Radioaktivní pohřebiště či beznaděj v zakázané zóně. Fotograf dokumentuje Černobyl

Čtvrtý blok černobylské jaderné elektrárny vybuchl 26. dubna 1986 přesně v jednu hodinu dvacet tři minut po půlnoci. Vědci vypočítali, že trosky reaktoru vyletěly více než kilometr vysoko a radioaktivní mrak zamořil velké části Evropy, zejména Běloruska, Ukrajiny a Ruska. Mnoho tisíc vojáků Rudé armády bylo použito jako živých "biorobotů" a donuceno, aby v podmínkách obrovské radiace uklízeli střechu 3. bloku od zbytků jaderného paliva. Dalších více než 600 000 takzvaných likvidátorů pracovalo při úklidových pracích a na výstavbě sarkofágu, který později přikryl havarovaný reaktor (snímek je z roku 2005). Dnes je původní komín odřezán a sarkofág překryt jakýmsi obrovským hangárem.
Symboly radioaktivního nebezpečí blízko černobylského sarkofágu označují místa s vysokou úrovní radiace (situace v roce 2005).
Nemocnice v Pripjati, kam byli v prvních hodinách odváženi hasiči a pracovníci elektrárny, kteří dostali obrovské dávky záření.
Lístek z kalendáře s datem 26. dubna 1986 v nemocnici, kde ošetřili první raněné. Na poslední týden dubna lékaři připravovali velkou očkovací akci. V neděli 27. dubna bylo však celé město evakuováno a lékaři už se nikdy nevrátili zpět.
Václav Vašků
5. 6. 2019 18:11
Televizní stanice HBO v úterý odvysílala poslední díl minisérie Černobyl. Výborně hodnocený seriál pojednává o výbuchu stejnojmenné jaderné elektrárny a oživil zájem o katastrofu z 26. dubna 1986 v tehdejším Sovětském svazu. Fotograf Václav Vašků z Hospodářských novin oblast, kterou zamořil radioaktivní spad, opakovaně navštěvuje a dokumentuje její proměnu. Podívejte se na výběr jeho nejlepších snímků.

před 13 minutami

Inter Milán porazil FC Janov a vede italskou ligu o sedm bodů

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou neúplnou tabulku o sedm bodů před městským rivalem AC, který má k dobru večerní zápas s AS Řím.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

před 35 minutami

Judista Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze

Judista Lukáš Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze. Olympijský vítěz, který minulý týden prohrál hned první zápas na Grand Slamu v Tel Avivu, na podniku nižší kategorie ovládl všechny čtyři duely. Ve finále kategorie nad 100 kilogramů porazil Ukrajince Oleksandra Gordijenka, jemuž patří ve světovém žebříčku 37. příčka. O další dvě české medaile se dnes postarali Adam Kopecký a Jaromír Musil, kteří získali bronz v kategorii do 81 kilogramů.