Pobaltští ministři o Babišovi: Měl by si zopakovat historii, my bychom Česku pomohli

Kateřina Šafaříková Zahraničí Kateřina Šafaříková, Zahraničí
Aktualizováno 23. 1. 2023 10:49
Litevská a estonská diplomacie reaguje na výrok Andreje Babiše v debatě České televize. Kandidát hnutí ANO prohlásil, že jako prezident by v případě napadení Polska nebo Pobaltí neposlal na pomoc české vojáky. Estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu v Bruselu českým novinářům řekl, že Babišovo tvrzení je "ten nejhorší příklad zasahování domácí politiky do základních otázek bezpečnosti státu".
Andrej Babiš se zdraví s Petrem Pavlem na debatě České televize.
Andrej Babiš se zdraví s Petrem Pavlem na debatě České televize. | Foto: ČTK

"Babiš by si měl zopakovat historii a její dopad na Česko, včetně roku 1938 a 1968," reagoval Reinsalu a zdůraznil, že Estonsko by svoje vojáky na pomoc Česku v případě napadení poslalo. Připomněl také, že za vlády Andreje Babiše Praha vyslala svoje vojáky a stíhačky na ostrahu estonského vzdušného prostoru.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v reakci na Babišova slova reagoval podobně jako jeho estonský kolega. "Řeknu jen jednu věc: Kdyby česká integrita a svoboda byly ohroženy vnější silou, Litva by stála Česku bok po boku," zdůraznil v Bruselu před zasedáním šéfů unijní diplomacie.

Bývalý premiér po debatě svá slova mírnil a na Twitteru napsal, že vůbec nechtěl odpovídat na hypotetickou otázku o napadení Polska nebo Pobaltí. "Jsem přesvědčený, že se to nestane, a nechci to vůbec připouštět," napsal. "Pokud by došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5," odkazoval se na část Washingtonské smlouvy.

Česko jako člen Severoatlantické aliance je součástí konceptu společné obrany - pokud dojde k útoku na jeden stát NATO, jde o útok na celou alianci. Takzvaný článek 5 symbolizuje dohodu, v rámci které stát musí neprodleně podniknout akci s cílem obnovit a udržet bezpečnost v rámci celého obranného uskupení.

Babišovo vyjádření v České televizi vzbudilo ohlas také v Polsku. Vysílací stanice Polskie Radio 24 označila expremiérova slova za překvapivá. "Chápu, že nemá rád Polsko a Poláky, což mnohokrát veřejně potvrdil slovem i skutkem. Co mu ale udělali Litevci, Lotyši a Estonci?" komentoval výrok zpravodaj Tomáš David Jedruchow.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) Babiše kritizoval slovy, že se radikalizuje. "Je to proruský chaotik, ne diplomat - a jeho poslední výrok, který odsuzuji, tomu odpovídá," reagoval a ujistil, že Česko svým spojeneckým závazkům dostojí. "Kolegové z ostatních zemí mě nekontaktovali. Domnívám se, že partneři to chápou jako součást předvolební kampaně," dodal k nedělní debatě Lipavský.

Babiš původně do duelu v České televizi přijít nechtěl, nakonec ale na poslední chvíli dorazil. Svůj názor podle svých slov změnil po mši za vlast, kterou v neděli celebroval arcibiskup Jan Graubner. "Mluvil o pravdě, lásce a spravedlnosti, takže jsem začal myslet jinak, změnil jsem názor," zdůvodnil expremiér.

Druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém se o Hrad Babiš utká s generálem ve výslužbě Petrem Pavlem, se uskuteční v pátek a v sobotu. Favoritem je podle průzkumů právě Pavel, který v nedělní sondáži agentury STEM získal 57,6 procenta hlasů.

Video: Mluvím o míru, ne o válce, tvrdil Babiš v Benešově (20. 1. 2023)

Andrej Babiš odmítá kritiku za slova o míru a válce na svých billboardech. | Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy