Pokud teď strach a lež zvítězí, politika se radikálně promění, míní socioložka

Linda Bartošová Pavel Švec Linda Bartošová, Pavel Švec
27. 1. 2023 8:45
"Jediný způsob, jak odmítnout kampaň postavenou na strachu a rozdělující společnost, je mít dostatečný počet voličů, kteří onoho kandidáta nebudou volit," říká politoložka a socioložka Petra Guasti. V rozhovoru s Lindou Bartošovou mluví o populismu, nebezpečných tendencích ve společnosti i o tradičním pohledu na prezidenta, kterého Češi vnímají spíše jako monarchu.
Rozhovor se socioložkou Petrou Guasti. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek

"Obávám se, že pokud bude kampaň založená na strachu úspěšná a povede k vítězství ve volbách, tak se radikálně promění způsob politické soutěže. Protože ve chvíli, kdy lež není potrestána, tak se stává standardním nástrojem politického marketingu," říká socioložka Petra Guasti, která mimo jiné vede výzkumný tým zaměřený na polarizaci společnosti a populismus.

Upozorňuje, že svět má komplexní problémy, které se mají řešit komplexně - a to je velmi těžké sdělovat lidem. To populismus se skutečnými řešeními nezdržuje. "Pokud v kampani tvrdíte, že se řídíte hlasem lidu, odmítáte odpovědnost. Je to jako sedět vzadu v autě bez řidiče a nechat držet volant onen hlas lidu," popisuje.

Vyhrocené politické kampaně v prezidentských volbách vyvolávají silné emoce a přispívají k prohlubování příkopů ve společnosti. Zda se je podaří alespoň částečně "zakopat", záleží podle ní na tom, jak se zachová vítěz i poražený bezprostředně po volbách. "Vítězný kandidát musí podat ruku voličům poraženého a ten poražený musí přijmout prohru. Dlouho jsme si mysleli, že je to automatická věc, ale viděli jsme ve Spojených státech, že to tak být nemusí," doplňuje Guasti.

Hlavní témata rozhovoru s Petrou Guasti: 

0:25 - 3:45 O třech emocích, které jsou nejčastěji využívány v politické kampani. Která z nich měla v prezidentském klání převahu?

3:45 - 9:35 Jak pracovat s emocí strachu, proč to politickým marketérům stále prochází a zbavují se odpovědnosti? Jak reagovat na politiky kteří překračují hranici etiky a odvolávají se na poptávku "hlasu lidu"?

9:35 - 13:50 Kam se tyto negativní emoce mohou po volbách přelít? Máme šanci "deradikalizovat" společnost?

13:50 - 16:50 Co by měla být hlavní role prezidenta? Nemáme od něj příliš velká očekávání, když uvážíme jeho ústavou dané kompetence?

16:50 - 20:31 Proč mají čeští prezidenti ve zvyku nerespektovat ústavu? Jak by dnes potenciálně vypadala nepřímá volba prezidenta, která se v Česku naposledy konala v roce 2008?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy