Zemana ve čtvrtek propustí z nemocnice, v pátek má v Lánech jmenovat Fialu premiérem

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2021 14:22
Ústřední vojenská nemocnice by měla ve čtvrtek propustit prezidenta Miloše Zemana. S odvoláním na dva neupřesněné zdroje to uvedl server Seznam Zprávy. Propuštění je podle něj plánováno na čtvrteční dopoledne, záležet bude na aktuálním zdravotním stavu. V nemocnici leží od 10. října. Prezident má z nemocnice zamířit na zámek do Lán, kde by měl v pátek jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem.
Prezident Miloš Zeman v Ústřední vojenské nemocnici.
Prezident Miloš Zeman v Ústřední vojenské nemocnici. | Foto: Jiří Ovčáček

Na čtvrteční odpoledne Pražský hrad svolal tiskovou konferenci, na které vystoupí kancléř Vratislav Mynář. Podrobnosti Kancelář prezidenta republiky nezveřejnila, dá se ale očekávat, že se její vedoucí vyjádří právě k otázce hospitalizace Zemana nebo k okolnostem jmenování nové vlády. Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke sdělila, že termín ukončení hospitalizace potvrdit nemůže.

Zeman byl do nemocnice převezen 10. října s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním. Chirurg Pavel Pafko, který je členem prezidentova lékařského konzilia, dříve serveru irozhlas.cz řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, naznačil, že jde o cirhózu. Původně byl prezident hospitalizován na oddělení intenzivní péče, později byl přemístěn na rehabilitační oddělení. Nyní se zotavuje na lůžku dlouhodobé péče.

Fiala se setkal se Zemanem v nemocnici 17. listopadu. Prezident mu sdělil, že ho na zámku v Lánech jmenuje předsedou vlády. V televizi Nova Zeman ve stejný den oznámil, že očekává propuštění z nemocnice v nejbližších dnech. Šéf jeho lékařského konzilia Tomáš Zima ale následně řekl České televizi, že by měl prezident zůstat ještě v péči nemocnice, aby nabral síly. Rozhodnutí ale podle něj je na Zemanovi.

Podle Zimy by měl být pokoj Zemana v Lánech vybaven podobně jako v nemocnici. "Ošetřovatelskou péči, tedy rehabilitaci a dostatečnou výživu, musí obstarat kvalifikovaný personál," citoval ho server Deník.cz. U prezidenta by nemusel být po celý čas lékař, nezbytné by ale byly pravidelné kontroly. Kvůli nepřetržité péči by podle Zimy bylo potřeba zajistit pět až sedm zdravotníků. "Zaměstnanci zámku Lány či Pražského hradu to mohou saturovat zhruba z 30 procent," řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy