jílková.

17:15

Výkonný výbor TOP 09 schválil v pátek vládní koaliční smlouvu mezi Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráty se Starosty a nezávislými. Dohodu podepíšou zástupci pěti stran v pondělí dopoledne ještě před ustavující schůzí nové sněmovny. Smlouvu schválila už ve čtvrtek vedení ODS a hnutí STAN a dnes odpoledne také lidovci. Piráti dají dohodu k ratifikaci všem členům až příští týden po jejím podpisu.

17:14

Lidovci budou mít ve vládě ministerstva práce a sociálních věcí, životního prostředí a zemědělství. Podle jejich šéfa Jurečky jde o dobré portfolio. "Chceme, aby se tato ministerstva naučila úzce spolupracovat, aby skončil resortismus. Aby ukázala, že lze dělat politiku, která je zodpovědná vůči krajině a současně dokáže podporovat dobré hospodáře, kteří v krajině dobře hospodaří," uvedl Jurečka, který už ministerstvo zemědělství vedl a podle nepotvrzených informací se do jeho čela vrátí.

17:13

Celostátní konference lidovců schválila dnes odpoledne koaliční smlouvu a program formující se vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů a STAN. Informoval o tom předseda poslaneckého klubu strany Marek Výborný.

Už ve čtvrtek dokumenty posoudily a schválily stranické orgány občanských demokratů a Starostů. V pátek odpoledne by tak měla učinit i TOP 09. Piráti budou smlouvu ratifikovat až po pondělním podpisu lídrů stran.

16:33

Markéta Pekarová Adamová bude znovu kandidovat na předsedkyni TOP 09 na sněmu, který se uskuteční 20. listopadu, uvedla v prohlášení. Stranu vede dva roky.

16:18 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) si po konci nynější vlády ANO a ČSSD a odchodu do opozice plánuje otevřít poslaneckou kancelář v Roudnici nad Labem. Řekl to dnes v rozhovoru Radiu Z. Ve sněmovně má v úmyslu dělat konstruktivní opoziční politiku, kabinet například plánuje podporovat v boji proti covidu-19.

15:39

Na výroky Miloše Zemana v dnešním rozhovoru pro Frekvenci 1 reagoval Tomáš Halík. "Miloš Zeman o mně v rozhovoru pro Frekvenci 1 dnes tvrdil, že jsem o něm veřejně prohlásil, „že by neměl žít, že by bylo lépe, kdyby nežil“ a dodal: "typický katolický kněz". Slova, která mi Miloš Zeman připsal, jsem nikdy nepoužil, prezident mne zcela lživě obvinil a pokusil se poškodit mou čest stejně jako v případu útoku na Ferdinanda Peroutku. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nyní nezvažuji podání žaloby," uvedl Halík. 

Tomáš Halík.
Tomáš Halík. | Foto: Lukáš Jirsa, TV Noe
13:46

"Jsem ráda, že Miloš Zeman přislíbil jmenování Petra Fialy premiérem a těším se, až se jeho slova zhmotní v reálný čin," uvedla na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

13:23

Pokud Zeman bude schopen vykonávat minimálně nejdůležitější povinnosti prezidenta, k převodu jeho pravomocí podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila není důvod.

13:23 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Určit prognózu vývoje zdravotního stavu prezidenta Zemana je podle konzilia obtížné, bude záviset na vývoji onemocnění, nutná je spolupráce pacienta.

13:23 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zdravotní stav prezidenta i nadále vyžaduje hospitalizaci, prezident se nemůže naplno věnovat práci, shodlo se lékařské konzilium. Oznámil to jeho šéf Tomáš Zima.

13:22

Předseda STAN Vít Rakušan respektuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zamítl volební stížnost STAN a Pirátů. Přesto zváží, zda se s Piráty v této věci neobrátí na Ústavní soud.

13:05 Andrej Babiš

Babiš počítá, že do konce mandátu se vláda sejde ve středu. Jednat má o platových tarifech či kompenzacích klientům zkrachovalých dodavatelů energií.

12:57

Téměř polovina voličů nebyla měsíc před letošními sněmovními volbami pevně rozhodnuta, komu dá hlas. Každý desátý se rozhodoval až v den voleb, vyplývá z výsledků povolebního výzkumu agentury STEM/MARK. Důležitou roli v rozhodování voličů podle něj měly televizní debaty lídrů stran a koalic, ve kterých si podle respondentů nejlépe vedl předseda Starostů Vít Rakušan.
Míra nerozhodnosti před volbami byla letos vyšší než v roce 2017, uvedl ředitel STEM/MARK Jan Tuček. "Už to, že se pět stran spojilo do dvou koalic, může působit jako ústupek voličům v jejich rozhodování, ale to se nakonec nepotvrdilo. Právě rozhodování mezi dvěma velkými koalicemi bylo velmi častým rébusem," poznamenal.

12:47
 • Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana podle lékařského konzilia i nadále vyžaduje hospitalizaci, prezident se nemůže naplno věnovat práci, řekl jeho šéf Tomáš Zima.
 • Pokud Zeman bude schopen vykonávat minimálně nejdůležitější povinnosti prezidenta, k převodu jeho pravomocí podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila není důvod.
 • Prezident v pátečním rozhovoru komentoval svůj zdravotní stav,  řekl, že se cítí naprosto normálně. Podle Zemana nebude jmenování vlády problém. Premiérem má Zeman v plánu jmenovat lídra koalice Spolu Petra Fialu (ODS).
 • S Fialou se Zeman spojí prostřednictvím videokonference v sobotu. Fiala oznámil, že prezidenta informuje o tom, že jsou zástupci koalic co nejdříve schopni složit vládu.
 • Před jmenováním nové vlády musí stávající kabinet podat demisi, a to po ustavující schůzi sněmovny. S dosluhujícím premiérem Andrejem Babišem (ANO) telefonoval Zeman dnes dopoledne, dohodli se na demisi jeho vlády, Babiš podle něj nemá zájem stát se premiérem, protože s ním nikdo nechce jednat.
 • Demisi plánuje Babiš prezidentovi písemně odevzdat okamžitě po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny. "Čekáme na ustanovení sněmovny, pokud ustanoví orgány, okamžitě svolám vládu a podáme demisi," uvedl Babiš. Dodal, že o přesném termínu se Zemanem nehovořil.
12:06 Andrej Babiš

Demisi vlády plánuje končící premiér Andrej Babiš (ANO) prezidentovi Miloši Zemanovi písemně odevzdat okamžitě po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Řekl to po dnešním telefonickém rozhovoru se Zemanem, který se léčí v Ústřední vojenské nemocnici.

"Čekáme na ustanovení sněmovny, pokud ustanoví orgány, okamžitě svolám vládu a podáme demisi," uvedl Babiš. Dodal, že o přesném termínu se Zemanem nehovořil. S prezidentem probíral také to, proč ho dnes nemohl z rozhodnutí nemocnice vidět osobně. "Byli jsme překvapeni, že mi nebyla umožněna návštěva," uvedl.

12:05

Nejvyšší správní soud dnes odmítl či zamítl i všechny zbývající volební stížnosti. Složení Poslanecké sněmovny, která se má sejít v pondělí na své ustavující schůzi, tak nedoznalo žádných změn. 

Soud letos obdržel přibližně trojnásobek volebních stížností oproti minulosti. Celkem jich bylo 210, krom toho dalších 22 bylo opožděných. Nevyhověl žádnému z návrhů. Dnes mu zbývalo dokončit ještě posuzování posledních nejzávažnějších volebních stížností.

11:59 Petr Fiala

Předseda ODS Petr Fiala redakci Aktuálně.cz napsal, že je potěšen zlepšeným zdravotním stavem prezidenta. Zítra jej bude informovat o tom, že jsou zástupci koalic schopní co nejdříve složit vládu.

"V této souvislosti vítám sdělení pana prezidenta Zemana, že je připraven mne jmenovat do funkce premiéra a udělat všechny ústavní kroky, které jsou nezbytné pro vytvoření nové vlády. Česká republika je ve složité ekonomické i epidemiologické situaci a potřebuje novou vládu s jasným mandátem vycházejícím z výsledku voleb," uvedl Fiala.

Petr Fiala (ODS).
Petr Fiala (ODS). | Foto: Lukáš Bíba
11:46 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zeman uvedl, že si váží Mynáře za to, že zdokumentoval, jak v nemocnici podepisuje svolání sněmovny. Samozřejmě je podpis pravý, řekl prezident.

11:43 Andrej Babiš

Zeman funguje podle premiéra Babiše úplně normálně. Mluví normálně a je to ten starý dobrý pan prezident, řekl. 

 

11:40

Zeman se v rozhovoru vyjádřil i ke svému zdraví. "Můj skutečný stav je založen na tom, že mně nechutná jíst a že špatně trávím. Kroky, které se tady v nemocnici udělaly, vedly k tomu, že už jsem zcela normální. A díky bohu za to," řekl prezident. 

11:39

Prezident Zeman prohlásil, že studoval i předvolební programy jednotlivých stran. Za nejhorší označil ten Strany zelených. Naopak program ODS je mu sympatický. "Překvapil mě neúspěch Pirátů, který byl extrémnější, než jsem čekal," dodal na adresu Pirátů. 

11:34 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Já se cítím naprosto normálně a dokonce, protože nejsem přetížený, tak mnohem lépe než obvykle," ubezpečil Zeman, který uvedl, že už měsíc nekouřil. "Neříkám, že mi to vydrží, ale měsíc už je docela dlouhá doba," dodal. 

11:32 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Miloš Zeman odmítl, že by kvůli svým zdravotním komplikacím skončil ve funkci prezidenta předčasně. "Můj mandát končí už za rok a půl, kromě toho v tomto časovém horizontu, nedojde-li ke třetí světové válce, se nedá očekávat nějaký velmi složitý problém. Nehledě na to, že v prezidentském systému je řešení problémů jiné než v takzvaném kancléřském systému, kdy řešení je v rukou premiéra. Já předpokládám, že budu plnit svoje povinnosti rok a půl a poté, jakožto šťastný penzista, odejdu do důchodu. Doufám, že mezitím už bude hotový můj domeček, tedy bungalov, který je shodou okolností také v Lánech," uvedl Zeman.

11:26

"Já ze své strany udělám vše pro to, aby tato vláda vznikla co nejrychleji," řekl Zeman. Dodal, že některé oficiality ale bude zapotřebí omezit. Vládu prý jmenuje v Lánech, nikoliv na Hradě. 

11:19

Prezident Miloš Zeman z nemocnice poskytl rozhovor Frekvenci 1, ve kterém prozradil své další kroky. "V tomto okamžiku je to především téma jmenování Petra Fialy premiérem. K tomu musí proběhnout několik kroků, vláda musí podat demisi po ustavující schůzi sněmovny. Myslím si, že tam nebude žádný problém. A víte proč? Protože Andrej Babiš, se kterým jsem před chvílí telefonicky mluvil, nemá zájem o to stát se premiérem. Důvod je celkem prostý, protože s ním nikdo nechce jednat," uvedl Zeman. 

 

11:12

Prezident republiky Miloš Zeman z Ústřední vojenské nemocnice dnes hovořil prostřednictvím telefonního spojení s předsedou vlády Andrejem Babišem.
Tématem hovoru byla demise vlády. Prezident republiky a premiér se shodli, že se chtějí setkat osobně, považují to vhodnější než telefonát nebo videokonference.

11:03

V Ústřední vojenské nemocnici se sešlo lékařské konzilium, které posoudí zdravotní stav prezidenta. Někteří členové při příchodu řekli, že konzilium dnes vydá stanovisko.

08:30 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Po přeložení z kliniky intenzivní medicíny na standardní pokoj rehabilitačního oddělení je prezident Zeman podle svého nejbližšího spolupracovníka v dobré náladě i kondici, "šprýmuje", po celou dobu hospitalizace pracuje a sleduje povolební vývoj, v pokoji sleduje televizní zpravodajství. Mynář uvedl, že ze subjektivního hlediska podle něj Zeman potřebuje posílit motoriku a ochablé svaly.
Zdravotní stav Zemana dnes posoudí lékařské konzilium, o jeho sestavení a činnosti má vedoucí prezidentské kanceláře informace jen z médií, s konziliem Hrad nekomunikuje.

08:26 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Miloš Zeman během dnešního telefonátu s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem bude mluvit mimo jiné i o způsobu přijetí demise dosluhující vlády a pověření kabinetu výkonem funkce do jmenování nového. Vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář Radiožurnálu ráno řekl, že tento ústavní akt je podle něj možné učinit buď písemně, aniž se oba aktéři setkají, nebo "v lepším případě" osobně. Situaci, kdy premiér předává demisi své vlády do rukou prezidenta, podle Mynáře teď nekomplikuje zdravotní stav hlavy státu, ale zákaz návštěv v Ústřední vojenské nemocnici, kde se Zeman od 10. října léčí.
Poté, co bude dnes mluvit s Babišem a v sobotu se prostřednictvím videohovoru spojí s kandidátem formující se vládní koalice na premiéra Petrem Fialou z ODS, chce Zeman hovořit i s lídry dalších stran, které se dostaly do sněmovny, "sestupně" podle jejich volebního výsledku.

 

21:32

Vzdělávání bude podle možného příštího ministra školství Petra Gazdíka (STAN) jednou z priorit nově vznikající vlády koalic Spolu a Pirátů se starosty. Strany podle něj chtějí navázat na práci současného ministra školství Roberta Plagy (za ANO) a naplňovat cíle Strategie vzdělávání do roku 2030, kterou připravil. Pokud by byl Gazdík ministrem, uvítal by, kdyby Plaga na úřadu zůstal v pozici náměstka. Rozhodnutí bude na Plagovi. Gazdík to dnes řekl ČTK. To, zda bude ministrem školství, odmítl potvrdit. Nejdřív podle něj musí kandidáty schválit celostátní výbor STAN a poté se s nimi musí seznámit prezident. Plaga na dotaz ČTK uvedl, že by v práci pro ministerstvo rád pokračoval.

18:44

Výkonná rada ODS schválila koaliční smlouvu Spolu a PirSTAN jednoznačnou většinou, oznámil předseda strany Fiala. Občanští demokraté mají obsadit pět ministerstev, a to financí, dopravy, spravedlnosti, kultury a obrany, uvedl kandidát na premiéra Fiala.

17:44 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zeman se v pátek spojí s premiérem Babišem a v sobotu prostřednictvím videokonference s předsedou ODS Fialou, oznámila prezidentova kancelář.

17:44 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezident Zeman uložil své kanceláři připravit návrhy rozhodnutí o přijetí demise vlády a o pověření kabinetu výkonem funkce do ustanovení nového.

17:25

STAN má jasno o personálním obsazení dvou ministerských postů, u dvou má víc alternativ. Oznámit je chce, až bude Fiala pověřen sestavením vlády.

17:15

Starostové a nezávislí dnes jako první strana z chystané pětikoalice podpořili vládní koaliční smlouvu. Dokument v hlasování schválil velkou většinou celostátní výbor hnutí. Na koaliční smlouvě a programovém prohlášení budoucí vlády se domluvily koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se starosty v úterý. Dokumenty se jejich lídři chystají podepsat 8. listopadu.

17:14

Hnutí Starostové a nezávislí budou ve vládě zastupovat ministři vnitra, školství, průmyslu a obchodu a pro evropské záležitosti. Hnutí bude zastávat také funkci vicepremiéra. Pirátům připadnou ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zahraničí a funkce ministra pro legislativu, řekl po jednání širšího vedení předseda Starostů Vít Rakušan.

15:07

Poslanecký klub KDU-ČSL nominoval do funkce místopředsedy sněmovny Jana Bartoška. V minulém volebním období vedl lidoveckou sněmovní frakci.

14:19 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zatím s prezidentem Milošem Zemanem setkat nemůže. Ústřední vojenská nemocnice mu sdělila, že platí zákaz návštěv i po dnešním přeložení hlavy státu na standardní pokoj. Původně byla podle něj "víceméně domluvená" páteční schůzka.

Žádný nový termín návštěvy dosluhující předseda vlády nedostal. Také kandidát na premiéra v příštím kabinetu a předseda ODS Petr Fiala dnes sdělil, že termín nemá a že předpokládá, že ho dostane, jakmile to bude možné.

13:27 Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) považuje za logické počkat, zda bude prezident Miloš Zeman schopen převzít demisi vlády. Pokud ne, bylo by podle něj nutné se opět nemocnice zeptat na zdravotní stav. 

11:37

Ve státní správě by mělo od počátku roku přibýt 12 míst. Nové pozice vzniknou například kvůli českému předsednictví v Evropské unii nebo na zpracování programu Nová zelená úsporám. Výrazně ubýt míst by naopak mělo ve Finanční správě kvůli zrušení daně z nabytí nemovitostí. Navrhuje to ministerstvo vnitra v rámci takzvané systemizace. 

Od počátku roku by podle návrhu mělo být ve státní správě 76 341 míst. Na platy ve státní správě by mělo jít 37,38 miliardy korun.

10:51 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Prezidenta Miloše Zemana přeložili z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení. Uvedla to Ústřední vojenská nemocnice, v níž prezident leží od 10. října. Léčba, zejména komplexní nutriční podpora, vedla podle nemocnice ke zlepšení prezidentova klinického stavu.

09:32 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval vznik nových ministerských míst v kabinetu, který sestavují koalice Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými. Posty jsou podle něj zbytečné a přinesou náklady. Koalice se dohodly na koaliční smlouvě i programovém prohlášení společné vlády v úterý. Kabinet bude mít 18 členů, budou v něm nově ministři pro legislativu, pro EU a pro vědu, výzkum a inovace. Nynější vláda ANO a ČSSD vznikla s 15 členy.

06:23

Starostové a nezávislí a také občanští demokraté by dnes odpoledne měli ve svých stranických orgánech potvrdit návrh koaliční smlouvy a programu společné vlády.

V úterý večer dokumenty formulovali vyjednavači koalice Spolu, která sdružuje ODS, lidovce a TOP 09, a Pirátů se Starosty. Lídři koalic plánují dohody podepsat v pondělí 8. listopadu.

Širší vedení TOP 09 a lidovců budou posuzovat smlouvu a program možné příští vlády v pátek odpoledne. U Pirátů budou hlasovat všichni členové strany v rámci celostátního fóra. Koaliční smlouvu a program dostanou pravděpodobně po pondělním podpisu. O tom, zda je ratifikují, by poté ideálně mohli rozhodovat o nejbližším víkendu, řekl místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal.

19:16

Deník Aktuálně.cz nyní získal další listiny se Zemanovou signaturou. Všechny podpisy se navzájem liší. Podle písmoznalců oslovených Aktuálně.cz je neshoda v podpisu u jednoho člověka vysvětlitelná mimo jiné nemocí neurologické povahy.

16:37 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Ústřední vojenská nemocnice kvůli zhoršující se epidemické situaci zpřísnila pravidla pro návštěvy pacientů. Do odvolání jsou zakázány návštěvy osob hospitalizovaných na akutních odděleních. Návštěva osob na těchto odděleních bude možná jen u pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelné nemoci nebo u osob ve špatném psychickém stavu souvisejícím s hospitalizací. I v takových případech ale individuální návštěvu musí schválit lékař. Zároveň je povinné splnění hygienicko-epidemických opatření. Opatření se dotkne i prezidenta Miloše Zemana, který je od 10. října hospitalizovaný na klinice intenzivní medicíny ÚVN.

16:06

Ustavující schůze sněmovny by mohla trvat dva jednací dny. Začne v pondělí, předsedu i místopředsedy dolní komory budou poslanci volit pravděpodobně ve středu. Vyplývá to z informací, které poskytl po dnešním prvním jednání sněmovní volební komise její nově zvolený předseda Martin Kolovratník (ANO). Komise bude při ustavující schůzi volby zajišťovat.

16:06

Kompetence nového ministra pro evropské záležitosti ještě nejsou přesně definovány. Podle informací ČTK je musí vymezit koalice Pirátů a Starostů a nezávislých, které post bude v nové vládě náležet. Hotovo by mělo být do pondělka, kdy Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s Piráty a STAN podepíšou koaliční smlouvu.

15:57

Koronavirus programové prohlášení podle ČT nezmiňuje. V kapitole zdravotnictví obsahuje zavedení možnosti dobrovolného doplňkového zdravotního připojištění a pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce.

15:57

Úspory by měl přinést audit státní správy. "Na základě inventury všech agend státu do roka představíme konkrétní plány na snížení počtu úřednických míst," píše se podle ČT v dokumentu. Chystaná koalice plánuje také revizi platových tabulek pro přilákání odborníků do státních služeb. Při úřadu vlády by měla vzniknout pozice poradce pro národní bezpečnost. Koalice slíbila dávat dvě procenta HDP na obranu v rozpočtu na rok 2025 a uzákonit tento závazek.

15:57

Pro snížení schodku veřejných financí na tři procenta HDP nestanovuje prohlášení termín, letos ministerstvo financí schodek očekává 7,7 procenta HDP a příští rok pět procent. Sociální pojištění placené zaměstnavatelem by se mělo snížit z nynějších 24,8 procenta o dva procentní body, pokud se podaří konsolidovat stav veřejných financí. Důchodová reforma by měla mít podle dokumentu tři pilíře, lidé by měli dostat možnost platit jedno procento ze svého důchodového pojištění rodičům nebo prarodičům.

15:56

Zhruba čtyřicetistránkové programové prohlášení podle televize obsahuje také závazek splnit kritéria pro možné přijetí eura. Chystaná vládní koalice chce zrušit elektronickou evidenci tržeb a zavést automatickou valorizaci minimální mzdy. Zvážit by se měla automatická valorizace rodičovského příspěvku a životního minima. Podle Deníku N má být zavedena daňová brzda, takže daně se nebudou moci zvyšovat nad určitou mez.

15:55

Budoucí vládní koalice se zavázala snížit schodek veřejných financí na tři procenta hrubého domácího produktu, chce zvýšit daňovou slevu na poplatníka či snížit sociální pojištění placené zaměstnavatelem. Vyplývá to z programového prohlášení vlády, uvedla dnes Česká televize (ČT). Podle Deníku N koalice slibuje dávat deset procent státního rozpočtu na investice.

15:00

Vondráčkova volba do funkce místopředsedy sněmovny nemusí být jednoduchá, ANO na jeho nominací ale trvá, řekla předsedkyně klubu Schillerová.

14:48

Adamová hodnotí úterní jednání o vládě jako konstruktivní a férové. Podle Rakušana se koalice u ničeho nezasekly, jednání protáhlo spíš množství bodů.

14:35

ODS by měla mít ve vládě Spolu a PirSTAN premiéra a pět ministrů, lidovci tři ministry, TOP 09 dva, STAN čtyři a Piráti tři.

14:04

Sněmovní volební komisi povede i v nynějším volebním období Martin Kolovratník (ANO). Členové ho zvolili na dnešní úvodní schůzi.

13:35

ODS by měla mít ve sněmovně předsedy tří výborů. Předsedou bezpečnostního má být Žáček, zdravotnického Svoboda a hospodářského Adamec.

13:27

Poslanecký klub ODS navrhl na místopředsedu sněmovny Jana Skopečka. Poslancem je od roku 2013, dříve byl místopředsedou rozpočtového výboru.

13:05

Podle politologů je vznik nových resortů logický z pozičního hlediska, když v nové vládě bude pět stran. Nové agendy podle Kopečka dávají smysl.

12:43

Bývalý vicepremiér pro vědu Bělobrádek považuje plán na zřízení ministra pro vědu za smysluplný. Babišova vláda agendu nerozvíjela, řekl.

11:55

O koaliční dohodě Spolu a Pirátů se starosty budou hlasovat všichni členové Pirátů asi po pondělním podpisu. Rozhodnou, zda ji strana ratifikuje, řekl Pikal.

10:01

Místopředsedy nové sněmovny za hnutí ANO by se měli stát někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček a bývalá hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Na dnešní schůzi je do pozic místopředsedů nominoval poslanecký klub ANO.

Předsedu a místopředsedy dolní komory bude plénum volit na ustavující schůzi, která začne v pondělí. Hnutí ANO, které odchází do opozice, mají připadnout dvě místopředsednická křesla.

23:00

Vláda koalic Spolu a PirSTAN bude mít 18 členů, budou v ní ministři pro legislativu, pro EU a pro vědu a výzkum. Kabinet ANO a ČSSD vznikl s 15 členy.

22:43 Petr Fiala

Personální obsazení nechtěl lídr vznikající koalice na premiéra a předseda ODS Petr Fiala po celodenním jednání přiblížit. Nejprve chce koalice dohody potvrdit ve stranických grémiích tak, aby je mohla v pondělí 8. listopadu podepsat.

22:36 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Hospitalizovaný prezident Zeman je podle lídra Spolu Fialy ochoten přijmout ho ve chvíli, kdy bude v nemocnici přeložen na normální pokoj.

22:34

Spolu obsadí místa ministrů financí, obrany, práce, dopravy, zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství, životního prostředí, kultury a pro vědu.

22:30

Koalice Spolu a Pirátů se STAN se v úterý dohodly na koaliční smlouvě i programovém prohlášení společné vlády, uvedl lídr Spolu Petr Fiala (ODS). Jednání trvalo přes 12 hodin.

22:30

Koalici Pirátů a starostů připadnou v nově utvářené vládě s koalicí Spolu ministerstva vnitra, průmyslu, školství, místního rozvoje a digitalizace, ministerstvo zahraničí a také nově definovaný ministr pro legislativu a ministr pro evropské záležitosti. 

21:41

Ani jeden z dokumentů se dnes koalice zveřejnit nechystají. Nejprve hodlají koaliční dohodu a program nechat posoudit orgány jednotlivých stran. Politici původně naznačovali, že by jednání mohlo skončit do 21:00. "Postupujeme, ještě nás čeká kus práce, ale daří se to," uvedl na Twitteru po 18:30 šéf lidovců Marian Jurečka. V posledních desítkách minut však zdroje z jednání odmítají jeho konec odhadovat.

21:40

V prvních zhruba šesti hodinách schůzky nalezli podle informací ČTK lídři pětice zastoupených stran shodu na koaliční smlouvě a jednali také o struktuře kabinetu. Dalších šest hodin se zabývají programovým prohlášením, které chtějí dotáhnout do konce.

21:40

Dnešní jednání koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) o nové vládě v Poslanecké sněmovně trvají již 12 hodin.

20:48

Spoluzakladatel hnutí Starostové a nezávislí Martin Půta kritizuje chování koaličních Pirátů, ale zároveň je pro další spolupráci s nimi. A to v případě, že se rozhodnou jít do vlády pravděpodobného premiéra Petra Fialy. 

18:33

Spolu a Piráti se STAN jednají o základech vládní spolupráce devět hodin. Více než tři hodiny se zabývají programovým prohlášením, jednání o společném programu chtějí dnes dotáhnout do konce. Ani jeden z dokumentů se dnes zveřejnit nechystají. Nejprve hodlají koaliční dohodu a program společné vlády nechat posoudit orgány jednotlivých stran.

16:02

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) pokračují v Poslanecké sněmovně v jednání o společné vládě. V prvních šesti hodinách dnešní schůzky nalezli podle informací ČTK lídři pětice zastoupených stran shodu na koaliční smlouvě a jednali také o struktuře kabinetu. Aktuálně se zabývají programovým prohlášením.

Užší vyjednávací týmy obou koalic ve sněmovně zasedly k jednání kolem 09:30, zhruba za šest hodin podle informací ČTK dospěly k dohodě ohledně podoby koaliční smlouvy. Po projednání počtu ministerských postů a jejich rozdělení se nyní rozhovor týká programového prohlášení.

14:35

Starosta Náchoda a bývalý poslanec Jan Birke i po prohraných sněmovních volbách zůstává předsedou ČSSD v Královéhradeckém kraji. Na pondělním zasedání krajského předsednictva strany jej nikdo k rezignaci nevyzval. Strana také řeší prodej svého sídla v Rychnově nad Kněžnou.

15:31

Koalice Spolu a Pirátů a starostů zhruba šest hodin jednají o společné vládě. Podle informací zbývá po dohodě na koaliční smlouvě doladit program.

12:38

Pracovní skupina poslanců v úterý ve sněmovně ustavila sněmovní volební komisi. Komise zajišťuje volby například do funkcí a orgánů sněmovny, a to i na ustavující schůzi dolní komory. Zastoupení v ní mají všechny sněmovní strany a hnutí.

Volební komise bude mít 16 členů, v souvislosti s nižším počtem klubu o tři členy méně než v minulém volebním období. Nejsilnější klub ANO bude mít v komisi šest zástupců, ODS tři a hnutí STAN a KDU-ČSL po dvou. Hnutí SPD, TOP 09 a Piráty bude v komisi zastupovat vždy jeden poslanec. Jde o první sněmovní orgán ustavený v novém volebním období.

10:30

Vznikající koaliční vláda neplánuje přijetí eura. Česko nesplňuje podmínky a není to zatím také výhodné, uvedli zástupci Spolu před koaličním jednáním.

09:14

ODS chce schvalovat koaliční dohodu před pondělním podpisem, řekl Stanjura. Podle informací ČTK by mohla výkonná rada jednat ve čtvrtek či pátek.

09:03

Stanjura by přijal nabídku stát se ministrem financí, pokud by ji od Fialy dostal. Premiér a ministr financí by měli být ze stejné strany, řekl.

08:16

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) od 9:30 jednají o podobě společné vlády. Dnes se chtějí výrazně posunout, podle informací z jednání zatím dopoledne domlouvali koaliční smlouvu. Předseda STAN Vít Rakušan novinářům před zahájením schůzky řekl, že rozhovory se budou dnes týkat také programu a také struktury budoucího kabinetu. Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že dnešní ambicí stran je dojednat strukturu vlády a koaliční smlouvu. Shodu chtějí nalézt koaliční partneři během dneška, odhadovali, že jednání potrvají možná až do pozdního večera.

Ve sněmovně se po 08:00 sešly jednotlivé koalice, kolem 09:30 pak začalo společné jednání. "Měli bychom to výrazně posunout, proto nedáváme žádný časový limit. Dohodnout se dnes každopádně chceme, chceme vyřešit programové nejasnosti a tu strukturu vlády musíme posunout dál," řekl Rakušan. Stanjura uvedl, že ambicí je dohodnout se dnes na struktuře vlády a koaliční smlouvě, jejíž částí je i programová část.

Kandidát na premiéra a šéf ODS Petr Fiala před týdnem oznámil, že v naprosté většině programových otázek panuje shoda. Podle Rakušana bude dnes nutné vyřešit některé drobnosti. "Spíše formulační záležitosti v oblasti životního prostředí a některé nejasnosti, jak to vlastně myslíme ve finanční a ekonomické oblasti. Ale nevidím tam nic, na čem by se shoda nedala najít," uvedl.

22:31

Novým předsedou pražské ODS se stal na pondělním zasedání regionálního sněmu poslanec Marek Benda. Hlasovalo pro něj 69 ze 72 delegátů. Ve funkci nahradil pražského zastupitele a starostu Prahy 9 Tomáše Portlíka. Sněm rovněž nominoval na předsedu strany jejího současného šéfa Petra Fialu, na prvního místopředsedu poslance Zbyňka Stanjuru a na řadového místopředsedu pražského zastupitele Zdeňka Zajíčka. O hlasy se budou ucházet na lednovém volebním kongresu ODS.

"Po fenomenálním volebním výsledku koalice Spolu v parlamentních volbách v Praze pokládám téměř za povinnost na tento úspěch navázat. Zcela zjevně se ukázalo, že pražský výsledek není jen součtem preferencí jednotlivých stran koalice, ale že přináší něco navíc v podobě ochoty napříč společností, včetně mladších voličů, jít volit slušnou a sjednocenou pravici," uvedl Benda.

"Gratulujeme Marku Bendovi a slibujeme, ze uděláme maximum proti návratu do středověku. Jsem rád, že pražská ODS už se nijak netají svým extrémně konzervativním směřováním," kritizoval na svém Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)

18:00 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Pražský hrad v souvislosti s hospitalizací prezidenta Zemana uschoval klíč od Korunní komory i podpisové razítko prezidenta v zapečetěné schránce.

16:21

Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) v pořadu Partie televize CNN Prima News odmítl plošná opatření pomoci lidem zasaženým zdražením cen energií. Místo toho chce přispívat na bydlení. „My jsme řekli, že je možné využít příspěvek na bydlení. Pokud mají být nějaké další dávky, bavme se o tom, ale nemůže to být tak, jak říká ministr Havlíček, to znamená plošně,“ řekl Fiala.

15:56

"Není nejmenší důvod, proč by musel být ministr zdravotnictví z TOP 09,“ řekl Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli v České televizi v Otázkách Václava Moravce. Právě o Válkovi se spekuluje jako o možném příštím ministru zdravotnictví  v nové vládě. Politik také řekl, že o postu ještě není rozhodnuto a že by si v čele resortu přál ženu.

13:47

Kandidátem ODS na místopředsedu sněmovny by mohl být podle pátečních informací stranický ekonomický odborník Jan Skopeček. KDU-ČSL do této pozice nominuje s největší pravděpodobností svého místopředsedu Jana Bartoška, napsal předseda lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný. Konečné rozhodnutí obou stran by mělo být známo příští týden.

16:10

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vytvořila osmadvacetičlennou odbornou skupinu pro řešení epidemie covidu-19. Národní institut pro zvládnutí pandemie vede předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, informovala dnes koalice v tiskové zprávě. Tvoří ho členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), praktičtí lékaři nebo zástupci státních institucí, jako jsou hygienické stanice, Státní zdravotní ústav nebo Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

15:07 Andrej Babiš

Vláda by o navýšení minimální mzdy pro příští rok mohla rozhodovat v pátek 5. listopadu. Ministerstvo práce upravilo svůj návrh a místo růstu o 2800 korun navrhuje nyní přidání o 1400 korun, tedy na 16 600 korun. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání tripartity to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zaměstnavatelé a odbory se na částce neshodli. Podnikatelé by zvýšili minimální výdělek o inflaci. Odboráři jsou pro vyšší růst.

15:01

Volební senát Nejvyššího správního soudu dosud vyřídil dvě pětiny volebních stížností. Zatím je odkládal a odmítal z formálních důvodů. Příští týden začne s věcným projednáváním zbytku. Řadu e-mailových podnětů odložil, protože nebyly elektronicky podepsané, odmítl také návrhy, u nichž pisatelé neodstranili vady, na které je volební senát upozornil. Dále odmítl stížnosti, které dorazily po zákonem stanovené lhůtě. Zatím žádnou volební stížnost neposuzoval věcně, informoval média předseda senátu Tomáš Langášek.

12:56 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Detektivové NCOZ začali prověřovat okolí prezidenta Miloše Zemana ve dvou samostatných kauzách. Pod dozorem rakovnického státního zastupitelství prověřují, zda v Lánech prezidentovi lidé nespáchali trestný čin neposkytnutí pomoci. Státní zastupitelství v Praze 6 dozoruje prověřování možného padělání a přisvojení pravomoci úřední osoby. V obou případech hrozí případným pachatelům dva roky vězení.

12:37 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Členem lékařského konzilia, které posoudí zdravotní stav prezidenta Zemana, bude podle informací ČTK a dalších médií také chirurg Pavel Pafko a fyzioterapeut Pavel Kolář.

Kolář, který léčil pohybové problémy řady známých sportovců, byl členem také minulého Zemanova konzilia, které fungovalo v roce 2013. Působil rovněž ve skupině lékařů, kteří se starali o bývalého prezidenta Václava Havla. V tomto týmu působil také Pafko, který Havlovi úspěšně operoval rakovinu plic. Podle Pafka by členové konzilia měli dostat nejen potřebné zdravotní podklady a dokumenty, ale i možnost prohlédnout Zemana osobně.

16:28 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Nejvyšší správní soud dnes odmítl první část volebních stížností, které obdržel v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny. Důvodem odmítnutí je, že pisatelé nedodrželi lhůtu pro podání stížností, anebo to, že po výzvě soudu neodstranili vady návrhů, například nekonkretizovali, čeho se domáhají. Šlo o podněty, ve kterých pisatelé obecně poukazují na domnělou nezákonnost voleb nebo si stěžují na nerovný přístup médií k jednotlivým stranám a hnutím.

15:27 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zavedení klouzavého mandátu pro ministry z řad poslanců Senát zamítl, nyní uzákoněno nebude. Senátorům vadila dobrovolnost i postavení náhradníka.

14:17 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Lékařský tým, pečující o prezidenta republiky, se bude scházet podle aktuální potřeby, minimálně však jednou denněuvedla Ústřední vojenská nemocnice. Lékařská služba intenzivistů bude na oddělení nepřetržitě. "V souladu s GDPR, a také s ohledem na zachování klidu pro činnost členů konzilia, nebude ÚVN jména členů konzilia zveřejňovat. Je předpoklad, že konzilium by mohlo učinit závěry počátkem listopadu," píše nemocnice.

14:05 Petr Fiala

Petr Fiala uvedl, že požádal o schůzku s prezidentem, která by mu měla být umožněna, až bude přesunut na běžný pokoj a bude schopen vykonávat běžné pracovní povinnosti a schůzky.

"Do 8. listopadu je čas a je možné, že se zdravotní stav pana prezidenta do té doby zlepší. Nebudu tam ale chodit svévolně jako jiní politici, ale počkám na pozvání pana prezidenta ve chvíli, kdy bude té schůzky schopen," uvedl Fiala.

14:03 Petr Fiala

"Jsme v těžké situaci, kdy rostou čísla nakažených, a jsme si toho vědomi," uvedl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala. "Ve chvíli, kdy bude možné, abychom vládu převzali, tak budeme na řešení všech problémů připraveni. Nicméně je po volbách, ale my nejsme ve vládě a nemáme za sebou ten obrovský aparát, který má Andrej Babiš a jeho vláda. Jsme připraveni přicházet s návrhy a odbornými názory v rámci AntiCovid týmu a konzultovat je, ale nemůžeme převzít vládní odpovědnost, když ve vládě nejsme, to nedává smysl," řekl Fiala.

13:52

Členy koaliční skupiny, která by měla doladit věcné, ale i právní a procesní otázky programu, jsou například Zbyněk Stanjura, Marek Výborný, Jakub Michálek, Stanislav Polčák a další.

13:44

Šéf STAN Vít Rakušan označil časový harmonogram vzniku vlády za obrovsky ambiciózní. "Mohl by to být téměř rekordní čas, kdy bude v Česku jasný půdorys budoucí vlády, myslím, že to bude velmi rychlé i v porovnání s okolními zeměmi," řekl.

13:42 Petr Fiala

Budoucí vládní koalice uvažují o vytvoření nového postu ministra pro evropské záležitosti a ministra pro digitalizaci. "Musíme si být jistí tím, že budeme přesně vědět, co budou tito lidé dělat, jaké budou jejich kompetence, jak bude jejich role definována, a pak můžeme říci, že jsme se na to domluvili," uvedl Fiala.

13:40 Petr Fiala

Obě koalice již mají hotovou první verzi koaliční smlouvy, nyní dolaďuje detaily a její finální verze by měla být hotova příští týden. Koalice řešily také strukturu budoucí vlády. "Tato jednání budou nadále pokračovat, máme však velmi ambiciózní časový plán a chtěli bychom do 8. listopadu podepsat koaliční smlouvu včetně programových dokumentů," řekl Fiala s tím, že zatím se harmonogramu drží.

13:37 Petr Fiala

Koalice Spolu a Pirátů a starostů dnes pokračovala v povolebním vyjednávání. "V naprosté většině programových otázek v našich koalicích panuje shoda, existují některé body, které bude potřeba dořešit," uvedl předseda Spolu Petr Fiala s tím, že se jedná často o formulační detaily nebo debatu o nástrojích k dosažení některých programových cílů. Na naprosté většině bodů však panuje shoda, řekl.

12:51 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Lékařský tým, který pečuje o Zemana, se schází minimálně jednou denně. Specialisté ÚVN konzultují stav prezidenta s lékaři z dalších nemocnic.

12:50

Ústřední vojenská nemocnice potvrdila vznik lékařského multioborového konzilia k Zemanovu zdravotnímu stavu. Výstup by měl být počátkem listopadu.

11:16 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

V nově vytvořeném sboru by mělo být zhruba devět lékařů. Vedle Zemanova ošetřujícího lékaře a šéfa Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala jsou mezi nimi odborníci se specializací na fyzioterapii, diagnostiku nebo léčbu nemocí v oblasti břicha a také expert z oboru psychiatrie, napsal Seznam.

11:07 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

O stavu prezidenta Miloše Zemana se poradí nově vzniklé lékařské konzilium. Jedním z jeho členů je končící rektor Univerzity Karlovy v Praze, lékař Tomáš Zima, napsal server Seznam Zprávy. Zima, který se specializuje na klinickou biochemii a vnitřní nemoci, informaci o vzniku konzilia potvrdil. "Ano, jsem členem konzilia. Až se sejdeme a poradíme, vydáme vyjádření. Myslím si, že je to správné," řekl serveru.

09:17

Ustavující schůze nové sněmovny začne v pondělí 8. listopadu ve 14:00. Návrh programu čítá 17 bodů včetně složení slibu a volby předsednictva.

08:02

Zemanův blízký poradce Martin Nejedlý se podle serveru Seznam Zprávy chystá vrátit k podnikání v oboru petrochemie. "Vrátím se tam, kde jsem pracoval vždycky. Už asi 25 let dělám to samé," uvedl pro Seznam Zprávy a připustil, že jde o oblast petrochemie a s tím souvisejících komodit i technologií. Případná návrat do Ruska, kde strávil v minulosti deset let, však odmítá. "Rozhodně se do Moskvy vracet nebudu. V Praze chci zůstat, i kvůli dětem. Sám mám dvě a třetí je mé partnerky. Mám za ně odpovědnost," vylučuje opuštění republiky. Spolu s ním po ukončení angažmá v prezidentských službách bude nadále podnikat také další z hradních poradců Pavel Galuška. 

20:39

Má parlament dočasně zbavit prezidenta Zemana pravomocí? A měl by Andrej Babiš kandidovat na prezidenta? Otázky pro Karla Havlíčka (ANO) v DVTV.

Co se dělo u Zemana? A bude Babiš příštím prezidentem? Ministr Havlíček v DVTV

1:29:12
Hosty budou ministr Karel Havlíček, epidemiolog Petr Smejkal a sexuoložka Petra Vrzáčková. A na závěr interview s lékařem Markem Dvořákem. | Video: Daniela Drtinová, Michael Rozsypal
19:51

Starosta Nového Města na Moravě a člen předsednictva Michal Šmarda novinářům řekl, že ho kandidatura Maláčové překvapila. "Čekám, s jakým přijde s projektem," uvedl. ČSSD by měla podle Šmardy stát v centru levicového myšlení. Novoměstský starosta také řekl, že osobně by chtěl působit v takovém vedení sociální demokracie, v němž by se cítil být užitečný. "A to by bylo takové, které by mě nechalo pomoci s přípravou komunálních voleb," dodal. 

19:50

Člen předsednictva a náchodský starosta Jan Birke ocenil, že má Maláčová odvahu jít do kandidatury v době, která je pro ČSSD náročná. "Jana odvedla skvělou práci na ministerstvu práce a sociálních věcí, je to velmi výrazná politička sociální demokracie, a proto její kandidaturu považuji za přirozenou," napsal ČTK. 

18:02

Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční podle informací ČTK z dnešního zasedání stranického předsednictva ještě letos, v pátek 10. prosince.

17:04

Vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, uvedla Schillerová. Růst na 18 000 korun, navrhovaný Maláčovou, označila za naprosto nereálný.

16:59

Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva ČSSD, že bude kandidovat na předsedkyni sociální demokracie. Uvedla to na twitteru. Nyní je Maláčová místopředsedkyní této strany. V čele ČSSD by mohla vystřídat dosluhujícího vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka, který dnes straníkům oznámil rezignaci na předsednickou pozici. Předsednictvo ji vzalo na vědomí.

16:10 Andrej Babiš

Premiér Babiš zopakoval, že situace kolem Zemanova zdravotního stavu by se měla řešit až v době, kdy bude čas na přijetí demise vlády.

16:02

Vláda poslala nové Sněmovně návrh novely krizového zákona, která zavádí možnost pokutovat právnické osoby za nedodržování protiepidemických opatření.

15:56

Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD podle informací ČTK rezignaci na funkci předsedy strany. Odstoupení z nejvyšší stranické pozice avizoval už poté, co sociální demokracie neuspěla před dvěma týdny ve sněmovních volbách.

15:19

Dosluhující ministr kultury Lubomír Zaorálek si dovede představit, že mimořádný sjezd ČSSD by se uskutečnil ještě letos. Před pondělní schůzí stranického předsednictva ČTK a České televizi řekl, že navrhovaných termínů je více.

13:03

Situace kolem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana má dopad i na velvyslance, kteří do Prahy dorazili na svoji misi v posledních týdnech. Pražský hrad v některých případech nepotvrdil jejich pověřovací listiny, a velvyslanci tak mají omezené pole působnosti. Týká se to například nového italského velvyslance Maura Marsiliho, se kterým česká vláda vyjádřila agrément a který do Česka dorazil začátkem října.

12:10

Předsednictvo ČSSD se nakonec k odpoledním jednáním sejde online. Dosavadní předseda Jan Hamáček na schůzce rezignuje, dále by na pořadu jednání mělo být hospodaření strany a pravděpodobně i termín mimořádného sjezdu.

11:36

Hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana navštívil v pondělí dopoledne v pražské Ústřední vojenské nemocnici ombudsman Stanislav Křeček. Podle Křečka prezident v tuto chvíli není nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi. Uvedl to v tiskové zprávě na svém webu.

Prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici navštívil Křeček, jak uvedl, se souhlasem prezidenta i lékařů. "Přesvědčil jsem se, že prezidentovi je samozřejmě poskytována veškerá lékařská péče, kterou nezbytně potřebuje. A mohu říct, že podle mé zkušenosti v tuto chvíli není prezident nikterak omezen ve svých právech, v přijímání návštěv a v komunikaci s nimi," uvedl po setkání Křeček.

10:21

Předseda STAN Vít Rakušan odmítá slova senátora Zdeňka Hraby (STAN), že by Piráti měli v nově vznikající vládě vést jen jedno ministerstvo. „Je to jeho individuální názor, který není v souladu s oficiálním postojem předsednictva STAN,“ řekl Deníku N Rakušan. Hraba by podle Rakušana měl nechat vyjádření na oficiálním komunikačním týmu strany.

06:21

Hamáček bezprostředně po sečtení hlasů oznámil, že dnes "složí předsednictvu účty a rezignuje".

Nabídnout funkci k dispozici chtějí i někteří další členové nejužšího vedení, další však nechtějí plány zveřejňovat předem. Diskuse kolem sjezdu se bude týkat pravděpodobně hlavně toho, jestli na jeho uspořádání spěchat, nebo dát před jeho konáním víc času méně známým kandidátům.

06:21

Rezignaci předsedy strany Jana Hamáčka, hospodaření strany a pravděpodobně i termín mimořádného sjezdu budou dnes na zasedání předsednictva projednávat sociální demokraté.

V Lidovém domě se sejdou dva týdny po sněmovních volbách, ve kterých dosavadní vládní strana získala 4,65 procenta hlasů a poprvé za dobu samostatné České republiky se nedostala do Sněmovny.

14:46

Šéf Sněmovny si také nemyslí, že by okolnosti jeho návštěvy a podpisu dokumentu měla vyšetřovat mimořádná komise. "Prezident je součástí politického boje, kdybychom to měli řešit vyšetřovací komisí, byl by to velký pokles," uvedl Vondráček. Podotkl, že z vyšetřovacích komisí vždy unikají informace. Zopakoval, že si u Zemana v nemocnici sňal respirátor, protože mu prezident špatně rozuměl. Dodal, že se po nemocnici pohyboval s respirátorem a dezinfikoval si ruce.

14:45

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) nevěděl, že ho při návštěvě prezidenta v ÚVN natáčí na video, které v týdnu zveřejnila prezidentská kancelář. Záznam zachycuje Zemana, jak podepisuje dokument ke svolání dolní parlamentní komory. Vondráček je rád, že video vzniklo a mohlo být zveřejněno. 

14:44

Kvůli postupu a doporučením organizačnímu výboru se sejde 2. listopadu senátní ústavní komise. "Pokud bude prezident schopen vykonávat aspoň jednu ze svých pravomocí, není důvod to (bod o přesunu pravomocí) zařazovat na pořad jednání," řekl v televizi CNN Prima News šéf komise Zdeněk Hraba (STAN). ÚVN v pondělí Senátu sdělila, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti a prognóza je krajně nejistá. V pátek oznámila, že se díky léčbě prezidentův stav mírně zlepšil.

13:47

Hnutí ANO, které zřejmě míří do opozice, by mohlo nejspíš navrhnout i vlastního kandidáta na funkci předsedy Sněmovny. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to řekla šéfka poslanců ANO a odcházející ministryně financí Alena Schillerová. Podle poslance ANO Jiřího Maška by kandidátem mohl být šéf dolní komory z minulého období Radek Vondráček. Podle návrhů mají hnutí ANO připadnout dvě ze šesti místopředsednických křesel.

"Bylo by fér, aby ANO postavilo jako nejsilnější klub i kandidáta na předsedu Sněmovny, ať to dopadne, jak dopadne. Je to tak správně," řekla Schillerová. Podotkla, že předsednickou pozici v dolní komoře obvykle obsazuje nejsilnější poslanecký klub.

13:44

Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš už údajně není proti tomu, aby se nynější předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) ucházel o post místopředsedy Sněmovny. Vondráček to dnes řekl v České televizi. Babiš ještě v úterý tvrdil, že Vondráček zřejmě nebude kandidátem ANO do vedení příští Sněmovny kvůli návštěvě prezidenta Miloše Zemana v nemocnici. "Vysvětlili jsme si, že jsem ani nemohl jednat jinak, že jsem přijal pozvání pana prezidenta," uvedl Vondráček. "Teď si to musím rozmyslet já, jak to vidím se sebou dál," dodal k možné kandidatuře na post místopředsedy ve vedení nové Sněmovny.

13:40

Organizační výbor Senátu bude jednat o 9. listopadu jako o možném termínu mimořádné schůze horní komory ke zdravotnímu stavu a schopnostem Miloše Zemana vykonávat funkci prezidenta. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zopakoval, že před případným hlasováním o dočasném převedení pravomocí hlavy státu na jiné ústavní činitele požádá o aktuální zprávu o stavu prezidenta Ústřední vojenskou nemocnici, kde je Zeman hospitalizován.

12:26

Organizační výbor Senátu projedná 9. listopad jako možný termín mimořádné schůze Senátu kvůli převodu pravomocí prezidenta, řekl v ČT předseda Senátu Miloš Vystrčil.

17:56

Tým Kateřiny Konečné doplní vedle Šimůnka exposlankyně Marie Pěnčíková. Delegáti mimořádného sjezdu budou volit ještě dva místopředsedy.

15:59

Prvním místopředsedou KSČM bude dále Petr Šimůnek. Na mimořádném sjezdu pro něj podle zdrojů ČTK hlasovalo 202 delegátů. Doplní předsedkyni Konečnou.

15:39 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Na své jmenování čeká nyní nejméně pět desítek soudců. Do konce roku by je měl jmenovat prezident Miloš Zeman. Pokud by se jmenování nestihlo, mohlo by ohrozit plynulost projednávání kauz. Na tiskové konferenci po skončení 31. sněmu Soudcovské unie ČR to řekl její prezident Libor Vávra.

"Do konce letošního roku by mělo být jmenováno minimálně 50 soudců obecných soudů, kteří už teď chybí. Samozřejmě nemoc prezidenta v tom hraje jistou roli, nicméně existují možnosti, jak i za této situace jmenování uskutečnit. Apelovali jsme na ministerstvo spravedlnosti, aby se pokusilo situaci vyřešit," uvedl Vávra. Dodal, že pokud na menších soudech schází jeden či dva soudci, má to značný dopad na řešení běžných případů.

14:15

Komunisté dnes budou volit ještě zbytek vedení. Konečná už dříve uvedla, že by chtěla spolupracovat například s exposlanci Marií Pěnčíkovou či Leo Luzarem, bývalým předsedou Komunistického svazu mládeže Milanem Krajčou a dosavadním prvním místopředsedou Petrem Šimůnkem.

14:15

Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Mluvčí KSČM Helena Grofová sdělila, že zvolena byla Konečná v prvním kole s velkou převahou. Podle informací ČTK získala při kvoru 160 celkem 175 hlasů. Její protikandidáti - Josef Skála 70 a Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů. Aulickou před volbou doporučil odcházející předseda Vojtěch Filip.

12:51

Po uzavření nominací jsou čtyřmi kandidáty na nové vedení KSČM: bývalá poslankyně Hana Aulická Jírovcová, europoslankyně Kateřina Konečná, zástupce konzervativní části strany Josef Skála a Jan Zámarský z Moravskoslezského kraje. 

11:58

Filipova nástupce vybírají delegáti z osmi kandidátů, pokud od nominace některý z kandidátů neodstoupí nebo někdo nebude naopak nově navržen. Za favority jsou považováni europoslankyně Kateřina Konečná a člen konzervativní části KSČM Josef Skála.

 

Před polednem začal blok kandidátských řečí.

11:58

V Top Hotelu na pražském Chodově komunisté vybírají, kdo bude KSČM vést po patnáctileté éře Vojtěcha Filipa, která skončila před dvěma týdny vyřazením komunistů z Poslanecké sněmovny. Filip před sjezdem řekl, že chce spolustraníky vyzvat k tahu za jeden provaz a jednotě. Podle informací z jednání doporučil delegátům volit do čela bývalou poslankyni Hanu Aulickou Jírovcovou.

21:46 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Se svolením prezidenta republiky pana Miloše Zemana s opatrným optimismem sdělujeme, že díky komplexní léčbě specialistů ÚVN došlo během čtvrtka a pátku k mírnému zlepšení jeho zdravotního stavu," uvedla na webu nemocnice její mluvčí Jitka Zinke.

21:46 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil, oznámila dnes Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Sdělení zveřejnila s jeho svolením, uvedla na svém webu. Zeman je hospitalizován od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění. 

20:37

Nově zvolený poslanec Martin Major (ODS) zůstane náměstkem primátora Olomouce. Jeho další působení na radnici v pátek odpoledne projednal klub zastupitelů ODS. Výsledek jednání ČTK sdělil Major, který upozornil, že jako poslanec bude na radnici pobírat pouze 40 procent platu. Major se do Sněmovny dostal z druhé pozice na kandidátce Spolu.

19:18

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ve čtvrtek současného prezident Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Mluvili spolu asi 50 minut. Podle Klause je to z jeho strany výraz loajality. Řekl to Blesku. Zeman je hospitalizován od neděle 10. října.

18:54

Piráti a starostové si stěžují u Nejvyššího správního soudu na výklad volebního zákona použitý ministerstvem vnitra, pokud jde o mandáty v druhém skrutiniu. Podle jejich výpočtu by ANO o jeden mandát přišlo, STAN jeden získal a za SPD by byli zvoleni dva jiní kandidáti. Kandidátů Spolu by se změna netýkala.

Stížnost se domáhá vyslovení neplatnosti zvolení poslanců Ondřeje Babky (ANO) v Jihočeském kraji, Karly Maříkové (SPD) v Karlovarském kraji a Jaroslava Dvořáka (SPD) ve Zlínském kraji. Podle propočtů měly mandáty připadnout na Vysočině Miloni Slabému (STAN), Petře Svedíkové Vávrové (SPD) v Jihomoravském kraji a Pavlu Jelínkovi (SPD) v Olomouckém kraji. 

17:07

Policisté pokračují v trestním řízení s bývalými poslanci Lubomírem Volným (Volný blok) a Miloslavem Roznerem (SPD), kteří v nynějších sněmovních volbách místa v dolní komoře neobhájili a přišli o imunitu. Informovala o tom Česká televize.

16:27

Nejvyšší správní soud obdržel 210 volebních stížností, před čtyřmi lety jich bylo jen 77. Část letošních patrně vznikla podle jednoho vzoru.

16:27

Na Nejvyšší správní soud se obrátili Piráti a Starostové. Chtějí zneplatnit volbu poslanců Babky, Maříkové a Dvořáka. Místo nich prý měli být zvoleni jiní poslanci.

15:20 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Prodloužení funkčního období zastupitelstev obcí ze čtyř na šest let, zavedení automatické valorizace odměn zastupitelů obdobně jako u ústavních činitelů nebo odložení účinnosti nového stavebního zákona. To jsou některé body programového dokumentu Priority 2021+, který schválil Svaz měst a obcí ČR. Dokument se stane základem k dialogu s novou Poslaneckou sněmovnou. Po skončení dvoudenního sněmu v Hradci Králové to řekl předseda svazu František Lukl.

13:33

Předsednictvo SPD zrušilo svou pražskou organizaci kvůli nízkému volebnímu zisku hnutí v hlavním městě. S odkazem na dokument z jednání uniklý na sociální sítě o tom informoval server Novinky.cz. Pravost dokumentu následně ČTK potvrdil Vítězslav Novák, který pražskou organizaci vedl. Jde podle něj o interní záležitost, členové budou přeregistrováni. Hnutí v metropoli získalo pouze jeden mandát a skončilo pod pětiprocentní hranicí zisku.

12:00

Aktuálně.cz oslovilo přes sto mladých lidí do 29 let s otázkou, jak hodnotí výsledky voleb. Ačkoli je většina z nich spíše spokojená, projevují obavy, že bude nový kabinet opomíjet témata, na kterých jim záleží, jako je například klima.

10:18 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jan Bureš (ODS) po zvolení poslancem postupně předá svou agendu v kraji Karlu Jakobcovi (ODS). Po předání funkcí se také sníží počet uvolněných krajských zastupitelů ze tří na dva. Bureš by měl odstoupit z funkce náměstka na listopadovém jednání krajského zastupitelstva, řekl uvolněný radní Karel Jakobec, který má na kraji na starosti životní prostředí a přebere i oblast dopravy.

08:30

KSČM v příští sněmovně nezasedne. S politologem Stanislavem Balíkem o sto letech českého komunismu, úpadku strany i o tom, kdo se chová jak z Dietlových seriálů:

18:31 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Hlavní hygienička ministerstva obrany začala řešit návštěvu ve vojenské nemocnici u prezidenta Zemana, při které Radek Vondráček ani Vratislav Mynář neměli nasazené roušky.

18:14

Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan komentuje vystoupení prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. "Video z nemocnice ukazuje: nemocného prezidenta. Porušení snad všech předpisů, které existují. Kancléře hledajícího alibi pro svou bezcitnost," píše na Twitteru.

17:11

Vondráček napsal, že nechápe, proč je zpochybňován podpis prezidenta na listině svolávající sněmovnu. "Děsí mě, že žijeme ve státě, kde třetí ústavní činitel stvrdí svým svědectvím akt prvního ústavního činitele, a toto tvrzení je některými zástupci vrcholné politické reprezentace bez hnutí brvou označeno za podvodné a oba nás chtějí pranýřovat. Naštěstí pravda vždy zvítězí," uvedl.

17:05

Předseda sněmovny Vondráček reagoval na otázku Seznam Zpráv, proč neměl při návštěvě prezidenta Zemana v nemocničním pokoji respirátor vysvětlením, že s nasazeným respirátorem mu Zeman špatně rozuměl. "Hůř slyší, tak jsem si respirátor po dohodě odložil. Jinak jsem se po celou dobu po nemocnici pohyboval s respirátorem," popsal Vondráček.

16:46

"Pokud hygienici zjistí porušení mimořádných opatření při návštěvě Zemana v nemocnici, jednotlivcům hrozí pokuta až 10 tisíc Kč," řekla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

16:29 Petr Fiala

Petr Fiala (ODS) v reakci na tiskovou konferenci kancléře Mynáře napsal na Twitter, že zveřejněné informace kanceláře prezidenta nic nemění na situaci a dalším postupu. "Do 8.11. nejsou žádné aktivní kroky prezidenta nezbytné. Pro případnou aktivaci čl. 66 bude rozhodující aktuální zpráva ÚVN ze začátku listopadu, uvedl. 

"Při pohledu na zveřejněné záběry z nemocnice znovu přeji panu prezidentovi uzdravení a také potřebný klid a respekt k jeho soukromí," dodal. 

16:26 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Mynář řekl, že jej Zeman pověřil ještě před hospitalizací 10. října, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové sněmovny. Prezident podle něj zároveň rozhodl o Vondráčkově přítomnosti při podpisu listiny a uložil kancléři vše připravit. Mynář dále řekl, že ve středu 13. října o Zemanově rozhodnutí informoval Babiše. Babiš ve čtvrtek ČTK napsal, že schůzka s Mynářem trvala zhruba 15 minut a že jí byla přítomna i Tünde Bartha, jež je pověřena řízením úřadu vlády. Kancléř je podle premiéra informoval, že schůze bude pravděpodobně svolána prezidentem na 8. listopadu. "O návštěvě pana Vondráčka u prezidenta nepadlo ani slovo," uvedl Babiš.

16:15 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Předseda vlády Andrej Babiš popřel, že ho měl Mynář 13. října informovat o tom, že z pověření prezidenta připravil podpisové listiny sněmovny. „Pan kancléř nemluví pravdu, nic mi neřekl,“ reagoval pro irozhlas.cz.

"Prezident mi v neděli 10. října, ještě před nástupem do hospitalizace, dal za úkol připravit svolávací listiny Poslanecké sněmovny České republiky, sdělil kancléř Vratislav Mynář. O celé záležitosti podle jeho slov věděl i premiér Andrej Babiš (ANO).

16:07 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Ze záběrů se dá usuzovat, proč Ústřední vojenská nemocnice vylučuje pracovní způsobilost prezidenta. Důvody aktivace článku 66 trvají," popsala na svém Twitteru předsedkyně jedné ze stran kaolice SPOLU a kandidátka na předsedkyni sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

15:40

Kandidátkou hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na místopředsedkyni Sněmovny bude dlouholetá místopředsedkyně hnutí Věra Kovářová. Její nominaci dnes jednomyslně podpořilo předsednictvo Starostů. Předseda STAN Vít Rakušan novinářům po jednání řekl, že Kovářová umí hledat konsensus a širší shodu a zvládne dění v Poslanecké sněmovně i v době, kdy bude mít formující se koalice v dolní parlamentní komoře silnou opozici.

"Použít umí šarm i humor," uvedl Rakušan na adresu Kovářové.

Nominaci Kovářové do vedení Sněmovny označil za logickou vzhledem k jejím zkušenostem s legislativními procedurami předseda klubu Starostů Jan Farský. "Kolegové napříč stranickým spektrem ji vždy cenili za vysoké pracovní nasazení i schopnost nalézt konsensus. A to jsou vhodné vlastnosti, kterými by měla osoba ve vedení ústavní instituce disponovat. Proto jsme přesvědčeni, že bude právě Věra Kovářová naše hnutí na této úrovni důstojně reprezentovat," uvedl.

15:31 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

To, že zprostředkoval prezidentův podpis listiny o svolání nové sněmovny, již poté, co ho ÚVN seznámila s prezidentovou neschopností vykonávat úřad, vysvětluje Mynář tím, že ho Zeman přípravami příslušných listin pověřil již 10. října. Tedy tři dny před tím, než z nemocnice dostal zprávu, že prezident není kvůli zdraví schopen práce.

15:13 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Pokud si prezident republiky Miloš Zeman nebude přát jinak, bude ceremoniál k předávání státních vyznamenání 28. října odložen na neurčito," řekl kancléř Vratislav Mynář.

15:12 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Prezident mi v neděli 10. října, ještě před nástupem do hospitalizace, dal za úkol připravit svolávací listiny Poslanecké sněmovny České republiky, sdělil kancléř Vratislav Mynář.

O celé záležitosti podle jeho slov věděl i premiér Andrej Babiš (ANO). „Ve středu 13. 10. v 10.30 jsem v Hrzánském paláci o tomto rozhodnutí informoval podle pokynů prezidenta premiéra Andreje Babiše,“ uvedl. 

To, že zprostředkoval prezidentův podpis listiny o svolání nové sněmovny, až poté, co ho Ústřednín vojenská nemocnice seznámila s prezidentovou neschopností vykonávat úřad, vysvětluje Mynář tím, že ho Zeman přípravami příslušných listin pověřil již 10. října. Tedy tři dny před tím, než z nemocnice dostal zprávu, že prezident není kvůli zdraví schopen práce.

"Ve čtvrtek 14. října při návštěvě prezidenta Zemana v nemocnici jsem oznámil připravenost listiny k podpisu a to, že předseda sněmovny se bude podpisu účastnit. Ochranka přivedla předsedu Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) do předsálí pokoje prezidenta. Ohrazuji se proti tvrzením, že bych si já nebo kdokoli jiný dovolil manipulovat podpisem prezidenta," popsal Mynář a své tvrzení podle svých slov podložil několikavteřinovým video záznamem, na kterém Zeman z nemocničního pokoje podepisuje svolávací listinu. Policie přitom už dříve dříve popřela, že by předsedu Vondráčka doprovázela.

15:08 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Mynář vidí v informování o zdraví prezidenta v současnosti paralely s minulostí. "O zdravotních obtížích prezidenta Václava Havla kancelář informovala podobně jako v současnosti, v roce 1996 kancelář nezveřejnila ani informace o tom, v jaké nemocnici se Havel nachází," míní Mynář.

15:06 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Senát zveřejnil informace obsahující lékařské stanovisko Ústřední vojenské nemocnice ke stavu prezidenta. Jestliže sama nemocnice uvedla, že ze zákonných důvodů nemůže sdělovat informace o zdraví prezidenta, tím méně to může dělat kancelář prezidenta nebo dokonce Senát," řekl Mynář

15:05 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Dosavadní postup kanceláře prezidenta pod mým vedením byl v souladu s platnou legislativou. Vedoucí kanceláře se zodpovídá pouze českému prezidentovi, kterým je Miloš Zeman. Ten byl dvakrát demokraticky zvolen v přímé volbě občany České republiky," sdělil dnes kancléř Vratislav Mynář.

12:22 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Hrad odmítl, že by porušoval zákon při ochraně tajných informací. Zveřejnění o vyšetřování Hradu není v době hospitalizace Zemana náhodné, uvedl. Pokud z Bezpečnostní informační služby nebo jiné instituce unikají utajované informace k vybraným novinářům, neděje se tak cestou Kanceláře prezidenta republiky, dodal.

"Kancelář prezidenta republiky rozporuje opakovaná tvrzení Deníku N, že prezidentu republiky nebyl řádně předán konkrétní utajovaný dokument BIS. Podle vyjádření tajné spisovny a dle záznamů v příslušných administrativních pomůckách byl předmětný spis doručen kurýrem do tajné spisovny Kanceláře v pozdně odpoledních hodinách dne 7. dubna 2021," popsal na svých stránkách Hrad.

11:53

Šéf BIS Michal Koudelka přes snahy Miloše Zemana zůstal v čele kontrarozvědky. Hrad jeho rivalovi Jiřímu Romovi prodloužil smlouvu o rok.

11:52

Za zavřenými dveřmi budou v sobotu v Praze komunisté vybírat, kdo je povede po přelomových volbách, které stranu po 30 letech poslaly mimo sněmovní lavice. Na místo po Vojtěchu Filipovi shromáždilo vedení rozpolcené KSČM osm nominací, k dalším třem se uchazeči zatím nevyjádřili. Oficiálně jména uchazečů KSČM zveřejnit nechce. Jsou mezi nimi favorité volby europoslankyně Kateřina Konečná a představitel konzervativní části KSČM Josef Skála. U dalších s menším potenciálem se podle znalců chodu strany očekává, že během volby dají své hlasy jednomu z hlavních rivalů. Na funkci kandiduje podle dřívějšího vyjádření končící poslankyně Hana Aulická Jírovcová, v nominacích jsou podle informací ČTK například i její kolegové Leo Luzar a Miloslava Vostrá.

Filip, který vedl komunisty 15 let, rezignoval na funkci 9. října večer po vyhlášení výsledků sněmovních voleb. Už předtím oznámil, že obhajovat funkci znovu nechce. Během uplynulého roku čelil úspěšně pokusům o odvolání s tím, že chce komunisty dovést k volbám a získat podobný výsledek jako v roce 2017. Místo 7,76 procenta hlasů a 15 mandátů ale KSČM získala 3,6 procenta, poslanci museli kanceláře na Malé Straně vyklidit a strana se bude muset hodně uskromnit kvůli razantnímu poklesu státních příspěvků.

11:51 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

Kancelář prezidenta republiky (KPR) dnes odpoledne na Pražském hradě uspořádá tiskovou konferenci, oznámil bez bližších podrobností mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dá se očekávat, že se bude týkat situace spojené s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana.

Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) od 10. října, podrobnosti o jeho zdravotním stavu Pražský hrad ani nemocnice nezveřejnily. Tiskový briefing od té doby na Hradě uspořádala manželka hlavy státu Ivana Zemanová i kancléř Vratislav Mynář, konkrétní informace o důvodech hospitalizace nesdělili. Podle Zemanové prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Mynář v pondělí kritizoval kroky předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který si vyžádal z ÚVN predikci vývoje prezidentova zdraví.

08:12

Mezi končící výrazné poslance, které dnes čeká poslední den v této funkci, patří někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), komunista Miroslav Grebeníček nebo bývalý šéf Trikolóry Václav Klaus mladší. Stejně tak končí Lubomír Volný z Volného bloku.

07:08

Sněmovna v předvolebním složení dnes končí. Poslední den v roli poslanců stráví mimo jiné zástupci ČSSD a KSČM, kterým se ve volbách nepodařilo v dolní komoře udržet. S kanceláří předsedy Sněmovny se rozloučí Radek Vondráček (ANO). Do ustavující schůze Sněmovny v povolebním složení, která začne 8. listopadu, bude jedinou funkční parlamentní komorou Senát.

21:04

Přehled nejdůležitějších zpráv:

 • Nová sněmovna by měla mít celkem šest místopředsedů - dva z ANO, po jednom z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN. Místopředsednický post si ale nárokuje i SPD. Zatím odhalenými jmény na místopředsednické pozice jsou Olga Richterová za Piráty a Věra Kovářová za STAN. Předsedkyní sněmovny by se měla stát Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
 • ANO je podle vicepremiérky Aleny Schillerové (ANO) pro zachování pěti místopředsednických postů ve sněmovně. Jeden místopředseda navíc by stál státní pokladnu čtyři miliony ročně, uvedla.
 • Koalice Spolu chce získat v nově ustavované sněmovně vedení šesti výborů. ANO jich má řídit také šest, STAN s Piráty tři a SPD dva.
 • Koalice se již domluvily na obsazení přibližně poloviny vládních postů, řekla předsedkyně TOP 09 a kandidátka na předsedkyni sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Jména budoucích ministrů zatím tají.
 • Programová skupina koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými se programovém prohlášení koalice chce přihlásit k zahraniční havlovské politice s důrazem na lidská práva a občanskou společnost, dále k členství v NATO a EU či k blízké spolupráci s Německem a Izraelem.
20:19

Aktuálně.cz zjišťovalo, proč Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ani Olga Richterová (Piráti) v kabinetu nebudou a přijmou posty ve vedení sněmovny:

19:52

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky Babiš selhal v organizaci očkování a vláda se při rostoucích číslech nakažených snaží házet vinu na ostatní. Vláda podle něj opakuje stejné chyby, které dělala minulý podzim. Obává se toho, že podobný bude i výsledek.

"Kabinet reaguje pozdě, nemá připravený žádný plán a vytahuje náhodná opatření, jejichž dopad nedokáže predikovat a která včas neprojednala s dotčenými subjekty. Náš AntiCovid tým navrhl sadu funkčních opatření už včera (v úterý). Skládáme tým nezávislých odborníků, aby naše vláda nedělala stejné chyby jako ta stávající. Česká republika si je nemůže dovolit," uvedl Kupka.

18:59

Programová skupina koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) nalezla shodu ohledně obrany a zahraničních vztahů. V programovém prohlášení se koalice chtějí přihlásit k zahraniční havlovské politice s důrazem na lidská práva a občanskou společnost, dále k členství v NATO a EU či k blízké spolupráci s Německem a Izraelem. Revizi naopak podle zástupců koalic budou potřebovat vztahy s Ruskem a Čínou, zamezit také chtějí přístupu nedemokratických států ke klíčové infrastruktuře státu. Na obranu slibují do roku 2025 vydávat dvě procenta HDP. Členové programové skupiny to uvedli po podvečerním jednání.

18:47

Koalice se již domluvily na obsazení přibližně poloviny vládních postů, řekla předsedkyně TOP 09 a kandidátka na předsedkyni sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Jména budoucích ministrů ale pětikoalice nechce odhalovat, dokud nebudou všechny posty domluvené najisto.

18:04 Andrej Babiš

"Kandidaturu na prezidenta nechci vůbec řešit. Nejsem ten, kdo by měl jen reprezentovat, já chci pracovat. Žádnou kampaň nedělám a nechápu, kde se to celé vzalo," řekl Babiš na Nově ke spekulacím ohledně jeho možné kandidatury v příštích prezidentských volbách.

18:00

Místopředseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek kritizuje, že koalice nerespektují systém poměrného zastoupení při obsazování postů ve sněmovně. Podle Faltýnka by mělo mít hnutí ANO v nové sněmovně nárok na tři místopředsedy.

17:58

Pravděpodobná vládní koalice Spolu a Pirátů a starostů se s hnutím ANO na dnešním jednání o uspořádání sněmovny shodla na šesti místech ve vedení výborů pro poslance hnutí.

17:55

ANO je podle vicepremiérky Aleny Schillerové (ANO) pro zachování pěti místopředsednických postů ve sněmovně. Jeden místopředseda navíc by stál státní pokladnu čtyři miliony ročně, uvedla.

17:26

Hnutí SPD trvá podle předsedy sněmovního klubu Radima Fialy na nároku na místo ve vedení Poslanecké sněmovny, přišlo by tak například o informace o chystaných schůzích. Kritizuje to, že koalice Spolu a STAN s Piráty chce zřídit šesté místopředsednické místo pro místopředsedkyni Pirátů Olgu Richterovou. Fiala novinářům řekl, že by hnutí mělo připadnout vedení dvou výborů, jak navrhuje formující se vládní koalice. Na dnešní schůzce se Spolu podle Fialy nezazněla nabídka, jaké kluby by to měly být. Jednání budou pokračovat. SPD si podle Fialy nárokuje jeden silnější výbor, jeden méně významný. Znovu by se měli zástupci SPD s koalicí Spolu sejít za dva týdny.

15:37

Starostové a nezávislí na post místopředsedkyně sněmovny navrhují poslankyni Věru Kovářovou. Řekl to šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský serveru idnes.cz.

14:44

Vicepremiérka a předsedkyně sněmovního klubu Schillerová a vicepremiér Havlíček se stali členy hnutí ANO. V úterý to schválilo předsednictvo hnutí.

13:22

Předsedové klubů ODS, TOP a KDU-ČSL oznámili, ze na ustavující schůzi sněmovny budou vystupovat společně pod značkou Spolu.

12:58

Ústavní právníci považují za vhodné odložit předávání vyznamenání s ohledem na zdravotní stav Miloše Zemana. Pokud prezident nepověřil někoho předáním vyznamenání ještě před sdělením Ústřední vojenské nemocnice, že Zeman ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti, mohlo by hrozit zpochybňování jeho rozhodnutí.

"Pokud prezident někoho nepověřil už před časem, když byl ještě schopen vykonávat pravomoci, těžko teď může někoho pověřit, když je patrně neschopen právně jednat," uvedl Ondřej Preuss z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Jedinou možností podle něj je, že by se do 28. října Zemanův zdravotní stav zlepšil natolik, že by pracovní povinnosti byl schopný vykonávat.

12:56

Koalice Spolu chce získat v nově ustavované sněmovně vedení šesti výborů. ANO jich má řídit také šest, STAN s Piráty tři a SPD dva. Opozici nabídne koalice vedení mandátového a imunitního výboru, řekl šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura po prvním společném zasedání poslanců zvolených na kandidátce Spolu. S nabídkou osloví odpoledne zástupce ANO a SPD, kterým v případě složení vlády Spolu s Piráty a starosty připadne opoziční role.

12:30

Premiér Babiš podepsal seznam oceněných, který mu poslala prezidentská kancelář. Řekl to České televizi. Podle Babiše by se předávání vyznamenání 28. října mělo kvůli nemoci prezidenta odložit, on sám je předávat nechce.

11:01

Zavedení dobrovolného klouzavého mandátu pro ministry z řad poslanců Senát patrně zamítne. Zamítnutí doporučil právní výbor hlasy všech přítomných.

10:01 Andrej Babiš

Podle premiéra Andreje Babiše by bylo vhodné odložit předávání státních vyznamenání 28. října, pokud není prezident Miloš Zeman ceremonie schopen. Babiš je předávat osobně nechce, řekl televizi CNN Prima News. 

"Určitě žádné vyznamenání nebudu předávat, nebylo by to vhodné. Mělo by se to odložit," uvedl Babiš. Za nevhodné považuje také to, aby vyznamenání předával hradní kancléř Vratislav Mynář. "Potom, co všechno předvedl," řekl Babiš.

07:45 Andrej Babiš

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo až po ustavující schůzi nové sněmovny. Oznámil to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Šaroch měl původně o návrhu policie na podání obžaloby rozhodnout do dneška, Babiš ale ve sněmovních volbách na začátku října znovu získal poslanecký mandát a tím i imunitu. Jeho stíhání je nyní přerušeno. 

20:48

Dočasné odebrání prezidentských pravomocí Miloši Zemanovi "je zcela možné, ale nestane se tak dříve než 8. listopadu", uvedla ruská státní tisková agentura TASS ve zprávě opatřené titulkem Bitva u nemocničního pokoje. Poznamenala přitom, že ve stávajícím Senátu českého parlamentu i v nové Poslanecké sněmovně převažují prezidentovi odpůrci.

Deník Izvestija si v komentáři již klade otázku, jak se odchod Miloše Zemana z politické scény podepíše na vztazích Prahy s Moskvou, a poznamenává, že to může být zelená pro politické síly, které si přejí zhoršení vztahů s Ruskem.

20:00

Sledujte živý speciál DVTV, hostem je předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Prezident bez pravomocí i bez Mynáře? Předseda Senátu Miloš Vystrčil v DVTV

Dalšími hosty vysílání byli nově zvolená poslankyně STAN Barbora Urbanová, instruktor sebeobrany Pavel Houdek a ultramaratonkyně Lenka Vacvalová. | Video: Daniela Písařovicová
19:55

Cesta k možnému zbavení pravomocí prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho zdravotnímu stavu bude možná složitější, než se původně zdálo. Z úterního jednání Senátu a předsedů sněmovních stran vyplynulo, že by měla vzniknout ještě jedna zpráva, ve které by měli lékaři popsat stav prezidenta. Navíc není jasné, co udělá sněmovna, jejíž část s rychlým odebráním pravomocí prezidentovi nesouhlasí.

19:50

Schillerová nevyloučila, že by klub ANO mohl nominovat Vondráčka na post místopředsedy sněmovny. Hlasovat o jménech bude 2. listopadu.

19:48

O budoucím uspořádání sněmovny bude hnutí ANO s koalicemi jednat ve středu od 15:30.

19:36

Kandidátkou na místopředsedkyni sněmovny za Piráty bude Olga Richterová, oznámil na Twitteru Ivan Bartoš.

19:27

Nominace na případné místopředsedy sněmovny dnes klub ANO neřešil, hlasovat o jménech chce na příštím jednání 2. listopadu, řekla Schillerová.

19:27

Vondráček podle Schillerové okolnosti návštěvy hospitalizovaného Zemana na klubu velmi detailně vysvětlil, klub ANO se za něj většinou hlasů postavil. Vondráček podle Schillerové sám aktivně hlasoval pro změnu v týmu, neboť ho nechce zatěžovat dalšími debatami o své návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici.

19:22

Místopředsedy poslaneckého klubu ANO byli na jeho dnešním zasedání zvoleni vicepremiér Karel Havlíček, dosavadní ministr životního prostředí Richard Brabec a poslanci Patrik Nacher, Jana Pastuchová, Aleš Juchelka a Milan Feranec. Oznámila to ministryně financí a šéfka klubu Alena Schillerová, která byla společně s prvním místopředsedou klubu Jaroslavem Faltýnkem zvolena minulý týden.

19:22

Ve vyjednávacím týmu hnutí ANO, který bude řešit složení orgánů nové Poslanecké sněmovny s koalicemi Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými, bude společně s Jaroslavem Faltýnkem místo aktuálního šéfa dolní komory Radka Vondráčka ministryně financí a předsedkyně klubu Alena Schillerová. Oznámila to na dnešní tiskové konferenci po zasedání klubu.

19:12

Podle Ivana Bartoše není současná pozice vládního zmocněnce pro digitalizaci dostačující.

19:11

Pekarová uvedla, že je připravena na všechny kroky, které by jako předsedkyně sněmovny musela podniknout, pokud by byl aktivován článek 66 Ústavy.

19:05

Koalice Spolu bude chtít, aby v nové vládě vznikla pozice ministra nebo vicepremiéra pro digitalizaci. Jakou formu bude mít, zatím není jisté.

18:56

Markéta Pekarová Adamová na tiskové konferenci poděkovala za v ní vloženou důvěru. "Velmi si toho vážím a pevně věřím, že nezklamu nejen kolegy, ale že budu i důstojně reprezentovat celou Poslaneckou sněmovnu," řekla. Podle ní pozice třetího nejvyššího ústavního činitele nabývá na váze a stává se nyní klíčovou státotvornou osobou.

"Je potřeba vrátit důvěru v to, že ústavní funkce neslouží zájmům pochybných partiček. Důvěru, že demokratické principy nebudou ohýbány. A důvěru, že slušnost není slabost," napsala na Twitteru.

18:50

Každá z pěti vládních stran by podle Fialy měla mít zastoupení ve vedení sněmovny. Nová sněmovna by tak měla mít celkem šest místopředsedů - dva z ANO, po jednom z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN. Aktuální jich má pět.

18:49

"Myslíme si, že Pekarová bude jakýmsi symbolem změny ve vedení sněmovny. Upřímně výkony současného pana předsedy a jeho mnohá zaškobrtnutí jsou jedny z důvodů, proč si tato pozice zaslouží důstojnější zastoupení. Věříme, že této třetí nejvyšší ústavní funkci důstojnost vrátíme," komentoval výběr kandidátky na předsedkyni předseda STAN Vít Rakušan.

18:43

Koalice nepočítají s tím, že by hnutí SPD získalo post místopředsedy sněmovny. "Pokud budeme respektovat zásady poměrného zastoupení ve vedení sněmovny a pokud bude mít hnutí ANO jako nejsilnější klub dva místopředsedy, tak to početně nevychází," řekl Fiala.

18:42 Petr Fiala

Na dnešním jednání začala debata o struktuře vlády, Fiala však odmítl komentovat personální obsazení. Jednání o programových otázkách bude pokračovat. 

18:41 Petr Fiala

"Jsem přesvědčen, že vláda Andreje Babiše by v tuto chvíli již neměla dělat žádná zásadní rozhodnutí a myslím si, že takové kroky nejsou šťastné," řekl Fiala.

18:39

Koalice Spolu a Pirátů se STAN nabídne dvě křesla místopředsedů nové Poslanecké sněmovny hnutí ANO, odpovídá to volebnímu výsledku, řekl Fiala.

18:39

Kandidátkou koalic Spolu a Pirátů se STAN na post předsedkyně sněmovny bude šéfka TOP 09 Pekarová Adamová, oznámil předseda ODS Fiala. "Vybrali jsme ji, protože bude výbornou reprezentantkou dolní komory parlamentu, je to zkušená poslankyně, která má pro to všechny předpoklady.  Má zkušenosti ze tří funkčních poslaneckých období a ví, jak sněmovna funguje. Myslím si, že svou politickou kariérou dokazuje to, že bude kultivovanou a dobou reprezentantkou všech poslanců. Za tímto výběrem si stojíme a jsme rádi, že tento návrh podpořila i koalice Pirátů a starostů a že jsme se na totmto jméně velmi rychle shodli," komentoval výběr kandidátky Fiala.

18:39

"Dnes pokračovalo jednání koalice Spolu a Pirátů a starostů o půdorysech budoucí vlády, o programových věcech, ale také o tom, jaká je naše představa o složení vedení sněmovny. Chceme ve všech orgánech sněmovny respektovat poměrné zastoupení," řekl po jednání obou koalic Petr Fiala.

16:47

Nový kabinet velmi pravděpodobně zřídí post ministra pro evropské záležitosti. Vyjádřila se tak v posledních dnech většina stran budoucí vládní koalice. Nejčastěji se skloňuje jméno šéfa sněmovního výboru pro EU, lidovce Ondřeje Benešíka, který zároveň vede vyjednávání pětikoalice o kapitole Evropa, NATO, zahraniční politika.

16:32

Odebrání pasu Nejedlému jsme zvažovali několik dní, bylo třeba reagovat, říká ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek pro Aktuálně.cz.

16:30

Koalice Spolu a Pirátů se starosty dosud vylučovaly, že by jednaly o rozdělení ministerstev, dnes by se však touto otázkou podle Gazdíka zabývat mohly. "Předpokládám, že by dnes tato debata mohla nastat," uvedl. Odmítl ale komentovat spekulace, podle kterých by měl být kandidátem na ministra školství. "Ve veřejném prostoru už se toho objevilo tolik, že by v té patnáctičlenné vládě měla koalice Spolu asi 27 ministrů a Piráti a STAN dalších 15," řekl.

16:27 Miloš Vystrčil

"Zdůrazňuji, že pan prezident Zeman stále zůstává prezidentem, akorát by po aktivaci článku 66 byl nějakou dobu na nemocenské. Když jste na nemocenské, tak nechodíte do práce, nepracujete a pracuje za vás někdo jiný. A aby mohl pracovat někdo jiný za prezidenta, tak je nutné aktivovat článek 66," dodal Vystrčil.

16:24 Miloš Vystrčil

"Platí, že pan prezident už poslední rok a půl veřejně příliš nevystupoval a platí, že je zásadní rozpor mezi tím, jak informovala kancelář o zdravotním stavu prezidenta, a jak se vyjádřila vojenská nemocnice. Právě tento rozpor způsobil současnou nervozitu," řekl Vystrčil.

16:22 Miloš Vystrčil

"Netroufnu si odhadnout, jak bude probíhat jednání Poslanecké sněmovny. Pokud ale všechny strany budou plnit program v tom smyslu, že jejich zájmem je, aby tato země fungovala a byla stabilní, tak by neměly dělat zbytečné obstrukce na ustavující schůzi a měly by se domluvit. Protože je to v zájmu občanů této země bez ohledu na to, zda volili koalici Spolu, nebo hnutí ANO," řekl Vystrčil.

16:20

Klub ANO se sešel k volbě zbývajících místopředsedů a k Vondráčkově návštěvě u Zemana. Poslanci nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení sněmovny.

16:19

Ve sněmovně se sešli ke druhému jednání o vládě lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka by mohli probírat i rozdělení ministerstev.

16:14 Miloš Vystrčil

"Existuje, byť velmi malá, pravděpodobnost, že by se zdravotní stav prezidenta mohl zlepšit. Snaha o to, vyžádat si aktualizaci zdravotní zprávy, není žádným vyjádřením nedůvěry k současné zprávě, kterou nám nyní nemocnice poskytla, ale je mezi tím určitý čas a situace se může změnit, proto si chceme být jisti," dodal Vystrčil.

16:12 Miloš Vystrčil

"Po ustavující schůzi sněmovny 8. listopadu má současná vláda skládat demisi do rukou prezidenta. Schůze trvá obvykle asi tři dny, čili termín pro demisi je zhruba 10. listopadu a v té době bychom již měli vědět, jak je to s panem prezidentem," řekl Vystrčil.

16:08

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář v prohlášení uvedl, že prezidentem je Miloš Zeman, který ho do funkce jmenoval a jako jediný má právo ho odvolat. "K výrokům jakýchkoliv politiků se nebudu vyjadřovat," dodal Mynář.

Mynáře vyzval k rezignaci premiér Andrej Babiš. Pokud tak kancléř neučiní, v případě převodu některých pravomocí hlavy státu na předsedu vlády by případné personální změny provedl Babiš sám. 

16:07 Miloš Vystrčil

"Nedošlo k jednomyslné shodě, na tom ale není nic divného," uvedl Vystrčil s tím, že se však všichni zástupci shodli na tom, že situace je vážná. "Také jsme se shodli na tom, že nová sněmovna by měla začít fungovat co nejdříve," dodal.

16:05 Miloš Vystrčil

Vystrčil potvrdil, že Senát před hlasováním o článku 66 požádá nemocnici o aktualizovanou zprávu o prezidentově zdravotním stavu. "Senát začne připravovat možnou aktivaci článku 66 prostřednictvím stálé komise pro ústavu a parlamentní procedury, kam budou přizváváni zástupci politických stran ze sněmovny," uvedl.

16:03 Miloš Vystrčil

"Všichni bychom byli raději, kdyby situace byla standardní, a přáli bychom si, aby pan prezident byl zdravý a mohl své pravomoce vykonávat," sdělil po schůzce předseda Senátu Miloš Vystrčil. "Závěry ze zprávy ÚVN byly ovšem všemi shledány jako závažné a shodli jsme se, že situace vyžaduje řešení," uvedl.

15:59

"Pokud někdy bezprostředně předtím, kdy by mělo k jednání dojít, nepřijde zpráva z ÚVN, která by aktualizovala prezidentův zdravotní stav ve smyslu, že by se jeho stav zásadně zlepšil a prezident by byl schopen výkonu svých kompetencí, tak nezbývá, než doporučit senátorům a poslancům, aby tento článek aktivovali," uvedl předseda lidovců Marian Jurečka. Zdůraznil, že jde o dočasný krok.

15:58

Končící premiér Andrej Babiš (ANO) a patrně příští premiér Petr Fiala (ODS) a jejich vyjádření po jednání šéfů stran se zástupci Senátu. 

15:56

"Situace v současné době je vážná. Musíme si uvědomit, že bychom měli aktivovat článek ústavy, který v historii Česka nikdy aktivován nebyl. Náš přístup je proto velmi obezřetný, s pokorou k celé situaci. Systematicky se na to připravujeme, aby všechny naše  kroky, které uděláme, jsme měli opřeny o jasný právní názor," řekl předseda STAN Vít Rakušan s tím, že tak nikdo nečiní s radostí. "Bohužel se špatný stav prezidenta sešel s tou nejexponovanější dobou, ve které musí hlava státu vstoupit do zásadního dění, tedy pověřit sestavením vlády a podobně," zdůvodnil, proč doporučí svým poslancům hlasovat pro.

15:48

"Informace jsou natolik závažné, že by bylo neuplatňováním našich povinností, kdybychom v této chvíli nekonali," míní předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Považujeme to za krajní záležitost, nicméně vnímáme to jako svoji povinnost konat a neparalyzovat systém v Česku. Proto byť klub o tom bude teprve jednat, já jako předsedkyně strany budu doporučovat aktivaci článku 66 na základě těch informací, které nyní máme," dodala.

15:48

Sněmovna podle předsedy ODS Fialy asi nebude o případném převodu pravomocí prezidenta rozhodovat na ustavující schůzi, ale až na schůzi následné.

15:45

"Situace je skutečně vážná, článek 66 není politickým nástrojem, ale je nástrojem systému pro situaci, kdy prezident není schopen funkci vykonávat," zdůraznil šéf Pirátů Ivan Bartoš. Poslanecký klub Pirátů bude pravděpodobně také hlasovat pro.

15:42

"Pokud by došlo k aktivaci článku 66, tak pak by s velkou pravděpodobností podával předseda vlády demisi vlády do rukou předsedy Poslanecké sněmovny. Já bych obecně řekl, že se do toho nikdo neženeme. Byli bychom nejraději, kdyby se pan prezident uzdravil a všechno fungovalo tak, jak má. Ale jsme si vědomi toho, že pokud tady existují pochybnosti o stavu prezidenta a stanovisko ÚVN, tak máme povinnost jednat. Proto připravujeme kroky s plnou odpovědností," dodal Fiala. Poslanecký klub ODS pravděpodobně v takové situaci návrh podpoří.

15:41 Petr Fiala

"Shodli jsme se také na tom, že než taková situace nastane, bude potřebné si vyžádat stanovisko ÚVN, že ten stav, jak je nyní popsán ve vyjádření, nadále trvá. Shodli jsme se také, že bude ustavena nějaká pracovní skupina na bázi senátní komise pro ústavu, která bude doplněna zástupci stran zastoupených v Poslanecké sněmovně," doplnil Fiala. Zprávu by si patrně znovu vyžádal předseda Senátu. Senát by měl být současně první komorou, která o aktivaci bude rozhodovat. 

15:39 Petr Fiala

"Případná aktivace článku 66 by měla nastat někdy kolem okamžiku, kdy se uskuteční zasedání nově ustavené Poslanecké sněmovny. Shodli jsme se také na tom, že by bylo vhodné, aby obě komory postupovaly v nějaké časové blízkosti například jednoho týdne," řekl Fiala.

15:38 Petr Fiala

"Měli jsme možnost seznámit se se všemi fakty a shodli jsme se na tom, že situace je skutečně velmi vážná a s velkou mírou pravděpodobnosti bude vyžadovat řešení jak od sněmovny, tak od Senátu," řekl po tiskové konferenci zástupce vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

15:02

Předseda Starostů Vít Rakušan v České televizi řekl, že poslanci STAN budou pravděpodobně hlasovat pro aktivaci článku 66. "Zdůrazňuji, že my zde nezbavujeme prezidenta Zemana jeho úřadu. Nacházíme se v době, která je nepříjemná, kdy zdravotní stav neumožňuje pokračovat standardním způsobem," řekl a zdůraznil, že jde pouze o dočasný krok. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je současná situace katalyzátorem ke vzniku dezinformací, které se šíří mezi veřejností.

14:40 Andrej Babiš

Premiér Babiš v rádiu Impuls prohlásil, že o přebírání pravomocí po prezidentovi nestojí. Počítá podle svých slov s tím, že příští vládě už šéfovat nebude. "My už jsme v opoziční pozici a já rozhodně žádné kompetence po panu prezidentovi nechci přebírat. Ani si nemyslím, že by mi to někdo dal, ani o to nestojím. Není to potřeba. Je nutné počkat na moment, kdy role pana prezidenta nastane," řekl.

14:33

Předseda SPD Tomio Okamura při příchodu na jednání šéfů stran se zástupci Senátu upozornil na to, že část veřejnosti si domnívá, že se odehrává ústavní puč. "Je potřeba, abychom ke všemu měli podklady, a je potřeba, aby se k tomu vyjádřilo jak lékařské konzilium, tak ústavní právníci," uvedl.

14:27

Počínáním lidí z prezidentova okolí se kromě policie nyní zabývá také Bezpečnostní informační služba, napsal server iRozhlas.cz. Podle něj se BIS zabývá tím, zda okolí prezidenta Miloše Zemana jednalo v uplynulých týdnech tak, aby ochránilo hlavu státu a zároveň demokratické principy České republiky. "Bezpečnostní informační služba získává, shromažďuje a vyhodnocuje informace o jevech, záměrech a činnostech, které přímo nebo ve svých důsledcích závažným způsobem ohrožují ústavu," sdělil mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha.

14:15

Jednání šéfů stran s vedením Senátu o možnosti zbavit prezidenta některých pravomocí právě začalo. "Situace je velmi vážná, dostáváme se na pole ústavy, které je zatím nevyzkoušené a neznámé, a musíme postupovat velmi opatrně, ale tak, aby všechny instituce fungovaly tak, jak mají," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

13:57

Podle předsedy poslaneckého klubu lidovců Jana Bartoška je odebrání diplomatického pasu Nejedlému správný postup, lituje však, že nepřišel dříve. "Jen škoda, že taková odvaha k rázným činům nebyla o pár let nebo měsíců dříve. Mnohému by se předešlo a škody na důvěryhodnosti by nebyly tak rozsáhlé," napsal na Twitteru. 

13:37

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) vyzval prezidentova poradce Martina Nejedlého, aby vrátil diplomatický pas. Pokud se tak nestane do sedmi dnů, bude mu zneplatněn. "Je nepravděpodobné, že by nyní pas využíval k původnímu účelu, tedy k doprovodu prezidenta na oficiální zahraniční cesty," zdůvodnil ministr.

13:35

Zemanův poradce Nejedlý řekl Deníku N, že diplomatický pas nepotřebuje. Pokud o to bude požádán, odevzdá ho. Nejedlý řekl, že mu diplomatický pas nikdy nepomohl k ničemu jinému, než že nemusel stát sám fronty na víza, když cestoval s prezidentem. "Odevzdám ho, když mi to napíšou, do té doby to ale dělat nebudu," uvedl.

13:34

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka navrhuje nechat posoudit zdravotní stav prezidenta lékařským konziliem. "Včera zazněly z úst předsedy Senátu opravdu vážné skutečnosti a já si myslím, že jako politici musíme být velmi obezřetní, protože vstupujeme na tenký led. Aktivace článku 66 je něco, co se dosud nikdy nedělo, a já předtím, než se ty kroky budou dít, budu chtít, aby bylo ustaveno lékařské konzilium, které posoudí, zda je prezident schopen svou funkci vykonávat," řekl Jurečka. Dodal, že by byl nerad, kdyby v části veřejnosti vznikl dojem, že vítězové voleb nyní chtějí zbavit prezidenta pravomocí.

13:21

Policie se začala zabývat děním v okolí prezidenta Miloše Zemana. Impulsem k tomu bylo pondělní vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Kauzu prošetřuje kvůli možným zločinům proti republice, trestní řízení dosud nezahájila.

13:13

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je Babišova výzva k rezignaci kancléře Vratislava Mynáře krokem k budoucí prezidentské kandidatuře. 

12:59 Andrej Babiš

Zemanův poradce Nejedlý by neměl mít diplomatický pas, řekl Babiš Rádiu Impuls s tím, že jeho odebrání doporučil ministru zahraničí. "Já nevím, proč má diplomatický pas. Neměl by ho mít. Ráno jsem to řekl panu Kulhánkovi," uvedl Babiš.

12:43

Vedení středočeské KSČM rezignovalo, vyvodilo tak odpovědnost za výsledek sněmovních voleb. Exposlanec Stanislav Grospič nebude kandidovat na šéfa strany.

12:41

Senátor Hraba uvedl, že je ochoten zprávu z ÚVN zveřejnit s drobnými korekcemi tak, aby nebyly zveřejněny citlivé informace o Zemanově zdravotním stavu.

12:41 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš by s aktivací článku 66 ústavy počkal. Prezident Miloš Zeman je podle něj zatím v nemocnici krátce a jeho role z hlediska povolební situace nastane až v prosinci. Babiš to řekl České televizi. Při aktivaci článku 66 by si se souhlasem obou komor parlamentu rozdělili část pravomocí hlavy státu předsedové vlády a sněmovny.

12:40

S tím však nesouhlasí Němcová. "Já si nemyslím, že Babiš zachránil prezidenta. Utekl zadním vchodem, tak se zachránce nechová. A teprve za dva dny si vzpomněl, že měl dostat nějaké pověření, a včera dokonce, že měl dostat rovnou dvě," uvedla s tím, že zachránce podle ní vypadá jinak. "Vyšel by ven, zavolal by záchranku a konal, ale on utekl," řekla.

12:38

"V pondělí kancléř říkal, že si prezident sám rozhoduje o tom, kdy pojede do nemocnice. Ale situace se změnila a jel do nemocnice až po tom, co jej navštívil premiér Andrej Babiš. Já si myslím, že mu zachránil život, oni by ho tam nechali umřít," dodal Canov.

12:31

Ve chvíli, kdy bude článek 66 aktivován, musí kancelář prezidenta zajistit dostatečnou podporu premiérovi a předsedovi Poslanecké sněmovny, kterým budou svěřeny kompetence prezidenta. "Neumím si představit, že by byl kancléř Vratislav Mynář pro ty, kteří budou nahrazovat prezidenty, oporou a kvalifikovanou silou a garantem toho, že výkon kanceláře prezidenta bude sloužit k tomu, k čemu má. Výkon jeho funkce byl destruktivní směrem k prezidentu i k veřejnosti," uvedla Němcová.

"Je pravdou, že by bylo nejlepší, kdyby odešel už dávno, ale s prezidentem se navzájem drželi jeden druhého. Nejjednodušším řešením by bylo, kdyby podal demisi sám. Pokud ne, měl by to udělat předseda vlády," dodala.

12:29

"Předpokládám, že pokud se vedení Senátu shodne se sněmovnou, tak komise pro ústavu dostane za úkol připravit návrh usnesení tak, aby mohl projít na plénu 5. listopadu," uvedl Hraba. 

"S Poslaneckou sněmovnou očekávám shodu, vycházíme z objektivních skutečností, která popsala zpráva ÚVN," řekl Hraba. Počítá také s tím, že prezident může usnesení napadnou u Ústavního sudu, musí tak být precizně formulovaná.

12:27

K navrácení pravomocí by musel být podán návrh na revokaci usnesení Senátu. "Myslím si, Miloš Zeman je tak výrazný politik, že o tom, že se vrací do hry a situaci má opět pod kontrolou, by jistě dal vědět. Pokud bude Zeman plně aktivní a ovládne mediální prostor, tak bude jasné všem i veřejnosti, že je se opět schopen ujmout úřadu," dodal. Senát by v tokovém případě nejspíš nevyžadoval novou lékařskou zprávu.

12:27

Podle předsedy komise Hraby je pravděpodobné, že návrh v Senátu projde. K navrácení pravomocí by musel být podán návrh na revokaci usnesení Senátu. "Myslím si, Miloš Zeman je tak výrazný politik, že o tom, že se vrací do hry a situaci má opět pod kontrolou, by jistě dal vědět. Pokud bude Zeman plně aktivní a ovládne mediální prostor, tak bude jasné všem i veřejnosti, že je se opět schopen ujmout úřadu," dodal. Senát by v takovém případě nejspíš nevyžadoval novou lékařskou zprávu.

12:21

Dnes ve 14 hodin se sejdou představitelé stran a klubů ze sněmovny a Senátu a budou jednat o přijetí kroků, které by vedly k usnesení Senátu, jak a přesně z jakých důvodů nemůže prezident vykonávat svůj úřad, uvedla Němcová.

12:20

"Senát v této chvíli sehrál mimořádně důležitou roli pro českou veřejnost," řekla Němcová. "Vezmeme-li v potaz to, že předseda vlády nekonal a veřejnost utvrzoval v tom, že je vše v pořádku. Předseda sněmovny nekonal a konat měl, o tom nemůže být žádného sporu. A proto Senát ve dvou výzvách požádal nejprve kancelář prezidenta republiky, aby poskytla informace, a poté se obrátil na ÚVN a její odpověď byla opravdu velkým zlomem a hnuli jsme se z mrtvého bodu. Nebýt jí, tak bychom poslouchali od prezidentské kanceláře, že nám nic neřeknou a že pan prezident skvěle obědval a daří se mu dobře, což není pravda, ještě nevím, jak dlouho," poděkovala nemocnici za vstřícný přístup Němcová.

12:18

"Jednání bylo velmi krátké, věcné, všichni jsme přišli s jasným názorem na věc, protože jsme sledovali velmi pečlivě průběh událostí minimálně posledního týdne a bylo nám v té věci naprosto jasno. Proto jednání bylo hladké a spíše otázky, které nastínil pan předseda, jsme si chtěli probrat mezi sebou," komentovala jednání senátorka Miroslava Němcová (ODS).

12:17

Podle Canova je problémem, že minimálně do 8. listopadu nebude nikdo plnit funkci vrchního velitele ozbrojených sil. "Prezident, protože toho není schopen, ani sněmovna, protože se neusnesla. Senát pro to nemá dostatečné kompetence," dodal s tím, že jde o hrubou chybu Vondráčka, který k tomu měl dostatek informací.

12:15

Místopředseda Michael Canov (SLK) zdůraznil, že komise se shodla jednomyslně, dává tak Senátu signál, že by měl článek aktivovat. "Velice vyčítám předsedovi současné sněmovny Radku Vondráčkovi, že v této věci ještě nesvolal schůzi, protože podle mého názoru to byla jeho povinnost," řekl.

12:12

"Vzhledem k tomu, že článek 66 míří na událost, že není možné vykonávat úřad, měly by se usnesení obou komor časově co nejvíce přibližovat," apeloval Hraba. Senát tak bude o věci rozhodovat nejspíše na plénu 5. listopadu.

12:10

"Jednali jsme o tom, jak článek aktivovat i deaktivovat. Zatímco k aktivaci je třeba jak souhlasu sněmovny, tak Senátu, respektive usnesení o tom, že prezident úřad nemůže vykonávat, tak pokud by se usnesla i pouze jedna z komor, že už článek 66 není nutné aplikovat a důvody pominuly, pak by článek aplikován nebyl," uvedl Hraba.

12:07

"Jak jste slyšeli už včera, aktuální zdravotní stav mu nedovoluje vykonávat úřad. Prognóza je taková, že je velmi nepravděpodobné, že se do úřadu bude moci vrátit v rámci týdnů. Shodli jsme se na tom, že Senát by měl být první komorou parlamentu, která by měla o této moci rozhodovat," uvedl senátor a předseda komise Zdeněk Hraba (STAN). Senát by tak měl přijmout usnesení ještě před ustavením nové Poslanecké sněmovny, jejíž schůze je svolána na 8. listopadu. Senát jí tím v podstatě dává právo veta.

12:06

Podle stálé komise Senátu pro Ústavu a parlamentní procedury nastaly podmínky k aktivaci článku 66 Ústavy. "Komise doporučuje členům organizačního výboru, aby stanovil harmonogram kroků vedoucích k přijetí usnesení Senátu o to, že prezident republiky nemůže tuto funkci za závažných zdravotních důvodů vykonávat," uvedli členové komise.

10:51

Jednání ústavní komise Senátu kvůli možnostem zajištění výkonu pravomocí hlavy státu pro případ, že je prezident Miloš Zeman nebude moci zastávat, je pro veřejnost uzavřeno. Závěry z něj představí Senát ve 12 hodin. 

10:39 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Začalo jednání stálé komise Senátu pro ústavu a parlamentní procedury. Bude se zabývat dopisem Ústřední vojenské nemocnice o stavu prezidenta Miloše Zemana.

10:36 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro idnes.cz řekl, že aktivity hradního kancléře Vratislava Mynáře musí skončit jeho rezignací, protože jsou hlavním problémem současného dění okolo zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Pokud tak Mynář neučiní, po aktivaci článku 66 by Babiš případné personální změny provedl sám.

10:01

Dnes se sejde vedení Senátu s předsedy sněmovních stran, aby probrali postup při převodu pravomocí prezidenta.

09:59

Věřím řediteli nemocnice, ne stíhanému kancléři a mluvčímu, kteří lhali. Tito lidé ztratili morální kredit, Mynář se jen snažil působit na emoce, říká senátor Marek Hilšer.

09:57

Aktuálně.cz zmapovalo dění posledních dnů a přináší časovou osu výroků, které se týkají stavu prezidenta i chování jeho okolí.

09:27

Policie zahájí prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Uvedla to v souvislosti s informacemi, které zazněly na pondělní tiskové konferenci Senátu k prezidentově zdravotnímu stavu. Doplnila, že další informace nyní nemůže sdělit. Trestní zákoník řadí mezi trestné činy proti republice mimo jiné vlastizradu, sabotáž nebo rozvracení republiky.