Zemanovy výhrady ke jmenování Lipavského: Co tvrdí prezident a jaká jsou fakta

Tereza Patočková Tereza Patočková
10. 12. 2021 19:41
Prezident Miloš Zeman potvrdil dřívější informace o tom, že odmítne jmenovat bývalého poslance Pirátů Jana Lipavského ministrem zahraničí v budoucí vládě Petra Fialy. Aktuálně.cz přináší přehled argumentů, kterými Zeman tento krok obhajuje, a vyjádření Lipavského k uvedeným tématům.
Univerzita Karlova.
Univerzita Karlova. | Foto: Jakub Plíhal

1. Nízká kvalifikace

Zeman: "Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou."

Lipavský absolvoval obor mezinárodní teritoriální studia na Univerzitě Karlově. Svou bakalářskou práci Politizace ruských energetických dodávek na příkladu zemního plynu obhájil v roce 2010 s hodnocením "dobře".

Není také pravidlem, že mají ministři magisterský titul, často nemají vysokoškolské vzdělání vůbec. Například končící vicepremiér Jan Hamáček má jen střední školu, přesto jej Zeman bez výhrad jmenoval ministrem vnitra a dvakrát jej pověřil také řízením ministerstva zahraničí. 

Lipavský: Na otázku, zda je jeho dosažené bakalářské vzdělání na pozici ministra dostatečné, Deníku N odpověděl takto: "Není to jen manažerská úloha řízení Černínského paláce, ale i úloha politická, a tu jsem poslední čtyři roky měl možnost se naučit."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy