Možný ministr padl kvůli kyperským půjčkám, sponzoruje STAN ze solárního byznysu

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 25. 11. 2021 10:03
Místopředseda Starostů a nezávislých Věslav Michalik už není v očekávané vládě Petra Fialy kandidátem na ministra průmyslu a obchodu. Nominace se vzdal kvůli byznysu s firmou sídlící na Kypru. Středomořský ostrov platí za daňový ráj s možností ukrytí skutečných vlastníků. Michalik se rozhodl neucházet se o vládní angažmá ve čtvrtek. Aktuálně.cz přináší základní přehled kauzy.
Kypr je daňovým rájem.
Kypr je daňovým rájem. | Foto: Shutterstock.com

Firma z daňového ráje ve Středomoří

Věslav Michalik je finančník a investor, jehož majetek sahá k miliardě korun. Na jeho bankovní účet, jejž využívá i jeho žena Hana, stejně jako do firem s nimi spjatých tekly v minulých letech desítky milionů korun z off-shore firmy Lowfield Investments se sídlem na Kypru. Už to byl pro potenciálního ministra problém. Daňové ráje jako Kypr, Monako či některé karibské země slouží k optimalizaci daní, navíc umožňují skrýt vlastníka a zastřít původ peněz.

"Daňové ráje byly od začátku především nástrojem k obcházení pravidel. Nemuselo se nutně jednat o nelegální aktivitu, ale většina důvodů byla neetická, od vyhnutí se placení daní až po skrývání majetku veřejných funkcionářů," řekl už k tomu dříve Aktuálně.cz analytik organizace Transparency International Milan Eibl.

Současně upozorňuje, že zakládání firem v daňových rájích nepředstavuje problém jen pro představitele veřejné moci, ale dotýká se i soukromého sektoru. Světový trend je takové podnikání tlumit. "Kriminální potenciál u daňových rájů je enormní, stejně tak snižují efektivitu většiny protikorupčních opatření," říká.

Hnutí STAN se přitom vymezilo proti tomu, když si premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ještě před vstupem do politiky přes firmy v daňových rájích půjčoval na nákup nemovitostí ve Francii. Kauza vyšla najevo letos ve volebním týdnu. "Zámeček na francouzské Riviéře. Koupený tajně přes daňové ráje. Únikový plán má Babiš připravený," reagoval šéf hnutí Vít Rakušan, že po volbách si tam Babiše "Interpol posléze najde".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy