Někteří lidé stále čekají na voličské průkazy. Už dny přitom mohou ležet na poště

Petr Spáčil Michaela Endrštová Petr Spáčil, Michaela Endrštová
13. 1. 2023 16:20
Voličské průkazy umožňují lidem odevzdat hlas v jakékoliv volební místnosti. Ačkoliv si o něj někteří včas požádali, stále ho nemají. Průkaz přitom může ležet i delší dobu na poště. Když totiž doručovatel adresáta nezastihne doma, skončí dopis právě tam. Jenže se může stát, že doručovatel do schránky nevhodí výzvu k vyzvednutí zásilky a lidé se tak o tom nedozvědí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Ještě v pátek dopoledne si redaktor Aktuálně.cz nebyl jistý, zda bude moct volit. Věděl, že kvůli práci nestihne odevzdat hlas v Šumperku, ve kterém bydlí. Zažádal si proto v řádném termínu o voličský průkaz. Ten mu měl přijít jako doporučený dopis do vlastních rukou. Jenže nepřišel. Zašel tak na brněnskou pobočku České pošty, kde zjistil, že tam jeho průkaz mají, aniž by mu o tom dali vědět. 

Na voličský průkaz tam podobně jako on už čekalo několik dalších lidí. "Za přepážkou byly tři krabice plné dopisů se zeleným páskem, které používají orgány veřejné správy, například právě obecní úřady, jež žádosti o voličské průkazy vyřizují. Takových dopisů tam byly desítky, a to byla jen pobočka pošty pro brněnskou městskou část s dvaceti tisíci obyvateli," líčí redaktor. 

Pracovnice pošty přiznala, že nestíhají zásilky do vlastních rukou doručovat. "Doručování nestojí za nic, musíte si to prostě vyzvednout tady," uvedla pracovnice pošty s tím, že příjemce dopisu může podat stížnost na jeho nedoručení. 

Pošta by se však nejprve měla snažit dopis doručit na zadanou adresu. Pokud tam adresáta nezastihne, nechává mu ve schránce výzvu, že si může zásilku vyzvednout na pobočce. "Mohlo tedy dojít k individuálnímu pochybení doručovatele, který výzvu nevhodil do poštovní schránky. Lidé tedy mohou mít dopis na poště, ale nevědí o tom," vysvětluje mluvčí České pošty Matyáš Vitík. 

Podle něj tak není problém v tom, že by pošta nestíhala zásilky doručovat, ale v tom, že někteří adresáti nedostanou oznámení. "Není to tak, že by se to nestíhalo. Je to tím, že prostě občas uděláme chybu," uvádí Vitík.

Lidé, kteří průkaz stále nemají a výzva jim nepřišla, by se podle něj měli obrátit na obecní úřad v místě svého trvalého bydliště, odkud jim byl průkaz zaslán. Ten by jim měl sdělit číslo zásilky, se kterým pak mohou na poštu. "Pokud máme unikátní číslo zásilky, hledá se mnohem rychleji a je větší pravděpodobnost, že se hned dohledá," popisuje Vitík. 

Česká pošta aktuálně řeší šestnáct reklamací, které se týkají doručování voličských průkazů. Ty nyní pošta řeší přednostně, aby lidé mohli k volbám. Ty probíhají v pátek do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. "Bohužel jsme zaznamenali i případy, kdy úřad poslal dopis obyčejně bez adresy odesílatele a adresát na místě určení nebydlel. Čím více údajů k zásilce máme k dispozici, tím snáze můžeme dopis dohledat," upozorňuje Vitík.

Problémy s voličskými průkazy řeší i další lidé v Jihomoravském kraji. Mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová ČTK řekla, že kvůli nim za dva dny volala desítka lidí. Jeden z mužů například zjistil, že jeho voličský průkaz leží na poště od 3. ledna, ale výzvu k vyzvednutí nedostal. Po voličském průkazu se shánějí i lidé v městské části Brno-sever nebo v Hodoníně.

Lidé, kteří si požádají o voličský průkaz, bez něj volit nemůžou, a to ani v místě svého trvalého bydliště. Například v městské části Brno-střed vydali celkem 1327 voličských průkazů pro první kolo prezidentských voleb. 

Mluvčí úřadu Brno-sever Martin Ingr upozorňuje, že úřad poslední průkazy odesílal v úterý, proto mohli některým lidem dojít až v pátek. "Poslední odešly v úterý, ale to byly jednotky případů," říká Ingr. Celkem v této městské části dostali v součtu 820 žádostí o voličské průkazy, z toho 386 žádostí pro první kolo. 

Video: Zeman odvolil v Lánech. Prezident by měl mít zkušenosti, řekl (13. 1. 2023)

Záznam: Miloš Zeman odvolil v Lánech. Prezident by měl mít politické zkušenosti, řekl | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Česko loni snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 asi na čtyři procenta

Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Ústavní soud zrušil část zákona o advokacii

Ústavní soud v úterý vyhověl návrhu Městského soudu v Praze a zrušil část zákona o advokacii. Jde o ustanovení, podle kterého advokátní komora nemá povinnost určit advokáta člověku, který je sice ochoten za služby zaplatit, ale nemůže v okolí najít nikoho, kdo by se chtěl věci ujmout. Zastoupení advokátem je přitom nezbytnou podmínkou třeba v řízení před nejvyššími soudy a Ústavním soudem. Ústavní soud zároveň odložil vykonavatelnost rozhodnutí na konec roku.

Podle Ústavního soudu je napadené ustanovení protiústavní. "Protiústavnost napadeného ustanovení Ústavní soud neshledal v samotném rozšíření bezplatné právní pomoci na určité typy řízení, ale v tom, že současně z poskytnutí právní pomoci paušálně vylučuje žadatele, kteří jsou ochotni za právní služby zaplatit," vysvětlil soudce zpravodaj Vladimír Sládeček. 

Právo na přístup k soudu je podle soudce základní součástí práva na spravedlivý a řádný proces a tedy práva na soudní ochranu, kdy jeho nezbytným předpokladem je právě právo na právní pomoc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy