Zemana po týdnech přesunuli z JIP na běžné lůžko, návštěvy ale nemocnice zakázala

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2021 15:17
Prezidenta Miloše Zemana po téměř čtyřech týdnech přesunuli z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení, informovala Ústřední vojenská nemocnice. Léčba, zejména komplexní nutriční podpora, vedla podle nemocnice ke zlepšení stavu. Plánované schůzky s Andrejem Babišem a Petrem Fialou se ale zatím neuskuteční, nemocnice vyhlásila zákaz návštěv na akutních odděleních.
Prezident Miloš Zeman leží v Ústřední vojenské nemocnici od 10. října
Prezident Miloš Zeman leží v Ústřední vojenské nemocnici od 10. října | Foto: ČTK

„Zdravotní stav při příjmu do nemocnice nepochybně vyžadoval intenzivní péči. Léčba, a to zejména komplexní nutriční podpora, poskytnutá na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, vedla ke zlepšení prezidentova klinického stavu. Dnes, tj. ve čtvrtek 4. listopadu, byl prezident republiky přeložen na standardní lůžko rehabilitačního oddělení Ústřední vojenské nemocnice,“ sdělila nemocnice. Dodala, že zprávu zveřejnila se souhlasem prezidenta. 

Podle dřívějšího vyjádření prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele nemocnice Miroslava Zavorala jsou důvodem Zemanovy hospitalizace komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Kancelář prezidenta republiky ani Ústřední vojenská nemocnice žádné bližší informace k Zemanovu onemocnění neuvedly. Nemocnice se Zemanovým souhlasem 22. října oznámila, že jeho zdravotní stav se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil.

Lídr koalice Spolu a kandidát na premiéra Petr Fiala v úterý sdělil, že jej Zeman je připraven přijmout ve chvíli, kdy bude přeložen na standardní pokoj. Ve čtvrtek Fiala uvedl, že zatím termín nemá. „Předpokládám, že ho dostanu, jakmile to bude možné,“ řekl. S prezidentem se měl sejít také dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO). 

Zatím to však nebude možné. Ústřední vojenská nemocnice totiž vyhlásila zákaz návštěv pacientů hospitalizovaných na akutních odděleních. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke později doplnila, že i Zemanovo "standardní lůžko" na rehabilitačním oddělení patří mezi lůžka akutní péče a zákaz návštěv se na něj vztahuje.

Vystrčil: Čekáme, zda bude Zeman schopen převzít demisi vlády

Kvůli prezidentovu vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu sněmovny a premiéra. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nyní řekl, že přesun prezidenta z jednotky intenzivní péče je dobrá zpráva, nedá se z ní ale jednoznačně usoudit, zda se zlepšil Zemanův zdravotní stav. 

„Organizační výbor Senátu bude zasedat v úterý 9. listopadu, tam se rozhodneme, jak dál postupovat. Ideální by bylo, kdyby do této doby třeba z Ústřední vojenské nemocnice přišla zpráva, že pan prezident je schopen plnit své pracovní povinnosti, nebo pokud by třeba i vystoupil,“ řekl Vystrčil.

Pokud by se ukázalo, že přes převoz na standardní pokoj nemůže Zeman pracovní povinnosti plnit, řešil by další postup s předsedou sněmovny. Kandidátkou na tuto pozici je šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Jedna z variant, mně připadá nejlogičtější, je, že bychom počkali na to, zda pan prezident je schopen převzít demisi vlády. Pokud by se tak stalo, opět to je jakási jasná informace o tom, jestli je, nebo není schopen plnit pracovní povinnosti. Pokud by se tak nestalo, zřejmě by nezbylo nic jiného než se zeptat na aktuální zdravotní stav,“ dodal šéf Senátu.

Zeman už z nemocnice svolal první zasedání sněmovny po volbách na 8. listopadu. Po ustavující schůzi dolní komory podá demisi končící kabinet Andreje Babiše. Poté by měl prezident jmenovat nového premiéra a na jeho návrh pak další členy kabinetu.

Pokud by Zeman byl v kondici a mohl vykonávat svůj úřad, bylo by to podle Vystrčila to nejlepší. "Protože pak bude vše probíhat standardně, a to je pro všechny nejjednodušší. Zároveň bychom to všichni brali jako průběh, který vítáme nejvíce, neboť nemusíme nic měnit, vymýšlet a hlasovat," doplnil.

Ústřední vojenská nemocnice v minulých dnech oznámila vznik multioborového konzilia, jehož složení zveřejnit nechce. Členství potvrdil končící rektor Univerzity Karlovy a lékař Tomáš Zima, z informací médií také vyplývá, že dalšími členy budou chirurg Pavel Pafko a fyzioterapeut Pavel Kolář. Konzilium se podle informací Aktuálně.cz poprvé sejde v pátek dopoledne ve vojenské nemocnici.

Záběry Miloše Zemana z nemocnice při podpisu dokumentu. | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Italská pobřežní stráž zachránila z lodi 244 migrantů, včetně novorozence

Italská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli z lodi blízko pobřeží Kalábrie 244 migrantů, včetně novorozence. Informovala o tom agentura Reuters. Z celkového počtu zachráněných je 41 nezletilých. Je mezi nimi i dítě, které se v sobotu narodilo přímo na lodi.

Itálie v posledních týdnech zažívá nárůst počtu migrantů, kteří připlouvají na lodích. Nejnovější případ zřejmě zvýší tlak na vládu premiéra Maria Draghiho, aby zajistila dohodu s partnery z Evropské unie o tom, jak se s přílivem migrantů vypořádat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor 106 Kupkových kreseb se prodal v aukci za 51 milionů Kč

Soubor 106 kreseb Františka Kupky, které vznikly počátkem 20. století pro francouzskou encyklopedii, se v neděli v Praze vydražil za 42,6 milionu korun. Včetně aukční přirážky za cyklus zaplatí kupec 51,12 milionu korun. Vyvolávací cena souboru byla 25 milionů korun, zvyšovala se po 200.000 korunách příhozy dražitelů po telefonu či internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy