Zeman je podle Babiše v dobré kondici. Ve středu přijme v nemocnici také Fialu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2021 18:53
Prezident Miloš Zeman už může přijímat v Ústřední vojenské nemocnici návštěvy. Přeložili ho kvůli tomu na lůžko dlouhodobé péče. Odpoledne za ním byl premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl, že je překvapen, jak se prezidentův zdravotní stav zlepšil a v jak dobré kondici je. V úterý Zeman přijme slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou, ve středu ho navštíví kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS).
Premiér Andrej Babiš (vpravo) na návštěvě u prezidenta Miloše Zemana v nemocnici.
Premiér Andrej Babiš (vpravo) na návštěvě u prezidenta Miloše Zemana v nemocnici. | Foto: Jiří Ovčáček

Zemana v pondělí v nemocnici přesunuli z rehabilitačního oddělení na lůžko dlouhodobé péče, díky tomu může prezident přijímat návštěvy. Babiš byl jeho prvním hostem. Babiš po schůzce řekl, že je velice překvapen, v jak dobré kondici Zeman je. "Mám z toho velikou radost," poznamenal.

Uvedl, že spolu mluvili o říjnových sněmovních volbách. Zeman podle něj další postup projedná ve středu s Fialou. Babiš odmítl, že by ho mohl prezident pověřit sestavením vlády, jak mu původně slíbil. Končící premiér by to považoval za neseriózní, protože je ve sněmovně jasná většina koalic Spolu a Pirátů a STAN. Předpokládá, že Zeman novým premiérem jmenuje Fialu.

Se Zemanem mluvil i o koronavirové pandemii. Vláda podle dosluhujícího premiéra situaci řeší tak, jakoby měla být u moci i příští čtyři roky. Opakovaně slíbil, že bude z opozice spolupracovat s příští vládou na opatřeních, která pomohou ochránit lidi. Zopakoval, že jediným řešením je očkování.

Návštěva musí dodržet opatření, schůzky mohou trvat půl hodiny

"S primárním záměrem umožnit uskutečnění očekávatelných návštěv u prezidenta republiky Miloše Zemana byl pacient přemístěn 15. listopadu 2021 na lůžko dlouhodobé péče," řekla mluvčí nemocnice Jitka Zinke. 

Uvedla, že všechny návštěvy u pacientů na lůžkách dlouhodobé péče nesmějí trvat déle než 30 minut, musí se uskutečnit na pokoji, kde je dotyčný hospitalizován, a u pacienta nesmí být v jeden okamžik více než dva lidé. Návštěva musí mít roušku, nesmí mít příznaky respiračního onemocnění a musí se prokázat dokončeným očkováním, proděláním onemocnění covid-19 nebo platným testem.

"Vždy je žádoucí konzultovat vhodnost termínu a času návštěvy s ošetřujícím personálem, aby návštěva byla plánována vhodně pro pacienta, mimo dobu, kdy probíhají například vyšetření, stravování, hygiena a podobně," dodala mluvčí.

Za Zemanem dorazí i Čaputová a Fiala

V úterý Zemana v nemocnici navštíví Čaputová, setkání se uskuteční ve 12:20. Pražský hrad původně informoval, že se schůzka uskuteční ve 13:00, podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka byl ale čas upraven. Ve středu pak Zeman přijme Fialu, kterého minulý týden pověřil sestavením vlády.

Kandidát na premiéra chce hlavu státu seznámit s personálním obsazením kabinetu. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář v minulých dnech uvedl, že prezident by se rád scházel i s adepty na ministry.

Zeman se v Ústřední vojenské nemocnici léčí od 10. října kvůli zhoršení svého chronického onemocnění, původně byl na klinice intenzivní medicíny. Chirurg Pavel Pafko, který je členem prezidentova lékařského konzilia, dříve serveru irozhlas.cz řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, naznačil, že jde o cirhózu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy