Podnikatel Dědek pošle Pavlovi na kampaň další milion, oceňuje jeho věcnost

Dominika Hromková Dominika Hromková
16. 1. 2023 11:17
Miliardář a majitel skupiny Jablotron Dalibor Dědek patří k největším sponzorům v prezidentských volbách. Před prvním kolem podpořil Petra Pavla i Danuši Nerudovou. Generálovi dal jeden milion korun, profesorce dva. Dědek nyní Aktuálně.cz potvrdil, že pro druhé kolo má u něj Pavel nachystaný další milion.
Dalibor Dědek
Dalibor Dědek | Foto: Milan Bureš

"Byli jsme tak domluvení od samého počátku. Do prvního kola jsem měl pro něj milion korun, a pokud postoupí, další milion dostane do druhého kola," popsal Dalibor Dědek, zakladatel úspěšné firmy vyrábějící zabezpečovací zařízení.

Na Petru Pavlovi oceňuje jeho věcnost. "Vyslechl jsem si také jeho priority. Za důležité považuje přivést politiky k jednomu stolu a jejich debatu moderovat. Vidím jeho roli jako mediátora české politické scény a umím si to představit," řekl. 

V prvním kole poslal dva miliony i Danuši Nerudové. Pavla podle svých slov podpořil rozumem, zatímco Nerudovou srdcem. 

Generálovi peníze poskytne formou třetí strany. Za tyto peníze zjednodušeně řečeno začne kampaň pro Pavla dělat sám. Založil si speciální transparentní účet a z něho bude kandidátovi platit některé služby, například billboardy.

Na takové podpoře se domluvili, protože zákon dovoluje kandidátům na kampaň před prvním kolem použít maximálně 40 milionů korun a před druhým kolem jen dalších 10 milionů. Těsně před prvním kolem Pavel vyčerpal přes 36 milionů. Dědkova podpora se do těchto částek nezapočítává. I pro takovou podporu existuje limit, a to 1,8 milionu korun.  

Jen od vyhlášení výsledků prvního kola voleb došlo na Pavlův transparentní účet 2689 darů v celkové výši 7,115 milionu korun. Lidé posílají stokoruny až jednotky tisíc korun. Spolu s částkou zbývající z prvního kola tak má na účtu přes deset milionů. "Děkuji vám všem, že se ve volbách můžu opřít o tak jasnou podporu občanů a potvrdit, že kandiduji za vás, nikoli za zájmy politických stran nebo vlastního podnikatelského impéria," sdělil k tomu Pavel. 

Jeho soupeř Andrej Babiš také dostal několik tisíc, na jeho účtu však stále nejčastěji přibývají haléřové částky s kritickými vzkazy. Přispělo mu ale i několik příznivců. Celkem od soboty získal zhruba 15 tisíc korun. Před prvním kolem však Babišův tým všechny dary vrátil a kampaň zaplatilo hnutí ANO.

Video: Jak na výsledky reagovali neúspěšní prezidentští kandidáti (14. 1. 2023)

Podpora Pavla i uznání prohry. Jak na výsledky reagovali neúspěšní prezidentští kandidáti | Video: ČTK, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy