Karel Diviš

Karel Diviš

Karel Diviš (46) je podnikatel v informačních technologiích a neúspěšný kandidát v prezidentských volbách 2023. Skončil na sedmém místě z osmi kandidátů, získal 1,35 procenta (75 475 hlasů). 

Ministerstvo vnitra jej původně do voleb nezaregistrovalo, protože z 63 tisíc odevzdaných podpisů po kontrole nevyhověla zhruba pětina, platných podpisů bylo 49 884. Diviš se proti rozhodnutí odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, který po opakované kontrole některé podpisy uznal a vrátil ho do voleb.

Diviš vystudoval matematiku a management na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Působil jako externí redaktor a moderátor ve sportovní redakci České televize, v politice se neangažoval.

Soud dostal v souvislosti s přípravou prezidentské volby 13 podnětů

Nejvyšší správní soud obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které vnitro do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka.

Podatelna soudu obdržela také několik e-mailových podání od uživatele "fantom98", za kterými je podle tiskové zprávy soudu zřejmě nezaregistrovaná kandidátka Terezie Holovská. Navrhuje zrušení registrace kandidátů Rohanové, Tomáše Zimy, Pavla Fischera a Josefa Středuly. Protože však e-maily nebyly elektronicky podepsány, soud k nim nebude přihlížet.

Zdroj: ČTK
Pokračovat