Petr Pavel

Nejvyšší příspěvky na kampaň dosud získal Pavel, největší výdaje vykázal Janeček

Nejvyšší příspěvky od dárců dosud na prezidentskou kampaň získal Petr Pavel. Největší výdaje zatím vykázal Karel Janeček, který si náklady platí ze svého. Účty v řádu statisíců korun měli také Tomáš Březina, Karel Diviš, Marek Hilšer, Alena Vitásková a Tomáš Zima. Vyplývá to z transparentních účtů, které kandidáti museli zveřejnit k 6. červenci. U Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí účet dosud nahlásili tři ženy a 12 mužů, další uchazeč přístup na transparentní účet umožnil přes svůj volební web.

Podnikatel a matematik Janeček si na účet dosud poslal téměř 4,5 milionu korun, použil z nich asi 4,2 milionu korun. Druhé nejvyšší výdaje z účtu měl bývalý vysoký vojenský představitel Česka a NATO Pavel, a to asi 780 tisíc korun. Peníze vydal na výrobu tiskovin a na sběr podpisů. Příznivci a sponzoři mu zároveň na účet poslali bezmála čtyři miliony Kč. Jeden z hlavních favoritů voleb, který však zatím kandidaturu oficiálně nevyhlásil, dostává příspěvky v řádu stovek a tisíců Kč, od velkých sponzorů ale i statisícové částky. Například 500 tisíc Kč mu poslali zakladatel internetového obchodu Mall.cz Ondřej Fryc, spolumajitel softwarové společnosti Y Soft Václav Muchna a zakladatel ePojisteni.cz Dušan Šenkypl.

Zdroj: ČTK

Pavel je rozhodnut účastnit se prezidentské volby, kandidaturu vyhlásí v srpnu

Generál Petr Pavel je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb a odhodlaný je vyhrát. Připravuje se na kandidaturu, vyhlásit ji chce v srpnu. Uvedl to ve středu na setkání s novináři. Na počátku července chce zveřejnit transparentní účet.

Představil také své sponzory, zároveň vyzval podporovatele, aby mu poslali příspěvek. Má již shromážděnou část podpisů občanů, které potřebuje pro účast ve volbách.

Za začátek kampaně považuje vyhlášení kandidatury, k tomu chce přistoupit na konci prázdnin. Voliči podle něj mohou s jeho kandidaturou počítat, zhatit by ji mohla například vážná nemoc jeho nebo v jeho okolí.

O možnosti politické podpory mluvil se zástupci koalice Spolu, chce ale kandidovat jako nezávislý uchazeč o post prezidenta.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší podporu v prezidentských volbách mají nadále Babiš a Pavel, uvádí Median

Největší podporu v prezidentských volbách mají nadále předseda hnutí ANO Andrej Babiš a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Březnový volební model agentury Median ukázal bývalému premiérovi podporu 25 procent voličů a Pavlovi 20 procent. Dále s větším odstupem následují senátor Pavel Fischer, ekonomka Danuše Nerudová, odborový předák Josef Středula a miliardář Karel Janeček. Volební potenciál, tedy zisk v případě podpory ode všech, kdo zvažují jejich volbu, má nejvyšší Petr Pavel - 33,5 procenta voličů, následuje Babiš s 31,5 procenta. Voleb by se podle březnového průzkumu účastnilo 68 procent respondentů, polovina voličů není rozhodnuta, komu by dali hlas.

Babiš ani Pavel, který byl předsedou Vojenského výboru NATO, zatím kandidaturu oficiálně neoznámili. Prezidentské volby se uskuteční příští rok v lednu, mandát prezidenta Miloše Zemana skončí v březnu 2023. "Vzhledem k vysokému počtu respondentů, kteří si zatím nejsou jisti podporou konkrétní osobnosti, se mohou preference jednotlivých kandidátů výrazně měnit," uvedl Median. Není proto podle něj zatím vhodné jednoznačně predikovat, která z osobností má šanci výrazně zasáhnout do boje o prezidentské křeslo.

Zdroj: ČTK

Největší podporu v prezidentských volbách by měli Babiš a Pavel, píše Median

V prezidentských volbách by měl šéf ANO Andrej Babiš podporu 26 procent voličů a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel 16 procent, ukázal březnový volební model agentury Median. Volební potenciál, tedy zisk v případě podpory ode všech, kdo zvažují jejich volbu, mají Babiš i Pavel kolem 30 procent. Ve volebním modelu po nich následují senátoři Miroslava Němcová (ODS) s osmi procenty a Pavel Fischer se sedmi procenty. Hlas chce odevzdat 62 procent lidí. Polovina voličů není rozhodnuta, komu by dali hlas.

Babiš ani Pavel, který byl předsedou Vojenského výboru NATO, zatím kandidaturu oficiálně neoznámili. Prezidentské volby se uskuteční za necelý rok. Mandát prezidenta Miloše Zemana skončí v březnu 2023. "S ohledem na nezakotvenost voličů zatím není vhodné jednoznačně predikovat, která z osobností má šanci výrazně zasáhnout do boje o prezidentské křeslo," napsal Median.

Z hlediska preferencí po Fischerovi následuje ekonomka Danuše Nerudová s 5,5 procenta a shodně s pěti procenty senátor Marek Hilšer a miliardář Karel Janeček. Zemanova předchůdce ve funkci Václava Klause by si za prezidenta znovu vybralo 4,5 procenta voličů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat