Průhonice odmítly souseda Babiše. Pavel vyhrál v bydlištích všech svých konkurentů

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
15. 1. 2023 14:12
Petr Pavel získal v prvním kole prezidentských voleb nejvíce hlasů, náleží mu ale ještě jedno prvenství. Jako jediný ze všech osmi kandidátů vyhrál i ve své domovské obci. A to z jednoduchého důvodu - také v bydlištích dalších zájemců o Hrad dalo nejvíc voličů hlas právě generálovi. Včetně Průhonic, kde žije jeho konkurent pro druhé kolo Andrej Babiš. Tam získal Pavel téměř polovinu hlasů.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš odevzdal hlas v komunálních volbách v Průhonicích.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš odevzdal hlas v komunálních volbách v Průhonicích. | Foto: ČTK

Pavel získal v Babišových Průhonicích téměř polovinu hlasů

V Průhonicích u Prahy má svou vilu bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten sem už několikrát zavítal se svou kampaní, například zde podepisoval své knihy. O tom, že je tím správným kandidátem na prezidenta, se mu ale své sousedy přesvědčit nepodařilo. Skoro polovinu hlasů v obci získal Petr Pavel.

Babišovi se nedaří dostat Průhonické na svou stranu dlouhodobě. V předloňských sněmovních volbách tam se ziskem 41 procent drtivě vyhrála koalice Spolu, ANO dosáhlo na necelých 22 procent. V posledních prezidentských volbách tam lidé nejčastěji volili akademika Jiřího Drahoše, tehdejšího protikandidáta Miloše Zemana, který Andreje Babiše podporuje. 

Starosta Petr Beneš (nezávislý) řekl, že obyvatelé Průhonic Babiše znají hlavně z médií, místního života se politik neúčastní. Občas zašle dar na chod obce, přispěl například na místní tělocvičnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy