Zemanův podpis třikrát jinak. Nejde o padělání, lze to vysvětlit, upozorňují experti

Jan Horák Jan Horák
3. 11. 2021 17:51
Policie v souvislosti s podpisem prezidenta Miloše Zemana na listině o svolání ustavující schůze nově zvolených poslanců prověřuje podezření z padělání. Deník Aktuálně.cz nyní získal další listiny se Zemanovou signaturou. Všechny podpisy se navzájem liší. Podle písmoznalců oslovených Aktuálně.cz je neshoda v podpisu u jednoho člověka vysvětlitelná mimo jiné nemocí neurologické povahy.

Dosluhující předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) navštívil prezidenta Miloše Zemana 14. října v Ústřední vojenské nemocnici. V tu chvíli tam byl Zeman hospitalizovaný pátý den, důvodem je podle dostupných informací chronická nemoc jater. Na krátkém setkání podepsal listinu, kterou svolal ustavující jednání Poslanecké sněmovny vzešlé z říjnových voleb. Vondráček pak dekret předvedl médiím.

Dokument vyvolal pozornost právě podpisem. Zemanova signatura byla výrazně čitelnější než jeho běžný podpis z dřívější doby. Aktuálně.cz nyní získalo další dvě oficiální listiny (jednu z poslední doby) signované prezidentem. První stvrzuje jmenování nového předsedy Krajského soudu v Brně ke 13. říjnu. Prezident ji podle dřívějšího vyjádření mluvčího Jiřího Ovčáčka pro Aktuálně.cz podepsal v Lánech krátce před hospitalizací.

Další dokument pochází z července 2014, Zeman jím jmenoval předchozího šéfa brněnského krajského soudu. Signatura u nového předsedy se podobou a čitelností blíží podpisu na dokumentu o svolání nové sněmovny. Podpis z července 2014 je naopak čitelný nejméně. Jde o Zemanův klasický podpis, kdy především u svého příjmení písmena nedotahuje a naopak přechází v jednu linku.

Textový a zjednodušený podpis

„Písmo je projevem mozkové činnosti, dál se přenáší kostrosvalovým aparátem. Pokud člověk trpí nemocí neurodegenerativní povahy, v písmu mohou nastat změny,“ řekl Aktuálně.cz k proměnlivému podpisu soudní znalec v oboru písmoznalectví Jan Klapač. Jak Aktuálně.cz upozornilo před dvěma týdny, Zeman podle různých zdrojů trpí encefalopatií. Jde o uvolňování škodlivin do mozku, k jejichž úniku dochází vlivem jejich nezpracování kvůli nemocným játrům.

Podpisy u každého člověka se dělí do dvou základních skupin. První představuje podpis textový. Jde o signaturu, u níž jsou jednotlivá písmena jasně rozpoznatelná. Z takového podpisu jeho opakováním, zafixováním a zrychlováním může vzejít podpis zjednodušený. U něj jsou jednotlivé znaky čitelné méně, případně vůbec (podpisy jsou ke srovnání v galerii, pozn. aut.).

Zemanův podpis na sněmovní listině by podle Klapače odpovídal textové podobě, u jmenování předsedy Krajského soudu v Brně z července 2014 lze signaturu považovat za zjednodušenou a podpis u jmenování nového šéfa soudu se nachází přesně mezi. Klapač upozorňuje, že poslední zmíněná signatura byla Zemanovou nemocí ovlivněná v menší míře než následný podpis k ustavující sněmovní schůzi.

„Zdá se, že v tu chvíli u pana prezidenta docházelo na rozpomínání na jeho původní podpisový vzor. Tedy podpis, ze kterého se v předchozích letech vyvinul zjednodušený s tou charakteristickou linkou u příjmení,“ poznamenal znalec k signatuře později prezentované Vondráčkem. „Je také možné, že u významných příležitostí zvolí spíše textovou variantu,“ nabízí další vysvětlení Klapač.

Podpisy padělané nejsou, shodují se experti

Další soudní znalec z oboru Aleš Čulík uvažuje o tom, že úpravná signatura ke svolání sněmovny mohla vzejít ještě z jiných okolností. Zeman mohl v tu chvíli být v momentálně dobré kondici. „Záleží, jak takového pacienta podpoříte medikací. Pokud ho takzvaně nadopujete silnou medikací, může se podpis skokově zlepšit a za pár hodin zase upadnout,“ řekl Aktuálně.cz Čulík.

Odlišnou podobu podpisu kvůli neurologickému onemocnění opatrně připouští. Nicméně upozorňuje, že k takové interpretaci je potřeba přistupovat s velkou rezervou. „Každá choroba se může nějakým způsobem projevit, ale u každého člověka jinak a u jednotlivce ještě ne vždy stejně,“ říká Čulík. Ve svém oboru působí posledních 12 let.

Oba experti se shodují v jednom. Uvedené podpisy náleží Zemanovi, k jejich padělání, ve smyslu podepsání listin někým jiným, nedošlo. „Když jsem se podíval na ten textový (na listině o svolání sněmovny, pozn. aut.) a ty ostatní, které byly v různé míře redukované, tak jsem našel spoustu shod a podobností,“ poznamenal Čulík.

Obdobně uvažuje Klapač. Pokud by se prý kdokoliv snažil napodobit prezidentův podpis, rozhodně by zvolil jeho snazší podobu blízkou zjednodušené verzi. Nikoliv v podstatě perfektní podobu textové varianty. „Je jen otázka, do jaké míry šlo o projev svobodné vůle,“ podotkl však Klapač, který od roku 2000 působil šest let coby písmoznalec v Kriminalistickém ústavu, následně se stal soudním znalcem.

Prověřování ze strany NCOZ

Jak Aktuálně.cz upozornilo minulý týden, okolnosti Zemanova podpisu k ustavující schůzi Poslanecké sněmovny prověřuje pro podezření z trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny Národní centrála proti organizovanému zločinu. Kriminalisté se zabývají především tím, nakolik šlo o vědomé rozhodnutí prezidenta.

Zeman připojil podpis k dokumentu v době, kdy ho lékaři nemocnice považovali za neschopného vykonávat pracovní povinnosti. O tomto stavu v tu chvíli věděl i kancléř Vratislav Mynář, který předsedu sněmovny Radka Vondráčka na pokoj přivedl. „Já jsem mu říkal, ať se hlavně uzdravuje, že my ho teď pár týdnů fakt nepotřebujeme,“ řekl Aktuálně.cz k setkání s prezidentem Vondráček.

Výsek z videa zachycující podpis prezidenta Miloše Zemana ke svolání ustavující schůzi Poslanecké sněmovny.
Výsek z videa zachycující podpis prezidenta Miloše Zemana ke svolání ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. | Foto: ČT24 / Záznam zveřejněný Kanceláří prezidenta republiky

Předminulý týden přehrál video z podpisu na tiskové konferenci kancléř Mynář. Jak už předtím informovalo Aktuálně.cz, v pokoji byl vedle Vondráčka, Mynáře a hradního protokoláře Vladimíra Kruliše také šéf sekretariátu prezidentské kanceláře Vladimír Hlinovský a ještě další zaměstnankyně kanceláře. Nikdo z nich neměl roušky, čímž porušili vládní nařízení. Provinili se i proti návštěvnímu řádu nemocnice, protože u pacienta smí být pouze dva lidé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 7 hodinami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 7 hodinami

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy