Radioaktivní pohřebiště či beznaděj v zakázané zóně. Fotograf dokumentuje Černobyl

Radioaktivní pohřebiště či beznaděj v zakázané zóně. Fotograf dokumentuje Černobyl
Čtvrtý blok černobylské jaderné elektrárny vybuchl 26. dubna 1986 přesně v jednu hodinu dvacet tři minut po půlnoci. Vědci vypočítali, že trosky reaktoru vyletěly více než kilometr vysoko a radioaktivní mrak zamořil velké části Evropy, zejména Běloruska, Ukrajiny a Ruska. Mnoho tisíc vojáků Rudé armády bylo použito jako živých "biorobotů" a donuceno, aby v podmínkách obrovské radiace uklízeli střechu 3. bloku od zbytků jaderného paliva. Dalších více než 600 000 takzvaných likvidátorů pracovalo při úklidových pracích a na výstavbě sarkofágu, který později přikryl havarovaný reaktor (snímek je z roku 2005). Dnes je původní komín odřezán a sarkofág překryt jakýmsi obrovským hangárem.
Symboly radioaktivního nebezpečí blízko černobylského sarkofágu označují místa s vysokou úrovní radiace (situace v roce 2005).
Nemocnice v Pripjati, kam byli v prvních hodinách odváženi hasiči a pracovníci elektrárny, kteří dostali obrovské dávky záření.
Lístek z kalendáře s datem 26. dubna 1986 v nemocnici, kde ošetřili první raněné. Na poslední týden dubna lékaři připravovali velkou očkovací akci. V neděli 27. dubna bylo však celé město evakuováno a lékaři už se nikdy nevrátili zpět.
Foto: Václav Vašků
Václav Vašků
5. 6. 2019 18:11
Fotograf Václav Vašků z Hospodářských novin opakovaně navštěvuje oblast, kterou zamořil radioaktivní spad a dokumentuje její proměnu. Podívejte se na výběr jeho nejlepších snímků.
 

Právě se děje

Další zprávy