Babiš označil Pavla za velkého favorita voleb. Oba vyzvali k respektování výsledků

Přenos skončil
Andrej Babiš označil v páteční debatě v Českém rozhlase svého soupeře Petra Pavla za "velkého favorita" druhého kola prezidentských voleb. Oba také vyzvali ke zklidnění společnosti a k tomu, aby lidé výsledky voleb respektovali, ať dopadnou jakkoli. Dění před druhým kolem prezidentských voleb jsme sledovali v online reportáži.
Pavel a Babiš se střetli v poslední předvolební debatě.
Pavel a Babiš se střetli v poslední předvolební debatě. | Foto: ČTK
Přenos skončil

Výsledky, reportáže, reakce, rozhovory, analýzy, aktuality - speciál Aktuálně.cz Prezidentské volby 2023.

14:01

Předvolební online reportáž končí. Průběh druhého kola voleb a jejich výsledky sledujeme v nové reportáži: 

14:00 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V celém Česku se otevřely volební místnosti. Lidé začali rozhodovat o tom, zda Miloše Zemana v prezidentském úřadu vystřídá Petr Pavel, nebo Andrej Babiš. Hlasovat je možné v pátek do 22:00, v sobotu od 8:00 do 14:00. Lístky dostanou lidé až ve volební místnosti.

14:00

"Pokud Pavel vyhraje, deklaroval bych, že je můj prezident," řekl Andrej Babiš o svém protikandidátovi v závěru debaty. Také by své podporovatele vyzval, aby Petra Pavla brali za svého prezidenta.

Petr Pavel řekl, že respektuje volbu lidí a pokud prohraje, vyzve své voliče, aby respektovali její výsledek. "V demokracii rozhoduje většina a musíme se smířit s tím, že dalších minimálně pět let budeme žít v jiné realitě, než jsme si vysnili," popsal Pavel v poslední předvolební debatě, kterou odvysílal Český rozhlas.

13:54

Řeč v duelu přišla i na Green Deal. "Myslím, že je škoda, že ho neustále démonizujeme. Mnoho lidí vlastně ani nezná obsah, ale ví, že to je špatně právě proto, že neustále slyší, že to je špatné, že to je strašidlo. Ale když se s nimi začnete bavit o tom, že to v podstatě znamená soubor opatření na ochranu životního prostředí, tak velká část z nich se s tím ztotožní, protože chápou, že musíme životní prostředí chránit," řekl Pavel.

Podle Babiše je potřeba Green Deal přehodnotit. "Ohrožuje Evropu, náš průmysl a je potřeba jasně říct ne, a uhlí jede dál. Chtěli jsme ho nahradit plynem, ten teď není," uvedl. Green Deal přitom za Česko dojednala Babišova vláda. Argumentoval tím, že země dostane bilion na investice do životního prostředí. "Uvažovat o vystoupení ze Zelené dohody není vůbec namístě," prohlašoval Babiš.

13:52

Andrej Babiš označil v debatě v Českém rozhlase svého soupeře Petra Pavla za velkého favorita druhého kola prezidentských voleb. Vyzval v té souvislosti k tomu, aby po volbách v případě vítězství jakéhokoliv kandidáta nepokračovala nenávist z poslední fáze kampaně. 

13:40

Kandidáti se v debatě vyjadřovali k otázce Číny a Tchaj-wanu či válce a míru včetně konfliktu na Ukrajině. Reagovali také například na dotazy, na co by se ve funkci prezidenta těšili, případně s jakým členem vlády by chtěli nejprve jednat. Petr Pavel by se chtěl sejít s ministrem zahraničních věcí a hovořit s ním o obsazení funkcí ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře a šéfa protokolu.

13:39

Podle Andreje Babiše jsou koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas příliš vysoké. "Ale já mám rád média, takže se o tom nebudu zmiňovat," řekl stručně.

13:33

Andrej Babiš propagoval v debatě uspořádání summitu, který by měl za cíl řešit ukončení války na Ukrajině. Za příklad dával Norsko. "Když se o to může snažit tak populačně malý stát, mohli bychom také," argumentoval Babiš. 

"Evropské předsednictví, které jsme jako Česko vedli v uplynulém půlroce, ukázalo, že dokážeme uspořádat velká setkání. Já jsem jenom uvedl, že v tuto dobu pro mírová jednání s Ruskem nejsou vytvořeny ani ty základní podmínky a že s Putinem nikdo nebude jednat, protože ho označujeme za válečného zločince," oponoval Pavel.

13:25

Andrej Babiš kritizoval náčelníka generálního štábu Karla Řehku kvůli tomu, že avizoval, že armáda musí být připravena na případnou válku. Podle Babiše straší lidi. "Kdybych byl prezidentem, tak bych zaměstnal tady pana Pavla místo pana Řehky, protože Pavel nechce válku a já chci mír," zopakoval Babiš v duelu frázi, kterou říkal i v předchozích debatách.

Petr Pavel reagoval tím, že už je ve výslužbě a zpátky na pozici generála nastoupit nemůže. "Konflikty jsou navíc věcí celých společností, zdaleka ne pouze armády. Určitě jsme všichni slyšeli slovo odolnost. Ta se týká jak ekonomiky, tak občanů. Neměli bychom lidem tvrdit, že žijeme ve světě plném harmonie," vysvětlil Pavel.

13:13

"My jsme měli s panem Pavlem několik duelů. V televizi Nova jsme se snažili vyslat jasný signál, aby na sebe naši fanoušci neútočili. Odezva na síti byla taková, že je to nuda," uvedl na začátku debaty Babiš.

12:54

Na debatu Českého rozhlasu už dorazili oba kandidáti.

12:39

Hodinu před otevřením volebních místností, v pátek 27. ledna ve 13 hodin, se prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš naposledy potkají v debatě. Ve vysílacím studiu Českého rozhlasu je i reportérka Aktuálně.cz Anna Dohnalová. 

12:26

Poslední televizní debatu prezidentských kandidátů Andreje Babiše a Petra Pavla před druhým kolem voleb sledovalo ve čtvrtek na TV Nova 1,47 milionu diváků starších 15 let. To bylo 36 procent všech lidí u obrazovek. Duel tak byl nejsledovanějším pořadem dne. Sledovanost však byla zhruba o 250 tisíc diváků nižší než u nedělní diskuse na ČT1 a ČT24. Proti středeční diskusi na Primě byla téměř o 300 tisíc diváků vyšší. Alespoň na tři minuty si debatu na Nově pustilo 2,505 milionu lidí všech měřených věkových kategorií. Vyplývá to z údajů Asociace televizních organizací zveřejněných TV Nova a serverem Mediaguru.

11:35

Kromě počtu hlasovacích lístků se změnila i jejich barva. Šedé volební lístky z prvního kola jsou již neplatné, v pátek a sobotu budou Češi hlasovat pouze pomocí žlutých, které si mohou vyzvednout u volební komise. 

10:01

Letošní prezidentské duely nepřitáhly tolik diváků jako před pěti lety. Tehdy se na ně dívalo 2,2 milionu diváků na Primě a 2,7 milionu sledujících měla debata na České televizi.

08:56

"Jediný způsob, jak odmítnout kampaň postavenou na strachu a rozdělující společnost, je mít dostatečný počet voličů, kteří onoho kandidáta nebudou volit," říká politoložka a socioložka Petra Guasti.

V rozhovoru s Lindou Bartošovou mluví o populismu, nebezpečných tendencích ve společnosti i o tradičním pohledu na prezidenta, kterého Češi vnímají spíše jako monarchu.

06:51

"Ocenění si zaslouží jen začátek poslední televizní debaty - jakýsi 'mírový summit' Pavla a Babiše, který dal naději, že by snad ten druhý mohl přestat rozeštvávat společnost," hodnotí debatu na televizi Nova komentátor Martin Fendrych.

 

23:37

Volby ve Spojených státech.

22:41

Pozitivně hodnotí debatu na Nově také místopředseda ANO Karel Havlíček.

22:27

Patrik Nacher, který je poslancem za ANO a zastupitelem Prahy, hodnotí na Twitteru trojici televizních debat. Kritizuje Českou televizi.

22:22

Předseda Pirátů Ivan Bartoš kritizuje dosavadní ostrý styl Babišovy kampaně. Podle něj by měly prezidentovi ležet na srdci především zájmy země, a ne své vlastní.

22:18

Kandidáti na prezidenta Petr Pavel a Andrej Babiš se ve čtvrtek večer proti sobě postavili v poslední televizní debatě před druhým kolem volby. Oba v ní vystupovali smířlivě. Babiš podle odborníků dominoval v ekonomických tématech, Pavel zase v zahraniční politice. Zatímco Pavel podal standardní výkon, Babišovi se podle nich dařilo lépe než v předešlých duelech, byl klidnější.

22:18

Babiš při odjezdu TV Nova řekl, že má z debaty skvělé pocity a že se těší, až bude sobota večer a bude po volbách. Také Pavel ocenil, že se podařilo zklidnit atmosféru, debatu označil za velice kultivovanou. Bylo podle něj třeba nastavit atmosféru, která bude po volbách. Po nich je žádoucí zapomenout na kampaň a začít spolupracovat, uvedl.

22:18

Marian Jurečka se na Twitteru ohradil proti Babišově obvinění, že současná vláda "nemá ráda důchodce".

22:11

Dnešní duel byl předposlední debatou kandidátů, kteří postoupili do druhého kola prezidentské volby. V pátek se těsně před otevřením volebních místností Babiš a Pavel zúčastní ještě diskuse v Českém rozhlase.

22:10

Prostor k závěrečnému apelu na voliče dostaly netradičně manželky obou kandidátů. Eva Pavlová diváky vyzvala, aby si vzpomněli na slova české hymny a představili se českou zemi jako společný domov, kde budou moci všichni žít dál důstojně. Poprosila, aby lidé přišli k volbám. "Mého manžela všichni znají," uvedla Babišova manželka Monika. Zmínila, že společně už deset let pomáhají lidem svou nadací a že se stejným cílem Babiš vstoupil i do politiky.

22:10

Za tři nedůležitější hodnoty v životě označil Babiš sociální cítění, toleranci a pravdu. Pavel zmínil čest, odvahu a odpovědnost.

22:09

Jediný krátký spor kandidátů vznikl zhruba po 75 minutách, kdy se diskuse stočila k politice České národní banky a k příčinám vysoké inflace. Zatímco Babiš zdůrazňoval vinu ČNB a vlády na výši inflace, Pavel upozorňoval, že je inflace z velkého podílu přivezená a ovlivněna okolními vlivy. Babiš ho v závěru obvinil z toho, že nezná rozdíl mezi příjmy a tržbami. Na sociálních sítích to vyvolalo debatu o tom, zda je mezi pojmy nějaký rozdíl.

22:04

Oba kandidáti se vyjádřili pozitivně k možnosti uzákonění manželství stejnopohlavních párů, naopak rozdělil je postoj k eutanázii. Zatímco Pavel by byl po určité debatě a nastavení podmínek spíše pro, Babiš takovou možnost odmítl s tím, že věří v zázraky.

22:04

Výraznou část debaty tentokrát vyplnila ekonomická témata. Kandidáti byli dotazováni například na návrhy Národní ekonomické rady vlády (NERV), které cílí na snížení výdajů i zvýšení příjmů státního rozpočtu. Pavel s Babišem se shodli například na tom, že by se neměly zpoplatnit vysoké školy, nesouhlasí ani se zkrácením doby pobírání rodičovského příspěvku. Totožný názor kandidáti neměli například u revize spotřební daně, kde by Pavel byl pro, Babiš ji odmítl.

21:58

Pavel na Twitteru ocenil, že byla vyslyšena jeho počáteční výzva ke klidné debatě. "Ať už volby dopadnou jakkoli, neseme zodpovědnost za to, jak naše společnost z této volby vyjde," napsal.

21:55

V podobném duchu reaguje také exposlanec za KSČM Jiří Dolejš.

21:49

Bývalý premiér Mirek Topolánek na Twitteru konstatuje, že se poslední debata týkala spíše pravomocí premiéra než prezidenta.

21:30

Prvním tématem, které se v diskuzi řešilo, byla komunistická minulost obou kandidátů na prezidenta.

Babiš: "Šel jsem do politiky bojovat proti korupci, neměl jsem žádný lukrativní post, pokud se stanu prezidentem, pošlu všechny příjmy samoživitelkám. Za minulé doby jsem žádný lukrativní post neměl, pracoval jsem v podniku zahraničního obchodu. Všichni, kdo skončili moji vysokou, šli pracovat do podniku zahraničního obchodu. Celý život dělám vlastně jednu profesi," řekl Babiš

Pavel: "Shodnu se s Andrejem Babiše, že jsem taky nebyl na lukrativních postech, ani v demokratickém režimu jsem o lukrativní post neusiloval, sloužil jsem, kde bylo potřeba. Vnímám to jako službu, ani kandidaturu na prezidenta nevnímám jako lukrativní místo, vnímám to jako těžkou a odpovědnou práci."

20:45

Babiš v debatě na Nově kritizoval vládu. Nemluví s námi, řekl za opozici. Vyjádřením nedůvěry je můžeme donutit poslouchat.

20:40

Fotografie Petra Pavla a jeho ženy z poslední televizní debaty.

20:28

Pavel v televizi Nova uvedl, že dopoledne napadli hackeři jeho webovou stránku, většinou z adres s původem v Rusku.

20:11

"Ani slůvkem jsem nenaznačil, že by zprávy o mé smrti mohly pocházet od týmu Andreje Babiše. Přijde mi to jako hloupý žert, nevím kdo za tím může stát, má to v rukou policie a uvidíme, k čemu dospěje, nikoho neobviňuju," dodal Pavel.

20:07

Češi žijící na východním pobřeží USA už mohou volit příštího českého prezidenta. Místnosti se otevřely na konzulátech ve Washingtonu a v New Yorku.

20:06

"Vyzývám všechny, aby přestali s útoky, chápu prohlášení pana Pavla, zprávy o jeho údajné smrti jsem okamžitě odsoudil," řekl Babiš v reakci na falešné příspěvky o úmrtí Petra Pavla. Babiš podotkl, že ten, kdo dezinformace šířil, musí být "strašný hlupák", protože věděl, že Pavel bude večer v debatě na Nově.

 

20:05

"Nechutného v téhle kampani už bylo hodně. Chceme našim divákům dokázat, že se umíme bavit i normálně," řekl v začátku debaty na Nově Petr Pavel a vyzval svého soupeře Andreje Babiše ke kultivované diskuzi. 

19:46

Kandidát na prezidenta Petr Pavel na Twitteru poděkoval za podporu svým příznivcům.

19:33

Babiš doufá, že po zvolení prezidenta zavládne klid, při příjezdu na debatu na Nově odsoudil agresivitu na mítincích i falešné zprávy o Pavlově úmrtí.

19:29

Kandidát na prezidenta Pavel chce požádat moderátora debaty na Nově Korantenga o možnost pronést krátké prohlášení, řekl při příjezdu.

19:04

Prezidentský kandidát Petr Pavel v závěrečné fázi předvolební kampaně jednoznačně překonává Andreje Babiše v aktivitě na sociálních sítích. Předsedu hnutí ANO téměř dohnal v počtu sledujících a fanoušků a celkový počet interakcí je na Facebooku, Instagramu i Twitteru u Pavla třikrát až čtyřikrát vyšší než u Babiše. Vyplývá to z analýzy společnosti Ami Digital, která se zaměřuje na komunikaci na internetu. Druhé kolo voleb hlavy státu bude tento pátek a v sobotu.

17:32

Peníze nevyužité v kampani Petr Pavel věnuje sedmi vybraným charitativním organizacím. Zatímco před prvním kolem přispělo na transparentní účet více než třináct set dárců, ve druhém kole kampaně eviduje více než pět tisíc finančních příspěvků od svých podporovatelů. Limit padesáti milionů je k dnešnímu dni překročen o více než dva miliony korun. 

"Vybrali jsme takové organizace, se kterými už máme nějakou předchozí zkušenosti a kde víme, že menší částka významně pomůže," řekl Pavel k výběru projektů. Peníze poputují například do Linky bezpečí nebo nadačního fondu Modrá rybka, který se věnuje vzdělávacím projektům pro znevýhodněnou mládež. 

16:46

Podívejte se na video ze včerejšího mítinku Petra Pavla na Staroměstském náměstí v Praze. 

16:32

Bojovali proti totalitě, podepsali Chartu 77, komunisté je za to posílali do vězení, některé šikanovala Státní bezpečnost. V prezidentských volbách budou nyní disidenti vybírat mezi dvěma kandidáty spjatými s režimem, který je pronásledoval.

"Zkušenost s disentem nás naučila rozhodovat se v obtížných situacích. Babišův způsob je podobný zpracovávání lidí estébáky," prohlašují.

16:21

Na českých zastupitelských úřadech v zahraničí se do seznamu voličů pro nynější prezidentské volby zapsalo 14 370 Čechů, díky voličským průkazům jich nakonec bylo pro první volební kolo ve voličských seznamech víc než 22 tisíc. V zahraničí v prvním kole hlasovalo zhruba 16 tisíc Čechů, přičemž 56 procent z nich volilo Pavla. Babiš skončil u krajanů až čtvrtý se ziskem čtyř procent hlasů. 

16:20

Volební místnost budou mít i čeští vojáci, kteří kvůli ruské agresi proti Ukrajině působí při posílení východního křídla NATO na Slovensku, v Táborisku Slávia ve vojenském újezdu Lešť na Zvolensku. Z podobných důvodů je zvláštní volební okrsek v litevské Rukle. Hlasovat nebude možné naopak v ruském Jekatěrinburgu nebo Petrohradu, kde byly české konzuláty uzavřeny.

15:33

Zájem pacientů o možnost volit ve druhém kole prezidentských voleb je v nemocnicích ve Zlínském kraji mírně vyšší než v prvním kole před dvěma týdny. Například ve Vsetínské nemocnici je na zvláštním seznamu voličů zapsáno 52 zájemců, další dva pacienti chtějí volit díky voličským průkazům, řekla mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

14:36

Prezident Miloš Zeman si při hodnocení jako ve škole vysloužil od Čechů za své desetileté působení v roli hlavy státu čtyřku. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research.

13:39

Středeční televizní debatu kandidátů na prezidenta Andreje Babiše a Petra Pavla vidělo na TV Prima a CNN Prima News dohromady 1,193 milionu diváků starších 15 let, tedy 30 procent lidí s puštěnými televizory. Vyplývá to z informací televize. Sledovanost tak zhruba o 500 tisíc diváků zaostala za nedělním duelem na ČT1 a ČT24.

"Superduel: Bitva o Hrad" na Primě se stal nejsledovanějším pořadem dne. Alespoň na chvíli si diskusi na Primě pustilo 1,7 milionu diváků. Česká televize měla v neděli u přenosu z Národního muzea zásah 2,6 milionu lidí.

12:38

Policie již také řeší falešnou SMS zprávu, jejíž autor jménem Pavla vyzýval příjemce, aby se dostavil na pobočku armády, kde dostane výzbroj pro mobilizaci na Ukrajině. Screenshot těchto zpráv se objevil na sociálních sítích, policii se podle sobotních Lidových novin nicméně zatím nepodařilo prokázat, že by taková zpráva na telefon skutečně někomu přišla.

12:37

Policie potvrdila, že případ falešné zprávy o úmrtí Pavla řeší, další podrobnosti nesdělila. "Případem, o kterém jsme se dozvěděli z veřejného prostoru, se zabývají pražští kriminalisté. Bližší informace poskytneme, jakmile to bude možné," uvedla policie.

12:22

V Průhonicích, kde bydlí Andrej Babiš, někdo přelepil cedule označující název obce nálepkami. Místo názvu obce se na cedulích objevily samolepky s texty "STB 25085" (registrační číslo Andreje Babiše v evidenci Státní bezpečnosti), "Sorry jako Průhonice" nebo "Pomáhal StB, proto Bureš".

"Beru to jako součást volební kampaně, na policii se obracet nebudeme, protože nevznikla žádná škoda, cedule nejsou zničené, prostě to jen sundáme," řekl starosta Průhonic Petr Beneš. V Průhonicích vyhrál první kolo prezidentské volby Petr Pavel se 48 procenty hlasů.

12:21

"I když jsme soupeři, tak s vámi souhlasím. Držte se," vyjádřil se Andrej Babiš pod příspěvkem Petra Pavla na Twitteru, ve kterém reagoval na podvodné SMS zprávy o jeho úmrtí. 

12:10

Češi na americkém kontinentu začnou vpodvečer volit nového prezidenta. Hlasovat se dnes a v pátek bude od 14:00 do 21:00 místního času na českých zastupitelských úřadech v Severní a Jižní Americe. Důvodem dřívějšího termínu volebních dnů v Americe je nutnost zajistit, aby výsledky mohly být sčítány a zveřejňovány hned po ukončení hlasování v Česku, tedy v sobotu po 14:00.

12:09

Česká diplomatická zastoupení v Německu hlásí mimořádný zájem českých občanů o druhé kolo prezidentské volby; ve volebních místnostech očekávají na 2800 voličů. To by bylo více než ve druhém kole prezidentské volby v roce 2018, kdy v Německu hlasovalo rekordních 2585 krajanů. Ti mohou volit na velvyslanectví v Berlíně a na generálních konzulátech v Drážďanech, v Düsseldorfu a v Mnichově.

"Pozorujeme po prvním kole z telefonátů a e-mailů zvýšený zájem českých občanů, kteří však často nejsou zapsáni na zvláštním seznamu voličů ani si nestihli zařídit voličský průkaz na obecním či městském úřadu v Česku. Ti bohužel ve druhém kole volit nemohou," řekl Jan Kubišta z českého velvyslanectví.

12:06

Plat prezidenta vzrostl za dobu mandátu Miloše Zemana, tedy za deset let, zhruba o čtyři pětiny. Vítěz volebního finále bude pobírat měsíčně 341 200 korun. Hlava státu pobírá nejvyšší měsíční odměnu mezi ústavními činiteli, následuje předseda Ústavního soudu.

11:59

Policie se zabývá dezinformacemi o úmrtí Petra Pavla, odkazují na falešný web a jeho mluvčí. "Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě," napsal Pavel na svém Twitteru v reakci na podvodné SMS zprávy. Podle něj kampaň doháhla nového dna.

10:15

Přímá volba prezidenta vyvolává emoce - a s nimi také větší zájem lidí o politiku, domnívá se politoložka Lenka Hrbková. Zároveň ale volba umocňuje polarizaci společnosti. Znesvářené strany se vzájemně vnímají jako nepřátelé, jako ohrožení demokracie i politické kultury. "A tím pádem se emoce vlastně stávají často úplnou podstatou politického konfliktu jako takového. A to je něco, na co jsme dřív nebyli zvyklí," uvedla Hrbková, jež působí v Národním institutu SYRI a na Masarykově univerzitě v Brně.

09:28

Rozdíl v sázkových kurzech mezi prezidentskými kandidáty znovu vzrostl. Petr Pavel má ve čtvrtek na vítězství kurz 1,04:1, Andrej Babiš u bookmakerů dál oslabil a na jeho případnou výhru se nabízí kurz 12:1, vyplývá z informací tuzemských sázkových kanceláří.

06:59

Klub uvedl, že se distancuje od jeho aktivit souvisejících s kampaní pro prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Kampaň považuje za nemorální.

06:55

Miliardáři Andreji Babišovi se v prvním kole prezidentských voleb dařilo v sociálně slabších regionech. V některých dokonce získal nadpoloviční většinu hlasů. Ne však proto, že by zde byl tolik oblíbený, uvádí sociolog Martin Buchtík.

21:49

Předvolební debata televize Prima právě skončila. Oba kandidáty čekají v následujících dnech ještě dvě debaty - duel v televizi Nova a v Českém rozhlasu.

21:22

I ve středu večer ovládla debatu komunistická minulost obou kandidátů na prezidenta. "Byl jsem členem KSČ, nastoupil jsem do zpravodajského kurzu, zároveň říkám, že jsem to nikdy neskrýval, považuji to za chybu. Na rozdíl od pana Babiše jsem žil v bublině vojenského školství, necestoval jsem do zahraničí," řekl Pavel s tím, že se za své členství omluvil. V souvislosti s tím  moderátorka debaty připomněla fakt, že je Babiš na Slovensku stále veden jako agent StB. "To je lež, třikrát jsem vyhrál soud. Moje jméno je na evidenční kartě, kterou podepsal StBák, aby vykázal statistiku, jinak není nikde. Mě StB terorizovala, že nevyvážím syrské fosfáty," reagoval. 

21:10

Andrej Babiš v duelu uvedl, že je proti zákazu spalovacích motorů. "Zelení fanatici chtějí zničit Evropu a evropský průmysl," řekl. "Dokud nebude vytvořena odpovídající infrastruktura, nemůžeme si to dovolit, protože by to znamenalo velký chaos," řekl k problematice Petr Pavel. 

21:07

Během debaty přišla řeč i na víru. Prezidentský kandidát Andrej Babiš chtěl první všední den kampaně před druhým kolem voleb začít duchovně. V úterý ráno měl navštívit kostel Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Správci kostela se však rozhodli budovu v úterý dopoledne pro veřejnost raději uzavřít. "Já chodil do toho kostela delší dobu. Byl jsem tam i 12. ledna, nikomu jsem to nesdělil. Moje největší chyba byla, že jsme řekli novinářům, že tam jdu. Novináři z toho udělali aféru. Do kostela mohou i vrazi," řekl ve vysílání Babiš. "Nikdy jsem nepředstíral, že jsem věřící, abych se někomu zalíbil," reagoval na otázku víry Petr Pavel.

21:00

Babiš označil během debaty protikandidáta Pavla za běžného představitele totality. "Byl cvičen jako špion, aby ho vysadili v zahraničí," osočoval. "Nikdy jsem jako špion nepracoval. Babiš dodnes udržuje styk s lidmi, co pro Státní bezpečnost pracovali. Navíc si po boku takových lidí budoval své impérium. Například Josef Kubů a Libor Syrový," oponoval Pavel.    

20:49

"Náčelník Generálního štábu Karel Řehka byl předseda Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost. A často říká, že se musíme primárně chystat na nejnebezpečnější scénář - válku," řekl Babiš a varoval, že mnozí mladí půjdou jako mobilizovaní do války, pokud se do ní NATO zaplete. "Jsme ve válce, ale ne v té fyzické, jsme ve válce informační, kybernetické, hybridní. Babiš zpochybňuje, že tu riziko války je a bude. Nemůžeme lidem stavět vzdušné zámky. Je fér lidem říct, jaká jsou rizika," reagoval Pavel.

20:44

Tématem otázek moderátorů duelu se stal i vztah Česka k Číně. "Chovejme se k této zemi jako ostatní státy Evropské unie. Všichni dělají byznys, ale poukazují na lidská práva," vyjádřil se Babiš. "Přístup k Číně je koordinovaný v EU i NATO. Čínu však považuji za bezpečnostní hrozbu," reagoval Pavel. 

20:40

Padla i otázka na Andreje Babiše, jestli nezpůsobil chaos svým výrokem, že by Česko nemělo vyslat pomoc Polsku nebo Pobaltí. "Určitě ne. Měli jsme debatu v České televizi, kde vystupoval jako prezidentský kandidát moderátor pan Řezníček. Výrok chaos nebyl. Reagoval jsem na to, že nepřipouštím, aby Rusko napadlo člena NATO  To by znamenalo třetí světovou válku," řekl Babiš a dodal, že špatně reagoval a také se za to již omluvil.

20:28

"Je tu dvojí metr, který mě obviňuje a dehonestuje. Pavel podceňuje náš národ, když říká, že nemůžeme organizovat mírovou konferenci," osočil svého protikandidáta v debatě Babiš. "Já chci také mír. Ale dosud se tu bavíme asi pět minut a slyšeli jsme slovo válka asi dvacetkrát. Nerad bych, aby se pan Babiš dostal do úzkých, jako v debatě České televize," oponoval mu Pavel s odkazem na Babišovo tvrzení, že v případě napadení by Česko Polsku nebo Pobaltí nemělo pomoci. Následně Pavel daroval expremiérovi zarámovaný výtisk článku 5 NATO, který zavazuje členské státy v případě napadení jednoho z nich k pomoci.

20:17

Finalisté druhého kola prezidentských voleb Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO) se setkali v debatě na CNN Prima NEWS. Server Aktuálně.cz duel živě sleduje.

20:04

Dříve věřili myšlence hnutí ANO a s Andrejem Babišem spolupracovali, pak se ale jejich cesty rozešly. Bývalí kolegové popisují svého exšéfa jako pracovitého, ambiciózního a svérázného člověka, který si nenechá rozmluvit své názory a také bývá agresivní. Shodují se, že nemá předpoklady být prezidentem. Aktuálně.cz se několika z nich ptalo na zkušenosti s Babišem i jeho nynější předvolební kampaň. 

20:02

Ve vysílacím studiu televize Prima je už i Andrej Babiš.  

Foto: ČTK
19:51

Petr Pavel dorazil na středeční předvolební debatu, kterou od 20.15 vysílá televize Prima. 

Foto: ČTK
19:22

Zájem o hlasování v druhém kole prezidentských voleb ze strany voličů v izolaci kvůli nemoci covid-19 byl dnes na většině drive-in stanovišť vyšší než při prvním kole před dvěma týdny. Celkem svůj hlas odevzdalo zhruba 650 voličů. Je to přibližně třetina z 1900 lidí, kteří měli podle dat ministerstva zdravotnictví v uplynulých sedmi dnech pozitivní test na koronavirus. V prvním kole volilo 354 lidí z 2300 možných.

18:40

Podle Pavla Fischera lze při akcích na podporu Pavla vidět velkou sílu. "Že náš hlas něco váží, že můžeme promluvit do správy naší země," uvedl. Hilšer označil Pavlova protikandidáta ve druhém kole Babiše za katastrofu. "Máme na výběr mezi politikou lží a nenávisti a politikou, která je normální, slušná, kterou si všichni v této zemi zasloužíme," řekl. Po nich promluvili na podporu třeba herec, scénárista a spisovatel Zdeněk Svěrák, herečka a zpěvačka Barbora Poláková nebo herec a režisér Jiří Mádl, hokejista Tomáš Plekanec a tenistka Lucie Šafářová.

18:38

"Pavel toho pro Česko udělal víc než pan Babiš," říká podporovatelka, která přijela na shromáždění spolu s kamarádkou z Tábora. Rozhovor s účastnicí posledního mítinku prezidentského kandidáta Petra Pavla před druhým kolem voleb přinesla reportérka Aktuálně.cz. 

18:01

Kandiduji za důstojnost, slušnost a pravdu, řekl dnes lidem v Praze kandidát na prezidenta Pavel. Lidé by podle něj měli spolupracovat a nehádat se. Atmosféru v centru hlavního města zachytil na video reportér Aktuálně.cz.

17:43

"V armádě jsem lidem sloužil bez ohledu na politickou preferenci. Myslím, že to dokážu i jako prezident. Všichni máme něco společného," řekl Pavel směrem k voličům. Dále se vyjádřil i ke kampani svého protikandidáta Andreje Babiše. "Kvůli jeho počínaní musí nyní děti uklidňovat rodiče i prarodiče, že nebude válka," uvedl.

17:32

"Ani po té nejdivočejší noci by mě nenapadlo, že budu jednou stát na Staroměstském náměstí a mluvit k vám při takové příležitosti," zahájil své poslední předvolební setkání s voliči Petr Pavel. 

17:15

Na závěrečnou akci na podporu prezidentského kandidáta Pavla na Staroměstském náměstí v Praze dorazily před 17. hodinou tisíce lidí. Mají vlajky ČR i NATO. K "Pavlovi se právě na pódium připojila Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer," popisuje reportérka Aktuálně.cz. 

17:11

Na Staroměstském náměstí v Praze začal poslední předvolební mítink Petra Pavla. Na místě jsou i reportéři Aktuálně.cz Barbora Doubravová a Radek Bartoníček.  

16:19

Petr Pavel věří, že účast ve druhém kole prezidentské volby bude vyšší než v kole prvním. Je podle něj potřeba apelovat na voliče, aby k volbám přišli, pokud jim skutečně záleží na tom, jak bude Česko do budoucna vypadat. 

"Je zřejmé, že nevyhrávají průzkumy. Volby vyhrávají hlasy ve volbách, je potřeba apelovat na lidi, aby k volbám přišli, pokud jim skutečně záleží na tom, jak tato země do budoucna bude vypadat," poznamenal. "A já si myslím, že tenhle apel nachází poměrně silnou odezvu, a věřím tomu, že ta účast bude ještě silnější než v prvním kole," doplnil.

16:07

Voleb se mohou účastnit všichni občané starší osmnácti let. Pokud má však volič narozeniny mezi prvním a druhým kolem, toho druhého už se zúčastnit může. Letos má tuto možnost 3779 lidí.  

14:17

Zájem o hlasování v druhém kole prezidentských voleb ze strany voličů, kteří jsou v izolaci kvůli koronaviru, je na některých drive-in stanovištích větší než před dvěma týdny při prvním kole. Stanoviště, která jsou po jednom v každém okrese a pět jich je v Praze, jsou otevřena dnes od 8:00 do 17:00 a vyšší zájem zaznamenali volební komisaři v Praze či Středočeském, Libereckém a Olomouckém kraji. 

14:07

Dlouholetý starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím z hnutí ANO váhá, zda bude ve druhém kole volit Petra Pavla, nebo svého stranického šéfa Andreje Babiše. V prvním kole dal přednost Pavlovi, stejně jako někteří další politici ANO. 

13:45

Andrej Babiš obviňuje vládu ze zavádění cenzury. Přitom to byl právě Babišův kabinet, který plán na boj s dezinformacemi schválil. 

13:34

Prezident je součástí naší identity, jeho mandát je delší než některá manželství, říká politická psycholožka Martina Klicperová z Psychologického ústavu Akademie věd ČR.

13:07

Fotografii usvědčující Babiše z návštěvy ruské ambasády sdílel ze svého archivu deník Blesk

12:39

Na témata ohledně války na Ukrajině došlo i ve středu v předvolební debatě Novinkách. "Já jsem nejednal s Putinem nikdy, ani nebudu jednat," tvrdil Babiš a pokračoval: "Já jsem nikdy nejednal s velvyslancem ruským, nikdy jsem nebyl na ruské ambasádě, my jsme vyhostili desítky ruských diplomatů." Pavel však protikandidáta nachytal při nepravdě. "Je to lež, vy jste byl na ruské ambasádě, je z toho fotografie. Myslím, že jsou fakta, kterým byste neměl utíkat," upozornil.

12:28

Na výrok Andreje Babiše v dnešní předvolební debatě, že SPD nikdy nebude koaličním partnerem hnutí ANO, reagoval předseda SPD Tomio Okamura. "Jeho koaličním partnerem budou probruselské strany Fialovy vládní koalice. Je to přesně tak, jak jsem po celou dobu upozorňoval. SPD je jedinou skutečnou opoziční stranou v parlamentu," napsal na Facebooku. 

11:56

Babiš odmítl, že by hnutí SPD mohlo být koaličním partnerem jeho hnutí ANO. Řekl také, že jako prezident by premiérem jmenoval vítěze voleb.

11:03

Oba kandidáti se shodli na tom, že se Československo mělo v roce 1938 bránit nacistickému Německu. Babiš je přesvědčen o tom, že by spojenci nakonec zemi přišli na pomoc, očekával by pomoc Polska.

11:03

Babiš obvinil příznivce Pavla, kteří chodí na jeho setkání s voliči, z agresivity. Podle Pavla agresivitu nevyvolává on a jeho voliči, ale dlouhodobě právě Babiš, a to svým vyjadřováním nebo tím, jak označoval své oponenty. Řekl, že Babiš zasel vítr, dlouho ho hnojil a nyní je překvapen, když se urodila bouře a cítí se ohrožen. Pavel trvá na heslech z volebních billboardů, Babiš podle něj opakovaně lhal a v politice prokázal, že je chaotický mikromanažer.

11:02

Během hodinové diskuse se významným tématem stal způsob vedení kampaně a otázka války na Ukrajině. Babiš řekl, že vede pozitivní kampaň, za své hlavní heslo označil pomoc lidem. Připustil, že se mu nepovedla konfrontační tisková konference po vyhlášení výsledků prvního kola voleb, zdůvodnil to emocemi. Za chybu označil i výrok z nedělní diskuse v České televizi, že by neposlal Polsku a pobaltským státům na pomoc vojáky, pokud by je napadlo Rusko. Jako prezident by chtěl propojovat vládní a opoziční tábor.

10:41 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Prezidentští kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš se dnes v debatě na serveru Novinky.cz shodli na potřebě existence Senátu, setkání s dalajlamou nebo že by neudělili milost manželce někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Janě Nečasové, dříve Nagyové. Střetli se naopak nad způsobem vedení kampaně a nad bezpečnostními tématy. Debata se měla původně konat v pondělí, kvůli Pavlově nemoci byla přesunuta na dnešní dopoledne.

09:50

Nejvyšší správní soud tento týden odmítl několik desítek podnětů, které se týkaly prezidentských voleb, případně se ještě vracely k registračnímu procesu kandidátů. Vyhodnotil je jako předčasné. Pomyslné "okno" pro návrhy na přezkoumání voleb se totiž otevře až po vyhlášení jejich konečných výsledků. Registračním procesem se soud zabýval už před volbami. Rozhodnutí jsou dostupná na úřední desce.

08:05

Budoucí hlavu státu mohou jako první vybírat z auta lidé v izolaci kvůli koronaviru už dnes od 8 hodin. Volebních stanovišť je pět v Praze a po jednom v každém z okresů. Takzvaná drive-in stanoviště budou otevřena do 17:00.

Volit tam mohou lidé, kteří mají od lékaře nebo hygieniků potvrzení, že jsou v izolaci kvůli koronaviru. Prokázat se mohou i věrohodným potvrzením o pozitivním testu na covid, případně vyplnit před hlasovací komisí čestné prohlášení o izolaci.

 

06:18

Třetí přímé prezidentské volby v historii České republiky jsou první, v nichž oba finalisté mají komunistickou minulost. Andrej Babiš a Petr Pavel byli členy komunistické strany. Předseda hnutí ANO navíc spolupracoval se Státní bezpečností jako agent. Petr Pavel byl zase příslušníkem vojenské rozvědky. Aktuálně.cz popisuje, jaké bylo propojení obou mužů s komunistickým režimem před rokem 1989.

21:00

V případě zvolení Petra Pavla nahradí Vratislava Mynáře v hradní kanceláři Jana Vohralíková. Přečtěte si v rozhovoru pro Aktuálně.cz, jak by si svou roli představovala.

20:52

Pavel dnes vyzval svého protikandidáta Andreje Babiše (ANO) ke zklidnění situace ve společnosti. Chce po něm mimo jiné, aby stáhl všechny reklamní materiály, kde používá strach ze zatažení do války. "Když jsem viděl, jak se kampaň v posledních deseti dnech vyhrotila, tak mě to mrzí. Možná by se měl Andrej Babiš a každý, kdo si myslí, že se mu ubližuje, zamyslet, jestli to není spíš Andrejem Babišem než jeho protikandidátem," řekl na Nově Pavel.

20:40

Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb se podle kandidáta Petra Pavla proměnila v obranu hodnot, na nichž staví svou kandidaturu. Pavel to řekl v dnešním rozhovoru na televizi Nova. Lidé podle něj mohou na mítincích vyjadřovat i nesouhlasné názory, pokud se tak děje slušnou formou.

18:59

Většina dezinformací o politice, které se nyní vyskytují na českém internetu, útočí na prezidentského kandidáta Petra Pavla. Naopak Andreje Babiše lživé zprávy líčí v pozitivním světle. Přečtěte si, jak jeden z kandidátů podle expertů používá v kampani podobná tvrzení jako dezinformační scéna.

17:53

Polský prezident Andrzej Duda připsal Babišův výrok o tom, že by neposlal vojáky na pomoc Polsku či pobaltským zemím, vypjaté předvolební atmosféře.

17:46

Každý politik musí počítat s tím, že není milován všemi obyvateli. Je třeba reagovat s klidem a úsměvem, řekl Zeman k dění při prezidentské kampani.

17:45

Prezident Zeman ujistil, že Česko by v při napadení spojenců dostála svým závazkům z NATO. Ohledně Babišova opačného výroku mluvil o vytrhávání z kontextu.

16:30

Předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na napsala, že podobné zprávy jako Babiš dostává "dnes a denně."

16:29

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) napsal, že agresivní chování se mu nelíbí bez ohledu na to, kdo se ho dopouští. "To říkám opakovaně. Pokud jde o ukončení kontaktní kampaně Andreje Babiše, mám spíš pocit, že prostě nefunguje tak, jak si představovali. Jeho dnešní prohlášení považuji tedy spíš za záminku," uvedl.

16:05

Politici v reakci na Babišovo ukončení kontaktní kampaně upozorňují, že výhrůžky dostávají běžně také. Premiér Petr Fiala odsoudil jakékoliv výhrůžky či násilí.

15:38

Ani podle politologa Josefa Mlejnka nebude ukončení Babišovy kontaktní kampaně několik dní před volbami už hrát velkou roli. "Kontaktní kampaň má smysl, když se dělá dlouhodobě. Nějaké jedno místo plus minus už nemůže nic změnit," řekl. Podle něj byla setkání s občany možná zrušena spíš kvůli tomu, že si Babišův tým vyhodnotil, že záběry Babiše čelícího na veřejnosti odpůrcům nevyvolávají dobrý dojem. "Možná je to trochu z nouze ctnost," dodal Mlejnek.

15:37

Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu míní, že se Babiš za každou cenu snaží změnit náladu ve společnosti, která mu nenahrává. "Toto je další, podle mě už dost zoufalý pokus. Na druhou stranu na jeho voliče to může fungovat celkem mobilizačně," podotkl. Možné dopady na celkový výsledek voleb by ale nepřeceňoval. "Pokud ještě Babiš na středu nechystá nějaké vygradování, tak si neumím představit, že by to mělo natolik změnit atmosféru ve společnosti, že by mohl volby zvrátit ve svůj prospěch," dodal.

15:36

Podle politologa Miroslava Mareše bude mít Babišovo ukončení kontaktní kampaně na výsledek voleb vliv minimální. Domnívá se, že kampaň nepřinášela Babišovi už žádné nové body. Připomněl, že Babišův protikandidát Petr Pavel kvůli nemoci přerušil kontaktní kampaň také. "Tento krok trend nijak nezvrátí. Výraznější efekt může mít třeba to, že řada lidí z měst odjede o víkendu na hory, aniž by odvolili, než to, že Babiš přerušil kontaktní kampaň," podotkl Mareš.

14:41

Babiš se ohradil proti Pavlově výzvě, řekl, že vojáky vždy podporoval. Pavel by podle expremiéra měl spíše odsoudit agresivní chování na mítincích.

14:15

Nezisková charitativní organizace Girasole z Hustopečí na Břeclavsku, která pečuje o nemocné a umírající pacienty, vrátila dar 300 tisíc korun Nadaci Agrofert. Zdůvodnila to tím, že podle ní Andrej Babiš charitu zneužívá v kampani. Organizace toho nechce být součástí, řekl ředitel Girasole. Ředitelka nadace uvedla, že rozhodnutí respektuje. Girasole vyjádření zveřejnila v pondělí, dárci jí následně přispěli ještě vyšší částkou, než činil dar. 

14:12

Babiš uvedl, že své podporovatele vždy prosil o to, aby se chovali slušně. Vyzval k respektování názorů ostatních a k zastavení nenávisti. 

14:10

Babiš už do druhého kola volby nepovede kontaktní kampaň, zrušil i dnešní výjezd do Hradce Králové. Babiš tvrdí, že obdržel anonymní výhrůžný dopis. Věc nahlásil policii.

13:35

Pavel vyzval Babiše ke zklidnění situace. Chce po něm omluvu vojákům a veřejný závazek, že nebude v debatách útočit a eskalovat situaci.

12:05

Náboj v dopise pro manželku Andreje Babiše Moniku policie vyšetřuje jako možné nebezpečné vyhrožování. Nyní pokračují další zkoumání znalců. Zatím není možné potvrdit, zda v dopise byl ostrý náboj ani co bylo obsahem dopisu, řekl náměstek středočeského policejního ředitele Ondřej Smotlacha. Oznámení prezidentského kandidáta Babiše, že obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný jeho manželce, prověřuje policie od soboty.

10:44

Danuše Nerudová, která se nedostala do druhého kola prezidentských voleb, v rozhovoru s Lindou Bartošovou hovoří o výhrůžkách, střetu mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem či o svém proslovu během sčítání hlasů, kdy jednoho ze soupeřů označila za zlo.

10:30

Petr Pavel zrušil kvůli své nemoci dnešní setkání s voliči v Příbrami. Středeční program včetně akce v Praze platí.

06:32

Babiš rozhovor na Nově absolvoval již v pondělí, do televize se vrátí ve čtvrtek na společnou debatu s Pavlem. Před televizními kamerami se utkají i ve středu, kdy je večer čeká diskuse v televizi CNN Prima News a dopoledne na serveru Novinky.cz.

Vedle debat má Babiš v kalendáři také dnešní večerní setkání s občany v Hradci Králové. Na jeho akce kromě příznivců chodí i odpůrci, kteří dávají hlasitě najevo nelibost s jeho kandidaturou.

06:10

Program Pavla v posledních dnech významně ovlivnila nemoc, kvůli které zrušil pondělní program a omezil i dnešní akce. Odřekl proto plánované rozhovory na Frekvenci 1 a pro Seznam Zprávy.

Na odpolední hodinové setkání s voliči v příbramském kulturním domě ale chce dorazit. Zúčastnit se hodlá i podvečerního setkání s podporovateli, rozhovoru pro zpravodajský kanál České televize a večerního vystoupení v televizi Nova.

06:00

Kandidáti na prezidenta Petr Pavel a Andrej Babiš dnes opět vyjedou za voliči do regionů. Zatímco bývalý premiér má v plánu návštěvu Hradce Králové, někdejší vysoký představitel armády bude s voliči diskutovat v Příbrami.

21:40

Babiš čelil také například dotazu ohledně slabé účasti při schůzích sněmovny. "Práce poslance je mezi lidmi," míní. Babiš uvedl, že pokud by v prezidentské volbě zvítězil Pavel, zůstane předsedou hnutí ANO. "Bude to velká motivace pro to, abychom (sněmovní) volby v roce 2025 vyhráli," dodal.

21:40

Babiš na Nově odpovídal na předtočené dotazy lidí. K udělování milostí uvedl, že by to nebyla hlavní náplň jeho práce a žádosti by nechal posuzovat ministerstvem spravedlnosti. Podotkl, že pokud by byl zvolen, na Hrad by si přivedl bývalé spolupracovníky z Úřadu vlády s bezpečnostním prověřením na stupeň tajné. Na dotaz, zda si o sobě myslí, že je skutečně diplomat, odpověděl, že umí záležitosti dojednávat a prosazovat. "Jako prezident bych dělal aktivně ekonomickou diplomacii," řekl.

20:43

Dopis s ostrou nábojnicí adresovaný manželce prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) byl zaslaný z Brna. Babiš to řekl v rozhovoru televizi Nova. Uvedl, že se o dopisu dozvěděl v sobotu ráno, i když jeho ochranka nábojnici v dopisu při rentgenové kontrole pošty odhalila už ve čtvrtek. Babiš odmítl, že by jeho manželku účast na kontaktní volební kampani ohrožovala.

19:21

Ministři zahraničí Polska a Slovenska označili za politováníhodný či nešťastný nedělní výrok Andreje Babiše (ANO) o tom, že by neposlal v případě napadení české vojáky do Polska a Pobaltí v rámci NATO. Podle českého ministra Jana Lipavského vnímají kolegové kandidátův výrok jako součást kampaně a Česko by svůj závazek dodrželo.

Za "politováníhodné vyjádření", které nemá nic společného se současným nastavením politiky a právních závazků v rámci NATO, to označil po celodenním jednání polský ministr zahraničí Zbigniew Rau. Jeho slovenský kolega Rastislav Káčer mluvil o "nešťastném vyjádření", o němž se podle něj dnes na radě bavili ministři dotčených zemí spíše s úsměvem. Důvodem byl podle něj fakt, že Babišova vláda byla ve vysílání českých vojáků do této oblasti velmi aktivní a Babiš "rád sám jezdil a fotografoval se s vojáky NATO". "Někdy ten populismus dokáže lidi uchvátit," řekl Káčer novinářům na Babišovu adresu.

18:20

Podle agentury Ipsos by Pavel získal 58,8 procenta hlasů, podle Medianu 57,9 procenta.

18:18

Rozhovor reportéra Aktuálně.cz s účastníkem setkání Andreje Babiše (ANO) s voliči. Nepřišel ale podpořit prezidentského kandidáta, přišel vyjádřit svůj kritický názor vůči němu. Přinesl si i několik let starý transparent.

18:13

Strašení válkou označil ministr školství Vladimír Balaš (STAN) za nezodpovědné a škodlivé pro psychické zdraví dětí. Reagoval na svém Twitteru tak zřejmě na kampaň prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) před druhým kolem voleb, ve kterém se v pátek a v sobotu utká s protikandidátem Petrem Pavlem.

17:53

Předseda Klubu politické komunikace Karel Kreml uvedl, že ruská propaganda má zřejmě radost z Babišova výroku o neposkytnutí pomoci Polsku v případě napadení státu a pobaltských zemí. "Je totiž jen otázkou času, než se Babišův skandální výrok objeví na obrazovkách ruské státní televize. Pochopitelně jako důkaz slabosti a nejednoty západní aliance. Ruští trollové se musí tetelit blahem," uvedl.

17:52

Většina příznivců Andreje Babiše (ANO) z Dominikánského náměstí v Brně již odešla. Vadili jim odpůrci kandidáta, kteří hlasitě pokřikují. "Před koncem akce na náměstí zůstávají odpůrci a několik posledních podporovatelů Babiše. Z původního tisíce lidí to vypadá na několik stovek," říká z místa reportér Aktuálně.cz. 

17:24

Podle reportéra Aktuálně.cz byla situace mezi účastníky dnešního setkání s Andrejem Babišem v Brně vyostřená. Odpůrci a příznivci kandidáta na prezidenta se mezi sebou hádali i fyzicky napadali. 

17:02

Ještě před příchodem Babiše promluvila k účastníkům akce poslankyně Alena Schillerová (ANO), která skandovala "Babiš na Hrad". Odpůrci na to začali skandovat "Pavel na Hrad", hlasitě pískali, zvonili na zvonky a zněl i zvuk podobný siréně. Lidé měli transparenty proti Babišovi, na kterých bylo psáno "Konec lží", "Babiše do koše", "Spojence nedáme", ale také "Andreji, mír za koblihy nekoupíš" nebo "Buďte prosím slušný chlap". Transparenty proti Babišovi měli lidé i v oknech na náměstí, kde se opět objevilo "Babiše do koše" nebo "Pavel na Hrad".

16:08

Babiš na setkání s občany v Brně uvedl, že výrok vyřčený v nedělní debatě České televize týkající se pomoci Polsku při napadení byla provokace.

Babiš opakovaně uvedl, že Česko by v případě napadení Polska či pobaltských zemí nemělo dostát svým závazkům na jejich obranu. Na opakovaný dotaz potvrdil, že by nevyslal české vojáky na jejich obranu. Česko se k tomu přitom zavázalo vstupem do NATO. Petr Pavel dnes reagoval vyjádřením, že v případě zvolení by na druhou zahraniční cestu vyrazil do Polska.

15:39

Mezi skupinami podporovatelů a odpůrců Andreje Babiše na dnešním setkání v Brně vznikly strkanice, na místě se situaci snažil uklidnit antikonfliktní tým. Podle reportéra Aktuálně.cz na místě vznikají hloučky, ve kterých se spolu voliči obou protikandidátů přou. "Nejsou vulgární, zato hlasití a naštvaní," uvádí. 

15:27

Na setkání s prezidentským kandidátem Andrejem Babišem přišlo podle reportéra Aktuálně.cz Petra Spáčila více jeho odpůrců než podporovatelů. "Lidé na náměstí postávají s transparenty proti Babišovi, někteří i pískají. V davu jsou slyšet výroky jako 'Ať jede pryč!' nebo 'korupčník'," popisuje situaci. Na Dominikánské náměstí přišly zhruba dva tisíce lidí. V pátek měl mítink v Brně i Babišův protikandidát Petr Pavel. Na setkání s ním přišlo asi osm tisíc lidí, akce byla bez větších problémů.

15:21

Babiš zpochybnil české spojenecké závazky vůči Severoatlantické alianci, poznamenala německá agentura DPA, která si všimla, že Babišův výrok během nedělního předvolebního televizního duelu vyvolal rozhořčené reakce nejen v Polsku a v Pobaltí, ale také v Česku.

Zprávu převzala další německá média, mimo jiné hospodářský deník Handelsblatt. Podrobně se tématu věnuje saský deník Sächsische Zeitung.

15:02

Několik stovek lidí přišlo na Dominikánské náměstí v Brně na setkání s kandidátem na prezidenta Babišem. Přišly i desítky odpůrců s transparenty.

15:02

Petr Pavel si nechal vzít start kampaně, ovládl ho Andrej Babiš "válkou a mírem", říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jakub Kleindienst, který před pěti lety vedl kampaň prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše.

13:36

Výkon Petra Pavla v nedělní debatě České televize byl podle politologa Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy poznamenán zdravotní indispozicí. Informace o nemoci podle něj mohly přimět expremiéra Andreje Babiše k překvapivé účasti.

Předseda Klubu politické komunikace Karel Kreml uvedl, že radost z Babišova výkonu musí mít ruská propaganda. Reagoval tak na výrok šéfa hnutí ANO, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy neposlal do těchto zemí české vojáky na pomoc. Babišův tým později vyjádření korigoval.

13:01

Petr Pavel je necelý týden před druhým kolem voleb sázkovým favoritem na post prezidenta, více peněz je od začátku voleb ale vsazeno na jeho konkurenta Andreje Babiše. Z informací ČTK vyplývá, že na Babiše jsou vyšší náběry u tří ze čtyř oslovených sázkových kanceláří.

12:55

Petr Pavel by jel v případě zvolení na Pražský hrad na druhou cestu do Polska. Chtěl by tak Poláky a pobaltské země ujistit, že Česko ctí dohody, uvedl na svém Twitteru. Reagoval tak na slova Andreje Babiše z nedělní debaty v České televizi, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy neposlal do těchto zemí české vojáky na pomoc. K pomoci přitom zavazuje členské státy NATO smlouva, útok na jeden stát je považovaný za útok proti všem.

12:52

Petr Pavel by podle agentury Ipsos získal 58,8 procenta hlasů, Babiš přes 41 procent. K volbám dorazí podle průzkumu asi 69 procent voličů. Rovněž průzkumy agentur Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi a STEM pro CNN Prima News, které byly zveřejněny v sobotu a neděli, favorizují Pavla.

Pondělí je poslední den, kdy je možné zveřejnit průzkumy před druhým kolem prezidentských voleb, které se koná 27. a 28. ledna.

11:47

Andrej Babiš v pondělí řekl, že kolektivní obranu NATO nezpochybnil, jen si nechtěl představit, že by mohla být světová válka. Politici musí usilovat o mír, uvedl.

11:32

Nedělní Prezidentský duel České televize sledovalo 1,72 milionu diváků starších 15 let. Šlo o nejsledovanější pořad celého dne, uvedla ČT na Twitteru.

11:18

Babiš se podle Fialy snaží vtáhnout vládu a premiéra do prezidentské kampaně. Vláda a premiér nekandidují, Babiš má jiného soupeře, řekl Fiala.

11:18

Premiér Petr Fiala (ODS) vyzval, aby se prezidentský volební souboj vedl s ohledem na zájmy a závazky Česka. Česko musí být vnímáno jako seriózní spojenec a partner, uvedl.

11:02

Ministři zahraničí Litvy a Estonska odsoudili vyjádření Andreje Babiše, že by neposlal vojáky do Pobaltí v případě, že by bylo napadeno.

10:29

Ukrajinský server Gazeta.ua označil za skandální nedělní výrok Andreje Babiše, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země neposlal napadené zemi české vojáky na pomoc. Jeho prohlášení v televizní debatě si všímají i další média na Ukrajině nebo v Rusku. Odmítnutí vojenské pomoci Polsku a pobaltským zemím v případě útoku na ně by přitom bylo porušením českých závazků vůči spojencům v NATO, jak poznamenal jeho volební rival Petr Pavel, píše ruská státní agentura TASS.

10:26

Ostravský primátor Tomáš Macura z hnutí ANO se v reakci na nedělní prezidentskou debatu opět vymezil vůči předsedovi hnutí Babišovi. "Politika nesmí být vedena bez skrupulí, stylem "účel světí prostředky". A to ani v předvolební kampani. Andrej Babiš nemůže být náš prezident," napsal.

Dodal, že pokud se ukáže, že Babišovo nedělní vystoupení v debatě České televize reprezentuje oficiální nebo většinový názor v hnutí, byla by překročena červená linie pro Macurův odchod z něj.

10:03

Andrej Babiš podle vládních politiků zpochybněním pomoci napadené zemi NATO ukázal, že je pro Česko bezpečnostním rizikem. Česko své závazky dodrží, zdůraznili.

08:25

Polská média i uživatele Twitteru zaskočilo tvrzení kandidáta na prezidenta Andreje Babiše, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské země české vojáky na pomoc určitě neposlal. V reakci na výroky bývalého premiéra v nedělní televizní debatě s jeho konkurentem Petrem Pavlem se v Polsku pozastavují nad tím, zda Babiš zapomněl na české závazky plynoucí z členství v NATO.

Babiš odpovídal na otázku, zda by Česko mělo splnit své závazky a poslat v případě napadení Polska do této země například vojáky. "Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru," prohlásil. 

23:40

"Vždycky počítám s tou nejhorší variantou," odpověděl po debatě Pavel na dotaz, zda počítal po Babišově opakovaném odmítání pozvání do dnešního duelu v ČT s tím, že by jeho protikandidát nakonec přišel. "Debaty s Andrejem Babišem si asi nikdo moc neužívá. Já také ne," doplnil. Babišovu vysvětlení, že na jeho konečné rozhodnutí mělo vliv dnešní kázání pražského arcibiskupa Jana Graubnera, Pavel řekl, že tomu moc nerozumí. "Ne že by dneska procitl na základě kázání, ale spíš si s marketingovými experty vyhodnotili, že by na debatu jít měl, protože je to jedna z posledních šancí, jak ovlivnit voliče," míní Pavel.

23:33

K debatě s Babišem Pavel uvedl, že ho vždy dokáže překvapit, kolik lží a překroucených faktů v jedné debatě jeho protikandidát prezentuje. "Dnes jich bylo opravdu hodně a pro mě asi tím nejzásadnějším bylo, že naprosto nepochopil smysl spojeneckých závazků v rámci NATO," řekl. To vidí jako riziko. "Jestli je někdo schopen říci, že nepřijdeme na pomoc našim spojencům, tak jak bychom mohli chtít, aby někdo přišel na pomoc nám," komentoval Babišovy výroky.

23:09

Babiš korigoval své vyjádření z večerní debaty v České televizi a uvedl, že pokud by skutečně byl napaden členský stát NATO, článek pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně a vzájemné pomoci zemí NATO by "pochopitelně dodržel". Předtím v diskusi se svým protikandidátem Petrem Pavlem na dotaz moderátora uvedl, že v případě napadení Polska či pobaltských států by nevyslal české vojáky na pomoc napadené zemi, která by byla stejně jako Česko členem NATO. 

23:02

Oba kandidáti se v debatě shodli na tom, že zrušená superhrubá mzda už by neměla být obnovena. Zdanění takzvané superhrubé mzdy fungovalo od roku 2008 a znamenalo, že základem daně byla hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění.

23:00

Stovky příznivců prezidentského kandidáta Petra Pavla se v neděli večer sešly v pražském Lucerna Music Baru na akci s názvem Společně pro Pavla. Před zahájením v 19:00 se před vchodem vytvořila fronta, klub byl téměř zaplněný, vstup byl zdarma. Program zahrnoval na 35 vystoupení kapel a osobností, které Pavla podporují. Pavel původně měl do klubu po debatě České televize přijít, kvůli nemoci ale účast odřekl a nedorazil. Koncerty na jeho podporu se konaly i v dalších městech Česka.

22:58

"Všechna média jsou pro vás," tvrdil Babiš. "Kromě těch vašich," opáčil Pavel. Babiš tvrdí, že pokud se Pavel stane prezidentem, zůstane společnost rozdělena. Pavel naopak prohlásil, že jestli někdo v poslední době rozděloval společnost, je to především Babiš.

22:52

Pavel kvůli viróze ruší část programu, nepřijde do debaty na Novinkách.cz a nejede do Kolína. V úterý již chce jet do Příbrami.

22:19

Andrej Babiš řekl, že podle prezidenta Miloše Zemana není jmenování nového předsedy Ústavního soudu na pořadu dne. V debatě v České televizi Babiš uvedl, že mu to Zeman řekl, když spolu mluvili. Doufá proto, že prezident nového předsedu soudu nejmenuje. Zeman poprvé nepřímo potvrdil loni v prosinci, že uvažuje o jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Jeho úmysl vyvolal spory, protože současnému předsedovi soudu Pavlu Rychetskému končí mandát až v srpnu, ale Zemanovi skončí již v březnu. Řada ústavních právníků takový postup označila za protiústavní.

22:00

Ohledně pomoci Ukrajině Babiš řekl, že není důvod snižovat komfort českých občanů. Pavel mu řekl, že jde o věc, která je podle něj Babišovi cizí, a to je solidarita.

Dodal, že česká pomoc Ukrajině má sice za důsledek částečné snížení komfortu, ale je to vinou války, kterou rozpoutalo Rusko. Babiš uvedl, že Ukrajině pomáhá NATO a EU, ale českým občanům vláda nepomáhá. Pavel také Babišovi řekl, že je chaotický mikromanažer a že v diskusi řekl hromadu nesmyslů. V jiný okamžik označil Babišova tvrzení za nehoráznost.

21:29

"Když jsem měl možnost s nimi mluvit, slyšel jsem, že jim nejvíce chybí reforma vzdělávacího systému. Pak je trápí otázky menšin a životního prostředí prostředí. To nejjednodušší, co se dá dělat, je mladé lidi k tomu přizvat," odpověděl Petr Pavel na otázku, jak chce zaujmout mladé voliče. Dodal, že by se Hrad měl mladým otevřít.

21:18

Andrej Babiš v debatě v České televizi řekl, že v teoretickém případě napadení Polska či pobaltských států by nevyslal české vojáky na pomoc napadené zemi, která by byla stejně jako Česko členem NATO. Nerespektoval by tak princip kolektivní obrany NATO. "Já chci mír, nechci válku," řekl v debatě České televize.

Babišův protikandidát Petr Pavel v debatě uvedl, že Česko má jako země NATO závazek přijít ostatním členským zemím v případě napadení na pomoc. Česko je členem Severoatlantické aliance od roku 1999, stejně jako Polsko. O trojici pobaltských zemí se NATO rozšířilo o pět let později.

Petr Pavel a Andrej Babiš. Prezidentský duel, Národní muzeum
Petr Pavel a Andrej Babiš. Prezidentský duel, Národní muzeum | Foto: ČTK
21:11

Babiš mimo jiné znovu obvinil Pavla, že chtěl vyslat vojáky na Ukrajinu. Pavel řekl, že psal o zajištění humanitárního koridoru. "Nepochopil jste obsah tohoto tweetu," uvedl Pavel. Kandidáti se přeli kvůli ekonomice. Pavel připomněl, že Babišova vláda výrazně zadlužila Česko, Babiš to popíral.

20:54

"Byl jsem pouze řadovým členem KSČ," řekl Andrej Babiš v debatě. "Nikoho jsem nepoškodil, nikomu jsem neublížil," uvedl o své minulosti v KSČ Petr Pavel. Dodal, že své členství odčinil činností po roce 1989.

20:48

Babiš v ČT v debatě prezidentských kandidátů opět tvrdí, že Pavel neusiluje o mír, Pavel odpověděl, že je to právě naopak a že Babiš "lže, kudy chodí".

20:47

Petr Pavel podle Andreje Babiše lže, když tvrdí, že není kandidátem vlády, zaznělo v debatě České televize. "Pokud to berete touto logikou, tak jste vy kandidátem KSČM, protože vás podpořila," odpověděl Pavel.

20:44

"Lidem jste pomáhal tím, že jste rozdával cukrátka a zadlužil zemi nejvíce v historii," odpověděl Petr Pavel na tvrzení Andreje Babiše, že pomáhá lidem.

20:31

Na dotaz moderátora, o čem Babiš při své návštěvě v uplynulém týdnu v Děčíně jednal s komunistickým politikem Josefem Skálou a poslancem SPD Jaroslavem Foldynou, Babiš řekl, že s Foldynou mluvil, protože je poslanec. "Co se týká pana Skály, ten tam přišel v Děčíně, má nějaký podcast, vůbec jsme se nebavili," prohlásil Babiš. "Pan Skála vítal invazi vojsk Varšavské smlouvy stejně jako to má napsané pan generál v životopise," řekl v debatě Andrej Babiš. Pavlovi přitom v době invaze bylo sedm let. "Budu jednat s každým občanem Česka, což neznamená, že souhlasím s jeho názory," dodal Babiš.

 

20:15 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Do prezidentské debaty na ČT dorazil Petr Pavel i Andrej Babiš, který dřív uvedl, že nepřijde. "Je to jeden nefér útok za druhým a myslím, že si mnoho občanů oddechne, až to skončí," řekl hned v úvodu debaty Pavel na dotaz, jak vnímá předvolební kampaň.

19:20

Podle jihomoravské KSČM stranu o podporu požádal sám Andrej Babiš. Vedení KSČM před druhým kolem prezidentských voleb následně vyzvalo své členy, sympatizanty a voliče k jeho podpoře. 

14:24 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel posiluje roli favorita sázkařů v prezidentské volbě. Kurzy na jeho vítězství ve druhém kole volby, které se uskuteční 27. a 28. ledna, jsou nyní kolem 1,10:1, zatímco ještě ve čtvrtek činily průměrně 1,18:1. Naopak kurzy na výhru Pavlova protikandidáta, předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, se výrazně zhoršily. Většinou jsou nyní zhruba na 7,20:1, ve čtvrtek se pohybovaly kolem 4,5:1.

11:51 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Generál ve výslužbě Petr Pavel by ve druhém kole prezidentské volby porazil předsedu ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše se ziskem 57,6 procenta hlasů. Babiš by měl 42,4 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News, který televize zveřejnila dnes.

10:18 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala v 10:00 bohoslužba za vlast. Přišel na ni končící prezident Miloš Zeman i oba jeho potenciální nástupci, armádní generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, s manželkami. Mezi účastníky je také neúspěšný kandidát na prezidenta a senátor Pavel Fischer. Bohoslužba za vlast, kterou slouží pražský arcibiskup Jan Graubner, se koná necelý týden před druhým kolem prezidentských voleb.

Účastníci bohoslužby si mohou v transeptu katedrály prohlédnout korunovační klenoty, u oltáře je vystavena lebka svatého Václava. Bohoslužbu zakončí modlitba za vlast, zpěv státní hymny a svatováclavského chorálu.

09:25

Prezidentský kandidát Petr Pavel se ohradil proti falešnému videu, které koluje po sociálních sítích. Podle něj měl na mítinku v Ostravě říct, že Ukrajině lze pomoci vyhrát válku tím, "že vstoupíme do války s Ruskem". Pavel však nic takového neřekl. Z originálního videa z akce je patrné, že někdo Pavlovy odpovědi sestříhal tak, aby zcela změnil jejich vyznění. 

22:04

Danuše Nerudová, která v prvním kole voleb skončila třetí, zveřejnila výhrůžný dopis, který jí přišel kvůli kritice Andreje Babiše. "V tomto týdnu jsem obdržela dopis, kvůli kterému mám k sobotnímu projevu Andreje Babiše asi také co říct. Není to totiž tak, že by tyto praktiky používal jen jeden tábor," napsala.

20:11

Druhého kola prezidentských voleb by se chtělo podle průzkumu určitě zúčastnit 71 procent lidí a spíše 13 procent. K volebním urnám naopak určitě nechce přijít devět procent voličů a spíše šest procent. Jedno procento dotázaných není rozhodnuto. Účast v prvním kole voleb, které se konalo 13. a 14. ledna, byla 68,2 procenta. Byla dosud nejvyšší ve volbách prezidenta.

19:29

Pokud by se tento týden konalo rozhodující druhé kolo volby prezidenta, ovládl by ho bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel. Určitě by ho volilo 46 procent lidí a spíše sedm procent. Pro jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO) by určitě hlasovalo 29 procent a spíše devět procent voličů. Koho budou volit, zatím neví devět procent respondentů. Vyplývá to z průzkumu Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi.

15:20

Výhrůžky Babišově rodině nyní umožní Babišovi hrát roli oběti, míní někteří politologové. Dopady na voliče nepřeceňují.

14:26

Ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí Starostové a nezávislí řekl, že policie hrozbu Babišově ženě prověří stejně vážně jako každou jinou. Atmosféru agrese ale podle něj může hodně zmírnit právě Babiš.

Podobně se ke kauze vyjádřil také premiér Petr Fiala za ODS. Zdůraznil, že je potřeba odsoudit výhrůžky násilím, ale stejně tak je podle něj třeba odsoudit lži v kampani.

14:19

Babišův protikandidát ve druhém kole prezidentských voleb Petr Pavel uvedl, že odsuzuje projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině. Kampaň je ale podle něj vypjatá hlavně kvůli tomu, že Babiš straší voliče.

14:17

Mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová řekla, že se kriminalisté zásilkou adresovanou Babišově manželce zabývají. Babiš podle ní zásilku obdržel ve čtvrtek, nahlásil ji ale až v sobotu. Zatím neupřesnila, zda byla u dopisu skutečně ostrá munice. Řekla pouze, že předmět vypadající jako náboj ještě prověří znalec.

14:05

Andrej Babiš tvrdí, že v sobotu obdržel obálku adresovanou jeho ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. "Jde bohužel o zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Okamžitě jsem kontaktoval policii, která věc vyšetřuje a které děkuji za její pohotovou reakci," uvedl předseda hnutí ANO po poledni na tiskové konferenci v Praze. Dodal, že na otázky novinářů nebude odpovídat.

12:02

Mladí lidé se najdou i mezi podporovateli Andreje Babiše. Jednoho z nich na předvolebním mítinku prezidentského kandidáta vyzpovídal reportér Radek Bartoníček.

20:31

Jsem si jistý, že vyhrajeme, napsal kandidát na prezidenta Petr Pavel na Twitteru po tom, co se sešel s více než osmi tisíci lidmi v Brně. 

20:31

Reportér Aktuálně.cz na mítinku Petra Pavla v Brně vyzpovídal jeho podporovatele. 

18:59

V Děčíně dnes čekali na kandidáta na prezidenta a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jeho příznivci i odpůrci. Mezi početný dav přijel s více než hodinovým zpoždění. Na místě odděloval obě skupiny antikonfliktní tým. Po celou dobu vystoupení Babiše na improvizovaném pódiu na náměstí skandovala skupina jeho odpůrců "Pavel na Hrad" a "Babiše do koše". Babiš, který je poslancem za Ústecký kraj, zopakoval řadu výtek, které má vůči kandidátovi Petru Pavlovi, bývalému vysokému představiteli české armády a NATO, jenž spolu s Babišem postoupil do druhého kola prezidentských voleb.

17:25

Reportér Aktuálně.cz Petr Spáčil z mítinku Petra Pavla v Brně: 

17:00 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Podporu Pavlovi vyjádřili primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS), jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), ale například i herci Ondřej Vetchý nebo Bolek Polívka. Vaňková vyzvala lidi, aby šli k volbám. "Každý jeden hlas bude důležitý. A jen připomenu, že v prvním kole Brno volilo generála Pavla a bude ho volit i v kole druhém," řekla.

17:00

Kandidát na prezidenta Petr Pavel na mítinku v Brně řekl, že se nerozhodne jen o tom, kdo usedne na Hrad, ale také o stylu života a o budoucnosti země. "Je to souboj dvou světů. V tom prvním, ve kterém se cítím já doma i naprostá většina z vás, je odvaha, čest a důstojnost a říká se pravda, i když se to nehodí. Ten druhý je svět plný lží, chaosu a vyvolávání strachu, které slouží těm, kteří z něj mají prospěch," řekl.

16:23

Pavel vyzval na setkání v Brně lidi, aby se nenechali odradit a zastrašit a přišli k druhému kolu prezidentských voleb.

16:21

Pavla přivítalo v Brně u Janáčkova divadla podle úřadů kolem šesti tisíc lidí. Policie zatím neeviduje problémy.

16:20

Starostové pro Liberecký kraj, odnož hnutí STAN, aktivně podpoří Petra Pavla v druhém kole prezidentských voleb. Podpora z jejich strany bude formou billboardů, plakátů na výlepových plochách, inzerátů v denním tisku i prostřednictvím sociálních sítí. Zároveň chtějí poukázat na sliby druhého kandidáta na prezidenta Andreje Babiše, které podle nich nesplnil.

"Klid a rozvaha Petra Pavla během celé prezidentské kampaně jsou pro nás příslibem, že v případě jeho zvolení prezidentem republiky výraznou měrou přispěje ke spojení v této chvíli tolik rozdělené společnosti," řekl předseda Martin Půta, který je zároveň libereckým hejtmanem.

16:14

Do Brna s Petrem Pavlem dorazila i neúspěšná kandidátka a jeho podporovatelka Danuše Nerudová. 

16:11

Podívejte se, jak to vypadalo ve čtvrtek na mítinku Petra Pavla s jeho příznivci v Ostravě. 

16:09

Radnice Brno-střed odhaduje, že k Janáčkovu divadlu přišlo na setkání s kandidátem na prezidenta Pavlem kolem dvou tisíc lidí, další na místo přicházejí.

16:09

Reportér Aktuálně.cz Petr Spáčil sleduje setkání prezidentského kandidáta Petra Pavla s jeho příznivci v Brně. 

15:17

Andrej Babiš opustil po 15. hodině Jablonec nad Nisou, aniž by se dostal na náměstí za podporovateli. Přístup mu zatarasili jeho odpůrci. Policie nezasahovala.

14:45

Při přesunu na náměstí v Jablonci nad Nisou za svými podporovateli musel předseda ANO zůstat stát v ulici, která do náměstí ústí. Početná skupina jeho hlasitých odpůrců mu na náměstí zablokovala vstup, někteří mají transparenty například s textem: "Nechci se dalších pět let stydět za prezidenta." Policie zatím nezasahuje, žádné potyčky na místě dosud nevznikly.

14:28

Andrej Babiš vyrazil po prvním kole prezidentských voleb za svými voliči nejdříve do Městského divadla v Benešově. Ještě než přišel na pódium, mluvilo Aktuálně.cz s některými voliči, jejich názory přináší. 

14:01

Neúspěšná kandidátka Danuše Nerudová přispěla do kampaně Petra Pavla, kterého podporuje, také proměnou svých billboardů.

13:31

Také v Jablonci nad Nisou na Andreje Babiše čekaly desítky příznivců a odpůrců, hlasitější jsou kritici. Po příjezdu do Jablonce, kam přijel z Liberce tramvají a autobusem, se předseda ANO zastavil ve vinotéce pro svařené víno. Poté zamířil přes ulici do hotelu Central, kde si objednal jídlo.

13:05

Andrej Babiš se v pátek odpoledne setká se svými příznivci v Děčíně. Zve je na setkání na Masarykově náměstí v 16 hodin, potvrdil děčínský primátor Jiří Anděl (ANO). V prvním kole Babiš v Děčíně s náskokem porazil Petra Pavla. Babiš byl od rána v Liberci a v poledne se přesunul do Jablonce nad Nisou, návštěva Děčína původně ohlášena nebyla.

12:36

Petr Pavel se v Ostravě setkal i s ostravským primátorem Tomášem Macurou, který jej podpořil stejně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Macura i Vondrák jsou z ANO, Pavlovým protikandidátem ve druhém kole je přitom předseda tohoto hnutí Andrej Babiš.

"Já si vážím Macurových postojů, které se nikdy nedržely jednoznačně v limitech jeho strany nebo hnutí. Byl vždycky člověkem, který mluvil sám za sebe a podle toho, co považoval za správné. Vážím si toto, jak se rozhodli, protože si dovedu představit, že uvnitř hnutí ANO to asi vyžadovalo odvahu se postavit proti hlavnímu proudu," řekl Pavel.

12:04

Na Soukenném náměstí v Liberci čekali na Babiše další příznivci i odpůrci, oba tábory od sebe dělily tramvajové koleje, přes které se překřikovali. Policisté účastníky davu následně odsunuli z kolejí, aby místem mohly projíždět tramvaje.

12:00

"Nakonec ale všechny přehlušila tato fanynka Andreje Babiše," napsala ke svému videu z Liberce reportérka Aktuálně.cz Michaela Endrštová.

11:58

Petr Pavel řekl, že z celé návštěvy Ostravy ho asi nejvíce překvapily účast a atmosféra na Masarykově náměstí. "Vnímám to jako návštěvu, která mi dodala zase obrovskou energii, i když to množství lidí mě občas až uvedlo do rozpaků. Na druhou stranu to vnímám jako obrovskou podporu a výraz toho, že Ostrava rozhodně není regionem, který by se nestaral o to, co se děje, nebo že by byla regionem, který je jednoznačně na straně mých oponentů," popsal Pavel.

11:21

V Liberci mezi protestujícími proti Andreji Babišovi byl i mladý muž s transparentem "Mlaďochy si nekoupíš". Rozhovor s ním natočila reportérka Aktuálně.cz Michaela Endrštová.

11:15

Petr Pavel ukončil návštěvu Ostravy a přesouvá se do Brna, kde se rovněž setká s voliči. 

11:06 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Druhého kola prezidentské volby, které se uskuteční 27. a 28. ledna, se chce zúčastnit 82 procent voličů. Devět procent je rozhodnuto, že k volbám nepůjde, vyplynulo z průzkumu agentury Median pro Radiožurnál a irozhlas.cz.

V prvním kole hlasovalo 68,2 procenta voličů, což byla vůbec nejvyšší účast ve volbách prezidenta a od vzniku samostatného Česka třetí nejvyšší účast po volbách do sněmovny v letech 1996 a 1998.

11:00

Hnutí Trikolora v prezidentské volbě podpořilo předsedu ANO Andreje Babiše. Hlava státu by podle jeho předsedkyně Zuzany Majerové měla vzejít spíše z opozice.

10:49

U nádraží v Liberci strávil Babiš v obležení svých příznivců i odpůrců, kteří se vzájemně překřikovali, více než hodinu. Obešlo se to ale bez fyzických konfliktů. V kontaktní kampani by měl Babiš dopoledne pokračovat v centru Liberce. Po poledni by měl tramvají a autobusem přejet do Jablonce nad Nisou a s voliči se setkávat tam.

10:31

Kandidaturu Petra Pavla podpoří v řadě měst po Česku koncerty Společně pro Pavla. Největší se chystá na neděli do pražského Lucerna Music Baru. Účast na něm podle organizátorů slíbilo přes 30 osobností. Další koncerty se budou konat v Brně, Plzni, Pelhřimově, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové nebo Benešově. Vstup bude zdarma.

10:21

"Říkala jsem, že nenávidím Pavla tak, jako vy nenávidíte Babiše," řekla jedna z podporovatelek Andreje Babiše. Rozpravu mezi podporovateli Babiše a jeho odpůrci v Liberci zaznamenala reportérka Aktuálně.cz Michaela Endrštová.

09:41

Andrej Babiš v Liberci po 9. hodině dorazil k nádraží, kde ho obklopil dav desítek lidí, odpůrců i příznivců. Vítal ho potlesk i pískot a ozývalo se současně skandování "Babiš na Hrad" a "Pavel na Hrad" v narážce na Petra Pavla, druhého prezidentského kandidáta. Příznivci se s Babišem také fotografovali. Po poledni by měl tramvají přejet do Jablonce nad Nisou a s voliči se setkávat tam.

09:40

Petr Pavel v Ostravě krátce navštívil kostel, v němž jsou i ostatky (kapka krve) papeže Jana Pavla II., a řekl, že na něj působí v mnoha ohledech. "Nejenom proto, že jsem se tady zase setkal s občany Ostravy v počtu, který jsem vůbec nečekal. I architektura tohoto kostela je unikátní a samozřejmě to, že tady jsou ostatky člověka, se kterým jsem se setkal, je taky symbolika," řekl Pavel.

Uvedl, že co říct si měl i se zdejším farářem, který je také motorkář. "Příští rok bude dělat motomši, tak jako je na mnoha místech v naší republice, takže když mi to jenom trochu vyjde, tak bych se rád zúčastnil taky," řekl.

09:34

"Když jste zvládl přečíst Švejka, co si takhle přečíst i Ústavu ČR?" stojí na transparentu jednoho z odpůrců Andreje Babiše (ANO) v Liberci. Rozhovor s ním pořídila reportérka Aktuálně.cz Michaela Endrštová.

09:08

Andrej Babiš dorazil do Liberce, kde by měl pokračovat ve volební kampani před druhým kolem voleb. Čekalo na něj několik příznivců i odpůrců.

09:00

Andrej Babiš (ANO) má v pátek naplánovanou návštěvu Liberce. Průběh akce bude sledovat reportérka Aktuálně.cz Michaela Endrštová.

08:47

Zatímco v minulosti byly mítinky Andreje Babiše především show, v níž účinkoval s poslancem ANO Alešem Juchelkou, nyní Juchelka chyběl.

08:44

Prezidentský kandidát Petr Pavel znovu vyrazil mezi lidi v Ostravě. Ráno přijel ke kostelu svatého Ducha v Zábřehu, kde jej hned obklopily desítky příznivců. Ze Zábřeha zamířil na návštěvu do hutního podniku Vítkovice Steel, kde mezi zaměstnanci stráví asi hodinu. Potom pojede do Brna, kde ho odpoledne čeká rovněž setkání s voliči.

06:42

Málokde je Andrej Babiš tak populární jako v Ostravě. Pravidelně vysoké volební zisky jeho hnutí nyní potvrdil i v prvním kole prezidentské volby. Přesto, že místní lídři ANO raději volili Petra Pavla. Ten ve čtvrtek vyrazil právě do Ostravy, na Masarykovo náměstí za ním přišlo několik tisíc lidí. "Neexistuje dělicí čára mezi Prahou a zbytkem. Všichni chceme slušný život," řekl a sklidil potlesk.

21:28

Spolu s Pavlem v Ostravě čepoval pivo i neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který Pavla stejně jako Danuše Nerudová podpořil v druhém kole. 

21:28

Hospůdka Kurnik Šopa byla zcela zaplněná a bylo téměř nemožné se do ní dostat. Davy příznivců se tísnily i na prostranství či v pivních stanech před podnikem stojícím mezi panelovými domy. Podporovatelé, mezi nimiž byli hlavně mladí lidé, se dožadovali podpisů, fotografií nebo natočení piva. Dav před restaurací skandoval "Pavel na Hrad", z jednoho z pivních stanů byla slyšet i česká hymna.

21:19

Jak vypadaly předvolební mítinky obou prezidentských kandidátů objektivy fotografů Aktuálně.cz?

20:48

"Myslím, že příště budeme muset na Baník, abychom se tam vešli," řekl Pavel v reakci na zájem lidí. "Je to velice příjemné vidět, kolik hlavně mladých lidí přijde podpořit něco, čemu věří. Je to krásné, protože to nejhorší, co bychom mohli mít, je, že se mladí lidé nebudou zajímat o to, co se kolem nich děje. Tady je vidět, že jim to není lhostejné," uvedl.

20:35

Po mítinku na náměstí se Pavel přesunul do restaurace Kurnik Šopa v Ostravě Porubě na setkání s mladými voliči. I o to byl velký zájem, řada lidí se dovnitř nedostala a stojí venku.

20:19

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček, který se diskuse také účastnil, prohlásil, že prezident by měl být vládě alespoň částečně oponentem, a ne jen servilně kývat. V publiku byli senioři, lidé středního věku, ale i studenti. Pro každého sedícího účastníka bylo připraveno malé pohoštění.

20:19

Podporu přijela Babišovi do Benešova vyjádřit i herečka Jaroslava Obermaierová, která Havlíčkovi vyčetla, že je při jednání s koaličními politiky příliš slušný. V sále se objevil také lékař Jaroslav Barták, kterého nedávno Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby z plánování tří vražd a vydírání. Chtěl se Babiše na něco zeptat, šéf ANO mu ale neudělil slovo.

19:48

Andrej Babiš v Benešově po hodině a půl ukončil předvolební debatu a dává podpisy. Na schodech hotelu jsou jeho odpůrci a skandují Pavel na Hrad.

19:33

Obrovský zájem lidí o setkání s Petrem Pavlem zaznamenal v ostravské Porubě reportér Aktuálně.cz.

19:25

Andrej Babiš o svých billboardech tvrdí, že nic špatného neudělal, že jen prosazuje mír. "Nechápu tu nenávist proti mně. Vždyť přece premiér Fiala mluvil o tom, že jsme ve válce. Ne já. Na svém billboardu nevidím nic špatného," uvedl bývalý premiér. Z Benešova, kde se koná mítink Andreje Babiše, informuje reportér Aktuálně.cz.

19:22

Pavel Fischer ve svém projevu v Ostravě označil Andreje Babiše za neodpovědného politika, kterého nelze pustit na Hrad. Naopak je přesvědčen, že Petr Pavel Česku neudělá v zahraničí ostudu a na Hrad vrátí důstojnost.

19:21

Danuše Nerudová se domnívá, že obdobná situace jako nyní při podpoře Petra Pavla dosud v Česku nikdy nebyla. "Podpora se většinou omezila na slovní podporu a myslím si, že je velmi důležité, že jsem nabídla všech 200 tisíc dobrovolníků, aby pomáhali. To spojení je hmatatelné. Myslím si, že to je úplně bezprecedentní, že je to nová kapitola politické kultury, kterou jsme otevřeli v České republice. Pevně věřím, že to bude takové memento pro další volby, že tím pozitivním jde tu negaci přetlačit," uvedla na setkání v Ostravě.

19:17

Protestující, kteří dorazili v Benešově na mítink Andreje Babiše, jsou venku za dveřmi, volají Hanba, hanba. Nebo Pavel na Hrad.

Andrej Babiš před 2. kolem prezidentských voleb přijel na setkání s občany do Benešova.
Andrej Babiš před 2. kolem prezidentských voleb přijel na setkání s občany do Benešova. | Foto: Honza Mudra
19:16

První půl hodinu mluvil na mítinku v Benešově jen Babiš, potom chvíli Havlíček a teď mají lidé možnost pokládat otázky. Babiš nejvíce mluví o tom, že je Pavel provládní kandidát, hájí své billboardy a popisuje, co všechno dělá podle něj vláda špatně, informuje z Benešova reportér Aktuálně.cz. 

Andrej Babiš před 2. kolem prezidentských voleb přijel na setkání s občany do Benešova.
Andrej Babiš před 2. kolem prezidentských voleb přijel na setkání s občany do Benešova. | Foto: Honza Mudra
19:11

Babišovi příznivci zaplnili sál Městského divadla v Benešově, který má kapacitu zhruba 250 míst. Předsedu hnutí ANO lidé přivítali bouřlivým potleskem a skandováním "Babiš! Babiš!". "Přišel jsem, protože za Babišem stojím. Je tu kampaň antibabiš ve všem," řekl starší muž, který na setkání dorazil s manželkou.

Andrej Babiš před 2. kolem prezidentských voleb přijel na setkání s občany do Benešova.
Andrej Babiš před 2. kolem prezidentských voleb přijel na setkání s občany do Benešova. | Foto: Honza Mudra
19:08

Před městským divadlem v Benešově, kde se Andrej Babiš sešel s voliči, protestuje asi 100 demonstrantů, informuje z místa fotograf Aktuálně.cz.

Andrej Babiš před 2. kolem prezidentských voleb přijel na setkání s občany do Benešova.
Andrej Babiš před 2. kolem prezidentských voleb přijel na setkání s občany do Benešova. | Foto: Honza Mudra
18:53

Po mítinku na náměstí se Pavel přesunul do restaurace Kurnik Šopa v Ostravě Porubě na setkání s mladými voliči. I o to byl velký zájem, řada lidí se dovnitř nedostala a stojí venku.

18:46

Petra Pavla přišlo na Masarykovo náměstí v Ostravě podpořit asi pět tisíc lidí, odhaduje reportér Aktuálně.cz.

Setkání s Petrem Pavlem v Ostravě.
Setkání s Petrem Pavlem v Ostravě. | Foto: Jiří Zerzoň
18:27

Danuše Nerudová, která v prvním kole prezidentské volby obsadila třetí místo, vyzvala lidi v Ostravě, aby se nenechali zastrašovat. "Nebojte se, jsme silnou zemí, máme silné instituce … nikdo z nás se nemá čeho bát, jen prostě potřebujeme být hlasitější než někdo, kdo tu vytváří všeobecný strach," uvedla Nerudová.

18:27

Podporu Petru Pavlovi kromě neúspěšných prezidentských kandidátů Pavla Fischera a Danuše Nerudové v Ostravě přišli vyjádřit například i někteří ostravští umělci nebo rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Podle Pavla, který se vymezil vůči tvrzením, že chce zemi zavést do války, volby rozhodnou o tom, jakou bude Česko v budoucnu zemí. V krajském městě a Moravskoslezském kraji ho v prvním kole prezidentské volby předseda hnutí ANO Andrej Babiš porazil.

18:21

Z mítinku Andreje Babiše (ANO) informuje reportér Aktuálně.cz.

18:14

Petra Pavla podpoří ve druhém kole i předseda ČSSD Michal Šmarda, informoval o tom na Twitteru.

17:53

Na prezidentského kandidáta Petra Pavla čekaly na centrálním ostravském náměstí tisíce lidí. Příznivci ho přišli přivítat už na nádraží.

Petr Pavel v Ostravě.
Petr Pavel v Ostravě. | Foto: Lukáš Bíba
17:42

Rozhovor s Babišovými odpůrci natočil v Benešově reportér Aktuálně.cz.

17:34

Na dnešní diskusi s prezidentským kandidátem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem v Benešově dorazili příznivci i odpůrci. Před hotelem Pošta, kde se má akce konat, postávalo kolem 17:30 asi 20 lidí s transparenty s nápisy jako "Benešov není Babišov" nebo "Lháře a estébáka na Hradě nechceme". Akce se zatím obešla bez incidentů, na pořádek dohlíží městská policie.

17:28

Studentské volby vyhrál jednoznačně bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ve druhém kole získal téměř 86 procent hlasů. Někdejší premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se přes 20 procent dostal těsně jen ve Zlínském a Ústeckém kraji, sdělili organizátoři v tiskové zprávě. Pořadatelem studentských voleb je společnost Člověk v tísni prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách.

17:02

Na Masarykově náměstí v Ostravě čeká na Petra Pavla několik tisíc lidí. Na místě je reportér Aktuálně.cz.

16:44

Petra Pavla přišli na Masarykovo náměstí do Ostravy podpořit i dobrovolníci Danuše Nerudové, informuje z místa redaktor Aktuálně.cz.

15:46

Petr Pavel je i po prvních dvou debatách před druhým kolem prezidentské volby dál sázkovým favoritem na hlavu státu. Na jeho vítězství je kurz průměrně 1,18:1. Jeho konkurent Andrej Babiš si od neděle bez ohledu na debaty mírně polepšil, jeho kurz na výhru je aktuálně okolo 4,5:1. Vyplývá to z webových stránek sázkových kanceláří.

15:36

Přijetí v Ostravě, kde dlouhodobě vítězí hnutí ANO, Pavla překvapilo. "Tohle jsem opravdu nečekal, musím říct, že mě to neustále přivádí do rozpaků, ale je to krásné. Já si nedělám iluze, že bych mohl přesvědčit nějak mnoho lidí, kteří už jsou dávno rozhodnutí pro Andreje Babiše, ale určitě bych rád rozptýlil alespoň některé obavy, které jsou šířeny, bohužel dost neférově," řekl Pavel. Dnes odpoledne se se svými příznivci setká na Masarykově náměstí a večer má pak v plánu setkání s mladými voliči.

Petr Pavel na cestě do Ostravy.
Petr Pavel na cestě do Ostravy. | Foto: Lukáš Bíba
15:34

Na nádraží v Ostravě-Svinově Petra Pavla podle policie vítaly desítky příznivců, jeho příjezd provázel i velký zájem médií. Než se z vlaku dostal k připravenému automobilu, trvalo to téměř půl hodiny. V krajském městě, kde ho v prvním kole prezidentské volby s výraznou převahou Babiš porazil, Pavla na nádraží přišli podpořit lidé různého věku. Od dětí a studentů, kteří se dožadovali podpisů a fotografií, až po starší lidi. Neplánovanou autogramiádu odstartovala prosba devatenáctileté Markéty Holaňové. "Je hodně ustálený, má své dobré názory a myslím si, že pro naši republiku to myslí hodně dobře," uvedla mladá žena.

Petr Pavel na cestě do Ostravy.
Petr Pavel na cestě do Ostravy. | Foto: Lukáš Bíba
15:31

Karel Kreml, předseda Klubu politické komunikace, vnímá v debatách u Andrej Babiše snahu zalíbit se všem cílovým skupinám, u kterých mu v průzkumech vyšlo, že má šanci je získat na svou stranu, nebo snahu je aspoň odradit.

"Na jednu stranu je katolík, aby zacílil na voliče Pavla Fischera zcela zjevně, proto chodí k Jezulátku. Za tři vteřiny je schopen říct, že je zastáncem esoteriky, což si zásadně protiřečí," doplnil v reakci na jedno z témat dnešní debaty, které se týkalo Babišovy úterní návštěvy v kostele.

15:30

Podle předsedy Klubu politické komunikace Karla Kremla je zjevné, že s blížícím se druhým kolem Andrej Babiš ztrácí nervy. "Háže nesouvisející informace jednu za druhou vedle sebe tak, že má člověk problém zjistit, co chce říct. A vedle toho stoicky klidný Petr Pavel, který poměrně rozumně odpovídá. Ten kontrast mezi nimi je obrovský," uvedl politolog. Doplnil, že původně si myslel, že Pavel bude muset v kampani přidat, nyní má za výmluvnější, že nepřechází do protiútoků.

15:28

Andrej Babiš se před druhým kolem volby snaží podle předsedy Klubu politické komunikace Karla Kremla získat na svou stranu voliče, kteří v prvním kole hlasovali pro neúspěšné uchazeče o Hrad, nebo je alespoň odradit od cesty k volebním urnám. Proto vede agresivní kampaň, řekl Kreml po debatě na webu Blesk.cz, kde se expremiér Babiš střetl s Petrem Pavlem.

15:03

Prezidentský kandidát Petr Pavel při zahájení návštěvy Ostravy ocenil podporu primátora i hejtmana z hnutí ANO. Podle něj projevili osobní odvahu.

14:14

V souvislosti s prezidentskými volbami se objevily stereotypy, které rozdělují společnost na lidi z měst a venkova. "Je směšné, když 'lufťáci' pohrdají 'místňáky' a naopak," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz geograf Radim Perlín.

13:20

Petr Pavel společně s protikandidátem Pavlem Fischerem ve společném videu vyzvali Fischerovy příznivce, aby podpořili Pavla. Fischer jim zároveň na svém webu vzkázal, aby se přičinili na tom, aby se prezidentem nestal Andrej Babiš.

12:20

Podporu od KSČM označil Babiš za dobrou zprávu. Zda mu to v druhém kole prezidentské volby pomůže, se podle něj uvidí.

12:16

Andrej Babiš bojuje s virózou, řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. I vzhledem k náročnému programu v předvolební kampani podle ní nakonec odpočíval, a proto nedorazil na večerní hlasování o nedůvěře vládě.

Babiš novinářům řekl, že "byl v pyžamu, měl v sobě tři vaječné koňaky a neměl řidiče". Od Schillerové prý měl informace, že hlasování se uskuteční až ve čtvrtek. Babiš se dnes chystá na setkání s voliči v Benešově.

12:11

Debata se stočila i k tématu náboženství v souvislosti s Babišovou úterní návštěvou v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně, kde je Pražské Jezulátko. Pavel uvedl, že náhlý příklon k víře ještě z nikoho charakternějšího člověka neudělal.

Babiš odmítl, že by jeho chování nebylo autentické, vzhledem k tomu, že se zajímá o astrologii. "Mě zajímá horoskop. Jsem znamení Panny, čistá, urputná a pracovitá Panna, pan Pavel je Štír," uvedl.

12:10

Babiš zopakoval, že by zkusil jako prezident podpořit řešení války na Ukrajině tím, že by usiloval o mírový summit v Praze. Pavel to označil za plácnutí do vody, dokumentuje to podle něj Babišův chaotický přístup k zahraniční politice. Mírový plán musí podle něj zajistit organizace, ve kterých je Česko členem a má v nich své zástupce.

12:09

V závěru debaty si mohli kandidáti navzájem položit otázku. Babiš se na Pavla obrátil s dotazem, proč prosazuje přijetí eura. Pavel uvedl, že ze společné evropské měny by se neměl dělat strašák a měla by se kolem ní vést racionální debata. Podpora přijetí eura podle něj neznamená, že by ho Česko zavádělo "hned teď".

Pavel se naopak ptal, jak jde Babišovo heslo, že má na prvním místě lidi, dohromady s tím, jak bohatnou a zdražují firmy z holdingu Agrofert. Babiš řekl, že o cenách potravin rozhodují obchodní řetězce, nikoliv výrobci.

10:50

Pavel odmítl, že by jeho kampaň byla reaktivní. "Mluvím o tom, že chci vrátit prezidentskému úřadu vážnost, důstojnost, je to aktivní přístup ke kampani," uvedl. Babiš popřel, že by se před druhým kolem inspiroval negativní kampaní prezidenta Miloše Zemana namířenou proti Jiřímu Drahošovi před pěti lety. Zeman tehdy spojil Drahoše s přijímáním migrantů. 

10:32

Pavel se také podivoval nad Babišovým plánem konzultovat z Hradu kroky s jednotlivými ministry vlády Petra Fialy (ODS), když kabinet v kampani nevybíravě kritizuje. Vyčítal mu sklony k mikromanažerství. Babiš Pavla spojoval s vládní koalicí. "Pokud pan Pavel bude na Hradě, bude úplná totalita," útočil Babiš na Pavla.

10:00

"Současné pracovníky Hradu bych si tam nenechal, měl jsem s nimi negativní zkušenost," řekl Babiš.

09:58

Vedení KSČM před druhým kolem prezidentských voleb vyzvalo své členy, sympatizanty a voliče k podpoře Andreje Babiše. Než v předloňských volbách ztratili komunisté pozici sněmovní strany, podporovali menšinovou vládu Babišova ANO a ČSSD. "Jestliže je totiž Andrej Babiš zlo, tak jeho protikandidát Petr Pavel je vyložené peklo pro ČR i její občany," uvedli komunisté. 

09:57

"Pozici pana Tomia Okamury (SPD) moc nerozumím. Bere nás jako konkurenční hnutí," řekl Babiš k Okamurově zdráhání přímo podpořit Babiše ve druhém kole.

09:55

Babiš v rámci kampaně dál chystá výjezdy po Česku. Navštíví v příštích dnech třeba Liberec, v pondělí pojede do Brna.

09:48

"Sobotní tiskovka po volebních výsledcích se mi moc nepovedla," řekl Babiš v debatě. 

09:47

"Babiš na Hradě by byl rizikem, je propojením politické, ekonomické a mediální moci. Dostal by nás blíže k Maďarsku, což si myslím, že většina občanů nechce," řekl Petr Pavel v debatě.

09:40

Andrej Babiš v debatě na webu Blesk.cz připustil, že změní nápis na svých volebních billboardech. "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják." stojí na nich. "Místo vojáka tam bude generál," řekl Babiš.

09:04

Andreje Babiše dál vyšetřují ve Francii, kde je podezřelý z praní špinavých peněz a daňových úniků. Francouzské úřady to potvrdily Hospodářským novinám. Babiš v sobotu po vyhlášení výsledků prvního kola prezidentských voleb uvedl, že ve Francii není vyšetřován. "Nikdo mě nekontaktoval," tvrdil.

07:46

Zatímco většina voličů teprve napjatě sledovala sčítání hlasů po prvním kole prezidentských voleb, ve společnosti Blindspot Solutions měli jasno. Stačilo jim k tomu prvních 15 minut. V tu chvíli drtivě vedl Andrej Babiš, predikce technologické firmy ale hlásila, že zvítězí Petr Pavel. Společnost, která jinak pomáhá velkým podnikům s nakládáním kontejnerů, odhadla konečné výsledky nejlépe. Přečtěte si celý text na Aktuálně.cz.

18:04

Aktuálně.cz oslovilo poslance a další členy ANO. Andreje Babiše budou volit, protože je podle nich schopný a zkušený. Někteří ale přiznali, že dají hlas Petru Pavlovi.

16:47

Generál Pavel umí v několika málo slovech vtipně smečovat, což je daleko cennější než půlhodinové proslovy, říká herec Josef Kubáník.

15:52

Mezi komunikační přednosti Petra Pavla patří podle expertů sdružení PR Klub rozhodnost, klid, korektnost, podpora od známých tváří či vzhled. Jeho soupeř ve druhém kole voleb Andrej Babiš pak boduje díky aktivitě, jednoduchosti svých sdělení, emocím, svému týmu i tomu, že je známou osobností, tvrdí klub sdružující profesionály v oblasti public relations a komunikace.

15:51

Prezidentský kandidát Petr Pavel uvedl, že jej nepřekvapuje, že někdo rozesílá lidem přes SMS lež, kterou si dal Andrej Babiš na billboardy.

15:24

Petr Pavel se dohodl s protikandidátem z prvního kola Pavlem Fischerem na spolupráci v předvolební kampani. Fischer se například zúčastní setkání s voliči v Brně nebo Ostravě, chystají se i další akce. Ve středu spolu natočili dva předvolební spoty. Spolupráce bude podobná jako s další protikandidátkou Danuší Nerudovou.

15:22

Policie se zabývá falešnými SMS, které jménem prezidentského kandidáta Petra Pavla vyzývají, aby lidé šli pro výzbroj k mobilizaci na Ukrajině.

15:00

Češi v souvislosti s volbami v minulém týdnu na internetu nejvíce hledali mapu volebních místností a výsledky prvního kola. Zadávání těchto dotazů vzrostlo o více než 5000 procent. V souvislosti s finalisty pak největší nárůst zaznamenaly dotazy "kde se narodil Petr Pavel" a "kde bydlí Andrej Babiš".

U finalisty prezidentské volby Andreje Babiše nejvíce narostl zájem také o to, proč jej volit, nebo naopak nevolit, kdo jej volí, a trochu předčasně byl populární také dotaz "jak se stal Babiš prezidentem". V souvislosti s Petrem Pavlem lidé nejčastěji hledali také, co slibuje nebo co chce, kde žije nebo kdo za ním stojí.

14:48

Kristian Berg Harpviken, expert na mírová vyjednávání z institutu PRIO v Norsku, které se na usmiřování znesvářených stran všude na světě dlouhodobě specializuje, komentuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz slib Andreje Babiše, že uspořádá mírový summit v Praze. 

13:21 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Premiér Petr Fiala (ODS) se po druhém kole voleb bude chtít co nejrychleji setkat s nově zvoleným prezidentem a nastavit systém komunikace mezi vládou a hlavou státu. Uvedl to po dnešním zasedání kabinetu. Ústavní činitelé spolu mají mít otevřený způsob komunikace a pokoušet se dospět ke shodě v klíčových otázkách zahraniční politiky či českých zájmů, dodal Fiala.

12:12

"Naše pozvání do profesionálně vedené, nestranné debaty pořád platí. A bude platit až do začátku nedělního vysílání," napsala Česká televize na Twitter. Reagovala tak na Babišovo odmítnutí účasti v duelu. Babiš se debatě ve veřejnoprávní televizi vyhnul i před prvním kolem, odmítl také Primu a přišel jen na Novu.

11:23

"Mít v čele státu prezidenta a vrchního velitele ozbrojených sil, který si myslí, že by se NATO mělo změnit v útočnou organizaci, je rizikem pro Česko. Nepochopil, jak obranná organizace funguje," odvětil Pavel Babišovi.

Babiš v roce 2017 ve své knize "O čem sním, když náhodou spím" napsal: "NATO by se mělo změnit z obranného paktu na útočný."

11:21

"Pavel je voják, takového prezidenta nepotřebujeme, protože již máme funkci náčelníka generálního štábu," řekl Babiš v debatě.

11:13

Dále se kandidáti bavili o postojích k Rusku."Ve chvíli, kdy Andrej Babiš začal mluvit o tom, že zatáhnu Česko do války, řetězová scéna se zatetelila. Proruská scéna pracuje nyní v zájmu Andreje Babiše," uvedl Petr Pavel.

Babiš mu oponoval a zdůraznil, že jako premiér vyhostil desítky ruských diplomatů. "Nikdy jsem ani nejednal s Putinem. Byl jsem přijat v Bílém domě. Vydali jsme proruského hackera Nikulina do USA. Jsou to nesmysly, nejsem proruský," řekl Babiš.

11:09

Babiš v debatě zopakoval své tvrzení, že Pavel je vládní kandidát. "Pokud já jsem vládní kandidát, tak pan Babiš je hradní kandidát a kandidát proruského tábora. Já celý život dělal naopak vše pro to, abych válce zabraňoval," reagoval Pavel.

11:07

"Petr Pavel pořád mluví o válce. Já ji nechci, já chci mír," řekl Andrej Babiš v prezidentské debatě serveru Deník.cz.

08:54

Jen devatenáct ze 124 volebních lístků tady v prvním kole prezidentských voleb neneslo jméno předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Přečtěte si reportáž z Milhostova na Chebsku:

08:53

"Andrej Babiš maximalizoval svoji podporu už v prvním kole. A protože nyní nemá moc kde brát, snaží se alespoň za každou cenu znechutit podporovatele protivníka. Ten řeší mnohem větší rébus," píše ve svém komentáři David Klimeš.

23:41

Také poslanec STAN Roman Bělor uvedl, že sněmovna byla vmanévrována do toho, aby se stala součástí marketingového plánu, jehož cílem je zvolit "slovenského Berlusconiho" za českého prezidenta. "To je v pravdě bizár," řekl. Podle dalšího poslance STAN Michaela Rataje je jediným skutečným důvodem schůze "snaha o rozpoutání bouře ve sklenici vody" v čase, kdy Babiš kandiduje na prezidenta a v souboji s bývalým vysoce postaveným vojákem Petrem Pavlem ztrácí. Poslanec ANO Robert Králíček komentoval vystoupení jako projev plný nenávisti a urážek.

23:40 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Poslanci ANO se proti tomu ohrazovali. "Pan Babiš tady ani není," prohlásil poslanec ANO Hubert Lang. "My jsme tady o tom vůbec nemluvili," dodal. Jeho stranický kolega Ladislav Okleštěk zdůrazňoval, že ANO vyvolalo tuto debatu kvůli tomu, že se neúspěšně snažilo dostat na program jednání problémy, na které se snaží upozorňovat. "Už jste si mohli všimnout, že tady pan Babiš není," konstatoval poslanec ANO Milan Feranec. "Zapomeňte dneska na Babiše," nabádala vládní poslance Berenika Peštová (ANO).

23:40 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Ve večerních hodinách začaly schůzi sněmovny provázet spory mezi opozičními a koaličními poslanci, zda je toto jednání, které vyvolalo opoziční hnutí ANO, součástí kampaně předsedy ANO Andreje Babiše před druhým kolem prezidentské volby. Poslanci ANO to odmítali. "Je třeba říci, že všichni chápou, kdo jsou soudní, že tato schůze je pouze jenom čistým zneužitím Poslanecké sněmovny před druhým kolem," prohlásil předseda klubu STAN Josef Cogan. "Je jasné, že prezidentská kampaň vašeho opozičního vůdce jede na plné obrátky. To myslím, že to chápu a v zásadě je to v pořádku. Ale v pořádku není, aby mu parlament dělal v této kampani stafáž," řekla místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN).

19:32

Na setkání s generálem Pavel přišlo do Ústí nad Labem nečekané množství lidí. Atmosféru na místě mapoval náš reportér Radek Bartoníček.

18:20

Senátor Pavel Fischer vyzval v dopise příznivce k podpoře prezidentského kandidáta Pavla. Uvedl, že ho tento týden podpoří na akcích v Ostravě a v Brně.

17:58

Pavlovi příznivci z celého Ústeckého kraje ho na setkání přivítali skandováním: "Pavel na Hrad". Pavel řekl, že cesta k řešení důsledků války na Ukrajině a dopadů krize na občany nevede přes sliby. Je podle něj nutné se zaměřit na lidi, kteří si sami pomoci nemohou. Volba prezidenta není podle Pavla až tolik o tom, kdo nahradí Miloše Zemana, ale jestli bude Česká republika zemí slušnou, kde umí jeden naslouchat druhému. Množství lidí na náměstí Pavla překvapilo.

17:49

"Je to naprostý nesmysl. Jako voják vím, jaká válka je, a nikomu bych ji nepřál. Jako prezident bych to ale nikdy ani neudělal lidem v této zemi, protože mám Česko rád," řekl Petr Pavel na setkání v Ústí nad Labem. Reagoval tak na řetězové e-maily, které šíří teze o tom, že pokud bude Pavel zvolen prezidentem, vtáhne Česko do války. "Nicméně, aby válka nebyla, musíme být co nejsilnější, a to i ve spojení v organizacích jako NATO a EU," dodal Pavel.

17:10

Prezidentský kandidát Babiš dnes sdělil, že se debaty v České televizi nezúčastní. Diskutovat bude v debatách Deníku, Blesku, Primy a Novy.

16:50

Petr Pavel se v centru Ústí nad Labem účastní setkání s lidmi. Přišlo jich na něj několik tisíc. Podívejte se na snímky z místa od reportéra Aktuálně.cz Radka Bartoníčka.

16:15

Bývalý premiér Andrej Babiš nakonec zavítal i do kostela s Pražským Jezulátkem. Na Twitteru zopakoval, že do něj chodí opakovaně a nikde to nezveřejňoval. Babiš chtěl původně přijít už ráno, ale správce kostela nechal objekt zavřít, protože nesouhlasí se zneužitím poutního místa k útočné a strach vyvolávající kampani.

16:05

Oba postupující kandidáty prezidentské volby čeká v tomto a příštím týdnu několik veřejných debat v médiích. Česká televize odvysílá svůj Prezidentský duel proti původnímu plánu již v neděli 22. ledna. Dnes uvedla, že na tento termín ho přesunula kvůli kolizi s debatou na konkurenční televizi Nova, která se uskuteční ve čtvrtek 26. ledna. O den dříve odvysílá diskusi televize CNN Prima News, účast v ní potvrdili Andrej Babiš i Petr Pavel.

15:08

Šéfka volební kampaně Petra Pavla v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, co bude dělat jeho tým v rozhodujících dnech před druhým kolem prezidentských voleb. "Kromě Ústí nad Labem, Ostravy a Brna vyjedeme ještě do dalších míst," avizuje Pavla Nýdrle.

11:50

Týmy Danuše Nerudové a Petra Pavla se v pondělí dohodly na podrobnostech spolupráce, které budou podle Pavla zahrnovat nejen verbální podporu. "Bude to o sdílení některých reklamních prostor, společném vystoupení při některých akcích, úzké spolupráci nejbližších týmů," uvedl Pavel.

Nerudová řekla, že oba kandidáti půjdou například dnes společně na pivo s týmy a dobrovolníky, ve čtvrtek Pavla doprovodí na mítink v Ostravě. Pavlovi nabídla přelepy svých reklamních ploch, které zajistí Pavlův tým.

Podobně by mohla vypadat i podpora od senátora Pavla Fischera, který skončil ve volbách čtvrtý a získal 376 705 hlasů. O podrobnostech se Pavel s Fischerem domluví ve středu, prvním výstupem bude společné video.

11:32

Strašení válkou, zatažením do války či mobilizací pokládá prezidentský kandidát Petr Pavel za zbabělost a zneužívání strachu. Na tiskové konferenci řekl, že mu kvůli zkušenostem z války na míru záleží víc než řadě politiků. Pavlův protikandidát ve druhém kole voleb Andrej Babiš nechal o víkendu vylepit mimo jiné billboardy se sloganem "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják." 

Pavel řekl, že udržení míru mu leží na srdci mnohem víc než řadě politiků, protože ji zažil a viděl, jak dopadá na vojáky i obyvatele. "Jsem poslední, kdo by chtěl zemi vtáhnout do války," uvedl. Dodal, že celá jeho práce v NATO byla o tom, jak mír udržet, prezentovat sílu aliance a odrazovat možné agresory od útoku na její členy.

11:22

Danuše Nerudová, která skončila na třetím místě v prvním kole prezidentských voleb, bude podporovat vítěze prvního kola Petra Pavla verbálně, sdílením reklamních ploch či společnými vystoupeními. Na společné tiskové konferenci Nerudová vyzvala své voliče, aby dorazili k druhému kolu voleb a volili Pavla. Jeho protikandidát Andrej Babiš podle ní představuje zlo, které nesmí skončit na Hradě.

Nerudová řekla svým více než 777 tisíc voličům z prvního kola, aby druhé kolo nevynechali. "Musíme porazit to zlo, které tu je. Zlo nesmí skončit na Hradě," uvedla. Pavel je podle ní zárukou toho, že se v kampani a později i z Hradu podaří zachovat témata zaměřená na mladé lidi, která vnášela do veřejného prostoru Nerudová.

11:00

"Petr Pavel a Danuše Nerudová oznámili spolupráci do druhého kola. Předali si dárky. Nerudová dostala hrníček a kávu, Pavel mikinu na chalupu," informuje redaktorka Aktuálně.cz Dominika Hromková z pražské Radlické kulturní sportovny, kde se koná společná konference Pavla a Nerudové.

10:59 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Premiér Petr Fiala (ODS) dnešní hlasování o nedůvěře vládě v Poslanecké sněmovně přičítá kampani šéfa hnutí ANO Andreje Babiše před druhým kolem volby prezidenta. Označil ji za nízkou a nepravdivou. Připomenul, že vláda, která má ve sněmovně pohodlnou většinu, čelí jednání o nedůvěře podruhé, přičemž i to první na podzim minulého roku se odehrálo krátce před volbami.

"Nemohu se ubránit dojmu, že není o tom, jak vláda pracuje, ale je součástí volební kampaně," uvedl Fiala k schůzi svolané hnutím ANO. Vládní koalice podle Fialy a předsedů ostatních vládní stran přistoupí k jednání pozitivně, využije ji k prezentování výsledků ročního působení kabinetu. "Od nás žádnou agresi neuslyšíte, uslyšíte věcné argumenty a výčet toho, čeho jsme dosáhli," komentoval předseda STAN Vít Rakušan.

10:51

Prezidentský kandidát Andrej Babiš dorazil před desátou hodinou na Pražský hrad. Server iDnes.cz přitom v pondělí uvedl, že Babiš se rozhodl návštěvu chrámu svatého Víta zrušit.

Před návštěvou výstavy měl původně Babiš v plánu zavítat do malostranského kostela na Pražské Jezulátko, který ale kvůli tomu zůstal dopoledne uzavřený. Správci nechtěli, aby předseda Babiš zneužil poutní místo k útočné a strach vyvolávající kampani, řekl v pondělí večer rektor kostela Pavel Pola. Babiš tvrdí, že návštěvu ke kampani zneužít nechtěl. 

10:44

Hnutí SPD nejednalo o přímé podpoře žádného kandidáta v druhém kole prezidentské volby, řekl předseda SPD Tomio Okamura. Stanovisko, že SPD nepodpoří kandidáta spojeného s vládní pětikoalicí, podle něj dává voličům víc možností, jak s hlasem naložit. Stanovisko podle něj podporuje i prezidentský kandidát SPD Jaroslav Bašta, který v prvním kole získal 4,45 procenta hlasů.

"Hnutí SPD v druhém kole prezidentské volby v souladu s našimi dlouhodobými politickými postoji nepodpoří kandidáta spojeného s Fialovou vládní pětikoalicí," zopakoval Okamura.

10:04

Pokud se Andreji Babišovi podaří znechutit potenciální voliče Petra Pavla a zvítězí, nastane situace, kterou Češi ještě nezažili, říká šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery v rozhovoru s Lindou Bartošovou. Situace podle něj bude horší než byla opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD. Další parlamentní volby pravděpodobně vyhraje ANO a ať bude premiérem kdokoli, bude poslouchat Babiše, který hnutí vlastní, uvádí Tabery.

21:08

Babiš řekl, že návštěvu Pražského Jezulátka ke kampani zneužít nechtěl. Byl tam už dříve třikrát a nikde to nezveřejnil, uvedl.

20:17

Kostel Pražského Jezulátka se v úterý kvůli chystané návštěvě Babiše uzavře. Správci nechtějí, aby ho zneužil k útočné a strach vyvolávající kampani.

20:06

Ať už v prezidentských volbách v Česku zvítězí kterýkoliv kandidát, vztahy s Ruskem nezmění, řekl ruské státní agentuře TASS ředitel Ruské rady pro mezinárodní vztahy Andrej Kortunov. Ten zároveň tvrdil, že změnit vztahy Prahy s Moskvou nové hlavě státu neumožní členství Česka v Evropské unii a Severoatlantické alianci, stejně jako český "vnitropolitický konsenzus o negativním postoji k Rusku".

19:48

Andrej Babiš přiznal, že na svých předvolebních billboardech mluví o Petru Pavlovi. "Možná místo 'voják' tam mělo být 'generál'. Takže to jsem kolegům řekl, že to není dobře," uvedl v České televizi. Dodal, že billboardy se budou měnit.

17:57

Petr Pavel má na svém transparentním účtu k dispozici přes 12,6 milionu korun, což je více než finanční limit výdajů na kampaň pro druhé kolo prezidentských voleb. Část peněz mu na účtu zbyla z prvního kola, dalších více než 11 milionů korun mu od sobotního rána do pondělních 17 hodin poslali jeho příznivci a sponzoři. Částku se Pavlovi podařilo vybrat zejména na drobných darech v řádu tisíců a desetitisíců korun, vyplývá z jeho účtu.

Andreji Babišovi od soboty na účtu přibylo asi 56 tisíc korun korun. V prvním kole jeho tým všechny dary vrátil a kampaň zaplatil z peněz hnutí ANO.

17:32

Ve čtvrtek Andrej Babiš vyrazí do Benešova na diskusi s podporovateli a zúčastní se debaty v Blesku, v pátek navštíví Liberec. Babiš a jeho protikandidát ve druhém kole prezidentských voleb Pavel se ve čtvrtek 19. ledna v 9:30 utkají v debatě deníku Blesk, informoval vedoucí zpravodajského a politického videoobsahu Blesku Jakub Veinlich.

Podle zástupce šéfredaktora zpravodajství a publicistiky televize CNN Prima News Jana Kálala potvrdili oba kandidáti účast také v prezidentském duelu, který bude Prima vysílat ve středu 25. ledna od 20:15. V úterý Babiš navštíví Pražské Jezulátko a výstavu korunovačních klenotů, do sněmovny půjde jen na hlasování o nedůvěře, sdělil mluvčí jeho hnutí Vladimír Vořechovský.

15:49

"Ve druhém kole prezidentských voleb plně podporuji Petra Pavla proti Andreji Babišovi. Pavla osobně podpořím na několika akcích v různých městech ještě tento týden," napsal na Twitter Pavel Fischer. Dodal, že jeho a Pavlův tým nyní spolupracují na úpravě propagačních materiálů, přípravě společných prohlášení a dalších záležitostech. Naplánovali také společná setkání.

14:37

Ke spolupráci před druhým kolem prezidentských voleb mezi Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou se oba vyjádří v úterý na společné tiskové konferenci.

14:27

Prezidentská kampaň by měla být vedena slušně, kandidáti by se měli vyvarovat používání lží a urážek, což je nedůstojné výběru prezidenta, uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

13:40

Čtyři okrskové volební komise při sobotním sčítání hlasů v prvním kole prezidentských voleb podle Českého statistického úřadu chybovaly. Odevzdaných hlasů měly více než vydaných obálek, celkově šlo o 17 hlasů, sdělil mluvčí úřadu Jan Cieslar. Zpětně podle něho chybu nelze opravit, úřad ji zaprotokoloval. Důvodem pochybení mohla být například nedůsledná kontrola při vyjímání hlasovacích lístků, které mohly být slepené, uvedl mluvčí.

13:33

Volební model před druhým kolem prezidentských voleb chystají společnosti STEM a Kantar, výsledky mají být známé o víkendu. Některé agentury pro výzkum veřejného mínění nebudou mezi prvním a druhým kolem prognózy o aktuálních šancích obou kandidátů publikovat. Předvolební průzkumy se podle zákona mohou naposledy před druhým kolem zveřejnit v pondělí 23. ledna.

12:18

Od vyhlášení výsledků prvního kola voleb došlo na transparentní účet Petra Pavla 2689 darů v celkové výši 7,115 milionu korun. Spolu s částkou zbývající z prvního kola tak má na účtu přes deset milionů. "Děkuji vám všem, že se ve volbách můžu opřít o tak jasnou podporu občanů a potvrdit, že kandiduji za vás, nikoli za zájmy politických stran nebo vlastního podnikatelského impéria," sdělil k tomu Pavel. 

11:46

Miliardář a majitel skupiny Jablotron Dalibor Dědek Aktuálně.cz sdělil, že pro druhé kolo pošle Petru Pavlovi znovu milion korun. Stejnou částku mu už poslal před prvním kolem voleb. Dědek patří k největším sponzorům v prezidentských volbách. Před prvním kolem podpořil kromě Petra Pavla i Danuši Nerudovou, poslal jí dva miliony.

11:17

Kandidát na prezidenta Petr Pavel má na transparentním účtu k dispozici již přes deset milionů korun, od sečtení prvního kola mu přišlo osm milionů.

10:14

Petr Pavel po vítězství v prvním kole prezidentských voleb zamíří do Ústí nad Labem či Ostravy, kde měl slabší výsledky. V plánu je i výjezd do Brna.

09:52

První kolo prezidentské volby hodnotí státní volební komise jako klidné. Zápis o výsledku volby bude zatím zveřejněn na webu ministerstva vnitra.

09:20

"Je zřejmé, že v souladu s dlouhodobými politickými postoji SPD rozhodně nepodpoříme kandidáta Fialovy vládní pětikoalice," napsal v neděli na Twitter předseda hnutí SPD Tomio Okamura. O tom, zda podpoří Andreje Babiše ve druhém kole prezidentské volby, se spekuluje od soboty, kdy byli jasní postupující z prvního kola.

08:01

Andrej Babiš má pro druhé kolo výrazně slabší výchozí postavení než jeho konkurent Petr Pavel. Nejsilnější munici vystřílel už v kole prvním - přetáhl voliče Jaroslava Bašty a přilákal lidi, kteří obvykle nevolí. Experti i sázkové kanceláře se proto přiklánějí k tomu, že expremiér má jen velmi malou šanci stát se příštím českým prezidentem. Přečtěte si článek o šancích obou kandidátů.

20:42

"Pane Babiši, svět se na nás dívá. Vaše slova o vojácích armády České republiky budete brát špatně zpátky. Jako ministryně obrany Vás prosím, nepoužívejte je v kampani. Nejsou to žádní krvelační váleční štváči, ale profesionálové a i výsluhy si, po odsloužených letech, zaslouží," vzkázala Jana Černochová (ODS) Andreji Babišovi v souvislosti s novými billboardy s Babišovou fotografií a nápisem se zjevnou narážkou na Pavla: "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják."

20:35

Záběry fotografa Aktuálně.cz ze včerejšího volebního štábu Danuše Nerudové.

19:58

"Filip během kampaně neskutečně dospěl. Mám velký respekt, jakou tíhu dokázal ve svém věku unést. Z vlastní vůle se stal důležitou součástí kampaně," píše o svém synovi Robert Neruda.

19:07 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Strana zelených vyzvala své členy, podporovatele a příznivce k volbě Petra Pavla ve druhém kole prezidentských voleb.

18:31 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

"Andrej Babiš není diplomat," uvedl na Twitteru ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Více informací doplní v úterý.

Dnes se na některých místech v Česku objevily nové billboardy s Babišovou fotografií a nápisem se zjevnou narážkou na Pavla "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják." Expremiér potvrdil, že jsou to jeho billboardy, nikoli zadané například některým podporovatelem.

18:25 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Mezi prezidentskými kandidáty z roku 2018 převládají příznivci Petra Pavla. Podporu mu vyslovili nejen jeho protikandidáti i z letošního prvního kola Pavel Fischer a Marek Hilšer, volit ho chce také například Michal Horáček. Na stranu Andreje Babiše se naopak postavil tehdejší vítěz volebního klání Miloš Zeman. Přízeň mu vyjádřil také Petr Hannig.

18:09

Prezident Miloš Zeman dá ve druhém kole volby hlavy státu hlas expremiérovi Andreji Babišovi (ANO). Zdůvodnil to větší politickou zkušeností opozičního lídra a tím, že v drtivé většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják. Bývalý vysoký představitel armády a NATO Petr Pavel, který v prvním kole získal nejvíc hlasů, je sázkovým favoritem druhého kola. 

17:58

"Důstojnost proti primitivismu. Pravda proti lžím. Odvaha proti zbabělosti," popisuje souboj Pavel-Babiš novinář a spisovatel Tomáš Etzler. 

První kolo prezidentských voleb nekomentovali jen samotní zúčastnění politici, ale i veřejně známé české osobnosti. Většina z nich bude v druhém kole podporovat generála ve výslužbě Petra Pavla.

17:43

Prezidentskému kandidátovi Petru Pavlovi zatím lidé přispěli na druhé kolo voleb téměř dva miliony korun. Od vítězství v prvním kole ho do dnešních 17:30 finančním darem podpořilo zhruba 800 lidí. Obdržel hlavně příspěvky v řádu tisíců korun. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Celkem na něm má aktuálně zůstatek 4,4 milionu korun. Protikandidátovi Andreji Babišovi kampaň platí jeho hnutí. Na účty mu zatím příznivci poslali dva drobné dary a odpůrci několik haléřových příspěvků s hanlivými vzkazy.

17:36

Opoziční hnutí SPD dá v brzké době určité doporučení k druhému kolu prezidentské volby. Řekl to jeho předseda Tomio Okamura. Poznamenal, že v sobotu večer se sešel s jedním ze dvou postupujících, bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Nechtěl ale předjímat, zda šéf hnutí ANO bude tím, koho SPD podpoří. Večer na Twitteru uvedl, že v souladu s politickými postoji hnutí rozhodně nepodpoří kandidáta vládní pětikoalice.

17:12

Návštěva u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebyla marketingový tah, reagoval na dnešní vyjádření někdejšího vysokého představitele české armády a NATO Petra Pavla v České televizi bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl, že s Macronem má přátelské vztahy a připomněl, že se s ním sešel i loni na podzim v Praze při summitu Evropské unie. 

16:29

"Praha je dlouhodobě liberálně-konzervativně a prozápadně orientována, potvrdila to i v těchto volbách," říká politolog Michal Pink.

15:16

Mladí podporovatelé bývalé rektorky Danuše Nerudové čekají výzvu, aby aktivně pomáhali Petru Pavlovi. Jsou připraveni změnit tým.

14:42

Prezidentskému kandidátovi Petru Pavlovi zatím lidé přispěli na druhé kolo voleb asi 1,25 milionu korun. Od vítězství v prvním kole ho do nedělních 14:30 finančním darem podpořilo zhruba 400 lidí. Obdržel hlavně příspěvky v řádu tisíců korun. Vyplývá to z jeho transparentního účtu.

Protikandidátovi Andreji Babišovi kampaň platí jeho hnutí ANO. Na účty mu zatím příznivci poslali dva drobné dary a odpůrci několik haléřových příspěvků s hanlivými vzkazy.

14:26

Pavel získal nejvíce hlasů v prvním kole voleb, náleží mu ale ještě jedno prvenství. Jako jediný vyhrál ve své domovské obci.

14:21

Volební studia tuzemských televizních stanic sledovaly při sobotním sčítání hlasů z prvního kola prezidentských voleb v průměru stovky tisíc diváků, alespoň na chvíli je pak zapnuly miliony lidí. Nejvyšší kontinuální sledovanost vykázalo volební studio ČT24, které sledovalo v průměru 776 tisíc diváků, další stovky tisíc diváků pak přilákala vysílání na komerčních stanicích Nova a CNN Prima News.

14:01

V současné době se podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) nepřipravuje amnestie ke konci mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl Blažek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V polovině prosince potvrdil i sám prezident, že amnestii do konce svého mandátu nevyhlásí.

13:40

Moravskoslezský hejtman a místopředseda ANO Ivo Vondrák zvažuje odchod z hnutí. Vadí mu směřování strany. Ve druhém kole prezidentské volby dá hlas Petru Pavlovi, kterého podpořil již v prvním kole. "Tady si prostě stojím za svým a myslím si, že bohužel včerejší tisková konference mě usvědčila v tom, co jsem si myslel, a to je to, že ta pozitivní kampaň, která se vedla, v podstatě okamžitě vzala za své," řekl Seznam Zprávám k projevu Andreje Babiše.

13:00

"Byla to slušná jízda, byla jsi skvělá," píše o své matce Danuši, která skončila na třetím místě, její syn Filip Neruda.

12:58

"Andrej Babiš včera v projevu zmínil, že jej StB za minulého režimu hlídala, aby nekradl. Skoro to vypadá, že tehdejší agenti prozíravě předpovídali budoucnost," glosoval Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na Primě Babišovu sobotní tiskovou konferenci. 

12:58

Opoziční SPD dá v brzké době určité doporučení k druhému kolu prezidentské volby, řekl předseda hnutí Tomio Okamura. Konkrétní nebyl. V sobotu se sešel s Babišem.

12:55

"Babišovy lži není třeba rozebírat. Je třeba se jim shovívavě usmát a hlavně se nenechat odradit," komentoval na Twitteru Pavel.

12:52

V případě, že by Zeman jmenoval předsedu Ústavního soudu na konci svého funkčního období, šel by Pavel cestou podání podnětu k Ústavnímu nebo Nejvyššímu správnímu soudu, aby tento postup přezkoumal a navrhl možné řešení. "Miloš Zeman by tím v podstatě vykrádal pravomoc nového prezidenta, protože ke střídání na postu předsedy Ústavního soudu má dojít až v srpnu," vysvětlil.

12:48

Dosavadní prezident Miloš Zeman podle Pavla přispěl k rozdělení české společnosti a k tomu, že Česko ztratilo v zahraničí důvěryhodnost kvůli jeho prohlášením ve vztahu k Rusku a Číně. "Svým přístupem odcizil politiku občanům, protože v ní viděli pouze štvaní a špínu," uvedl. Podle něj také degradoval vnímání ústavnosti.

12:47

"Jsem připraven kdykoli znovu vysvětlit svou minulost, nejsou tam žádná bílá místa," reagoval Pavel na Babišova obvinění, že byl komunistickým "rozvědčíkem".

12:45

"Babiš je sice lídrem nejsilnější opoziční strany, ale neměl naprosto žádný mandát vlády ani parlamentu, aby vedl jakékoli zahraniční jednání," uvedl Pavel v reakci na schůzku Babiše s francouzským prezidentem Macronem, kde podle informací České televize jednal mimo jiné o dostavbě Dukovan. "Z pozice předsedy opoziční strany nemá co vyjednávat o budoucnosti našich jaderných elektráren," uzavřel.

12:42

"Rozhodně nejsem nezkušený v politice," reagoval Pavel na kritiku Mioše Zemana. "Já nemám zkušenost s politikou, kterou reprezentují Andrej Babiš a Miloš Zeman, která je založená na překrucování, na lžích, osočování soupeřů a rozdělování společnosti. Tuto zkušenost rozhodně nemám a jsem za to rád, protože pro řízení slušného demokratického státu je spíše škodlivá, a na tom já stavět určitě nebudu," dodal.

12:39

"Je absurdní mě označovat za válečného štváče," reagoval Pavel na kritiku Babiše, že se nesnaží hledat mírová řešení konfliktu na Ukrajině. "Andrej Babiš po anexi Krymu v době, kdy byl premiérem, žádný mírový summit v Praze neuspořádal, ani se o to nepokusil. Já jsem v té době z pozice předsedy vojenského výboru, i přes výhrady některých členů aliance, pokračoval v jednání s ruskou stranou a nakonec se mi podařilo přesvědčit generála Gerasimova k jednání na nejvyšší vojenské úrovni. Sice to nevedlo k dlouhodobému míru, ale byl to významný krok. Vytvářet naději, že Česká republika je dnes v pozici, kdy může uspořádat globální mírový summit, je pouze marketingový tah Andreje Babiše," dodal.

12:33

Pavlovi se výrazně dařilo v obcích, kde před pěti lety ve druhém kole zvítězil Drahoš, naopak Babišovi v "Zemanových obcích".

12:30

"Rozhodně nejsem vládním kandidátem a nikdy jsem jím nebyl," odmítl znovu Pavel slova svého protikandidáta a zopakoval, že vládní koalice podpořila tři z kandidátů, ale že šlo pouze o symbolickou podporu. Podle svých slov nemá problém vládu kritizovat v otázkách, v nichž s ní nesouhlasí. Odmítl také, že by volby byly "referendem" o současné vládě.

12:28

Podle Pavla bude nutné v druhé části kampaně akcentovat témata, jako jsou problémy vyplývající z aktuální krize. "Ale souběžně s tím musíme začít řešit dlouhodobé problémy, které tuto společnost trápí: důchodová reforma, daňová reforma, ochrana životního prostředí," dodal.

12:26

Druhé kolo prezidentských voleb bude úplně jinou disciplínou než to první, řekl v Otázkách Václava Moravce Petr Pavel. "Půjde v něm o střet dvou světů. Jednoho, který reprezentuje Andrej Babiš, Miloš Zeman a další jim podobní, a druhý reprezentuji teď já a spolu se mnou více než polovina občanů této země. Je to svět založený na hodnotách, je férový, slušný, snaží se nabízet řešení, respekt k pravidlům oproti chaosu, neřešení problémů, osobnímu prospěchu, vlivovým a zákulisním operacím," řekl Pavel. Babiš byl do pořadu také pozvaný, ale nepřišel.

12:22

Vláda se nebude podílet na ničí prezidentské volební kampani, řekl v diskusním pořadu Partie na Primě ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Předvolební debaty před druhým kolem prezidentských voleb by se podle něj měly více zaměřit na prezidentské kompetence. Sám ve volbě podpoří vítěze prvního kola voleb Petra Pavla. 

12:06

"Milí voliči, jděte k volbám, usilujte o co největší volební účast ve svém vlastním zájmu. Nejde jen o to, že neúčastí ve volbách, případně házením prázdných lístků do uren, prokazujete svou vlastní zbabělost, kterou nejste ochotni si přiznat, ale také se dobrovolně vzdáváte možnosti, že něco ovlivníte, kapitulujete tak před svým právem volit. Svoboda bez práva svobodné volby není svoboda, je to diktatura. Jděte volit!" vzkázal končící prezident Miloš Zeman voličům v závěru rozhovoru.

12:03

Mnozí politici kritizují vyjádření Karla Havlíčka (ANO), který uvedl, že "by prezident neměl být vytažen z uměleckého nebo armádního klobouku". Podle nich tím dehonestuje Václava Havla. "To je urážka pro všechny, kteří volili Havla za prezidenta," napsal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

11:58

Podle Zemana je ubohé, že je Petr Pavel v kontaktu se skupinou Ztohoven, která sundala během Zemanova funkčního období prezidentskou standartu. Pavel se skupinou vyjednal navrácení standarty na Hrad, ovšem pouze v případě, že se prezidentem nestane Andrej Babiš.

11:52

Miloš Zeman neplánuje svému nástupci udělovat žádné rady. "Možná mu napíšu dopis, v němž popřeji hodně štěstí, ale knížecí rady, za které nenesu jako budoucí důchodce odpovědnost, ty udělovat nebudu," řekl.

11:47

"Máme jednoho kandidáta, který potřebuje velmi intenzivní negativní kampaň, to jest Andreje Babiše. A druhého kandidáta, Petra Pavla, který potřebuje udržet své voliče a dovést k sobě voliče spřízněných či blízkých kandidátů. Pokud chce Pavel vyhrát, nesmí udělat velkou chybu," popsal pro Aktuálně.cz politolog Lubomír Kopeček výchozí pozice obou finalistů.

11:44

Zemanovi nevadí, že je Hladík na ministerstvu životního prostředí náměstkem. Jeho nejmenování zdůvodnil mimo jiné i obsahem policejních protokolů.

11:43

Při posledních prezidentských volbách provázela Miloše Zemana kontroverzní situace. Ukrajinská aktivistka z hnutí Femen Anželina Diašová zaskočila prezidenta a jeho ochranku, když proti němu protestovala ve volební místnosti, vběhla k němu bez trička a křičela "Zeman, Putin's slut". "V tom okamžiku jsem si říkal, že nemá úplně špatná prsa, která jsem si zaujatě prohlížel, neobával jsem se, že mi něco provede," odpověděl v rozhovoru Zeman na otázku, jaké měl v té chvíli pocity.

11:39

"Lékaři mi zapomněli zakázat elektronické cigarety, dovolte mi tedy, abych si jednu 'bafnul'," řekl Zeman a začal během živého rozhovoru kouřit.

11:35

"Podle Miloše Zemana má Andrej Babiš větší politickou zkušenost. To určitě ano, ale s politikou, která imponuje Miloši Zemanovi, tedy politikou rozdělování, chaosu, překrucování faktů a lží," reagoval Pavel na vyjádření Miloše Zemana. "Ale o tom, že mám hezký knír, samozřejmě nelhal a jeho pochvaly si cením," zavtipkoval v závěru.

11:33

Miloš Zeman nepovažuje za problematické, že udělil svému kancléři Vratislavu Mynářovi odměnu ve výši 900 tisíc korun. Podle něj odvádí dobrou práci.

11:21

Podle Zemana se mohli "černými koňmi" voleb stát buď Karel Diviš, nebo Jaroslav Bašta, zkazili si to ale v kampani. "Diviš se v televizní debatě choval jako blázen, místo aby vyložil svůj volební program," konstatoval. Bašta měl podle něj výhodu, že je chartista a politický vězeň, ale uškodil si mystifikací voličů svými výroky o tom, že může odvolat vládu, řekl v rozhovoru s Bleskem Zeman a poté zkoušel moderátorku z ústavy.

11:18

Zeman také vysvětlil, proč přestal podporovat svého původního favorita Josefa Středulu a přiklonil se k Andreji Babišovi. Podle něj byla zlomovým bodem Středulova neúspěšná demonstrace na Václavském náměstí. "Já jsem mu řekl, že pokud řídí organizaci, která má 800 tisíc členů, a na Václavák dostane pár trapných tisícovek, tak nemá organizační talent, a tím u mě skončil," konstatoval Zeman. Podle něj se Středula vymlouval na lenost svých spolupracovníků, poté "práskl dveřmi" a z volby odešel.

11:15

Miloš Zeman uvedl, že z vlastní zkušenosti pochopil, že nechodit do televizních debat je chyba. "Já jsem Andreji Babišovi jednou říkal, ať to ze sebe nechrlí a ať mluví, jako když kape vodovod. Ať je klidný, ať se usmívá, ironie je povolena, sarkasmus je povolen, ale není dobrá hysterie, kdy vám prasknou nervy a neovládáte se," poradil podle svých slov Zeman Babišovi.

11:14

"Vzhledem k tak nepatrnému rozdílu mezi prvními dvěma kandidáty se o výhře vlastně nedá mluvit," myslí si prezident. Babišovi prý ještě k postupu do druhého kola nepogratuloval. Expremiérovi podle něj pomohlo, že jej krátce před volbou soud nepravomocně zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo, roli hrála také nedávná návštěva u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a odstoupení odborářského předáka Josefa Středuly z volby.

11:13

Podle Zemana voliči nestojí před příliš zásadní či dramatickou volbou. "S oběma zažijeme dobré i zlé, žádný prezident, ani já - kupodivu -, není ideální a každý má dobré i špatné stránky," poznamenal Zeman.

11:10

"Petr Pavel zcela určitě rozumí armádě, ale těžko bych mu dokázal přiznat kvalifikaci v jiné oblasti, protože je nestudoval a ani se jimi nijak nezabýval," uvedl Zeman na otázku, zda by mohl ocenit něco také na Pavlovi.

"Působil na mně jako voják sympatickým dojmem, je klidný, má hezký knír, uznávám, že to na některé ženy působí přímo neodolatelným dojmem," zavtipkoval. "Podle mého názoru potřebuje být prezident odborníkem na témata socioekonomická, která pálí veřejnost," dodal. "Ono to heslo Řád a klid taky trochu připomíná klid na práci a normalizaci," rýpl si do Pavla s odkazem na jeho volební slogan.

11:06

"Andrej Babiš má větší politickou zkušenost než Petr Pavel," podpořil Babiše v rozhovoru pro Blesk Zeman. "V drtivé většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják a je třeba přemýšlet o tom, proč tomu tak je. Já jsem kdysi říkal, že nejsme v Latinské Americe, aby hlavou našeho státu byl voják, ale to už neplatí, protože ani v Latinské Americe už nejsou generálové prezidenty a byli nahrazeni civilními osobami," pokračoval Zeman.

11:02

"Myslím si, že tentokrát průzkumy veřejného mínění nebyly daleko od pravdy s výjimkou paní Nerudové," komentoval současný prezident Miloš Zeman výsledky voleb jeho nástupce. Podle něj si ale Nerudová volební výsledek zkazila sama v poslední fázi kampaně.

10:59

Petr Pavel je sázkovým favoritem i před druhým kolem prezidentských voleb. Na jeho vítězství je kurz okolo 1,12:1, zatímco na výhru Andreje Babiše 6:1. Češi už na volbu prezidenta prosázeli skoro 300 milionů korun. Vyplývá to z informací sázkových kanceláří.

10:58

Bývalý ministr financí a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek podpořil do druhého kola Petra Pavla. "Andrej Babiš je hrozivé riziko destrukce právního státu. Riziko nekonečné šňůry mezinárodních ostud a naší hanby. Nesmí se stát prezidentem naší země," napsal, ačkoli před prvním kolem Pavla kritizoval a jeho favoritkou byla Danuše Nerudová.

10:34 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V horských střediscích na východě Čech, mimo jiné v Krkonoších, byla vysoká voličská účast v prezidentských volbách. Kromě místních obyvatel tam odevzdávali hlasy i turisté s voličskými průkazy. S náskokem v těchto obcích zvítězil Petr Pavel. 

10:33

Předseda senátorského klubu lidovců Josef Klement ocenil vysokou volební účast. "Svědčí to o tom, že občasné dávají svoji preferenci prezidentským volbám," řekl v České televizi. Překvapil ho tak těsný rozdíl. "Předpokládal jsem, že poslanec Babiš se svými populistickými gesty zmanipuluje větší část voličů, jsem ale rád, že se to nestalo," řekl ČT.

10:14 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Referendum v pražských Řeporyjích je závazné, hlasovalo v něm přes 50 procent obyvatel. Starosta Pavel Novotný (ODS) ČTK řekl, že většina hlasovala "ano" v odpovědi na otázku, zda by městská část měla podniknout veškeré kroky proti výstavbě bytových domů v přírodním parku Prokopské a Dalejské údolí. Referendum si svými podpisy vymohli místní obyvatelé, kteří s projektem nesouhlasí a iniciovali i petici.

10:12

Pro předsedu senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeňka Nytru byl ve volbách nejpřekvapivější relativně nízký zisk Danuše Nerudové, řekl to v České televizi. Příjemně ho naopak překvapilo nízké procento voličů Jaroslava Bašty. "Tisková konference Andreje Babiše naznačila, že kampaň před druhým kolem bude hodně konfrontační a bude spíše o osobních útocích než programu a pravomocích prezidenta," zhodnotil v ČT.

10:03

Lidé, kteří v prvním kole prezidentských voleb hlasovali kvůli covidové izolaci na takzvaných drive-in stanovištích, volili především Petra Pavla. Získal více než polovinu z 354 platných hlasů. Na druhém místě skončil Andrej Babiš, kterému dala hlas necelá čtvrtina hlasujících. Pro Danuši Nerudovou se rozhodlo 14 procent voličů.

09:46

Žokej Josef Váňa v České televizi vyjádřil podporu do druhého kola Andreji Babišovi. "On sám i jeho Agrofert pomáhají lidem," zdůvodnil. Podle něj má dobré nápady, které by jako prezident mohl realizovat.

09:45

Bývalý diplomat Michael Žantovský na Twitteru ironicky komentuje, že se skupina podporovatelů Andreje Babiše, která s ním stála na pódiu při tiskové konferenci, netvářila příliš nadšeně.

09:39

Zatímco v roce 2018 si kompletní výlov protestního rybníku nechal Miloš Zeman až na druhé kolo, nyní se to předsedovi ANO podařilo už v tom prvním - a nemá dál moc kde brát. Z generála ve výslužbě se stává favorit, míní komentátor Aktuálně.cz David Klimeš.

09:36

České prezidentské volby jsou podle listu The New York Times důležité ani ne tak proto, co přinesou, jako spíše proto, co ukončí; a sice éru dosavadního "excentrického a tvrdě pijícího" prezidenta, který se často dostával do sporů s českou vládou a evropskými spojenci kvůli své snaze o sbližování s Ruskem a Čínou.

Bez ohledu na to, který ze dvou finalistů nakonec zvítězí, "odchod Miloše Zemana, českého prezidenta poslední dekády, by měl zahraniční vztahy země vrátit na jednoznačně prozápadní cestu", míní list, podle kterého si Pavel i Babiš přejí bližší vztahy se Západem a NATO.

09:36 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Pavel podle konečných výsledků první kolo vyhrál se ziskem 35,4 procenta hlasů (1 975 056) před Andrejem Babišem, kterého volilo 34,99 procenta lidí (1 952 213). Třetí skončila Nerudová se ziskem zhruba 14 procent hlasů (777 080), Fischera volilo zhruba sedm procent lidí (376 705) a Hilšera 2,6 procenta lidí (142 912).

09:35

Budoucím prezidentem se stane Petr Pavel, pokud mu za dva týdny ve finále voleb opět dají hlas nejen jeho voliči z prvního kola, ale nově i příznivci dalších kandidátů, které dříve doporučily volit strany vládní koalice.

Ke zvolení Pavel potřebuje nejen hlasy voličů Danuše Nerudové, ale také alespoň části voličů senátorů Pavla Fischera a Marka Hilšera. Pavlovi by ke zvolení mohly podle srovnání výsledků prvního kola stačit i hlasy od voličů Nerudové a podnikatele Karla Diviše, byť skončil předposlední. Hlasy pro Fischera a Hilšera by Pavlovi ke zvolení nestačily.

09:33 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Horská střediska na Šumavě a v Krušných horách měla v prezidentských volbách vysokou volební účast. Kromě místních v nich volilo také hodně turistů s volebními průkazy. Zřejmě právě turisté ovlivnili výsledky voleb, na horách vyhrával s převahou Petr Pavel.

09:33 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Lidé v Dobříši na Příbramsku se v referendu vyslovili proti další zástavbě v okolí města. Na všechny tři otázky týkající se omezení výstavby lidé odpověděli kladně. Plebiscitu se zúčastnilo 3688 z celkového počtu 6784 oprávněných voličů, tedy 54,36 procenta. Místní referendum je platné a jeho výsledky jsou závazné, vyplývá z protokolu na webu města.

09:20

Pokud by senátoři Fischer a Hilšer vyhověli výzvám k odstoupení ještě před prvním kolem a Pavel získal jejich podporovatele, dostal by celkem 2 494 673 hlasů, což by mu na zvolení prezidentem v prvním kole stejně nestačilo.

09:20

Hlasovat přišlo 68,24 procenta lidí, tedy 5,6 milionu voličů, což bylo zhruba o 447 tisíc lidí více než v úvodním kole v roce 2018. Pro zvolení prezidentem už v prvním kole tak letos bylo potřeba 2 789 293 hlasů.

08:58 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Moravskoslezském kraji zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Andrej Babiš, jemuž odevzdalo hlas 44,86 procenta voličů. Druhý je Petr Pavel s 27,80 procenta hlasů. Třetí je Danuše Nerudová, kterou volilo 12,05 procenta lidí. K volebním urnám přišlo 63,65 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 56,75 procenta.

08:36

Na velvyslanectví v Kyjevě musela volební komise v sobotu ráno hlasování na hodinu přerušit kvůli ruskému raketovému útoku.

08:36

O novém prezidentovi rozhodovali voliči nejen v Česku, ale také v zahraničí. V 1. kole prezidentských voleb hlasovali čeští občané po celém světě od Los Angeles až po Sydney na zastupitelských úřadech. Na 110 velvyslanectvích a generálních konzulátech bylo odevzdáno 15 881 platných hlasů. Volební účast dosáhla téměř 72 procent zaregistrovaných voličů.

 

08:18

Za dva týdny se o post českého prezidenta utká generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda ANO Andrej Babiš. Oběma se podařil závěr kampaně, ve které si získali přízeň dalších voličů. Bývalého premiéra dokonce volili takřka všichni, kdo jeho volbu alespoň zvažovali. Babiš tak patrně v prvním kole ani více hlasů získat nemohl. Naopak ztratila Danuše Nerudová, přišla i o nejpřesvědčenější příznivce.

23:00

Vážení čtenáři, online přenos k prezidentským volbám bude pokračovat v neděli ráno.

22:59 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Obyvatelé Kladna dnes v referendu neodhlasovali zákaz hazardu, účast byla nízká a nepostačovala ke splnění zákonných podmínek pro jeho platnost ani závaznost. Zúčastnilo se 27 procent voličů. Referendum se v největším středočeském městě konalo zároveň s prezidentskými volbami, v nich účast kladenských voličů dosáhla 62 procent. Členka iniciativy a kladenská opoziční zastupitelka Anna Gamanová (STAN) řekla, že iniciativa udělala maximum, zároveň k průběhu referenda zaznamenala řadu stížností, konkrétně ohledně označení míst pro hlasování v jednotlivých okrscích a též ohledně nabízení volebních lístků.

22:04

Pavel podle konečných výsledků první kolo vyhrál se ziskem 35,4 procenta hlasů (1 975 056) před Babišem, kterého volilo 34,99 procenta lidí (1 952 213). Třetí skončila Nerudová se ziskem zhruba 14 procent hlasů (777 022), Fischera volilo zhruba sedm procent lidí (376 705) a Hilšera 2,6 procenta lidí (142 912).

21:56

Petr Pavel dosáhl nejlepšího výsledku v prvním kole letošní prezidentské volby z okrsků v Česku v domovském Černoučku na Litoměřicku, kde dostal 81,61 procenta hlasů. Babišova podpora v obci Milhostov činila 84,67 procenta.

Voličskou baštou Danuše Nerudové představovalo Telecí na Svitavsku, kde má chalupu. Rovněž favorizovaná, ale nakonec neúspěšná uchazečka o prezidentský post v obci získala 59,77 procenta hlasů.

Nejnižší voličskou přízeň zaznamenal Pavel v obci Biskupice na Chrudimsku, jeho zisk tam činil 2,56 procenta. Babiš propadl v Říčkách v Orlických horách, v nichž obdržel 3,65 procenta. Nerudová nedostala v pěti obcích ani jeden hlas.

21:49

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček pogratuloval šéfovi strany k volebnímu výsledku. "Bude to ještě hodně práce, ale šance, že pětikoalice nezíská ke sněmovně, Senátu a vládě ještě prezidenta, zde je," odhadl Havlíček.

21:34

Volební účast v zahraničních okrscích činila 71,72 procenta, ministerstvo uvedlo, že na 110 velvyslanectvích a generálních konzulátech bylo odevzdáno 15 881 platných voličských hlasů. Největší počet voličů, 1474, odevzdalo podle resortu hlas v Londýně. Celkem 1888 českých občanů hlasovalo na čtyřech úřadech v Německu, 665 hlasů bylo odevzdáno v Paříži a 186 ve Washingtonu.

21:32

Petr Pavel by byl zvolen prezidentem už v prvním kole voleb hlavy státu, pokud by hlasovali jen Češi pobývající v zahraničí. Získal od nich zhruba 56 procent hlasů. Druhý finalista, Andrej Babiš, skončil v cizině až čtvrtý se čtyřprocentním ziskem. Na druhém místě byla Danuše Nerudová s 28,5 procenta hlasů, třetí Pavel Fischer se sedmi procenty.

21:22

Jak Andrej Babiš prožíval volební den? Podívejte se na galerii Aktuálně.cz z volebního štábu kandidáta, který se umístil s těsným odstupem na druhém místě.

21:13

Zima bude nadále působit jako lékař, ve veřejném prostoru chce ale zůstat, nevyloučil další politickou kariéru.

21:12

"Budu sledovat, jak se budou oba kandidáti vyjadřovat ke zdravotnictví, vzdělávání či péči o seniory," řekl Zima k tomu, zda by ještě mohl podpořit některého z kandidátů.

21:09

"Moje profese lékaře mě naučila, že to nejdůležitější je bojovat až do konce, porážku jsem přijal s úsměvem," řekl ČT Tomáš Zima, který skončil poslední. Překvapil ho nízký zisk Danuše Nerudové, který podle něj ukázal, že průzkumy se mýlí. Potěšila ho ale vysoká volební účast.

21:08

Vítězství ve třiceti největších českých městech si oba finalisté rozdělili rovným dílem. Aktuálně.cz přináší detailní výsledky.

21:06

"Od Andreje Babiše můžeme čekat cokoli, z jeho strany je evidentní naštvanost. Ale doufám, že Petr Pavel vyhraje," řekl v ČT Marek Hilšer. "Panu generálovi jsem popřál, aby si nyní hlavně odpočinul a do další fáze kampaně vstoupil s novou energií," dodal.

21:04

Karel Diviš odmítl, že by v budoucnu kandidoval do Senátu jako někteří neúspěšní kandidáti v minulosti. "Na mě je to málo akční," řekl v České televizi.

21:00

Diviš očekával lepší výsledek Jaroslava Bašty, naopak vysoký zisk prvních dvou kandidátů ho nepřekvapil. I přes výhrady nakonec podpoří ve druhém kole Petra Pavla. Podle svých slov zná osobně lidi v jeho týmu a důvěřuje jim.

20:59

"Mám obrovskou radost, věnoval jsem Česku deset let. Mrzí mě, že jsem považován za zlo," reagoval Babiš na výsledky voleb.

20:53

Diviš se podobně jako Pavel Fischer ohradil proti formátu debat. "Je škoda, že jsem neměl takovou šanci vystupovat proti hlavním kandidátům, pana Babiše jsem napřímo nepotkal ani jednou, s Pavlem a Nerudovou jsme se střetli pouze dvakrát," konstatoval. Přiznal také, že měl zvolit lepší formu vyjadřování v debatách, strategie ale nelituje.

20:51

Podle Karla Diviše ovlivnil jeho výsledek pozdní start způsobený prvotním vyřazením z volby. "Ministerstvo mě na 18 dní vyřadilo, já jsem se moc těšil na kontaktní kampaň, až budu moci objíždět města, ale nebylo na to tolik času, kolik jsme doufali," řekl. Spokojenější by byl s umístěním na šestém místě.

20:37

Podle Jaroslava Bašty voliči taktizovali a volili spíše mezi dvěma nejsilnějšími kandidáty. "Moje kampaň měla začít daleko dříve, ne až v září," konstatoval Bašta v ČT chyby ve své předvolební strategii. "Jako bývalý disident se musím podivit nad tím, že prezident bude vybrán ze dvou lidí s velmi podobnou minulostí, která má co dělat s komunistickým režimem," uvedl Bašta.

20:35

Předvolební průzkumy z poslední doby podcenily skutečný výsledek finalistů prvního kola prezidentské volby. Ani jeden z letošních publikovaných průzkumů nepřisoudil Petru Pavlovi ani Andreji Babišovi víc než 30 procent hlasů, i když loni některé z nich Babišovi přes 30 procent předpověděly. Průzkumy naopak předpokládaly víc hlasů pro Danuši Nerudovou, která skončila jako třetí, a do druhého kola tak nepostoupí. Odstup zbývajících kandidátů od vedoucí trojice průzkumy zachytily. Předpověděly i vysokou volební účast. Vyplývá to ze srovnání výsledků volebních modelů a výsledků voleb.

20:32

Fotogalerie Aktuálně.cz z dění ve štábech jednotlivých kandidátů i volebních místnostech.

20:30

V druhém kole se podle Pavla Fischera bude hrát o to, jakou budoucnost si Česko zvolí. "Andrej Babiš pro mě není budoucnost, je to člověk v těžkém konfliktu zájmů. Je to muž, který se bojí, vyhýbá se svým názorovým soupeřům - nechodil do debat, vyhýbá se novinářům, vyhýbá se těm, kteří s ním nesouhlasí, a jako premiér se vyhýbal i Senátu. Hlavou státu by měl být někdo, kdo se nebojí," konstatoval. Podle Fischera měl Babiš například přijmout odpovědnost za selhání během epidemie covidu, k čemuž neměl dostatek odvahy. Za Babišovy vlády zemřelo na covid 40 tisíc lidí. 

20:27

Dění ve štábu vítěze voleb Petra Pavla očima fotografů Aktuálně.cz.

20:27

"Je potřeba, aby tým Petra Pavla nyní řekl, co bude potřebovat. On nyní musí udat jasný směr," řekl Fischer k tomu, jak bude vypadat jeho podpora Petra Pavla. Nyní se chce Fischer věnovat rodině, o svých plánech do budoucna v tuto chvíli mluvit nechce. "K cestě politika patří úspěchy i neúspěchy," konstatoval. Podle svých slov ale má i nadále co nabídnout. "Ještě o mně uslyšíte," uzavřel s úsměvem.

20:26

"Očekával jsem lepší výsledek, ale musím říci, že kampaň nebyla snadná. Kandidáti se v jejím závěru dělili na dvě kategorie a to nebylo v pořádku," protestoval Pavel Fischer v České televizi proti formátu televizních debat. Své výsledky bude pečlivěji analyzovat až po druhém kole voleb.

20:24

"Plánuji zůstat ve veřejném prostoru, protože podpora mladých lidí je obrovská a nerada bych je zklamala. Témata, která jsem prosazovala, budu prosazovat i nadále," dodala.

20:22

Nerudová uvedla, že udělá vše pro to, aby byl prezidentem zvolen Petr Pavel. V pondělí spolu budou diskutovat o možnostech podpory. Druhé kolo podle ní bude daleko tvrdší a bude se v něm hrát o demokratické směřování země.

20:20

Nerudová trvá na svých slovech, že Andrej Babiš je pro Česko zlem. "Zanechal v naprostém rozvratu veřejné finance, vlastní politickou stranu, má třetinu poslanců a nyní by chtěl vlastnit i Lány a Hrad," shrnula v České televizi.

20:19

Danuše Nerudová v ČT zopakovala, že za jejím neúspěchem může stát velké procento voličů, kteří byli do poslední chvíle nerozhodnutí a nakonec se přiklonili k silnějšímu kandidátovi Petru Pavlovi, aby zabránili volbě Andreje Babiše. Překvapilo ji, kolik hlasů ve volbě Babiš získal.

20:17

Podle Babiše o výsledku v druhém kole rozhodnou volební debaty. V ČT uvedl, že před druhým kolem absolvuje více debat než před prvním kolem, kdy se ukázal pouze v jediné na TV Nova.

20:15 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Už druhé referendum o nahrazení Vřídelní kolonády v Karlových Varech za repliku litinové kolonády z 19. století není platné. Volilo málo lidí.

20:10

Babiš v ČT po výčtu obvinění vůči Pavlovi znovu zopakoval, že vede pozitivní kampaň. Podle něj Pavel v debatě na Nově nemluvil pravdu, proto musí nyní v kampani přitvrdit.

20:06

Kde bylo sčítání hlasů nejrychlejší a kde volby skončily remízou? Aktuálně.cz přináší deset zajímavostí prvního kola voleb

20:08

"Udělám vše pro to, abych přesvědčil všechny občany České republiky, že by nebylo dobré, aby na Hradě byl provládní kandidát, který je loutkou lobbistických a byznysových zájmů," zopakoval Babiš své hypotézy, které jeho protikandidát odmítá. Zopakoval také již poněkolikáté, že Pavel je "komunistický rozvědčík". Sám Babiš byl přitom nejen členem KSČ, ale i agentem Státní bezpečnosti. Poté expremiér vyjmenoval všechny prezidenty, které zná osobně, aby ilustroval své zkušenosti se zahraniční politikou. "Dalšího generála ani náčelníka v čele státu nepotřebujeme," dodal.

20:05

Také pro Andreje Babiše bylo největším překvapením dnešního dne, že dostal tolik hlasů. "Jsem poctěn, průzkumy mluvily o jiném procentu. Děkuji všem, kteří mě podpořili," řekl v ČT.

20:01

"Přívětivá tvář Andreje Babiše pro první kolo je minulostí a nyní tu máme opět prolhaného ukňouraného Babiše," reagoval Pavel na tiskovou konferenci svého rivala. "Já se budu držet pravdy, nebudu na nikoho kydat hnůj a voličům budu nabízet realistická řešení a ne prázdné sliby," popsal svou strategii.

19:58

"Taky nechápu, proč kandiduje Andrej Babiš," reagoval Pavel na slova svého protikandidáta o tom, že nerozumí důvodům jeho kandidatury. "Já kandiduji, protože chci, aby tato země byla lepší," zdůvodnil své rozhodnutí.

19:57

Pro Petra Pavla bylo největším překvapením prvního kola to, že Andrej Babiš získal tolik hlasů, řekl ve vysílání České televize. Do druhého kola se bude snažit mobilizovat své voliče i voliče kandidátů, kteří mu vyjádřili podporu.

19:52

Jako favorita druhého kola českých prezidentských voleb vidí generála Petra Pavla evropská média. Podle bruselského webu Politico by byl jeho konečný úspěch dobrou zprávou pro Evropskou unii, neboť by mohl být více mužem kompromisu než Babiš. List Financial Times připomíná obavy, které Babiš vzbuzoval v Bruselu jako premiér například svým obdivem k tehdejšímu americkému prezidentu Donaldu Trumpovi.

19:55

"Jelikož už jsme řekli, že makaka, zloděje, lháře a stbáka nevolíme, tak je snad jasné, že volíme apoštola Petra Pavla," napsalo na Twitter youtuberské duo mladých farářů Českobratrské církve evangelické Pastoral Brothers v reakci na výsledek voleb.

19:47

Budu dál prosazovat a bojovat za důležitá témata jako životní prostředí a rovnost ve společnosti, řekla Danuše Nerudová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

19:47

Napjaté momenty, euforie i uvolněný průběh. Dění ve volebních štábech se lišilo.

19:47

Situaci ve volebním štábu Petra Pavla dále sleduje reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

19:38

Jaroslav Bašta ani Tomáš Zima nepodpoří nikoho z protikandidátů, uvedla Česká televize.

19:37

Vítěz prvního kola Pavel získal 1,975 milionu hlasů, zhruba o 10 500 méně než před pěti roky Zeman. Za ním přes rekordní účast zaostal i procentně.

19:36

V Londýně vyhrál Pavel se ziskem 52,3 procenta hlasů před Danuší Nerudovou, kterou volilo 34,7 procenta lidí. Babiš získal pouze 30 ze 1474 odevzdaných hlasů, tedy dvě procenta, což pro něj znamenalo páté místo.

19:36

První výsledky úvodního kola prezidentské volby byly letos známy ze Svitavska a Plzeňska. Zveřejněny byly na volebním webu ve 14:19. Nejdéle se čekalo na výsledky z jednoho z okrsků v Dobříši na Příbramsku a z Londýna, odkud přišly až v 19:14.

19:46

Pavel Fischer si stěžoval na zmanipulování politických debat. "Sledoval jsem, že se v debatách začali rozdělovat kandidáti na dvě skupiny, jako kdyby tady byla jedna kategorie a druhá kategorie kandidátů, jako by tu byly dvě kategorie občanů. To je hodné pozornosti, protože v naší zemi nejsou dvě kategorie občanů. Je to stín na celé kampani, protože docházelo k manipulaci s politickou debatou," řekl Seznam Zprávám.

19:29

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) čekal v prvním kole prezidentských voleb větší vyrovnanost mezi prvními třemi kandidáty a možná i menší podporu Petra Pavla. 

19:24

"Já jsem se se všemi třemi sešel a jsem rád za to, že mi přišli poblahopřát a domluvit podporu," uvedl Petr Pavel k setkání s Nerudovou, Fischerem a Hilšerem. "Dohodneme se na konkrétní formě, jak by mi v kampani mohli pomoct. Předpokládám, že ty dva týdny budou velice intenzivní. Budeme se věnovat cestám do regionů či mediálním vystoupením. Chci ukázat na rozdíl mezi tím, co nabízím já, a co nabízí Andrej Babiš," dodal.

19:22

Na to, že Andrej Babiš tvrdil, jak jsem naprosto nezkušený člověk s politikou, tak výsledek není špatný, řekl Petr Pavel.

19:23

Andrej Babiš odstartoval projevem po prvním kole prezidentské volby negativní a konfrontační kampaň. Vyplývá to z vyjádření politologů pro ČTK. Bývalý premiér tak chce podle nich odradit voliče svého soupeře Petra Pavla, aby volili ve druhém kole, a také voliče neúspěšných kandidátů, aby Pavlovi dali hlas.

19:22

Prezidentem se po volbách stane Petr Pavel, nebo Andrej Babiš. Třetí je s výrazným odstupem Danuše Nerudová.

19:21

Sečteno je 100 procent volebních okrsků. Vítězem prvního kola letošních prezidentských voleb se stal bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, generála ve výslužbě volilo 35,40 procenta lidí. Do volebního finále postoupil i bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterému dalo hlas 34,99 procenta voličů. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které zveřejnil Český statistický úřad.

Třetí nejlepší výsledek ve volbách získala bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, které dalo hlas 13,92 procenta lidí. Čtvrtý skončil senátor Pavel Fischer se 6,75 procenta, poslanec SPD Jaroslav Bašta byl pátý, hlasovalo pro něj 4,45 procenta voličů. Následovali senátor Marek Hilšer s 2,56 procenta, podnikatel Karel Diviš s 1,35 procenta a bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima s 0,55 procenta.

19:20

Petr Pavel zřetelně vyhrál první kolo prezidentských voleb jak u Čechů hlasujících na Ukrajině, tak u českých vojáků nasazených v rámci NATO na Slovensku a v Litvě. Podle výsledků na volebním webu zvítězil v těchto zahraničních okrscích se ziskem dvou třetin až tří čtvrtin hlasů.

19:19

Babišovy sliby o schopnosti vyjednat mír na Ukrajině a všechny další může brát vážně jen ten, kdo už viděl halu pro Sáblíkovou, řekla šéfka sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

19:18

Ekonomické působení kandidátů, kteří postoupili do druhého kola prezidentských voleb, se bude zřejmě výrazně lišit, myslí si ekonomové oslovení ČTK. To by se podle nich mělo projevit na domácí i zahraniční scéně. Zatímco od Petra Pavla očekávají spíše prozápadní působení v cizině a umírněnější roli na domácí scéně, v případě Andreje Babiše počítají s ostrými postoji vůči současné vládě a také s otevřenějším přístupem například k Rusku nebo Číně. Upozorňují také na jejich odlišné názory na působení centrální banky, ale rovněž na omezené pravomoci prezidenta.

19:18

Videorozhovor reportéra Radka Bartoníčka s Markem Hilšerem pro Aktuálně.cz.

19:17

Portál Aktuality.sk napsal, že těsný souboj nepředpovídaly agentury pro výzkum veřejného mínění ani analytici. Babiš podle něj téměř vyhrál první kolo prezidentských voleb navzdory tomu, že ho během nich bylo nejméně vidět. Babišovu kampaň přirovnal ke kampani Zemana z roku 2018, což podle portálu znamenalo příliš se neukazovat, nechodit do debat a spoléhat na skalní voliče.

19:17

List Sme napsal, že Česko je v mnoha etických otázkách oproti Slovensku napřed, ale navzdory tomu nemělo na rozdíl od Slovenska v čele vlády ženu a ani nemá zkušenosti s prezidentkou. "Velká část české společnosti toužila po 'české Čaputové', a proto je nadchla Nerudová, ačkoliv zpočátku o ní mnoho nevěděli," uvedl list.

19:16

Podle slovenského listu Hospodárske noviny Pavel zatím nemá vyhráno, byť mu podporu slíbili někteří neúspěšní kandidáti z prvního kola. "Mnoho mohou napovědět televizní debaty. Ty byly klíčovým faktorem triumfu Miloše Zemana nad Jiřím Drahošem před pěti lety," uvedl deník. Otázkou nyní podle něj je, jak využije Babiš své dlouholeté zkušenosti a rétorické schopnosti v přímém duelu s Pavlem, a rovněž to, do jaké míry se proti němu mobilizují příznivci neúspěšných kandidátů. List uvedl, že zatím se naplňuje myšlenka, že prezidentské volby jsou referendem o Babišovi.

19:15 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Obyvatelé Horních Bludovic na Karvinsku se v referendu postavili proti výstavbě závodu na zpracování plastových výrobků pro farmaceutický průmysl, který chce v obci vybudovat společnost Vinamet. Rozhodli o tom, že obec by měla učinit veškeré možné kroky, aby stavbě zabránila. Referendum je platné a závazné, řekl starosta Horních Bludovic Roman Nytra (Nezávislí - Horní Bludovice). Prokuristka společnosti Vinamet Eva Šillerová uvedla, že referendem se pro firmu nic nemění a v přípravě stavby chce pokračovat.

19:14

V Novém Veselí na Žďársku, kde chalupařil prezident Miloš Zeman, vyhrál první kolo Petr Pavel. Volilo ho 39,3 procenta obyvatel. Andrej Babiš, jehož Zeman v nynější volbě podpořil, dostal v Novém Veselí 24 procent hlasů. Volební účast byla v tomto městysi poblíž Žďáru nad Sázavou nadprůměrná, přišlo skoro 81 procent voličů.

19:14

"Ale zvládli jsme horší. Jestli je teda něco horšího, než je Andrejova řeč právě teď," napsal mimo jiné někdejší předseda vlády za ODS Mirek Topolánek.

19:14

Mohutný finiš generála Petra Pavla, referendum o Andreji Babišovi, zklamání pro Danuši Nerudovou, napsal slovenský tisk po prvním kole přímé volby českého prezidenta, po kterém rozhodující souboj o hlasy voličů svedou za dva týdny Pavel a Babiš. "Velký obrat a mohutný finiš generála Pavla," napsal list Pravda k výsledkům prvního kola.

19:13

Babišova kritika ukázala, že ztrácí hlavu už při rozdílu tří desetin procenta mezi kandidáty, řekl Pavel. Babišovy výroky označil za kňučení.

19:08

"Budeme se věnovat jak cestám do regionů, tak debatám a mediálním vystoupením. Budeme se snažit ukázat rozdíl mezi tím, co nabízím já, a mezi tím, co nabízí Andrej Babiš," popsal pro ČT Pavel svou volební strategii pro druhé kolo.

19:07

"Dá se očekávat, že Andrej Babiš ve druhém kole nebude tak hodný, jako byl v debatě na Nově, bude muset použít silnější argumenty. Z tiskové konference si můžeme udělat obrázek, jak bude druhá fáze kampaně z jeho strany vypadat," zhodnotil Pavel pro Českou televizi s tím, že v Babišově proslovu zazněly lži, a ohradil se proti tomu, že by byl vládním kandidátem či že by chystal na Babiše kompromitující materiály.

19:05

Zpěvák David Koller uvedl, že volby dopadly trošku lépe, než doufal. "Dopadlo to ještě trošičku líp, než jsme doufali. Jsme rádi, že už v prvním kole zvítězil náš favorit. Myslím, že voliči paní Danuše Nerudové a Petra Pavla se protínali. Některým u generála vadí určitý odér minulosti, ale myslím, že je určitě nižší než u jeho protikandidáta," prohlásil Koller.

19:04

Podle klavírního virtuosa Ivo Kahánka se hlasy přelily k dvěma největším favoritům. "Svědčí to o tom, že voliči volí kandidáty s nějakou minulostí, silným příběhem a celoživotní stopou, ať už je jakákoliv. To u voličů zabere víc než sebelepší marketing," konstatoval.

19:04

Generální ředitel České filharmonie David Mareček ocenil vysokou volební účast, která překročila 68 procent. "Ještě důležitější je, aby šlo co nejvíce lidí do druhého kola, aby výsledek odrážel realitu toho, co si Česká republika přeje," uvedl. Doplnil, že první kolo dopadlo podle jeho očekávání.

19:04

Zpěvačka Marta Kubišová ocenila vítězství Petra Pavla v prvním kole prezidentských voleb. Podle Kubišové to ukazuje, jak je společnost rozdělená, očekává proto ostrých 14 dnů před druhým kolem volby.

19:03

Německý rozhlas Deutschlandfunk posluchačům vysvětlila, že miliardář Babiš se v kampani postavil do role ochránce těch, kteří trpí vysokou inflací a vysokými cenami energií, a že Pavel slibuje pořádek a klid. Stejně postoje obou postupujících kandidátů popsala i veřejnoprávní stanice MDR.

19:03

Deník Rheinische Post čtenářům vysvětlil, že prezident se v Česku sice nepodílí na vládě, ale jmenuje premiéry, soudce, členy národní banky a může promlouvat do zahraniční politiky. "Babiš s Pavlem jsou spíše prozápadní než naopak dosluhující prezident Miloš Zeman, který se vyslovoval pro úzké vztahy s Čínou a před válkou na Ukrajině také s Ruskem. Mezi hlavními kandidáty je ale miliardář Babiš ten, kdo chce brzdit pomoc Ukrajině," napsal. Babiš chce podle Rheinische Post mírové rozhovory a zastavit dodávky dalších zbraní na Ukrajinu, zatímco Pavel vojenskou pomoc podporuje. Na to upozornila i bavorská televize BR, která uvedla, že velkou roli ve volbách sehrála válka na Ukrajině.

19:02

Pokud bude kampaň před druhým kolem podobná jako Babišova tisková konference po prvním kole, bude to z jeho strany samá lež, uvedl Pavel.

19:02

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napsal, že Češi se ve druhém kole prezidentské volby budou rozhodovat mezi populistickým miliardářem a bývalým premiérem Andrejem Babišem a někdejším výsadkářem Petrem Pavlem, který do roku 2018 stál v čele vojenského výboru NATO. "(Pavel) slibuje "obnovit pořádek" a vést tuto unijní zemi s klidem a zkušeností," poznamenal FAZ.

19:01

Podle politologa Národního institutu SYRI Stanislava Balíka bude mít Andrej Babiš v druhém kole obtížnou pozici. Velkým překvapením je podle Balíka něj nízký volební zisk Jaroslava Bašty z SPD. Balík to uvedl na webu institutu, který sdružuje vědce Masarykovy a Karlovy univerzity a Akademie věd. 

19:01

Saský deník Sächsische Zeitung, který volby v Česku podrobně popisuje, lepší šance na zvolení hlavou státu vidí u Pavla. List se také pozastavil nad slabým výsledkem Nerudové. "Babišovi hrálo do karet i překvapivé zproštění obžaloby pražským soudem v kauze evropských dotací krátce před volbami," napsal saský deník. Pomohly mu podpora dosluhujícího českého prezidenta Miloše Zemana i návštěva u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. "I když ve Francii (Babiš) čelí řízení kvůli údajným daňovým únikům," dodal saský deník.

19:00

Nerudová řekla médiím, že chce nyní po náročné kampani hlavně odpočívat. Podotkla, že v nejbližších hodinách a dnech měla v plánu se vyspat. Zapochybovala ale, zda se jí to podaří. Na nejbližší dny má už stanovený další program.

Foto: Lukáš Bíba
18:55

Sociolog Jan Herzmann v rozhovoru pro Aktuálně.cz analyzuje, proč Petr Pavel a Andrej Babiš s tak výrazným náskokem postoupili do druhého kola.

18:55

Marek Hilšer s manželkou přijeli do štábu pogratulovat Petru Pavlovi. Hilšer na Twitteru poděkoval svým voličům za podporu a veřejně tam podpořil vítěze prvního kola voleb.

18:51

Vítěz prvního kola poděkoval na Twitteru své protikandidátce Danuši Nerudové, která se umístila na třetím místě. Navštívila ho v jeho štábu i s manželem. Pavel vyzdvihl, že celou kampaň vedla slušně a férově a ocenil, že vnesla do kampaně často opomíjená témata.

18:49

Posledním nesečteným okrskem je Londýn ve Velké Británii. O volby zde bývá tradičně velký zájem.

18:45

Marek Hilšer přišel podpořit Petra Pavla do jeho štábu. V krátkém rozhovoru s reportérem Aktuálně.cz mluví o své podpoře. "Přišel jsem panu generálovi pogratulovat k výsledku a vyjádřit mu slova podpory. Budu rád, pokud se mu za 14 dní podaří zopakovat ten výsledek a zvítězí. Bude to dobrý prezident pro Českou republiku," říká.

18:38

Tvrdý boj v druhém kole prezidentských voleb předpovídají polská média. "Senzace v Čechách. Pozoruhodný zvrat v prezidentských volbách," píše pravicový server Do rzeczy o "Babišově prohře s Pavlem" v prvém kole voleb.

18:37

Ve Středočeském kraji zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Petr Pavel, kterému dalo hlas 40,59 procenta voličů. Druhý je Andrej Babiš se 31,26 procenta hlasů. Třetí je Danuše Nerudová, kterou volilo 13,83 procenta lidí. K volebním urnám přišlo 71,4 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 64,73 procenta.

18:23

Fischer nabídl Pavlovi podporu v kampani. Vítězství Babiše by podle něj byla špatná zpráva, Babiš nerozlišuje veřejné zájmy a své soukromé.

18:23

Babiše mrzela výzva předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury, aby odstoupil z prezidentské volby. Dnes se expremiér setkal s poslancem SPD Jaroslavem Foldynou. 

18:20

Podle Nerudové výsledek ukázal, že Česko ještě nejspíš není připraveno na prezidentku. Vidí za ním ale hlavně strach z Babišova zvolení hlavou státu.

Foto: Lukáš Bíba
18:19

Letošní účast v prvním kole - 68,2 procenta - je vůbec nejvyšší ve volbách prezidenta. Historicky je to od vzniku samostatné ČR třetí nejvyšší účast po volbách do sněmovny v letech 1996 a 1998, kdy přišlo hlasovat 76,4 a 74 procent voličů. K volbám nyní přišlo 5,62 milionu lidí, to je zhruba o 450 000 více než v prvním kole před pěti lety a deseti lety, kdy byla účast v prvním kole 61,3 a 61,9 procenta. Dosud nejvíce lidí - téměř 5,57 milionu, což bylo 66,6 procenta voličů - přišlo vybírat prezidenta před pěti lety ve druhém kole, kdy se ve finále rozhodovalo mezi pozdějším vítězem Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem.

18:30

Do volebního štábu Petra Pavla přijeli Pavel Fischer a Marek Hilšer. Už dříve přijela Danuše Nerudová. Situaci na místě sleduje reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

18:16

Pavel vyhrál úvodní kolo voleb u Čechů v cizině s nadpolovičním ziskem před Nerudovou, druhý finalista Babiš byl čtvrtý se čtyřprocentním ziskem.

18:15 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Obyvatelé Trnové a Krašovic na Plzeňsku se v referendech vyjádřili proti záměru vzniku nového dobývacího místa kaolinu na území obcí. Výsledky obou referend jsou platné a pro obce i závazné. Měly by tak udělat vše pro to, aby lom na území obcí nevzniknul, vyplývá ze zápisů o výsledcích referend.

18:21

Alena Schillerová (ANO) označila volební výsledek předsedy strany za fantastický, i když byl podle ní navzdory nenávisti protikandidátů. "Nepochybuji, že Česko má velkou šanci zvolit si prezidentem opravdovou osobnost, která nebude jen loutkou vlády, ale vrátí lidem naději," poznamenala Schillerová na Twitteru.

18:07

Vítězem 1. kola prezidentské volby v Praze je generál ve výslužbě Petr Pavel. Druhý skončil bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

18:07

Nerudová po setkání s Pavlem řekla, že se v pondělí dohodnou na konkrétní podobě její podpory. Dodala, že všechny formy podpory jsou otevřené.

18:06

Marek Hilšer dostal jen 2,5 procenta hlasů, čekal více. Ve druhém kole podpoří Petra Pavla.

18:05

Babiš řekl, že se před druhým kolem nebrání televizním debatám. S Českou televizí má ale špatné zkušenosti, takže o této debatě bude přemýšlet, dodal.

18:05

"Potvrdilo se, že Petr Pavel a Andrej Babiš byli favority. V posledních dnech předvolební kampaně se stalo několika událostí, které posílily oba kandidáty na úkor Nerudové," uvedl Mesežnikov. Dodal, že Pavel získal na úkor Nerudové, která podle něj nebyla příliš přesvědčivá a objevily se pochybnosti o její kompetentnosti. Naopak, Babišovi zase pomohl kromě jiného verdikt pražského soudu, který politika zatím nepravomocně zprostil obžaloby týkající se údajného dotačního podvodu.

18:04

V prvním kole přímé volby nového českého prezidenta uspěla dvojice očekávaných kandidátů, rozhodující druhé kolo za dva týdny vyhraje generál Petr Pavel, míní prezident bratislavského nevládního Institutu pro veřejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. Za jisté překvapení označil slabý výsledek Danuše Nerudové, která v prvním kole skončila na třetím místě s výrazným odstupem za prvními dvěma kandidáty.

18:04 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Obyvatelé Habřiny na Královéhradecku si přejí obnovu areálu kostela na vrchu Chloumek. Rozhodli o tom v referendu. Dvě třetiny se vyslovily pro záchranu památky, řekla místostarostka Dagmar Bittnerová.

18:03

Pavel jako první získal v některém kraji v prvním kole přes půlku hlasů, 51 procent v Praze. Zeman měl nejvíc 49,2 procenta v roce 2018 v Moravskoslezském kraji.

18:02

Vítězem 1. kola prezidentské volby v Karlovarském kraji je bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Druhý skončil generál ve výslužbě Petr Pavel.

18:02

"Jsem nadšena, jsme všichni rádi, že to takhle dopadlo, a držíme palce v druhém kole," komentovala volební výsledek svého manžela Monika Babišová.

18:00

V Olomouckém kraji zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Andrej Babiš, kterému odevzdalo hlas 39,57 procenta voličů. Druhý je Petr Pavel se 29,67 procenta hlasů. Třetí je Danuše Nerudová, již volilo 13,77 procenta lidí. K volebním urnám přišlo 67,24 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 60,35 procenta.

18:08

"Naší zemi jsem věnoval deset let svého života," řekl Andrej Babiš.

Mrzí mě, že jsem považován za zlo. Podrazy nedělám, řekl Babiš

Andrej Babiš skončil v prvním kole prezidentských voleb na druhém místě.
1:58
Mrzí mě, že jsem považován za zlo. Podrazy nedělám, řekl Babiš | Video: ČTK
18:00

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že osobně pogratuloval Petru Pavlovi, Danuši Nerudové a Pavlu Fischerovi. "Druhé kolo prezidentské volby bude nelehký souboj mezi hodnotami," tvrdí. Také poděkoval voličům, kteří se rozhodli volit.

17:59

Pro podnikatelské a zaměstnavatelské svazy bude ve druhém kole prezidentských voleb pro podporu jednoho z kandidátů klíčová jeho podpora českého průmyslu a tuzemských podnikatelů a jejich aktivní reprezentace v zahraničí. Podle nich zatím není jasné, jak chtějí oba finalisté prezidentské volby postupovat například vůči politicky kontroverzním režimům. Vyplývá to z reakcí Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy ČR pro ČTK.

17:59

V Moravskoslezském kraji zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Andrej Babiš, jemuž odevzdalo hlas 44,86 procenta voličů. Druhý je Petr Pavel s 27,80 procenta hlasů. Třetí je Danuše Nerudová, kterou volilo 12,05 procenta lidí. K volebním urnám přišlo 63,65 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 56,75 procenta.

17:55

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová považuje za důležité, aby voliči k urnám znovu přišli i za dva týdny. V bývalém vysoce postaveném vojákovi Petru Pavlovi vidí naději, že zvítězí nepopulistický, slušný a důstojný kandidát. Uvedla také, že jeho vítězství je nadějí i pro druhé kolo, zvlášť když ho podporují i mnozí protikandidáti, kterým za to poděkovala. 

17:53

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) bude ve druhém kole prezidentských voleb volit Petra Pavla. Přeje si, aby voličům vydržel jejich zápal.

17:54

"Vždy můžete udělat více, ale vzhledem k tomu, v jaké byl Pavel Fischer situaci, si myslím, že odvedl obrovský kus práce. Každé volby jsou nejen o tom, kdo vyhraje, ale i o tom, co přinášíte do kampaně za témata, co přinášíte za zkušenosti a co lidem sdělujete. Jsem přesvědčen, že kampaň Pavla Fischera byla velkým přínosem," uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil pro Aktuálně.cz.

17:48

V prvním kole volby nové hlavy státu hlasovalo kolem 68 procent voličů. Taková nebyla volební účast při posledních prezidentských volbách v prvním ani druhém kole. "Zásadní bude, jestli ji lze ještě ve druhém kole překonat. A to podle mě rozhodne," řekl politolog Ladislav Mrklas. Překvapivý byl i vysoký podíl voličů pro Pavla a Babiše, z nichž každý dostal kolem 35 procent hlasů. "Oproti průzkumům se utrhla dvojice Babiš-Pavel," uvedl politolog Josef Mlejnek.

17:46

Pokud Andrej Babiš uspěje v prezidentských volbách, vzdá se předsednictví v hnutí ANO, řekl na dotaz novinářů.

17:43

Babiš uspěl v okresech, kde před pěti lety bodoval i prezident Zeman, který šéfa ANO doporučil za svého nástupce. Na jeho zisk ale Babiš nedosáhl.

17:42

Reportérka Aktuálně.cz Barbora Doubravová sledovala i tiskovou konferenci kandidáta Andreje Babiše (ANO) poté, co se dostavil do svého volebního štábu. "Děkoval svému týmu a rodině a chválil svůj výsledek. Poté začal útočit na Petra Pavla," napsala na svůj Twitter.

17:41

Vysoká účast v prvním kole prezidentské volby překvapila politology oslovené ČTK. Ve druhém kole má podle nich větší šanci zvítězit Petr Pavel. Andrej Babiš může nicméně překvapit v kampani. Pavel sice může přilákat větší část voličů nepostupujících kandidátů, Babiš by však podle politologů mohl například útočnou rétorikou odradit část voličů, aby vůbec k urnám přišla.

17:39

Vítězem 1. kola prezidentské volby v Ústeckém kraji je Babiš s 42,27 procenta. Druhý Pavel získal přes 29 procent.

17:39

Babiš po proslovu, v němž vyjmenoval několik nepotvrzených konspiračních teorií o svých protikandidátech, zopakoval, že vede pozitivní kampaň.

17:37

Pavel uspěl v prvním kole letošní prezidentské volby nejen ve svém bydlišti, ale také v bydlišti svého protikandidáta ve volebním finále Babiše.

17:37

"Určitě nejsem spokojený, ale prohra je součást života," řekl Marek Hilšer, který ve volbách získal jen 2,5 procenta hlasů. Přiznal, že čekal lepší výsledek. "Nabízel jsem kandidáta nezávislého, z mladé generace, s čistým štítem, který nemá ruce svázané minulostí," podotkl zklamaně.

17:37

Babiš vyzval všechny své voliče, aby přišli k volbám znovu ve druhém kole. "Vy, kteří jste mi hlasy nedali, tak zkuste přemýšlet o tom, co jsem tady řekl. Všichni dobře víte, že kdybych byl prezidentem, budu hlasem všech občanů České republiky," snažil se oslovit voliče protikandidátů. "Jsem jediný kandidát, který je nezávislý," zopakoval dlouholetý šéf hnutí ANO.

17:35

V Pardubickém kraji zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Andrej Babiš, kterému dalo hlas 34,60 procenta voličů. Druhý je Petr Pavel se 33,59 procenta hlasů. Třetí je Danuše Nerudová, kterou volilo 15,50 procenta lidí. K volebním urnám přišlo 71,47 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 64,98 procenta.

17:35

Ve Zlínském kraji zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Andrej Babiš, kterému dalo hlas 35,28 procenta voličů. Druhý je Petr Pavel se 30,53 procenta hlasů. Třetí je Danuše Nerudová, kterou volilo 14,32 procenta lidí. K volebním urnám přišlo 69,35 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 63,74 procenta.

17:46

U Čechů v zahraničí bodoval především Petr Pavel. Získal přes polovinu všech hlasů. Za ním se umístila Danuše Nerudová a Pavel Fischer. 

Foto: Aktuálně.cz
17:34

První kolo prezidentských voleb dopadlo podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) velmi slibně. Věří, že ve druhém kole se projeví vůle zvolit zodpovědného prezidenta, který respektuje ústavu. 

17:34

"Nevím, proč pan Pavel vůbec kandiduje, nepotřebujeme dva náčelníky generálního štábu," řekl Babiš.

17:32

Do druhého kola prezidentských voleb, které se koná za dva týdny, postupují bývalý premiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel. Deník Aktuálně.cz přináší souhrnnou fotogalerii, zachycující dění ve štábech jednotlivých kandidátů i volebních místnostech.

17:31

Babiš hned po prohlášení, že se nebude dopouštět faulů, v povolebním proslovu zaútočil na komunistickou minulost Petra Pavla. "Pro naši zemi neudělal vůbec nic," zahájil kampaň do druhého kola. Babiš byl sám členem komunistické strany a navíc je evidovaný jako agent komunistické Státní bezpečnosti.

17:28

"Přináším pohled na chvíle, kdy poprvé a podruhé propukl ve štábu Petra Pavla jásot. Poprvé, když se blížil procenty k Andreji Babišovi a podruhé, když ho předběhl. Jediný, kdo nedával najevo emoce, byl Petr Pavel," píše reportér Aktuálně.cz. 

17:28

Babiš odmítl, že by se chystal "faulovat" ve druhém kole prezidentské volby, jak naznačil Pavel. "Mám signály, že právě naopak se chytá podraz na mě od spřízněných novinářů pana Pavla, údajně mě někdo chce spojovat s KGB," uvedl a začal se obhajovat proti tomuto nikým nevznesenému obvinění.

17:26

"Naše hnutí mě nominovalo, abychom měli zastoupení na Hradě, aby kandidáti vlády neovládli celou naši zemi," řekl Babiš a opět obvinil ostatní kandidáty z toho, že jsou nominandy vlády. "Pokud bude na Hradě pan Pavel, tak to nebude dobře pro naše občany, protože tam bude vykonávat jen vůli vlády, svých sponzorů a možná ještě někoho jiného," zaútočil na protikandidáta, ačkoliv se Petr Pavel několikrát proti tomuto tvrzení ohradil.

17:24

Danuše Nerudová dorazila do štábu Petra Pavla.

17:24

"Trochu mě mrzí, když jsem považován za zlo. Já jsem věnoval naší zemi 10 let svého života," řekl Babiš v narážce na proslov Nerudové. Podle svých slov do politiky vůbec jít nechtěl.

17:23

Babiš si podle svých slov dal za cíl získat více hlasů než hnutí ANO ve sněmovních volbách, což splnil. "Dal jsem si plán postoupit do druhého kola a mít víc hlasů než hnutí ANO v parlamentních volbách. Samozřejmě gratuluji provládnímu kandidátovi Pavlovi, který vyhrál. Gratuluji i Danuši Nerudové, která skončila třetí, a samozřejmě je pochopitelné, že všichni neúspěšní kandidáti podpoří Pavla," řekl.

17:22

Petr Pavel s manželkou čekají na Danuši Nerudovou a jejího muže.

17:21

"Mám obrovskou radost. Jako kandidát hnutí ANO jsem dosáhl famózního výsledku," hodnotí první kolo Babiš. Poděkoval svým voličům, své rodině i hnutí ANO. Přišlo také poděkování volebnímu týmu.

17:20

Začíná tisková konference Andreje Babiše ve štábu na pražském Chodově.

17:18

Andrej Babiš po příjezdu do štábu na pražském Chodově řekl, že výsledek prvního kola volby pro něj dopadl fantasticky. Dále s novináři zatím nehovořil. Vydal se společně se ženou Monikou za svým týmem. Za několik desítek minut později Babiš vystoupí na tiskové konferenci.

17:39

Momentka fotografa Aktuálně.cz, když Petr Pavel přeskočil Andreje Babiše a stal se vítězem voleb.

17:19

"V salónku, kde slaví politici ANO, se po příjezdu jejich předsedy rozezněl potlesk," píše z volebního štábu Andreje Babiše reportérka Aktuálně.cz.

17:18

Kandidáty postupující do finále letošní volby prezidenta bude dělit zřejmě nejmenší rozdíl hlasů v dosavadních prvních kolech prezidentské volby. Petr Pavel vedl po sečtení hlasů z 99 procent okrsků před Andrejem Babišem o méně než 4000 voličských hlasů. Před pěti a deseti lety byly rozdíly mezi dvojicí finalistů prezidentské volby řádově vyšší.

17:18

"Výsledek paní profesorky Nerudové i senátora Pavla Fischera je úctyhodný a ukazuje to správnost postupu, který zvolila koalice Spolu, když podpořila občanské kandidáty," komentoval Fiala výsledek dalších dvou kandidátů, kteří měli podporu vládní koalice.

17:16

"Ukázalo se, že kandidát, jehož jediným programem byl prezidentský protiústavní puč, nezískal podporu občanů. Jeho výsledek je velmi slabý a myslím si, že je dobrá zpráva, že občané nepodporují krajnost a politický extrém," vyjádřil se Fiala k neúspěchu Jaroslava Bašty.

17:14

"Toto je hodnotový souboj. Na jedné straně bude stát populismus, lži a příklon k Rusku a na straně druhé demokracie, respekt k ústavě a jasná prozápadní orientace. Já osobně budu podporovat ty druhé hodnoty, a proto vyzývám všechny, aby ve druhém kole podpořili generála Petra Pavla," řekl Fiala.

17:14

"Výsledky pro mě dopadly fantasticky. Jdu teď za svým týmem," jsou první slova Andreje Babiše po příjezdu do štábu, píše pro Aktuálně.cz Barbora Doubravová.

17:11

Petr Fiala (ODS) podpořil do druhého kola Petra Pavla. Premiér na tiskovém brífinku poděkoval všem občanům, kteří přišli k volbám, a pogratuloval Pavlovi k vítězství. "Je jasné, že je před námi 14 dní, kdy bude probíhat další kampaň a rozhodne se o tom, jak dopadne druhé kolo prezidentské volby. Bude to nelehký souboj mezi hodnotami," řekl.

17:08

Zástupci SPD se teprve rozhodnou, koho podpoří ve druhém kole prezidentských voleb, řekl předseda hnutí Tomio Okamura. Neúspěšný kandidát SPD Jaroslav Bašta považuje za paradoxní, že o prezidentskou funkci budou soutěžit dva lidé, kteří mají podle něj velmi podobnou komunistickou minulost.

17:08

V Lánech na Kladensku, kde je letní sídlo českých prezidentů, vyhrál první kolo Pavel. Získal 44,69 procenta hlasů, zatímco druhý Babiš 27,19 procenta.

17:08

V Brně vyhrál první kolo prezidentských voleb Pavel před Babišem, třetí skončila Nerudová. Pavel získal 42,57 procenta hlasů, Babiš 26,20 procenta.

17:09

Třetí skončila s výrazným odstupem rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

17:05

Do štábu vítěze prvního kola voleb Petra Pavla dorazila Danuše Nerudová, která skončila třetí.

17:04

V Královéhradeckém kraji zvítězil v prvním kole prezidentských voleb Petr Pavel, kterému odevzdalo hlas 36,29 procenta voličů. Druhý je Andrej Babiš se 33,30 procenta hlasů.

17:02 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Obyvatelé obce Hruška na Prostějovsku se v referendu vyjádřili proti demolici více než 100 let staré budovy školy, pro kterou obec dosud nenašla nové využití. Referendum uspořádané souběžně s prezidentskými volbami je platné a jeho výsledky závazné. V obci s necelými třemi stovkami obyvatel bylo 184 oprávněných voličů, do referenda se zapojilo 116 z nich, tedy 63 procent. Proti demolici bylo 80 lidí, necelých 70 procent, pro zbourání hlasovalo 35 lidí, jeden hlas byl neplatný. Obec bude hledat možné využití budovy, řekla starostka Vladana Šplíchalová.

17:01

Petr Pavel bude pokračovat v kontaktní kampani a bude se snažit být v ní maximálně aktivní, ačkoli během 14 dní se příliš mnoho míst objet nedá, uvedl.

17:03

"Jediný, kdo nedával najevo emoce, byl Petr Pavel," popsal situaci ve štábu vítěze prvního kola voleb reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček na Twitteru.

16:58

Vítězem 1. kola prezidentské volby v Jihočeském kraji je Andrej Babiš. Druhý skončil Petr Pavel.

16:58

Pavel uvedl, že jako občan by si raději do druhého kola přál Danuši Nerudovou. "Jako člověk, který má rád výzvy, jsem rád, že mám za soupeře Andreje Babiše, protože to je soupeř, který člověka motivuje," dodal.

16:56

"Velká poklona naprosté většině voličů za to, že ve volbách prezidenta republiky totálně propadl Jaroslav Bašta, který měl v programu porušení české ústavy," komentoval výsledky voleb předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

16:56

V Praze 6, kde bydlí Jaroslav Bašta, vyhrál prezidentské volby Petr Pavel. Získal 54,82 procenta, Bašta skončil pátý se 2,64 procenta.

16:54

"Mám velikou radost, to všichni vidí!" glosoval Pavel výsledek voleb s narážkou na to, že mu novináři často vyčítají, že příliš nedává najevo emoce. "Je to tak těsný rozdíl, že v tom vidím spíše tu těžkou práci do druhého kola než důvod k nějakému velkému slavení," komentoval volební výsledek, v němž předstihl Andreje Babiše velmi těsně.

17:15

Budu se snažit přesvědčit lidi o tom, že sliby "ano, bude líp" nestačí. Že je potřeba udělat něco víc, uvedl Petr Pavel.

 

 

"Babiš půjde vládě po krku, tím se ale nic nevyřeší," vymezil se Petr Pavel

0:48
"Babiš půjde vládě po krku, tím se ale nic nevyřeší," vymezil se Petr Pavel. | Video: ČTK
16:51

Pavel se chce pokusit oslovit ve druhém kole také voliče Andreje Babiše a vysvětlit jim, že nynější problémy, které je trápí, lze s touto vládou řešit a že nelze spoléhat na nerealistické sliby a uplácení voličů.

16:49

Jak hodnotí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) výsledky senátora Pavla Fischera? Odpovídal reportérce Aktuálně.cz Anně Dohnalové.

16:47

Petr Pavel ocenil relativně vysokou volební účast, která činí asi 68 procent. Vyzval voliče, ať přijdou volit i ve druhém kole, pokud možno ještě ve vyšším počtu.

16:46

Karel Diviš pro druhé kolo prezidentských voleb podpořil Petra Pavla. Vlastní volební výsledek označil za zklamání, ve veřejném prostoru chce být dál aktivní.

16:46

"Před štábem Andreje Babiše už se stmívá a novináři netrpělivě čekají na příjezd Babiše, kterého v posledních chvílích sčítání výsledků předběhl Petr Pavel," píše reportérka Aktuálně.cz.

16:46

V Průhonicích, kde bydlí Andrej Babiš, vyhrál prezidentské volby Petr Pavel. Získal 48,03 procenta, Babiš skončil druhý s 26,68 procenta.

16:45

V Plzni, kde se narodil Jaroslav Bašta, vyhrál prezidentské volby Petr Pavel. Získal 41,45 procenta, Bašta skončil pátý s 4,29 procenta.

16:43

Pavel v průběhu své tiskové konference překonal Andreje Babiše a ocitl se tak v pozici vítěze voleb. Jeho podporovatelé začali spontánně skandovat "Pavel! Pavel!", křičeli a tleskali.

16:43

Pavel poděkoval Fischerovi, Hilšerovi a Nerudové za podporu. "Pro následující dva týdny kampaně budu počítat s tím, že to hlavní, o čem se budeme bavit, je, jestli v naší zemi bude nadále panovat chaos a populismus. Bude záležet na každém hlasu. Každý hlas ve volbách v druhém kole může rozhodnout." pokračoval Pavel.

16:43

"Oba postupující byli zapleteni s represivními složkami komunistického režimu. Je to asi jeden ze způsobů, jakým se Česko vyrovnalo se svou totalitní minulostí. Obávám se, že je to cesta k totalitě nové," řekl také Jaroslav Bašta k výsledkům voleb.

16:41

Danuše Nerudová za chvíli odjíždí do štábu za Petrem Pavlem. Za hodinu by měla být zase zpátky. Dobrovolníci v jejím štábu skandují "Babiše do koše", informuje reportérka Aktuálně.cz.

16:37

Petr Pavel znovu vystoupil na tiskové konferenci. "Na to, že jsem byl podle Andreje Babiše člověk bez zkušeností s politikou, tak ten výsledek není špatný," zavtipkoval Pavel s odkazem na svého protikandidáta.

16:36

Dramatický volební souboj mezi Andrejem Babišem a Petrem Pavlem jde do finále. Po sečtení 98 procent hlasů je rozdíl asi 6000 hlasů, tedy pouhé desetiny procent. Vítěz tak stále není jistý.

16:35

"Kandidatura Jaroslava Bašty probíhala za mediální manipulace. Šlo o souboj Babiš a Antibabiš," řekl k výsledkům voleb předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Sečteno je 98 procent hlasů, Bašta dosud získal 4,48 procenta.

16:46

Ve druhém kole voleb je podle senátora potřeba spojit síly proti expremiérovi Andreji Babišovi.

16:29

Babiš v prvním kole jasně vyhrál v obcích s vyšší mírou chudoby, exekucí a nižší mírou vzdělání, uvedl po sečtení poloviny okrsků sociolog Prokop.

16:25

Danuše Nerudová nechce po prohře ve volbách odejít z veřejného prostoru. Plánuje se věnovat tématům, která zvedla v kampani a která zajímají mladé. "Je potřeba je ve veřejném prostoru prosazovat, z veřejného prostoru nezmizím," konstatovala. Dodala, že ještě neví, proč její zisk ve volbách neodpovídal výsledkům průzkumů veřejného mínění z období před horkou fází kampaně.

16:23

V Kuřimi, kde bydlí Danuše Nerudová, vyhrál prezidentské volby Petr Pavel. Získal 36,36 procenta, Nerudová skončila třetí s 20,60 procenta.

16:30

"Pořád je tady velké zlo a to zlo se jmenuje Andrej Babiš. To zlo neodešlo a pořád dostalo dost procent v těchto volbách," řekla Danuše Nerudová.

"Pořád je tady velké zlo a to zlo se jmenuje Andrej Babiš," řekla Nerudová.

Danuše Nerudová se svými příznivci ve volebním štábu.
1:21
Video: Aktuálně.cz
16:23

Pavel i Nerudová vyhráli tam, kde mají rekreační objekty, Babiš vyhrál v Olbramovicích, kde je Čapí hnízdo. Fischer ani Bašta podle chalup neuspěli.

16:22 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Ve všech jihomoravských okresních městech vyhrál Babiš před Pavlem, třetí skončila Nerudová. Nejvíce procent získal Babiš v Hodoníně a Znojmě.

16:19

Situaci ve volebním štábu Petra Pavla sleduje reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

16:17

"Babiš bere vládu jako konkurenci, ne jako protivníka," tvrdí poslanec Jaroslav Bašta, kandidát SPD.

16:16

Vicepremiér Vit Rakušan (STAN) označil za potěšující, že prezidentští kandidáti z demokratického občanského spektra získali téměř 60 procent hlasů. Ve druhém kole bude volit bývalého vysokého představitele armády Petra Pavla, který podle něj reprezentuje směr, kam Česko směřovalo od roku 1989 a jak si představuje budoucnost země.

16:12

Petr Pavel při sečtení 95 procent okrsků dotahuje Andreje Babiše. Expremiér má nyní 35,5 procenta hlasů, generál 34,8 procenta.

Foto: Aktuálně.cz
16:10

Podle Pavla Fichera je třeba pro druhé kolo, v němž podpořil Petra Pavla, sladit kampaň, nabídne například své billboardy, i když jich nemá mnoho.

16:08

Předseda Pirátů Ivan Bartoš si přeje, aby nový prezident vrátil na Hrad důstojnost a měl důvěryhodné spolupracovníky. Taková kritéria podle něj splňuje jen Pavel.

16:07

Babišova kampaň byla poctivě odpracovaná, lidé vzali v potaz, že expremiér tvrdě pracuje pro Českou republiku posledních osm let, řekl místopředseda ANO Havlíček.

16:06

"Všechna moje podpora jde k Petru Pavlovi. Za chvíli pojedu za ním," řekl Pavel Fischer ohledně toho, koho by podpořil. "Voliči rozlišovali mezi kandidáty a je dobrá zpráva, že ten, který sliboval, že bude porušovat ústavu, nedostal velkou podporu," uvedl zřejmě na adresu Jaroslava Bašty (SPD). Dodal, že se ostatní kandidáti musí domluvit a spojit se proti Andreji Babišovi (ANO), který podle něj také může porušovat zákony.

16:15

"Neviděl jsem tady nikoho se otevřeně veselit, což neznamená, že by tady nebyla radost z postupu. Řekl bych, že všichni myslí na těžké druhé kolo," zachytil reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček atmosféru ve štábu Petra Pavla.

16:05

V Praze 22, kde bydlí Pavel Fischer, vyhrál prezidentské volby Petr Pavel. Získal 52 procent, Fischer skončil čtvrtý s 8,75 procenta.

16:05

V Plané na Tachovsku, kde se narodil Petr Pavel, vyhrál prezidentské volby Andrej Babiš. Získal 52,36 procenta, Pavel skončil druhý s 27,96 procenta.

16:03

Po sečtení hlasů v 90 procentech okrsků se Babišův prvotní náskok v prezidentské volbě snížil. Babiš vedl s 36,03 procenty před Pavlem s 34,36 pct.

16:03

Třetí skončí s odstupem rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Aktuálně.cz zhodnotilo vývoj voleb.

16:00

"Já jsem do té kampaně vstupovala poměrně pozdě, to může být jeden z faktorů. Možná jsme se příliš soustředili na mladou generaci a zapomněli na jiné. Musíme to zanalyzovat," odpověděla Nerudová na otázku, co považuje za nějvětší chybu své kampaně. Volební výsledek bude analyzovat se svým týmem.

16:00

Podle reportérky Aktuálně.cz Pavel Fischer ze štábu jede rovnou za Petrem Pavlem. "Je sečteno asi 80 procent hlasů a já jsem vás chtěl informovat, že všechna moje podpora jde k Petru Pavlovi, za chvíli za ním pojedu a setkáme se, naše týmy se právě domlouvají. Protože se do druhého kola dostal Andrej Babiš, jsem toho názoru, že je třeba spojit síly," uvedl.

15:58

"Nechci od vás vidět žádné slzy, pro mě je to vítězství. Je vítězství, že je tu neuvěřitelně velký počet mladých lidí, kteří mají pocit, že má smysl věci měnit," řekla Nerudová.

15:57

"Kameramani mohli krátce nahlédnout do sálu, ze kterého nejbližší podporovatelé a příznivci kandidáta Bašty sledují sčítání hlasů. Píšící redaktoři nebyli do sálu vpuštěni," píše z volebního štábu reportérka Aktuálně.cz

15:52

"Pořád je tady velké zlo a to zlo se jmenuje Andrej Babiš. To zlo neodešlo a pořád dostalo dost procent v těchto volbách. Máme tu člověka, který vlastní mediální domy, poslance a teď by chtěl vlastnit i Lány. Gratuluji demokratickému vítězi, což je Petr Pavel, nemám problém jej podpořit v druhém kole. Večer spolu probereme možnosti," zdůraznila Nerudová.

15:50

"To, že jsem jako žena došla takto daleko a že se pootevřely dveře dalším, které půjdou za mnou, je klíčové a já jsem za to neskutečně ráda," zdůraznila Nerudová.

15:58

"Samozřejmě mě to mrzí, myslel jsem to vážně," komentuje výsledek Marek Hilšer. "Je to prohra, ale prohra může vést k nějaké reflexi a otevírá další cesty," řekl Hilšer reportérce Aktuálně.cz v jeho štábu Kláře Španělové.

15:48

"Je až neuvěřitelné, jakou vlnu jsme v České republice vzedmuli. Vlnu, která stojí za obyčejnou holkou, která nikdy nebyla v politice, ale jen chtěla prosazovat témata, která se týkají nás všech, i mladých lidí," řekl Nerudová.

15:48

"Místopředseda hnutí ANO Richard Brabec vyjadřuje nadšení z toho, že ve volbách vede Andrej Babiš. O podpoře do druhého kola prý hnutí zatím nejedná," píše z volebního štábu reportérka Aktuálně.cz.

15:48 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Po sečtení hlasů v 85 procentech okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (36,46 procenta) před Pavlem (33,96 procenta). Následují Nerudová a Fischer.

15:47

"Celou dobu jsme vedli pozitivní kampaň a myslím si, že jsme přispěli k dobré náladě v této zemi. Ukázali jsme, že člověk může dojít daleko s pozitivní kampaní bez očerňování někoho jiného," uvedla Nerudová. Její podporovatelé odpověděli dlouhým tleskáním. Zdůraznila, že si vybrala mladý tým a že si vybrali strategii bez očerňování ostatních kandidátů, kterou až do konce dodrželi.

15:43 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

O českém prezidentovi se rozhodne až za dva týdny. V prvním kole přímé volby žádný z osmi kandidátů nadpoloviční část voličských hlasů nezíská. Vyplývá to z prognózy ČTK na základě průběžných výsledků voleb. Volební účast byla 67,59 procenta, v roce 2018 to bylo 61,9 procenta. Druhého kola se zúčastní expremiér a šéf ANO Andrej Babiš a pravděpodobně bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel.

15:44

Tiskovou konferenci ve volebním štábu Petra Pavla sleduje reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

15:43

Příštím prezidentem ČR bude buď předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, nebo bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel. Podle prognózy ČTK postoupí do finále. Žádný z jejich protikandidátů je po sečtení hlasů z 85 procent okrsků už nemůže předstihnout. Babiš získal podle těchto průběžných výsledků 36,4 procenta hlasů, Pavel 34 procent.

15:45

Danuše Nerudová v úvodu tiskové konference poděkovala svým příznivcům a uvedla, že je až zaskočena tak velkou podporou. "To, že končím třetí, nic neznamená, důležité je, že se začal psát příběh, který může být inspirací všem ostatním, že máme všichni možnost měnit věci k lepšímu," zdůraznila.

 

15:42

"Samozřejmě mě to mrzí, myslel jsem to vážně," komentuje výsledek Marek Hilšer. "Je to prohra, ale prohra může vést k nějaké reflexi a otevírá další cesty," uvádí. Situaci na místě sleduje reportérka Aktuálně.cz.

15:43

Česko nebude mít ani po letošních prezidentských volbách v čele ženu. Bývalá rektorka Nerudová do finále podle propočtu ČTK nepostoupí.

15:41

Příznivci Danuše Nerudové kandidátku ve volebním štábu přivítali dlouhým potleskem, ačkoli je v tuto chvíli již jisté, že do druhého kola nepostoupí. Začíná její tisková konference. Podporovatelé ji zatím přes neutuchající ovace nepustili ke slovu.

15:38

Babiš podle predikce Českého rozhlasu získá 37 procent hlasů, Pavel 34 procent, Nerudová 13,5 procenta.

15:38

Na třetím místě je zatím bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se 13,77 procenta hlasů. Čtvrtý v pořadí je senátor Pavel Fischer se 6,56 procenta hlasů. Zisk ostatních kandidátů se pohyboval pod pěti procenty.

15:37

Po sečtení hlasů ve třech čtvrtinách okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (37 procent ) před Pavlem (33,49 procenta). Následují Nerudová a Fischer.

15:38

"Nemám pochyb o nadstranickosti Andreje Babiše, pokud bude prezidentem. Divili byste se," řekl k výsledkům reportérce Aktuálně.cz Barboře Doubravové místopředseda hnutí ANO Richard Brabec.

15:37

Fischer poděkoval rodině i týmu za pomoc a podporu v prezidentské kampani. Kampaň podle svého prohlášení založil na silném politickém programu a podpoře od poslanců i senátorů. Do štábu ho přišel podpořit například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). "Zatím to vypadá, že do druhého kola je v nejlepší pozici postoupit Andrej Babiš. To je výsledek, který nepovažuji za dobrý pro budoucnost České republiky," prohlásil. V případě, že nepostoupí do druhého kola, podpoří Babišova protikandidáta. Fischer dodal, že měl pro další prezidentské období pečlivý politický program, který dával smysl. Zda se bude v budoucnu účastnit dalších voleb, se poradí se svým týmem.

15:36

Současné předběžné výsledky prezidentských voleb nepovažuje prezidentský kandidát a senátor Pavel Fischer za dobré pro Českou republiku. Novinářům řekl, že v druhém kole podpoří kteréhokoli kandidáta, který bude stát proti bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

15:36

Vítěz letošních prezidentských voleb bude znám až za dva týdny. V prvním kole nikdo nadpoloviční část hlasů podle prognózy ČTK nezíská.

15:35

Na ambasádě v Bratislavě volilo prezidenta 594 Čechů, více než polovina z nich dala svůj hlas Pavlovi, výsledky ČTK poskytlo velvyslanectví.

15:33

Volby očima fotografů Aktuálně.cz. Podívejte se do štábů prezidentských kandidátů.

15:32

Petr Pavel vyhrál prezidentské volby v Černoučku na Litoměřicku, kde bydlí. Získal 81,61 procenta, druhý Babiš má 12,56 procenta hlasů.

15:31

Andrej Babiš (ANO) postoupí do druhého kola prezidentské volby. Hlasy pro protikandidáty už jeho postup neohrozí, vyplývá z propočtu ČTK.

15:38

"Pan senátor Fischer se za celou dobu věnoval své senátorské práci. Na rozdíl od Andreje Babiše, který nebyl téměř na žádné schůzi sněmovny a jako snad jediný z 200 zákonodárců nepracuje ani ve výborech. To je naprostá nehoráznost," řekl Hayato Okamura reportérce Aktuálně.cz ve Fischerově volebním štábu.

15:31

Přišel, nabral raut a zase odešel. Stihl nám ale prozradit, že Andrej Babiš přijede v půl páté, že si s ním volal, prozradil fotograf Aktuálně.cz ve štábu Babiše.

15:28 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

První kolo prezidentských voleb podle predikcí Českého rozhlasu, CNN Prima News a webu Seznam Zprávy vyhraje bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) před někdejším vysokým představitelem české armády a NATO Petrem Pavlem, třetí skončí bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Odpovídá to vývoji průběžných výsledků po sečtení hlasů ze třetiny procent okrsků.

15:31

"Největším nebezpečím těchto voleb je odklon od demokratického, prozápadního a proevropského kurzu. Nechci, aby se Česko dostalo na pomezí mezi Východ a Západ do pozice země, kterou nebude nikdo brát vážně," doplnil Pavel a ukončil tiskovou konferenci.

15:28

Podle prezidentského kandidáta Tomáše Zimy, který je po sečtení poloviny hlasů v prvním kole poslední, se ukázalo, že úspěch ve volbách záleží na penězích vložených do kampaně. Novinářům ve svém štábu kolem 15:15 řekl, že zatím nebude nikomu z kandidátů vyjadřovat podporu, a nevyloučil kandidaturu do Senátu. Tiskovou konferenci plánuje zhruba na 16:30.

15:29

"Pavel Fischer na tiskovým briefingu před novináři poděkoval celé své rodině za podporu. Promluvil i předseda Senátu Miloš Vystrčil," píše z volebního štábu reportérka Aktuálně.cz.

15:27

V Albrechticích v Jizerských horách, kde má chalupu Pavel Fischer, vyhrál první kolo volby Petr Pavel. Získal 55,71 procenta, Fischer skončil čtvrtý.

15:27

Po sečtení hlasů ve dvou třetinách okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (37,35 procenta) před Pavlem (33,11 procenta). Následují Nerudová a Fischer.

15:26

První kolo prezidentských voleb přivedlo v Bruselu k urnám 1267 Čechů, což je zhruba o dvě stovky více než při minulých volbách před pěti lety, sdělila konzulka Sandra Miholová, podle níž je v posledních letech v Belgii o české volby trvale stoupající zájem. Od ještě větší účasti patrně voliče odradil dnešní trvalý déšť, soudí konzulka.

15:26

V Obramovicích na Benešovsku, kde stojí rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo, vyhrál první kolo prezidentské volby předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Získal 42,10 procenta hlasů, zatímco druhý Petr Pavel 29,78 procenta. K volbám v Olbramovicích přišlo 78,97 procenta lidí.

15:27

Reportérka Aktuálně.cz přináší rozhovor s Hayatem Okamurou z volebního štábu Pavla Fischera.

15:27

Na to, jaká jsou klíčová témata, která rozhodnou o výsledku druhého kola, odpověděl Pavel: "Zásadní je, zda voliči skutečně chtějí uvěřit planým slibům Andreje Babiše, nebo jesti zvolí změnu i s tím, že zdaleka na všem musím připadat jako ideální kandidát," zhodnotil.

15:25

Prezidentský kandidát Hilšer označil svůj volební výsledek za prohru. Doufá, že ve druhém kole bude zvolen ten lepší, kterým je podle něj Pavel.

15:25

"Kameramani mohli krátce nahlédnout do sálu, ze kterého nejbližší podporovatelé a příznivci kandidáta Bašty sledují sčítání hlasů," reportuje z místa Michaela Prešinská.

15:24

"Ke sledování volebních výsledků dorazil poslanec Ladislav Okleštěk," informuje reportérka Aktuálně.cz z volebního štábu Andreje Babiše (ANO).

15:21

"Jelikož vidím s jistotou, že ve druhém kole bude Babiš, tak neočekávám, že by to bylo bez faulů, jelikož Andrej Babiš jinak 'hrát' neumí. Soupeření s Babišem jsem od začátku považoval za prioritní," tvrdí.

15:21

"Do štábu ANO dorazil i Milan Rokytka, který se mimo jiné proslavil při posledních prezidentských volbách, když posilněný alkoholem zkolaboval během oslav vítězství příznivců Miloše Zemana. Dnes ho ale do štábu nepustili, a tak ho za několik minut opustil," píše reportérka Aktuálně.cz.

15:19

"V případě postupu do druhého kola s Andrejem Babišem bych to viděl jako velkou výzvu a já mám výzvy rád. Pokud jde o postup, tak ho beru jako pravděpodobný a pokud to tak bude, tak se na to druhé kolo těším," řekl Pavel.

15:15

V Manětíně, kde má rekreační objekt Jaroslav Bašta, vyhrál prezidentské volby Andrej Babiš. Získal 37,89 procenta, Bašta skončil čtvrtý se 6,09 procenta.

15:15

"Všichni děláme chyby, já jsem je udělal také," odpověděl Pavel na otázky novinářů, zda vidí ve své kampani nějaké zásadní přešlapy. "Ve dvou debatách jsem byl méně výrazný, mám se co učit," připustil. Na debaty s Babišem se bude se svým týmem připravovat.

15:18

Ve volebním štábu Danuše Nerudové je i herečka Veronika Žilková. Říká, že je smířená s tím, že Danuše Nerudová do druhého kola nepostoupí. Podle ní s tím počítá i samotná kandidátka. Žilková by si ale přála, aby Nerudová v politice zůstala. "Já bych strašně chtěla, aby založila politickou stranu. Byla bych ráda, kdyby byla co nejdřív premiérka a za pět let se stala prezidentkou," řekla herečka reportérce Aktuálně.cz.
Pokud do druhého kola postoupí Petr Pavel a Andrej Babiš, Žilková k volbám nepůjde. Vadí jí jejich komunistická minulost. "Ona je politička budoucnosti a tito pánové v důchodu by měli být v důchodu. Přestože to dnes nedopadne, použiji její slova - jsme přece jenom o krok dál," dodala Žilková. Nerudovou podpořila, protože jí nejsou lhostejní homosexuálové, uprchlíci a senioři. 

15:13

V prezidentských volbách vedl po sečtení hlasů v polovině okrsků bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se 38,14 procenta hlasů. Na druhém místě byl generál ve výslužbě Petr Pavel se 32,40 procenta hlasů.

15:13

"Budu hovořit o výsledcích, až je budeme znát, zatím nechci spekulovat," konstatoval prozatím Petr Pavel. Odmítl v tuto chvíli spekulovat o strategii pro druhé kolo voleb.

 

15:10

Danuše Nerudová vyhrála prezidentské volby v Telecím na Svitavsku, kde má rekreační objekt. Získala 59,77 procenta, druhý Babiš má 18,01 procenta hlasů.

15:10

Petr Pavel získal zatím asi 47 procent hlasů ve volebním okrsku, do kterého spadá i Černouček, kde Pavel žije.

15:07

Podle Petra Pavla zatím není co slavit. "Nyní je spíše příležitost zahájit druhý poločas, který bude náročnější než ten první," dodal. Poté předal za pomoci videokonference slovo svým podporovatelům v regionech.

15:05

Prezidentský kandidát Jaroslav Bašta (SPD) se nedomnívá, že hlasy pro něho uberou hlasy Andreji Babišovi, uvedl po příchodu do volebního štábu v pražském Hotelu Duo. Za chybnou hypotézu označil prohlášení konzultanta Karla Komínka z Institutu politického marketingu, že čím více hlasů získá Bašta, tím méně jich dostane Babiš.

15:06

Pavel rovněž poděkoval protikandidátům za dosavadní průběh kampaně. "I když občas zajiskřila, byla vedena povětšinou velmi korektně," poděkoval Pavel s tím, že to vypovídá o zlepšující se politické kultuře u nás.

15:05

Po sečtení hlasů ve třetině okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (38,93 procenta) před Pavlem (31,65 procenta). Následují Nerudová a Fischer.

15:10

"Spokojený budu pouze, když uspěji," řekl kandidát Bašta novinářům a dodal, že má od dnešní volby stále pozitivní očekávání. Přiznal ale, že výsledky jsou zatím nižší, než doufal. Situaci ve volebním štábu sleduje reportérka Aktuálně.cz.

15:04

První kolo voleb prezidenta podle predikcí Českého rozhlasu, Primy a Seznam Zpráv vyhraje Andrej Babiš (ANO) před Petrem Pavlem, předpovědi odpovídají průběžným výsledkům

15:04

Petr Pavel na tiskové konferenci uvedl, že si váží zájmu občanů o prezidentské volby. "Chtěl bych na prvním místě poděkovat všem, kteří přišli k volbám, zdá se, že volebmí účast je zatím o pět procent vyšší než v posledních volbách," konstatoval generál. "Lidé s velkou pravděpodobností vyslechli volání po tom, aby se aktivně zapojili, pokud nechtějí nadále pouze nadávat na to, co jim vadí," dodal Pavel.

14:57

"Podpořím každého, kdo se v druhém kole postaví Andreji Babišovi," nastínil Pavel Fischer, co nastane, pokud ve volbách neuspěje.

14:56

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš vedl v prvním kole prezidentské volby po sečtení hlasů ve čtvrtině okrsků hodnotou 39,14 procenta odevzdaných hlasů. Druhý následoval bývalý představitel české armády a NATO, generál ve výslužbě Petr Pavel se ziskem 31,44 procenta hlasů. Vyplývá to z údajů ČSÚ.

14:53

"Zatímco v ostatních štábech už se něco děje, u Andreje Babiše jsou novináři oddělení dole v sále a čekají a čekají," napsal fotograf Aktuálně.cz ve štábu kandidáta hnutí ANO. Všiml si i Babišova marketéra Marka Prchala.

14:52

Po sečtení hlasů v pětině okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (39,13 procenta) před Pavlem (31,34 procenta). Následují Nerudová a Fischer.

14:52

Kandidát na prezidenta Karel Diviš si dnes při příchodu do svého štábu v pražských Holešovicích pochvaloval závěr své kampaně. Nezlobil by se za umístění v první šestici kandidátů, za propadák by naopak považoval výsledek pod tři procenta hlasů. Do volebního štábu dorazil krátce před 14:30 a ocenil zřejmě vysokou volební účast v prvním kole prezidentské volby. Podnikateli v IT technologiích a bývalému sportovní komentátorovi průzkumy veřejného mínění ani kurzy sázkařů šanci na druhé kolo nedávaly.

14:51

Češi v Německu měli o první kolo prezidentských voleb velký zájem, hlasovalo jich 1890. V Berlíně odvolilo 590 krajanů, což byl dosavadní rekord. V Mnichově účast dosáhla přesně 800 voličů. V Německu mohli Češi volit na velvyslanectví v Berlíně a na generálních konzulátech v Drážďanech, Düsseldorfu a Mnichově. České velvyslanectví v německé metropoli po uzavření volebních místností sdělilo, že v pátek a dnes odvolilo 590 lidí. To je rekordní číslo. Doposud nejvíce lidí v Berlíně hlasovalo ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2018, kdy zde volilo 553 Čechů.

14:49

Ve štábu Danuše Nerudové jsou i sponzoři a známé osobnosti. Sčítání výsledků sledují v oddělené místnosti pro VIP. Dorazila například Veronika Žilková, uvedla reportérka Dominika Hromková.

14:57

Do štábu Pavla Fischera dorazil předseda Senátu Miloš Vystrčil, jeho velký podporovatel. "Moje jednoznačně nejlepší možnost je Pavel Fischer a proto jsem ho volil," řekl. Situaci na místě sleduje reportérka Aktuálně.cz.

14:48

Petr Pavel do volebního štábu dorazí kolem 15. hodiny. "Následně odejde a vrátí se, až bude sečteno více hlasů," poznamenal reportér Aktuálně.cz na místě.

14:46

Novináři čekající u volebního štábu Petra Pavla.

14:46

Sledujte sčítání výsledků s námi na Aktuálně.cz.

14:42

"Ve štábu Marka Hilšera je klidná a komorní atmosféra," píše reportérka Aktuálně.cz. "Na zdech visí plakáty na podporu Ukrajiny," poznamenala.

14:42

"Pavel Fischer při příchodu do štábu řekl, že věří, že postoupí do druhého kola," píše z volebního štábu reportérka Aktuálně.cz.

14:41

Pavel Fischer dorazil do svého volebního štábu, píše z místa reportérka Anna Dohnalová.

14:40

Po sečtení hlasů v pěti procentech okrsků vedl v prezidentské volbě Babiš (39,31 procenta) před Pavlem (30,94 procenta). Následují Nerudová a Fischer.

14:39

Mapa Aktuálně.cz zobrazuje průběžného vítěze v dané obci s jeho procentuálním ziskem.

14:34

"Šestnáctiletý Filip přijel do volebního štábu Danuše Nerudové z Náchodu. Mladých podporovatelů je tu hodně," informuje z místa reportérka Aktuálně.cz. 

14:32

Český statistický úřad (ČSÚ) odmítl informaci společnosti Avast Threat Labs, která dnes uvedla, že jeho web čelí DDoS útoku. Stránky v minulých dnech zaznamenaly zvýšený počet přístupů, který stále trvá. Z preventivních důvodů proto ČSÚ omezil přístup ze zahraničí, uvedl mluvčí Jan Cieslar. Dodal, že ČSÚ bezpečnost svých webů průběžně zajišťuje ve spolupráci s dodavateli a situaci v kyberprostoru pečlivě monitoruje. "V případě potřeby jsme připraveni přijmout další nezbytná opatření," ujistil mluvčí.

14:31

Marek Hilšer před novináři zopakoval, že netuší, jaký má očekávat volební výsledek. Podotkl, že je založením optimista. Už v pátek po odevzdání hlasu ve volební místnosti na pražském Pohořelci uváděl, že za úspěch by považoval postup do druhého kola a zisk kolem 25 procent hlasů.

14:30

Průběžné výsledky voleb v obcích můžete sledovat v infografice Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz
14:27

Petr Pavel dorazil do volebního štábu.

14:25 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

První výsledky úvodního kola prezidentské volby letos přišly ze Svitavska a Plzeňska. Na volebním webu je Český statistický úřad zveřejnil ve 14:19. V obci Štichov v okrese Plzeň-jih přišlo hlasovat 59 ze 68 oprávněných voličů. Zvítězil tam předseda ANO Andrej Babiš. Dostal 32 hlasů, tedy 54,23 procenta. Na druhém místě skončil generál ve výslužbě Petr Pavel. Obdržel deset hlasů, což představovalo 16,94 procenta. Rovněž v jednom ze svitavském okrsku skončil na prvním místě Babiš s 22 z 56 odevzdaných hlasů, tedy s 39,28 procenta. Pavlův odstup nebyl v okrsku tak vysoký jako ve Štichově, dostal 17 hlasů, tedy 30,35 procenta. V okrsku mohlo volit 554 lidí.

14:23

Marek Hilšer říká, že z toho, jak dopadnou volby, nervózní není. "Uvidíme, jestli budeme pokračovat. Ale když za něco bojujete, musíte být připraveni na vítězství i na porážku," uvedl. Koho by případně podpořil ve druhém kole, zatím neoznámil. Situaci ve volebním štábu sleduje reportérka Aktuálně.cz Klára Španělová.

14:22

Dění ve štábech jednotlivých kandidátů i ve volebních místnostech očima fotografů Aktuálně.cz.

14:19

"Ve štábu Andreje Babiše už je plno. První politici hnutí ANO mají dorazit kolem třetí hodiny," píše z místa reportérka Aktuálně.cz

14:18

"Dostali jsme se tam, kde dosud žádná jiná žena nebyla. Já už v tuto chvíli jsem velmi spokojená, protože si myslím, že mladí lidé v této zemi dostali impulz k tomu, že nemusí být jenom v koutě a že skutečně mají šanci se hlásit o slovo a že mají šanci být slyšeni," řekla novinářům Nerudová. Do svého štábu dorazila krátce po 14:00. Doprovázel ji manžel a oba synové.

Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová ve svém štábu čeká na výsledky voleb.
Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová ve svém štábu čeká na výsledky voleb. | Foto: Lukáš Bíba
14:17

Letošní volby hlavy státu ovlivnila obava lidí z toho, že zvítězí bývalý premiér Andrej Babiš, řekl po příchodu do štábu kandidát Marek Hilšer. V předchozích prezidentských volbách, kterých se Hilšer rovněž zúčastnil a skončil pátý, nic podobného nezaznamenal. Senátor doplnil, že ohledně volební účasti by v prvním kole pokládal za zklamání účast kolem 55 procent.

14:17

Do svého štábu právě přišel kandidát Jaroslav Bašta (SPD).

14:10

Kandidát na prezidenta Tomáš Zima dnes při příchodu do svého štábu na pražské Letné zopakoval, že stále věří ve svůj postup do druhého kola. Bojovat se podle něj má až do konce. Dorazil krátce před 14:00, kdy se v Česku uzavřely volební místnosti. Považuje za dobré, že byla zřejmě vysoká volební účast. Bývalému rektorovi Univerzity Karlovy Zimovi průzkumy veřejného mínění ani kurzy sázkařů šanci na druhé kolo nedávaly. "Člověk si musí věřit, jinak by nic nedokázal. Já z akutní medicíny, ve které jsem 15 let působil, vím, že je třeba bojovat až do samého konce," uvedl.

14:11

Na průběh voleb dozíraly stovky policistů po celém Česku. Nemuseli jsme řešit žádné zásadní mimořádné události nebo narušení veřejného pořádku, poznamenala policie na Twitteru po uzavření volebních místností.

14:08

Stránky Českého statistického úřadu (ČSÚ) dnes podle odborníků z Avast Threat Labs čelily útoku hackerů. Podle firmy útočníci použili software, který vytvořila proruská hackerská skupina. Mluvčí ČSÚ Jan Cieslar uvedl, že webové stránky úřadu v minulých dnech zaznamenaly zvýšený počet přístupů, který stále trvá. Z preventivních důvodů proto byl omezen přístup ze zahraničí. Samotné zpracování výsledků prezidentských voleb je od jejich prezentace na webu oddělené, ujistil ČSÚ již dříve. Podle informací, které technologická společnost Avast zveřejnila na Twitteru, čelily útoku internetové stránky ČSÚ i web volby.cz, na kterém úřad zveřejňuje výsledky voleb. 

14:07

"Danuše Nerudová právě s manželem Robertem a syny dorazila do volebního štábu. Dobrovolníci ji přivítali potleskem. Nerudová poděkovala manželovi, že se stal mámou a tátou zároveň, a řekla, že je nesmírně hrdá na své dva syny," informuje reportérka Aktuálně.cz. 

 

14:03

"Ve štábu prezidentského kandidáta Bašty se pomalu začínají scházet novináři," píše Michaela Prešinská ze štábu Jaroslava Bašty (SPD).

14:02

"Na Danuši Nerudovou čeká spousta dobrovolníků z celé republiky. Dostávají pokyny. Organizátorka na ně třeba apeluje, že paní profesorka dnes už nebude mít čas se osobně s každým pobavit," píše reportérka Aktuálně.cz z volebního štábu Nerudové.

14:00

Volební místnosti v Česku se ve 14:00 uzavřely. Začíná sčítání hlasů prvního kola prezidentských voleb.

14:00

Kandidát Marek Hilšer dorazil do svého volebního štábu, píše z místa reportérka Aktuálně.cz

13:58

Reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček přináší fotografie ze štábu Petra Pavla. "Na prvním snímku Linda Kopecká, hlavní koordinátorka podporovatelů a výjezdů, na druhém Pavla Nýdrle, volební manažerka, a na třetím mluvčí Eva Hromádková," vyjmenoval podporovatele Pavla, které zachytil.