Deset zajímavostí voleb: Kde bylo sčítání nejrychlejší a kde přišlo nejvíc lidí?

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
14. 1. 2023 20:04
Hlasy jsou sečteny, prezidentem se za dva týdny stane Petr Pavel nebo Andrej Babiš. Svůj hlas odevzdalo přes 68 procent voličů, což je dosud nejvyšší účast u prezidentských voleb. Kde kandidáty podpořili jejich sousedé a jak si vedli v místech, kde mají chalupu? Kde bylo sčítání hlasů nejrychlejší a kde volby skončily remízou? Aktuálně.cz přináší deset zajímavostí prvního kola voleb.

 

Sčítání hlasů v prezidentské volbě.
Sčítání hlasů v prezidentské volbě. | Foto: ČTK / Glück Dalibor

Nejrychlejší výsledek

Už za 19 minut od uzavření volebních místností byly známé první výsledky úvodního kola prezidentských voleb. Přišly z obce Štichov na Plzeňsku, kde hlasovalo 59 ze 68 oprávněných voličů. Nejvíc hlasů, 32, tam dostal Andrej Babiš. Druhý Petr Pavel získal deset hlasů. 

Také v jednom ze svitavských okrsků vyhrál Babiš těsně následovaný Pavlem. K rychlému sčítání přispělo i to, že hlasovat přišla jen desetina oprávněných voličů.

Před pěti lety byl nejrychleji znám výsledek hlasování z Čečovic na Domažlicku, a to po 21 minutách. Před deseti lety byli při první přímé volbě nejrychlejší v Lužici na Prachaticku, výsledky zveřejnili po 13 minutách od zavření volební místnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Dálnice D1 je po nehodě u Velké Bíteše ve směru na Prahu znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě mezi Velkou Bíteší na Žďársku a Lhotkou na 156. kilometru ve směru na Prahu znovu průjezdná. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Srazila se dvě osobní auta, zranili se dva lidé. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové. Nehoda se stala krátce před 17:00. Dva lidé se zranili, na místě přistál i vrtulník záchranářů, řekla Čírtková.

Další zprávy